„Bril" op goede toer Duiveland-boeren zagen Pechiney GESLAAGDE UITVOERING HARMONIE „NIEUW LEVEN" STREEKNIEUWS 7.IF.RIKZEESCIIE NIEUWSBODE Domlerilas 7 maart 1974 Nr. 21450 3 Op industrieterrein wordt gewerkt aan vestiging van twee schone industriën BRUINISSE, 6-3. „Bru" dreigde, dat is de laatste jaren wel goed doorgedrongen, wat in de versukkeling le raken. Als waarlijk een „levende gemeenschap" meer en meer aan waarde te gaan verliezen. Nog altijd rijd en dagelijks busjes vol Bruënaars, pendelaars die elders, ver van gezin en vertrouwde omgeving, de kost gaan verdienen. De eens zo befaamde mosselkuituur lijkt nog steeds een aflopende zaak te zijn Bruinisse zou echter „Bru" niet zijn als het zich niet zou bezinnen op tegenmaatregelen om zo tijdig mogelijk de bakens te verzetten. En het is intussen wel bekend, dat Bruinisse goede kansen maakt op het terrein van de recreatie. Dè watersport vooral niet te vergeten. Maar daar blyft het niet bij. Burgemeester G. Hokken ontwikkelt al gerui me tyd krachtige initiatieven om „Bru" zoveel mogelijk omhoog te stoten. Hij reisde stad en land af om ondernemers te interesseren voor „zijn'' dorp, waar de werkgelegenheid immers juist in deze tijd een flinke injectie zo goéd zou kunnen gegebruiken. Landbouw en industrie OOSTERI.AND, 5-3. Op initiatief van de landbouw- verenigingen Oosterland en Bruinisse, werd dinsdag jl. een uitstapje gemaakt met de jongeren, aangevuld met enige bestuursleden van beide afdelingen, en de lieren Markusse en Hoiting van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij. In dc morgenuren werd een bezoek gebracht aan de aluminiumfabriek Peehiney-Nederland N.V. te Vlissingen. De groep werd ontvangen in de imposante ontvangstzaal, waar onder leiding van deskundigen uitleg gegeven werd over de fabricage van aluminium, één en ander verduidelijkt door diavertoning. De fabriek heeft een huidige produktie van 175.000 ton per jaar. Te bedenken dat het hier gaat om een metaal met een laag soortelijk gewicht, betekent dit een onvoorstelbare massa. Er werden heel wat vergeefse be zoeken afgelegd, maar ondanks vele teleurstellingen lijkt het er nu dui delijk op dat deze inzet om te Brui nisse nieuwe werkgelegenheid te scheppen niet zonder resultaat is gebleven. Integendeel: op het indus trieterrein aan de Dorpsweg is voor ieder die het zien wil duidelijk zicht baar: hier wordt gebouwd. En bur gemeester Hokken is er uiteraard trots op te kunnen bevestigen: er komen twee bedrijven, waar straks bij elkaar zo'n honderd arbeidsplaat sen bezet zullen kunnen worden. On getwijfeld een mooi resultaat, want het industrieterrein heeft er tenslotte al heel wat jaartjes „braak" bij ge legen. De nieuwe industrie voor Bruinis se zal - en dat is vanzelf van groot belang - een uitgesproken „schone" industrie zijn. Waar het om gaat is in de eerste plaats de vestiging van een groot visfileerbedrijf van Goma- vi, nu nog gevestigd te Stellendam, dat in z'n geheel wordt overgeplaatst naar Bruinisse en hier, eenmaal in vol bedrijf, zeker een tachtig ar beidsplaatsen te bieden zal hebben, vooral ook aan vrouwen en meisjes. Niet te vergeten: gehuwde vrouwen, want het bedrijf biedt straks ook uitstekende mogelijkheden om er „part-time" te gaan werken. Vandaag al zou GOMAVI een ze ven- of achttal meisjes goed kunnen gebruiken om alvast in Stellendam het visfileren in de vingers te krij gen. Burgemeester Hokken is bij zonder verheugd over de komst van het visfileerbedrijf, dat wat de aard van het produkt - allerlei soorten platvis, vacuum verpakt en vooral Vele tientallen heipalen werden in het Bruse industrieterrein geslagen als fundering van de nieuw te bou wen visfileerfabriek. