GAAT DE RENTE DALEN Open dag Delta Instituut 22 maart Ontvoeringen in Italië j Woestijnen angstig in opmars BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Rover liet cassiere zich ontkleden 4 Veranderingen op de kapitaalmarkt op komst Het vult niet te ontkennen tlat de groei van de wereldckonomic duidelijk is afgenomen en zelfs om dreigt te slaan in een teruggang. De enorme terug gang van de koopkracht in de westelijke landen als gevolg van de oliekrisis is daar in de eerste plaats debet aan. Deze oliekrisis is langzamerhand uitge groeid tot een grondstoffenkrisis, want ook de leveranciers van sommige ertsen en vetten, koffie en cacao zyn begonnen hun prijzen op te trekken. De prijsverhoging van eindprodukten, uit het westen van de wereld, gaat veel langzamer of ijlt na. Dat komt omdat bij eindprodukten, op welk terrein dan ook geen sprake is van schaarste. We kunnen zeggen dat er in bepaalde branches zelfs van overproduktie sprake is. Z1ERIKZEE. Totdat in de, oorlog het gevaarte werd verwoest, ontsierde de watertoren in het Slingerhos Zierikzee. Het „ding" was niet mooi, maar een deel van een generatie was er aan.gewend geraakt. Niemand zal hem terug - wensen, maar „ergens" was de toren nog karakteristiek ook, hetgeen blijkt uit deze oude voor-oorlögse foto Waf gebeurt er met het geld dat naar de ontwikkelingslanden gaat? Een goed deel daarvan komt in de kapitaalssfeer terecht Het wordt vermoedelijk gebruikt voor investe ringen en beleggingen, want de so ciale verhoudingen in veel minder ontwikkelde landen zijn bepaald niet zo, dat de konsumenten, de beste- ders van geld, er in de eerste plaats van profiteren. Ook is het duidelijk dat de verhoogde winsten van de grote internationals worden gekon- sumeerd. Die verdwijnen voor het grootste deel in de hoek van de in vesteringen. De ontwikkeling lijkt er nu op dat een deel van geldmassa's die circuleren bij de kapitaalbezit ters zullen worden omgezet in ka pitaalgoederen. Daarvoor behoeven dan geen leningen te worden aange trokken. Op deze ivijze wordt de ka pitaalmarkt minder met emissies van aandelen of obligaties belast. Rentedaling Dat betekent een verminderde vraag naar geld. Dat is in feite een faktor die renteverlagend werkt. Minder vraag naar geld doet de prijs ervan dalen. Het hieruit voortsprui tend mogen verwachten van een rentedaling ivordt echter geremd door de kans op grote kapitaalvraag van de zijde van overheden. De Franse regering voert grote le ningsoperaties uit en de misère in het Verenigd Koninkrijk doet even eens verwachten dat Wilsons mi nister van financiën in de wereld ROME, 16-3. Terwijl zo langzamer hand iedereen die denkt in aanmer king voor een ontvoering te komen op een of andere manier zich hierte gen tracht te wapenen zijn in Italië vrijdag weer drie mensen ontvoerd. In Calabrië sloegen ontvoerders voor de zevende maal in twee maan den toe. Zij verdwenen met een rijke landeigenaar en zijn echtgenote. De politie sloot onmiddellijk de wegen af naar hel bergachtig gebied van Aspromonte, waar vermoedelijk Paul Getty, de kleinzoon van de Ameri kaanse miljonair, vorig jaar vijf maanden werd vastgehouden voor dat zijn ontvoerders hem in ruil voor een losprijs en bijna drie mil joen dollar en een oor van de 17- jarige jongen lieten gaan. De ontvoerde landeigenaar is Ga- briele baron d'Ippolito en zijn 46- jarige Franse vrouw. Derde ontvoering De derde ontvoering gebeurde op Sardinië, waar een boer door enkele mannen werd weggevoerd. De ontvoeringen gebeurden nog geen 24 uur nadat de politie graaf Luigi Rossi di Montelera, zoon van de Martini en Rossi Vermouth-ifrma bevrijdden uit een kelder onder een veestal in Treviglio, waar hij vier maanden gevangen had gezeten. Nieuwe di rekteu r-generaal Rijkswaterstaat DEN HAAG, 16-3, Op 1 mei 1974 zal ir. J. van de Kerk, direkteur-ge- neraal van Rijkswaterstaat, zijn funktie vervroegd neerleggen. Hij wordt opgevolgd