Vaststelling verordening op woonforensenbelasting „Herziening beleid in de landbouw is niet nodig" Kandidaten Prot. Chr. Groep Gemeenteraad van Bruinisse STREEK3VIEUWS Blijspel „Slippers" in Concertzaal Rijks- cn Gemeentepolitie worden sterk uitgebreid ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 25 maart 1971 Nr. 21490 3 Gemeenteraad Middenschouwen SCHARENDIJKE, 23-3. De raad van Middenschouwen kwam vrijdagavond j.l. in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester E. Baerends. By de ingekomen stukken merkte de heer I. C. Padmos op .dat hjj de verklaring van geen bezwaar van gedeputeerde staten van Zeeland voor het bouwen van 32 woningen in het bestemmingsplan zomerhuizenterrein „De Achthoek'' niet had aangetroffen. De voorzitter antwoordde dat deze ver klaring voor b. en w. was bestemd i.v.m. het verlenen van de bouwvergun ning. ZIERIKZEE. Een oude gevelsteeningemetseld in het pand Weststraat 3 te Zïerikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De voorzitter deelde verder mede. dat op de kontaktbijeenkomsten met de inwoners in de drie kernen veel gesproken is over de groenvoorzie ning. B. en w\ hebben een beplan- tingsdeskundige in de arm genomen voor een advies m.b.t. de groenvoor ziening in de kernen. Binnenkort zal een plan aan de raad worden over gelegd. Dit voorjaar zal in samen werking met de deskundige nog tot snoeien worden overgegaan. Verder is het de bedoeling, dat dit voorjaar ook nog een andere groen voorziening voor het gemeentehuis wordt aangebracht. De kosten hier van worden geraamd op f 3500 De raad kon zich hiermee verenigen. Wood f orensen belas ting B. en w. hadden de raad voorge steld nog voor 1974 een nieuwe ver ordening op de heffing van een woonforensenbelasting vast te stel len De bedoeling is ook de grotere karavans onder de woonforensenbe lasting te brengen. Het tarief voor de belasting zal voortaan worden gekoppeld aan de oppervlakte in- plaats van de verkoopwaarde. Te vens vindt een optrekking van de tarieven plaats. Voor karavans zal doorgaans f 50.belasting worden geheven; bij een grotere oppervlakte dan 20 m- f 100, Voor tweede woningen zal in de regel een tarief van f 200,gaan gelden (was f 150,voor woningen met een grotere oppervlakte dan 100 m- f 300,—. De meeropbrengst wordt geraamd op ongeveer f 20.000,Deze hogere opbrengst is volgens toelichting van b. en w. nodig voor het opvangen van de lasten verbonden aan aan sluiting van de riolering van Scha- rendijkc en Ellemeet op het riool stelsel van de gemeente Wester- schouwen. De voorzitter deelde mede, dat het riooiprojekt door de Regionale Com missie voor uitvoering in D.A.C.W.- verband is voorgedragen, zodat vol gens verwachting nog dit jaar met uitvoering zal worden begonnen. De heer Hart pleitte er voor ook de kleinere karavans in de woonfo rensenbelasting te betrekken, nu zal dit eerst geschieden bij een vloerop pervlakte (buitenwerks gemeten) van 12 m-. Volgens de voorzitter zijn de klei nere karavans geen woning in de zin van de verordening op de woonfo rensenbelasting. De heer I. C. Pad mos vond het bezwaarlijk, dat de verhoging van de woonforensenbe lasting wat laat bekend wordt, zodat bij verhuur van zomerwoningen en karavans geen rekening meer ge houden kan worden met de belasting verhoging. De voorzitter deelde me de,, dat verhoging van de woonfo rensenbelasting met het verhuren van akkommodaties in wezen weinig te maken heeft. Overigens had hij wel enig begrip voor de door de heer Padmos na ar voren gebrachte be zwaren. Wanneer de gemeente eerder be kend was geweest met het feit, dat het rioleringsprojekt nog dit jaar zal worden uitgevoerd, was eerder een voorstel tot belastingverhoging ge daan. De heer M. Boot informeerde of de kontrole op de karavans niet wat moeilijk zal zijn. