X DUIZENDEN BIJ BEGRAFENIS VAN WIM SONNEVELD AKTIE „STOP VOGELMOORD" statenverkiezingen Bezwaren tegen PZEM-centrale aanbouw- slaapkamer intermeubel AGENDA W ereldvoedselsituatie dreigt rampzalig te worden LAATSTE NIEUWS s MA N I Een recentelijk gehouden en quote heeft (helaas) uitgewezen dat de Provineale Staten-\ erkie- zingen niet „erg levenbij het pu bliek. De cijfers kunnen hier onge noemd blijven, maar ze waren be droevend als het er om zou gaan illustratiemateriaal te verzamelen voor de politieke belangstelling ,ol - zo men wil - het gebrek daaraan. Zij het dan op een wat vreem de, negatieve wijze wordt niette min toch de aandacht gevestigd op de Prov. Staten, die in het brede scala van de provincie uiteraard toch een belangrijke rol spelen. De belangstelling voor gemeenteraden en mitsdien voor gemeenteraads verkiezingen evenwel is doorgaans belangrijk groter. Het verschil schuilt in de faktor van de afstand. Provinciale Staten zijn verder weg; het is een college dat de zaken in breder verband behandelt terwijl de raden rechtstreekser betrokken zijn bij problemen, die feitelijk wel iedereen aanspreken, omdat ze zo vlak bij de voordeur liggen. Niettemin ondervinden ook de uithoeken van elke provincie de reflekties van het doen en laten der Provinciale Staten, lloe dat in de tóekomst met eventuele Ce- westvorming zal gaan is nog niet zo duidelijk, maar aansluitend bij de momentele tóestand, zijn daar voorbeelden genoeg van. De stel- iingname bij voorbeeld ten opzich te van Deltaplan en de industriali satie van een deel der provincie zijn in dit verband illustratief ge noeg. Feit blijft dat - met name in Zeeland - de weerslag van het pro vinciaal beleid niet overal in gelij ke mate in de provincie wordt on dervonden. De Börsele-aktie wat betreft de kerncentrale zal op Schouwen-Duiv eland minder aan spreken dan ter plekke, waar men met deze wezensvreemde invoeg in het Zeeuwse patroon krijgt te maken. Anderzijds zal Zeeuws- Vlaandereii zich niet opblazen over een gedachte weg in het Streekplan op Schouwen-Duive- land. Een collectieve en eensgezin de belangstelling voor het doen en laten van Provinciale Staten, is daarom in deze ook politiek wat matte tijd niet zo gemakkelijk te verwachten. Dat kan spijtig zijn voor de bedrijvers der provinciale politiek, het is wel een feit. Het belang van het werk der Staten in tussen is er niet minder om. Wie uit politieke ambities of professioneel dicht bij het raads werk is betrokken, ontdekt ook als gegevenheid hoe vaak het provin ciale denken en de prov inciale be sluitvorming hun weerslag vinden op het vlak der gemeenten. Er is een inniger vervlechting in dit opzicht dan velen menen en uit dien hoofde alleen al zijn ook de verkiezingen voor de Provincia le Staten van groot belang. In de regio hebben wij al ver kiezingsbijeenkomsten achter dc rug, die door een minimaal aantal mensen werd bezocht. Dat is geert goed teken. We willen derhalve hier wel pleiten voor een grote opkomst van het elektoraat ook bij de Statenverkiezingen. Het zou een verkwikkend voorbeeld zijn van politiek ge-engageerd zijn. Het gaat uiteindelijk ook hierbij om .,onze" zaak. HILVERSUM. De P.T.T. en Philips hebben een proefnet voor beeldtele- fonie in gebruik genomen, waarop 65 abonnees worden aangesloten. De beeldtelefoon bestaat uit een beeld toestel met kamera, beeldscherm en luidspreker, een bedieningstoestel met mikrofoon en toetsen voor hel instellen van beeld en geluid en de aansluitkost met hulpapparatuur. VLIS91NCEN, 11-3. - lie Vereniging Milieuhygiëne Zeeland CV.M.Z.) maakt ernstig bezwaar legen het verlenen van een hinderwetvergunning voor de tweede eonventionele elektrieileitseentrale van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (P.Z.E.M.) bij Borsele, als het college van (US. besluit de voor waarden van de hinderwet te wijzigen. Nieuw aangekomen: met vele mogelijkheden