door ir. J. W. Tops, nu plaatsvervangend direkteur-ge- neraal, aldus het ministerie van Verkeer en Waterstaat. om grote leningen zal verzoeken. De Arabische landen en de VS staan bij die vraag als eersten geklasseerd. Daarmee is het roeren in de geld- pap echter nog lang niet afgelopen. In de laatste maanden is het kapi taalverkeer tussen met name de VS en Europa veel vrijer geworden. De Amerikanen mogen weer vrij hun geld in Europa beleggen en dit kan betekenen dat er veel naar Europa vloeit om het hier tegen hoge rente te beleggen. Hierdoor zou een druk op de rentestand worden uitgeoe fend, die toch ivel wenselijk is, want er valt met een rentestand van tien procent of meer op een investering niet veel meer te verdienen. Het is een belangrijke vraag of de rente stand werkelijk van invloed is op de investeringsbereidheid van het zakenleven. Bij een marge tussen 4 en 6 procent zal het ondernemers niet veel uitmaken of men de ene dan wel de andere rentelast aksep- teert. Is er een marge tussen 6 en 10 procent dan liggen de kostenkaarten anders. Op dat laatste niveau zijn wij nu aangeland. Leningen door overheid Intussen wijzen de feiten toch ivel in de richting van een kans op een rentedaling. Op de z.g. Eurodollar- geldmarkt merken wij de laatste tijd al het nodige van teruglopende ta rieven. Wij wezen al op de grotere vrijheid van kapitaalverplaatsing. Dit zal als een magneet werken voor de hoge Europese tarieven, die van overal op de wereld het geld naar zich toe zullen trekken. De houding van de banken in de VS zou ook op een rentedaling kunnen wijzen. Het is al lang zichtbaar dat de Amerikaanse ekonomie een flinke aarzeling vertoont. Bij alle narig heid die Nixon op dit moment heeft te verwerken komt een ekonomi- sche depressie hem helemaal niet uit. Alhoewel de Amerikaanse pre sident de inflatie wel aktief wil be strijden, zal hij dit niet doen ten koste van zijn eigen positie. Daar om zit het erin dat de rente in de VS zal woeden gedrukt om de werk loosheid daarmee zoveel mogelijk omlaag te drukken. Dit zou weléens kunnen betekenen dat het tekort op de Amerikaanse betalingsbalans weer groter wordt. Verder zal de waarde van de dollar dan opnieuw dalen. Nixon heeft be wezen bereid te zijn risiko's te aan vaarden en hij zal niets nalaten om zijn eigen aanzien te verbeteren en daarvoor is de gunst- van de massa een eerste vereiste. Welnu, die gunst van de massa kan hij alleen verwer ven met hulp van zoveel mogelijk sociale rust. Voor Europa liggen de kaarten op dit moment ekonomisch evenmin gunstig. De inflatie woekert er voort. Nu eens is het ene land kop loper, dan weer het andere. Alle on gunst van geldontwaarding ten spijt ziet men niettemin de klok van de ekonomische voorspoed teruglopen. Dat zal er toe leiden dat men bereid is de geldlikuiditeiten te vergroten ten koste van de waarde van de munteenheid. Regering en Midden- en kleinbedrijf ARNHEM, 16-3. Het Nederlands Katholiek Ondernemersverbond be twijfelt of de bestedingsverruiming die de regering via belastingverla ging nastreeft, in betekenende mate zal bijdragen tot vergroting van de omzetten in het midden- en klein bedrijf. Ook van de maatregelen om de investeringen te stimuleren ver wacht het N.K.O.V. weinig effect, aldus voorzitter F. Perquin in een bijeenkomst met Arnhemse midden standers. HAMBURG, 16-3. Een bankrover heeft in Hamburg een twintigjarige caissière gedwongen zich geheel uit te kleden. Daarna bond hij haar vast en ging er vervolgens vandoor met de buit van 14U00 mark. Lang kon hij zich echter niet over het bezit van het geld verheugen, want kort na zijn ongewone overval werd de man - een 30-jarige koop man - cioor de politie gearresteerd. Dit gebeurde toen hij in de onder grondse verdwijnen wilde. De caissière had zich snel kunnen losmaken en de politie kunnen waarschuwen. Praten over olieprijzen DEN HAAG, 16-3, De olie-in- dustrie is met het ministerie