OLIE-EMBARGO TEGEN VER. STATEN OPGEHEVEN Week „wereld-oriëntatie" op J. W. van den Doelschool Abonnementsprijs Zierikzeesche Nieuwsbode 61 r'^^\ DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zomertijd in Engeland i „DE GENDARME OPl I VRIJERSVOETEN" f ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 19 maart 1974 tflDste jaargang Nr. 21457 v j WAARIN OPGENOMEN Sterke kostenstijgingen, waaronder een papierprijsstijging van niet minder dan 28 procent, noodzaakten de Nederlandse nieuwsbladen hun abonnementsprijzen te verhogen. Met ingang van 1 januari 1974 waren wij hiertoe gerechtigd; wij hebben echter kunnen wachten tot 1 april 1974. De verhoging is op de voorgeschreven wijze bij de minister van economische zaken gemeld. De abonnementsprijzen zijn dan 16,per kwartaal Van de abonnees die een machtiging hebben verstrekt tot automatische periodieke afschrijving van bet abonnementsgeld van hun bank- of girorekening, zullen wij gaarne aannemen dat zij ermede akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrij ving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. Tevens maken wij van deze gelegenheid gebruik de maand- abonnees er op te wijzen, dat met ingang van 1 april aanstaande de mogelijkheid tot betaling van een maandabonnementsprijs komt te vervallen. Vanwege de hoge administratiekosten zijn wij genoodzaakt ook deze abonnees een kwartaal-acceptgiro toe te zenden. DE DIREKTIE REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Boycot tegen Nederland blijft onverminderd Dit nummer bestaat uit 10 pagina's God geeft ons noten, maar hij kraakt ze niet voor ons. Andersen gebouw en ziekenhuis. Op school werden reeds EHBO-demonstraties met diavertoning gegeven. Maandagavond a.s. (van 19.00 tot 22.00 uur) zijn ouders en belangstel lenden in de gelegenheid over een en ander hun licht eens .op te steken, want dan wordt in de school een overzichtstentoonstelling gehouden van de ongetwijfeld vele aktivitei- ten die binnen het raam van de we reldoriëntatie, met name gezond heidszorg, deze week op de J. W. v. d. Doelschool plaatsvinden. BELFAST. Britse legerofficeren hebben dinsdag bekendgemaakt dat leden van een geheime protestantse extremistische oi-gansatie deel uit maken van de Noordierse militie, het Ulster defence regiment. Ze zouden verantwoordelijk zijn voor moorden op katholieken. MOERDIJK. De 60-jarige W. A. de Ridder uit Terheyden is met zijn auto door onverklaarbare oorzaak tegen een boom gebotst en om het leven gekomen. Advertentie WENEN, 18-3. Zeven Arabische olielanden hebben maandag een einde gemaakt aan liet olie-embargo te gen de Verenigde Staten. Het embargo heeft vijf maan den geduurd. De Saoedisclie olieminister, Ahmed Zaki Jamani, zei aan verslaggevers dat alleen Libië en Syrië niet hebben ingestemd met de opheffing van het em bargo. Het was vorig jaar oktober ingesteld tijdens de oorlog in het Midden-Oosten. Het besluit over de opheffing werd genomen op de tweede dag van een bijeenkomst van Arabische olieministers in Wenen. Akkoord met het besluit waren Qatar, Algerije Bahrein, Egypte, Koeweit, Saoedi-Arabië en de Ver enigde Arabische emiraten. Irak nag geen deel aan de besprekingen. Na afloop van de besprekingen toonde de Libische minister van olie zaken, Ezzedln Mabrouk, zich ont stemd over het bsluit. „We zullen onze produktie niet vergroten", zei hij. Het was nog niet bekend of de Arabische lande hun produktie op het lagere peil zouden handhaven. In vele landen van de wereld is het aanbod getroffen door de verminde ring van de produktie. Momenteel bedraagt de produktie 85 procent van het peil van vorig jaar septem ber. Advertentie lllllllllllillllllllllllllllllllllllllllUlllllUIB