„K.V.P. en A.R. deden een verkeerde keus" P.v.d.A.-vergadering in Slot AGEKDA Bijna langste tunnel klaar „Moermond" de nieuwe Intermeubel- katalogus intermeubel W.S.V. BROUWERSHAVEN ORIGINELE IDEEËN OVER 00STERSCHELDE Britse soldaten gedood Mirror: alle journalisten op straat Nog veel analfabeten in Indonesië 2 WIEGEL OP VVD-15 IJ EEN KOMST ZIERIKZEE, 15-3. „De V.V.D. heeft in het verleden altijd redelijk kunnen samenwerken én met confes sionelen én met socialisten, maar onder de gegeven omstandigheden kunnen de liberalen niet met de socialisten samen werken. Grote groepen in de PvdA willen de polarisatie doortrekken in de Provinciale Staten. Gepoogd wordt een meerderheid te krijgen in de Staten, zodat andere partijen buiten de colleges van G.S. worden gehouden. Als men dat hier doet, heeft de PvdA kans hetzelfde te overkomen in andere provincies". Aldus fraktieleider Hans Wiegel van de VVD 011 een vrijdag in een volle Concertzaal gehouden verkiezingsbijeenkomst, belegd door de Statencentrale Zeeland. Tevoren had de heer Wiegel er op gewezen, dat het bij de verkiezingen op 27 maart weliswaar gaat om de Provinciale Staten, maar dat de uitslag ook graadmeter is voor de landspolitiek. Die landspolitiek stond in de ver kiezingsrede van de VVD-woordvoerder dan ook centraal. Over een toe komstige samenwerking met socialisten zei hij: het is nooit, nódit in de po litiek, maar op het moment is die samenwerking - als gezegd - onmogelijk. De heer Wiegel noemde de fraktie- voorzitter van de PvdA Van Tijn ééri der uitvinders van de polarisatie. Recentelijk publiceerde hij over de mocratie en socialisme en bracht in dit kader D'66 en PPR ter sprake. „Hij gelooft niet erg meer in die bei de partijen-regeringspartners; de PPR zoekt het ih het onafhankelijke en D'66 is ten dode opgeschreven", aldus de heer Wiegel, „daarom kijkt Van Tijn al uit naar andere toekom stige partners. Daaruit-is een uitge stoken hand naar KVP en AR ver klaarbaar, met als spreekbuis de KVP-voorzitter De Zeeuw, die heeft gezegd, „dat het beleid van het ka binet Den Uyl tot inzet van de ko mende verkiezingen moet worden". In KVP-kring is daar verzet tegen gerezen, o.m. door de heren Andries- sen en Schmelzer. Dat is begrijpelijk want als het die kant op zou gaan, is een stem op de KVP in wezen een stem op links. LONDEN, 16-3. De hele journalis tieke staf van het Britse zondagsblad „Sunday Mirror" is vrijdagavond ontslagen nadat zij afgelopen twee dagen vakbondsvergaderingen had den bijgewoond waar werd gespro ken over looneisen. De uitgeverij, International Pu blishing Corporation, maakte bekend dat haars inziens de journalisten hun contracten hadden beëindigd aange zien ze sinds woensdag niet gewerkt hebben. Bij de Sunday Mirror wer ken 59 journalisten. DJAKARTA. 16-3. In Indonesië zijn ongeveer 36 miljoen inwoners boven de tien jaar analfabeet, zo blijkt uit cijfers van het ministerie van onderwijs in Djakarta. Dat is ongeveer 40 procent van alle Indo nesiërs ouder dan tien jaar. Het ministerie van onderwijs wijt het grote aantal analfabeten aan gebrek aan begeleiding van de mensen die lezen en schrijven hebben geleerd tijdens de campagne tegen analfabe tisme in het begin van dc jaren zes tig. SJIMONOSEKI, JAPAN, 16-3. Het boren van de op één na langste spoorwegtunnel ter wereld, de Kam- mon-tunnel van 18,7 kilometer