MOTORSPUIT BRANDWEER KERKWERVE P.v.d.A. ZEELAND AKKOORD MET PLAN KLAASESZ Geslaagde feestavond afdeling Oosterland Vereniging voor Openbaar Onderwijs Gezinsavond Landbouwveren iging „Aller Belang" Ouwerkerk DS'70-DELEGATIE BEZOCHT ZIF.RIKZEF. 3 STREEKNIEUWS ZIERIKZEESOIE NIEUWSBODE Maandag 11 maart 1974 Nr. 21452 KERKWERVE. 9-3. Sedert enkele dagen heeft het korps van de vrij willige brandweer van Kerkwerve de beschikking verkregen over een nieuwe motorspuit. Deze spuit dient ter vervanging van de sedert 1956 in gebruik zijnde spuit, welke zodanig in conditie was achteruitgegaan dat deze niet meer aan de eisen voldeed. De nieuwe mo tor. welke een capaciteit heeft van 1600 1 per minuut, is vervaardigd door de fa. Gebr. Kronenburg te Hedel. en wordt aangedreven door een Volkswagen industriemotor. Met de komst van deze nieuwe spuit is teVens weer een stukje his torie op Schouwen-Duiveland ver dwenen, omdat de oude spuit als laatste brandweeerspuit in dit gebied nog met een slinger op gang gebracht diende te worden. De nieuwe spuit (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) is voorzien van een startmotor, ter wijl op de spuit alle atributen gebor gen zijn die nodig zijn bij de pomp. NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank GIRO met dagafschriften en betaalcheques ZIERIKZEE: Havenpark 16, dagelijks van 9.00-16.00 uur; Malta: De Cranestraat, woens dag 15.30-16.30 uur; West: Zijpestraat, dinsdag 9.00- 10.30 uur. ZIERIKZEE Auto uit de bocht Zondagavond omstreeks half acht is op de Laan van St. Hilaire een autobestuurder uit de bocht gevlo gen, waarbij een lichtmast en een boom werden stukgereden. De bestuurder, F. J. C. uit Zierik- zee, liep wat schrammen en lichte verwondingen op. Zijn mede-passa gier werd licht aan het hoofd gewond maar kon na geholpen te zijn in het Rode Kruisziekenhuis naar huis te rugkeren. Dokter W. Bontkes -ver leende de eerste hulp. De politie stelt een onderzoek in naar de toe dracht van het gebeurde, waarbij de auto" onherstelbaar werd beschadigd. Verkiezingsbijeenkomst A.R. Statencentrale De A.R.-Statencentrale „Zierikzee" belegt dinsdagavond 19 maart aan staande een verkiezingsbijeenkomst in het hervormd verenigingsgebouw. Als spreker treedt op het A.R.-Sta- tenlid de heer C. Balkenende. VLISSINGEN, 9-3. Het geweste lijk bestuur Zeeland en de provin- ciale-statenfractie van de Partij van de Arbeid hebben zich akkoord ver klaard met het Oosterscheldeplan van de commissie Klaasesz. Zij vin den het plan aanvaardbaar omdat het verhoging van de veiligheid in fasen beoogt en tevens een belang rijke bijdrage levert aan het behoud van het milieu. De PvdA in Zeeland ziet dit plan als een machtig signaal voor een groter milieubewustzijn. De hogere kosten ziet zij niet als een overwe gend bezwaar, omdat deze een offer zijn dat voor het milieu moet worden gebracht. Bovendien biedt volgens de Zeeuwse PvdA het plan grote be sparingen en economische voordelen onder meer het behoud van de vis serijcultures. Met dit en andere voordelen kunnen de extra kosten voor een groot deel worden bestre den. Op de gewestelijke vergadering van 6 mei a.s. zullen de Zeeuwse PvdA-leden zich nader over het plan kunnen uitspreken. OOSTERLAND, 9-3. De grote zaal van „de Conferentiekamer" was vrijdag avond tjokvol toen de afdeling ..Oosterland" van de Vereniging voor Open baar Onderwijs, omvattende de gemeenten Duivcland en Bruinisse, haar jaarlijkse