GEVARIEERDE AKTIVITEITEN GEMEENTEBESTUUR #1 VERVUILER MOET BETALEN MILJOENEN VOOR OPENLUCHTRECREATIE AGENDA NU OOK COLA EN UB EEN HEERLIJKE CITRUSDRANK SEX 2 VVV en Middenstand Advertentie BRUINISSE, 12-3. Aanvullend op liet reeds gepubli ceerde, heeft burgemeester G. Hokken op de jongste studiedag van V.V.V. en middenstand, als reaktie op het betoog van gedeputeerde A. U. van Geeeshepgcn, nog verschillende opmerkingen gemaakt. Zo wees hij er op, dat met de Middenstandsvereniging talrijke kontakten zjjn geweest, om te zien of er mogelijkheid bestond zelf de exploitatie van de jachthaven ter hand te nemen, maar men kwam tot de conclusie, dat die opgave financieel niet haalbaar was. Spreker gaf een opsomming, van wat op ander gebied, voor de Middenstand gedaan is (dorpsuitbreiding plan West) verbreding Molenweg, toekomstig plan Kiekusweel en tweede sportveld. Een dringend beroep deed de burgemeester op de G.S.-leden, de riolering en persleiding te behandelen, opdat men daaraan spoedig zal kunnen begin nen. Het geld (f 1.3 miljoen) ligt gereed. Goedkeuring van G.S. ontbreekt nog. De heer Van den Bos, kon de verheugende meddeling doen, dat de aanvraag in behandelng is. T-shirts op dc vlotte toer! Ga eens op de vlotte toer met een van die talloze toffe T-shirts. Zitten fijn, staan goed, en 'n speels borduur- seltje tilt 't 'n stuk boven 't normale niveau uit. U ver wachtte toch niet anders V.a.12,^ Met de hand op t hart: ons mode nieuws is uw moeite waard! 'Holtf iï|ode Dam 19 Zierikzee Tel.01110-2816 Miljoenenopdracht voor R.S.V. ROTTERDAM. 14-3. De Offshore divisie van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, die deel uitmaakt van de Rijn-Schelde-Ver- olme groep, heeft van de Bos-Com- pany in Houston opdracht ontvan gen voor de levering van een zeer grote speciale pijpenlegger van het diep-drijvend type. Met de order is een bedrag van meer dan 100 min. gemoeid, aldus RSV. der land door de beroepsvisserij ge vangen platvis, mag worden meege nomen, alleen pp de Grevelingen mag dat niet. De heer Jac. de Joiigc sprekend namens de landbouworganisaties wilde de rioolwaterzuiveringsinrich ting niet aan de Verloren Kostweg, maar wel in de inlaag. De milieuhy giëne zou hiermee gebaat zyn. On mogelijk, wegens de meerkosten, al dus het antwoord. De heer P. Maaskant vroeg aan dacht voor de op 14 december gele den schade (ramp) waterschade van de machinefabrieken. Reeds enkele malen heeft men een afwijzende be schikking gekregen. Men schijnt nu evenwel op het goede spoor te zijn. De moBselkwekers De heren H. Hogerheide en W. Okkerse vroegen aandacht voor de Bruinisser kwekers, nu de Ooster- sehelde door een poreuze dam wordt afgesloten, leest men in de pers, dat oester- en mosselkwekers geholpen zijn. Bruinisse komt dooi de Keetendam aan alle kanten in zoet of brak water te zitten. (Dood voor de mosselen in het Volkerak). De voorzitter vroeg nog naar de mogelijkheid een vleugel voor ge handicapten aan het bejaardenver zorgingstehuis „In 't Opper" te bou wen. Maar dat is volgens de heer Van Geesbergen niet haalbaar. Na enkele vragen over de persoon lijke visie van de gedeputeerde over de afsluiting van de Oosterschelde werd de vergadering gesloten. De heer Van Geesbergen inhakend op het iewat emotionele geluid dat burgemeester Hokken had laten ho ren, verklaarde geen kritiek op de gang van zaken die de gemeente ge volgd heeft te willen hebben uitoe fenen. Het ging hij hem om de so ciale funklic. die de rekreatie langs de Grevelingen heeft en hij zag deze niet voldoende tot zijn recht komen, als projectontwikkelaars de zaak in handen krijgen. Hoe het wel moet? Aanvaardbare tarieven voor jachtenbczitters, die niet