8 Ons uitgangspunt .rij De A.R.P., C.H.U. en K.V.P. aan vaarden het Evangelie als richt snoer voor hun politiek handelen en presenteert de kiezers een programma voor het te voeren beleid, dat de volgende hoofd punten bevat: Zeeland dient een provincie te zijn met een goed woon-, werk- en leefklimaat samenwerking met andere constructieve partijen, die bereid zijn gezamenlijk verder te bouwen aan de Zeeuwse samenleving medewerking aan methoden en procedures, die de betrok kenheid van de bevolking in de beleidsvorming van de overheid bevorderen. Maatschappelijke en culturele aangelegenheden Bij het stimuleren en subsidiëren van bepaalde uitingen van cultuur dient het provinciaal bestuur, zoveel mogelijk in overleg met de daarbij betrokken instanties of personen, erop acht te geven, dat de gods dienstige en levensbeschouwelijke overtuigingen die in de bevolking aanwezig zjn. worden gerespec teerd. Daarom willen wij o.a. de instellingen en instanties die op maatschappelijk terrein en op de gebieden van geestelijke- en lichamelijke gezondheid werkzaam zijn tot coördinatie en samen werking brengen, maar met dusdanig normaliseren en centraliseren, dat de band met de achterban die levensbeschou welijk verschillend of tot een plaatselijke bevolking beperkt kan zijn verloren gaat Volksgezondheid In onze provincie moet worden gestreefd naar coördinatie en sa menwerking van alle op dit terrein werkzame personen en instellingen Daarom willen wij het bieden van ambulante over de gehele provincie gespreide psychotherapiemogelijkheden de totstandkoming van een psychiatrisch centrum in Midden- Zeeland oprichting van s o s -dienst blijvende brede voorlichting over de mogelijke gevolgen van ver dovende en stimulerende mid delen en van alkohol Voor de lichamelijke gezondheids zorg moet er gestreefd worden naar een efficiënter gebruik van de middelen hiervoor zien wij de volgende taken: betere planning bij de spreiding en de bouw van ziekenhuizen samenwerking tussen zieken huizen regionale specialisatie Onderwijs Hoewel het provinciaal bestuur geen directe bemoeienis heeft met het onderwijs, behoort het tot zijn ver antwoordelijkheid. in het kader van het algemene welzijnsbeleid, de naar levensovertuiging en regionale spreiding gewenste onderwijs voorzieningen te bevorderen Daar naast dient de totstandkoming van nieuwe vormings- en onderwijs mogelijkheden voor de werkende leugd. eveneens zoveel mogelijk naar levensbeschouwelijke aard. te worden gestimuleerd. Daarom willen wij bijzondere aandacht voor ont wikkeling van onderwijsvormen voor bepaalde groepen als ge handicapten. kinderen van de varende bevolking en buiten landse werknemers een volledig pakket van middel baar en hoger beroepsonderwijs Milieu Wij gaan ervan uit dat God de mens verantwoordelijk heeft gesteld voor het beheer en de ontwikkeling van de aarde. Daarom willen wij dat i.v.m de vervuiling van het milieu de provincie educatief en infor matief werkzaam diént te zijn. initiatieven moet stimuleren en ontplooien de uitvoering van de Deltawerken mede dienstig behoort te zijn aan een verantwoorde landschaps- opbouw het provinciaal bestuur moet be schikken over een slagvaardig apparaat ter controle van de na leving van de wet op de lucht verontreiniging het provinciaal bestuur maat regelen moet nemen om te voor komen. dat waardevolle natuur gebieden en landschappen wor den aangetast door b v. onge breidelde aanleg van recreatie objecten grote zorg zal worden besteed aan het zuiver houden van het water langs onze kusten de aanleg van groengordels rond een kern van industriële vesti gingen bespoedigd wordt Sport en Jeugd De provinciale overheid behoort, naast cursuswerk, ook anderf niet specifieke gemeentelijke sport- aktiviteiten te steunen Daarom willen wij een prioriteitenschema voor sportzalen een onderzoek naar de mogelijk heden van een provinciaal sportcentrum een provinciaal sportcentrum een krachtige bevordering, zo nodig subsidiering van regionale sportaccommodaties