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale geziusliank U bent welkom bjj uw Nutsspaarbank voor VERHUUR KLUISLOKETTEN ZIERIKZEE: Havenpark 16, dagelijks van 9.00-16.00 uur; Malta: De Crancstraat, woens dag 15.30-16.30 uur; West: Zijpestraat, dinsdag 9.00- 10.30 uur. HENGEI.O. 23-3. De Rijkspolitie zal met ingang van 1975 jaarlijks circa 1000 nieuwe personeelsleden aantrekken. Dit heeft zaterdag mi nister Van Agt van justitie meege deeld op een K VP-verkiezingsbü- rrnkomst in Hengelo. Woningbouw, sport en recreatie, cultuur, allemaal erg belangrijk, maar ik wil in 1975 toch prioriteit geven aan de basis van onze samen- Do voorzitter antwoordde, dat de kontrole door een ambtenaar zal worden uitgeoefend. Voor het over grote deel zal de aanslagregeling geen moeilijkheden opleveren. Do raad besloot hierna met alge mene stemmen tot vaststelling van de nieuwe verordening op de woon forensenbelasting. Verbreding wegen Het plan tot verbreding van de Heuvelsweg van 5.20 tot 6,50 tn kan thans in D.A.C.W.-verband worden uitgevoerd. Eveneens wordt hierin betrokken de Weelwcg te Kerkwer- ve vanaf de dorpsgrens tot aan de Heuvelsweg. Aan de gemeente zal een subsidie van 95 procent worden toegekend. De heer L. C. Hart vond het een goede verbetering, terwijl maar een betrekkelijk klein bedrag ten laste van de gemeente zal blijven. De heer I. C. Padmos toonde zich verheugd met de voorgenomen weg- verbeteringen, vooral uit een oog punt van de werkgelegenheid. De voorzitter repliceerde, dat, wat de werkgelegenheid betreft, beter niet tot uitvoering in D.A.C.W.-verband had kunnen worden gekomen. Nu de omstandigheden eenmaal zo lig gen, wordt er een dankbaar gebruik van gemaakt. De heer M. Boot merkte op, dat de Heuvelsweg bij verbreding misschien gevaarlij kei- zal worden voor de fietsende school kinderen. De voorzitter zag het groter ge vaar niet direkt in. Nu de Heuvels weg breder wordt, kunnen de auto's -elkaar gemakkelijker passeren. Zo nodig zullen maatregelen tot snel heidsbeperking worden overwogen. Het aanleggen van een fietspad langs de Heuvelsweg zou een te gro te ingreep betekenen, daar de be planting langs de weg dan zou moe ten worden gerooid. De heer I. C. Padmos wees er op, dat het gevaar op de Heuvelsweg niet door de auto's komt, doch door het feit, dat de leerlingen van de scholen in rijen van 4 of 5 naast elkaar fietsen. Tegen dit feit zou z.i. moeten worden gewaarschuwd. De raad besloot het nodige krediet beschikbaar te stellen voor verbete ring van de Heuvelsweg en Weelweg De uitvoering zal geschieden onder directie van het Waterschap Schou wen - D uivel and Overeenkomstig artikel 50 van de Kleuteronderwijswet besloot de raad in principe tot inwilliging van een aanvraag van het bestuur van de chr. nationale kleuterschool te Scharendijke om gelden beschikbaar te stellen voor aanschaffing van ma teriaal voor muzikale vorming, het aanschaffen van een bergkist en van materiaal ten dienste van het funk- tiespel. Het voorschot op de exploitatie vergoeding 1.974 werd voor de chr. nat. kleutei'school bepaald op 1' 4.786.88 naar de maatstaf per lo kaal en op 1' 924,80 naar de maatstaf per kleuter. Eveneens werd ten aan zien van deze kleuterschool de ex ploitatievergoeding over 1973 vast