mahonie-wit meelstraat 31 zierikzee Tuinen van Wafmfelo open voor publiek DIEPENHEIM, 11-3. - De tuinen van het landgoed van prins Bern- hard gaan deze zomer voor het laatst open voor het publiek. Over de ver koop van het landgoed lopen, name lijk besprekingen. Van 1 mei af zal het Warmelose park te bezichtigen zijn. De open stelling is echter met een paar weken bekoort en duurt nu tot 15 augustus. „Kijkdagen" voor Romeinse scheepswrak ZWAMMERDAM, 11-3. Nu de voorbereidende werkzaamheden voor verder onderzoek en berging van het schip uit de Romeinse tijd in Zwam- merdam goed vorderen, zullen be langstellenden de gelegenheid krij gen het scheepswrak te bezichtigen. Daarvoor zijn gedurende de twee komende weekeinden zes open dagen georganiseerd, op 15, 16 en 17 maart en op 22, 23 en 24 maart. De Vereniging Johannes Stichting stelt haar terrein aan de zuidzijde van de secundaire weg Alphen-Bo de graven voor bezoekers op die dagen open tussen 09.00 uur en 16.00 uur. Op het terrein zal voor deskun dige toelichting worden gezorgd. De N.V. P.Z.E.M. is nl. van plan de uitworp van de eerste en tweede conventionele centrale te verhogen tot een gemiddeld S-perecntagc van 2.4, waardoor de uitworp van zwa veldioxide toeneemt tot maximaal 4200 kg per uur. Dc Vereniging Milieuhygiëne Zee land zegt in zijn bezwaarschrift aan G.S. ten zeerste geschokt te zijn door het negatieve milieubesef van dc N.V. P.Z.E.M. De oorspronkelijke aanvraag van dit bedrijf voor zijn eerste conventionele produktie-een- heid van 100 mw, van de centrale Borsele, die ll2 jaar geleden in ge bruik werd genomen, omvatte een S.0.2-uitworp van maximaal 2400 kg per uur, welke uitworp via de voor waarden in de verleende hinderwet vergunning werd teruggebracht tot maximaal 1000 kg per uur. Een zaak waarover zowel de gemeenteraad van Borsele alsook de V.M.Z. zich destijds bijzonder positief hebben uitgelaten. Het blijkt nu dat dat dc klok bijna volledig moet worden teruggedraaid, wanneer aan de wensen van de N.V. P.Z.E.M wordt voldaan, zegt do V. M.Z. in haar bezwaarschrift. Onaanvaardbaar Dc V.M.Z. meent dat het toestaan van een verhoogde zwaveldioxide- uitstoot in het Sloegebied onaan vaardbaar is. De nu proefdraaiende olieraffinaderij van Total zal 11.000 ton S.O.2 per jaar uitstoten. Dit zal volgens eerdere mededeling vaii G.S. smogvorming tot gevolg kunnen heb ben. Als nu aan de P.Z.E.M. wordt toegestaan dat de twee. eenheden sa men 4200 kg zwaveldioxide pet' uur mogen uitsloten, tegen 1000 kg op dit moment, dan zal de kans op smogvorming nog groter worden. Ook al gezien het feit dat er per et maal al'ruim 4Vz ton fluorhoudende stof door de industrie wordt uitge spreid over het Sloegebied. „Klokkenbende" opgerold ENSCHEDE, 11-3. DeEnschedese politie heeft in samenwerking met de Rijkspolitie in Neede (groep Borculo) twee mannen aangehouden die hebben bekend sinds eind 1972 circa 49 antieke klokken te hebben gestolen. De totale waarde van de klokken bedraagt circa f 200.000. De mannen, de 34-jarige A. ten B. en de 33-jarige K. van de B. beiden uit Enschede, werden van tips voor zien door de 43-jarige glazenwasser H. H. eveneens uit Enschede, die uit hoofde van zijn beroep goed op de hoogte was van de kostbaarheden van zijn klanten. AMSTERDAM. 11-3. Velen zijn hun emoties niet machtig gebleven bij de begrafenis van dc vrijdag overleden cabaretier Wim Sonneveld op de R.K. begraafplaats Buitcnvel- dert in Amsterdam. Ettelijke duizen den getuigden hier maandagmiddag van de grote populariteit van Sonne veld, die door tal van collega's en andere groten uit de wereld van het theater, de radio en televisie naar zfjn laatste rustplaats werd begeleid. Aan de eigenlijke begrafenis was een sobere uitvaartdienst in de kapel van het ziekenhuis van de Vrije Universiteit, waarin pater D. Bloot- hoofd en dominee H. Stoffels voor gingen, vooraf gegaan. Alleen