in het kader van het algemeen jeugdbeleid een stimulering, coordinenng (en eventueel sub sidiering) van het particulier initia tief samenwerkend in de Zeeuwse Jeugdraad Ruimtelijke Ordening Ruimtelijke ordening is een middel tot bevordering van het welzijn van mens en gemeenschap. Zj dient tevens gericht te zijn op een even wichtige ontwikkeling van de pro vincie. Daarom willen wij levensvatbaarheid en bestaans recht voor kleine leefgemeen schappen streekplannen op korte termijn voor Oost-Zeeuws Vlaanderen. Tholen. Sint Phihpsland en Rei- merswaal. met inschakeling van een streekcommissie en burgerij m£8 Land- en Tuinbouw Het provinciaal bestuur heeft ten opzichte van de land- en tuinbouw een uitgesproken taak. omdat deze een van de pijlers is van het be staan en uit landschappelijk oog punt een waardevolle functie vervult. Daarom willen wij dat om structurele ontwikkelingen in de landbouw zo goed mogelijk te volgen, de ruilverkavelingen (met behoud van de landschappelijk waardevolle gebieden) met wor den belemmerd medewerking moet worden ver leend aan een regeling voor het opslaan en vernietigen van over tollig landbouwvergif bij het opstellen van streekplan nen. bestemmingsplannen, trace's van wegen e d de provinciale overheid ervoor moet waken, dat de agrarische bedrijven met wor den belemmerd m het meegroeien met de voortgaande structurele ontwikkelingen; de landbouw- sektor moet geen openlucht museum worden Visserij De visserij is een waardevolle, in de Zeeuwse samenleving ver ankerde bedrijfstak en tevens een belangrijke bron van inkomsten. De uitvoering van de Deltawerken heeft voor dat laatste grote nadelige gevolgen Daarom willen wij dat de nadelige gevolgen van de uit voering van de Deltawerken zo veel mogelijk worden opgevangen en beperkt de aanleg van een kunstmatig mosselverwaterprojekt de volle aandacht verdient en zo nodig de financiële steun van de pro vincie visserij-onderwijs voor Zeeland behouden moet blijven Werkgelegenheid, industrie en handel In een steeds voortgaande eco nomische groei, met als enig doel het hoger opvoeren van de welvaart, schuilt een groot gevaar voor de welzijn van de burger Daarom willen wij een aanvaardbaar evenwicht voor de verdeling van de ruimte voor woongebieden, verkeersverbin dingen. recreatie-, natuur-, land bouw- en industriegebieden, daarbij gelet op de vraagstukken van de bevolkingsgroei en werk gelegenheid een studie van het voormalig kreekrakgebied mogelijkheden bieden voor het midden- en klein bedrijf om zo hun maatschappelijke funktie te kunnen blijven uitvoeren (denk aan de oude stadskernen) Recreatie Ons haastig leven en meer vrije tijd vereisen meer ruimte voor ont spanning. bezinning en rust. Daarom willen wij stimulering voor sportparken en ontspanmngsaccommodaties ruimte voor dags- en verblijfs- toeristen een waarborging van de toe gankelijkheid van de recreatie gebieden Waterstaat Wij wonen in Zeeland omringd door water, vriend, en soms ook vijand. Wij willen stimuleren als het gaat om mo gelijkheden en wenselijkheden van sluizen of doorlaatwerken op recreatieve en milieuhygiënische gronden, als studies daartoe aan leiding geven met kracht verzet tegen tempo risering van het op Deltahoogte brengen van de dijken aan de Westerschelde onmiddellijke beveiliging op plaatsen waar die kennelijk nog nodig is (bijv. de Paal) Wegen en Verkeer Wij bewegen ons tussen onze woon-, werk- en ontspanningsge- bieden. Verkeer en verkeersver bindingen zijn daarom uitermate belangrijk. Daarom willen wij met kracht verbetering in kwali tatieve zin van de wegen een vaste oeververbinding tussen Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland Nutsbedrijven Wij zijn erg afhankelijk van elektri citeit. gas en water Daarom willen wij een tariefbeleid gericht op zuinig en verantwoord beleid zowel door industrie als door burgerij tarieven van elektriciteit, gas en water voor huishoudelijk gebruk op kostorijsbasis

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 8