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) bestemd voor de export - dan ook uitstekend lijkt te passen in het vis sersdorp van oudsher. „Dat gehuw de vrouwen straks vlak naast de deur halve dagen kunnen gaan wer ken is natuurlijk een pracht oplos- sing", meent burgemeester Hokken. Van groot belang vindt hij dat het uitdrukkelijk gaat om een „zeer schoon bedrijf". „Het wordt beslist geen stinkboel want de visafval wordt op de allermodernste wijze bevroren". Tweede „aanzet" Na deze eerste grote „aanzet" kan „Bru" een tweede aantrekkelijke industrievestiging definitief tege moet zien. Op het industrieterrein verrijst namelijk een montagehal be stemd voor een nevenvestiging van een carosseriebedrijf uit Hendrik Ido Ambacht, de firma Booi. Dit bedrijf, dat gespecialiseerd is in de opbouw van autocarosserieën, zal emplooi kunnen gaan bieden aan twintig tot vijf-en-twintig man personeel. Afgezien nog van deze twee defi nitieve vestigingen maakt Bruinisse nog een zeer goede kans op een der de. „Wij zijn in ernstige'onderhande ling met een constructiebedrijf, maar verder kan ik u hierover nog geen mededelingen doen", aldus burge meester Hokken, verheugd over het feit dat na vele teleurstellende erva ringen „Bru" met het industrieter rein nu eindelijk op de goede weg is: „We zijn op de goede toer". En, al moet er vanzelf nog heel wat gebeuren, het ziet er naar uit dat Bruinisse in de -.maand juni van dit jaar met voldoening het bezoek tegemoet zal kunnen zien van de Commissaris der Koningin in Zee land, mr. J. van Aartsen. die op af- De montagehal voor het ca rosserie bedrijf in aanbouw. scheids„tournee" door de provincie, in die maand ook naar „Bru" hoopt te komen. Want het ligt in de bedoe ling dat de commissaris dan in Brui nisse twee schone industriebedrijven officieel zal openstellen. Dat wordt dan een grote dag voor het dorp waar - zo is gebleken - met vrucht baar resultaat aan de toekomst wordt gewerkt. Advertentie NUTSSPAARBANK.. uw ideale gezinsbank bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor SPAARBUSJES in bruikleen BROUWERSHAVEN: Markt, donderdags van 9.00— 10.30 uur. ZIERIKZEE Jaarvergadering 1. O(rat). Vereniging In het overblijflokaal van de R.S.G. „Prof. Zeeman" hield de Zie- rikzeese Oratorium Vereniging dins dag de algemene ledenvergadering, onder voorzitterschap van de heer M. J. Bij de Vaate, die in zijn openings woord terug greep op het januari- cpncert, waarop uitstekende recen sies en goede reaktiés zijn gekomen. De toen gebruikte formule voor de programmasameristelling zal ook in de toekomst gebruikt moeten wor den, daar bij één pi-ogramma-vul- lend werk doorgaans drie tot vier solisten nodig zijn. Deze zijn zo duur geworden, dat men met één profes sionele solist(e) zal moeten volstaan. Als alles meezit kan een volgende uitvoering in de herfst van 1975 wor den gegeven. Later op de avond gaf de dirigent de heer Jac. M. Lüykenaar een na dere toelichting op de plannen. Voor de kersttijd komt een nieuw pro gramma gereed, dat al in studie is. Voor een uitvoering worclt gedacht aan werken van: Joh. Chr. Bach, Max Bruch en Haydn („Voliendet ist das grosse Werk".) e.a. De sekretaris de heer J. C. de Vos gaf een uitvoerig jaaroverzicht, waarin ook de uitvoering centraal stond. Het koor bestaat thans uit dertig dames en tien heren, met twee toezeggingen van nieuwe leden. Financiële perikelen De penningmeesteresse mevr. E. Koper-Rodoe bracht het financieel verslag uit. Er is welivvaar een batig saldo, maar dat wordt meer dan op geslokt door de kosten voor de uil- voering, waarvoor moest worden ge leend. Een wat breder gemonteerde uitvoering gaat gauw f 2 a f 3000 kosten. Gehoopt wordt op nog enige subsidie van de gemeente. Bij de bestuursverkiezing werd de heer K. de Oude herkozen. Afscheid werd genomen van mevr. E. Hage- steyn-den Haan, die zich niet meer herkiesbaar