doel-sparen of... elke maand een bedragje sparen om uw huis op te knappen Haile Selassie droomt onrustig DS70 gaf richtlijnen aan voor de verkiezingen Bouwkosten sterk gestegen 7 BLIK DOOR HET WERELD De V.S. en de Navo-bondgenoten Man overstuur na aanmaning per t.v. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 5 maart 1974 Nr. 21449 Advertentie Keizer Haile Selassie zal maar matig gerustgesteld zijn toen zijn muitende troepen hem via de radio hun trouw betuigden. Het leger is voor hem onmisbaar als instrument om zijn gezag te laten gelden en daarbij is onvoorwaardelijke ge hoorzaamheid een eerste vereiste. Die echter is nu verdwenen en daar mee een deel van de basis voor het autoritair gezag van de keizer. Haile Selassie heeft een grote reputatie als de wijze man van Afrika en niet ten onrechte. Maar dit is dan bepaald niet omdat hij de onbetwiste voor vechter van de demokratie is. Inte gendeel, zijn regime is hard en kon- servatief en iedere afwijkende op vatting binnen de heerserskring - ook in zijn eigen familie - wordt ra- dikaal uitgeroeid. Daartoe heeft hij in de eerste plaats zijn voor Afri kaanse begrippen zeer grote leger van ongeveer veertigduizend man, niet voor het weerstaan van bedrei ging uit het buitenland. Niet te ontkennen is dat Ethiopië de laatste jaren een stijging van het bruto nationaal produkt heeft ge kend die er - alweer voor Afrikaanse begrippen - wezen mag. Maar het is voornamelijk diegenen ten goede ge komen die het als leden van de heersende bovenlaag toch al niet zo slecht hadden. De bevolking als ge heel heeft van een welvaartsstijging amper iets te merken gekregen. Juist omdat in menig ander land echt meer wordt gedaan om de wel- vaartskoek, voor zover voorhanden, eerlijker te verdelen is begrijpelijke misnoegdheid ontstaan die zich vooral richt juist tegen de heersende groepen. Deze ontevredenheid is de laatste tijd aanzienlijk toegenomen doordat de hongersnood in de gebieden ten zuiden van de Sahara ook zijn uit loper in het rijk van Haile Selassie heeft. En de Ethiopiërs ervaren als de inwoners van de meeste niet-olie- bezittende ontwikkelingslanden hoe zeer prijzen de pan uitrijzen. Van daar rellen en demonstraties in Ad dis Abeba, waartegen uiteraard het traditionele middel van de troepen werd gebruikt. Overigens met min der sukses dan voorheen. Ten dele komt dit doordat Haile Selassies sol daten zich door funktie maar ook wel door betaling mochten voelen als een onderdeel van de bevoorrechte minderheid. Bedreiging In beide aspékten is de klad geko men. Het is eendeels niet leuk ge haat te worden als instrument van onderdrukking - dat neemt een massa charme van de funktie weg. Anderdeels is de prijsstijging vooral van voedingsmiddelen.-ook, niet.onge merkt aan hen voorbijgegaan, zodat ze moeten optreden tegen mensen die ze volkomen gelijk moeten ge ven. De muitende troepen in het noor den hebben nog een andere reden om hun positie hoe langer hoe on aangenamer te vinden. Asmara ligt in Erithrea, dat niet alleen doordat het vroeger een Italiaanse kolonie is geweest een beetje afwijkt van de rest van het land, maar ook door dat de meerderheid van de bewoners Mohammedaans is in plaats van Koptische christenen zoals in de rest VOORNAAM EN STIJLVOL CU ppertassen M Attachékoffers CAQUX* DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE ZIERIKZEE. Om de aandacht te vestigen op onderdelen van het sor timent, adopteerde Woninginrichting J. M. Tuinman Zn., enkele dagen de grote zaal van Concordia, mede ter introduktie van bepaalde stoffen. Waar anders sprekers optreden en de kelkjes worden geheven, stonden nu „de spullen" gereed ter bezichti ging. (Foto: Zierlkzeesche Nieuwsbode) van het land. De overgang van Ita lië naar Ethiopië hebben ze minder als een bevrijding dan als een ver koop gevoeld en ze snakken naar zelfstandigheid of eventueel aanslui ting bij het lslamietische Soedan. En daarvoor vecht ook een bevrij dingslegertje dat nooit gepubliceerde verliezen toebrengt aan de keizerlij ke troepen. Deze soldaten hebben het moeilijker dan de gezaghandhavers elders in het rijk en ivensen dat op zijn minst in geld gehonoreerd te zien. Dat is althans het motief