Het gaat lukken met de Ierse kinderen Wet op waterverontreiniging De olie in de Noordzee Diamantenroof in Londen LEDENVERGADERING LTS Jaloerse man ür gent a" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel Brussels landbouwgesprek valt mee LAATSTE NIEUWS MPS DREISCHOR. Op een wegkruising Zonnemaire-Dreischor werden deze week twee vrachtwagens vrij ernstig beschadigd bij een botsing. Foto: de twee beschadigde wagens. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUSSEL, 21-3. Volgens dc hui dige ramingen zouden de aardolie voorkomens in de Noordzee in 1980 ongeveer 15 procent van de behoefte van de EEG aan aardolie kunnen dekken. Dat heeft de Europese Com missie in Brussel geantwoord op schriftelijke vragen uit het Europees parlement. Deze reserves, aldus de commissie bieden uiteraard aanzienlijke tech nische en economische voordelen aan de lidstaten wier soevereiniteit zich over gedeelten van de Noordzee uit strekt. Die voordelen zullen, via de lidstaten, aan de gehele gemeenschap ten goede komen, aldus de commissie in Brussel. Ze zegt verder dat onder de hui dige omstandigheden er redenen ge noeg zijn om de exploitatie van deze reserves zo spoedig mogelijk tot ont wikkeling te brengen. LONDEN, 21-3. Gewapende ban dieten hebben donderdag nabij de diamantbeurs in de Londense wijk Holborn een zending diamanten van 350.000 pond geroofd. Zij overvielen een veiligheidsbe ambte toen deze het pakje diaman ten uit een bank naar zijn gepantser de transportwagen wilde brengen. De politie was drie minuten latei- aanwezig de „diamantenwijk" wordt speciaal bewaakt - maar de daders waren al ontkomen. Organische stof in Melkweg SYDNEY. Met het vinden van een nieuwe organische slof in de Melkweg is het op nieuw waarschijnlijker gewor- der geworden dat ook buiten de aarde leven bestaat, aldus dr. B. J. Robinson van de ra- diosterrenkundige organisatie CSIRO in Sydney. Met de radioteleskoop van 70 meter te Parkes in Nieuw Zuid Wales is ontdekt dat in de Melkweg ook het organi sche molekuul methylamine (CH3-N2) voorkomt. Eerder ivas al het voorkomen van formaldehyde aangetoond. „Het lijkt er op dat de mo- lekulaire toestand in het cen trum van onze Melkweg uni verseel is, en nu hoogstwaar schijnlijk elders in onze Melk weg leven beslaat moet dat in andere sterrenstelsels ook wel zo zijn", zei Robinson in een vraaggesprek. Streefbedrag (f 20.000) bijeen ZIERIKZEE, 20-3. Onder voorzitterschap van dc heer P. van Donk ver gaderde deze weck de werkgroep Zierikzce van dc „Stichting Hulp Noord- Ierland i.o." Tijdens deze vergadering was ook de heer M. Jones uit Middelharnis aan- wezig. Deze zal, samen met dc heer Morcus te Zierikzce. de Noord-Ierse kinderen begeleiden. De financiële commissie kon mee delen dat het streefbedrag van f 20.000.nagenoeg bereikt is. Nu het streefbedrag dus bijna binnen is, zullen de financiën de komende tijd wat minder centraal staan. Bijdragen blijven uiteraard welkom. Mocht bij de eindafrekening blijken dat er geld over is. dan zal dit ten goede komen aan dc landelijke stichting. Het geld blijft dus beschikbaar voor hetzelfde doel. Huisvesting en voeding Ook de commissie huisvesting cn voeding kon goede geluiden laten ho ren. Zij kan momenteel over een voldoende aantal gastgezinnen be schikken. Daar op dit moment nog steeds niet vaststaat hoeveel kinde ren Schouwen-Duiveland zullen be zoeken. bestaat zelfs de mogelijkheid dat enkele gezinnen zullen moeten afvallen. Dc commissie vertrouwt