onder zee tussen de Japanse eilanden Honsjoe en Kyoesjoe, is klaargeko men. Door de Kammon-tunncl gaat een superexprestrcin van 't „kogeltype" rijden. Alleen de Simplontunnel door de Alpen van Zwitserland naar Italië is met 19.8 kilometer langer dnn de nieuwe Japanse funnel. Verkeerde keus Andriessen ziet dit zeer wel in, getuige een artikel van hem in „De Tijd". Het kan ook niet anders, want er zijn talrijke verschilpunten tus sen socialisten en confessionelen. Een voorbeeld is de., grondpolitiek. In wezen, staan de .opvattingen op dit - en andere - puntert(en) tussen KVP en VVD veel dichter bij elkaar en daarom heeft de KVP destijds bij de kabinetssamenstelling ook een verkeerde keus gedaan, hetgeen be vestigd wordt door een recente Ni- po-enquète. Het zelfde geldt voor de ARP, waarmee de VVD, evenals met de KVP jarenlang uitstekend heeft sa mengewerkt. Het is daarom alweer verklaarbaar dat de heer Aantjes van de ARP wat vriendelijker over de VVD be gint te praten, in de zin van „het is goed, dat er een construktieve partij als de VVD is". Biesheuvel De heer Wiegel trok hieruit con clusies. Als KVP en ARP verliezen bij de komende verkiezingen, zijn het schoten voor de boeg van de kie zers. dat men op de verkeerde weg is. „Het is ook allemaal een andere politiek dan onder De Jong en Bies heuvel. De VVD zou laatst genoemde graag terug zien op het politieke to neel; het is nog belangrijker dan al leen maar stemmenwinst op de 27- ste", zo vervolgde de VVD-woord- voerder, die meende te konstateren, dat ook de PvdA-kiezers in verwar ring geraken. Er is veel aanleiding tot verwon dering; de woningbouw ploft in el kaar, er is grote werkloosheid en belastingverlaging zou ook ten goede dienen te komen aan mensen, die aan de grens van 1' 17 a 18.000 in komen zitten. Naar volkspartij De heer Wiegel betoogde verder dat de VVD door de „etikettenplak- kerij" van de tegenstanders wil heenbreken en duidelijk op weg is, een echte volkspartij te worden. Hij keerde zich tegen het misbruik van de Machtigingswet (b.v. het bereiken van een scherpe nivellering) en pleitte hartstochtelijk voor ontplooi ing van het individu, dat ook naar prestatie dient te worden beloond. Getalsmatig toonde de heer Wiegel aan, dat de VVD bij het elektoraat goed in de markt ligt en pareerde het verwijt dat de VVD ongebreidel de vrijheid zou wensen. De grenzen liggen daar waar de belangen van de ander geschaad worden. Hij ge loofde dat met betrekking tot het kabinet Den Uyl zich de geschiedenis zal herhalen en naar analogie van de kabinetten Drees en Cals, ook het kabinet Den Uyl voortijdig een einde zal vinden. Do Oostersclielde Eerder had de heer Wiegel het Oosterscheldevraagstuk aangestipt. De VVD wil niet vooruitlopen op een standpunt, maar tevoren de suggesties van het rapport Klaasesz wetenschappelijk technisch uitput tend onderzocht zien, zulks in over leg met de deskundigen. Als zal blij ken, dat de veiligheidsfaktor in de oplossing Klaasesz afdoende is ge waarborgd, kan de partij met de voorgestelde variant akkoord gaan. Diskussie Na de pauze kwam een uitgebreide diskussie op gang. Onderwerpen: gewestvorming (niet nodig voor Zee land), Detlaplan, winsten oliemaat schappijen, misbruik Machtigings wet, te zware lasten in de agrarische sektor, luchthaven in West-Brabant (rapport moet afgewacht), werkloos heid, te goedkoop aardgas naar Ita lië, visserij en olieprijzen en het li beraal principe: de mens in een maatschappij waarin hij of zij zich ontplooien kan. Vermelden wij nog dat de bijeen komst o.m. werd bijgewoond door se nator Van Riel. Een inleidend woord sprak de heer J. Hoekstra te Oostburg, kandidaat Prov. Staten, die de twaalf kandida ten - lijstaanvoerder J. F. G. Sclilin- gemann - aan het publiek voorstelde KENESSE. 