Schommel stoelen intermeubel BLIK DOOR HET WERELD Vliegtuigkapen heeft steeds minder zin maar de Palestijnen gaan door Wat biedt de BEELDBUIS 9 C. Wandel en Zn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrydag 15 maart 1974 Nr. 21455 Advertentie Het nut van de vliegtuigkapingen en andere terreurdaden voor de zaak van de Palestijnen is nooit erg duidelijk geweest en onder de hui dige omstandigheden minder dan ooit. Immers, de Russen en Ameri kanen die nu druk doende zijn met de eerste echt serieuze poging de problemen van het Nabije Oosten op te lossen, zijn zonder meer al bereid daarbij de Palestijnen ivel degelijk te betrekken. En wat uit die koker komt mag dan wel niet door alle Pa lestijnen als ideaal beschouwd wor den, het is wel het beste ivaarop ze kunnen hopen. Trouwens ook in an der opzicht begint erkenning te ko men voor de Palestijnen, die bij voorbeeld toegelaten zijn tot het ge sprek over het oorlogsrecht dat in Genève aarzelend ivordt gevoerd; nog niet als volwaardig lid, maar zelfs een positie als waarnemer die niet eens bindt tot zwijgen was nog maar een jaar geleden ondenkbaar geioeest. Niettemin zijn er nog Palestijnse terreurgroepen die in het kapen en in brand steken van vliegtuigen meer heil zien. Voor hun land en zaak zullen ze er weinig mee berei ken, maar ze veroorzaken wel dat de wereld zich steeds machtelozer toont tegenover terreur. De daden zijn van tevoren onmogelijk te be letten - geen veiligheidsmaatregelen kunnen ooit waterdicht zijn. Maar wel moet de wereldgemeenschap zijn best doen om ook de bedrijvers - en de potentiële bedrijvers - van vlieg tuigkapingen, ontvoeringen, aansla gen enzovoorts tot het besef te bren gen dat ze niets opleveren. Waar voor de enige methode is geen kon sessies te doen. KOUWENBERG Voor alle doe het zelf artikelen op sanitair gebied Poststraat 48 Die lust is niet al te groot, blijkt ook na het geval op Schiphol weer. Engeland, dat de taak heeft de over vallers te berechten omdat alles voorviel in een Brits toestel en de meeste betrokkenen ook Britten wa ren, heeft alle redenen om uitleve ring van de misdadigers te vragen. Maar haast werd daarmee geenszins gemaakt. Juridische ruggegraat De reden is overduidelijk: de Pa lestijnse terroristen maken er een gewoonte van althans te proberen door een nieuwe terreurdaad, liefst met gijzelaars, de vrijlating van hun gevangen medestanders af te dwin gen. Als Engeland hen be\echt - waarbij niet de minste hoop hoeft te bestaan dat de heren hun straf ook werkelijk zullen uitzitten; dit gebeurt nauwelijks ooit - kan Bri- tisch Airways ervan verzekerd zijn dat er wel weer een toestel uiordt gekaapt - vooral omdat het opblazen ervan regel begint te worden behal ve een onaangenaam en gevaarlijk vooruitzicht ook nog een duur. Dit is natuurlijk wel zo, maar het als het ware officieel straffeloos ma ken van vliegtuigkaping is evenzeer een garantie dat er volgende komen. Alleen al daarom zou het voorkeur moeten hebben liever wat juridische ruggegraat te tonen. Toch zitten er niet alleen akelige kanten aan de jongste voorvallen op het gebied van de kaperij. Een offi ciële afkeuring door Arafat als de nu alom erkende voorman van de Palestijnen zegt niet veel, maar het is wél genoeg om de Arabische re geringen wat meer kans te geven op te treden - de kracht van de Pales tijnen was tot dusver dat ze een maal terug in de Arabische wereld veilig waren, beschermd door de al gemene sympathie die regeringen niet durfden te trotseren door een berechting. Zo langzamerhand geeft erkenning van Arafats leiding over de Palestijnen die mogelijkheid wel: als die het afkeurt kan berechting niet meer zo'n .volkswoede opwek kende daad meer zijn. Bovendien ontstaat nu de neiging de Palestijnen zelf dit vuile werk te laten opknappen door gevangen ter roristen aan Palestijnse bevrijdings organisaties over te dragen. Die streven er nu naar een gerespek- teerde status te krijgen om toegang te krijgen tot de onderhandelingen - te handelen naar rechtsbeginselen zoals iedere regering zou moeten doen, maar waarvoor de meeste te bang zijn, is natuurlijk een mooie testcase voor dit respektabel wor den. b tegenover het postkantoor Zierikzee fi Werkplaats: Meelstraat 46. BELFAST. Noordierse guerrilla strijders hebben in Belfast het vuur geopend op een Britse patrouille. Een militair werd dodelijk getrof fen en twee werden gewond. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Drs. G. den Hartog, sekretaris van het Bosschap, schat dat voor een uitbreiding van het Ne derlandse bosgebied van 280.000 tot 550.000 hectaren 1800 bosbouwwerk- nemers extra nodig zullen zijn. Nu biedt de bosbouw aan 2200 man werkgelegenheid. EINDHOVEN. De bezetters van de Usfa Philipsvestiging in Helmond zijn voorlopig niet van plan hun ak- tie te staken. Donderdag is een ex tra kernvergadering van Usfa be legd in verband met de bezetting. Nieuw aangekomen: vanaf f 129,- meelstraat 31 zierikzee UTRECHT. Op de Internationale Voorjaarsbeurs te Utrecht was deze opvallende noviteit te zien. Een radio met toiletrolhouder uit Itong Kong. HEERLEN. De regering is bereid 45 miljoen gulden extra te steken in het herstruktureringsgebied Zuid- Limburg. Dit heeft minister Lubbers van ekonomisohe zaken woensdag meegedeeld aan het provinciaal be stuur van Limburg en de Commis sie-Hellemans die het sluitingspro ces van de Zuidlimburgse mijnen begeleidt. DEN HAAG. Uit een woning aan de Johan Bildersstraat in Den Haag zijn in de nacht een antiek beeldje en twee wierookvaten gestolen. To tale waarde f 1.500. Men is binnen gekomen door een ruit aan de voor zijde van de woning te vernielen. FIJNAART. Een groep van negen tien minderjarigen tussen de 9 en 16 jaar heeft volgens de rijkspolitie te Fijnaart (N.B.) het afgelopen jaar enkele honderden inbraken en win keldiefstallen gepleegd in Fijnaart, Willemstad, Standdaarbuiten, Klun- dert en Oudenbosch. EINDHOVEN. Ir. F. Philips, pre sident-commissaris van het Philips concern, heeft donderdag in Eindho ven een krans gelegd bij het stand beeld van zijn vader dr. A. F. Phi lips, die honderd jaar geleden in Zaltbommel werd geboren. Deze grondlegger van het concern is in 1951 overleden. UTRECHT. De funktiegroep hoof den van scholen van de algemene bond van onderwijzend personeel heeft op haar jaarvergadering in Utrecht een motie aangenomen waarin aan alle schoolhoofden in Nederland wordt geadviseerd, voor het schooljaar 1974-1975 een les rooster voor 1000 uur op te stellen. DEN HAAG. Het bezoek van Ne derlanders aan Canada is in 1973 met 29 procent gestegen ten opzichte van het voorafgaande jaar: in ,1973 brachten 56.649 Nederlanders een bezoek aan Canada, tegen 43.995 in 1972. Dit blijkt uit de statistieken van het Canadees nationaal ver keersbureau. ZATERDAG 16 MAART NED. I: Een halfuurtje zang door het jongerenkoor Ambassade-Geu zenveld vanmiddag staat aan het be gin van de rij programma's die de KRO vandaag over het scherm laat gaan. Het zingt tussen vier uur en half vijf geld bijeen voor een gebied in Zuidwest-Ethiopië, een gebied waarin de gezondheidszorg op een zeer laag peil staat. De jeugd kan zich vanaf half vijf een uur lang amuseren met de scholierenquiz Klassewerk. Ook voor de jeugd is de serie Kunt u my de weg naar Hame ien vertellen, meneerNa het jour naal van acht brengt de KRO haar vier wekelijkse prijzenregen in de Berend Boudewijn Kwis. In de kwis zijn een paar nieuwe onderdelen verweven, die ertoe bijdragen dat er iets meer vaart in zit. Na dit fa miliespel, waaraan BB's secondant Pierre van Ostade niet mag ontbre ken, is het tijd voor aktualiteiten in de rubriek Brandpunt. De KRO verlaat het scherm tegen elf uur met de Epiloog, die wordt uitgesproken door aalmoezenier E. J. Schraven, voorzitter van het Nationaal Comité Heilig Jaar 1974/1975. Het laatste nieuws wordt tenslotte gevolgd door een aflevering van de rubriek Het lied van de week. NED. II: Tussen zeven en acht kan men getuige zijn van nieuwe lotgevallen in