gesteld. De raad besloot op voorstel van b. en w. de presentiegelden voor de leden van de stembureaus ingaande 1974 vast te stellen op het bedrag van het presentiegeld voor de leden van de raad en voor de leden van het hoofdstembureau op de helft hiervan. Als vertegenwoordiger in het be stuur van de Beatrixschool te Zie- rikzee werd aangewezen burgemees ter E. Baerends en als plv. vertegen woordiger wethouder M L. Hoogen- boom. Wijzigingen begroting Verder werden door de raad vast gesteld de 9e wijziging van de be groting 1973 en de 4e en 5e wijziging van de begroting 1974. In laatstgenoemde wijziging was een raming opgenomen voor herbe strating van het. Bethlchemplein, de Kerkstraat en de Frederikstraat te Scharendijke. De voorzitter deelde mede, dat het kollege van b. en w. hoopt in de vol gende vergadering met een voorstel tot verbetering van de Burg. de Bruijnstryat te Ellemeet te komen. Rondvraag Tijdens de rondvraag uitte de heer L. C. Hart zijn ongenoegen over dc trage gang van zaken bij dc aan schaffing van een nieuw biljart voor leving en dat is volgens mij de vei ligheid en bescherming van het in dividu in zijn rechten", aldus minis ter Van Agt. Al wilde de bewindsman, die verantwoordelijk is voor het korps Rijkspolitic niet op hel terrein van zijn collega van binnenlandse zaken komen, toch kon hij nu al meedelen, dat ook dc gemeentepolitie in het komende jaar sterk zal worden uit gebreid. de bejaardensociëteit te Ellemeet. Verder zou hel bestuur van de be jaardensociëteit ontevreden zijn over het aanwenden van Dolfiro- dam-gelden voor de aanschaffing van de biljart, daar het oude biljart door de gemeente stuk gemaakt zou zijn. De voorzitter kon mededelen, dat de aanschaffing is geschied in over eenstemming met het bestuur van de bejaardensociëteit. Over een ge rezen misverstand zal door hem met het bestuur kontakt worden opgeno men. Het biljart is inmiddels gear riveerd. Oosterlander na botsing- in ziekenhuis overleden OOSTERLAND, 23-3. De 21-jarige Hendrik Willem Stouten Mz. uit Oosterland, die op zaterdag 16 maart j.l. bjj een autobotsing op de Grcvc- lingendam zwaar gewond werd en naar het Bethcsda-ziekcnhuis te Dirksland op Flakkcc moest worden vervoerd, is daar op vrijdag 22 maart aan zijn verwondingen bezweken. De heer Stouten, die als timmer man werkzaam was b'ij de fa. Ren ters te Brouwershaven, kwam met zijn auto uit Bergen op Zoom, waar hij een aannemers-cursus volgde. De auto, bestuurd door de heer Stouten raakte door onbekende oorzaak in de berm en botste vervolgens fron taal op de tegemoetkomende auto, bestuurd door de 28-jarige mej. He- leen van Goor uit Oostburg, die hier bij het leven verloor, terwijl haar beide ouders zwaar gewond naar het Bethesda-ziekenhuis te Dirksland moesten worden vervoerd. Van beide wagens bleef weinig meer over. Het medeleven met de zwaar getroffen familie is in Oosterland algemeen. ZIERIKZEE Z.V.U. Voor het op 5 april a.s. te houden concert, vindt op 3 april in de Mu ziekschool een voorbespreking plaats. Het eerstvolgende koffieconcert vindt plaats op zondag 19 mei a.s. WESTERSCHOUWEN Bus naar Huishoudbeurs Alle vrouwenverenigingen in de gemeente Westersch ouwen hebben b'esloten een bus te laten rijden naai de Huishoudbeurs in Amsterdam op 19 april a.s. Vertrek Westenschouwen Kommertjesweegje ie 7.30 uur. Stopplaatsen zijn verder Burgh Ring 7.35 uur; Haamstede 7.45 uur; Delta weg 7.40 uur, Renesse 8.00 uur en Noord welle 8.05 uur. Vijfendertig dames hebben zich reeds voor deze reis opgegeven. In totaal