k Gedeputeerde J. van den Bos over landbouw en de visserij België sukkelt met olietekorten tamboer 39,95 M Vissen waken over drinkwater Visdieüjes in grachten van Middelburg Betogingen in Parijs 4 Antwerpse bomen gaan uitrusten r Portugese generaals ontslagen 'IloltV* ii|odc „Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel ONZE PUZZELRUBRIEK V.V.V. en Middenstand BRUIN1SSE, 12-3. Op de jongste studiedag van V.V.V. en Middenstand te Bruinisse, werd - gelyk gemeld - ook het woord gevoerd door gedeputeerde J. van den Bos, die vooral aandacht wijdde aan de toestand en de ontwikke ling in de landbouw. De landbouw heeft na de oorlog belangrijk terrein verloren als werkverschaffende faktor in Zeeland. Cijfers tonen dat aan. In 1947 waren in Zeeland nog 30.000 arbeidsplaatsen in het agra rische bedrijf bezet, in 1972 nog 9500 In ^975 schat men het aantal op 9000. In procenten uitgedrukt 37 en HV2 °/o De verloren gegane plaatsen moes ten door andere, worden verangen en naast een voortdurende migratie van uit de landbouw voortkomende jongeren naar elders, dikwijls bui ten de provincie, was er industria lisatie die voor vervangende werk gelegenheid moest zorgen en ook heeft gezorgd. Ook in Bruinisse is de. verschuiving merkbaar geweest. De pendel naar Rotterdam heeft be tekenis gekregen. De laatste tijd komt daarnaast nu ook wat gang in de industrialisatie. Wat de economische ontwikkeling betreft, was spreker gelukkig met de ontwikkelingen in de EEG en an der groot verband. De visserij Ook de visserij, een ander pei ler van de Bruse samenleving kent zijn overleg organen. Van groot be lang achtte hij het Provinciaal Vis- VOOR DE VROUW U kunt niet ALLES weten! CLIVIA'S MOETEN OOK IN DE ZOMER voldoende water en een maal in de week vloeimest heb ben. De bladeren regelmatig af sponzen. Uw oude plant behoeft meestal niet verpot te worden. Grote potten zijn niet goed. EEN PLANT HEEFT WATER NO DIG. Gebruik hiervoor niet te koud water. De ivortels van de planten kunnen dit niet opnemen, zodat een plant temidden van veel water nog kan verdrogen. De pot grond verzuurt dan. EEN BLAUWE MOND door het eten van bosbessen maakt u schoon met citroensap. AANGEZIEN WIJNRANKEN LANGS DE MUREN veel water gebruiken, mogen in de omgeving van deze ranken geen planten ge zel worden die ook veel water no dig hebben. WORDEN DE KOPPEN VAN UW GERANIUMS spoedig geel, dan is dit een teken, dat ze te warm slaan. PLAATS GEEN ANJERS OF RO ZEN in de nabijheid van een schaal waarop appels liggen. De bloemen zullen spoedig verwelken. VRUCHTENVLEKKEN, indien vers, worden verwijderd door de stof te spannen over een emmer of een kom, u giet er dan lauw water over. Ook kunt u de vlek met zeep bestrijken en dit een paar uur laten intrekken, daarna goed uitwassen met schoon water. MOET U PLANTEN WAT AAN BINDEN, doe dit dan niet te strak, het touw dat u daarvoor gebruikt, mag vooral niet knellen. serij Coördinatie orgaan Zeeland. Regelmatig komt men in Middel burg bijeen met topfiguren uit de visserij en van Rijkswaterstaat en worden de plannen van Rijkwater staat met betrekking tot de Delta werken en de eventueel daarvan door de visserij te verwachten scha de bekeken én besproken.. Dit ge beurt met en in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers van de vis serijorganisaties en met afgevaardig den van visserijgemeenten. Cohipensutiepercelen Hij citeerde enkele zinnen uit