Oosterland verloor veel dorpsschoon Ir. G. D. Kloosterboer sprak over historie van waterschappen •Ilolfcf iijode IL__ ONZE PUZZELRUBRIEK „Flitsen" 4 HISTORIE VAN MARKT OOSTERLAND, 7-3. De vooroorlogse foto van het Marktplein te Oosterland niet de dominerende muziek tent, gebouwd over de watergang, geheel in hel lom mer verloren, geplaatst in de Nieuwsbode van dinsdag 5 maart j.l., gaf een treffend beeld hoe deze unieke plaats er in vroeger lijd uitzag. Merkwaardigerwijze zijn ons geen dorpen bekend op het schiereiland Schouwen-Duvieland die een Marktplein bezitten, afgezien uiteraard van de smalstad Brouwershaven, die met Zierikzee tot de steden van het voormalige eiland gerekend werden. Toch ligt de oorzaak van de aanleg van dit Markt plein voor de hand. De kerk in Oosterland, of liever de kapel met de zadeldaktoren, die al zeer vroeg na de indijking in de jaren 1355-1354 zijn gebouwd, stonden niet zoals bij de meeste dorpen in het midden, zodat er een ring ontstond waarop alle straten uitkwamen, doch verrezen op de zuidzijde van het dorp tegen de grond, waarop in het jaar 1651 het jachtslot „Het Heerenhof" werd gebouwd. De Markt in Oosterland had ook de aandacht van Isaak Tirion, die in zijn „Hedendaagsche Historie'' 1753, han delend over^Zeelandt. XXste deel, op bladz. 504 vv. de Hoogheerlijkheit van Oosterlandt behandelt, en over het Marktplein het volgende: „Drie wel bestraate wegen maaken de toe gangen tot het Dorp, die met haare daaraanvolgende digt bebouwde Straaten, allen uitloopen op een taa- melyk ruym Marktveld, 't welck aan de eene zyde bespoeld wordt door de Meervliet, (de latere Geulle) die door een steenen brug hier nevens vloeit, langs een steenen trap den Inwoo- ners het gebruik van haar waater geeft. Dit Marktveld is voorts ronds om bebouwd". Het blijkt hieruit dat dit Marktplein de rol van kerkring vervulde doordat hier de drie be schreven straten alle bijéén kwamen. Bovendien was de Markt de hoog ste plaats van het dorp. Vele eeuwen stroomde de Meervliet, die later de Geulle werd genoemd, lapgs het plein en konden de ingezetenen genieten van toen nog frisse, zuivere visryke water. Twee merkwaardige gebouwen kwamen voor op de Markt, en daar was allereerst het in 1740 door de toenmalige Ambachtsvrouwe van Oosterland, 's Heer Jansland en Oos- tersteijn, Suzanna Maria Loncque gebouwde „Dorpshuis'' aan de noord zijde waar tal van jaren de vier schaar zetelde en de rechtspraak uit oefende. Het gebouw was (weer vol gens Tirion) „versierd met een too- rentje op hetzelve, en voorwaards uitziende over de breedte van de Markt". OOSTERLAND. - Tot de vele fraai gerestaureerde panden op Schou wen-Dniv eland behoort - zonder twijfel - ook het Gasthuis te.Ooster land. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Gemeentehuis Later is het mooie gebouw gemeen tehuis geworden en tot ongeveer de helft, van de vorige eeuw las de ge- meentebodè, die tevens het ambt van dorpsveldwachter uitoefende, iedere zondag na de morgèngodsdienstoefe- ning, omstreeks 12 uur,, staande op de blauwzerken stoep, de gemeente lijke mededelingen voor betreffende de Burgerlijke Stand, bestuurlijke mededelingen, etc. Nadat het klokje, dat in het kleine torentje op het „Dorpshuis" hing, enige tijd geklept had, wist men dat de „bode" zijn me dedelingen ging lanceren. Men be denke dat er slechts weinig mensen waren in de vorige eeuw, vooral in de eerste helft, die