KAMERLID MR. K. A. KEUNING SPRAK IN VERKIEZINGSBIJEENKOMST DS'70 Programma Koninginnefeest Oranjever. Burgh-Haamstede Handhaving maximum snelheid "X O Dure camera NIEUWE CRISISSITUATIE IN FRUITTEELT AGENDA Ronde eetkamertafel intermeubel LAATSTE NIEUWS 2 I „Zig-zag-beleid" kabinet Den Uyl ZIERIKZEE, 9-3. In een vrijdag gehouden matig be zochte openbare verkiezingsbijeenkomst van DS'70 in hotel Concordia plaatste het tweede Kamerlid mr. K. A. Keuuing enige kritische kanttekeningen bij de landspolitiek van het kabinet Den Uyl. Een beleid waarin volgens DS'70 duidelijk een „zig-zag"-bewe- ging te onderkennen valt. Het is onder dit kabinet „heel gewoon" wanneer prominente partijmensen andere geluiden laten horen dan die welke men zou verwachten, gelet op uitspraken vanuit het kabinet. De P.P.R. valt volgens DS'70 zelfs „helemaal uit de toon". Het kabinet staat voor moeilijke beslissingen maar er wordt te veel „ge schipperd", zoals onder meer gebleken is uit de gang van zaken met de benzinedistributie. Mr. Keuning keerde zich tegen de veel gehoorde (alternatieve) kreet „weg met de consumptiemaatschap pij". DS'70 meent dat ieder een re delijk deel aan deze maatschappij verdient te hebben. Vooral voor de sociaal zwakkeren behoort iets te worden gedaan. Het „heen-en-weer-beweeg" van het kabinet komt nu weer tot uiting in het aandringen op uitbreiding van de bestedingen. „Aan politiek op langere termijn komt dit kabinet niet toe". Mr. Keuning vond het uiterst kwa lijk dat het kabinet zwicht voor anti- parlementaire- en soms onwettige akties. „Onder druk praten, zoals in de kwestie Dennendal, is onze stijl niet". Wat betreft de P.v.d.A. stelde hij vast dat de vleugels van deze partij wel heel ver uit elkaar zijn ge raakt. „Je weet dan ook niet meer met welke P.v.d.A. je te doen hebt". Mr. Keuning betreurde het dat de „grootste partij zich leent voor onbe raden zaken". Dat de polarisatie zelfs geleid heeft tot verkettering tussen de mensen vond hij een „verfoeilijke zaak", want „zonder compromis valt niet te leven". Over de wijze van uiten van sommige aktiegroepen: „daar krijg je soms de griezels van; hopelijk kan dit nog worden terug gedraaid". Wat betreft de buitenlandse poli tiek keerde mr. Keuning zich tegen degenen die altijd veel kritiek heb ben op landen als Spanje, Portugal en Griekenland, maar die „nooit een kwaad woord te zeggen hebben over de landen achter het ijzeren gordijn". Duidelijk stelde hij: „DS'70 heeft niets op met welk totalitair systeem dan ook; vereniging van de demokra- tische landen blijft noodzakelijk". Van de defensie wordt een „zwak ke zaak" gemaakt: „mentaal worden de strijdkrachten in ons land onder graven", meende mr. Keuning, die betwijfelde of minister Vredeling - „overigens een goede minister" - wel op zal kunnen tegen zijn „achter ban". Programma De lijsttrekker van DS'70 voor Zeeland, de heer J. Weber te Kloe- tinge, gaf hierna een uiteenzetting van de beweegredenen van zijn po litieke keuze voor deze partij. „Een keus voor DS'70 is gemakkelijk ge zien het liberale falen op het terrein van de sociale verhoudingen en het socialistische falen na de tweede we reldoorlog om zonder doktrinaire veroordelen de voor de hand liggende maatschappelijke taken aan te pak ken" aldus de heer Weber. De lijsttrekker gaf een overzicht van het partijprogramma, in het bij zonder van het gewestelijk program- ma voor Zeeland, onderwijs en kui tuur, de mens op leeftijd en ruimte lijke ordening en milieu. De vergadering, onder leiding van de gewestelijke voorzitter de heer J. Poinper, werd afgesloten met de be antwoording van een aantal vragen. Eén der aanwezigen keerde zich daarbij tegen do opmerking van de