W.S.V. Brouwershaven ziet terug op goed jaar Onzekerheid over 50.000 arbeidsplaatsen Hevige strijd in Vietnam Geen wijziging in Portugal Nixon geeft Europa veeg uit de pan Abonnementsprijs Zierikzeesche Nieuwsbode DE ZIERIKZEESCHE COURANT Wilson waarschuwt oppositie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 18 maart 1974 130sle jaargang Nr. 2145G WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 14,50; per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W, in du nummer: Vandalen verstoren Domein-loop Problemen in de bouw UTRECHT, 18-3. Op dit moment zijn gemiddeld per jaar 25.000 bouwarbeiders zonder werk, vooral door verminderde aktiviteiten buiten de woningbouw. Maar op relatief korte termijn zijn ook naar schatting 7500 werklozen afkomstig uit de woningbouw te verwach ten. Binnen enkele jaren kunnen er nog 20.000 bij komen. Door stabilisatie in andere sectoren van de bouw bestaat er dan onzeker heid over ongeveer 50.000 arbeidsplaatsen, een aantal, dat eventueel met 10.000 kan worden verminderd door aktiviteiten met betrekking tot de stads vernieuwing. Drs. Adri Buur, economisch advi seur van de Bouwbond NVV, heeft dit maandag in Utrecht gezegd op de eerste vergadering van de federatie- raad, het hoogste orgaan van de sinds half 1973 funktionerende fede ratie van de Bouwbonden NVV en NKV. Jongeren die een bouwberoep wil- SAIGON, 16- 3. In het centrale kustgebied van Zuid-Vietnam heb ben zware gevechten gewoed. Vol gens het Zuidvietnamese militair hoofdkwartier in Saigon zijn hierbij 66 communistische militairen gedood of gewond. De strijd woedde in de provincies Binh Thuan en Binh Dinh LISSABON, 16-3. In zijn eerste toespraak sinds hij twee van zijn hoogste officieren uitrangeerde heeft premier Marcello Caetano duidelijk te verstaan gegeven dat Portugal geen enkele wijziging heeft gebracht in zijn militaire politiek in Afrika, zo is vrijdag verklaard in kringen die nauw contact met de regering in Lissabon onderhouden. len kiezen, dienen zich terdege af te vragen of zij dit wel moeten doen, aldus drs. Buur. Uittreden? Hij verwacht, dat een aantal al of niet werkloze bouwvakkers het voorbeeld zal volgen van tienduizen den collega's die de bedrijfstak de afgelopen jaren hebben verlaten. „Naar mijn gevoel geen onverstandig besluit", zei hij. Op het ogenblik zijn ruim 40.000 bouwarbeiders werkloos, 8000 meer dan vorig jaar om deze tijd, toen de vermindering van de werkloosheid in grote lijnen overeenkwam met de effecten die van de extra werken- programma's werden vcwracht. Uitgaande van een globaal even wicht op de landelijke woningmarkt, zal de toekomstige produktie uitslui tend worden bepaald door de groei van de woningbehoefte en de ver vanging. De stijging van de woning behoefte kan volgens drs. Buur wor den gesteld op circa 80.000 woningen per jaar. Het huidige bouwprogram ma voorziet in de produktie van 135.000 en over enkele jaren van 125.000 woningen per jaar. Programma Dat zou dus betekenen, dat er een programma móet zijn voor de ver vanging van 45.000 woningen per jaar, maar op dit moment zijn dat er nog geen 10.000. Het lijkt drs. Buur uitgesloten, dat een dergelijk programma op korte termijn kan worden verwezenlijkt. Hij conclu deerde dan ook, dat er in de woning bouw 27.500 ernstig bedreigde ar beidsplaatsen zijn. LONDEN, 16-3. Onder de dreiging van een nederlaag die de prille La- bourregering maandag in het Lager huis zou kunnen ljjden heeft premier Wilson in een toespraak in High Wycombe, in het district Londen, de conservatieve en liberale oppositie gewaarschuwd door te verklaren dat hjj niet zal aarzelen op korte