Bruinisse door bril van gedeputeerden Regering kondigt nieuwe wet aan GEEN GELUKT GESPREK P0MPID0U-BREZJNEW Ook minder verkeersdoden in de VS DE ZIERIKZEESCHE COURANT HAASTIGE HAP: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag, 14 maart 1974 130ste jaargang Nr. 21454 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave-, B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Jannewekken II, Zierikzee. Postbus t. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar 55,—. Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen I De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/o B.T.W. In dit nummer: Hoge Zoom straks autovrij De buitenlandse werknemers DEN HAAG, 13-3. Het kabinet heeft het voornemen een nieuwe wet in te dienen over toelating en tewerk stelling van buitenlandse werknemers. Dat wetsvoor stel zal zich niet beperken tot buitenlandse werk nemers uit de landen waar zij voor arbeid in ons land zijn geworven, maar het zal zich ook uitstrekken tot lien die afkomstig zijn uit andere landen. Dit blijkt uit de memorie van antwoord op het voorlopige verslag van de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer, over de nota Buitenlandse werknemers, die woensdag is verschenen. Meegedeeld wordt onder meer dat tijdens de voorbereiding van deze me morie tegelijkertijd aan het wetsontwerp is gewerkt. Interdepartementaal overleg over de definitieve vorm ervan is begonnen. De memorie heeft ten dele ook de functie van een voortgezette en meer uitgebreide nota. Opgemerkt wordt dat binnenkort nog een advies van de raad voor de arbeidsmarkt over de buitenlandse werknemers is te verwachten (dit advies is vorige week vrijdag vast gesteld). Het zal over enige weken kunnen worden gepubliceerd. Ons en hun belaug Het toekomstige beleid is gericht op het belang zowel van ons land als van de betrokken buitenlandse werknemers en van de landen van herkomst. Daarbij gaat het op lan gere termijn om een meer structu rele oplossing van de twee oneven wichtigheden die tot de komst van grote aantallen buitenlandse werk nemers aanleidipg hebben gegeven. Die twee onevenwichtigheden zijn: de vraag naar buitenlandse werkne mers in ons land en het gebrek aan geschikte werkgelegenheid in de landen van herkomst. Voorzover en voor zolang nog be hoefte bestaat aan de tewerkstelling van buitenlandse werknemers, moe ten de toelating en de begeleiding nadrukkelijk mede op die doelen op lange termijn zjjn gericht. De nieuwe wet op toelating en tewerkstelling van buitenlandse werknemers zal de huidige wet ar beidsvergunning vreemdelingen moeten vervangen. Als nieuwe ele menten worden genoemd: de moge lijkheid om het aantal buitenlandse werknemers te beperken, de beper king tot de landen van werving, het invoeren van een vergunning voor tewerkstelling. Een uitgebreide ver antwoordelijkheid van de werkgever voor goede huisvesting. De strafbaar stelling van de werkgever onder de wet economische delikten. Een rege ling voor een mogelijkheid tot het betalen van een bonus aan vreemde lingen die vrijwillig binnen een be paalde itijd naar het land van her komst terugkeren. Bonus van 5.000,— Over een bonus aan buitenlandse werknemers, die, na twee jaar of drie jaar in ons land te hebben, ge werkt, vrijwillig en voorgoed naar hun land terugkeren, deelt het kabi net mee dat die in de orde van grootte van vijfduizend gulden zal zijn. De nieuwe wet zal de mogelijkheid bevatten om het aanital buitenlandse werknemers per bedrijf, zowel als nationaal, aan een maximum te bin den. De verantwoordelijkheid van de werkgever voor goede huisves ting, ook bij voortgezet verblijf van de buitenlandse werknemers, zal er in worden vastgelegd. PITSOENDA, 13-3. De Sowjet- Unie is er niet in geslaagd Frankrijk te winnen voor haar ideeën over het bereiken van blijvende ontspanning in Europa. Dit is duidelijk geworden na het tweedaags topgesprek tussen Leonid Brezjnew en Georges Pompi- VVV-Middenstands-bijeenkomst Dorpshuis Biggekerke verbrand MIDDELBURG, 13-3. Het dorps huis in Biggekerke op Walcheren is woensdagochtend grotendeels door brand verwoest. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. De schade wordt voorlopig geschat op f 150.000. Het dorpshuis werd een jaar gele den in gebruik genomen. SCHARENDIJKE. Blijkbaar welge moed gaat Dolfirodomte Scharen- dijke het nieuwe seizoen tegemoet. Op 30 maart wordt een „open dag" gehouden, waarvoor de plaatselijke bevolking is uitgenodigd en het be drijfsleven in Zeeland. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUINISSE, 12-3. „Het verkennen van de problemen en van de mogelijkheden die zich voordoen met be trekking tot de ontwikkeling van Bruinisse". Zo noemde de heer C. Jumelet, voorzitter van de V.V.V.- afdeling Bruinisse, het doel van de bijeenkomst, sa men met de middenstandsvereniging, georganiseerd in het hervormd verenigingsgebouw. Als spreker traden op de heren J. van den Bos (A.R.P.) en A. L. van Gces- .bergen (K.V.P.), leden van G.S. met respektievelyk de portefeuilles van landbouw en visserij en rekrcatic. „De rekreatie in Zeeland" was het onderwerp van gedeputeerde Van Gees- bergen, die wees op die rekreatie als veranderingsfaktor, toen veel werk gelegenheid in de landbouw wegviel. De rekreatie heeft zo'n grote omvang genomen, dat begeleiding door de overheid dringend noodzakelijk is of wordt. Er zal een selektie moeten worden toegepast, wat de vormen van rekre atie betreft; niet overal overvolle campings, niet overal tweede wonin gen, aandacht voor het milieu. Over belasting van de kuststrook zoals die in feite al bestaat, mag niet verder in de hand woi'den gewerkt. Het Grevelingenbekken, het Zeeuw se Meer, het Veerse Meer, begrippen in de rekreatie van onze provincie zullen harmonisch moeten worden ontwikkeld, met speel- en ligweiden. De ontwikkeling van de rekreatieve tweede woningbouw, rond Den Osse was voor spreker een voorbeeld, hoe het beslist niet moet. En bij dit alles, mag de eigen be volking zeker niet worden vergeten. Er moeten ook in eigen gemeente en ten behoeve van de eigen bevolking meer rekreatieve mogelijkheden ko men (sportzalen, zwembaden e.d.). Teleurgesteld was spreker, over het nog steeds niet van de grond ko men van een rekreatieschap als be stuursvorm voor de inrichting van het Grevelingenbekken. Iedereen is overtuigd, dat deze bestuursvorm die de mogelijkheid van een geza menlijke aanpak in zich besloten heeft, cr moet komen. Maar spreker vreesde dat de toe zeggingen van staatssecretaris Meij er van C.R.M. gedaan bij de start van de rekreatieve aanzet op de Plaat van Oude Tonge, vorig jaar september, dat het recreatieschap in 1.974 een feit zou zijn, niet zou wor den verwezenlijkt. Het zal wel 1975 worden en dat betekent, dat men dan 10 jaar heeft gepraat, over een zaak die veel snel ler had kunnen worden bereikt als er geen sprake was geweest van wat spreker noemde het „touwtrekken van verschillende departementen". „Auto op handrem" In 1967 was men aT zover dat men ,de hoofdlijnen van het -Rekreatie schap Grevelingenbekken klaar had. De ontwikkeling nadien vergeleek de heer Van Geesbergen, met een auto die wordt gestart maar op de handrem blij ft staan. Twee jachthavens zijn met mede werking van het provinciaal