toen lezen en schrijven konden, zodat deze, zonder de mondelinge aankondigingen, van alle nieuws verstoken zouden zijn gebleven. Nadat later het gemeente huis wérd verplaatst naar een pand in de Kerkstraat werd het „Dorps huis" veranderd in een hotel, dat die naam bleef behouden. De heer J. J. Beije werd de eerste kastelein, opge volgd in het jaar 1910 door zijn zoon J. C. Beije. Het pand was en is altijd eigendom gebleven van de Am bachtsheren van Oosterland c.a. Na de heer Beije zijn toen nog enige an deren kastelein van de dorpsherberg geweest, o.a. de heren J. Dorst en A. Steenpoorte. Door oorlog en waters nood is het oude gebouw zwaar ge troffen en spoedig tot. een bouwval Cursus Streekgeschiedenis (slot) In 1533 bepaalde hij, dat ook de middel- of slaperdijken als water keringen moesten worden onderhou den. Aanleiding tot deze bepaling was een doorbraak van 1530. Door een sterke traditie heeft het oude stelsel van dijkverkaveling zich hier op Schouwen-Duiveland tot in de 19e eeuw gehandhaafd. Elk kwart van de vier delen, waaruit Schouwen bestond was in kavels van 50 gemeten onderverdeeld De eigenaren van deze 50 gemeten moesten 7 jaar lang een dijkkavel onderhouden. Daarna kwam een an dere kavel van 50 gemeten aan de beurt. Bij oplevering na 7 jaren moest dit in de zelfde staat verkeren als waarin men deze had aangetrof fen. Bij buitengewoon onderhoud (dijk herstel na stormvloeden, aanbren gen van paalhoofden, inlaagdijken enz.) moest de graaf de gezamenlijke belanghebbenden dikwijls dwingen tot samenwerking. Zulke werken werden dan aanbesteed. En omdat dit een uiterst kostbaar karwei was, •moesten ook de niet dijkplichtigen (bewoners van de vroonlanden) mee betalen. Zowel Karei de V als Philips de II hebben grote invloed uitgeoefend op het wnterschnpswezen in Z.W. Ne derland. Er kwam meer concentratie en het toezicht werd verscherpt. Poging tot concentratie Hot stadsbestuur van Zierikzee heeft in 1580 een poging ondernomen het dijksbeheor op Schouwen meer te concentreren. Dit voorstel kwam tot bij de Staten van Zeeland, maar door gebrek aan samenwerking lus sen het stadsbestuur en de besturen van do vier afzonderlijke delen van Schouwen heeft dit voorstel niet tot enig resultaat geleid. Dc beheerders van deze afzonderlijke delen wens ten hun zelfstandigheid te behouden. Het gevolg was dan ook. dat door dit kortzichtig beleid (bekrompen eigen belang) de vorming van één krach tig waterschap, waaraan alle taken waren, toéb'edeeld, niet kon worden verwezenlijkt. Deze machtstrijd heeft hier op Schouwen meer dan 2 eeu wen geduurd. Het gemeenschappelijk belang van alle delen van Schouwen onder één noemer te brengen voor de totstandkoming van goede bui tenwaterkeringen, werd onvoldoende begrepen. De angat voor een te grote invloed van het stadsbestuur van Zierikzee werkte hier als rem. Franse overheersing In de tijd van de Franse overheer sing werden de waterschappen meer beschouwd als een vereniging van bezitters, dan als een openbare be stuursinstelling voor algemeen nut. Toch kwam men stap voor stap tot nadere samenwerking, vooral toen in 1810 de Dijkwet werd uitgevaar digd. En weer was het een storm vloed (15 januari 1808), die aanlei ding gaf tot deze eerste algemene waterstaatswet. Ofschoon vol goede intenties en in feite zijn tijd ver vooruit, kon door onvoldoende sanc ties deze wet toch niet functioneren. De intrekking kwam in 1835, De