de naaste familieleden van de overle dene (twee zusters en twee broers met hun kinderen) en zijn allerbeste Volgens de Vereniging Milieuhy giëne Zeeland mag het stijgen van de grondstofprijzen geen argument zijn om de hand te lichten met de voorschriften in de vergunningen. Het aardgas, dat nu in grote hoe veelheden naar het buitenland gaat tegen zeer voordelige langjarige con tracten, moet onverkort ter beschik king komen te staan van de elektri citeitscentrales in Nederland, aldus de V.M.Z. in haar bezwaarschrift. DODELIJKE ONGELUKKEN FRANEKER. Do 20-jarige H. Stienstra uit Oude Biltzijl is in ge meente Franekeradeel om het leven gekomen. De auto waarin hij mee reed, botste tegen een muurtje van een brug'. De bestuurder en een an dere inzittende werden licht gewond. GORINCHEM. De zevenjarige F. S. Emo uit Arkel bij Gorinci.em is in zijn woonplaats verongeluk De jongen was uit een autobus geslapt en liep plotseling de weg op. Daar werd hij aangereden door een auto. SCHJJNDEL. De twee-jarige Theo van Schijndel uit Heeswijk-Dinther (N.B.) is verdronken in het stroomp je de Leijgraag in Heeswijk-Dinther (N.B.). Het kind was gaan spelen en een kwartier later werd men achter dochtig en ging men zoeken omdat het aan de aandacht van de ouders was ontsnapt. De vader vond even later het kind drijvend in de Leij graag. De gewaarschuwde dokter kon slechts de dood constateren. AMSTERDAM. De 18-jarige Gosse Spiekhout uit. Ouderkerk aan de Amstel is maandagochtend overleden aan de verwondingen die hij had opgelopen bij een verkeersongeval zondagavond in Amsterdam. De jon gen was op het Rokin met zijn brom fiets achterop een personenauto ge botst. Vliegtuig' van JAL gekaapt TOKIO, 12-3. Een jonge man heeft dinsdag een vliegtuig van de JAL (Japan Air Lines) met 425 inzitten den gekaapt kort voor de landing op Okinawa. Hij heeft de JAL gevraagd hem 5,5 miljoen Amerikaanse dollar en 200 miljoen yen te geven. Het gekaapte toestel is een Jum bo-straalvliegtuig. De kaper, ver moedelijk een student, was de stuurcabine binnengegaan en eiste, dat het toestel te Naha, de hoofd stad van Okinawa opnieuw van brandstof zou worden voorzien. Een woordvoerder van de JAL zei nog, dat de kaper betaling eiste in gebruikte 1.000-dollarbil jetten en gebruikte biljetten van 10.000 yen. Hij wilde ook klimtouwen, 15 val schermen, houwelen en een schop hebben. De kaper heeft de vrouwen en drié kinderen onder de 409 passa giers van het vliegtuig toestemming gegeven uit te stappen Volgens de JAL droeg de kaper een tas, maar het is nog niet bekend hoe hij de kaping verrichtte en of hij gewapend is, evenmin is nog be kend of hij medeplichtigen heeft onder de passagiers. Verwachting tot woensdagavond: Wisselvallig Veranderlijke bewolking met plaat selijk wat regen of een bui; in de nacht en ochtend hier en daar mist; zwakke tot matige wind uit zuide lijke richtingen; minimumtempera turen rond 2 graden, maxima mor gen ongeveer 8 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 13 maart. Zon op 7.00, onder 18.40 Maan op 0.22, onder 8.43 14 maart. Zon op 6.58. onder 18.42 Maan op 1.28, onder 9.23 Laatste kwartier: 15 maart (20.15) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 13 maart 14 maart 6.21 18.44 6.59 19.23 12.02 0.17 12.4 Doodtij: 18 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-3. Het K.N.M.I. meldt: Een uit Frankrijk afkomstig front bereikte maandagochtend het zuid westen van het land. De achter het front aanwezige vochtige oceaan- lucht stroomde dinsdag verder over ons land uit. Het binnendringen van de vochti- lucht ging op veel plaatsen met regen gepaard. De oceaanlucht kwam in de jDlaats van tamelijk dro ge continentale lucht die geruime tijd boven onze omgeving aanwezig is geweest en die aan de flank van een boven Scandinavië gelegen hoge- drukgebied werd aangevoerd. Dit hogedrukgebied neemt in be tekenis