Comité Nationale Boomfeestdag heeït een nieuwe school-ïilm Staking in Zweedse havens De komende belastingverlaging in cijfers „GROTER EN BETER" 5 Veel zelfmoorden in Duitse Bundeswehr „Bomen voor je leven" UIT SCHOÜWENS VERLEDEN Flitsen uit het buitenland NEW DELHI. De toestand in de Indiase staat Bihar waar in de afge lopen drie dagen bij ongeregeldheden meer dan twintig mensen om het leven zijn gekomen, blijft zorgwek kend. Dit heeft de federale minister van binnenlandse zaken, Diksji, na een bezoek aan het gebied in het parlement te New Delhi verklaard. ROME. De Italiaanse politie heeft twee bronzen beelden van gevleu gelde Cupido's uit de eerste eeuw van onze jaartelling die van onschat bare waarde zijn, teruggevonden. De beelden werden gevonden bij een inval in een flat aan Rome's mo dieuze Via Veneto. Zes personen zijn aangehouden, SANTIAGO, CHILI. De Chileense komediespeler Hugo Goodman is in de stad Conception ten zuiden van Santiago door soldaten doodgescho ten omdat hij geen gehoor gaf aan een bevel tot stoppen wegens over treding van het uitgaansverbod. BONN. De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Walter Scheel, heeft in het parlement toege geven dat de moeilijkheden in het Atlantisch bondgenootschap „ern stig" zijn. Hij gaf de verzekering, dat Bonn alles wat in zijn vermogen ligt zal doen om de samenwerking met de Verenigde Staten te versterken. MOSKOU. Een Russisch hef- schroefvliegtuig' heeft vorige week een noodlanding gemaakt op Chinees grondgebied. De Chinese autoriteiten nebben tot dusver niet gereageerd op verzoeken om 't toestel en zijn be manning terug te geven, aldus heeft het Russische persbureau Tass be kendgemaakt. CAIRO. De volgende Arabische topconferentie zal in april in Ma rokko worden gehouden. Dit heeft de secretaris-generaal van de Ara bische liga, Mohmoud Riad, in Cairo bekendgemaakt. Ter voorbereiding van deze top zullen de ministers van buitenlandse zaken a.s. maandag in Tunesië bijeenkomen. INDIANAPOLIS. Op het laatste nippertje heeft een funktionaris van de Amerikaanse veiligheidsdienst op het vliegveld van Indianapolis het leven gered van een 22-jarige vrouw die door een man in gijzeling was genomen. De funktionaris schoot de man van achteren neer, op het ogen blik, dat hij de vrouw de hals af wou snijden. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van buitenlandsezaken Kis singer zal maandag op weg naar de Sowjet-Unie enkele uren in Bonn verblijven voor besprekingen met zijn Westduitse collega Scheel, zo heeft het ministerie van buitenland se zaken in Washington meegedeeld. UDINE. Vijf gewapende en ge maskerde mannen hebben zich in een museum in Udine in Italië meestergemaakt van een duizendtal antieke munten ter waarde van naar schaitting anderhalf miljard lire. Een suppoost liep een schotwond op. De gestolen munten dateren uit de Griekse, Romeinse, Byzantijnse en Venetiaanse tijd. BONN, 21-3. Het aantal zelf moorden in de Westduitse Bundes wehr is sinds 1969 toegenomen, zo heeft staatssecretaris Wilhelm Berk- han van defensie donderdag in de bondsdag bekendgemaakt. Vijf jaar geleden werden' onder de militairen 68 zelfmoorden geregi streerd. Het afgelopen jaar werd het 96 gevallen. In een rapport over de toestand bij de strijdkrachten dat jaarlijks voor het parlement wordt opgesteld, staat dat het drankmisbruik in de Bundeswehr zulke proporties heeft aangenomen, dat de paraatheid er gevaar door kan lopen. Met klem wordt van het ministerie van defen sie en de officieren gevraagd meer aandacht aan dit probleem te beste den. Volgens het rapport probeerden vorig jaar 739 militairen de hand aan zichzelf te slaan. 