FRAAIE UITBRIEDING BLOEMEN- EN TUINCENTRUM JONKER TE HAAMSTEDE Pzem krijgt offerte voor tweede kerncentrale M0NPRAG0N - ZIERIKZEE DAMN Cinema-menu Boze Belgische boeren Bankgebouw in Parijs bezet AGENDA 2 Romeinse basiliek gekraakt MASII MASII LAATSTE NIEUWS Advertentie Mevrouw Everwijn, echtgenote van de hurgemeester, onthulde het naambord van de nieuwe uitbreiding van het bloemencentrum. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) HAAMSTEDE, 5-3. Met het wegtrekken van hel doek voor het naambord, werd dinsdagmiddag door de echtgenote van de hurgemeester van Westerscliouwen, mevrouw L. C. Everwijn-van den Bout, de nieuwe bloemenkas van het bloemen- en tuincentrum van de heer C. W. Jonker, aan de Hogezooin te Haamstede, officieel geopend. Dc talrijke aanwezigen, die van kun hun belangstelling blijk gaven, konden hiermee tevens kennis nemen van de naam van deze aanwinst voor de Schouwse Westhoek: „Het trefpunt voor bloemenvrienden". De heer Jonker vond het een goede gedachte deze naam aan zijn nieuwe zaak te geven, daar er op de zaterdagmorgen, vooral in het voorjaar, talrijke bloemenvrienden by hem komen om hun gedachten met elkaar uit te wisse len over de aanleg van de bloementuintjes en de te planten bloemen. Mevr. Everwij n-v. d. Bout betrad als eerste de nieuwe kas. Nadat zij alles in ogenschouw had genomen feliciteerde mevr. Everwijn de fami lie Jonker met de nieuwe zaak die een lust voor het oog is om te zien. Prijs Nederlandse letteren voor Marnix Gijsen DEN HAAG, 6-3. Minister Van Doorn van c.r.m. en de Belgische minister van Nederlandse kuituur, J. Chabert, hebben op advies van de jury de prijs der Nederlandse lette ren 1974 toegekend aan de Vlaamse schrijver Marnix Gijsen, voor zijn letterkundige werk. De prijs zal be gin oktober uitgereikt worden op de de 24ste algemene konferentie dei- Nederlandse letteren in Utrecht. Nog duidelijk te weinig' olieaanvoer DEN HAAG, 6-3. Dc olie-aanvoer in ons land is nog steeds 12,5 a 15 procent kleiner dan vorig jaar, maar het ziet er naar uit dat tot nog toe de industrie zich weet te redden. Er is eigenlijk alleen tekort aan twee olieprodukten, namelijk ben zine en nafta, de grondstof voor de petrochemische industrie, die hier van jaarlijks zeker zeven miljoen ton nodig heeft. Wat benzine betreft is het nog steeds noodzakelijk dat het autover keer vijftien procent op het verbruik bezuinigt, aldus een woordvoerder van het ministerie van economische zaken. De heer Jonker sprak woorden van dank tot mevr. Everwijn voor de bereidwilligheid om de opening van zijn zaak ite willen verrichten, waar- f voor zelfs de vakantie moest worden onderbroken. De heer Jonker zei te hebben getracht er iets moois van te maken, iets waarin hij zeer beslist is geslaagd. Dank bracht hij aan al len die hadden meegewerkt om het geheel in een bijzonder snel tempo te realiseren. Burgemeester H. P. Ever wijn fe liciteerde namens het gemeentebe stuur de fam. Jonker met deze aan winst, waarvan naar hij hoopte men veel genoegen zal mogen beleven. Overzichtelijk De nieuwe bloemenkas met een oppervlakte van 170 m-, biedt de clientèle een bijzonder overzichtelijke aanblik. Een schat van bloemen en planten in velerlei soort maken het geheel als een feestelijk schouwspel met zijn rijkdom aan kleurenscha- keringen. Ook droogbloemen, welke de laatste tijd een enorme vlucht hebben genomen, zijn in een ruim assortiment aanwezig. In het geheel is ook een