no tulen van deze bijeenkomst waarin door wethouder S. A. Jumelet, die de gemeente Bruinisse in dit orgaan vertegenwoordigt, was geprotesteerd tegen de verplichting van de mossel kwekers, die een ander visserijper ceel kregen toegewezen, onvoor waardelijk afstand te doen, van compensatie in de vorm van toewij zing van andere percelen als de ge kozene (en de mogelijkheid daar toe was groot) die minder goede b'e- driji's resultaten zouden opleveren. Een verkeerde toepassing van het gestelde in art. 17 van de Deltascha- dewet, zo was door betrokkene opge merkt. Ook de visstand op het Grevelin- genmeer en de moeilijkheden van de beroepsvissers, c.q. de controverse met de sportvisserij hadden de aan dacht van het provinciaal bestuur. Prof. Korringa was zeker niet ent housiast voor het plan jonge platvis, dat men in de Oosterschelde zou moeten wegvissen te „droppen" in het Grevelingenmeer. Met een ver wijzing naar het rapport Klaasesz rondde spreker zijn causerie af. BRUSSEL, 14-3. België wordt voor de zoveelste maal weer eens bedreigd met ernstige olie en ben zinetekorten. Nadat BP en Fina deze week hadden meegedeeld dat ze te gen het einde van de week de Bel gische markt niet meer konden be dienen heeft ook Esso nu zo'n zelfde mededeling gedaan. Shell had al eerder besloten de le veringen van stookolie op te schor ten en maatschappijen als Seca, Totaal, Gulf en Trading namen vo rige week al het besluit geen enkel olieprodukt meer in te voeren. Nieuw „huis" Rijksluchtvaartschool SCHIPHOL. Minister Westerterp van verkeer en waterstaat heeft op Schiphol de nieuwe huisvesting ge opend van de rijksluchtvaartdienst. Het betreft de uitbreiding van het in 1967 in gebruik genomen gebouw, dat in die enkele jaren al veel te klein was geworden. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. De voormalige Amerikaanse ambassadeur bij de E.E.G., J. R. Schaetzel, meent dat door de houding van Washington een konfrontatiepolitiek tussen de V.S. en Europa zal ontstaan. JERUZALEM. Ongeveer duizend mensen hebben in Jeruzalem een protestdemonstratie gehouden tegen de moord op vier Joodse vrouwen in Syrië vorige week. Zij eisten van de Syrische regering de Joden uit Syrië te laten emigreren. ATHENE. De Griekse regering heeft meegedeeld dat 42 mensen in Athene en Saloniki zijn gearresteerd wegens communistische aktiviteit. OEMTATA. Transkei, het belang rijkste thuisland (Bantoestan) van Zuid-Afrika. heeft donderdag offi- eieel aangekondigd dat het onafhan kelijk wil worden. Het verzoek daar toe dient te worden gericht tot de Zuidafrikaanse regering in Pretora. NEW YORK. De speciale V.N.- commissie inzake apartheid zal trachten steun van de E.E.G. te krij gen voor ekonomische maatregelen tegen Zuid-Afrika wanneer in mei in Rome een speciale bijeenkomst wordt gehouden, zo is in New York bekendgemaakt. STUTTGART. Een 57-jarige vrachtwagenchauffeur uit Neder land is bij Wyhlen in de Duitse deelstaat Badenwürttemberg veron gelukt toen hij bij de afdaling van een helling van 10 procent de macht over het stuur van zijro vrachtwa- genkombinatie verloor en deze om sloeg. De 21-jarige bijrijder is ern stig gewond in een ziekenhuis opge nomen. WASHINGTON. De Amerikaanse senaat heeft zich met 54 tegen 33 stemmen uitgesproken voor weder instelling van de doodstraf voor mis drijven als verraad, spionage, moord, vliegtuigkaping, ontvoering en brandstichting. Het wetsontwerp