stelde. Zij ontving een herinneringslepeltje als blijk van waardering. In de vakature zal latei- worden voorzien. Bij de rondvraag werd gevraagd naar de verhouding tol het Zierik- zees Kamerkoor. De voorzitter zei dat de betrekkingen zijn genormali seerd, zij hel dat het bestuur een ze kere afstandelijkheid meent te moe ten bewaren, in het kader van een voorzichtig beleid. Het zou echter totaal onjuist zijn, indien hieruit ge- konkludeerd werd dat rankuneuze overwegingen binnen de Z.O.V. gel den. De dames mevr. Groot en mevr. Bouwman werden benoemd tot le den van de kaskommissie. Na afslui ting der vergadering draaide de heer H. J. Pols een voortreffelijke bandopname van het kerkconcert op 29 januari; voor de leden een bij zondere ervaring. Besloten werd nog in te gaan op een eventueel verzoek uit de West hoek voor een tussentijds optreden. De dames mevr. Krijnse Lokker en mevr. Bliek te Westerschouwen brachten een rijmgedicht over het wel en wee van het koor. Vergadering Beatrixschool Op dinsdag 26 maart wordt in het schoolgebouw aan de Grachtweg een vergadering gehouden van de gemeenschappelijke regeling Bea trixschool. Ter vergadering zal een nieuw bestuur moeten worden ge kozen. Fiimkring „Ziejook" Op vrijdag 8 maart a.s. organiseert „Ziejook" weer een filmavond in de aula van de R.S.G. „Prof. Zeeman". Uitgebracht wordt de film „De boodschapper" van Joseph Losey. In „De boodschapper" wordt een jongen, die met vakantie is in het buitenhuis van een bevriende familie in een dwangpositie gebracht: een van de dochters van de familie laat hem briefjes overbrengen naar een de biiunt wonende pachter'. De jongen weet niet wat er in de brief jes staat, maar ze hebben iets ge heimzinnigs voor hem. En terecht, want het meisje heeft in het diepste geheim een verhouding met de boer. In de Victioraanse tijd, waarin deze film speelt, moest zo'n relaitie wel mislopen: menselijk contact was alleen mogelijk voor 2over dat bin nen de klasseverhoudingen in te passen was. De allesoverheersende rol van het fatsoen is een van de meest trieste aspecten van het tijd perk van Victoria. Ontdekking van de relatie blijft niet uit. En - hoe vreemd loopt het vaak - het is de jongen die voor de scharidalige verhouding verantwoor delijk wordt gesteld. L.T.S.-dag en Ierse avond Op 14 maart a.s. wordt in de LTS een open dag gehouden, die 's avonds wordt afgesloten met een avond, ten dienste van de Ierse kinderen, die met Pasen naar Schouwen-Duive- land komen. Voor tijden zie men de agenda. Mosselfeest! Op grond van de gewekte ver wachtingen, voortvloeiend uit het voor de visserij gunstige Ooster- schelde-rapport van de Commissie Klaasesz heeft burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee de hoop uitgesproken, dat in het komend seizoen weer een mosselfeest zal worden georganiseerd. BURGH IIAAMSTEDE Filmavond „De Koppeling" De motorcrossklub „De Koppeling" organiseert a.s. vrijdag 8 maart in hol el Bom, zaal „Tavenu" voor haar leden, donateurs en begunstigers een filmavond. Op deze avond zullen films worden vertoond van in het afgelopen seizoen gehouden motor- crosses te Holten, Valkenswaard, Venray, Rhenen, Meijel, St.-Antho- nis, Loonen en Paal (België). De filmavond zal worden verzorgd door het motorfilmteam St. Anthonis in Noord-Brabant. BURGH Vergadering H.SV „De Krabbe" De hengelsportvereniging „De Krabbe" te Westerschouwen zal a.s. vrijdag 8 maart in café-bar „De Westhoek" te Burgh haar voorjaar vergadering houden. Op de agenda staat om. het jaarverslag van de penningmeester, benoeming con cours commissie en het wedstrijd- programma 197-1. „Mensen in Nood" De klcdinginznmelingsnktie van de slichting „Mensen in Nood" te Burgh zal a.s. maandag 11 maart worden gehouden. De inwoners zullen dan van 14.00 tot 17.30 uur dc door