er op dat een en ander in goede harmo nie met de kandidaat gastgezinnen kan worden geregeld. Öp maandag 1 april zullen dc gastgezinnon wor den uitgenodigd voor een voorlich tingsavond in de .T.S. te Zierikzec. De programmacommissie kon in concept het programma „van dag lot dag" "ter tafel brengen. Naast een wol haast volledige verkenning van Schouwen-Duiveland staan excursies naar Rotterdam, Keukenhof en Fle- vohof op het programma. Het volle dige programma zal tc zijner tijd in dc pci's verschijnen. De wet op de waterverontreiniging is een wet die leeft, en voor iets wat leeft wordt meestal een oplossing dus zo ook b(j deze wet aldus ir. Kloos terboer. De meeste mensen vragen zich af: Hoe blijf ik buiten zo'n wet? Het is verboden om schadelijke stoffen te lozen in oppervlaktewater. De wet valt meteen al in tweecn, nl. het R\jk geeft toestemming tot lozing in rijkswateren terwijl de provincie toestemming geeft indien provinciale wateren hiermee gemoeid zijn. Verder zette de heer Kloosterboer het voeren van een hygië nisch bedrijf, de aanvraag voor lozing, heffingen die geheven worden en strafmaatregelen uitvoerig uiteen. De heer R. Hoiting (economisch sociaal voorlichte^ der Zeeuws Bra bantse Landbouw Maatschappij) sprak na de wet op de waterveront reiniging, over „De toepassing van de Hinderwet". De hinderwet, is, al dus de ZLM-er een zaak die men goed in de gaten moet houden. Vol gens de Hinderwet is het verboden om inrichtingen in wei'king te bren gen of te houden, die daarbuiten gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. De inrichtingen die hieronder vallen zijn onder meer: inrichtingen waar electra-motoren worden gebezigd met een gezamelijk vex-mogen van 2 pk, inrichtingen be stemd tot bewaring, bewei-king, ver werking of vernietiging mest en meststoffen. Uit de bestaande recht sprak is vastgesteld, dat vrijwel alle landbouwbedrijven onder de wei-king van die wet vallen. Aanvragen vergunning Het aanvragen van een hinder- wetsvergunning moet men aanvra gen bij het gemeentebestuur. Er zal een bouwkundige tekening van de inrichting (schaal 1 250) met een situatie schets worden gevraagd. Een afschrift hiei-van wordt verzonden naar de Arebeidsinspectie en de in spectie voor de Volksgezondheid, de aanvrage wordt verder ter openbare kennis gebracht. Tegen de door de gemeente genomen en de aan de ver lening van de vergunning gestelde voorwaarden is aldus de heer Hoi- ting beroep mogelijk binnen twintig dagen na de vex-zending van de ge meentelijke beschikking. De verzoeker, Arbeidsinspektie, zij die tijdig schriftelijke bezwax-en hebben ingediend en eventuele ad viseurs kunnen in beroep gaan. Tot voor enkele jaren werd alge meen aangenomexi dat de landbouw bedrijven niet onder de werking van de Hinderwet vielen. Als gevolg van een aantal samenvallende factoren is door gerechtelijke uitspraken duide lijk geworden dat dit nu wel het geval is. Mens en computer WASHINGTON, 21-3. De mens zal komputers opdrachten kunnen ge ven alleen al door aan die opdracht te denken, wanneer een projekt van het Amerikaanse ministerie van defensie uitvoerbaar blijkt. Het Pentagon heeft het kongres gemeld dat het in het afgelopen jaar voor de eerste maal heeft aange toond dal een man, die aan een komputer verbonden is via elektro den op zijn hoofdhuid, die komputer eenvoudig door gedachtekracht kan sturen. „De analyse van hersengolven is zo ver gevorderd dat-een komputer kan vaststellen aan welke opdracht van een beperkte