15-3. De afdeling Wcs- tersehouwen van de Partij van de Arbeid hield een zeer geslaagde b(j- eenkomst in de stijlvolle zaal van bet romantische Slot Moermond. Bijna alle leden waren aanwezig, zodat de voorzitter constateerde dat de bijna ingeslapen afdeling als uit zijn as herrezen leek. Ook weer nieu we leden konden verwelkomd wor den. Voorzitter C. Verton dacht dat de demagogie, die thans sommige poli tieke partijen bedrijven, een stlmu- Advertentle Gratis verkrijgbaar: Boordevol nieuwe ideeën meelstraat 31 zierikzee lans is tot verhoogde aletivitoit van de partijleden. Besproken werd het concept-pro gramma bestemd voor de a.s. raads verkiezingen. Dit programma zal in de gemeente Westerschouwen huis aan huis verspreid worden. De in houd is eerlijk en zonder de fraaie beloften, die toch niet vervuld kun nen worden en in menig verkiezings pamflet maar al te vaak gebezigd worden. Aan het einde van de vergadering wekte de voorzitter de leden op tot werving van nog meer nieuwe leden en sloot de bijeenkomst na een dankwoord aan de „kasteelheer" voor zijn gastvrijheid. (Vervólg van pag. 1) Liggelden De begroting 1974 ondervond peen bezwaren. N.a.v. het punt vaststel ling m--prijs liggelden 1974 waarbij het bestuur voorstelde f 22,50 per m- boxoppervlakte gaf de voorzitter eerst een nadere toelichling. Er is met het gemeentebestuur uit voerig) van gedachten gewisseld, waarbij gesteld kan worden dat de haven' per m- een bepaald bedrag moet opbrengen. Er zal een abonne- mentenkaart worden ingevoerd voor het gebruik van de helling. Ook zal een hulphavenmeester worden aan gesteld, die tevens de haven en de toiletten zal schoonhouden. De ver huurprijs van de boxen, welke de gemeente nog verhuurt zal gelijk ge trokken worden met de prijs van de W.S.V. Er moet nu aan de gemeente f 22,50 per m worden afgedragen, zodat er zoals vorig jaar geen enkele speling meer inzit. Ook de gemeente mag geen winst maken en is het dus de zuivere kostprijs. Het ziet er mo menteel naar uit dat de haven deze zomer geheel volgeboekt zal zijn. Op de steigers zullen drie water- punten worden aangebracht. N.a.v. deze mededelingen ontspon zich een diskussie welke vooral uitmondde in tegenkantingen voor wat betreft de pachtprijs, daar hier ook de openbare weg langs de jachthaven is ingecal culeerd. Het is nu zo, stelden de op ponenten, dat de pachters van de boxen 'in de jachthaven tevens de weg betalen. Ook waren er bezwaren dat er veel te hard over deze weg wordt gereden en dat er veel hin der wordt ondervonden van een mo biele patat-wagen, waarin dag en nacht twee koelmotoren staan te ronken. De voorzitter antwoordde hierop, dat er geen wagens meer mogen komen dit jaar. Tevens stelde de heer Kesteloo n.a.v. de geuite klachten dat men blij mag zijn dat de gemeente de jachthaven aan de ver eniging verhuurt voor deze prijs. Als de haven in handen van een partiku- lier zou zijn zou de vereniging