bestuur van Zeeland aan het Grevelingen- meer gereed of bijna gereed geko men. maar het sociale element dreigt in de verdrukking te komen. Men had dit wel bedoeld toen men subsidie verstrekte voor de recrea tieve ontwikkeling. (Vervolg pag. 4) dou in het Russische vakantieoord Pitsoenda aan de Zwarte Zee. De Franse president was het welis waar met de Russische partijleider eens dat de veiligheidsconferentie te langzaam voortgang maakt maar hij vond niet dat er behoefte bestaat aan een uitgebreide topontmoeting "ter afsluiting van de conferentie. President Pompidou is inmiddels vanuit Moskou naar Parijs terugge keerd. In zijn gezelschap bevindt zich minister van buitenlandse zaken Michel Jobert die tijdens het verblijf in Pitsoenda besprekingen voerde met zijn Russische collega Andrej Gromyko. Advertentie lunchschotels 8,50 hapt zo lekker weg speciAbteiten-RestauRant fRdAi monumentenp&nö in het ouöe h&Rt v&n ziemkzee h&venpLein 7.telefoon omo-2584 WASHINGTON, 13-3. In plaats van de verwachte 58.000 zij'n er in de Verenigde Staten in 1973 56.500 men sen bij verkeersongelukken om het leven gekomen. De 1.500 Amerikanen die aan de dood ontsnapt zijn, danken hun le ven volgens James Gregory, het hoofd van de Amerikaanse verkeers- veiligheidsdienst, aan de oliecrisis. Sinds november van het vorig jaar hebben de meeste Amerikaanse sta ten de maximum-snelheid op de au tosnelwegen b'eperkt tot 55 mijl (88 km) per uur. Gregory verwacht dat het aantal verkeersongelukken met dodelijke afloop ook in 1974 zal blijven dalen. Advertentie Geld sparen Met de auto over het Zijpe varen I -H Korste route naar/van West-Brabant Halluurdienst. HOOFDDORP. Mr. J. L. Andrea (l), hoofd van het Haarlems Parket en de officier van justitie bij de recht bank te Haarlem, mr. J. J. Bredius, tijdens een persconferentie in ver band met het vervolgingsbeleid van de twee kapers van de Britse VC- 10. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Onze daden zijn vaak op zo zonderlinge wijze met elkaar in tegenspraak, dat ze onmo gelijk uit hetzelfde kraam lij ken te kunnen komen. Charbon WAT W Dt 61LT Verwachting tot vrijdagavond: Enkele opklaringen Veranderlijke bewolking met hier en daar een bui en in de nacht en och tend hier en daar mist; zwakke tot matige, in hoofdzaak noordelijke wind; minimumtemperaturen van plus 1 tot min 3 graden, maxima morgen circa 7 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 pi'ocent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 15 maart. Zon op 6.56, onder 18.44 Maa nop 2.25, onder 10.10 Laatste kwartier: 15 maart (20.15) HOOG- EN LAAG WATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwaler 15 maart 7.37 20.05 1.11 13.37 Doodtij: 18 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een zwakke rug van hoge luchtdruk zorgde woensdag voor op klaringen, waardoor de zon de tem peraturen flink deed oplopen. In het zuiden van het land werd het plaat selijk 10 graden. In gebieden waar de mist zich wist te handhaven, zoals rond het IJssel- meer, bleef het kwik bij een graad of 4 steken. Donderdag kwam hel weer onder invloed van een oude storing in de hogere luchtlagen. Die neerslag ver oorzaakte, gedeeltelijk in de vorm van sneeuw. Dc temperaturen bleven daarbij 7er achter bij die van woensdag. De storing trekt langzaam in de richlin- gen van de Duitse Bocht. Aan de achterzijde ervan komt er vrijdag een lichte verbetering in het weer. De neeslagkansen worden kleiner. De lucht blijft echter onsta biel van opbouw, zodat naast opkla ringen op een bui moet worden ge rekend. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1