Christen-Demokraten in België duidelijke winnaars Nieuwe instrumenten voor fanfarekorps Oosterland Doodstraffen in Chili Busongeluk in VS Schoolkinderen gedood bij beschieting mr DE ZIERIKZEE Ss^Land 'HE COURANT in dit nummer: Verkiezingsbijeenkomst DS'70 Ontvoerde jongen werd vrijgelaten VJAT rilt Tewaterlating te Vlissingen geleidewapenfregat De Ruyter ft ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 11 maart 1974 130ste jaargang Nr. 21452 /0ü. WAARIN OPGENOMEI REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaafe. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/o B.T.W. BRUSSEL, 10-3. De Christelijke Volkspartij is zondag in België, hij de algemene verkiezingen (en naar het zich rond half twaalf liet aanzien), de duidelijke win naar geworden. Merkwaardig in de uitslagen was ook (na jaren) het verlies dat de regionale of taaipartijen (de Vlaamse Volksunie en lxet F.D.F./R.W., het Waal se front van Franssprekenden leden. Nieuwe partijen, zoals de Feminis tische Party en Amada (een uiterst linkse groepering voortgekomen uit de Leuvense studentenvakbeweging) zullen waarschijnlijk niet in het nieuwe parlement vertegenwoordigd zijn. De Belgische socialisten hebben verlies geleden (voorzitter Jos van Eynde weet dat aan het vertrekken van bekende figuren uit het politieke leven). Ook de liberalen leden ver lies. De computer berekende tegen twaalf uur dat de Christendemocra ten zes zetels in het parlement zou den winnen. Ook de Volksunie zou er SANTIAGO, 9-3. Tegen twaalf personen, onder wie officieren, zal de doodstraf worden geëist op po litieke processen die begin april in Chili gehouden worden, zo hebben juridische kringen in Santiago vrij dag meegedeeld. OCOTILLO, CALIFORNIA, 9-3. Bij een busongeluk in Californië zijn 12 mensen om het leven gekomen. In de bus zaten buitenlanders zonder verblijfsvergunning die naar een ge vangenis werden gebracht. De bus reed in op een geparkeerde vracht wagen. NEW YORK, 9-3. De achtjarige zoon van een rijke Cubaan van Long Island In New York, die woensdag j.l. door onbekenden was ontvoerd toen hü van school naar huis terug keerde, is terug bjj zijn ouders. Zijn vader heeft het gevraagde losgeld van 50.000 dollar (ongeveer f 140.000) betaald. De ontvoerders zjjn nog op vrije voeten. „Oosterland's Fanfare" uitgerust met fraaie nieuwe instrumenten tijdens een uitgebreide rondgang, zaterdag middag door het dorp. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) toch nog een zetel bij krijgen, maar het F.D.F./R.W. zou er vier verlie zen, de socialisten één, de liberalen één en de U.D.P. (een Waalse pro- gressistische unie) ook één. BRUSSEL. Wilfried Martens, de leider van de christelijke volkspartij, was zeer verheugd over de wending die zich na 15 jaar van afbrokkeling voor zijn partij heeft voorgedaan. Hij gaf Leo Tindemans, vice-pre mier in het gevallen kabinet-Lebur- x ton, daarvoor de volle eer. Hij liet er geen twijfel over bestaan dat deze man, vooral in Vlaanderen, tot de verbeelding van de kiezers heeft ge sproken. Niet met zoveel woorden, maar toch niet mis te verstaan claim de hij voor Tindemans maar alvast het premierschap van de nieuwe re gering. Matte campagne Na een matte verkiezingscampagne en bijzonder rustige verkiezingen zonder incidenten gingen de Belgen zondagmiddag in de 1876 stembu reaus in het Vlaamse land, de 1243 in Wallonië en de 448 in Brussel, aan het tellen. Dat tellen kwam overigens maar moeizaam op gang. Dat de Bel gen het daar soms niet zo nauw mee nemen bleek bijvoorbeeld in Brugge. Tot ver in de avond bleef men maar uitslagen uit die stad missen tot bleek dat de meeste tellers eerst 's middags naar de voetbalwedstrijd Cercle Brugge-Club Brugge waren gegaan. Van acht uur 's ochtends tot twee uur in de middag moesten de Belgen (er bestaat daar nog kiesplicht) hun stem uitbrengen voor de verkiezing van 212 nieuwe volksvertegenwoor digers, 106 senatoren (de resterende 72 moeten later aangewezen worden door de provincieraden of gecoöp teerd worden) en 720 leden van ne gen provincieraden. SAIGON, 10-3. B(j een mortierbe schieting door Noordvietnamezen en Vietcong op een school in de Zuid- vietnamese stad Cai Lay, ten zuid westen van de hoofdstad, zjjn zater dag 23 schoolkinderen, allen nog tien jaar oud, om het leven gekomen. Dit heeft het militaire