Prov. Staten van Zeeland heb ben in dc 19e eeuw intensief gear beid aan de reglementering van de waterschappen: en behalve dat zij in 1848 daartoe verplicht waren door de Grondwet en in 1850 door de Prov. wet, kwam in 1870 dc wet op de calamiteuze polders lot stand cn in 1873 het algemeen reglement voor de polders of waterschappen. De Kroon had het oppertoezicht, terwijl de leiding (de supervisie) bij de Prov.. Staten berustte. Dat deze visie van de Zeeuwse Staten bepalend kon zijn en terdege meetelde blijkt uit het volgende. Deels uit een (te star) besef de historie geen geweld aan tc doen, deels uit eonservatief beleid wénste men in Zeeland tot 1940 geen grote re waterschappen. In 1915 drong men er op aan ook de gebouwde eigen dommen aan te slaan. Dit voorstel werd In 1923 door dc kroon goed gekeurd. Het was natuurlijk ook vanzelf sprekend dat alle eigenaren en ge bruikers van de grond het grootste belang hadden bij het goed functio neren van het waterschapsbeleid. En dit is tot op deze dag nog zo. Omdat het gebruik van de bodem steeds agrarisch is geweest, zijn er'onder de bestuurderen van het waterschap veel agrariërs. Het is een goede gedachte van Stad en Lande geweest, op deze ma nier voorlichting -te doen geven. Navolging In het ruime, goed geconserveerde gastvrije huis, dat na de pauze ook 's Landskoffiekamer zou kunnen worden genoemd, heeft deze lezing ons zeer veel duidelijk gemaakt. Na afloop maakte een ieder ge bruik van de invitatie van de gast heer, om zich hier thuis te voelen, zodat vele deuren werden geopend, alle foto's (en dat zijn er nog al wat) bekeken Deze streekcursus, gezien het suc ces dat hij heeft gehad, verdient ze ker navolging. Er werd druk gebruik gemaakt van de mogelijkheid, vragen te stel len. Hierbij kwamen de volgende onderwerpen ter sprake: maatrege len bij bemaling van het achterland, terugpompen van zoet water, sa mengaan van Rijks- en Prov. Water staat, met de waterschappen, om- hoogdringen van het zout door het zoet water, afleiding van de naam ban( Vierbannen), een herdruk van de boekon van Fokker en tenslotte over de keur. Dat de plaats zelf. waar de voor dracht wordt gehouden, ter dege meetelt, hebben velen ervaren, die Moermond en het waterschapsge bouw hebben bezocht. Zo zijn er nog vele gebouwen met aantrekkelijke interieur.s waarvan do geschiedenis zeker zal boeien. Hoe tienken tie leden b.v. over een bezoek aan het mooie kantongerecht annex ecu lezing over de recht spraak cn over dc vroegere glorietijd van Schuddebetirs met een praatje aan een openhaard, in één van de buitens aldaar? liet bestuur van Stad en Lande houdt zich voor sug gesties in deze richting graag aan bevolen. geworden en helaas enige jaren ge leden gesloopt. Vele oudheidminnen- den hadden dolgraag het historische bouwwerk zien ge restaureerd. Een tweede merkwaardigheid op de Markt was wel het tegenover het „Dorpshuis", aan de zuidzijde staan de Beursje van drie kanten open, en op vier Benlheimerstcnen kollommen rustend. Verkoop vis In dit gebouwtje, dat afgedekt was met een dak van blauwe leien (scha lies) werd voornamelijk veel vis ver kocht. Deze werd veelal in platte vaartuigen aangevoerd van het ge hucht Viane, en door de Meervliet naar de Markt gevaren. Bij een ver bouwing enige jaren geleden in do buurt van het Marktplein werd nog een stuk van zo'n Bentheimerstenen kolom opgegraven. Vooral bij regen weer werden in het