3D Schets van „jachthuis" „De Helle" STRAT VVV ZIERIKZEE Kleuterschool te Bruinisse „maakt" het helemaal Ir. G. D. Kloosterboer sprak over historie van waterschappen klassieke fauteuil intermeubel 4 STREEKNIEUWS UIT SCHOUWENS HISTORIE Foto 1905. Omtrent de oorsprong van het huis „De Helle" is weinig bekend. De nu verdwenen gracht ten zuiden van het gebouw en gevonden fundamenten kunnen wijzen op een versterkt huis hoewel hier niets van bekend is. De naam Helle wjjsfc op een hoger gele gen erf, inderdaad komt dit nu nog met de werkelijkheid overeen. Een andex-e verklaring is dat men in de middeleeuwen de Maasmond, Helium of Heldine Zee noemde. Een zijtak hiervan gaf Hellevoeren Bvee- hil (Brielle) hun naam. Tussen Goe- ree en Schouwen liep ook een ver takking van de Maas. Misschien ont stonden zo (H)Ellemeet en „de Helle" In 1670 kwam „De Helle" voor in de nalatenschap van R. Verboom te Zierikzee. Jachthuis Vex-moedelijk was het een jachthuis er hingen 23 portretten en schilderij en met „Verscheijdene afbeeldinghe". Mr. C. Pous was de nieuwe eige naar van „de Helle" met 75 gemeten koren-, weiland, boomgaarden en bossen. In 1678 en 1679 liet hij het Film studenten - werkende jongeren UTRECHT, 4-3. Een groen sociologie-studenten uit Utrecht en iverkende jongeren uit de Domstad hebben samen een film voor werkende jonge ren gemaakt. De werkende jongeren spelen de rollen in deze 21 minuten durende film, de studenten zorgden voor de opname en montage. In principe is de rolprent bedoeld voor vormingscentra en actiegroepen. Basis voor de inhoud zijn allerlei gebeurte nissen die de betrokken wer kende jongeren zelf of in hun naaste omgeving hebben mee gemaakt. Gezocht is vooral naar gebeurtenissen die be- wustwordend hebben gewerkt. tegenwoox-dige huis optx-ekken en een sierlijke „plantage" aanleggen. In 1685 werd hij bedeeld met de „heu- sche jacht", in de grafelijke duinen. Uit die tijd stamde ook het na 1953 verwijderde jachttafereel boven de voordeur. In de vorige eeuw was „de Helle" een grote boex-derij met meer dan 55 ha eigen bouw- en weiland. Omstx-eeks 1875 splitste men het be- drijf. Nic. de Bruijne bleef op „de Helle", voor zijn bi'oer Stoffel wex-d aan de Kuyex-sdam „de. Hoge Blok" gebouwd. De familie De Bx-uijne voel de zich als „landadel" heer en mees ter op „de Helle", ze haddon een ei gen koetsier, die in het westelijk te gen de bakkeet aangebouwde huisje woonde. Rechts is de voormalige gang naar de „kêête" te zien. In 1882 werden door De Bruyne de in de tuin aanwezige funderingen met hoektorens opgegx-aven; men vond slechts een fles wijn en de op de „boomweie" liggende vliedbex-g werd eveneens afgegraven. Een ovex-leve- ring vertelde van een onderaardse gang van dit oospx-onkelijk één keer zo grote gebouw naar slot Moermónd De gepleisterde zijde moet binnen- Ondanks financiële moeilijkheden BRUINISSE, 4-3. Vorige week ver gaderde te Bruinisse de Ver. tot het instandhouden van de kleuterschool te Bruinisse, onder leiding van de heer B. de Groot. Deze kon zijn bevrediging uitspre ken, nadat hij de vergadering had geopend, over de belangstelling voor deze vergadering. De secretaris, de heer Joh. Huibers, had zijn jaarverslag in mineur opge steld, omdat de vereniging in een niet aflatende strijd is gewikkeld met de jaarlijks terugkerende begro tingstekorten. Wel mag worden te ruggezien op een geslaagde bazart maar dat is geen oplossing op lange re termijn. Daarom heeft het bestuur talrijke bei-oepen op Den Haag gedaan, bij het Ministerie van Ondei*wijs om meer subsidie voor bepaalde objec ten, die echter alle wei-den afgewe zen. Daai-na werd een beroep gedaan op de Kroon, waarop per 31 december nog geen antwoox-d was ontvangen. Toch kon de voox-zitter mededelen, dat vorige week bericht was ontvan gen, dat aan totaal f 4100,meer subsidie zal worden ontvangen over de jai-en 1970-'71 en 1972, zulks naar aanleiding van nieuwe verzoeken. En dit geeft moed, dat ook 1973, zo zal worden geïnterpreteex-d dat nog sub sidie over dat jaar mag woi-den ver- wacht. Gemeentelijke hulp Een ander lichtpuntje in het som bere vei-slag, was wel dat ook het gemeentebestuur, zich bereid heeft vei-klaai-d, enkele zaken (tuinonder houd c.s.) voor haar rekening te ne men. Ook dat betekent een aanzien lijke verlichting voor de