lijsttrekker over het „liberale falen op het terrein van de sociale ver houdingen". Ook de V.V.D. komt op voor sociaal zwakkeren" aldus een vertegenwoordiger van deze partij. Naar aanleiding van een desbe treffende vraag gaf mr. Keuning als zijn stellige overtuiging dat „zeker de helft van het rapport over de mishandelingen die plaatsgevonden zouden hebben bij de mariniers, ge logen en gefantaseerd moet zijn". „Ik verbaas me erover dat zinnige mensen dit stuk hebben ondersteund. Het rapport is zeker niet met op rechte bedoelingen de wereld inge stuurd. Veel eerder met de bedoeling de zaak naar beneden te halen", al dus mr. Keuning. BURGII, 1U3. In hotel Bakker te Burgh hield in het afgelopen week end de Oranjeverenging Burgh- Haamstede de jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer A. van de Akker. Na een kort openingswoord door de voorzitter werden door mej. E. van de Stadt de notulen der vorige vergadering voorgelezen. Uit het financieel jaaroverzicht van de penningmeester de heer P. van Waveren bleek, dat er momenteel een bedrag van f 600,in de kas aanwezig is. Nadat door de heer C. v. d. Klooster namens de kascom- missie was geadvseerd tot goedkeu ring van de rekening over te gaan werd de penningmeester décharge verleend. De hoofdmoot van de vergadering was gewijd aan de bespreking van de organisatie van het vieren van het koninginnefeest op 30 april a.s. Om dit feest te doen slagen werd een be roep gedaan op de bevolking om daadwerkelijk haar steun te verle- Grondbankproef uitgebreid DEN HAAG, 9-3. De grondbank- proef is uitgebreid over het gehele land. Minister Van der Stee van Landbouw en Visserij heeft dit de Stichting Beheer Landbouwgronden (S.B.L.) laten weten, zo heeft het mi nisterie van landbouw meegedeeld. Van 15 maart af kunnen gegadig den die een beroep willen doen op de grondbank, hun aanvragen indienen bij de hoofdingenieurs-directeuren voor de landinrichting" iri de provin cie waarin hun bedrijf is gelegen. Het principe van de grondbank is, dat de S.B.L. in bepaalde gevallen gronden aankoopt en die na het slui ten van een erfpachtcontract met de betrokken ondernemers, overdraagt aan domeinen. De bedoeling van de proef is na te gaan, of de grondbank hulp kan bie den aan ondernemers die moeilijk heden hebben met de financiering van de grond bij overneming of ver groting van hun bedrijf. Hoofddorp krijgt zeeroversbuurt HAARLEMMERMEER, 7-3. In Hoofddorp zullen straten naar zeerovers worden ge noemd. Simon de Danser, Klaas Kompaan en Peer de Schuimre staan o.a. op de lijst. Tijdens de raadsvergadering donderdag bleek het nogal wat voeten in de aarde te hebben vooral omdat Piet Hein er ook bij staat. Volgens raadslid De Leeuw (KVP) die namens de confessionele fraktie sprak, waren de zeerovers in vroeger dagen zeer beschaafde en christelijke mannen die met de hand aan de bijbel trouw aan hun land beloofden en tijdens kerkdiensten niet zouden ro ven en moorden. Ook Piet Hein was een van hen, aldus de heer De Leeuw. De VVD stemde toch tegen hel voorstel. DEN HAAG, 9-3. Nederland hand haaft de maximum-snelheidsbepa lingen. Over een aantal maanden zal de regering de gevolgen van die be palingen voor de verkeersveiligheid analyseren en evalueren. Aldus heeft premier Den Uyl ge zegd na afloop van de wekelijkse vergadering van de ministerraad als commentaar op het besluit van de Westduitse Bondsraad in West- Duitsfand de maximum-snelheid af te schaffen. De verkeersveiligheid is als ge volg van de bepalingen inzake de maximum-snelheid verbeterd. In no vember jongstleden, toen er autoloze zondagen waren, was het aantal do den in het verkeer op de rijkswegen 70 procent lager dan in november 1972. December