is er plaats voor 53 dames waardoor het nog mo gelijk is zich voor deze reis op te geven tot 1 april bij mevr. G. Beh- rend-Sevenhuysen, W. G. Bootlaan £6. Burgh. Tel. 01II5-1704. Zeeuwse Vrouwenraad Dezer dagen waren afgevaardig den van alle vrouwenverenigingen in de gemeente Westerscho.uwen uitge nodigd bij mevr. L. G. Everwijn-v. d. Bout voor de officiële oprichting van de Zeeuwse vrouwenraad, een overkoepelend orgaan van alle vrou wenverenigingen. Daar er maar drie afgevaardigden aanwezig waren kon moeilijk tot oprichting worden beslo ten. Het is nu de bedoeling om in het najaar tot officiële oprichting over te gaan. Mevr, Everwijn-v. d. Bout hoopt dat dan van alle vrou wenverenigingen dan een afgevaar digde aanwezig zal zijn. HAAMSTEDE Afdeling N.C.V.B. Op dinsdag 26 maart vindt in de rekreatiezaal van de Ger. Kerk een bijeenkomst plaats van de N.C.V.B.- afdeling. Als spreker treedt op de heer W. L. Kristelijn te Renesse over het onderwerp: „Gesteenten uit de oudheid". KEKKYVERVE Verkoopmiddag Chr. Ger. Kerk Op vrijdag 29 maart a.s. wordt in de zaal van de Chr. Ger. Kerk een verkoopmiddag gehouden van zélf gemaakte goederen ten bate van de kerk. Voor de tijden zie men de agenda. OOSTERLAND Geslaagd Onze dorpsgenote, mejuffrouw He- leen Capeïle Jac.d. slaagde dezer da gen bij de te Dordrecht gehouden examens voor het diploma „Ver pleegkundige" aan het Refaja-zie kenhuis te Dordrecht. BRUINISSE Lijst v. d. Velde voor de gemeenteraadsverkiezingen Hoewel er in de kringen van de P.v.d.A. en lijst v. d. Velde is gespro ken over een samengaan in de a.s. gemeenteraadsverkiezingen, is dit niet geheel tot zijn recht gekomen. Toch wil men niet dat de een achter gesteld zal worden bij de ander en is men in de laatst gehouden verga dering het er over eens geworden de volgende kandidaten op de lijst v. d. Velde -voor de gemeenteraadsverkie zingen van 29 mei a.s. te plaatsen. 1. M. J. v. d. Velde; 2. A. J. Bal Chr.zn.; 3. M. Houkamp; 4. A. Th. Lock; 5. J. Meertens; 6. I. Schults; 7. L. Schout; 8. L. E. van Popering; 9. Joh. Schults; 10. A. M. Bal; 11. J. Kostense. BRUINISSE, 23-3. De Kiesvereni ging Groen van Prinsterer, van de Anti Revolutionaire Party te Brui nisse vergaderde donderdag jl. Hoofdmoot van de vergadering was kandidaatstelling voor de komende raadsverkiezingen. De hernieuwde samenwerking met de CHU werd algemeen toegejuicht. Het gevolg van deze samenwerking was, dat zes kandidaten gekozen moesten worden voor de gezamen lijke Prot. Chr. Groepering voor de plaatsen 2, 4, 6, 8, 10 en 12. Dé heer Groeneveld herhaalde zijn eerder gedane uitspraak niet meer voor het raadslidmaatschap in aan merking te willen komen. De heren Abrahamse en Beekman die bij vorige gelegenheden zeer ge waardeerde kandidaten waren, deel den mee eveneens geen plaats op de kandidatenlijst te ambiëren, dit in verband met gevorderde leeftijd. De nu volgende stemming gaf de volgende uitslag' te zien: 1. M. Meeuwsen; 2. D. van den Berg Az.-; 3. ringa het familiebedrijf en de plaats van dit bedrijf. Samenvattend kwam hij tot de konklusie dat landbouwbeleid een kombinatic is van marktbeleid en struktuurbeleid. De vraag dient zich aan of er sti mulerend moet worden opgetreden of dat er belemmeringen moeten op gelegd worden. „Thans wordt inge zien dat een met veel moeite in stand gehouden bedrijf, ondanks al les, dikwijls niet zonder meer kan worden overgedragen". E.E.G. In 1958 werd het beleid ontworpen voor de nieuwe situatie: de E.E.G. Men stond toen voor dc vraag of hel marktevenwicht