niet van deze prijs kunnen profiteren. De vergadering kon zich unaniem verenigen met de huurprijs. Jeugdafdeling Namens de jeugdafdeling gaf de instrukteur de heer J. C. A. Koster een uitgebreid verslag over het afge lopen jaar. De jeugdafdeling telt mo menteel 91 leden. Er kon een tweede instruktieboot worden aangeschaft, nl. Varuna 500. en drietal jeugdleden zijn ingeschakeld bij de zeilopleiding en om de stof goed onder de knie te krijgen gaan ze op kosten van de afdeling naar Friesland voor een gedegen opleiding. Momenteel loopt er een loterij waarvan de opbrengst bestemd is voor een derde boot. De heer Kos ter bracht allen dank, die hebben meegewerkt om de jeugdafdeling tot zo'n grote bloei te maken. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. C. Hanse herkozen. In de vakatures van de heren J. de Vlieger en J. Zoe ter werden gekozen de heren J. C. A. Koster en J. van Schelven. Mét een hartelijk dankwoord nam de voorzitter afscheid van de be stuurders. In de kascommissie werden be noemd de heren J. Krijger en W. Kloet. De evenementencommissie zal een stencil rondsturen waarop de le den evt. aanbevelingen kunnen doen. Uitgeloot werden een aantal aan- Een NOS-wedstrijd LOENEN, 16-3. Dc discussie over de Oostersehelde heeft op originele ideeën doen belanden bij de orga nisatoren van de NOS-wedstrijd „Energie-idee", die eind vorig jaar is uitgeschreven, zijn rond 360 inzen dingen binnengekomen. Eén van dc prezen van deze wedstrijd ging naar dc In Zwitserland wo nende L. Hubbeling, wiens voorstel aansluit bü dat van de Cominissie- Klaasesz wel een dam maar dan doorlatend, zodat het zoute getijdemilieu blijft gehandhaafd, maar door toepassing van schuiven bij storm dc stuwing van het water in deze zeearm kan worden beperkt. De heer Ilubbeling wil In die dam turbines monteren die pompen aan drijven. Deze pompen vullen een aan te leggen Stuwmeer dat via elektrische turbines een gelijkmatige produktie van elektriciteit mogelijk maakt. „Glo bale berekeningen tonen aan dat een jaarproduktie van 200 miljoen kwh zeer wel tot de mogelijkheden behoort", aldus de heer Hubbeling. delen van het botenfonds, t.w. de nummers 11 6, 15, 1. 23, 4, 25 en 7. Voor de aanschaf van de derde boot, waartoe de loterij niet geheel toereikend is gebleken werd door het bestuur een renteloos voprschot ver strekt van f 4.000, Hierna volgde de trekking van de loterij. De prijzen vielen op de num mers 740, 685, 771, 710, 879, 766, 983, 796, 754, 820, 680 en 802. De draag bare t.v. werd gewonnen door de heer J. de Wit te Zonnemaire. Met de gebruikelijke rondvraag kwam een eind aan deze geanimeer de vergadering, waarna de voor zitter een algemeen dankwoord uit sprak. Zierikzee 't Lange Uus. Kunstexpositie, 9—12: \'i2- 0. Donderdag; 7- 9. Maandag en zondag gesloten. SommelsdUk Gallerie De Welle, 2 maart-3 april, schilderijen, etsen en tekeningen van Ernst Blok. Ma t'm vrij 2-5 uur za 10-5 uur. Maandag 18 maart Zierikzee Huis van Nassau, bovenzaal, 20.00 uur, snelschaakkampioenschappen. Huis van Nassau, 20.00 uur, KVP-af- deling Zierikzee. Mondragon, 20.00 uur, „Philatelica". Brouwershaven Jeugdgebouw, 20.00 uur, afdeling Plattelandsvrouwen Bond. Nieuwerkerk Una-straat 10. Herv. Gesprekskring, half acht. Hij erkende dat zijn plan enorme financiële investeringen vergt. maar. 20 meende hij, de