hen beschikbaar gestelde kleding kunnen afpeven in „Revasa". Te Haamstede zal men de kleding a.s. dinsdag 12 maart van 14.00 tot 17.30 uur kunnen afgeven in de Hervormde kerk. De oppervlakte, waarop (le gebou wen zijn geprojektcerd, beslaan in totaal niet minder dan 45 ha, in de onmiddellijke omgeving heeft Pechi ney nog optie van 90 ha voor een eventuele uitbreiding in de toekomst. Uit de verstrekte gegevens blijkt een enorme produktie-uitbreiding van aluminium, een metaal dat steeds meer als duurzaam gebruikmateriaal wordt verwerkt, o.a. voor vliegtuig en scheepsbouw, en niet te vergeten in de autoïndustric en ook steeds meer toepassing krijgt in de bouw nijverheid en voor vele gebruikvoor werpen. De toename wordt geschal op 10 proeent por jaar. Uiteraard bleek bij deze groep gro- te belangstelling te bestaan aangaan de de graad van luchtverontreiniging, die de produktie van aluminium in die omgeving veroorzaakt. Aan de hand van dia's en toegelicht door een landbouwdeskundige medewerker in dienst van Pechiney, de heer De Bruijne, werden de schadelijke ge volgen van overdosis fluor aan plan ten en dieren besproken en bekeken. De bezoekers kregen de indruk dat bij Pechiney veel aandacht besteedt wordt aan een optimale zuivering van de verbrandingsgassen. Alleen hiervoor is ruim een bedrag van 100 miljoen gulden geïnvesteerd. De fabriek ligt, wat vervuiling be treft, beneden de grens die door onze overheid wordt gesteld. Er is op het punt van de bestudering van de ver ontreiniging een intensieve samen werking met de P.D. en de gezond heidsdienst voor dieren. In een straal van 18 km van de fa briek worden regelmatig metingen verricht. Bij Pechiney lijkt deze zaak serieus te worden aangepakt wat, ge let op de ernstige schade bij werke lijke fluorbeschadiging, als een posi tieve zaak overkomt, en dergelijke aanpak kan voor vele andere in dustrieën tot voorbeeld strekken en bijdragen om te komen tot een zo gering mogelijke verontreiniging. Met de uiteenzetting en diskussie volgde een rondrit over het fabrieks- emplacement. In de enorme fa briekshallen werd de produktie van aluminium, van aluinaarde tot zui ver vei'handelbaar produkt gadege slagen. Opvallend is het gering aan tal personeelsleden, ongeveer 900. Het produktiepfoces wordt, waar mogelijk automatisch en mechanisch NOORDGOUWE Geslaagd Zuster P. D. de Keijzer slaagde deze week voor het examen iter ver krijging van het diploma Ziekenver pleging A, met kraamaantekening. Zuster De Keijzer is werkzaam in het ziekenhuis „Bergzicht" te Goes. DREISCHOR Afd Ned. Bond van Plattelandsvrouwen De Ned. Bond van Plattelands vrouwen Noordgouwe e.o. hield een bijeenkomst in café „De Drie Scha pen" te Dreischor. Het was de ge bruikelijke voorjaarsvergadering met bestuursverkiezing. Aftredend was mevr. Goudzwaard-Geleynse. In haar plaats werd met grote meer derheid gekozen mevr. L. E. Natte- van Popering te Dreischor. In de pauze werd een verloting gehouden, om de kas wat op peil te houden. Na de pauze vertelde mevr. De Kup te Haamstede over ontwikke lingshulp en vertoonde zij de film van Bert Haanstra getiteld „Nooit Genoeg". Al met al was hel een ge- OUWERKERK. 4-3. Hel harmo- nieRezelschap „Nieuw Leven" heeft een uitstekend geslaagde uitvoering achter de rug In zijn openingswoord verwelkom de de voorzitter, de heer J. B. Man- ni in het bijzonder mevr. v. d. Weijde echtgenote van de door een droevig ongeval zo plotseling overleden en zeer gewaardeerde directeur, mevr. Everwijn, echtgenote van de thans in funktie zijnde directeur, de ere leden en de burgemeester, die wal later ter uitvoering kwam. Als naar gewoonte liet hij de akliviteiten van het voorbij jaar de rovu passe ren en stelde vervolgens de nieuwe direkteur. dc heer P. H. J. Evcrwijn voor. Omdat de lijd