exploitatie van de school. Want die school mag niel sti-anden, op geldtekort. Gepro- beei-d moet worden de school veilig tussen de klippen door te laten zei len ,tot ook de regex-ing in Den Haag de subsidieki-aan wat wijder open zet. Het kleuteronderwijs te Bruinisse mag niet verdwijnen. Daarom ware het wenselijk dat het ledental van de vereniging steeg. Velen zijn lid als hun kinderen de kleuterschool bezoeken, maar bedanken als de kin deren de school verlaten. Dat is be slist onjuist. Het jaarverslag van de penning- meestex-esse, mevrouw Kik-Boudeling gaf natuurlijk, maar nu in cijfers hetzelfde beeld, als het verslag van Cursus Streekgeschiedenis Het sluitstuk van de cursus streekgeschiedenis over de waterschappen mocht zich evenals de drie voorgaande lezingen in een zeer grote belang stelling verheugen. In wat wc „de grote pronkkamer" van 's Landskamer zouden kunnen noemen, gaf het hoofd van de Techn. Dienst Ir G. D. Klooster boer een inzicht in de historie van de waterschappen, voor het merendeel geput uit het standdaardvverk van Mr. P. H. Gallé „Beveligd Bestaan". Ook hier werd de basis van de lezing weer gelegd in het geologisch vlak; wat vanzelfsprekend overeenstemde, met wat in het voorjaar reeds was ver nomen uit de mond van drs. De Klerk over de geografische gesteldheid van de eilanden. Het hoogveenpakket werd overspoeld door de zee en er ont stonden kreckruggen en een eerste bewoning. Naast dit oudland ontstond door mensenhanden nieuw land. in de vorm van de eerste bedijkingen 1000 jaar na Chr.). Het is hel vermelden waard, dat bij de huidige werkzaamheden van dc Waterleiding Maatschappij langs de Serooskerkse weg (Haamstede- Schelphoek). dit hoogveenpakket, dat nauwelijks 1 meter onder de opper vlakte ligt. thans duidelijk zichtbaar is. En waar de kleilaag boven dit hoogveen ontbreekt en zand zich ver toont, waren kreckruggen en hier was dus de theoretische mogelijkheid tot bewoning! De dijkwerkers Van ouds waren de dijkwerkers vaklui. In 1167 werd te Brugge een vredesverdrag gesloten tussen dc graaf van Vlaanderen en die van Holland, waarbij overeen werd geko men, dat de Hollandse graaf 1000 dijkwerkers zou leveren voor dijk herstel in de buurt van Aardenburg. Dc graaf zag graag uitbreiding van zijn gebied, het betekende meer wel vaart en de edelen en gegoede bur gers kregen recht op deze aanwassen en behoefden meestal dc eex-ste ze ven jaren geen geschot te betalen. Voorts verleende de graaf octrooi aan de ambachtsheer om in te dijken met de daax-aan verbonden bepalin gen van recht van aanwas, eigendom van zeedijken, jacht- en visi-echten, vogclarijen en malerijen. In de late middeleeuwen zag men een duidelijke vooruitgang van dc bcdijkingstcchnick. Dat dit ook spe ciaal voor Schouwen broodnodig was is bekend. Ontzaglijk veel is hier verloren gegaan, volhardend is er gewerkt met handkracht en primi tief materiaal. Nog laten de karrc- vclden en de inlagen zien. hoeveel grond er is verzet. En de stryd tegen het water gaat tot op heden, dag en nacht door. Juridisch - administratief bezien ontwikkelde 't heemrecht in ons ge west zich omstreeks 1200. Hier be gint de eerste fase van onze water schapsgeschiedenis; men kan zelfs spreken van een grondwet. Veel.wat wel en niet was toege staan bij bedijkingswerkzaamheden wox-dt vermeld in deze keux-, in de jaren 1256 lot 1258 door Floris de Voogd uitgevaai-digd. Men was onder meer erg bevx-eesd over het te veel weghalen van de turf, de moei*. Te meer, omdat ons gewest als van ouds ax*m was aan hout, dat men an ders kon gebruiken om te stoken. De zoutwinning of selnex*ing was bin nendijks verboden. Het Waterschapsbestuur Uitvoerig werd ook bepaald aan welke noi*men het waterschapsbe stuur moest voldoen. Dit gold zo.wel voor de schout, als de schepenen, die weer waren onderverdeeld in edele en onedele en tenminste 10 gemeten „vrij land" moesten bezitten. Dc splitsing tussen de polder- en dc ambachtsbesturen vond reeds in de 14e eeuw plaats. Toen kx*egen de dijkgraven ook grotere bevoegdheden om op te treden tegen onwillige dijk- plichtigen. In 1421 dx-oeg Jan van Beieren veel bij tot herstel en on derhoud van de Schouwse dijken. Hij was één van de eersten, die in geval van nalatigheid van herstel, via het stadsbestuur van Zierikzee, sanktics toepaste. In 