BIOSCOOP i DE CONCERTZAAL I I ZIERIKZEE i A.s. donderdag- en E E dinsdagavond In een officieel kommunique wordt gezegd dat de olieministers op 1 juni in Cairo de opheffing van het em bargo opnieuw zullen bekijken. Al gerije gaf de verduidelijking dat het embargo voorlopig is opgeheven tot 1 juni. De ministers besloten ook dat Italië en West-Duitsland zullen wor den behandeld als bevriende landen om tegemoet te komen aan hun oliebehoefte. Het gebaar is bedoeld om de twee landen te vrijwaren te gen de gevolgen van de aanhou dende vermindering van de oüepro- duktie. De ministers hebben nog geen be sluit genomen over het programma voor de vermindering van de olie- produktie. Ook gingen zij niet over tot een verzachting van het olie-em bargo tegen Nederland. Reaktie minister Lubbers ROTTERDAM. Minister Lubbers van economische zaken gelooft dat het voortzetten van de boycot van de Arabische olieproducerende landen een nadelig effekt kan hebben op de belangrijke doorvoerfunktie voor ruwe olie, die Rotterdam de laatste jaren in Europa heeft ingenomen. Voor de olie-aanvoer, bestemd voor binnenlands verbruik, voorzag Lubbers vooralsnog weinig proble men. De bewindsman gaf deze reak tie maandagavond in Rotterdam, kort voor hij daar zou spreken op een partij-bijeenkomst van de KVP. Minister Lubbers hoopt en ver trouwt erop dat de capaciteit van de in Rotterdam gevestigde raffinade rijen en chemische industrieën vol ledig benut kan blijven, ondanks de handhaving van het olie-embargo. Of andere Europese havensteden zullen gaan profiteren van de hou ding van de Arabische olie-produ cerende landen is voor minister Lub bers een open vraag. Hij stelde ove rigens vast dat het opvoeren van de rafinagecapaciteit in met Rotterdam konkurrerende havens al vorig jaar in gang is gezet. Wat de Rotterdamse oliepositie be treft merkte Lubbers op: het ziet er naar uit dat het procentuele aandeel niet zal blijven stjjgen, zoals dat vorige jaren het geval is geweest. LONDEN, 18-3. De klokken in Engeland zijn in de nacht van zater dag op zondag een uur voorgezet ter invoering van de zomertijd. Op zondag 27 oktober wordt weer teruggeschakeld naar Greenwich Mean Time (GMT). ZIERIKZEE. Het bekende oude leegstaande pakhuis in de Lange St. Jan straat voorheen in gebruik voor de kolenhandel, staat op het punt gesloopt te worden. Delen van een oud klooster zijn in het te slopen complex ge makkelijk aan te wijzen. Het geheel was ooit ook meekrapfabriek en later werd het kolenpakhuis van de firma's J. van Malland en C. W. J. Burcksen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) (Louis de Funès) E S Toegang: alle leeftijden E E Aanvang: 20.00 uur E ÏÏlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIHÏl 1 Centraal (onderwijs)-thema: „Gezondheidszorg" Verwachting tot woensdagavond: Weinig verandering Zonnige perioden en slechts hier en daar een bui; overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen; mini mumtemperaturen van 5 tot 1 graad, maxima ongeveer 11 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 0 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 20 maart. Zon op 6.44, onder 18.52 Maan op 5.06, onder 15.27 21 maart. Zon op 6.42, onder 18.54 Maan op 5.25, onder 16.36 Nieuwe maan: 23 maart (22.24) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 20 maart 1.02 13.35 7.11 19.33 21 maart 1.55 14.25 7.54 20.08 Springtij: 26 maart HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een zuidwestelijke stroming transporteerde maandag zachte lucht naar een groot deel van Europa. In de landen rond de Middellandse zee en op de Balkan werd het 's mid dags rond 20 graden. Ook ten noor den van de