de Engelse serie Co ronation Street. Het gaat er af en toe hardhandig aan toe. De VARA is er na het journaal tot tien uur met een aflevering uit de humoris tische misdaadserie McMillan and wife. De kommissaris richt in deze aflevering zijn aandacht op de man zonder gezicht. Hij treft het dode li chaam van een oude vriend en kol- lega aan als hij deze een bezoek wil brengen. De onbekende moordenaar is een meester in vermommingen, hetgeen de politiemensen het er niet gemakkelijker op maakt. McMillan komt voor een moeilijke beslissing te staan als hij bijna de dader te pakken heeft en dan te horen krijgt, dat. zijn onderzoek de gehele inlich tingendienst in gevaar kan brengen. Het laatste stukje ontspanning op deze avond is een aflevering van Man over de vloer. Grote hilariteit in deze aflevering, wanneer blijkt dat Robin enkele centimeters korter is dan bolle Dick. Het enige eigen programma van de VARA is De Ombudsman, om vijf voor half elf. Met deze uilzending, waarin Hans Ouwerkerk ingaat op problemen van kijkers, komt tevens het tweede nel aan zijn einde. ZATERDAG 16 MAART NED. I: 11.30 Teleac: 16.00 Nieuws16.02 Jongerenkoor Ambas sade-Geuzenveld: 16.30 Klassewerk; 17.40 Teleac; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen me neer?; 20.00 Journaal; 20.20 B.B.- Kwis; 22.00 Brandpunt; 22.50 Epi loog; 22.55 Journaal; 23.00 Het lied van de week. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Coronation Street; 20.00 Journaal; 20.20 McMil lan en vrouw; 22.00 Man over de vloer; 22.25 De ombudsman; 22.55 Journaal. ZONDAG 17 MAART NED. I: De NOS neemt als ge bruikelijk het middagprogramma voor haar rekening. Om kwart over drie begint dat met een stukje jeugdplezier in Het programma met cle muis. Vervolgens wordt een afle vering gebracht van de science fic- tionserie Star Trek. De bemanning van de Enterprise landt op Plato en ontdekt reeds spoedig dat daar van een goed funktionerende demokratie geen sprake is. Om half vijf volgt de laatste aflevering van de serie Su riname/Antillen: twee delen konink rijk. De zender Nederland 1 gaat tijdelijk de lucht uit na de voetbal uitslagen van Frits van Turenhout en een aflevering van Vesper van het IKOR. Om zeven uur maakt de TROS haar opwachting op de buis met een portie misdaad: een afleve ring van de FBI. Inspekteur Erskine en zijn mannen gaan op bezoek in een groot amusementspark. Niet om zich te vermaken, maar om de dief stal van een kleine twee miljoen dollar op te lossen. Drie kwartier heeft de TROS ingeruimd voor de hoogbejaarde Franse artiest Maurice Chevalier. Vlak voordat Chevalier op 77-jarige leeftijd overleed maakte hij een show, waarin hij over zijn kleurrijke carrière en Iepen vertelde en waarin hij de kijkers ontving in zijn riante villa buiten Parijs. Na deze show blijft de kijker nog een half uur in muzikale sfere?i met een extra aflevering van Music AU In. Het programma-aanbod van de TROS komt aan zijn einde met de rubriek Op uw gezondheid. Deze ru briek biedt een reportage over de vele facetten van de sauna, ook wél stomerij vdor mensen genoemd. Voorts wordt in dit programma de medische kant van het sauna-ge bruik onder de loep genomen. Vóór het laatste nieuws om kwart voor elf heeft het Humanistisch Verbond twintig minuten zendtijd voor een programma ten bate van het Steun fonds voor Praktisch Humanisme. NED. II: Met de jeugdserie De vloek van Woestewolf schiet de NOS uit de startblokken om zeven uur op deze zender. Het gebeuren op de velden en in de sportzalen wordt uitgebreid belicht in de vijf kwartier die Studio Sport ter be schikking heeft. Na de vijf minuten journaal volgt de rubriek Bellevue met een opmerkelijk item. Een ont moeting van het tv-publiek met de twee broers Van 't Reve, de schrij ver Gerard en de hoogleraar Karei. De twee broers verschillen qua op vatting aanzienlijk met elkaar, re den waarom een interessante dis- kussië verwacht mag worden. Een speelse voorlichting op zaken die onze gezondheid betreffen wordt ge