diende te worden nagestreefd vanuit wereldwijd pers- pektief of vanuit een ander uitgangs punt. De heer Heringa schetste in dit verband de grondslagen van het be leid in de E.E.G.: de kosten van de producent worden doorberekend aan de konsument. Gekozen werd voor dit uitgangspunt, hoewel een en an der niet konsckwcnt op alle terrei nen werd doorgevoerd. Bovendien werd later ook het systeem van so ciale toeslagen - o.a. voor dc berg- boeren - ingevoerd. Uitvoerig ging spreker ook in op liet Memorandum van de Europese Commissie, dal door de insiders uit gelegd wordt als „een aanpassing van het landbouwbeleid naar nonnen van redelijkheid", al lijkt hel op hef eer ste gezicht om principiële wijzigin gen te gaan. De heer Heringa bena drukte dat landbouwbeleid dc ge hele struktuur dient te omvatten. „In dc bescherming binnen (Jc landbouw dient geen diskriminatie Ie worden gepleegd". Hij waarschuwde legen dc gang van zaken met de melk: „We rijden hiermede een gevaarlijke schaats; er is zeker geen evenwicht op dc melk markt", aldus dc heer Heringa. „De melk vormt een wezenlijk probleem, dat zelfs een teruggang van het Euro pees landbouwbeleid teweeg zal kun nen brengen". Ph. J. Slekelee; 4. D. Coppoolsc; 5. L. de Jonge; 6. Jac. de Bil. Nadat nog vei'schillende zaken be treffende komende verkiezingen aan de orde waren geweest, sloot de voorzitter de heer C. J. Hendrikse deze geanimeerde vergadering. Z.V.U. Vrijwel altijd heeft het blijspel het mis.verstand als uitgangspunt en een goed of slecht blijspel hangt af van de continuïteit van dat misverstand. Wie het verst komt. wint het meest en de „wie" was vrijdag- en zater dagavond de Engelse toneelschrijver Alan Ayckbourn. wiens blijspel „Slip pers" met verve over de „Bühne" rol de. De Nederlandse cast heeft met ingehouden binnenpretjes dit virtuo ze - door en door Engelse - stuk ver tolkt yoor een dankbaar en klap- graag publiek, dat de Z.V.U. moeite loos naar binnen moet hebben ge lokt. Bijzonderheid van „Slippers" in de ze montage en tegen een meester lijk decor van Heb van Delft, was twee toneelgencralies met'elkaar aan het werk te zien. De namen stonden borg voor een toneelavond op niveau en de leeftijden ..klikten": Marv Dresselhuys. Guus Hermus, Willokc Alberli en Jeroen Krabbé. Inhoudelijk krijgt hel stuk - bij alle gillertjos - poids door - als ge zegd - de continue lijn van het mis verstand: oudore man heeft een ver houding mot jong meisje: jongere man kontakt met haar en ziet de hele ..love story" al duidelijk voor zich. Het meisje wil cd uit breken naai- haar oudere vrind, ma are de jongeman rist haar achterop, in de mening verkerend dal zijn geliefde haar ouders bezoekt. In die context kan alles gebeuren wat raadselachtig is. op misverstand berust en cr ont staat een spinrag van „Wahrhcit und Dichtung": oen melange van verwar ring, waarvoor een paar voetslippers op symbolische wijze model staan. Mary Dresselhuys (echt niet voor het eerst in Zïerikzee) had in de rol van dc oudere Sheila overvloedig dc kans haar altijd wat in schijnbare verbazing toegepaste toneeltechniek te demonstreren. Zeer genuanceerd speelde Guus Hermus, als haar man Philip daarop in; een rol met meer dan een handvol flexibele kansen, die met ijzerharde routine werden benut. Willokc Alberli, als Ginny - het jonge meisje - is meer dan alleen maar „schattig om te /.ion", maar be zit een fijne er. virulente aanwezig heid op de planken en tegenspeler Jeroen Krabbe als Gregory, is uit gesproken specimen van een toneel- generatie. Hij