128 van hen deden dit na alcoholgebruik. Van de ongeveej 520 militairen die zich aan geweldpleging tegen hun meerderen schuldig maakten, was bijna de helft onder invloed. TIEL. Bij een inbraak in een bont handel aan de Weerstraat in Tiel is een partij bontjassen gestolen ter waarde van ongeveer 40.000 gulden. Van de dader(s) ontbreekt nog elk spoor. SOEST. De politie van Soest heeft drie busjes met in totaal 23 illegaal in ons land verblijvende Turken on derschept. De Turken, van wie er enkele pas twee weken in ons land verbleven, terwijl anderen hier al vier jaar zijn en werken, zijn aange houden. Een aantal is na betaling van een borgsom en inlevering van hun paspoort op vrije voeten gesteld in afwachting van hun uitwijzing. DEN HAAG. De militaire staats greep in Chili heeft geleid tof poli tieke vervolgingen die de Neder landse regering grote zorgen baren, aldus heeft minister Van der Stoel in de Eerste Kamer verklaard. ROTTERDAM. De georganiseerde zeevarende werknemers van de Hol land "Amerika Lijn hebben met alge mene stemmen besloten tot aktie tegen hun werkgever. Waaruit die aktie zal bestaan is nog niet bekend. DEN HAAG. Het Landbouwschap heeft de regering gevraagd gegevens beschikbaar te stellen over de ge volgen voor de land- en tuinbouw van de herwaardering van de gul den en de compenserende maatrege len. AMSTERDAM. B. en w. van Am sterdam stellen de gemeenteraad voor, een krediet van ruim vier mil joen gulden ter 'beschikking te stel len voor het vernieuwen van drie bruggen op de westelijke eilanden. Het betreft een ophaalbrug en een vaste voetgangersbrug over de Rea lengracht en een ophaalbrug over de Zoutkeetsgracht. DEN HAAG. Tot adjudant in gewone dienst van prins Bernhard is benoemd kolonel G. R. A. Gerritsen. De benoeming gaat 16 maart in. TILBURG. De Tilburgse politie heeft vier inbrekers, waaronder een meisje van 18 jaar, en zeven helers, waaronder twee oudere vrouwen, aangehouden op verdenking van vier diefstallen in Tilburg waarbij voor f 38.000 aan elektronische apparaten en sigaretten werd buit gemaakt. UTRECHT. Het Lcnidelyk. Comité Nationale Boomfeestdag heeft woensdag in Utrecht de film Bo men voor je leven" gepresenteerd een voorlichtingsfilm voor de schooljeugddie tot stand is geko men met steun van het ministerie van kuituur, rekreatie en maat schappelijk werk, de Grontmij N.V. en het Fonds Boomfeestdag. De film dient ter hegeleiding van de jaarlijkse nationale boomfeestda gen. Het is de bedoeling dat hij op de scholen wordt vertoond voor kin deren van 10 tot 15 jaar. Het lande lijk coxnité zorgt dan ook voor voor lichtingsmateriaal waarmee de scho lieren zelf kunnen knippen en plak ken, tentoonstellingen kunnen op zetten e.d. „Bomen voor je leven" laat de wederwaardigheden zien van een schoolklas die zelf een expositie in elkaar zet en die via de kamera een rondreis maakt langs bossen en bo men in alle provincies. De belangstelling voor de boom feestdag'wordt ieder jaar groter. In 1973 plantten ongeveer 80.000 kinde ren in 398 gemeenten een boompje, dit jaar doen ruim 400 gemeenten mee. De molen die ooit Noordwelle sierde. Het fraaie stuk verdween met de stormramp van 1953. Ook verdween de kerk van Eiker zee, hier op een oude kaart van vóór 1914. STOCKHOLM, 22-3. Het werk in de meeste Zweedse havens zal vrij dag voor 24 uur stil komen te liggen door een staking van de havenarbei ders. Hun 2700 leden tellende bond heeft hiertoe donderdag besloten uit protest tegen het feit dat de werk gevers niet willen onderhandelen over een Nbeperking van het aantal overuren. De bond eist verder maandsalaris sen voor bepaalde kategorieën ha venarbeiders. Illegale alkoholstokerij ontdekt BLADEL, 21-3. De rijkspolitie van Bladel (N.Br.) heeft donderdag middag in samenwerking met de douanerecherche een inval gedaan in een illegale alcoholstokerij, die was ingericht in een garage achter een vrijstaand woonhuis in Bladel. De stokerij was kort tevoren in al lerijl verlaten: de twee stookkolom- men waren nog warm. Er werd ech ter geen alcohol meer aangetroffen. De grondstoffen, suiker en gist wa ren verdwenen, evenals de branders en de bijbehorende gasflessen. De woning was eigendom van de we duwe H. M. -S-, die er samen met een van haar zoons woonde. Mevr. H. M.