van voorberei ding wat kort was geweest, bood hij bij voorbaat, zijn excuses aan voor het geval, dat er iets mis zou gaan. Er zijn op 't ogenblik 6 leerlingen in opleiding. „Wie zich wil aanmel den. hij wachtc niet te lang", aldus de voorzitter. Er zijn reeds enkele nieuwe instrumenten aangeschaft. uitgevoerd. Het personeel bestaat voor 50 procent uit Zeeuwen. De fa bricage van aluminium, verkregen via electrolyse, kost enorm veel ener gie. De benodigde stroom wordt ge voed vanuit de kerncentrale te Bors- sele. Na deze voor werkers in de landbouw zeer interessante excursie, werd nog een goed verzorgde maal tijd aangeboden. Dankwoord De heer H. J. van de Zande, voor zitter van de afd. Oosterland. die be dankte namens de hele g2-oep, en toonde zich zeer erkentelijk dat Pe chiney de landbouwers heeft willen ontvangen, en een volledig overzicht van de fabricage heeft willen geven. De heer Markusse van de ZLM, wees nog op bet feit dat tijdens de excursie is gebleken dat de proble men in de land- en tuinbouw en vee teelt ten aanzien van de fluorbescha diging, objectief worden benaderd. Er is een streven naar zo weinig mo gelijke verontreiniging, en daardoor voorkomen van schade en ellende. Uit erkentelijkheid bood de heer Van de Zande enige exemplaren van het boek „Van Nabij en Verre" aan. In de middag werd vervolgens koers gezet naar Koi'tgene, waar in het hotel: „De Korenbeurs" een gesprek gevoerd werd over de samenwer kingsvorm van Schaik, Noordhoek en Van Oeveren, een drietal landbouw bedrijven van resp. 31, 38 en 66 hec tare groot. De bijeenkomst stond on der leiding van de heer Hoiting, van de Z.L.M.. De heer Van Schaik, woordvoer der namens de samenwerkingsvorm, gaf een toelichting op het ontstaan en de uitvoering van deze samen werkingsvorm waar hij deel van uitmaakt. Na de uiteenzetting over bouwplan, gebruik van machines en inbreng van arbeid, ontstond een levendige diskussie. De heer L. A. Jonker, voorzitter van de landbouw vereni ging te Bruinisse, dankte tenslotte de heer Van Schaik voor zijn duidelijke uiteenzetting. De landbouwjongeren, en de verdere deelnemers aan deze excursie mogen terugzien op een buitengewone leerzame en geslaagde dag. slaagde avond met een behoorlijke opkomst. NIEU WERKER K Zanguitvoering koren Dinsdag 12 maart a.s. houdt de zangvereniging Nieuwer kerk met het koor „Eén naam is onze Hope" en het kinderkoor „Van knop tol bloem" weer een uitvoering. Deze uitvoering wordt gehouden in „Ons Dorpshuis". OOSTERLAND Geslaagd Aan de De Ruijterschool te Vlis singen slaagde bij de gehouden exa mens voor het praktijkdiploma Eer ste Stuurman Grote Handelsvaart onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. C. Lems Thz. Als een bijzonder heid kan worden opgemerkt dat de leeftijd van de kandidaat 27 jaar is. Het komt zelden voor dat iemand op deze jeugdige leeftijd slaagt voor eerste stuurman. Nieuw vaandel Het verheugde de voorzitter zeer. dat op deze avond het nieuwe vaan del kan worden getoond, dank zij de offervaardigheid van de burgerij Het onderhoud der uniformen is een prob'leem. „Wie wil zich aanmelden om dit in orde te krijgen en te hou den?" zo vraagt de voorzitter. Hierna werd het muziekprogram ma goed afgewerkt. Begonnen en geëindigd met een mars. waren er een fantasie, een suile en een paar walsen. Eigen krachten verzorgden hierna het toneelspel in drie delen: „Strikt zakelijk". Gezegd kan wor den. dat het stuk goed was inge studeerd. Het duurde niet lang. oi dc lachspieren kwamen in aktic. De regie had de heer .7. Hage. In de pauze na het eerste bedrijf werd de gebruikelijke verloting ge houden. die een goed resultaat heeft gehad. Het bal-na hield de danslustigon tenslotte tot ver in de „kleine uur tjes" bijeen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3