kapitaalkrachtig zijn. De bc- stuursstruktuur moet veranderen. Het rekreatiesehap moet van de grond. Op papier heeft men al oen verdeelsleutel. Als alle objecten langs het Gre- velingenmeer klaar zijn schat men de beheerskosten jaarlijks op f 3 mil joen. Daarvan zou het rijk 60 "/u voor zijn rekening moeten nemen, de provincie Zuid-Holland 25 de provincie Zeeland 10 o en de langs het Grevelingenmeer liggende ge meenten op Schouwen-Duiveland en Gocree 5 °/h. Burgemeester Hokken vond 5 °'o van de beheerskosten voor de Gre- velingenbekkerx gemeenten (Zierik zee hoort daar niet bij) toch nogal een zware last. Maar gedeputeerde Van Geesbergen wees er op, hoe. een gemeente als. Brouwershaven zijde spint, bij de Grevelingenmeer situa tie wegens een belangrijk hogere uitkering uit het gemeentefonds. Daar kan Brouwershaven dan weer wel een beetje van missen. (Bruinis se heeft die voordelen niet). Diskussie In de diskussie die daarna ont stond, vroeg de heer Littooy of de gemeente of het rijk invloed kon uitoefenen op de tarieven van de jachthaven, maar dat bleek niet mo gelijk. De heer J. K. Deurloo bepleitte de aanleg van een haven voor sport- visboten, voor de kleine man, eerder door de gemeente afgewezen. „Omdat Rijkswaterstaat er niet voorvoelde en omdat hef niet paste in het bestemmingsplan" aldus de burgemeester. Ook de heer H. Schot viel de heer Deurloo bij (een jachthaven voor de jeugd). Sociaal werk in eigen ge meente voor de jeugd zoals de heer Van Geesbergen voorogen staat. Deze beloofde nog eens bemiddelingspo gingen aan te zullen wenden. De heer H. Schot vestigde de aan dacht van de Gedeputeerde Staten op het feit, dat overal elders in Ne Acht miljoen stuks sigaretten gestolen ROTTERDAM, 14-3. Aan de Keile- straat in het Rotterdamse havenge bied is in de nacht van woensdag op donderdag een 40-voets container met oplegger gestolen. De container bevatte een partij van acht miljoen sigaretten. Van de daders ontbreekt elk spoor. Boerderij uitgebrand HEESCH. 14-3. In de nacht van donderdag op vrijdag is in het Bra bantse Heesch een boerderij uitge brand. In het bedrijf aan de Kloos terstraat was een aardappelhandel gevestigd. Gebouwen en voorraad gingen geheel verloren. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Dc eigenaar was verzekerd. Brandweer sloopt boerderijen als oefening HAARLEMMERMEER. 14-3. Twee oude boerderijen maken in Haar lemmermeer plaats voor de woning bouw. De gemeente maakt daarbij gebruik van een nieuwe sloopproce- dure. Dat slopen gebeurt door de brandweer die er een oefening van maakt. Vorige week zaterdag ging de boerderij Linquenda in vlammen op, aangestoken door de brandweer en komende zaterdag om half elf is het de beurt aan boerderij Pax in Hoofddorp. „Wij gaan er pas naar toe als de boerderij goed in de fik staat," aldus een brandweerman. Overval op wisselloper GOUDA, 14-3. Twee tot dusver onbekende mannen hebbèn donder dagmorgen 160.000 gulden buitge maakt bij een overval op een wissel loper in Gouda. De wisselloper, de heer Bakker van het annemersbe- drijf v. d. Berg uit Reeuwijk, was samen met een collega naar de Ne derlandse Middenstandsbank in Gouda op te halen. Aanvankelijk was abusievelijk gemeld, dat het hier om een bankoverval ging. Dode en twee zwaar gewonden bij ontploffing- in transformatorhuis LEEUWARDEN, 14-3. Een zware ontploffing in een transformatorhuis van het provinciale elektriciteitsbe drijf aan de Kanaal weg in Leeuwar den heeft donderdagmiddag het le ven geëist van de 29-jarige D. Hol- werda juit die stad. Twee collega's van hem werden ernstig gewond. De 37-jarige D. Tichelaar is over gebracht naar het Rode Kruiszieken- huis in Beverwijk, de 28-jarige