termijn nieuwe verkiezingen uit te schrijven als zijn party het regeren onmogelijk zou worden gemaakt. Man vermoord te Hoogeveen HOOGEVEEN, 16-3. In Hoogeveen is zondagmiddag omstreeks een uur de 74-jarige H. Veldman levenloos in een ondiepe sloot naast zijn wo ning in de buurtschap Noord aange troffen met diverse verwondingen aan zijn hoofd. Alles wijst er op dat hij om het leven is gebracht. De man die alleenwonend was, werd gevon den door vroege 'buren die hem kwa men opzoeken. Het gerechtelijk labo ratorium is ingeschakeld voor on derzoek. De officier van justitie, mr. Muntendam uit Assen, is ter plaatse voor onderzoek. De politie weet nog niet hoe lang het lijk daar gelegen heeft. CHICAGO, 16-3. President Nixon heeft Europa een verbitterde veeg uit de pan gegeven en duidelijk ge steld dat hij er niet aan denkt onder de huidige omstandigheden zijn voorgenomen reis volgende maand naar Brussel door te laten gaan. In een felle aanval op de Europese houding inzake de economische en politieke betrekkingen met de Vere nigde Staten zei de Amerikaanse president dat hij op dit moment geen nut ziet in een bijeenkomst met de Europese leiders die bedoeld was om een gezamenlijke beginselverklaring te ondertekenen. Europa, zei Nixon, kan niet van twee walletjes eten - de bescherming van de Amerikaanse atoommacht ge nieten en tegelijkertijd zich te buiten gaan aan confrontaties en zelfs vij andigheid op het politieke en econo mische front. LEDENTAL TOT 350 GESTEGEN BROUWERSHAVEN, 16-3. Voor de vergadering van de watersportvereniging Brouwershaven, in café-res taurant „Jacob Cats", bestond een zeer goede belang stelling. In zijn openingswoord verwelkomde de voor zitter, de beer W. Kesteloo, de vele aanwezigen, w.o. wethouder Pb. van Ast, de gemeentesekretaris de beer A. Witte, en vertegenwoordigers van andere water sportverenigingen. De heer Kesteloo schetste het afgelopen jaar als een zeer goed jaar voor de vereniging. Mede door de opening van de nieuwe jachthaven door H.K.H. Prinses Beatrix, wat voor de vereniging een onvergetelijke dag is geworden, steeg het ledenaantal van 75 naar 350. Er zjjn momenteel nog een 85 ligplaat sen beschikbaar, t.w. boxen van 9 m of groter. Ook dit jaar zullen door de Kaag en de Royal Yachtclub de Bclgiquc weer diverse wedstrijden worden georganiseerd. ZIERIKZEE. Delta Sport-turnster Cora Hooqstratc (I.) werd te Rotterdam tweede bij de finale nationale jeugdkampioenschappen, achter Janette van Ravenstijn tilt Eindhoven. Ken bijzondere prestatie van het Delta Sport- mcisje. Sterke kostenstijgingen, waaronder een papierprijsstijging van niet minder dan 28 procent, noodzaakten de Nederlandse nieuwsbladen hun abonnementsprijzen te verhogen. Met ingang van 1 januari 1974 waren wij hiertoe gerechtigd; wij hebben echter kunnen wachten tot 1 april 1974. De verhoging is op de voorgeschreven wijze bij de minister van economische zaken gemeld. De abonnementsprijzen zijn dan 16,per kwartaal Van de abonnees die een machtiging hebben verstrekt tot automatische periodieke afschrijving van bet abonnementsgeld van hun bank- of girorekening, zullen wij gaarne aannemen dat zij ermede akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrij ving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. Tevens maken wij van deze gelegenheid gebruik de maand- abonnees er op te wijzen, dat met ingang van 1 april aanstaande de mogelijkheid tot betaling van een maandabonnementsprijs komt te vervallen. Vanwege de hoge administratiekosten zijn wij genoodzaakt ook deze abonnees een kwartaal-acceptgiro toe te zenden. DE DIREKTIE 11 Opber 'S wei ZIERIKZEE. Vorige