feestavond held. De voorzitter, de heer VV. Stouten Wz., sprali éen welkomstwoord tot de vele aanwezigen, inzonderheid tot burgemeester De Kam van Duiveland, tot het onderwijzend personeel van de openbare basis- en kleuterschool, de oudercommissie, afgevaardigden van de Prov, afdeling en anderen. Spreker toonde zich verheugd dat zovelcn deze feestavond bezochten en was voorts het gemeentebestuur erkentelijk dat men ditmaal nog ge bruik heeft mogen maken van de „De Conferentiekamcr". een ruime accomodatie voor dit soort uitvoerin gen. Verder deelde de voorzitter mee dat men ook dit jaar weer op de eerste schooldag na de vakantie, als de nieuwe leerlingen komen, in de school aanwezig hoopt te zijn. zoals vorige jaren. Kr hadden verschillende leden be dankt omdat ze de jaarlijkse contri butie nogal aan de hoge kant vonden (f I2.50J doch men dient te bedenken dat de afdeling van dit bedrag f 10. moet afstaan aan het hoofdbestuur, zodat er maar f 2.50 voor do plaat selijke afdeling overschiet. Een be drag dat. men nodig heeft. Geslaagde klucht Na dit openingswoord werd over gegaan tot de opvoering van een to neelspel in drie bedrijven, n.l. de klucht: „Dolle Mina's". geschreven door mevr. Hoclstra-Kloosterhuis. waaraan een viertal dames en vijf heren meewerkten, allen uit eigen regio. Het kan onomwonden gezegd worden dat dit blijspel met zijn vele ongedachte verwikkelingen keurig uit de bus kwam. en prima ingestu deerd bleek. De twee zusters Doetje en Zoetje Gust. een paar ouderwetse dametjes die door een erfenis een kapitale boerderij zouden verwerven, zagen zich deze ontgaan door eigen schuld doordat een vermeende zwerver (Siemen Smit) tenslotte een broer bleek te zijn van hun vader, en daar door mede-erfgenaam van de boer derij, Doordat de zusjes hem niet wilden erkennen en hem met ten kluitje in hot riet sturen wilden. Advertentie DE KUYPER EXPORT JONGE JENEVER --^Ueei" UAi/tinfif voor de gaSllieci „onderscheiding die 'm schenkt de Jonge Jenever met Kwaliteits certificaat tV ESTEK SCHOUWEN Gemeentelijk voorlichtingsblad Een nieuw nummer is verschenen van het gemeentelijk voorlichtings blad. Het is geheel gewijd aan de Streekstudie van Westerschouwen, hier gebracht onder het hoofd: „Om de toekomst van onze gemeente". HAAMSTEDE „Mensen in Nood" Naast dinsdagmiddag zal de kle- dinginzameling te Haamstede ook op woensdagmiddag van 14.00-17.30 uur in de hervormde kerk plaats vinden. Geslaagd Aan Bakker's Culinaire Vakschool te Groningen slaagde voor het exa men kokscursus A: O. L. Blom te Haamstede. BURGH Uitvoering kinderkoor Vrijdag 15 maart a.s. zal het kin derkoor „Westerschouwén" in de re- kreatiezaal van de camping ..Duin rand" te Burgh de jaarlijkse uitvoe ring geven. Verheugend is het dat door het aanmelden van een aantal nieuwe leden in het winterseizoen, het koor momenteel weer de be schikking heeft over een behoorlijk aantal leden. Onder leiding van de dirigent de heer M. Hogenstein, met aan de piano mevr. E. Vos-Simons, zal door de kinderen de operette „Repelsteeltje" worden opgevoerd. Voorafgaand zullen een aantal zang nummers ten gehore worden ge bracht. De uitvoering zal op 22 maart worden herhaald, terwijl i op zaterdag 23 maart een uitvoering voor de bejaarden zal worden gege ven. BROUWERSHAVEN Burgelijke stand over februari Geboren: 11. Hendrik Cornelis Jan (Brouwershaven), z. van C. J. Slager en A. J. Stouten; 13. Cornelis Abra ham (Brouwershaven), z. van A, P. van