serie wordt ge dacht", aldus het Pentagon. Dr. George Lawrence, die dit on derzoek leidt in het Stanford-insti- tuut in California, meent dat een mens er zeer veel sneller door zal kunnen werken en dat er nuttiger gebruik kan worden gemaakt van de geweldige hoeveelheden gegevens die in de geheugens van komputers worden opgeslagen wanneer het projekt kan worden vervolmaakt. Als algemene oorzaken worden genoemd: de vex-edelingsbedrijven, voox-al waar die in grote concentra tie vooi'komen en een deel van de Nederlandse burgerij die niet accep teert, dat de mestlucht verder gaat dan de stal. Naai*mate de lucht meer stinkt zullen de bezwaren zich eer der voordoen en de problemen gro ter zijn. Door het Landbouwschap wox-dt reeds lang met het betreffende mi nisterie onderhandeld over de toe passing van een aantal richtlijnen voor agi'arische bedx-ijven, die een Voorwaarden Aan het verlenen van een vergun ning worden voorwaarden verbon den, die uiteraard moeten worden nagekomen. Er moeten dan ook een aantal motieven aanwezig zijn om tot een aanvrage te komen. Volgens de ES V-er kan een algemeen geldend advies over een aanvrage moeilijk woi'den gegeven, want die verschil len van geval tot geval. Wel kan gezegd woi'den dat de boer er zelf aan mee moet werken om zijn be- drijf netjes te houden en te trachten et voorkomen dat er klachten komen tegen b.v. stank en lawaai van ven- tilatoi-en. Alle problematiek is daar mee niet op le lossen, maar het pro bleem moet ook niet groter gemaakt woi'den dan nodig is. Na de toespx*aak van de heer Hoi- ting werd over beide wetten uitvoe rig gediscussieerd. Aan het einde van deze vergadering ovex-handigde de voorzitter beide sprekers een boe kebon als dank voor het gegeven advies en voorlichting en toepassing op deze belangrijke wetten. (Vervolg van pag. 1) De nieuwbouw Schouls en L. Schults. De voox*zitter sloot met een dankwoord voor be- sprekingen en besluiten de vex-gade- ring. Verleden jaar waren de bei-ichten over nieuwbouw van de school wat ongunstig; er zit thans enig schot in de zaak. De nieuwe school is be slist een jaar dichter bij de realise ring. Gebouwd zal mogen worden in drie lagen, met een gemeenschap pelijke grondaankoop met de R.S.G. „Prof. Zeeman". Hij herinnerde aan het overheidsstreven tegen zitten blijven en vond het een goede zaak, dat verschillende leraren aan de school bereid zijn tot verdere studie, c.q. het behalen van de 2e graads bevoegdheid. De school telt thans 336 leerlingen; de prognose voor 1975 is: 400. De school bestaat 91 jaar en is nog altijd een instituut dat er zijn mag. De jaarstukken Het jaarverslag 1973 (wij brachten hiervan i-eeds een uittreksel) en de x-ekening en vex-antwoox-ding 1973, alsmede de begroting 1974 werden goedgekeurd, na uitgebracht positief rappoi't door de kascontrolecommis sie bij monde van de heer H. G. Freriks ing. Het andere lid van de commissie was de heer J. Quant. Op voorstel van de voorzitter werd de administrateur de heer F. J. M. van Hooidonk en zijn staf, voorlo pig - in afwachting van de rijks- contröledienst - décharge verleent. Aanvullend deelde de heer Fre riks mee, dat door de bank genomen, de begrotingen altijd goed in de praktijk blijken te kloppen. Bestuursuitbreidiug De heer H. Ensing had wat moei lijkheden over de z.i. niet voldoen de belangstelling op de „opendag" van de zijde van het bestuur, maai de voorzitter kon dit wegwimpelen Voorgesteld werd het bestuur uit te breiden met twee nieuwe