week meerde het 70 meter lange schip Prinses Christina" af in de Zierïkzeese ha ven. Het schip wordt - met andere - geëxploiteerd door een rederij te Zutphen. Ditmaal was het schip be zet door invaliden uit de omgeving van Santpoort, die een vaarreis maakten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De diepste xvanhoop uit zich in een glimlach. Etienne Rey De samenwerking met deze vere nigingen alsmede met het gemeente bestuur is voortreffelijk. Wat de wedstrijden betreft deelde de heer Kesteloo mee, dat getracht zal wor den middels een wedstrfódcomité een groter aandeel in deze wedstrijden in te voeren. De voorzitter gewaagde nog van de zeer geslaagde mosselavond en bracht dank aan de havencommissa ris, de heer J. van Schelven, voor het vele werk dat hij voor de vereniging doet, en ook aan de havenmeester, de heer Bijl. Alles is steeds zonder grote klachten verlopen. De oud havenmeester, de heer C. Jonker, die nog tot september 1973 dienst heeft gedaan, werd eveneens in het dank woord betrokken, Namens de vereni ging overhandigde de heer Kesteloo hem een werphengel met molen. Tot slot deelde de voorzitter nog mede, dat de jeugdafdeling prima loopt, wat voor de toekomst betref fende het bestaan der vereniging een optimistische zekerheid is. Want de jeugd zal later het werk weer voort zetten. Na goedkeuring dér uitgebreide notulen door de sekretaris, de heer J. Zoeter, werden enkele mededelin gen gedaan. Van een aantal leden was een schrijven ingekomen dat het wenselijk zou zijn een weitje te ere— eren voor het opbergen der bootjes van de jeugdige zeilers en een vlot met. rol, om de boten uit het water te halen. De voorzitter zei dat dit altijd een stokjaardje van hem is geweest en er zal bij de gemeente op nieuw worden aangedrongen. Dit zou zeker voor een minimum van 100 boten moeten worden aangelegd. De heer Terpsti-a opperde het idee dit buiten de keersluis te projecteren, daar hier voldoende ruimte is. Van de reinigingsdienst was een klacht binnengekomen dat er olie wordt gedeponeerd in de op de haven staande containers. Er zal streng op worden gelet, aldus de heer Kesteloo, daar bij het bedrijf van De Vlieger en Van Dijk lege vaten beschikbaar zijn om afgewerkte olie in te depo neren. Goedkeuring kregen de jaarreke ning en balans, na advies van de kascontrolecommissie, bestaande uit. dc heren P. H. J. Evcrwijn en P. S. C. van Hattem. (Vervolg pag. 2) Verwachting tot dinsdagavond: Opklaringen Opklaringen maar ook buien, zuid westelijke wind, minder zacht, onsta biel weer. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 19 maart. Zon op 6.46, onder 18.51 Maan op 4.46, onder 14.19 Nieuwe maan: 23 maart (22.24) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 19 maart 12.35 6.07 18.41 Doodtij: 18 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen IJsland en Schotland lag maandagmorgen een diepe de pressie, die boven een groot deel van Europa een zuidwestelijke stroming veroorzaakte, waarmee van de At lantische Oceaan afkomstige lucht werd aangevoerd. Alleen in Finland en het noorden van Zweden en Noorwegen kwam nog vorst voor. Met deze stroming trok in de och tend een frontale storing over ons land naar het noordoosten weg. waarbij vrijwel overal regen viel. De depressie koerst inmiddels zuid oostwaarts en zal dinsdag boven dc Noordzee komen te liggen. Boven onze omgeving blijft de wind nog in hoofdzaak zuidwestelijk, maar de aangevoerde lucht wordt geleidelijk wel minder zacht en bovendien on stabieler. Er worden dan ook opkla ringen verwacht, afgewisseld door enkele buien. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1