gaat nu naar het Huis van Afge vaardigden. JERUZALEM. De oorlog van vorig jaar komt Israël, alles meege rekend, op f 20 miljard te staan, zo heeft de Israëlische minister van fi nanciën Pinhas Sapir donderdag in het parlement verklaard bij de in diening van de begroting, waarop defensie-uitgaven tot een bedrag van f 9 miljard voorkomen. LONDEN. De Sowjet-Unie levert wapens aan Oeganda. Van gezag hebbende zijde wordt in Londen vernomen dat er tanks, kanonnen en straaljagers bij zijn. Het is een schenking. ROSARIO. De 3.000arbeiders en employes van de metaalfabriek Acindar in de Argentijnse stad Ro sario hebben het werk neergelegd en de fabriek bezet als protest tegen het ontslag van elf man. EONN. De Westduitse visserij krijgt ter kompensatie van de ge stegen brandstofprijzen een onmid dellijke subsidie van 15 miljoen mark, zo heeft het kabinet in Bonn besloten. DAMASCUS. De Syrische politie heeft vier mannen gearresteerd die ervan worden beschuldigd vier Sy rische Jodinnen te hebben ver moord. DUSSELDORF. Naar alle waar schijnlijkheid als gevolg van opzet is donderdag de 222 jaar oude Lut herse „Kirche am Kolk" in Wupper- tal in Noordrijn-Westfalen tot de grond toe afgebrand. Naar het parket meedeelde werden in het schip twee afzonderlijke vuurhaarden gevonden. BRUSSEL, 14-3. Een aantal zil verlinden in Antwerpen die moeten verdwijnen in verband met metro- werken, maar die het gemeentebe stuur toch graag voor het stadsbeetyi wil bewaren, mag een jaar of drie gaan uitrusten in het bekende Peerdsbos bij de stad. Het gaat hier om de linden op het Koningin As- tridplein. Klokkendieven gepakt RENKUM, 14-3. Met de aanhou ding van drie koperslagers uit Arn hem en Apeldoorn hebben de poli tiekorpsen van Renkum, Arnhem en Apeldoorn een reeks antiekdiefstal len langs de Veluwezoom opgelost, waarbij de laatste maanden voor ruim 200.000 gulden aan Friese staartklokken en sieraden werd buitgemaakt. Ook zijn zeven helers, afkomstig uit Beek. Didam, Amsterdam, Arnhem en de Haarlemmermeer aangehou den. Dit is donderdagmorgen tijdens een perskonferentie door de Ren- kumse politie meegedeeld. (Advertentie) Accountants- en assurantiekantoor aclvtes bij aankoot) onroerend goed of bedrijj Lindenlaan 3 Ttlefoon 01870-3477 Middelharnis Marianne Paris-blouse! 'n Dotje! 't Schitterende halftransparante weefsel is rijkelijk bedrukt met fleurige- bloemen en euforbia-achtigc takjes. Echt 'n blouse om wakker van te liggen. Met de hand op 't hart: ons 1110de Dam 19 Zicrikzec Tel.01110-2816 AMSTERDAM. Presentatie zomermode Dick Holthaus. Een zifden imprimé battle-dress, met een hoofddoek van hetzelfde materiaal, wordt hier ge- kombineerd met een zwarte crepe de chine cirkelrok. NIEUWEGEIN (UTRECHT), 14-3. Aan het Lekkanaal in de gemeente Nieuwcgcin bjj Utrecht wordt vrijdag hpt toxicologisch laboratorium van het keuringsinstituut voor drinkwa- tcrleidingartikclen (Kiwa) geopend. Hier wordt met behulp van vissen hot oppervlakte water, dat wordt gebruikt voor de bereiding van drinkwater, constant bewaakt tegen giftige stoffen. Er is een automatisch systeem, waardoor dc drinkwaterlei- dingbedrijven onmiddellijk worden gewaarschuwd als in het water van de Rijn gevaarlijke hoge concentra ties van giftige stoffen voorkomen. Deze unieke Nederlandse vinding die de mensen van het Kiwa hebben uitgedacht, zal een jaar lang worden beproefd. Als het systeem naar te vredenheid