was het de helft van het aantal in december van 1972, zei drs. Den Uyl. Belangrijke Europese landbouwraad DEN HAAG, 9-3. De op 22 en 23 maart te houden vergadering van de ministers van landbouw van de lan den van de Europese Gemeenschap wordt een belangrijke vergadering, aldus drs. Den Uyl na afloop van de wekelijkse vergadering van de mi nisterraad. „Dan zal blijken hoe de nieuwe Britse regering zich tegen over Europa opstelt". Volgens van de rijkspolitie ont vangen gegevens houdt 91 procent van de automobilisten zich aan de maximum-snelheidsbepalingen. Adverieniie Nieuw aangekomen: Wengé met ronddraaiend binnenblad Iets aparts Zie etalage meelstraat 31 zierikzee Zachtere kaas DEN HAAG, 9-3. De Nederlandse kaasindustrie mag een nieuw soort 20 plus kaas gaan maken, die zach ter zal zijn dan de tot nu toe toege laten soorten: Leidse kaas en Friese kanterkaas (beide met komijnen) en Friese Nagelkaas. In die traditionele soorten mag, afhankelijk van het sei zoen, niet meer dan 49 of 50 procent vocht zitten, in de nieuwe soort mag men tot 53 procent gaan vandaar de grotere zachtheid. KLM heeft tankmoeilijkheden SCHIPHOL, 9-3. In de afgelopen twee weken heeft de KLM wegens brandstofproblemen op Anchorage Alaska haar vluchten over de Noordpool naar Tokio v.v. drastisch moeten inkrimpen. Vier van de zes poolvluchten wer den in deze twee weken omgeleid langs een zuidelijke route, waarbij nu een tankstop werd gemaakt in hét Arabische oliestaatje Dubai. Door deze omweg duurden de vluch ten ruim een uur langer. Wereldrecord achteruitrijden SYDNEY, 11-3. John Duncan, commercieel direkteur van een ra diostation in Australië, zegt het we- reldrekor achteruit rijden te hebben gevestigd na met zijn auto een af stand van 210 kilometer achteruit rijdend te hebben afgelegd. Hij deed dit op een autocircuit bij Albury. Het rekord stond tot dusver op naam van Pal Gilkes, die in 1967 in Ethiopië 136 kilometer achteruit reed. In tegenstelling met voorgaande jaren zal er dit jaar geen begin meer met de festiviteiten worden gemaakt met het geven van een aubade bij het gemeentehuis. De reden hiervan is dat het gemeentehuis te ver buiten de bebouwde kom van Haamstede ligt, waardoor hiervoor praktsch geen belangstelling meer bestaat. Optocht Als alternatief zal nu een optocht worden gehouden naar de Prinses Beatrixweide. Een optocht met ver sierde wagens, fietsen enz. voorafge gaan door de Kon. Muziekvereniging „Witte van Haemstede" en de school kinderen die om ongeveer 8.45 uur ontvangen zal worden door het col lege van b. en w. van de gemeente Westerschouwen. Voor de kinderen van de basisscho len zullen hierna op de Beatrixweide de kinderspelen plaats vnden, terwijl de kleuters en de kinderen van de le klas van de basisscholen in de zaal „Tavenu" te Haamstede in de gele genheid zullen zijn om een popen theater bij te wonen. Wedstrijden 's Middags zullen de feestelijkhe den in de kom van Haamstede wor den voortgezet. Rond de Kerkring zullen diverse wedstrijden worden georganiseerd. Gedacht wordt hier bij o.m. aan behendigheids wedstrij den voor automobilisten, bromfiet sers en fietsers. Op het parkeerter rein aan de Noordstraat zal een feestmarkt worden gehouden welke door een aantal verenigingen zal worden verzorgd. Medewerkng hier aan is reeds toegezegd door de jeugd soos „Big S" en de Nederlandse vere niging van huisvrouwen. Meerdere verenigingen zullen hiervoor nog worden benaderd. De feestelijkheden worden afgeslo ten met een feestavond in de recrea tiezaal van de camping „Duinrand" waaraan het Trio '67 medewerking zal verlenen. De toegang is gratis. LONDEN, 9-3. Op een veiling bij Sotheby in Londen heeft een ano nieme koper 11.500 