-S. zegt van niets te weten. De stokerij heeft volgens de douanerecherche een capaciteit van ongeveer duizend liter per week en behoort daarmee tot een van het kleine type. DEN HAAG, 20-3. De belastingvrije sommen voor de inkomstenbelasting 1974 (gehele jaar) zijn als volgt: Tariefgroep 1 (werkende gehuwde vrouw)1.439 Tariefgroep 2 (ongehuwden tot 35 jaar)4.173 Tariefgroep 3 (ongehuwden van 35 jaar en ouder en ongehuwden die gehuwd zijn geweest of kinderaftrek genieten)f 5.611 Tariefgroep 4 (gehuwde mannen)7.192 Dc bejaardenaftrek voor gehuwde mannen1.296 De bejaardenaftrek voor een alleenstaande1.412 De extra-aftrek die geJdt voor een alleenstaande met recht op kinderaftrek1.581 Het maximum van de bijzondere inkomensaftrek voor onvolledige gezinnen waarin een alleenstaande (man of vrouw) buiten zijn huishouden werkzaamheden verricht en kinderaftrek geniet voor een kind dat jonger is dan 16 jaar2.303 Wijziging van de inkomensaftrek voor kinderen: Kinderaftrek voor: Loontrekkenden Zelfstandigen en en daarmee andere niet- gelijkgestelden loontrekkenden 1 kind 621 1.280 2 kinderen 1.157 f 2.639 3 of 4 kinderen 1.691 (3.173 5 of 6 kinderen 2.0-17 3.529 7 of meer kinderen 2.392 3.874 AUSTERLITZ. 21-3. In opdracht van het landelijk comité Nationale Boomfeestdag, heeft Klaas B. Nan- ning van dc Grontmy filmdienst, een nieuwe film gemaakt ter begeleiding van de jaarlijkse nationale boom feestdagen. De film werd gesubsidi eerd door het ministerie van C.R.M. Het Comité Nationale Boomfeest dag, dat is opgericht na een oproep van de FAO in 1954 om het planten van bomen over de gehele wereld krachtig te bevorderen, organiseert jaarlijks de Nationale Boomfeestdag om kinderen uit de hoogste klassen van het basisonderwijs in de gele genheid te stellen zélf bomen te planten. Op de scholen wordt dan in één of meer lessen aandacht be steed aan de natuur en de bossen in Nederland aan de hand van lesma teriaal dat het comité ter beschik king stelt. Om deze lessen te bege leiden heeft het Comité Nationale Boomfeestdag de film „Bomen voor de leven" laten produceren. Aanwijzingen Deze film geeft aanwijzingen hoe een tentoonstelling kan worden op gezet en toont hoe kinderen in hun vakantie aan een projekt over na tuur, bomen en /bossen kunnen werken, waardoor ze meteen allerlei interessante details van het land schap leren zien. De film laat ook zien, dat ouders een wezenlijke bij drage aan de samenstelling van zo'n projekt of tentoonstelling kunnen leveren. Ze ontdekken dan zelf ook ineens hoeveel leuke dingen er in de natuur gebeuren en welke prach tige kultuurhistorische bezittingen het landschap vaak rijk is. Via een rondreis door ons land worden in de film deze fraaie land- sschappen met hun trotse kastelen, statige landhuizen en schitterende boompartijen getoond. Maar ook al lerlei rekreatie- en natuurbelevings mogelijkheden, die kinderen en ou ders kunnen inspiz-eren tot ontdek kingstochten in natuur en land schap. Advertent if soccoccccooococcooccccoooc KOUWENBERG Voor alle doe het zelf artikelen op sanitair gebied Posistraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. Leren door de bomen het bos weer te zien en ontdekken dat je mede verantwoordelijk bent voor het groen en dus leefbaar houden van je land, dat is wat „Bomen voor je leven" betekent. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ARNHEM. „Laat minister Duisen- berg ook eens een onderzoek instel len naar het zwarte geld dat is ge stoken in de aankoop van boerderij tjes op de Veluwe". Dijt heeft het Gelderse statenlid ir. J. Achterstraat (CDA) gezegd in de commissie ruim telijke ordening van provincale sta ten. AMSTERDAM. Dondez'dag gingen voor de derde maal de poorten voor het publiek open van het Rai Motor- weekeinde in de Zuid- en West hal van het Rai-gebouw in Amsterdam. Ongeveer 55 exposanten geven een vrijwel volledig overzicht van het huidige aanbod aan motorfietsen in ons