nieuw kantoor en een bindruimlc onder gebracht. De nieuwe bloemenkas werd gezet door de firma Hobo uit Ncderhemert centrale verwarming firma v. d. Linde te Oud-Beijerland, sanitair firma C. B. Bom en clectriciteit fir ma Dijkman. Verder werd met eigen krachten, vaak tot laat in de avond, aan de bouw gewerkt. Voor üc gemeente Westerscliou wen noemde mevr. Evcrvvyn het een aanwinst. Bloemen zijn als mensen zei mevr. Everwyn, op zijn tijd moe ten zij dc zon en dc nodige aandacht hebben. Verzuimt men dit om te doen dan verwelken zy. MIDDELBURG, 6-3. De Provin ciale Zeeuwse Energie Maatschappij verwacht nog deze week de laatste offerte binnen voor de bouw van een tweede kerncentrale bjj Borselc. Een kerncentrale die een tweemaal zo grote kapaciteit zal krijgen als de bestaande kerncentrale, nl. 1000 m.w. Hot betreft hier twee technische offertes, uitgebracht door de com binatie General Electric, Rijn - Schelde - Veroinre en die van Kruft- werk-Union - Siemens - Stork. Eén van de drie KWU-Sicmcns, heeft dc eerste kerncentrale bij Borsele, die vorig jaar in gebruik is genomen, ook gebouwd. Dc economische offertes mei de prijsberekeningen worden pas later verwacht. Als dc offertes onderzocht en de vergunningen vcrieend zijn, zal er in principe gestart ktinneh worden mei dc bouw. Maar of dal ook wer kelijk gebeurt, hangt uiteindelijk weer af van de beslissing van rege ring en parlement en van het bedrijf zelf. aldus mr. Donders, di reki id id van de P.Z.E.M. Een woord van waardering sprak mevr. Everwijn itot de heer en me vrouw Jonker voor de wijze waarop zij dit door veel inzet en hard wer ken tot stand hadden weten te bren gen. „Een zaak zonder stuwkracht, is als een kruiwagen zonder duw- kracht. Mevr. Everwijn sprak de wens uit dat ook de kinderen van de ondernemer in de toekomst de zelfde liefde voor de bloemen zullen mogen hebben als hun ouders, die zij heel veel succes toewenste. ROME, 6-3. - Ongeveer honderd daklozen en betogers hebben woens dag de romeinse St. Paulus-basiliek bezet, uit protest tegen de woning nood. San Paolo, de op één na grootste kerk in Rome, is de derde kerk die in de afgelopen dagen door de armen van Rome is bezet. De twee andere zijn de San Policarpo en Don Bosco. In het geheel zijn 2.500 leegstaande panden gekraakt. Staatlozen in Nederland DEN HAAG, 6-3. In Nederland zijn nog 5.000 staatloze mannen, die het Nederlanderschap verloren hebben door in de Tweede Wereldoorlog in dienst te treden van de vijand. Voorts zijn er 1.000 vrouwen, die hetzij als gevolg van eigen dienstne ming bij de vijand, hetzij als gevolg van dienstneming van haar man, staatloos zijn. In 1953 waren er nog 20.000 staat loze Nederlanders. Haagse PTT in aktie tegen spreidingsplannen DEN HAAG, 6-3. Dc gezamenlijke dienstcommissies van de PTT-dien- sten, die volgens de plannen van het kabinet uit de Haagse agglomeratie naar Groningen en Leeuwarden moeten verhuizen, hebben woensdag het PTT-personeel by deze diensten opgeroepen tot echprotèst-actie. Tandartsen: stop niet met fluoridering NIJVERDAL. 