geven in de hierna volgende ru briek Dokter ja, dokter nee. Dokter ja, dokter nee behandelt vanavond de onderwerpen diabetes en epilep sie. Om tien over tien opent de NOS de deuren van Werkwinkel. In deze uitzending wordt onder meer inge gaan op het tekort aan vrijwilligers voor het voorlezen van gesproken boeken en brailleerders voor de blindenbibliotheek. Verder in dit programma de Belangenvereniging voor Minderjarigen die met name bedoeld is voor jongeren die in te huizen wonen. ZONDAG 17 MAART NED. I: 14.00 Teleac: 15.15 Nieuws; 15.17 De tv-muis; 15:43 Star Trek; 16.30 Twee delen koninkrijk; 16.55 Toto; 17.00 Vesper; 18.55 Ti- ta-tovenaar; 19.00 Nieuws; 19.05 De FBI; 20.45 Maurice Chevalier; 21.30 Music all in special; 21.55 Op uw ge zondheid; 22.25 Humanistisch Ver bond; 22.45 Journaal. NED. 11: 18.47 Vooraf; 18.50 Woord voor woord; 18.55 Ti-ta-tovenaar; 19.00 De vloek van Woestewolf; 19.25 Studio Sport; 20.40 Nieuws; 20.45 Bellevue; 21.35 Dokter ja, dokter nee; 22.10 Werkwinkel; 22.35 Jour naal. MAANDAG 18 MAART NED. I: Vanavond jubileert de Advertentie Citroën-agent voor Schouwen-Duiveland J 5 GARAGE J Nieuwerkerk. tel. (01114) 1487 J Vrijdag 22 maart, 22.00, Nederland I: Hitjournaal. Willi Hagara met le den van de balletgroep. scholierenkwis Tweekamp. Om half acht komt de vijftigste aflevering op de buis. Daarvóór heeft de NCRV een aflevering te bieden van de En gelse kinderserie Black Beauty. Om half acht gaat de vlag uit voor Tweekamp, dat als vanouds gepre senteerd wordt door Judith Bosch en Dick Passcheir. De NCRV heeft besloten Tweekamp in het nieuwe seizoen te kontinueren. Muziek in uw straatje wordt na het journaal op het scherm gebracht. Muziek en zang komen ditmaal van o.a. Mar- tine Bijl, Mieke Telkamp; Leny Aleman, Udo Jürgens en het duo Saskia en Serge. Vervolgens neemt de NCRV de kijkers mee naar de Franse onderwereld. Als hoofd van de geheime dienst krijgt Vidocq de opdracht er zorg voor te dragen dat een aantal kostbare sieraden niet zal worden gestolen op een receptie. Al met al zvordt het tien uur, tijd voor de aktualiteitenrubriek Hier en Nu. Voordat het laatste nieuws op het scherm verschijnt, kan men nog kij ken naar Omlijst, een met muziek omgeven dagsluiting en de trekking van de Staatsloterij. NED. 11: De wekelijkse Toppop en een aflevering van Het ziekenhuis vullen de AVRO-zendtijd tussen ze ven en acht uur. Terug naar de schoolbanken leidt ons de Engelse serie Tom Browns schooltijd. In deel 4 van deze serie trekt Tom het win nende lot dat hem tot slaapzaaloud ste maakt. Maar meteen daarop krijgt hij het aan de stok met Flash man die de funktie graag had gehad. Kommer en ellende dus in deze se rie, die gevolgd wordt door de ak tualiteitenrubriek Televizier Maga zine. Klokke tien begint tot slot van de AVRO-avond, een aflevering van de misdaadserie Cannon. De Ame rikaanse privé-deteklive springt in de bres voor een man die van dood slag beschuldigd wordt. Inderdaad heeft deze iemand gedood, maar de politie gelooft er niet in, dat dit hel gevolg was van zijn pogingen een meisje uit de handen van een over valler te redden. MAANDAG 18 MAART NED. 1: 10.45 Schooltelevisie1S.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Black Beauty; 19.30 Tweekamp; 20.00 Journaal; 20.20 Muziek in uw straatje; 21.05 Vidocq; 22.00 Hier en Nu; 22.40 Omlijst; 22.50 Staatsloterij; 22.55 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 1S.