C. J. \Villekes werd opgenomen in een ziekenhuis te Leeuwarden. De ontploffing, vermoedelijk het gevolg van kortsluiting, gebeurde omstreeks één uur, toen de drie mannen bezig waren met het vullen van oliereservoirs in het ondersta tion. De explosie ging gepaard met een grote steekvlam. WAT UQT VI ft! IT BRUSSEL, 14-3. De Europese mi nisterraad heëft vorig jaar juli inge stemd met het beginsel dat de kosten die aan het voorkomen en opheffen van verontreiniging en hinder zyn verbonden, gedragen moeten worden door degene die die verontreiniging veroorzaakt, naar het principe „dc vervuiler betaalt. De Europese Commissie heeft nu aan de raad een document voorge legd waarin aanbeveling voor de praktische toepassing van dit begin sel zijn neergelegd. Als de nationale overheid hoofd- Verwachting tot zaterdagavond: Nu en dull regen Veel bewolking met nu en dan regen. Matige tot krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Min.temperaturen on geveer 3 graden, maxima morgen eii'ca 9 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel dróóg etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 16 maart. Zon op 6.53, onder 18.45 Maan op 3.13, onder 11.06 17 maart. Zon op 6.51, onder 18.47 Maan op 3.51, onder 12.07 18 maart. Zon op 6.49, onder 18.49 Maan op 4.21, onder 13.12 Laatste kwartier: 15 maart (20.15) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 16 maart 8.29 21.04 2.08 14.38 17 maart 9.43 22.22 3.18 15.51 18 maart 11.10 23.56 4.39 17.19 Doodtij: 18 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-3. Het K.N.M.I. deelt mee: een zwakke rug van hoge luchtdruk die donderdagavond ons land bereikte zorgde voor opklarin gen en rustig weer. In de afgelopen nacht kon daardoor de temperatuur weer op veel plaatsen tot enkele gra den onder het vriespunt dalen. Aan het rustige weertype van de afge lopen dagen komt vrijdag een einde. Een westelijke stroming die boven de Atlantische oceaan aanwezig is breidt zich geleidelijk in oostelijke richting uit. Hierdoor komt ons land binnen het bereik van oceaanfron ten. Een dergelijk front dat vrijdag morgen boven Midden-Engeland lag, zal ons land voorafgegaan door re gen vrijdagavond bereiken. Het front zal boven ons land vertragen, zodat het ook zaterdag het weerbeeld zal bepalen. ROME. Fabrizio Avincola, een 20- jarige Italiaanse amateurbokser in het zwaarweltergewicht, is donder dagnacht in een Romeins ziekenhuis ovexdeden als gevolg van een knock out. Hij had al va^ dinsdag buiten bewust zijn geweest. zakelijk door subsidies de milieube scherming tracht le bevordei'en, wentelt zij in feite de kosten van de bestrijding der verontreiniging af op de gemeenschap, zo zegt de commis sie. In een overgangsperiode kunnen op de algemene regel ..de vervuiler betaalt'' bepaalde uit/onderingen woi'den geduld, onder voorbehoud echter dat de handel en de sprei ding van de investeringen geen ge weld wordt aangedaan. Bij het aan rekenen van de bestrijdingskoston moet in de gehele gemeenschap vol gens dezelfde principes te werk wor den gegaan. Pleidooi voor verzachting wiskunde-eis UTRECHT. 14-3. Het samenwer- ïingsorgaan van studentenvakbonden L.O.G. is van mening dat de secties van de academische x-aad hun uit- spx'aken over.de wskunde-eisen voor bepaalde studierichtingen dienen te herzien. Het gaat hier om wiskunde- progi'ammas, die door een aantal studierichtingen geëist worden van aankomende studenten. Steen des aanstoots is de zoge naamde wiskunde I-eik voor de so ciale wetenschappen, economie en econometi'ie, filosofie, sociale en fy sische geografie en de accountants wetenschappen. WEEKEINDE- ARTSÈNDIENST Zaterdag 16 cn zondag 17 maart Dokter A, W. van