opperbevel in Sai gon zondag bekendgemaakt. Paarden bij auto-ongeluk betrokken ASSEN, 11-3. Zondagnacht is op de provincialeweg 13 bij Bijlen een auto gébotst op twee loslopende paarden. De twee inzittenden van de auto werden met lichte verwondin gen naar een ziekenhuis in Assen vervoerd. De paarden moesten ter plaatse worden afgemaakt. Zij zijn overgebracht naar een slachthuis in Bijlen. Etsen van Rembrandt ontdekt in Estland TALLIN, 10-3. In Estland zijn vier etsen van Rembrandt ontdekt. Zij worden bewaard in de bibliotheek van de universiteit van Tartu. Volgens deskundigen is de be langrijkste ets een portret van Rem- brandts moeder uit 1628. Van dit portret zijn twee versies bekend, waarvan deze met hoofddoek. De an dere etsen zijn een zelfportret met muts laag op het voofhoofd, de kop van een schreeuwende man en een mansportret van opzij gezien. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wie teveel zorg aan zijn ge zondheid besteedt, verliest die snel. Montaigne NOORDWELLE. Te Noordwelle werd zaterdag een opgewekt Strafeest ge houden waarvoor een goede belangstelling bestond. Óp deze geslaagde ge beurtenis komen wij nog nader terug. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ALGIERS. Dertien Algerijnse journalisten die de rondreis van president Boumedienne van Algerije door Azië versloegen, zijn om het leven gekomen toen het speciale vliegtuig waarin zij zaten, op het mi litaire vliegveld van Hanoi neer stortte. JERUZALEM. Premier Golöa Meir van Israël heeft zondag de goedkeu ring van het parlement verkregen voor haar nieuwe kabinet en wel met 62 stemmen voor en 46 tegen, bij ne gen onthoudingen. Dit vertrouwens votum volgde op een debat van tien uur. .Zonnige dag voor de muziek" OOSTERLAND, 9-3. Ondanks het feit dat de zon de liele dag verstek had laten gaan op zaterdag, was het toch voor de muziekvereniging „Oosterlands Fan fare" een zonnige dag, volgens voorzitter de heer Bram Meerman, omdat een lang gekoesterde wens in vervulling was gegaan. De muziekvereniging kon op deze dag trots in vol ornaat zich voor de bevolking presteren met het nieuw verworven instrumentarium. Onder leiding van directeur Jac. Capelle werd een muzikale mars ge maakt door het dorp die begrüpeljj- kerwijze veel belangstelling trok. Vele opgewekte tonen werden aan de nieuwe instrumenten ontlokt, en na beëindiging van deze triomfantelijke tocht werd in „de Conferentiekamer" nog een receptie gehouden ter gele genheid van deze heuglijke dag, voor tal van genodigden. De voorzitter, de heer Meerman, sprak een welkomstwoord tot bur gemeester De Kam die met zijn echt genote aan de uitnodiging gehoor had willen geven, en verder tot een twee tal leden van de commissie van toe zicht, de heren J. Kwaak en L. M. Meerman. De voorzitter wees op de lange voorbereiding, die aan deze dag vooraf ging, vooral toen wegens on gesteldheid van de gewaardeerde voorzitter, de heer D. P. van der Werf, er stagnatie ontstond in dit streven. Geslaagde aktie De geldinzameling was uitgegroeid tot een onverdeeld succes en mag voor 100 procent geslaagd heten. Uit alle lagen van dc bevolking en ook daarbuiten kwam hulp opdagen, en het feit dat dc fanfare momenteel een hoogconjunctuur meemaakt met 35 leden, waaronder 6 tamboers, stemt tot grote voldoening. Het is in de loop der tijden wel gebeurd, aldus de voorzitter, dat er tien of twaalf leden waren, en dc vraag rees dikwijls of er nu in de maand ianuari van dit jaar niets ge daan moest worden ter herdenking van het 75-jarig bestaan van het korps. De gedachte echter dat een bescheiden herdenking toch al spoe dig zo'n 7 800 gulden zou gaan kos ten, waarvoor weer een „toter" kon worden gekocht die broodnodig was, liet het besluit geboren worden om maar van herdenking af te zien. en dus liet men hel overigens heuglijk p£t feit maar stilzwijgend voorbij gaan. Hiervoor in de plaats is dan deze be scheiden receptie gekomen. De investerng van het nieuwe n- strumentarium had 27.000 gulden ge kost, doch daarmee is „Oosterlands Fanfare" nu in het bezit gekomen van de mooiste en modernste instru menten van het hele schiereiland, al dus de voorzitter in zijn openngs- woord waarin hij nogmaals dank bracht aan de milde gevers en geef sters die dit allemaal mogelijk had den gemaakt. Nieuwe aanwinst Hierna speelde de „muziek" enige