elektriciteitsprijs zal in de toekomst ongetwijfeld sterk stijgen en mgoelijk dat zijn plan dan wel tot de te verwczenlijke mo gelijkheden kan gaan behoren. Dit zal beoordeeld worden door de landelijk stuurgroep Energieonder zoek. die minister Trip van weten schapsbeleid dinsdag zal installeren. In het NOS-radioprogramma over deze wedstrijd, dat zondagmiddag uit Studio Idee in Loenen aan de Vecht is uitgezonden, zei presentator Hans Zoet dat de voorzitter van deze stuurgroep, de chemicus prof. dr. W. van Gooi uit Utrecht heeft toegezegd tachtig van de ingezonden ideeën in de werkgroep zorgvuldig te zullen gaan beoordelen. Nog een Schelde-idee Het tweede Oostersehelde idee, van de heer P. Hazenberg uit Bus- sum, sluit eveneens aan op het idee van de half-opcn Oostersehelde van de commissie-Klaasesz. De heer Ha zenberg stgjt voor van west naar oost in het midden van de zeearm een dijk te leggen. Via beheersing van in- en uitstromend water ten noorden én zuiden van deze dam moet het volgens dit idee mogelijk zijn egn gètijdestroom in stand te houden en tevens biedt dit gelegen heid schotie elektriciteit op te wek ken. Deze inzending kreeg een eer volle vermelding van de jury die onder voorzitterschap stond van Gerton van Wageningen. In die drie maanden moeten ook de technische studies afgerond zijn cn deze zullen bepalend zijn of de BELFAST, 16-3. Twee Britse sol daten zijn zaterdag gedood en een derde zwaar gewond toen zij in Noord-Ierland, vlakbij de grens met de Ierse republiek, in een hinderlaag terechtkwamen. De militairen waren op patrouille bij het dorp Crossmag- len - een bolwerk van de voorlopige vleugel van het IRA. Het aantal Britse militairen dat in de laatste vijf jaar van geweld en bloedvergie ten in Noord-Ierland het leven ver loor is hiermee op 210 gekomen. Vier doden in het verkeer MEPPEL, 16-3. Een frontale bot sing op de provinciale weg Meppel- Eursinge (gem. Runen) heeft zater dagmiddag aan vier mensen het leven gekost, terwijl een persoon werd gewond. De twee personenauto's waarin zij zaten botsten door onbekende oor zaak frontaal. Er was op dat ogen blik geen ander verkeer op de twee- baans weg. De slachtoffers zijn de heer G. Bennik (28) ut Utrecht, zijn 4-jarig dochtertje A. F. Bennik en zijn 21- jarige zuster J. A. Bennik, eveneens uit Utrecht. Zij overleden ter plaat se. In de andere auto zat het echtpaar Hogen-Esch uit Zuidlaren. De heer J. A. Hogen-Esch kwam bij de bot sing om'het leven. Zijn vrouw werd zeer zwaar gewond naar het zieken huis in Meppel gebracht. Iran en Nederland DEN HAAG, 16-3. Het eventuele vertrek van het personeel van de Iraanse ambassade naar Teheran uit protest tegen de gang van zaken rond de bezetting van de ambassade vorige week door Perzische studen ten en de daarop volgende rechts zaak betekent nog niet dat de diplo matieke betrekkingen met Perzië worden verbroken. Het houdt even min in dat de ambassade van Iran in Wassenaar zou worden opgeheven. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken heeft dit zaterdagochtend meegedeeld. Geen gas voor Zeeuws bedrijf? VLÏSSINGEN. 