ivaar- om jonge officieren en onderofficie ren hun chefs hebben vastgezet en een eigen gezag vestigden. Wat de centen betreft krijgen ze hun zin wel - de keizer kan moeilijk anders want hij heeft zijn leger nodig. Maar als jonge officieren en on derofficieren kennelijk zo aan het denken slaan en de slaafse gehoor zaamheid niet meer onvoorwaarde lijk in acht nemen, wat is dan de volgende stap? Schuilt er onder hen misschien een Ethiopische Nasser of Kadhaffi? Zelfs omringd door zijn- lijfwacht moet keizer Haile Selassie onbehaaglijk dromen. WASHINGTON, 4-3. De Ameri kaanse minister van defensie, James Schlesinger, heeft in het afgelopen weekeinde in zijn jaarverslag aan het kongres de maatregelen voor vooruitgeschoven verdediging van de NAVO-partners van de Verenig de Staten gekritiseerd als „lager dan ik voorzichtig acht". Schlesinger zei tegelijkertijd te geloven dat Amerika voldoende wapens zal verkopen aan zijn bondgenoten om niet tot ver mindering van de Amerikaanse troe pen in Europa te moeten besluiten. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BREDA. Op de rijksweg Breda- Dordrecht is, na eerst zondag is ge bleken, geschoten op een aantal be stelauto's. In een bestelwagen zaten elf kogelgaten, in twee andere be stelauto's drie en vier gaten. NIEUWE PEKELA. De 46-jarige gemeente-arbeider S. W. uit Nieuwe Pekela moest zondag als gevolg van een steekpartij met slagaderlijke bloeding worden opgenomen in een ziekenhuis in Winschoten. DEN HAAG. Onbekenden hebben in de nachfongewenste bezoeken ge bracht aan de stations van Raven- stein, Culemborg en Hilversum- sportpark, waarbij een brandkast met f 1750,er in en in hoofdzaak sigaretten 2ijn verdwenen; STIPHOUT. In de nacht van za terdag op zondag heeft een brand het Confectiebedrijf Aalderts in de Dorpsstraat in Stiphout (N.B.) ver nield. Zowel voorraad en machines gingen verloren. OUDE PEKELA. In de Groningse plaats Oude Pekela is een mislukte overval gepleegd op twee oude broers. Van de overvaller, een onge veer 25-jarige man, ontbreekt nog ieder spoor. AMERSFOORT. Tweehonderd vormingswerkers - leden van de Al gemene Bond van onderwijzend per soneel - hebben zaterdag in een te legram aan minister van Kemenade (onderwijs) geprotesteerd tegen de ontwikkelingen rond het invoeren van de partiële leerplicht voor de werkende jeugd. De vormingswer kers vergaderden in Amersfoort. MAASTRICHT. De Commissie- Helleman (begeleiding mijnsluiting) vindt het sociaal niet verantwooi'd de mijnen Julia en Oranje-Nassau nog dit jaar te sluiten. Deze visie zal de commissie maandag in een tele gram aan minister Lubbers meede len. DEN HAAG, 3-3. De gasafgifte door de Nederlandse Gasunie heeft, in januari j.l. acht miljard kubieke meter bedragen. Dit was dertien procent meer dan de gasafgifte van 7,1 miljard kubieke meter van janua ri van het vorige jaar. Daar zijn tegenwoordig heel mooie materialen voor. Gemakkelijk te verwerken ook. Omdat steeds meer mensen het fijn vinden om zélf hun huis op te knappen. Dat schenkt dubbel voldoening en 't is de helft goedkoper. Maar... de hèlft goedkoper kan toch nog een héél bedrag zijn. Spaar er daarom voor, terwijl u rustig bekijkt wat en hoe u het gaat veranderen. En... spaar automatisch! Iedere maand groeit dan uw kapitaal met een vast bedrag zonder dat u er iets voor hoeft te doen. Dat kan met het Automatisch-Spaarplan bij de Zo noemen zich Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken. DODELIJKE ONGELUKKEN ENSCHEDE. De 13-jarige G. B. Hollander uit Losser, is in een En- schedees ziekenhuis overleden. Kort daarvoor was hij aangereden door een auto, toen hij met zijn fiets de Lossersestraat tussen Enschede en Losser wilde oversteken. OLDEBERKOOP. Als gevolg van een ongeval is zondagochtend te Ol- deberkoop de 27-jarige W. Stoelwin- der uit Oudehorne om het leven ge komen. DORDRECHT. In de nacht van za terdag op zondag is op De Geer in het Zuid-Hollandse Nieuwland de 18-jarige J. B. uit Nieuwland om het leven gekomen. Door de gladheid slipte hij met zijn motorfiets, raakte van de weg af en botste tegen een boom. Hij was op slag dood. LEEUWARDEN. In een ziekenhuis in Leeuwarden is maandagmorgen de 16-jarige