Alpen, in Beieren en Oostenrijk, werden onder invloed van een front, dergelijke hoge waar den bereikt. Daarna drong, vooraf gegaan door buien, koudere lucht onze omgeving binnen. Het front, dat de voorste begrenzing van deze lucht vormde, was dinsdagmorgen boven Zuid-Frankrijk tijdelijk tot stilstand gekomen, tengevolge van een golfvormige storing. Deze storm" zal komend etmaal naar het noor den koersen, maar ons land waar schijnlijk ongemoeid laten. Wel moet woensdag met lokale buien rekening worden gehouden. Overigens komen vanuit het cen traal gestelde thema gezondheids zorg min-of-meer automatisch alle vakken wel weer aan de orde, in het bijzonder aardrijkskunde, geschiede nis, natuurkunde en biologie. Maar toch ook vakken als rekenen, taal en zingen. „Want zonder rekenen kun je nu eenmaal ook geen onderdeel als bijv. gezonde voeding voor elkaar krijgen.. En grafieken lezen is zonder kennis van rekenen ook al niet mogelijk. Hieruit blijkt dus dat de gewone vakken noodzakelijk zijn voor de gang van zaken in het dagelijks le ven", aldus het hoofd van de school, de heer A. van Oosterom, die met zijn medewerkers heel wat voorbe reidend werk heeft verzet om dit onderwijsprojekt - „technisch" van veel belang - verantwoord van de grond te krijgen. Het is overigens niet voor de eerste maal dat op de J. W. v. d.Doelschool de leerlingen op een bijzondere ma nier aan het werk worden gezet. Vo rig jaar werd hiermee bij wijze van proef gestart met het thema „wo ningbouw - alleen voor de klassen 4. 5 en 6 - en omdat dit erg goed is aangeslagen, werd ditmaal zelfs be sloten alle klassen in te schakelen. Veel onderwerpen Voor de eerste klas betekent deze week van „gezondheidszorg"' o.a. be zoeken aan het kleuter- en zuigelin- gcnbureau; verder houden de klein tjes zich bezig met de onderwerpen ziek zijn en inenten. De tweede klas bepaalt zich bij de voeding en hy giëne in de woning. Jeugd Rode Kruis, blindenzorg en gemeenterei niging zijn de onderwerpen toebe deeld aan de derde klas; klas vier bezoekt het ziekenhuis en bezint zich verder op ziek zijn vroeger en nu. en bovendien op de t.b.c.-bestrij- ding. Onderwerp van de hoogste klassen: de kruisverenigingen en kleding (klas 5) en het grote Rode Kruis (klas 6). Een en ander betekent dat er heel wat groepswerk wordt verzet: de opdrachten worden veelal in groepjes uitgewerkt. Bij de uit werking vinden ook interviews plaats en er worden bezoekjes afge stoken bij o.a. artsen, apotheek, wijk- Shell duikt diep in kolen DEN HAAG, 18-3. De Koninklijke/ Shell groep, die reeds miljarden ton nen aan steenkoienreserves bezit, breidt haar belangen in de kolen- sector voortdurend uit en is, naar de marketing direkteur van Shell Ne derland, drs. A. C. Helfrich, onlangs zei, op weg zich van een oliemaat schappij te transformeren in een energiebedrijf. Een groepje leerlingen brengt een bezoek aan het Groene Kruisge- bouw. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 18-3. In het kader van de idee „wereld oriëntatie", waarbij centraal gesteld wordt „de zorg voor de gezondheid", wordt deze week op de christe lijke basisschool, de J. W. van den Doel-school alhier, heel anders gewerkt dan „anders". Het normale les rooster is - maar alleen voor deze week - eens helemaal aan de kant gezet, voor welke gang van zaken (uiter aard) de nodige toestemming werd verkregen. Natuurlijk wordt er ook nu op school hard gewerkt; wellicht gebeurt dat wel met een grotere inzet en interesse dan voor de „gewone" lessen. In deze wereldoriëntatieweek zijn de vakken dan ook niet scherp „afgebakend", maar ze lopen als het ware „door-elkaar-hecn".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1