As en J. Stouten; 21. Jasper Ja cobus Wilhelmus (te Dordrecht), z. van J. J. Bakker en M. C. de Smit. Gehuwd: 1. Krijn Stouten (Miden- denschouwen) en Martha Jacoba Voshol (Brouwershaven). Overleden: 2. Cornelis van Luyk (te Zierikzee), 67 jr., e. v. P. 1VI. Jon ker; 5. Maatje van der Werve (te Zierikzee), 83 jr., e. v. L. Nuijens; 6. Jentje Oosterboer (te Zierikzee), 78 jr., w. v. A. Klomp; 7. Elizabeth Cor nelia Kort (te Goes), 83 jr., e. v. S. J. van Leeuwen. OU WERKER K Brandje snel geblust De brandweer te Oosterland werd vrijdagmiddag gealarmeerd omdat er brand was uitgebroken in een schuur tje van de heer C. P. Kuijper aan de Haneweg in Ouwerkerk. In een beet je houtafval was door onbekende oorzaak brand ontstaan, dat eerst nogal om zich heen greep waardoor men het raadzaam achtte de brand weer te waarschuwen. Deze was on der leiding van commandant. L. Ista zoals gewoonlijk spoedig aanwezig, doch bij aankomst te Ouwerkerk bleek men het brandje reeds zelf te hebben kunnen blussen, zodat de brandweer niet behoefde in te grij pen. NIEUWERKERK Kledinginzameling „Mensen in Nood" Dinsdag 12 maart a.s. (morgen) kan men gebruikte kleding, die niet meer gebruikt wordt, het liefst ver pakt 's morgens en 's middags bren- gens naar het lokaal van de Geref. kerk aan de Badhuisstraat. De stichting „Mensen in Nood" ziet die inzamelingen gaarne tegemoet. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 'ALMELO. De politie van Almelo heeft in de nacht de banden van een vrachtwagenbusje lek moeten schie ten om de inzittenden tot stoppen te dwingen. Vier mannen, afkomstig uit Almelo hadden op het terrein van het gemeentelijk energiebedrijf in Almelo enkele rollen koperdraad ge stolen. DEN HAAG. Het aantal werkloze mannen en vrouwen in Nederland is in de maand februari gedaald tot 144.770. Dat is 5060 minder dan eind januari. Eind februari waren 119.390 mennen en 25.380 vrouwen werkloos, zo blijkt uit het maandverslag ar beidsmarkt van het ministerie van sociale zaken. OUWERKERK, 9-3. Onder leiding van de voorzitter, de heer W, A. Kuyper hield de landbouwvereiiigin- gen „Aller Belang" een jaarvergade- rng tevens gezinsavond in het Dorps huis. Het openingswoord van de voorzitter was in mineur. In de prij zen van vrijwel alle land- en tuin bouwproducten zit de klad. DEN HAAG, Een kommissie van het Landelijk college van zieken huisvoorzieningen heeft in een rap port aan het kollege aanbevolen door een aantal wijzigingen bij de Haagse ziekenhuizen het beddenaantal in de Haagse agglomeratie terug te bren gen van 4.000 nu tot ruim 2.700 in 1985. DEN HAAG. De netto aanvoer van olie, de aanvoer voor binnenlands verbruik, is vorige maand 84 procent geweest van het februari-niveau 1973. Verwacht wordt dat die aan voer deze maand hoger zal zijn, evenveel als in maart 1973. Dit is na afloop van het kabinetsberaad mee gedeeld. OPHEUSDEN. In de Betuwe zijn in de nacht twee inbraken gepleegd. Bij het garagebedrijf Ton in Waar denburg werd een bedrag van f 10.000,— gestolen en uit de woning van mevrouw Z. in Opheusden zijn munten en sieraden ter waarde van f 3.000,plus een bedrag aan geld weggenomen. UTRECHT. De recente overval op een geldtransportwagen van Service B.V. (een dochteronderneming van Van Gend en Loos) in Breda, waar bij een van de begeleiders om het leven kwam, heeft geleid tot een spontane actie onder de chauffeurs van geldtransportbedrijven. Ze eisen meer beschermde maatregelen. DEN HAAG. Aan minister Pronk is voorgesteld een initiatief te nemen tot het stichten van een speciaal fonds om in de eerste plaats de armste groepen in de ontwikkelings landen te helpen. Nederland zou in 1975 al 375 miljoen gulden en in 1976 750 miljoen gulden voor dit „Mass- Poverty" fonds beschikbaar moeten stellen. UTRECHT. Twente is er weinig mee ingenomen dat de regering bij de plannen voor spreiding van de rijksdiensten dit deel van ons land heeft overgeslagen. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft de stuur groep Economie Twente (SET) dat Twente zich gepasseerd voelt, temeer omdat de regering voor het „passe ren" geen argumenten aahdx*aagt. Het nadelig saldo, dat het verslag van de penningmeester vermeldt is te groot. Om dit enigszins te onder vangen stelt het bestuur voor, de contributie per 1 november a.s. te verhogen van f 3,op f 5,per lid, waarmee de vergadering accoord ging- In de financiële commissie zullen zitting nemen de heren A. J. Dale bout, J. v. d. Stolpe en C. v. d. Ha mer. De vergadering koos vervolgens in de vakature W. Vijverberg als be stuurslid de heer Bodbijl en in de vakature M. K. Romeijn de heer J. L. v. d. Hamex\ Beide, aftredenden ontvingen als dank voor het verrich- te werk een kleine attentie. Hierna nemen de nieuw-gekozenen plaats achter de bestuurstafel. De antwoorden op de bekende vraag punten der ZLM werden voorgelezen. Zij worden door de vei'gadering goedgevonden en zullen ïan de ZLM toegezonden worden. Omdat de gemeente hier'e^en be zwaar heeft zal het bestenur.ngsplan buitengebied niet tijdens e >n \e be leggen vei'gadering kunnen wordeii bespi-oken. Het bestuur za lnagaan, of er vol doende interesse is. om een Dioei- bédrijf te gaan bezichtigen. Dia-vertoning De heer Van Oosten vertoonde dia's van de door hem gemaakte reis naar Ierland. Uit zijn toelichting kreeg men een indruk van dit fantastisch mooie „gx-oene eiland". Spreker be zocht kennissen ten zuiden van Du blin. waar het rustig en vredig is, in schrille tegenstelling tot het strijd toneel in het noorden. Men leeft in dit glooiende grasrijke land met veel veeteelt in een natuurlijk ritme. De armelijke bevolking is vriendelijk en heeft steeds alle tijd. Zij houden op de weg een snelheid aan van 60 a 70 km, waaraan buitenlanders zich spoedig aanpassen. DEN HAAG. Driehonderd Neder landse mariniers zijn teruggekomen na een serie oefeningen in samen werking met Britse en Amerikaanse vloolonderdelen in de West. De ma riniers hebben acht weken geoefend in helipokter-operaties en amfibi sche landingen. BEVERWIJK. De 51-jarige inpak- ker J. Fernandez Carballas uit Vel- sen-Noord is in het Rode Kruis zie kenhuis te Beverwijk overleden na een ongeluk in de nacht van woens dag op donderdag op het terrein van Hoogovens in Velsen. ZIERIKZEE, 9-3. Vrijdagmorgen bezocht een delegatie van DS'70, be staande uit mr. K. A. Keuning, lid 2e Kamer voor DS '70; J. YVeber, lijsttrekker voor Zeeland van DS '70; J. Pomper, gewestelijk voorzitter; P. Safdelingsvoorzitter Vlissingen; K. Glas, campagneleider, het ge meentebestuur van Zierikzee. De delegatie werd ontvangen door burgemeester Th. H. de Meester, die was vergezeld door de heer C. Bij de Vaate, wethouder en de heer R. van Ommeren, sekretaris. Na een korte rondleiding door het prachtige gerestaureerde stadhuis, begaf het gezelschap zich naar de raadskamer voor een gesprek over de problemen van een stad als Zie rikzee. Tijdens