16-3. De Zeeuws Gedeputeerde A. I. Ka land heeft schriftelijk de persoonlijke mede werking ingeroepen van de minis ters Lubbers (ekonomische zaken), Boersma (sociale zaken) en Van dei- Stee (landbouw en visserij) om een nieuwe vestiging van McCan Europe b.v. in Lewedorp (gom. Borsele Zl.) mogelijk te maken. Het bedrijf heeft voor zijn produktieproccs aardgas nodig, maar een eerste verzoek om levering hiervan is door de Gasunie afgewezen. oplossing van de commissie Klaasesz ook in de praktijk realiseerbaar is. Minister Westerterp wilde zich in dit stadium onthouden van een standpuntbepaling, inzake de oplos sing zoals de commissie Klaasesz de ze heeft voorgesteld. Wel zei hij dat Rijkswaterstaat intussen gemachtigd is om contact op te nemen met de aannemers om te kijken in hoeverre de alternatieve oplossing van die zij de uitvoerbaar is. De minister, die samen met de staatssecretaris van financiën. Van Roijen. en het Twee de Kamerlid Van der Gun op uitno diging van de Zeeuwse KVP naar Goes was gekomen zei dat de meer kosten van het Oostersehelde pro ject van f 1,6 miljard door het hele Nederlandse volk moeten worden gedragen als een offer voor het mi lieu. Dinsdag 19 maart Zierikzee Hervormd verenigingsgebouw, 20.00 uur verkiezingsbijeenkomst A.R. Statencentrale „Zierikzee". R.K.-centrum, 19.30 uur, U.V.V.-con- tactavond. Hotel Van Oppen, verkiezingsbijeen komst C.H.U. Restaurant „De Poorter", 20.00 uur. openbare verkiezingssamenkomst P.v.d.A., Streekfederatie Schouwen- Duiveland. Haamstede Geref. kerk, 19.45 uur, afdeling N.C.V.B. Nieuwerkerk „Eendracht Bindt", half acht Oosterland Verenigingsgebouw 19,30 uur, voor jaarsvergadering afd. Duiveland Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Woensdag 20 maart ZIERIKZEE Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Brouwershaven Hotel Jac. Cats, 20.00 uur, algemene ledenvergadering V.V.V. Donderdag 21 maart Zierikzee Schoolgebouw, 20.00 uur, ledenverga dering Technische School. Haamstede Winterzaal, herv. kerk, 14.30 uur, Ver. van Huisvrouwen, afdeling Wes- tenschouwen, lezing met dia's over Kenya. Vrijdag 22 maart Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, „Slippers", (Z.V.U.). Huis van Nassau, 20.00 uur, algeme ne ledenvergadering Kring Schou- wen-Dulveland der Z.L.M. Zaterdag 23 maart Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur, „Slippers", (Z.V.U.). Maandag 25 maart Zierikzee Jan Wouter van den Doelschool, kijk-kontaktavond, tevens tentoon stelling Gezondheidszorg, 19.00-22.00 uur. Dinsdag 26 maart Zierikzee Schoolgebouw. 15.30 uur. vergadering Beatrixschool. Johan Louis de Jongeschool, Zierik zee, kijk-kontaktavond. 19.00-22.00 uur. Zonnemaire 13.30 uur, vertrek excursie afd. Noordgouwe e.o. Ned. Bond van Plat telandsvrouwen. Vrijdag 29 maart Zierikzee Gasthuiskerk, 20.00 uur, kerkconcert, Kitty Donker, sopraan; Kora van Dijk-Kruis, viool en Jan van Dijk, orgel. Donderdag 4 april Eikerzee'Scharendüke Molen „De Lely", 20.00 uur. alg. le denvergadering Groene Kruis Schou- wen-Duiveland. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaflle (01110) 2938 J. P. Jongschaep (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 ol 4188 Bezorging: (01110) 4188 Steen door treinruit UTRECHT, 16-3. Mevrouw Tromp- Lombcrg (71) uil Wossem is vrijdag avond in dc trein van Luik naar Maastricht gewond geraakt, doordat iemand ter hoogte van het plaatsje Wombcrg in België een steen door de ruit van de trein gooide. Ze kreeg glassplinters in haar oog en zc moest naar een ziekenhuis worden ge bracht. 4 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2