Beursje veel verkopingen gehouden. Ook was het Marktplein altijd vanouds de plaats waar veel biggen werden verhandeld. Het geknal van de zwepen van de „biggestouwers" lokte vele adspirant- kopers naar de Markt, waai dan veelal onder lang loven en bieden een kleine krulstaart onder hevig gekrijl van eigenaar verwisselde, be grijpelijk zeer tot vermaak van de jeugd, die altijd als er biggen ver handeld waren, in grote getale aan wezig was. Het is alles verleden tijd geworden door het slopen van de huizen aan de noordkant is de Markt nu veel ruimer geworden, doch het prachtige groen is verdwenen. Het geeft alles plaats moeten maken voor tal van parkeerplaatsen voor auto's - en ook hier is het echte dorpsschoon ver dwenen. Oosterland L. A. CAPELLE uit het buitenland WASHINGTON. President Nixon heeft zijn veto uitgesproken over de aan hem ter bekrachtiging voorge legde noodwet voor energie.' Hij vindt dat de wet geen soulaas biedt voor de problemen die zijn ontstaan als gevolg van het tekort aan brand stoffen, maar dat zij wel een link aantal nieuwe moeilijkheden schept. HAMBURG. De Westduitse kust- vissers, die als gevolg van de grote prijsstijging van brandstof in eko- nomische moeilijkheden zijn geraakt, dreigen met protest-akties als de re gering hen niet te hulp komt. SAN SALVADOR. Een uit acht man bestaande groep van de stads- guerrilla in de Midden-Amerikaanse republiek El Salvador, waar a.s. zondag parlements- en gemeente raadsverkiezingen worden gehouden, heeft een aanslag gepleegd op het gebouw van de kiesraad in de hoofd stad San Salvador. Zij doodden twee bewakers en hebben getracht het ar chief van de raad in brand te steken, aldus de politie. PARIJS. Frankrijk gaat in vijf of zes jaar dertien kerncentrales bou wen die elk een vermogen van dui zend megawatt krijgen en ongeveer een miljard frank per stuk gaan kosten. Dit is een van de maatrege len op energiegebied waartoe de Franse regering heeft besloten. LIMA. De regering van Peru heeft met een konsortium van vijf ban ken in Zweden, Engeland, Spanje, Zuid-Afrika en Canada een kontrakt ondertekend voor de verandering van 60.000 hectare woestijngrond in boomgaarden, graanvelden en gras weiden. KOPENHAGEN. De plaatselijke verkiezingen die in Denemarken zijn gehouden, hebben verlies voor de voornaamste partijen en winst voor een reeks rechtse en linkse minder-partijen en winst voor een reeks rechtse eenheidsgroeperingen opgeleverd. PARIJS. De Franse regering heeft de maximumsnelheid op de Franse wegen verhoogd van 120 tot 140 km per uur. WASHINGTON. Op last van de Amerikaanse instantie voor milieu toezicht moet het automobielbedrijf Chrysler 825.000 personenauto's van het bouwjaar 1973 terug laten komen wegens een defekt van dé reini gingsinstallatie voor afgewerkte gas sen. ADDIS ABEBA. In Ethiopië is donderdag de eerste algemene sta king in de geschiedenis van het land uitgebroken. De vakbonden willen ingrijpende hervormingen. Volgens vakbondsfunktionarissen is de sta king een volledig succes. BAGDAD-KOEWEIT. In Bagdad is een samenzwering van officieren tegen het bewind van president Has san el Bakr ontdekt. De kranten in Koeweit hadden donderdag het be richt dat verscheidene officieren zijn gearresteerd. JERUSALEM. Mosje Dajan heeft woensdag in een vraaggesprek voor de televisie verklaard, dat de Syri sche strijdkrachten „in volle om vang" paraat staan aan de bestands linie met