van economische zaken in bespreking over een verhoging van de prijzen van olieproduktcn, aldus een woord voerder van een der oliemaatschap pijen. Bü de jongste verhoging, waarbij superbenzine op 98 cent per liter kwam, werd driekwart van de kostenstijging door de oliemaat schappijen, veroorzaakt door de ge stegen prijzen van ruwe olie, gedekt. Men praat nu over de overige 25 procent van de kostenstijging. KERKNIEUWS Ned. Hervormde Kerk Beroepen te Amsterdam-West: G. Post, Arnemuiden; te Zoetermeer: A. van Büuren, pred. vóór bijz. werk zaamheden (leraar godsd. aan het Rijnlands Lyceum te Wassenaar); te Hilegom: W. van Bruggen, Arnhem. Gereformeerde Kerken Beroepen te Oostkapelle: H. J. van Dalen, Tweede Exloërmond. Beroepbaai'stelling: M. Los, 3e Helmerstraat 61 te Amsterdam. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Zwijndrecht: B. van Smeden te Amersfoort. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Dinteloord: Chr. v. d. Poel, Yerseke; te Zoetermeer (als zendingspredikant): C. G. Vreugden- hil, kand. aldaar. Bedankt voor Aalburg: R. Boo gaard te Leiden; voor Apeldoorn: A. Bregman te Rijssen; voor Nieuwer- kerk (Zld.): P. Blok te Dirksland. Hervormde Gemeente Oosterland De heer J. M. de Haan, die in de vakature-Van Wijk werd gekozen tot ouderling van de Hervormde gemeente, heeft gemeend voor deze benoeming te moeten bedanken. De heer Van Wijk vertrok naar Medem- blik. Zodoende wordt de gemeente opnieuw in de gelegenheid gesteld om nieuwe kandidaten voor te stel len. De lijsten hiervoor moeten ui- "terlijk 22 maart worden ingeleverd bij de skriba van de kerkeraad. LANDBOUW EN VEETEELT Voorkom kalversterfte Een van de meest gevreesde ziek ten die bij het opfokken van jonge kalveren voorkomt, is wel de witte kalverdiarree. Deze ziekte wordt veroorzaakt door colibacteriën, dat zijn heel kleine, voor het oog on zichtbare parasieten die zich via de mond, de navel of soms door de huid in het kalverlichaam indringen, zich daar snel vermenigvuldigen en veel schade veroorzaken. In niet weinig gevallen veroorza ken ze uiteindelijk zelfs de dood van het dier. De dieren, die deze infectieziekten overleven, vertonen in veel gevallen een sterke vertraging in de groei. De schade op de bedrijven is dikwijls zéér groot! Witte kalverdiarree is meestal moeilijk te genezen. Men heeft ge tracht de jonge kalveren voorbe hoedend in te enten. Dit gaf geen resultaat, omdat ze niet in staat wa ren in zo korte tijd voldoende af- weerstoffen te vormen. Daarom is gezocht naar een methode om deze ziekte te voorkomen door inenting van het moederdier met Ecomun. De moederdieren vormen hierme de antistoffen in hun bloed die in zeer hoge concentraties overgaan in de biest. Deze biest moet binnen en kele uren na de geboorte van het kalf worden toegediend. Wil men deze gevreesde kal ver ziekte voorkomen, raadpleeg dan uw dierenarts. FINANCIEN EN ECONOMIE De Bonds- en Rabo-banken AMSTERDAM. 16-3. Het aan de Bondsspaarbanken toevertrouwde tegoed is in februari met f 39 min. gestegen tegen f 92 min. in dezelfde maand van 1973. Ingelegd werd vorige maand f 1.147 min. (v.j. f 1.097 min.) en terugbe taald f 1.108 min. (f 1.005 min.). Eind februari stond een bedrag van f 11.370 min. bij de Bonds spaarbanken uit, aldus de Neder landse Spaarbankbond. Als gevolg van de hoge rentestand op de geldmarkt vond bij de Rabo- banken ook in februari een ver schuiving plaats van tegoeden uit de spaarbank naar de sektor van de posito's. Het spaartegoed vermin derde met f 805 min. tot in totaal f 21.050 min. Inggclegd werd f 750 en terugbetaald f 835 min. In fe bruari 1973 werd een spaarover schot behaald van f 133 min. Wal biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 19 MAART NED. I: In de vooravond heeft de KRO het programma Wereldcircus te bieden, een mixture van clowne rie, luchtakrpbatiek, jongleren en dressuur. Dut geldt niet voor het programma Gumma, dat nu