6-5. Bij dc officiële start van een programma voor tand heelkundige voorlichting en opvoe ding in Overijssel, woensdagmiddag in Nijverdal, hebben alle tandartsen sprekers er met klem op aangedron gen de fluoridcring niet stop te zet ten. Drs. K. Clay, directeur van het voorlichtingsbureau voor de voeding kreeg een spontaan applaus toen hij de gemeente Enschede lof toezwaai de voor het door b. en w. van deze gemeente gehandhaafde standpunt om fluoridering van het drinkwater niet stop te zetten. Meubelfabriek sluit BERGEYK, 6^3. Meubelfabriek Spectrum N.V. te Bergeyk gaat slui ten. De poduktie zal geleidelijk wor den beëindigd, zodat de 30 medewer kers zoveel mogelijk gelegenheid krijgen elders een werkkring te vin den. Directie en commissarissen zeg gen hiertoe te hebben besloten ge zien de ongunstige gang van zaken en toekomstverwachtingen. Met de vakbonden is overleg geopend over de te treffen voorzieningen voor die gevallen waar het vinden van ander werk problemen geeft. Geraffineerde aanranding GRONINGEN, 7-3. Naar eerst nu door de politie te Groningen bekend is gemaakt, is zaterdagavond rond acht uur in Groningen een 17-jarige studente uit die stad aangerand. Zij liep door de Wassenberghstraat naar huis en werd aangesproken door een opgewonden man die vroeg of zij hem wilde assisteren. Er zou een man van de trap zijn gevallen. Intussen zou hij dan de ambulance bellen. Het meisje voldeed aan dit ver zoek. De man kwam daarop direkt de woning weer binnen en dwong haar de trap op naar een slaapka mer. Daar bond hij haar armen op de rug en randde haar aan. Nadat de man was weggegaan, wist het meisje zich te bevrijden. Bestrijding van rivierblindheid WASHINGTON. 6-3. De wereldbank heeft dinsdag een 20-jaren programma ter be strijding van dc rivierblind- heid in zeven Westafrikaanse landen bekendgemaakt. liet gaal 120 miljoen dollar kosten en wordt gesteund door de be trokken landen: Dahomey, Ghai\a, Ivoorkust. Mali, Niger. Togo en Boven-Volta. Vijf landen, Engeland, Frankrijk, Nederland, West- Duitsland en dc V.S., hebben voor dc eerste vijf jaar 7,5 miljoen dollar toegezegd. Rivierblindheid - onchocer ciasis - ivordt veroorzaakt door een worm die op mensen wordt overgebracht door de zwarte vlieg. Meer dan een miljoen mensen, 10 procent van de bevolking in hel be trokken gebied, lijden er aan. Hotel - Restaurant - Bioscoop Concertzaal - Telefoon (01110) 2670 A.s. zaterdag- en dinsdagavond: BEKROOND MET DE GOUDEN PALM 1970 TE CANNES gives a 20th Century-Fox prosenleort een IngO Premtnger Produktie DONALD SUTHERLAND ELLIOTT GOULD TOM SKERRITT OC lUXtt" fANA,VISION* Op deze avonden serveren wij weer ons inmiddels bekende a 15,— (inclusief bioscoop) Kop bouillon met merg Ossehaasbiefstuk van de grill knoflookboter, gemengde sla gepofte aardappel Luchtige Mokapudding Toegang 14 jaar Cinemascope Keuken open: 17.00 uur Aanvang hoofdfilm: 20.30 uur Rechter beboet zichzelf ADRIAN (Michigan), 7-3. Omdat hij tien minuten te laat als rechter op een proces verscheen heeft Ralph Kohn in Adrian (Michigan) wegens minachting van het hof zichzelf de forse boete opgelegd van 50 dollar. In 1981 weer volkstelling DEN HAAG, 6-3. De eerstvol gende volkstelling in Nederland vindt plaats in het tjijdvak van 1 maart tot 31 mei 1981. Het is de bedoeling bij deze volks telling gegevens te vergaren over demografische, beroeps- en sociale kenmerken van de te tellen indivi duen. Ook worden gegevens verza meld over forensisme, onderwijs, bron van levensonderhoud en derge lijke. Minister Lubbers (economischeza- ken) heeft dit meegedeeld in ant woord op vragen van de tweede-ka merleden Patijn en de Vries. Overval op bank: buit 125.000 gulden ROOSENDAAL, 6-3. Twee man nen van ongeveer 25 jaar zijn woens dagavond om kwart over zes de Ne derlandse Kredietbank in Putte (N. Br.) binnengedrongen en