pond (ongeveer f 75.000) betaald voor een panorama camera uit de jaren 1860. Het was de hoogste prijs die ooit een camera op een veiling heeft opgebracht. HILLEGOM. De bollen beginnen uit te lopen op de velden; voorzichtig wordt het beschermende stro verwij derd. UTRECHT, 9-3. Door hel le grote aanbod van appels, dat vooral sinds begin januari 1974 in de prijzen lot uitdrukking is gekomen, is de fruitteelt iu de EEG en daarmee de Nederlandse fruitteelt opnieuw in een crisissituatie beland. De voorzitter van de Nederlandse Fruittelers Organisatie, de heer L. J. Nystcn, zei in Utrecht op de alge mene vergadering van de N.F.O., dat deze crisis dc Nederlandse fruittelers bijzonder sterk treft, omdat zij gc- Zierikzee 't Lange Uus. Kunstexpositie, 912; 6. Donderdag: 79. Maandag en zondag gesloten. Sommelsdük Gallerie De Welle, 2 maart-3 april, schilderijen, etsen en tekeningen van Ernst Blok. Ma t/m vrij 2-5 uur za 10-5 uur. Maandag 11 maart Haamstede Gemeentehuis. 19.30 uur, vergadering gemeenteraad Westerschouwen. Plaatsenhuis. 19.30 uur, vergadering gemeenteraad Brouwershaven. Oostcrland Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, Chr. Kleuterschool. Dinsdag 12 maart Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling M-A-S-H. Nieuwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur, kooravond. Bruinissc Herv. Verenigingsgebouw. 20.00 uur, V.V.V. woonlfjk ongeveer dc helft van hun appcloogst na dc jaarwisseling ver kopen. Oorzaak van de „Appelberg" zijn volgens hem vooral de zeer gro te oogsten in West-Duitsland en Frankrijk (resp. 800.000 en 200.000 ton meer dan in 1972). De Nederlandse appeloogst 1973 lag met 460 miljoen kilo ongeveer tien procent boven het gemiddelde van dc laatste tien jaar. De peren- oogst - maar 55 miljoen kilo - lag ruim dc helft onder dat gemiddelde. De perenprijzen waren tot eind fe bruari weliswaar 20 cent per kilo hoger dan het jaar daarvoor, maar de perenteelt was alleen lonend voor do kleine groep telers die een rede lijke oogst had. Enorme „dreun" De gemiddelde vcilingprijs voor appelen was tot eind 1973 veertig cent per kilo. Een prijs die misschien geen winst, maar in elk geval geen grote verliezen oplevert, maar daar na zijn voor de meeste rassen prij zen betaald die volgens de heer Nijs- tcn niet meer dan de helft van de produktie- en bewaarkostcn dek ken. Ilij zei, dat dit psychologisch een enorme dreun is op dc hoofden van dc fruittelers die na het gun stige seizoen 1972-1973 de hoop had den eindelijk eens een paar jaar van malaisctoestanden bevrijd te zijn. Er beslaat volgens dc heer Nijsten nog steeds een strukturccl overschot van appels cn peren in de EEG, on danks het rooien van belangrijke oppervlakten en dc geringe aanplant van dc laatste jaren. Daarnaast vormen groeiende im porten uit landen van het zuidelijk halfrond een „zwaard van Damocles" voor de Europese fruittelers. In 1972 voerde de EEG 410.000 ton appels in uit derde landen cn daarvan was 90 procent afkomstig van het zui delijk halfrond. Donderdag 14 maart Zierikzee L.T.S. 14.0016.30 uur open dag; Ierse avond 19.0021.30 uur. Concordia, 19.30 uur, UVV-Ontspan- ningsavond. Vrijdag IS maart Mondragon, 20.00 uur, openbare ver gadering VVD, spreker H. Wiegel. Burgh Recreatezaal camping Duinrand; 19.30 uur, uitvoering kinderkoor Westerschouwen. Brouwershaven Hotel Jacob Cats, 20.00 uur, W.S.V. „Brouwershaven". Zaterdag 16 maart Zierikzee Zuidhavenpoort, 14.00 uur, verzame len excursie Jeugd vogel wacht (Zuid- hoekinlagen). Westhoek Pompstation. 