leden, de heren H. G. Freriks ing. en J. Quant. De heren Ensing en J. C. de Feijfer vonden die uitbreiding niet nodig, hoewel op een eerdere vergadering de wens tot uitbreiding was uitge sproken. De voorzitter zei dat het er om gaat het quorum altijd aanwe zig te hebben. Vooral de secretaris de heer J. C. Steutel kon van de ge uite kritiek, gezien tot uitdrukking gebrachte gevoelens op een vorige vergadering, niets begrijpen. Tot le den van de nieuwe kascommissie werden benoemd de heren L. LONDEN, 23-3. De 23-jarige Lon dense mevrouw Susan Russell heeft donderdag echtscheiding gekregen van haar 24-jarige man Paul omdat hij zo jaloers was dat hij weigerde haar in publiek minirokken en pan ties te laten dragen. Mevrouw Russell vertelde dat zij buiten van haar man altijd ouder wetse direktoires met elastiek en vormloze pantalons moest dragen. Advertentie voor dezelfde stroomkosten ANTWERPEN, 21-3. —Bij een ket tingbotsing in dichte mist op de verkeersweg tussen Turnhout en Antwerpen zijn donderdagmorgen 8 mensen om hel leven gekomen. Op de foto het wrak van één van de ve le wagens die bij hel ongeluk be trokken waren. Deze wagen brandde geheel uit, de chauffeur vond de dood. BRUSSEL, 21-3. Het Europees beraad over de landbouwprijzen in Brussel verloopt minder stroef dan men had gevreesd. Donderdag tegen de avond was er weliswaar nog geen enkel concreet resultaat geboekt, maar dat kon toen ook nog niet. Een winstpunt, zo vond men in raads- kringen, is echter dat de sfeer goed is. Vanaf het moment dat dc minis ters rond de tafel gingen zitten, is een vergadering streng besloten ge weest. Per delegatie werden maar vier man in de vergaderzaal toege laten. Fred Peart, de Britse minister van landbouw heeft aldus raadskringen toegegeven dat de produktiekosten in de landbouw gestegen zijn en dat de verhoging van de producentenprij zen, zoals die door de Europese com missi e is voorgesteld, op zichzelf niet onredelijk is. Dat vond men een goed vertrekpunt voor verdere dis cussie. In de raad bestaat wel begrip voor het feit dat Peart prijsverhogingen die doorwerken op de prijzen van de voedingsmiddelen in de winkel resoluut van de hand wtfst. Peart heeft zyn collega's gezegd dat er ge zocht moet worden naar een oplos sing die de prijzen voor de producen ten acceptabel maakt, maar die voor de consumenten niet verhoogt. Het - lykt niet waarschijnlijk dat de an dere Eeg-landen zullen instemmen met een rechtstreekse steun aan de Engelse boeren omdat zulks een ver storing van de concurrentie zou ver oorzaken. Een van de oplossingen die gevonden kunnen worden is een tijdelijke maatregel die de belangen van de Britse consumenten dient. Van betekenis werd ook geacht dat de Franse staatssecretaris voor landbouw, Jean Francois Deniau (de Franse minister, Marcellin Is door ziekte verhinderd) op bepaalde pun ten een soepele houding l(jkt aan te nemen dan de vorige Franse land bouwminister, Chirac. De nieuwe Italiaanse minister van landbouw, Bizagüa, heeft zijn collega's laten weten het been stijf te zullen houden inzake de Italiaanse wensen betref fende forse prijsverhogingen voor durum-tarwe en olijfolie. Flitsen uit het buitenland NEW DELHI. Opnieuw zijn vijf personen om het leven gekomen bij anti-regei*ingsbetogingen in de staat Bihar in het oosten van India, zo heefit het perébux*eau van India be kendgemaakt. RIO DE JANEIRO. Zware over stromingen veroorzaakt door hevige regen teisteren de Braziliaanse sta ten Mato Grosso, Sao