Israël, „net als aan de vooravond van de oktober-oorlog". Nadere bijzonderheden over een eventuele aanval waarvoor Syrië klaar zou staan, wilde Dajan niet geven. MOSKOU. De kernfysicus And rei j Sachnrov en vijf andere dissidente Russen hebben donderdag de we reld om steun gevraagd voor de 35- jarige Rus Viktor Chaustov, die woensdag in Orel lot vier jaar ge vangenisstraf plus twee jaar ver banning naar Siberië is veroordeeld. NEW VORK De uitgevers van de memoires van wijlen premier Nikita Chroestsjow van de Sowjet-Unie hebben woensdag onthuld dat de memoires zijn gebaseerd op geluids banden gemaakt nadat de premier in 1964 ten val was gebracht. WASHINGTON. De federale rech ter in Washington, John Sirica, heeft woensdag het proces tegen zeven voormalige medewerkers van presi dent Nixon vastgesteld op 9 septem ber a.s. een federale „Grand jury" heeft vorige week vrijdag op grond van door de speciale Watergate-aan- klager, Leon Jaworski, tegen hen in gebrachte beschuldigingen tegen de zeven mannen aanklachten inge diend. DJAKARTA. De Nederlandse de legatie naar de bijeenkomst van de gemengde N ed erlands-Ind on esisch e Commissie, die thans in Djakarta vergadert, zal niet over olie spreken. Dit heeft de leider van de delegatie, dr. W. P. H. van Oorschot, direkteur- generaal buitenlandse ekonomische betrekkingen van het ministerie van ekonomische zaken, meegedeeld. PARIJS. In het centrum van Pa rijs zijn donderdag vier branden ge sticht. Bij een daarvan zijn zes men sen omgekomen, aldus de brand weer. De politie is in drie gevallen, met inbegrip Van dat met de slachtoffers, overtuigd van opzet. DAMASCUS. „Mijn besprekingen met de Syrische leiders waren kon- struktief en vruchtbaar". Dit heeft de Russische minister van buiten landse zaken, Andrei Gromyko, bij zijn vertrek uit Damascus donder dag meegedeeld. Streakers vielen uit de lucht URBANA, ILLINOIS, 7-3. De rage van het „streaken" in Amerika het bloot over straat rennen - is donder dag bij Urbana in Illonois vanuit de lucht gepraktiseerd. Vier naakte parachutisten van de Illinois sport parachute club maak ten een val van 972 meter, precies op hel doel, de campus van de uni versiteit van Illinois, afgepaald door 2.500 studenten die „streak, streak, streak" scandeerden. De vier streakers van in de twin tig schudden na de landing vele han den en maakten enkele danspassen. Ze stonden de pers te woord waarbij zij niet de in verlegenheid gebrachte partij waren en gingen toen naar de kleedkamer. De politie liet verstek gaan. Op de vraag waarom zei een agent: „Ja, he mel, hoe pak je dat aan?" Sanering autorijschoolwezen l>EN HAAG, 7-3. Het verplicht stellen van het bezit van het instruc- leursbewys voor degenen, die auto- of motorrijles geven, is de eerste stap op de weg van de sanering van de autorijschoolwezen. Aldus heeft minister Westerterp van verkeer en waterstaat donder dag in de twee kamer gezegd tijdens het voortgezette kamerdebat over het regeringsvoorstel het rijondericht te regelen. De bewindsman beloofde de kamer ten spoedigste met collega-ministers de economisch-sociale positie van de autorijscholen te bezien en daarbij te betrekken of erkenning van het rijschoolwezen van nut kan zijn. Advertentie pantalon-festival! Uw eigen modehuis houdt 'n pantalonfestival als nooit tevoren! Prettig dragend, elegante kleuren, ongelimiteerd in maat, modelletjes van 't voorjaar, 'n Prettige mode- verrassing! Met de hand op 't hart: ons modenieuws is uw moeite waard! Dam 19 Zierikzee Tel.01110-2816 Enige tijd was er beduchtheid dat de puzzel in de „Z.N."