werkt, zullen mogelijk op verschillende plaatsen in Neder land dergelijke controlecentra wor den neergezet. Deze zouden moeten komen op enkele kilometers afstand van dc plaats, waar de drinkwater- leidingbedrijven het water uit de ri vier innemen. In het geval, dat er iels mis is met het oppervlakte water kunnen de bedrijven op tijd ingrij pen. LISSABON, 14-3. De Portugese generaals Da Costa Gomez en Anto nio de Spinola, resp. staf-chef en plv. staf-chef van de strijdkrachten zijn van hun funkties ontheven. Dit is in officiële kring meegedeeld. Een regerngswoordvoerder zei dat beide generaals - die het middelpunt waren van een bittere strijd over de Portugese politiek in de Portugese gebieden in Afrika - hun rang zou den behouden. PARIJS, 14-3. Een paar duizend lyceisten en tienduizenden beambten hebben donderdag in Parijs gede monstreerd. De scholieren protes teerden tegen een hervormingsplan van de minister van onderwijs, Jo seph Fontanet. De beambten mani festeerden tegen de hoge kosten van levensondeiTioud. Ook in andere ste den werden dergelijke betogingen gehouden. Kakkerlakkenplaag- ZUTPHEN. 14-3. In Zutphen heerst een kakkerlakkenplaag. Een groot aantal flatbewoners in de nieuwbouwwijken Helbergen, Voor ste rallee, heeft er last van. Op veler verzoek stellen b. en w. van Zutphen f 50.000 beschikbaar om de diertjes uit te roeien. Voor de „nazoi'g" wordt nog eens f 8.000 uitgetrokken. Slachthuis dicht; mensen op straat ROTTERDAM, 14-3. De sluiting van het Rotterdamse openbare slachthuis per 1 januari 1976 bete kent ontslag voor de ongeveer 400 mensen, die in dienst zijn van de bij het slachthuis betrokken bedrij ven. in een namens de wethouder van bedrijven aan het college van b •en w uitgebracht rapport wordt de verwachting uitgesproken dat het merendeel van deze mensen binnen een jaar weer werk zal hebben. Advertentie MIDDELBURG, 14-3. Omdat de visdiefjes, die in het voorjaar naar Nederland komen, bijna geen broed plaatsen meer kunnen vinden heb ben een aantal Nederlandse vogel- deskundigen op advies van de Zwit serse vogelwacht kunstmatige broed plaatsen ontworpen, die in de stads gracht van Middelburg zullen wor den geplaatst. Advertentie voor dezelfde stroomkosten Het zijn hardhouten vlotten van tien bij vijftien meter, bekleed met een laag grind en schelpen. Vrijdag aanstaande plaatst de gemeentelijke plantsoenendienst van Middelburg de eerste drie vlotien. Het visdiefje of stem, ook wel zee zwaluw. genoemd, is ongeveer 35 centimeter hoog en heeft een bloed rode snavel en een diepgevorkte zwaluwstaart. De vogels broeden altijd in kolonies. Hun onderlinge nestafstand is 10 centimeter, zodat heel wat paren op een vlot terecht kunnen. In Zwitserland hebben proeven met de broedvlotlen goede resultaten gegeven, maar de vlotten lagen daar op. een oude Rijnarm en op meren. Als het experiment in Middelburg slaagt, dan willen de vogelliefheb bers ook andere steden benaderen om in stadsparken broedplaatsen te krijgen voor de bedreigde visdief jes. Nieuwe komeet op komst HOEVEN, 14-3. Er is weer een nieuwe komeet op komst. De komeet Brackfield 1974-B. Deze komeet zal weliswaar nog zwakker zijn dan de komeet Kohoutek, maar toch beter waarneembaar. Dit heeft de volkssterrenwacht in Hoeven donderdag medegedeeld. De komeet is nu reeds laag boven de westelijke horizon mét een pris makijker waarneembaar. Hij be vindt zich in het sterrenbeeld