af, waardoor het weer in ons land een onstabiel karakter gaat krijgen. Woensdag blijft ons land in de oceanische lucht bevinden. Door het wegtrekken van het eerder ge noemde front ondergaat het weer enige verbetering. De neerslagkansen nemen af, terwijl er ook op enkele opklaringen mag worden gerekend. vrienden en medewerkers waren hier aanwezig. De stoet reed vervolgens langs dichte drommen cabaretliefhebbers die eerbiedig het hoofd ontblootten, en vaak openlijk hun tranen de vrije loop lieten, naar de enkele honder den meters verder gelegen begraaf plaats. In de kapel van de begraafplaats verrichtte pater Bloothoofd de ab- soute, waarna 't stoffelijk overschot naar het graf werd gedragen. In een indrukwekkend défilé na men de duizenden tenslotte afscheid van Wim Sonneveld. Zij voegden aan de schat aan bloemen die tevoren rond het graf was geschikt, nog tal loze vaak ontroerend eenvoudige tuiltjes toe. BRUSSEL, 11-3. Claude Cheysson, Europees commissaris voor ontwik kelingssamenwerking, heeft maandag in Brussel de noodklok geluid inzake het steeds sneller toenemend voed seltekort in dc wereld. De laatste twee jaar is de situatie alsmaar ver slechterd. Het kleinste ongeluk bij de voed selvoorziening kan nu leiden tot hon gersnood op grote schaal en rampen, zo verklaarde hij op een persconfe rentie. Cheysson zei: op korte termijn kan de situatie dramatisch worden. Hel zou misdadig zijn als we dat niet onder ogen zien. De Europese commissaris heeft, sa men met landbouwcommissaris ir. Pierre Lardinois, een memorandum opgesteld dat aan de raad is gezon den en dat een pleidooi inhoudt voor een voedselhulpprogramma van do gemeenschap met meer „allure". Verbintenissen Het komt er op neer dal de ge meenschap verbintenissen voor voed- selleveranties aangaat voor termij nen van drie jaar. Verder moet ze haar voedselhulp meer diversiferen. Ook wil de Europese Commissei dat er een versoepeling van het „beheer" van de voedselleveranties komt, m.a.w. dat de commissie daarvoor meer zelfstandigheid en verantwoor delijkheid krijgt. De commissie wil dat de EEG zich voor dc komende drie jaar verbindt per jaar minstens 1,7 miljoen ton granen (maximaal 2,5 miljoen ton), 80.000 ton magere melkpoeder (maxi maal 120.000 ton), 45.000 ton boterolie (hoogstens 65.000 ton) en 10.000 ton suiker (maximaal 40.000 ton) te le veren. SOESTDIJK, 11-3. De internationale aktie „Stop vogelmoord", heeft zich tot ministeries, kamerleden en universiteiten gewend om opnieuw aandacht te vestigen op dc „schrikbarende slachtingen" onder de Europese trekvogels. tief en hel Wereld Natuur Fonds (Nederland). Van trekvogels, die op hel ogen blik uit oord-Afrika en Zuid-Europa ondei-weg zijn naar het noorden zul len er wellicht honderden miljoenen hun bestemming niet bereiken als gevlog van de slachting die jagers onder hen aanrichten. Hierdoor drei gen veel vogelsoorten te verdwijnen zoals de grauwe klauwier, winterko ninkje. roodstaart en grasmus. Insekten krijgen door 'l uitroeien van hun natuurlijke vijanden gele genheid zich tot plagen te ontwik kelen. omdat het ecologisch even wicht is verstoord. Achter deze aktie staan natuur beschermingsorganisaties uit acht Europese landen waar dc vogelstand als gevolg van „moordpartijen" wordt gedecimeerd. Deze organisa ties z\jn gevestigd in België. Enge land, Duitsland. Frankrijk, Italië. Skandinavië. Spanje en Zwitserland. In Nederland hebben zich met de aktie belast de Nederlandse afdeling van de Internationale Raad voor Vogelbescherming (I.C.B.P.). de Ne derlandse Vereniging tot Bescher ming van Vogels, de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Die ren. de Stichting Mondiaal Altcrna- Zierikzee 't Lange Uus. Kunstexpositie, 912; '22—6. Donderdag: 7~ 9. Maandag en zondag gesloten. Sommelsdijk Gallerie De Welle, 2 maart-3 april, schilderijen, eisen en tekeningen van Ernst Blok. Ma t m vrij 2-5 uur za 10-5 uur. Dinsdag 12 maart Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling M-A-S-H. Nieuwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur, kooravond. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw. 20.00 uur, V.V.V. Donderdag 14 maart Zierikzee L.T.S. 14.0016.30 uur open dag; Ierse avond 19.0021.30 uur. Concordia, 19.30 uur, UVV-Ontspan- ningsavond. Huis van Nassau. 20.00 uur, ZVU- cursus. Vrijdag 15 maart Zierikzee Mondragon. 20.00 uur, openbare ver gadering VVD, spreker H. Wiegel. Huis van Nassau, 20.00 uur, leden vergadering P.v.d.A. Burgh Recreatezaal camping Duinrand; 19.30 uur, uitvoering kinderkoor Westerschouwen. Brouwershaven Hotel Jacob Cats. 20.00 uur, W.S.V. „Brouwershaven Zaterdag 16 maart Zierikzee Zuidhavenpoort, 14.00 uur, verzame len excursie Jeugdvogelwacht (Zuid- hoekinlagen). 14.00 uur, feestelijke opening met ballonwedstrijd van de „meester Breetvelt"-speeltuin, De Brauwstraat Malta. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 19.30 uur, feest avond openbaar onderwijs. Dorpshuis, 19.30 uur, uitvoering N. H. Kerkkoor Renesse. Dodelijke val van balkon AMSTERDAM, 12-3. De 62-jarige metselaar A. Coolen uit Amsterdam, heeft maandagavond een dodelijke val gemaakt van een balkon op drie hoog aan de Admiraal de Ruyterweg in zijn woonplaats. De man was bezig met een schuur - machine aan de buitenkant van hei balkon. De schuurschijf sloeg vast en een eraf brekend stuk trof de heer Coolen aan het hoofd, waarop hij naar beneden viel op een betonnen vloer. Hij was waarschijnlijk op slag dood. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4)88 Nu dacht ik eerlijk gezegd op één der perrons van het station te Utrecht, dat het een man van de Spoorwegen was, maar dat was niet zo. Het was een Nederlander, die in Mexico werkte, alle talen een beet je dooreen brabbelde en net uit Cal gary terug kwam, de Canadese plaatswaar ook nogal wat mensen van Schouwen-Duiveland leven en werken. In ons gezelschap bevond zich ook een dame, die - om het even een voudig te houden - Jansen heette en wier moeder - om het eenvoudig te houden - Pieterse heette. Binnen de minuut noemde onze Mexicaans beide namen, want hij had ook nog in Noord-West Brabant gewerkt en in Goes. Dat gaf dade lijk zo'n verbroedering dat de man de treinreis naar Zeeland meemaak te en hij maar vertellen over Mexi co, waar - hij had dat nog meege maakt - ooit de Mexicaanse tram- kondukteurs kleine gouden pesetos in hun dubbeltjesautomaat hadden. Wie toen met een dollarbiljet be taalde, kreeg wisselgeld van goud terug en daar viel wel iets mee te verdienen. Een merkwaardig verhaal, aange vuld met feitjes over sterke drank, dat daar erg goedkoop is. Zo goed- koojdal er veel Scandinaviërs op af komen, die thuis voor een heel simpel borreltje gauw vier, vijf gul den moeten betalen, want het is i?i het noorden belast met accijns voor de gemeente, de ziekenhuizen en voor de plantsoenendiensten. Aardi ge tip voor de kolleges van b. w. hier. Maar goed. die drank dan. Mexi caanse jenever en Jamaica rum voor bijna niets, want dat eiland in de zon ligt bij de achterdeur en bij dc wereldkampioenschappen voetbal len, kwamen een razend bekende Nederlandse scheidsrechter een ca feetje binnen, zich beklagend niets don wat Mexicaanse cactussap te hebben kunnen drinken. Draait „on- ^e man" zich daar even om en vraagt hem: „wilt u soms een jong blaartje". De man heeft van schrik bijna niet meer kunnen fluiten. Heel vreemde verhalen uit een ver heet land, waar de mensen of arm. of rijk zijn en altijd builen wo nen en leven en praten, eten en drinken. Gek dat de Nederlandse Spoorwegen (zo goed gaat het niet financieelniet meer het accent leg gen op de kontaktmogelijkheden in een trein. „Reis per trein, je kunt nog eens tbat kwijt; je hoort nog eens wat". SCHIER El LAN DM AN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2