het journaal wordt uitgezonden. Drie onderwerpen ditmaal in dit populair wetenschappelijke magazine. Aller eerst een gesprek met het KNMI in De Bilt over de mogelijke oorzaken van het veranderde wereldbeeld, vervolgens een reportage over de Mariner 10, die op 29 maart de pla neet Mercurius zal bereiken, en ten slotte een filmpje over de steltlo pers van de Waddenzee. Tot elf uur vraagt de KRO hierna de aandacht van de kijkers voor de uit 1908 da terende speelfilm The Detective van regisseur Gordon Douglas. Het is de vierde rolprent uit de cyclus rond de Amerikaanse akteur en zanger Frank Sinatra. Als rechercheur Joe Leiand is hij belast met een moord zaak. Hij is een zeer integer man, die daardoor al vrij snel in botsing komt met de korruptie in zijn om geving. Als gevolg van baantjesjage rs en dreigementen zijn politici be landt een geheel onschuldig man op de elektrische stoel. Vervolgens dient rechercheur Leiand een bouwzwen- delaffaire op te lossen. Bij het on derzoek blykt, dat vele nolabelen hierbij betrokken zijn. Al met al een film met tal van dubieuze feiten, waarin Sinatra als een zeer be kwaam akteur tevoorschijn komt. Het laatste kwartier op deze zender is vervolgens voor de parlementaire rubriek Den Haag Vandaag. NED. II: Tussen zeven en half acht kan de jeugd voor de laatste maal genieten van de avonturen van Pipo de Clown. Op het afscheid van Pi po volgt de begroeting van Char lie BrownDaarmee wordt bedoeld een voor de televisie gemaakte serie tekenfilms naar de' wereldberoemde strip Peanuts. Charley Brown en het kleine grut garanderen kostelijk kijkplezier. Na het journaal zendt de VARA de slotaflevering uit van Me- rijntje Gijzens jeugd. Voor de fami lie Gijzen breken zware tijden aan. Door de werkloosheid leven ze in kommervolle omstandigheden waar door. zij ook een ietwat andere kijk krijgen op het christendom. Aan de jeugd'van Merijntje Gij zen komt een eind alshy voor het eerst aan het werken gaat in een fabriek. Om tien over negen wordt voor de laatste maal En een zoen van de juffrouw uitgezonden. Hierin opnieuw aan dacht voor de Azaïeaschool in Am sterdam-Noord met als thema het doorleren na de basisschool. Vervol gens gaat de VARA op de ontspan nende toer met het spelletje Wie Wat Waar. De aktualiteitenrubriek Achter het nieuws besluit om tien uur de rij VAR A-programma's. DINSDAG 19 MAART NED. I: 11.10 en 14.00 Schooltele visie; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Wereldcircus; 20.00 Journaal; 20.20 Gamma; 21.10 Frank Sinatra in The detective23.00 Den Haag vandaag; 23.15 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Pipo; 19.30 Char lie Brown en het kleine grut; 20.00 Journaal; 20.20 Merijntje Gijzens jeugd; 21.10 En een zoen van de juf frouw; 21.25 Wie, wat, waar?; 21.55 Achter het nieuws; 22.45 Journaal; 22.50 Teleac. UTRECHT. De bezetters van de Philips-vestiging Usfa in Helmond overwegen in hongerstaking te gaan „om eindelijk reële aandacht voor hun problemen te krijgen". 13 Ze dacht een poosje na en begon te kleuren. „Ik vertel niet alles. Dat durf ik niet," antwoordde ze klein tjes. „Dat moet je nu juist wel doen. Alles er uit. We zijn beiden volwas sen mensen en je moet beginnen met met te vertrouwen. Anders kunnen we er beter na vanavond mee op houden, Riek." Ze keek hem enige tijd onderzoe kend aan. „Misschien heb je wel ge lijk," was het op zachte toon gespro ken antwoord. „Maar kijk me niet aan, als ik praat, want dan durf ik misschien niet verder te gaan." „Oké, ik kijk wel ergens anders heen." Terwijl ze begon te praten, bleven zijn ogen rusten op haar borst, die zacht op en neer ging. Ze had een donkerblauwe japon aan, die afge zet was met rode stroken, waarop zilverkleurige knoopjes. Op de mid delste bies, ter hoogte van haar borst waren het er zeven. En vijf gingen op en neer, als zc ademde. Het fas cineerde hem zo, dat hij bleef kij ken. „Hij heet Arnold." zegon zc op