-Extra iedere keer afbreuk zou doen aan de be langstelling voor de wekelijkse puz zel. Maar daar is gelukkig geen spra ke van. Het gaat alleen gewoon dooi en „gewoon" betekent in dit geval goed. De eerste prijs is bestemd voor: Mevr. J. den Haan-Dcurloo Weststraat 24 ZIERIKZEE De tweede prijs gaat naar: De heer P. Bijkcr Kerklaan 32 SIRJANSLAND De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. transparant; 11. staket; 12. gemeen; 14. lt; 15. kegj 17. gek; 18. os; 20. aak; 22. negerin; 25. het;; 26. spar; 28. notie; 29. Rome 30. tenue; 32. mof; 33. kopek; 34. el; 35. bit; 37. koe; 38. re; 39. Arkel; 40; halma; 41. ps; 43. iel; 45. moe; 46. d.b. 47. rebel; 49. sap; 51. Medea; 53; arak; 54. slaak; 56. nova; 57. aal; 58. spannetje; 60. sir; 61. ti; 62. nar; 63. duo; 65. es; 66. leugen; 69. bordes; 71. bloemkweker. Vertikaal: 1. t.t.; 2. rak; 3. Aken; 4. negen; 5. st; 6. Ag; 7. regie; 8. amen; 9. nek; 10. te; 11. stapel; 13. noemer; 14. lasterpraat; 16. beton; 19. stekelbaars; 21. kan; 23. gom; 24. rif; 25. hop; 27. rubriek; 29. Roemeen 31. eikel; 33. kolom; 36. tel; 37. kam; 42. serail; 44. maand; 46. devies; 48. bal; 49. sla; 50. pan; 52. dos; 54. Spree; 55. Kedoe; 58. sago; 59. Turk; 62. nul; 64. ode; 67. eb'; 68. nm; 69. b.w.; 70. er. De nieuwe puzzel Horizontaal: 1. boom; 6. van be slissende uitwerking; 12. zetel van overtuiging; 14. ronde plek in het midden v.e. schietschijf; 15. per pro curatie (afk.); 17. lang en dun cho coladereepje; 20. met name (afk.); 21. kwaadwillige actie; 23. op geen enkele plaats; 24. oogholte; 25. rivier in Duitstand; 27. bekoorlijk (b.v. van een uitzicht); 28. ruimte tussen twee aan elkaar sluitende planken; 29. metaal; 31. schaakterm; 32. hemelse gave (figuurlijk); 33. niet-deskundige 35. onduidelijk; 36. hoofdstad van Irak; 37. stoep langs de spoorbaan bij een stationsgebouw; 39. familie lid; 41. ongaarne; 43. punt aan de hemelbol dat loodrecht onder onze voeten ligt; 45. slaapplaats; 47. kleur; 49. vlek; 50. godin van dc landbouw (Romeinse mythologie); 52. Europe aan; 53. Europeaan; 54. iedere keer; 56. telwoord; 57. gelukkig nieuwjaar; (afk); 58. persoon die onwaarheid vertelt; 60. muzieknoot; 61. overblij vend teken v.e. vouw in een stof; 62. de gezamenlijke edelen; 64. punt dicht; 65. kwast aan de vangsnoeren bij uniformen. Verticaal: 1. Hongaarse rode pe per; 2. Noord-Holland (afk); 3. bo- venbbuw v.e. wagen; 4. stad in Al gerije; 5. roofdier; 7. voorzijde; 8. zachtste veren; 9. gezichtsorgaan; 10. boom; 11. dag van de week; 13. wet tig, wettelijk; 16. Argentijnse munt; 18. uitstapje; 1.9. luchtig zomerver blijf; 20. hemellichaam; 22. bewoner v.h. hoge noorden; 24. buideldier; 26. wijfjesree; 28. plaats in 't Gooi; 30. uitruster en exploitant van schepen; 32. zotskolf; 34. hulzen van gedorste korenaren; 35. meertje met helder water; 38. onderscheidingsteken; 40. gevangenis (bijzondere stijl); 42. schaaldierlje; 44. slotwoord van ge beden; 45. Europeaan; 46.Europeaan; 48. deel v.e. vaartuig dat als woning dienstdoet; 50. stad in Spaans Noord- Af rika; 51. deel v.e. viool; 54. kleve rige stof; 55. licht tweewielig rij tuigje; 58. dik cn plomp; 59. schuw dier; 61. muzieknoot; 63. militaire rang (afk.). I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4