hebben een 25-jarige vrouwelijke bankemployée, onder bedreiging van een pistool, f 125.000,afhandig gemaakt. De mannen zijn er vandoor gegaan in een gereedstaande auto. Tot nu toe ontbreekt van hen elk spoor. De districtsrecherche Breda en de rijks politie in Woensdrecht, in totaal 18 man, zijn met de zaak bezig. De po litie in België is gewaarschuwd. De twee overvallers droegen car navalsmaskers. Zij drongen het bank gebouw, dat al was gesloten, vanuit een aangrenzend gebouw, dat werd bouwd, binnen; op de zolder ervan maakten zij een gat in de muur en kwamen zo regelrecht op de boven verdieping van de bank. Zij liepen naar beneden en één van hen be dreigde de bankemployée, die alleen was, met een pistool. De vrouw was bezig dc kluis op tc ruimen. Zij werd beetgepakt. Dc mannen plakten haar mond en ogen met pleister dicht. Ook de handen van de vrouw werden met plakband aan elkaar geplakt. De mannen zijn razendsnel ge vlucht. Niemand, behalve dc bank employée, heeft hen zien wegryden. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de Oeral ligt het cen trum van een krachtig cn omvang rijk hoge drukgebicd. In grote delen van Rusland als ook in Finland houdt het een stabiel weertype in stand waarbij het 's nachts tot ma tige of strenge vorst komt. Via Zuid-Zweden heeft dit hoge druk gebicd woensdag een uitbreiding on dergaan in de richting van ons land. Daarbij kwam later op dc dag een 7,wakke oostelijke stroming boven onze omgeving tot stand. In deze stroming werden donderdag wolken velden. afkomstig uit Duitsland, naar ons land gevoerd Deze aanvoer houdt vrijdag aan. Er moet dan ook op veel bewolking worden gerekend. De middagtemperaturen zullen niet boven dc 4 a 5 graden uitkomen. De ncerslagkanscn blijven uiterst klein. BRUSSEL, 6-3. Ongeveer 4000 Belgische boeren, uit aUe streken van het land, hebben woensdag bij Battice een betoging gehouden. De boeren betoogden tegen „voort durende onteigeningen van goede landbouwgrond" en voor een her waardering van de thans geldende landbouwprijzen. Voor de betoging was door het stadsbestuur toestemming verleend. Ze verliep zeer ordelijk. Verschei dene Belgische parlementsleden na men aan de betoging deel. Grote schade bij brand in 's Heer Arendskerke GOES, 6-3. Een uitslaande brand in een woning in 's-Heer Arends kerke heeft f 110.000 schade veroor zaakt. De brand ontstond door 'n de- fekt in de oliekachel. De brandweer van 's-Heer Arendskerke moest van wege de omvang van de brand as sistentie vragen aan de brandweer in Goes. Niemand liep persoonlijk letsel op. Poging' tot doodslag DEN HAAG, 6-3. De Haagse poli tie heeft een 16-jarige scholier aan- gehoudén op verdenking van poging tot doodslag. Twee vrienden van 17 en 18 jaar zijn gearresteerd wegens openlijke geweldpleging. De 16- jarige jongen zou in de nacht van dinsdag op woensdag- na een vecht partij waaraan zijn vrienden ook deel namen, een onbekende man met twee pistoolschoten hebben ver wond. De man is daarna weggelopen en is spoorloos. Dader van overval aangehouden ROTTERDAM, 6-3. De Rotterdam- sc politie heeft woensdagavond om streeks half tien de man aangehou den, die vijf uur eerder in Rotter dam-zuid dc eigenaar van een radio zaak had neergeslagen cn beroofd van f 130, De overvaller, die werd gearres teerd in een wegrestaurant langs rijksweg 16, ter hoogte van Ridder kerk, bleek een oude bekende van dc politie: de 39-jarige Rotterdam mer H. C. Diefstal bontjassen