aarzelende toon, nadat ze links en rechts zich er van vergewist had, dat er geen andere mensen in de na bijheid zaten. „En hij kwam regel matig in het restaurant, waar ik werk, om te eten. Het begon net als vanavond met jou: hij vroeg naar m'n vrije avond en stelde een bios- koopje voor. Arnold is ontzettend knap. Ik was pas een en twintig en voelde me gevleid, al begreep ik wel. dat hij jaren ouder was. Dus we gin gen naar de bioskoop. We zalen bo ven en er waren verder weinig an dere mensen. Maar hij raakte me nauwelijks aan. Ook later niet. toen we een eindje gingen toeren. Op een stil plekje zette hij de wagen aan de kant en kuste me. Ik vond het pret- (Ingezonden) Op vrijdag 22 maart a.s. organi seert het Delta Instituut voor Hy- drobiologisch Onderzoek te Yerseke weer een „open dag". Evenals op de open dag ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gebouw, nu ruim twee jaar geleden, wordt ook nu weer iedereen uitgenodigd om van het werk van het Delta Insti tuut kennis te nemen. Het instituut is daartoe 's middags van één tot vijf uur en 's avonds van zeven tot tien uur geopend. Het is de bedoeling dat de bezoe kers een indruk krijgen van het nor male werk dat zich op de verschil lende afdelingen afspeelt. Dat zijn bijvoorbeeld het kweken en bestude ren van muggen, de experimenten met bacteriën en het tellen van planktonorganismen. Verder worden verschillende chemische bepalingen in water uitgevoerd en wordt mi croscopisch onderzoek van levende Oosterscheldedieren verricht. Ook kan men kennis nemen van de re sultaten van allerlei buiten uitge voerd onderzoek. Het Delta Instituut is opgericht om de biologische gevolgen van de Del tawerken te bestuderen. Daarvoor wordt onderzoek verricht in het hele tig, want ik was die eerste avond al dol verliefd op hem." Ze zuchtte even voor ze verder ging. En omdat de man tegenover haar maar op één punt bleef turen en niet naar haar gezicht keek. ver volgde ze met een rustiger stem: „Nadien kwam hij me elke week ha len. als ik m'n vrije avond had. Soms gingen we naar het strand. In de na bijheid zette hij zijn wagen neer, waarna we samen een eind gingen wandelen. Als we ver genoeg van de mensen waren, gingen we tegen de duinen liggen ennnu ja, dan dol den we samen. Ik was natuurlijk een dwaas; hij ging elke keer ver der. Tot ik bang werd, maar dan lachte hij me uit en hield zich weer in. Een enkele keer dacht ik: ik scheid er mee uit. want op een keer verliezen we allebei ons hoofd cn dan is het zover. En als er dan eens wat van komt? Dat wilde ik niet." Ze hield weer op en keek hem aan. maar Gert tuurde enkel naar de be wegende zilveren knoopjes, zodat ze vervolgde: „We gingen een maand of vier met elkaar, toen hij begon over trouwen. We zaten ergens een eind buiten de stad. Ik meen. in de buurt van Hillcgom. Hij was heel ernstig, maar ik vroeg: hoe komen we aan een huis? En heb' jij genoeg geld om meubels en zo te kopen? En ik wil ook weten, wat je verdient. Trouwen is tenslotte een band voor jc verdere leven. Hij legde uit, dat hij zo'n twintigduizend per jaar ver diende. Bovendien had hij overal re laties, dus een huis zou geen pro bleem vormen. Als ik ook nog wat geld had, zouden we samen meubels kunnen uitzoeken. O man, duizend- en-één plannen voor de toekomst. Maar hij was al die tijd nog niet bij ons thuis geweest, dus stelde ik op een avond voor mee te gaan. Na aan vankelijk tegengestribbeld te heb ben, ging hij een week later inder- Deltagebiëd, o.a. in Brielse Meer, Bie'sbosch, Haringvliet, Greveljngeh, Oosterscheldeen Wèstèrschéldè. De laatste jaren wordt echter de mees te tijd besteed aan Oosterschelde én Grevelingen. Het buiten verrichte onderzoek houdt zich onder andere bezig met plankton, de vissen, de be groeiing van schorren, de vogels, en de eigenschappen van het water zelf. De problemen die bij dit soort on derzoek niet kunnen worden opge lost, worden in het laboratorium