C. Dijk uit het Friese Veenwoude overleden aan de gevol gen van een ongeluk in zijn woon plaats. De jongen had op zijn brom fiets geen voorrang verleend aan een auto. Met zwaar hersenletsel was hij naar het ziekenhuis gebracht. Vergadering' te Zierikzee ZIERIKZEE, 2-3. Op de bestuurs vergadering van de Federatie Zee land van DS'70, gehouden te Zierik zee, werd de verkiezingsaktic welke DS'70 tijdens de komende weken voor de verkiezingen van 27 maart a.s, wil gaan voeren, besproken. Het pro gramma wordt vastgesteld in nauw overleg met mr. K. A. Keuning, lid van de 2e Kamer voor DS.70 en de heer J. Weber, lijstaanvoerder voor de komende Provinciale Statenver kiezingen. Het programma bevat een schema voor oriëntatiebezoeken aan een aan tal gemeenten, discussieavond, open bare bijeenkomsten en voorlichtings- akties, waarvan de data de komende week definitief zullen worden vast gesteld. Tijdens de vergadering kwam het rapport van de Oosterschelde-com- Gert dacht na. „Als jij er nu voor zorgt, dat dit gedeelte precies klopt?" „Best, Gert. Het is namelijk mijn specialiteit." „Kijk eens aan." Hij begon te la chen. „We zullen het samen wel kla ren, wat denk je?" „Dat dacht ik ook." Een uur later zaten ze in het kan toortje en dronken koffie uit de au tomaat. „Dat ding hebben we een paar jaar geleden gekocht," verdui delijkte Diephuis, wijzend op de au tomaat. „Vroeger hadden we een vrouw, die de koffie en zo verzorgde, maar vader vond het te duur wor den. Vandaar." „Ze is vrij goed voor een auto maat." „Bij moeder thuis is ze natuurlijk beter." Gert keek hem opmerkzaam aan, bood hem een sigaret en zag de ring aan zijn hand. Toen ze rookten, vroeg hij:) „Al lang getrouwd?" „Twee jaar. We hebben een doch ter van vijf maanden. Je moet eens een avondje komen. En jij?" Gert glimlachte. „Ik ben nog vrij gezel. Zo'n haast heeft dat niet." „Hoe oud ben je, Gert?" „Acht en twintig. En jij?" „Twee en dertig. Jannie was ons vroegere buurmeisje. Eigenlijk gin gen we al van de schoolbanken af met elkaar. Haar vadler is metselaar Dat was mijn vader vroeger ook. Maar hoe gaat het? Vader begon voor zichzelf met een paar centen en had geluk. In twintig jaar zijn be drijf opgewerkt tot wat het nu is. Veertig man personeel. Ja en dan wordt hij iemand van betekenis in de bouwwereld en ziet zijn vroegere kameraden niet meer staan, snap je? Het is een paar keer uit geraakt. Va der werkt samen met een achitekten bureau in de stad. Eén van die lui heeft een dochter, Emmie. Vader heeft er op aangestuurd, dat ik met haar in kontakt kwam. Och, ze is wel een lieve meid, daar niet van. Ik heb een half jaartje omgang met haar gehad, maar ze is behoorlijk ver wend en daarom hadden we af en toe ruzie. Ze was me te veeleisend Uiteindelijk lag ze me niet. dus maakte ik het uit en zocht Jannie weer op. Tenslotte ging vader ermee akkoord, dat we gingen trouwen. M'n schoonvader is nu voorman. Ergens is het nog goed ook, want nu heeft-ie het wat gemakkelijker en verdient nog meer. Hij is een bovenste beste kerel en ik kan natuurlijk geen kwaad meer bij hem doen, he? Het is Piet voor en Piet na. Jannie is een schat en heeft veel geduld, want aanvankelijk mocht vader haar niet. Maar nu hij een kleindochter heeft, is dat aan het veranderen. Och, op den duur wordt dat allemaal wel goed. Af en toe heeft vader hel oen beetje in zijn bol. Het sukses is hem naar de kop gestegen. Nou, ik blijf met beide benen op de grond staan, hoor. In de bouwerij is de risikofak- tor altijd groot, dat weet je zelf ook wel. En ik heb er al verscheidene ka pot zien gaan. Tenslotte werken wij ook met bankkapitaal." 