Wal vis. Op 14 maart staat hij praktisch op één lijn met de sterren Tau en Etha van dit sterrenbeeld. De mag nitude is dan plus 5,8. Op 5 april zal de komeet de gehele nacht te zien zijn. Volop belangstelling ook deze week weer voor de puzzel van vo rige week, die overigens geen on- overkomenlijke moeilijkheden bleek op te leveren. De eerste prijs is bestemd voor: De heer A. van Waveren Staalweg 207 DIRKSLAND De tweede prijs gaat naar: Mevr. C. R. Goudswaard-Kramp Slocstraat 48 ZIERIKZEE De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. pijnboom; 6. af doend; 12. hart; 14. roos; 15. p.p.; 17. kattetong; 20. m.n.; 21. rel; 23. ner gens; 24. kas; 25. Isar; 27. riant; 28. naad; 29. koper; 31. pat; 32. manna; 33. leek; 35. vaag; 36. Bagdad; 37. perron; 39. neef; 41. node; 43. nadir; 45. bed; 47. terra; 49. smet; 50. Ceres; 52. Noor; 53. Ier; 54. telkens; 56. een; 57. G.N.; 58. leugenaar; 60. fa; 61. moet; 62. adel; 64. epigram; 65. troe tel. Verticaal: 1. paprika; 2. N.H.; 3. bak; 4. Oran; 5. otter; 7. front; 8. dons; 9. oog; 10. es; 11. dinsdag; 13. legaal; 16. peso; 18. trip; 19. tent; 20. maan; 22. Laplander; 24. kangoeroe; 26. reegeit; 28. Naarden; 30. reder; 32. marot; 34. kaf; 35. ven; 38. in signe; 40. kerker; 42. garnaal; 44. amen; 45. Belg; 46. Deen, 48. roef; 50. Ceuta; 51. snaar; 54. teer; 55. sado 58. log; 59. ree; 61. mi; 63. lt. De neiiwe puzzel Horizontaal: 1. Ned. munt; 6. zon der voorbehoud; 11. vogel; 12. uit roep; 13. onduidelijk; 14. vergevor derd in tijd; 15. paardeslee; 17. niet parkeren (afk.); 19. de oudere (afk. Latijn); 21. kleur; 24. danspartij; 26. vogel; 29. na het genoemde of be doelde; 30. gehoorzaam; 32. matig koud; 33. strafwerktuig in vroegere jaren; 34. schuifbak; 35. onder an dere (afk.); 37. grootmoeder (kinder taal); 38. soort hert; 39. vette vloei stof; 40. gewrichtsholte; 42. per jaar (afk.); 44. oude lengteëenheid; 45. recht stuk v.e. vaarwater tussen twee 'b'ochten; 48. de gezamenlijke edelen; 50. muziekinstrument; 53. deel van Z.-Amerika; 54. jaargetijde; 56. tel woord; 57. historisch muntstuk; 58. Greenwichlijd (afk.); 60. voorzetsel; 61. trekdier; 62. in zee vooruitsteken de hoge landpunt; 64. ruwe samen hangende steenmassa; 65. lidwoord; 67. toelage uit de staatskas aan niet regerende leden v.e. vorstelijk ge slacht; 69. kort schriftelijk verslag van wat er in een vergadering be handeld is; 70. soort houtzaagmolen. Verticaal: 1. soort duif; 2. klaar, gereed; 3. torenomgang; 4. gapende snij wonde; 5. griezelig; 6. vrijgevig; 7. snoer waaraan brieven worden geregen; 8. noodsein; 9. persoonlijk voornaamwoord; 10. soort aap; 16. herderlijke brief; 18. weinig leven dig; 20. toespraak van de vorstin bij de opening van de Staten-Generaal; 22. bontgekleurde papegaai; 23. chemisch symbool; 24. uiting van kou 25. muzieknoot; 27. eerstkomende (afk.); 28. rivier in Utrecht; 30. mu ziekinstrument; 31. vis; 34. bewoner v.h. hoge Noorden; 36. slangvormige vis; 40. hoenderachtige vogel; 41. lofdicht; 43. stekelhuidig dier; 46. vlaktemaat; 47. boom; 49. militaire rang (afk.); 51 muzieknoot; 52. voeg woord; 53. overkleed van ruwe stof; 55. gelijkmatig; 57. eertijds het ty pisch attribuut van de nachtwacht; 59. telegrafisch koersbericht onder beurstijd; 60. taaie lekkernij; 63. duinvallei; 64. snel, vlug; 66. bekend sportevenement (afk.); 68. bijwoord.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4