met behulp van experimenten verder, on derzocht. Dat type onderzoek be weegt zich op het gebied, van de-mi crobiologie en de fysiologie van planten en dieren. De medewerkers van het Delta Instituut houden zich echter niet al leen bezig met hun eigen onderzoek, doch werken ook mee aan allerlei adviescommissies die de Deltawer ken begeleiden. De laatste tijd wer den bijvoorbeeld adviezen verstrekt aan het Staatsbosbeheer, de Delta dienst van Rijkswaterstaat en aan de Commissie Klaasesz. Vanzelfsprekend bestaat op de open dag op 22 maart ook de moge lijkheid om met de betrokken onder zoekers over dit advieswerk te pra ten. Het Delta Instituut ligt, waneer men vanaf Rijksweg 58 naar Yerse ke rijdt, bij de ingang van het dorp. Het adres is: Vierstraat 28. FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK daad mee. Hij viel tamelijk goed in de smaak. Moeder mocht hem met een, misschien ook wel, omdat hij zo'n mooie plant had meegëbVacht, want moeder is dol op planten en bloemen. Vader was evenwel voor zichtiger, vroeg zo tussen neus en lippen door bizonderheden. Hij ver- lelde, dat hij op kamers in Haarlem woonde en voor een fabriek in Zoe termeer reisde: dure apparatuur voor dokters, ziekenhuizen en laborato riums. En dat hij acht en twintig was. Het werd een gezellige avond, want ik was natuurlijk erg trots op mijn verovering. Mijn oudste broer was ook thuis cn zei na Arnolds ver trek, dat hij hem heel geschikt vond. Vader was niet onverdeeld gelukkig met mijn keuze. Hij is kleermaker en zei. toen Arnold weer naar Haar lem was weggereden, dat zijn kos tuum goedkope konfcctie was. Als die man zoveel verdient, waarom draagt hij dan geen betere kleding? Vooral als hij artsen en ziekenhuizen bezoekt. Doch ik was veel te ver liefd om er dieper over na te den ken. Na een paar maanden nam hij me op een avond mee naar Sasscn- hcim. wees me op een leegstaand huis cn vroeg me, hoe of ik het vond Het was een klein herenhuis, maar het leek me vrij modern en er was een leuke, goed onderhouden tuin bij Ik zei, dat ik hot mooi vond. Hij kon het kopen en verklaarde, dat hij vol doende geld had om het kontant te betalen. Als ik er in toestemde te trouwen, zou hij het de komende da gen kopen. Er moest vanzelfsprekend wel het een cn ander aan opgeknapt worden, een beetje verbouwen, op nieuw behangen en wat kleine re- paralies, maar dat was een kwestie van een maand beloop. Nov. je be grijpt, dat ik helemaal in wolken was. (wordt vervolgd) l BONN, 14-3. De ramp in de (Afrikaanse) Sabel-landen blüft we- f reldnicuws. De alarmerende verslagen volgen elkaar op en secre- J taris-gencraal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties, pas terug p van een Afrikaanse reis, heeft onlangs nog de „welvarende" landen opgeroepen hulp tc bicden, opdat er doeltreffende maatregelen gc- r nomen kunnen worden. Is het echter nog mogelijk maatregelen te treffen en tot de toestand van weleer terug te keren? Met andere woorden: is het verschijnsel van de Sahcl geen economische ramp op wereldschaal. J de eerste ramp waarbij de meest moderne middelen en de liefdadig- a hcid van de onbaatzuchtige landen tekort zullen schieten? I Die vraag wordt positief beantwoord in een in de „Deutsche t Zeitung" verschenen studie onder de titel „de onstuitbare opmars f van de woestijnen". Hierin wordt gepoogd op wereldschaal, de m balans op te maken van verschijnselen, die in het Sahelgebicd zijn i waargenomen. f In verscheidene andere werelddelen, in Azië, Amerka cn Australië bijvoorbeeld, stelt men een verontrnstende uitbreidng van de woes- tijngebieden vast. Het leven verdwijnt geleidelijk uit bepaalde ge- bieden, terwijl de bodem alsmaar schraler wordt. Als er minder over gesproken wordt, is dit omdat de bevolkingsdichtheid kleiner is dan in Afrika en het menselijk dram er voorlopig geringer van i omvang blijkt te zijn. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4