's Middags deed mevrouw Schol- lenberg open en liet Gert binnen. Hij betrad de eetkamer, de gedekte ta fel overziende. „Mijn dochter neemt brood tnec. want zc werkt aan 't an- missie ter sprake, voorzover de bij zonderheden bekend waren uit pu- blikaties van de nieuwsmedia. Het Federatiebestuur van DS-70- Zeeland verklaart zich tevreden met de principiële uitspraak van de voorzitter der commissie, dat de Oosterschelde dient te worden afge sloten en dat zulks in het kader van de Deltawet kan worden uitgevoerd. Het advies van de Commissie-Klaa- sesz acht het bestuur volledig con form het door DS'70 ingenomen standpunt, vervat in het „Werkpro gramma voor Nedexland '73-'77" lui dende: „De bestemming en inrichting van de af te sluiten Oosterschelde moeten uitdrukkelijk worden gere geld en mogelijkheden van inlaat van zeewater nader bestudeerd". Het bestuur meent, dat de gevolgen welke de hogere kosten onafwend baar zullen hebben op openbare werken en andere bestemmingen van overheidsgelden, zorgvuldig dienen te worden bestudeerd en tegen el kaar moeten worden afgewogen. Openbaar vervoer Gezien de ervaring dat zowel hel kabinet Biesheuvel als het huidige kabinet Den Uyl een voorkeur toon de en toont voor het sterk besnoeien van o.m. de begroting van Verkeer en Waterstaat, vreest het bestuur van DS'70-Zeeland ingrijpende gevol gen voor het openbaar vervoer. Ook de vaste oevei*vei-binding tussen Zeeuws-Vlaanderen en de rest van Zeeland loopt grote kans „op de tocht" te komen, terwijl andere in vesteringen waai'schijnlijk zullen moeten worden afgeremd. Landelijk, maar vooral voor de provincie Zee land lijkt het gewenst, dat de gevol gen van het „Ei van Klaasesz" be staande programma's voor het tot stand brengen van noodzakelijke voorzieningen niet verti-agen. Het bestuur van de Fedei*atie Zee land van DS'70 acht het mogelijk, dat gezien de steeds nijpender wor dende energiesituatie, tevens wordt bestudeerd of voorzieningen in de (te wijzigen) damconstruetie kunnen worden aangebracht voor de (even tueel latere) bouw van een getijden- centrale. DEN HAAG, 4-3. De bouwkosten in ons land zijn in vier jaar met 52 procent gestegen: het indexcijfer van de bouwkosten van woningen steeg van 100 in 1969 tot 152 in 1973. De stgging in 1973 ten opzichte van 1972: 11 procent. Het Centraal Bureau van de Sta tistiek baseert deze cijfers op de aannemingssommen van woningwet woningen. Hierbij zijn zo veel moge lijk correctiesaangebracht voor prijsveranderingen die niet het ge volg zijn van veranderingen in de bouwkosten. UTRECHT, 3-3. Terwijl een Utrechter uit de Bataviastraat za- terdaggavond, zich van geen kwaad bewust, gezellig naar een program ma op zijn kleuren-tv zat te kijken, kwam plotseling door het program ma heen een stem tot hem, die sprak: „Je hebt je kleuren-tv niet betaald". Totaal overstuur ging de man de straat op, hij vermoedde dat een overbuurman hem deze poets had gebakken. Van zijn vermoeden bracht hij ook de Utrechtse politie op de hoogte, maar die vond geen enkele grond voor die verdenking. De man werd gekalmeerd en de politie besloot de opsporingsdienst van de PTT in te schakelen omdat uit de betreffende wijk wel meer klachten over geheimzinnige stem men uit elektronische apparaten als radio's, tv's of elektrische orgels ko men, zij het niet met een dergelijke beschuldigende inhoud. FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK dere eind van de stad. Wilt u thee of koffie?" Hij dacht terug aan de slappe thee van die morgen en antwoordde, dat hij koffie prefereerde. De koffie was eveneens matig. De sneetjes brood waren weer uitzon derlijk dun en het beleg stond hem niet aan. Dat zei hij dan ook. „tk ben niet gek op boterhamworst, me vrouw. Ik heb liever pekelvlees, of ham. Of lever. En kaas bij voorkeur jonge en volvet. En uitsluitend wit brood." De vrouw trok haar lippen samen. Hij keek haar even aan en zag, dat ze zich ergerde. „Bruinbrood is ge zonder, meneer. En weet u wel, wat ham tegenwoordig kost? Om van le ver maar te zwijgen." „Dat intei-esseert me niet, me vrouw. Als u aan het eind van de maand eraan tekort komt, zegt u hel maar. Krijgt u meer. Want ik wil goed eten en drinken hebben. En 's morgens graag een gekookt ei." „Zo u wilt, meneer. Lust u soms ook nog bepaalde groentesoorten niet?" „Och, dat valt wel mee. Postelein ben ik niet wild op, spinazie even min. Voor de rest eet ik zo ongeveer alles. O ja. kippesoep houd ik ook niet van, maar voor de rest lust ik alle soep." „Soep. zegt u?" Ze keek hem ver bouwereerd aan. „Wij eten enkel zondags soep." „Zo? Nou. ik wil het wel iedere dag graag. Een toetje scheelt me minder, zoals pap of pudding, daar geef ik weinig om. Wel fruit" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7