10.00 uur, verzamelen excursie Jeugdvogelwacht (domein wandeling). Westenscliouwen Hoofdingang Domeinen, 14.00 uur, 15 km prestatieloop s.v. Delta Sport. Ard Schenk werkt voor behoud jonge zeehonden AMSTELVEEN, 9-3. Ard Schenk, de veelvoudige Europees en wereld kampioen hardrijden op de schaats, gaat zich inzetten voor het behoud van bedreigde zeehonden. Donderdag a.s. zal hij naar New Foundland gaan om zich daar persoonlijk van de jaarlijkse jacht op jonge zeehonden op de hoogte te stellen. Het International Found for Ani mal Welfare heeft Ard Schenk bena derd om zijn bekendheid te gebrui ken om deze slachtpartij onder de zeehonden tegen te gaan. Eerste kasaardbeien ZALTBOMMEL, 11-3. Maandag morgen zijn op de coöperatieve vei ling te Zaltbommelmcl en omstreken dc eerste kasaardbeien van dit jaar aangevoerd. Het betrof hier een kistje van acht doosjes a twee ons. Deze aardbeien brachten f 8,63 per doosje op. Drie doden bij frontale botsing PUTTE, 10-3. Eon frontale botsing tussen een Nederlandse en een Bel gische personenauto heeft zaterdag nacht in de omgeving van Putte (Noord-Brabant) aan drie mensen het leven gekost. De bestuurder van de Nederlandse auto, die door nog onverklaarbare oorzaak op de verkeerde weghelft te rechtkwam, werd op slag gedood. Het is de 18-jarige inwoner van Ho- gerheidc J. G. van Hemert. De bestuurder van de Belgische wagen, de 23-jarige C. Moortgat uit Bornem, werd zwaar gewond. Zijn echtgenote en driejarig dochtertje overleden ter plaatse. Brand verwoest school ZALTBOMMEL, 10-3. Een felle brand heeft zaterdagavond de Hugo de Grootschool in Zaltbommcl gro tendeels verwoest. De brand ont stond in het kantoor en breidde zich snel uit over vijf van de zeven lo kalen. De twee overige lokalen heb ben flinke waterschade. De oorzaak is niet bekend. Volgens de brand weer is de schade enkele tonnen. Noodlanding Duitse ballon STRIJEN, 10-3. Een landbouwer in Strijen keek zaterdagavond vreemd op, toen in zijn lariveveld een luchtballon neerstreek. Uit de ballon stapten drie Duitsers van de ballonklub „Westfalen". Zij waren 's morgens vertrokken uit Dortmund en moesten een noodlanding maken, omdat het donker begon ir worden. Aangezien dc politic hen geen toe stemming kon geven om zondag weer op te stijgen, moesten zij per auto terug naar Dortmund. Dc bal lon zal le zijner tijd door de klub worden opgehaald. Dorpshuis, 19.30 uur, uitvoering N. H. Kerkkoor Renesse. Maandag 18 maart Zierikzee Huis van Nassau, bovenzaal, 20.00 uur, snelschaakkampioenschappen. Dinsdag 19 maart Zierikzee Hervormd verenigingsgebouw, 20.00 uur verkiezingsbijeenkomst A.R. Statencentrale „Zierikzee". Dinsdag 26 maart Zierikzee Schoolgebouw, 15.30 uur, vergadering Beatrixschool. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaete (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 AMSTERDAM. Het aantal werklo zen heeft in de maand februari een heel kleine daling vertoond. De ge registreerde arbeidsreserve bedroeg eind februari 12.015 tegen 12.246 eind januari. De vraag naar arbeidskrach ten daalde ook van 953 in januari naar 912. Britse mijnwerkers weer aan de slag LONDEN, 11-3. In Groot-Brittan- nië hebben heden (maandag) dc 269.000 mijnwerkers het werk hervat na een Iangzaamaan-aktie van drie maanden en een algemene staking van vier weken, waardoor hel land in dc ergste industriële crisis sinds dc tweede wereldoorlog terechtkwam en dc conservatieve regering van Edward Heath van het toneel ver dween. Tegelijk werd in dc industrie de vijfdaagse werkweek hersteld, na dat sinds 31 december jl. e cn drie daagse werkweek in acht was geno men om zolang mogelijk met dc ko- lcnvoorraden toe te kunnen komen. De beperking van de werktijd was in feite al op vrijdag opgeheven, maar de maatregel kreeg pas na hot weekeind effect.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2