Paulo, Para na, Para, Ceara en Alagaos. Dertig duizend mensen hebben hun huizen moeten verlaten. DAMASCUS/TEL AVIV. Voor de tiende achtei-eenvolgende dag is don derdag strijd geleverd door Syrische en Israëlische troepen aan het Go- lan-front. De gevechten, die vijf uur duurden, waren feller en langduri ger dan vorige dagen. WASHINGTON. De speciale offi cier van justitie voor de Watergate- zaak, Leon Jaworski, heeft president Nixon een dagvaardiging met sti*af- bedreiging om nog 27 documenten af te staan die hij nodig heeft voor zijn onderzoek. LONDEN. Na de gewapende aan val van woensdagavond op de auto van prinses Anne, terwijl zij naar Buckingham Palace reed. zijn de veiligheidsmaatregelen ten behoeve van de leden van het Britse ko ninklijke gezin verscherpt. DODELIJKE ONGELUKKEN 'S-GRAVENZANDE. De 64-jarige A. van der Kaaij uit Monster is in 's-Gi'avenzande om het leven geko men toen hij, langs de weg lopend, werd aangereden door een pei'sonen- auto waarvan de bestuurder werd verblind door een tegemoetkomende auto. MARUM. De 57-jaz'ige mevr. J. de Haan uit Siegerswoude (gemeente Opsetrland, Fr.) is om het leven ge komen toen zij met haar fiets plotse ling een kruising van rijksweg 43 in het Groningse Marum (bij Drach ten) overstak en wex'd geschept door een vrachtauto. Zij was op slag dood. TEXEL. De 9-jarige Edwin Veeger is ovex'leden na een verkeersongeluk waarbij hun door een auto geschept werd toen hij plotseling de Rozen- dijk bij zijn ouderlijke woning van achter een geparkeerde auto de weg op rende. Het jongetje was zo ern stig gewond dat hij korte tijd na het ongeluk in een ziekenhuis te Den Helder overleed. EINDHOVEN. De 7-jarige Joh. F. W. Veenhuis uit het Noordbrabantse Vessem is bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats om het leven gekomen. Het meisje op haar fietsje toen zij achterom keek en schrok van een naderden vrachtwagen. Daai-door ging zij slingeren en werd door de vi-achtwagen aangereden. Slachtoffers bij brand in Gent BRUSSEL, 22-3. Een plotseling ontstane en zich snel uitbx-eidende brand in een Italiaans restaurant in Gent heeft vrijdag enkele mensen levens gekost. Het preciese aantal slachtoffers is nog niet bekend, maar men vreest dat drie of vier mensen zijn omgekomen en onder het puin van een ingestorte verdieping bedol ven liggen. Aanslag op Frans vliegtuig' BASTIA, 22-3. Door het ontploffen van een kneedbom is vrijdagochtend een „Caravelle" van de Franse bin nenlandse luchtvaartmaatschappij „Air-Inter" op de parkeerplaats van het vliegveld van Bastia-Pox*etta op Corsica ernstig beschadigd. Het vliegveld wordt niet bewaakt en de saboteurs konden hun werk in alle rust verrichten. De schade bedraagt naar schatting 30 miljoen frank (f 18 miljoen). L.V. „EENDRACHT BINDT" NIEUWERKEKK, 20-3. Op de jongste vergadering van de landbouwvereniging „Eendracht Bindt", heeft ir. G. D. Kloosterboer, hoofd technische dienst van hel waterschap Schouwen-Duiveland, gesproken over het aktuele onderwerp: „De wet op de waterverontreini ging en haar toepassing". billijker toepassing mogelijk maken. Uitgangspunt dient te zijn, dat de bestaande bedrijven x-echt hebben op een vergunning. Bij verlening hin derwetvergunningen zijn voorwaar den verbonden. Vooral de voorwaar den van de Inspectie van de Volks gezondheid en het Milieu kunnen zwaar aankomen. Bij een aantal vei-edelingstakken levert de stankbe- strijding moeilijkheden op.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4