deze djskussie kwam levensgroot de problematiek van een centrum-gemeente als Zierikzee naar voren, die getalsmatig op basis van het aantal inwoners door het Rijk wordt bedeeld, maar daardoor haar veel zwaardere taak als centrum gemeente voor een veel groter ge bied niet of nauwelijks inhoud kan geven, wegens gebrek aan financiële middelen. Deze problematiek is er tevens de oorzaak van dat de verkeersproble men in het toeristenseizoen en het kreëren van Welzijnsvoorzieningen en voorzieningen in de maatschap pelijke- en dienstverlenende sektor een voortdurende zorg voor het ge meentebestuur zijn. Daarnaast wordt de gemeente ge- konfronteerd met de verzorging en instandhouding en renovatie van de oude monumentenpanden, die omdat Monumentenzorg momenteel geen middelen beschikbaar heeft, gaat lei den tot het stopzetten van reeds aan gevangen werk, zoals aan de Nobel- poort. Afgezien van het bovenstaande fungeert Zierikzee ook als centrum voor de visserij en als haven voor de vele pleziervaartuigen. Dit eist even eens vele voorzieningen, die echter *>p dit ogenblik niet kunnen worden uitgewerkt, omdat het plan-Klaas- sesz over de afsluiting van de Oos- terschelde eerst door alle instanties moet worden goedgekeurd alvorens de gemeente Zierikzee weet welke waterhoogte de Oosterscheldc in de toekomst gaat aannemen. Tweede woningen Het bezit van tweede woningen vormde eveneens een onderdeel van het gesprek, evenals het industrie beleid van het gemeentebestuur. Wat dit laatste betreft was het gemeen tebestuur wel optimistisch en men acht nog wel degelijk de mogelijk heid aanwezig nieuwe industrieën aan te trekken. Het twee uren durende gesprek was voor beide partijen bijzonder in formatief. De heer Weber kon dan ook namens de gehele delegatie zjjn dank uitspreken voor de geboden gelegenheid iets meer over Zierikzee te weten te komen. Hjj was blü met de ontvangen informatie en verze kerde de burgemeester, dat het kernberaad van DS '70 e.e.a. zeker nauwkeurig zou bestuderen. NIEUWERKERK. Nieuwerkerk heeft in de loop der nn-oorlogse jaren ook het nodige gedaan aan restauraties. We noemen de Hervormde kerk, het fraaie huis in de Kerkstraat en o.m. hier deze goed herstelde schuur. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ontging hun de erfenis grotendeels en kwam in handen van deze oom die er een goede bestemming voor had. Na afloop van het tweede bedrijf had een zeer geslaagde verloting plaats met veel prijzen, door de plaatselijke middenstand beschik baar gesteld. Er bestond hiervoor zoveel animo dat er loten tekort wa ren. Na afloop van het toneelspel dank te de voorzitter de medespelendcn, zorpede ook de dames Beije-Barel en Uil-van der Schelde, die resp. het souffleurswerk en het schmink werk verzorgden. Ze ontvingen allen een presentje onder couvert, uitgereikt door de voorzitter. De voorzitter dankte ook de plaatselijke midden stand voor de vele prijzen beschik baar gesteld voor de loterij. Iedereen was er tenslotte van overtuigd dat men heus geen toneelclub van elders behoefde aan te trekken, want dat hier subliem werk geleverd was. Tot slot sprak de voorzitter de hoop uit dat er ook in volgende jaren weer een beroep op hen gedaan zou kunnen worden. Hiermee was het officiële gedeelte afgesloten en volg de nog een bal na, onder leiding van de plaatselijke band van Jaap en Kees. dat nog geruime tijd voort duurde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3