MIDDELBURG, 7-3. Bij een in braak in een textielhandel tc Mid delburg is donderdagnacht een par tij bontmantels gestolen ter waarde van ongeveer f 25.000,—. Van dc da ders ontbrak donderdagmorgen nog elk spoor. Bewoners bezetten bejaardencentr u m PRINSEBEEK, 7-3, De bewoners en personeel van Hagedonk in Prinsebeek houden sinds woensdag avond hun bejaardencentrum bezet, /.ij zijn bel in erolc meerderheid niet eens met hel ontslag dat het bestuur bij het Gewestelijk arbeids bureau in Breda heeft aangevraagd voor direktcur Loose cn diens echt genote, hoofd van dc huishouding. Sommelsdyk Gallerie De Welle, 2 maart-3 april, schilderijen, etsen en tekeningen van Ernst Blok. Ma t/m vrij 2-5 uur za 10-5 uur. Zierikzec 't Lange Uus. Kunstexpositie, 912; Vfe26. Donderdag: 79. Maandag en zondag gesloten. Donderdag 7 maart Zierikzee „Mondragon", 14.00 uur. voorjaars vergadering afdeling Schouwen Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Hervormde Vrouwengroep. Concertzaal, 20.00 uur, Miel Cools (Z.V.U.). Huishoudschool. Consumentenvoor lichting. 24 uur. Ouwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur vergadering landbouwvereniging „Aller Belang". Vrijdag 8 maart Zierikzee Concorda, 20.00 uur DS'70. Huis van Nassau, ledenverg. K.N.B.B. Schouwen-Duiveland. Aula RSG Prof. Zeeman. 20.00 uur, „Ziejook"-filmavond. Burgh Café-bar „De Westhoek", 20.00 uur, voorjaarsvergadering h.s.v. „De Krabbe". Haamstede Hotel Bom, zaal Tavenu, 20.00 uur, filmavond „De Koppeling". Brouwershaven Verenigingsgebouw, toneel - feest avond a.s.v. „Brouwershaven". Oosterland Conferentiekamer, feestavond afde ling Duiveland Vereniging voor Openbaar Onderwijs. Zaterdag 9 maart Zierikzee Cafetaria Marktzicht, 10.45 uur v.m., ledenvergadering MEVO. Maandag 11 maart Dreischor Plaatsenhuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad Brouwershaven. Oosterland Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, Chr. Kleuterschool. Dinsdag 12 maart Nieuwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur, kooravond. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, V.V.V. Donderdag 14 maart Zierikzee L.T.S. 14.0016.30 uur open dag; Ierse avond 19.0021.30 uur. Vrijdag 15 maart Brouwershaven Hotel Jacob Cats, 20.00 uur,. W.S.V. „Brouwershaven". Zaterdag 16 maart Zierikzee Zuidhavenpoort, 14.00 uur, verzame len excursie Jeugdvogelwacht (Zuid- hoekinlagen). Westhoek Pompstation. 10.00 uur. verzamelen excursie Jeugdvogelwacht (domein wandeling). Renessc Dorpshuis, 19.30 uur, uitvoering N. H. Kerkkoor Renesse. Dinsdag 26 maart Zierikzee Schoolgebouw, 15.30 uur, vergadering Bealvixschool. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na halt zes Redaktie: M. J. Bij de Vaale (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 ol 4188 Bezorging: (01110) 4188 PARIJS, 7-3. Ongeveer 300 politic mannen hebben donderdag op ver zoek van dc direkteur het gebouw van dc bank van Frankrijk in Parijs bezet. Het gebouw was al enkele da gen in handen van stakers. Bij dc politicaktie deden zich geen incidenten voor. Enkele uren later riep de vakbond op tot een algemene staking voor onbepaalde tijd van de 14.000 werknemers van de bank in heel Frankrijk. De bank hecfl in een kommuniquc meegedeeld dat het bedrijf veel hin der ondervond van de staking, die sinds 26 februari aan de gang is maar waaraan slechts een derde van hel personeel meedoet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2