nummers in de zaal op de nieuwe aanwinst, die volledig tot hun recht kwamen. Burgemeester De Kam feliciteerde de vereniging met het verworven be zit en sprak de hoop uit dat men hiervan nog tal van jaren profijt zou kunnen trekken. „Een dorp zonder muziekvereniging is momenteel on denkbaar", aldus de burgemeesters, die erop wees dat wanneer het ge zelschap zo zal blijven groeien als het thans doet, het bekende gezegde: „Het sal waerachtigh wel gaen" hier op van toepassing is. Hierna werden de nieuwe instru menten, die allemaal in een keurig etui liggen, op het podium uitgelegd en gaf directeur Capelle tekst en uit leg van de verschillende instrumen ten, waarbij hij o.m. meedeelde dat alleen al het grote basinstrument niet minder dan een bedrag van f 3500,kostte. Dc aanwezigen bleven nog enige tyd gezellig bijéén onder het genot van enige consumpties. Het was voor dc muziekvereniging in alle opzich ten een heugelijke dag. Voorjaarsbeurs Utrecht UTRECHT, 10-3. De Internationale voorjaarsbeurs in Utrecht is zon dagochtend geopend. Meer dan 2100 firma's uit 34 landen tonen er hun oude, nieuwe en verbeterde produk- ten. Het betreft uitsluitend gebruiks goederen. De meeste buitenlandse deelnemers komen (direkt of indirekt) uit West Duitsland (478), Italië (140). Engeland (131) en Frankrijk 110. Nederland is met ruim 900 deelnemers het sterkst vertegenwoordigd. Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking In het algemeen veel bewolking, maar geen neerslag van betekenis; vannacht en morgenochtend in het midden en zuiden van het land hier en daar mist; overwegend matige oostelijke wind; min.-temperaturen van ongeveer 3 graden in het zuid westen tot om het vriespunt in het noordoosten; maxima morgen circa 6 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperatuur: omstreeks 2 gra den. Max.-temperatuur: omstreeks 9 gra den. Kans op een droge periode van mns- tens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor dinsdag een marge van 2 gra den en voor woensdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 12 maart. Zon op 7.02, onder 18.38 Maan op onder 8.11 Laatste kwartier: 15 maart (20.15) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 12 maart 5.45 18.08 11.23 23.32 Doodtij: 18 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Ook dinsdag bevindt ons land zich in het overgangsgebied tussen koude lucht die met oostelijke win den uit Duitsland wordt aangevoerd aan de zuidflank van een krachtig hoge drukgebied boven Scandinavië, dat ma ar weinig van plaats veran dert, en iets zachtere lucht uit Bel gië en Frankrijk, die circuleert om een opvullend lage drukgebied bo ven de Britse eilanden. Het ziet er naar uit dat de koudere lucht nog zal overheersen. Er moet gerekend wor den op veel bewolking, waaruit plaatselijk wat lichte neerslag kan vallen. Ten zuiden van ons land is het wat de temperatuur betreft, wat aangenamer. In Frankrijk wordt het 's middags ongeveer 15 graden. Er valt daar wel, evenals in Spanje, nu en dan regen op het voorbijtrekken van kleine depressie. In het hoge drukgebied in Scandinavië is het helder weer. 's Nachts vriest het er matig tot streng, overdag lopen de temperaturen op tot een graad of 5. VLISSINGEN. 9-3. Zaterdagmor gen is b(j de N.V. Koninklijke M(j. De Schelde in Vlissingen het geleide wapenfregat De Ruyter, dat voor rekening van de Koninklijke Marine op dc Vlissingse werf werd gebouwd te water gelaten. Mevrouw J. A. Roest-Stuij, echt genote van de bevelhebber der zee strijdkrachten verrichtte de doop. Het schip werd niet zoals gébVuike- lijk over de achtersteven maar over de boeg te water gelaten. De Ruyter is het twaalfde schip van de Koninklijke Marine dat deze naam draagt. De laatste De Ruyter was de kruiser die in 1973 aan Peru verkocht werd. Het ligt in de bedoe ling dat de nieuwe De Ruyter in de loop van 1976 in dienst zal worden genomen. De lengte van het schip bedraagt 138 meter. De grootste breedte 14,8 meter en het heeft een bemanning van 306 koppen. Het fre gat zal worden voortgestuwd door middel van gasturbines. De snelheid van het schip kan geregeld worden door middel van verstelbare schroe ven. Het schip is zodanig gebouwd dat ook bij slechte weersomstandig heden constant hoge vaart kan wor den gelopen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1