Geer, Zierikzee, - tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes en dokter Van der Waarden. Spreekuren dokter Van Geer. (Alleen voor dringende gevallen). Zatexdag- mox-gen 10.30-11.00 uur; zondag 11.30- 12.00 uur. Aanmelding visite's, 's moi-gens tussen 10.00-10.30 uui\ De weekeindedienst voor Ziex'ikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor- gexi 8.00 uur. Dokter J. Stenger, Haamstede, tele foon (01115)-1861, neemt waar voor dokter Bruel en dokter Simons. Spreekui-en zaterdag, zondag: 11.30-12.00 uur en 16.30-17.00 uur. De weekeinddienst loopt van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Zatei'dag en zondag spreek uur uitsluitend voor dringende zaken van 11.30-12.00 uur en van 16.30- 17.00 uur. Dokter F. Buitendijk, Bruinisse, tel. (01113) 1280. neemt waar voor dokter Speelman. De arlsendicnst OOSTERLAND/ BRUINISSE goal in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter J. H. Richard, Nicuwerkcrk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokier Vleugels Schutter en dokter Visser. Zuster A. K. Werkman. Kerkwerve, tel. (01110)-2309, neemt wan" voor geheel Schouwen. Zuster Doogc, Oosterland, telefoon (01114)—1876, heeft dienst te Oosterland en Sirjansland. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, 'el <0lll0)-21fin heeft diens» voor Schouwen-Duiveland. APOTHEEK Apotheek II. Verschuren, Zie rikzee (Dam 18) is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 inn en van 18.00-18.30 uur. MADRID. Mgr. Antonio Anoveros (64). De Spaanse regering verwijt de bis schop. dat hij de eenheid van de natie heeft ondermijnd en overweegt een formele aanklacht tegen hem uit te brengen. Voor een proces tegen mgr. Anoveros heeft de Spaanse regering echter, op grond van het in 1963 gesloten concordaat, de toestemming van het Vaticaan nodig. DFN IIAAG. 14-3. Voor dc open luchtrecreatie ten algemene nutte is in totaal voor het dienstjaar '73 f 44 miljoen toegezegd aan rijksbijdragen f 35 miljoen voor het aangaan van verplichtingen en f 9 miljoen voor voorzieningen, die meteen kunnen worden gerealiseerd. Daarenboven is f 5 miljoen gereserveerd voor grondaankopen voor het rijk. Meer dan de helft van deze bedro gen stelde het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk beschikbaar voor voorzieningen in het westen van het land. Voor het gehele land kregen pro jecten bij grote woonkernen hoge prioriteit. Voor verbetering van dc werkgelegenheid werden in het nooxden ook door het ministerie van sociale zaken aanzienlijk financiële bijdragen versteekt voor het uitvoe ren van i-ecrcatieprojecten. In to taal werden voor 115 projecten rijks bijdragen toegezegd. Zeeland Het is niet te verwonderen dat in het zeer waterrijke Zeeland veel voorzieningen zijn op de waterrecre- alie. Zo werd voor het scheppen van nieuwe eilanden in het Vcersc meer Zierikzee 't Lange Uus. Kunstexpositie, 912; Vz26. Dondei dag: 7—9. Maandag en zondag gesloten. SommelsdUk Gallerie De Welle, 2 maart-3 april, schilderijen, etsen en tekeningen van Ernst Blok. Ma l m vrij 2-5 uur za 10-5 uur. Vrijdag 1S maart Zierikzee Mondragon, 20.00 uur, openbare ver gadering VVD, spreker H. Wiegel. Huis van Nassau. 20.00 uur, leden vergadering P.v.d.A. Burgh Recreatezaal camping Duinrand; 19.30 uur, uitvoering kinderkoor Westerschpuwen. Brouwershaven Hotel Jacob Cats, 20.00 uur, W.8.V. „Bixmwershaven". Zonnemaire Gex-ef. Vei'enigingsgebouw, 19.30 uur uitvoering gezamenlijke verenigingen Zaterdag 16 maart Zierikzee Zuidhavenpoort, 14.00 uur, verzame len excursie Jeugd vogel wacht (Zuid- hoekinlagen). 14.00 uur, feestelijke opening met ballonwedsli'ijd van de „meester Breetvelt '-speeltuin, De Brauwstraat Malta. Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, feest avond openbaar onderwijs. Westhoek Pompstation. 10.00 uur, verzamelen excux'sie Jeugdvogelwacht (domein wandeling). Westenschouwen Hoofdingang Domeinen, 14.00 uur, 15 km px-estalieloop s.v. Delta Sport. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktle: M. J. Bij de Vaale (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 f 1 miljoen bijna de helft van het totaalbedrag voor deze provincie uil- getrokken. Elders in Zeeland werd voor dijkovergangen, bouw van stei gers. ocveidedigingcn en ook trai- lerboothellingcn subsidie verleend. Met immense Grcvelingcnbekkcn, waar lucht cn water ineenvloeien, is een brok water waar de mens nog het gevoel van ruimte, stilte cn wijdshcid kan ondergaan. Het start sein werd gegeven voor de inrich ting van de nabij de Grevclingcndam gelegen aantrekkelijke zandplaat van Oude Tonge. Het is natuurlijk niet de bedoeling hier wat pikante verhalen op te hangen, maar soms denk je wel eens. Er zijn vreemde verschijnselen in deze „branche" en het komt ten slotte iedere dag broodnuchter op de telex. Een voorbeeld is het naakt- rennen, waar men toch - op zijn minst - een beetje vreemd legen aan kijkt. Waar zo iets nu in vredesnaam weer vandaan komt? Enfin het pro cédé is simpel: mannen en vrouwen kleden zich naakt int op een be smuikt plekje en vliegen dan als ha zewindhonden door een massa men sen, over een drukke verkeerslraat of over een plein. Uiteindelijk is hiervoor natuurlijk maar één oplos sin: een sneeuwstorm, maar aange zien zowel in Amerika als in Europa de zoele maanden aanbreken, is het naaktrënnen („streaking" heet het aan de andere kant ran de haring- vijverwellicht nog niet aan een abrupt einde toe. Hel zal allemaal icel iets met vliegende sex te maken hebben. Een andere zaak zijn de meters lange advertentiekolommen in aller lei op zich degelijke bladen, waarin alle verrukkingen, van het sexleven „drinks" (dat heet altijd „drinks") en verwennerij door „onze lieve topless-meisjes" (Sandra. Thea, Do rothy of hoe ze heten mogen) luid worden aangekondigd. En natuurlijk films in kleur, meestal uit Scandi navië en nntuurlvk ook „lire shows", hetgeen er op neerkomt dat „onze lieve hostesses" onbekommerd op het plankier uit hun intieme des sous slappen enzovoorts, enzovoorts, maar wel allemaal voor geld na tuurlijk, voor veel geld zelfs. Gemeentebesturen en moraaltheo logen sidderen bij de gedachte, dal al deze wufte affaires, zich vlak hij hun achterdeur afspelen. Men zint op middelen om de naakt-voor-geld- golf in tdammen, maar dal schijnt niet -o eenvoudig te zijn. Bij de be nadering van de kwestie moet men ook oppassen voor schijnheiligheid, want bij een mens zit op dit punt geen addertje, maar - zeg maar - een boa konstriktor onder hel gras. We haasten ons te betveren, dat naakt ook mooi is of kan zijn, maar dat betalen gunt een blik in een blik in een barre wereld ran egoïs me. Persoonlijk denk ik - maar dal zal U niet zo interesseren - met be trekking tot die gesignaleerde ver schijnselen, altijd intens aan de tex tielwinkels uit oma's tijd: kousen cn kousrbanden, dubbele rokken, in drukwekkende sous-pantalons, die men wel aan stevige waslijnen zag wapperen, aan wollen toestanden, lijfjes, borstrokken, rijglaarzen, en fin daar was geen streakenaan begonnen en oma's breidden en breidden en wisten niets van clubs. Hoewel, hoewel. Toulouse LöUtrec don en dan hel „standaardwerk" „Het sexuele leven in de Victo riaanse tijd", dat voor enkele gul dentjes in de Amsterdamse Albert Cuyp op de markt lag? Nou, nou denk je dan en bij wal verder lezen weer. non, nou SCHIER EILANDMAN t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2