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 19.30 Het ziekenhuis; 20.00 Journaal; 20.20 Tom Browns schooltijd; 21.10 Tele vizier; 22.00 Cannon; 22.50 Jour naal. 12 Voorzichtig legde hij zijn arm om haar schouders. Ze vond het blijk baar vanzelfsprekend, want meteen schoof ze wat dichter naar hem toe. Gedurende de twee uren, dat ze in de bioscoop zaten, beroerde hij een enkele keer met zijn vingers haar gezicht of drukte haar arm. Maar het meisje scheen alle aan dacht voor de film te hebben, een dramatisch liefdesverhaal, dat hem maar matig kon bekoren. Over het algemeen gaf hij niet veel om de bioscoop en televisie al evenmin. In dit opzicht had hij het getroffen, want mevrouw Schollenberg had geen teevee. ,.De programma's zijn zo weinig interessant en Rienie geeft er ook niet om, dus waarom zullen we teevee in huis nemen?" Doch binnen veertien dagen begreep hij het. Deze mensen hebben gewoon geen geld om televisie te kopen. Zelfs geen nieuwe radio. Het ra diotoestel in de salon was van het jaar nul, gaf slechts op enkele sta tions muziek, doch mevrouw Schol lenberg verklaarde, dat 't een dege lijk toestel was, dat ze voor geen nieuw zou willen ruilen en Rienie beaamde het nog eens extra. Doch hij wist al lang. dat dc dochter te gen beter weten in loog. Om de een voudige reden, dat ze haar moeder niet durfde tegenspreken. Het meisje, dat half tegen hem aanlag, genoot van elk beeld en had enkel oog voor het doek. Nu ja, als zij het mooi vond. hem was het al lang goed. De avond was nog niet om. Om negen uur stonden ze weer op straat. „En wat doen we nu?" vroeg hij. „Ergens dansen? Of wat drin ken? Of toeren? Jij mag het zeggen" Riek van Oss was dol op autorij den, vooral in grote wagens, maar haar ervaringen met Arnold waren van dien aard geweest, dat ze hart kloppingen kreeg van angst bij de gedachte opnieuw met een man al leen in een auto te zitten. „Laten we maar gewoon een eind je lopen. En wat praten." „Mij best. Maar jij hebt al de he le dag gelopen in dat restaurant Ben je niet doodop?" „Ik ben het gewend en ik heb nu toch twee uur gezeten?" Dus liepen ze door de stad. Maar Gert voelde intuitief. dat ze op de een of andere manier bang was. Ter wijl ze hand in hand door de stad liepen, zei hij: „Jij hebt een ver domd nare belevenis achter de rug, jongedame. Met een man. En nu ben je op de een of andere manier bang Omdat je mij niet kent. Het zal je wel niet helemaal geruststellen, maar ik ben niet het type, dat een meisje lastig valt, begrijp je? Ik wil er maar mee zeggen, dat je in mijn gezelschap volkomen veilig bent. Maar dan ook voor honderd procent- Ik hoop. dat je me begrijpt." Ze greep zijn hand opnieuw vast, en antwoordde: „Het is misschien naar voor jou, maar ik heb dage lijks tal van mannen in het restau rant en de een ziet er nog gemener uil dan de ander. Als jc soms ziet, hoe ze naar je kijken, word je ge woon bang. Net of ze door jc kleren heen willen zien. Daarom stelde ik voor gewoon een eindje te wende len. Tk ben gek op autorijden, maar ik durf gewoon niet meer. Dat komt door wat ik vroeger heb ervaren. FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK Misschien vertel ik het je wel een keer." Hij wees naar een restaurant. „We gaan wat drinken. Geen protest En dan' babbelen we wat. Want ik wil dat je weet en beseft, dat je bij mij altijd veilig zult zijn. Onder alle omstandigheden." Wat onwillig ging ze mee naar binnen. Hij koos een tafeltje bij het raam, waar ze naar het drukke ver keer konden kijken. Een kelner kwam en bleef vragend bij hun ta fel staan. „Wat wil je drinken?" vroeg Gert aan het meisje. „Ik heb trek in ijs. Mag dat". „Natuurlijk. En ik doe met je mee Twee ijscoupes, ober. Of ehwil je een banaan royale?" „Ja. zeg.'." Haar ogen begonnen te schitteren. Gert keek de kelner aan. „U hoort het? Eén gewone coupe en een ba naan royale". Nadat het ijs gebracht was. begon hij te lepelen. „Geniet er maar van, moedigde hij aan. Waarom hebben jullie dit niet in de zaak?" Ze schudde het hoofd. ..Wc zijn niet gespecialiseerd in ijs. Vindt de baas tc omslachtig. Hier is de uit smijter matig. Weet. ik van verte genwoordigers. die bij ons eten. En onze uitsmijter is juist beroemd." Hij knikte. „Ik weet het. Zeer uit gebreid. Dat viel me dadelijk op." Na het ijs staken beiden een si garet op. Gert zei: „Nou. lucht je hart eens. Vertel me je nare bele venis. Anders wordt het een com plex van je. Als het er uit is. ben je misschien niet meer bang." (wordt vervolgd) i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7