land. ARNHEM. Staatssecretaris dr. A. Veei-man van onderwijs vindt dat de scholen ook gebruik zouden moeten kunnen maken van kerkgebouwen, 's Avonds en tijdens weekeinden moeten kerken voor hun eigenlijke bestemming worden gebruikt. Op werkdagen zouden onderwijsinstel lingen de gebouwen moeten kunnen gebruiken. WILLEMSTAD. De acht Britse reservisten die elf dagen geleden' met vier kano's in Zwitserland zijn begonnen aan een 1141 km lange ex peditie over de Rijn zijn in de haven van Willemstad (N.B.) aangekomen. Zij hebben hiermee een nieuw re- kord „de Rijn afzakken per kano" gevestigd. ASSEN. De Lions Club Assen zal in samenwerking met de Rotaryclub Assen een tweetal aktiviteiten orga niseren met als doel het club- en buurthuiswerk in Londonderry in Noord-Iezdand te steunen. Daarvoor is contact opgenomen met de Lions club in Londonderi-y, die reeds over een stuk grond beschikt. UTRECHT. Minister Van der Stee van landbouw gaat maandag 25 maart naar Vleuten-De Meern om in de bloemenveiling te praten met ongeruste tuinders uit het Utrechtse tuinbouwgebied. Middenstand ontsteld over regeringsbeleid DEN HAAG, 21-3. De centrale ondernemingsverbonden in het mid den- en kleinbedrijf hebben met ont steltenis kennis genomen van het voorgenomen financiële en sociaal- economische b'eleid van de regering voor 1P74. Ze hebben de vaste com missie voor het midden- en klein bedrijf van de tweede kamer der statengeneraal telegrafisch verzocht hun ernstige bezwaren kenbaar te mogen maken in de vergadering van deze commissie op 25 maart. Deze vergadering wordt gehouden vóór de openbaz*e behandeling in de twee de kamer. De autofiets AMSTERDAM, 21-3. In Keulen is onlangs een zogenaamde autofiets gekonstrueerd, die in de praktijk goed blijkt te voldoen, zo weet de Stichting Fiets uit Amsterdam te melden. Deze autofiets - die plaats biedt aan twee volwassenen en een kind, met daarbij de nodige bagageruimte - bestaat uit twee fietsen met een auto-achtige opbouw. Het voertuig wordt uitsluitend door trapkrachl voortbewogen. Voor doe-het-zelvers gaat zo'n axUofiets ongeveer f 800,— kosten en men heeft, zo zegt de Stichting Fietsdan een exklusief vervoermiddel, waarmee men kom fortabel en droog gezeten gezellig uit rijden kan gaan en bovendien de zo broodnodige K'beweging neemt. KEULEN, 21-3. De langste sigaar ter wereld is te vinden in het tabaksmuseum van Bucndc, n Weslfalcn. Hij meet 1 meter 70 en heeft een grootste omvang van 67 centimeter. Men zou er 600 uur over doen om hem op te roken. Dit staat in een boekje dat een uitgeverij in Keulen deze week het licht heeft doen zien. Andere „records" die in het boekje worden vermeld zyn: een dame in Giitersloh, die in 27 jaar een haardos met een lengte van twee meter en drie centimeter heeft gekweekt. Dat maakt wel enig „opsteken" noodzakelijk, want dc lengte van dc vrouw is 1 meter 56. De grootste graafmachine ter wereld staat in dc Duitse Bondsrepu bliek. De door Ivrupp vervaardigde gigant weet dagelijks 400.000 ton grond te verzetten. Een bedrijf in UIm heeft de langste autobus gebouwd. Ilct voer tuig meet 20 meter, maar blijft niet in Duitsland want het was een bestelling uit Amerika. Het dorp Rohrmoos, in Beieren, bezit het grootste regenscherm. Onder dc parapluic, met een doorsnede van 3 meter, kunnen 18 inwoners van Rohrmoos tegelijk schuilen voor dc regen, die volgens weerkundige statistieken in dit gebied van dc Bondsrepubliek het rijkclijkst plenst. Dc grootste schoen staat in Beieren. Dc heer Josef Scliratt heeft uit dc huiden van negen koeien een reusachtige Gulliver-schoen fjemaakt van 3 meter 80 lang, 1 meier 80 hoog en met een gewicht van 600 kilo. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De fraaie gevelsteen (men zie ook elders in dit nummer) van de Gast- huiskerk. Zeemeerman en zeemeer min, die in deze pastorale sfeer het uiteraard uitstekend met elkaar kunnen vinden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 5