bracht zeker zijn kwart aan in dit ontspannende stuk, dat heerlijk moet. zijn om te doen. maar het ook was om lc zien. B.d.V. DEN HAAG. Bij groot stemmen verlies van de progressieve drie (PvdA. PPR en D'66) moet het ka» binet-Den Uyl aftreden, is de me ning van 45 procent van de ruim 2000 personen die het Ned. instituut voor de publieke opinie (Nipo) heeft ondervraagd- Van de ondervraagden vond 37 pet. dat het huidige kabinet moet blijven. Geen mening had 18 pet. Kriterium blijft de flexibiliteit ZIERIKZEE, 23-3. „Herziening van hel landbouwbe leid is niet nodig en - wal de uitgangspunten betreft - zelfs ongewenst. De grondslagen van bet beleid be hoeven niet te worden herzien. Er is geen overspanning van de produktie, al zal er misschien voor bepaalde produkten bier en daar een aanpassing nodig zijn. De produktie moet echter zeker niet worden beperkt.. De boeren moeten openstaan voor aanpassingen van het landbouwbeleid. Bepaalde delen van bet landbouwin komen zullen mogelijk meer gedekt dienen te worden door direkte toeslagen dan door prijzen". Tot deze konklusies kwam vrydagavond dc heer B. Heringa, oud-dircktcur- gcncraal voor dc landbouw by dc E.G.G. te Brussel, thans te Sehudclebcurs, na een diepgaande inleiding over het onderwerp „Is herziening van het landbouwbeleid nodig?", gehouden voor de algemene vergadering van dc Kring Schouwcn-Duivcland van dc Z.L.M. Deze goed bezochte bycenkomst werd onder voorzitterschap van dc heer A. J. G. Doclcman gehouden in dc Graanbcurs van het „Huis van Nassau". (Zie ook elders in dit nummer). Dc heer Heringa benaderde zijn on derwerp als iemand die „zevcn-cn- twintig jaar lang de opbouw en uit voering van het landbouwbeleid, zo- wet op het nationale ais internatio nale vlak. zeer intens heeft gevolgd en begeleid. „Maar ik wil dit nu doen als een „gewoon lid" cn daar om wil ik deze inleiding vooral een terugblik noemen", aldus dc heer Heringa, die zich in grote lijnen voor twee vragen gesteld zag: a) moet het landbouwbeleid wettelijk vastgelegd worden of d) gaat het om een poli tiek die aanpassing zoekt aan de pro blemen die zich steeds opnieuw aan dienen. In dc opbouw van zijn betoog her innerde de heer Heringa onder meer aan de crisis van de dertiger jaren; een tijd van onzekerheid en defai tisme. Een lijd van manifestaties en gedachtenconfrontaties, als het ge volg van het gebrek aan begelei dende overheidsmaatregelen. In die tijd werden dc eerste stappen gedaan en ontstond er een zeker beleid - zij het dat dit dc overheid geen geld kostte - ten aanzien van o.a. de tar we en suikerbieten. Op deze, door de heer Heringa ais opportunistisch aan geduide wijze, werd met het beleid verder gegaan cn werden o.a. toesla gen ingevoerd, meest per hectare. Uitgangspunten bij een te voeren landbouwbeleid roepen vele vragen op, o.a. betreffende dc struktuur. Hoe zouden we die in een wet kun nen vastleggen, aldus dc heer He ringa, vaststellend dat nu te zien is, dat ccn bepaalde bedrijfsstruktuur bij het landbouwbeleid niet kan worden vastgelegd. Een eerste kriterium dal dan ook kan worden gesteld, is dat een grote flexibiliteit bij het tc voeren beleid nodig is. De landbouw is echter sterk gebonden aan de bodem cn vertoont hier dan ook moeite mee. Noodzake lijk uitgangspunt is ook een behoor lijke ekonomische konkurrentieposi- tic. Het grole punt bij het beleid op langere termijn blijft dc bodem-ge bonden produktie. Als tweede be langrijk punt noemde dc heer He-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3