1495 werd door Philips de Schoone de oude keur van Floris de Voogd vervangen. Dc dijkgraven en dc gezworenen (de dijkschcpenon) namen hier in de ïechtelijkc organi satie van Zeeland een belangrijke plaats in. Karei dc V breidde in 1515 het heemrecht aanzienlijk uit. Zo mocht het bestuur van Zierikzee gedurende zes jaar voor dertig ponden vlaams geld per jaar. beschikken over het opper- en onderdijkgraafschap van Schouwen. muur geweest zijn en de entx*èe aan de noordwestzijde links. De vroeger met bomen beplante Helledreef was tot 1890 aan weers zijden met een hek afgesloten. Voor dooiTocht moest men toestemming gaan vragen bij „Meneer de Bruyne" Tenslotte na aandringen bij de ge meente van vooral de „noox*dkant- boeien" maakte men de dreef open bare weg. In 1892 kwam G. Doeleman als pachter, hij liet het gxootste deel van de 1 ha bos, oostelijk van de boer derij rooien. In 19,00 werd C. v. d. Slikke pachter van de dan 80 geme ten grote boerderij. In 1924 kocht hij het bedrijf van de erven De Bruyne. De Van der Slikkes bleven tot 1953 op „de Helle", waarna het gebouw enkele jaren onbewoond bleef. Te gen woordig is het van de Stichting S.T.U. die het voor x*ecx*eatieve doel einden gebruikt. W. P. d. V. de secx*etaris, maar het werd nog vei'duidelijkt, door de voox-zitter, die op een schoolbord, alles nog eens haarfijn uit de doeken deed. Goede samenwerking Een goede zaak in het kleuler- schoolleven is de goede samenwer king tussen kleutex-school en de bei de basisscholen. Deze samenwerking gaat zover dat de hoofdleidster bij tijd en wijle les geeft op de beide basisscholen (in de eex-ste klas en dat de beide leerkrachten uit de scholen dit zo nu en dan op de kleuterschool komen doen. Als de kinderen straks de voergang maken van kleuterklas, naar eex*ste klas lagere school is de „meester" daar geen onbekende meer voor hen. De dix-ectrice mejuffrouw H. Blom gaf een vei*slag over het afgelopen schooljaar*. Mevrouw, Verton-van der Weele en de heer Jan de Ruiter wai*en als bestuux-sleden niet herkiesbaai*. Hun plaatsen werden ingenomen door mevrouw N. Kok-Kik en me vrouw Jumelet-van der Wex*f. De scheidende bestuux-sleden wei-den be dankt, voor de aangename samen werking; de nieuwe verwelkomd. De arts dokter F. J. Buitendijk hield daai*na een causei-ie over: „As pecten van de kinderziekten". Verschillende kinderziekten pas- seei-den daarbij de revue, als maze len, x-oodvonk, x-ode hond, kinkhoest enz. Dokter Buitendijk benadrukte de grote waai*de van het tijdig inenten tegen deze kinderziekten. Op hoe jonger leeftijd dat gebeurt, hoe meer kans men heeft dat de kinderen de ziekte waai-tegen zij zijn ingeënt niet krijgen. Er waren tal van vragen over deze causerie, die door dokter Buitendijk bevredigend werden be- antwoox-d. Een vex-loting voor dekking van de onkosten brengt niet alleen financi eel gewin, maar wil er bij de aanwe zigen altijd in, dat bleek ook na af loop van deze geslaagde jaarverga dering. ZIERIKZEE Oud-stadgenoot in H.G.O. De Arnhemse Courant bevat een groot artikel over de heer D. v. d. Berge, een zeer succesvol conserva toriumstudent, die is aangenomen als hoornist b\j het Gelders Orkest. De hoornist Dim van den Berge is van van het „Kunst en Eer"-lid Van den Berge te Zierikzee en in dit ge val is de muzikale appel dus niet ver van de boom gevallen. Hoornist Dim van den Berge had concurrentie genoeg voor deze plaats in Het Gelders Orkest, want er wa ren twintig sollicitanten. Bij het voorspelen werd hem gevraagd: het eerste hoornconcert van Strauss, so- lopai-tijen uit symfonieën van Tchai- kowsky en Brahms en de ouverture Frischütz van Weber. In mei 1975 hoopt de succesvolle hoornist af te studeren. MIDDENSCHOUWEN Bugerlijke stand over februari Geboren: 17. Adriaan Hendrikus, z.v. H. Coomans en W. T. de Jonge (Kerkwex-ve). Ovex-leden: 11. Anthonie van Don gen. 89 jr. (Schax-endijke); 19. Wil helmus Verbeek, 53 jx*. (Eindhoven). BROUWERSHAVEN Vergadering gemeenteraad Dc raad der gemeente Brouwers haven vex-gadert op a.s. maandag 11 maart 's avonds in het Plaatsenhuis te Di-eischor voor de behandeling van de volgende agendapunten: Vaststelling 7c wijziging bouwver ordening; vaststelling bestemmings plan Delingsdijk; idem Zuidwal en idem Zonncmaire; verhuur camping „Dc Bulke" te Brouwershaven; ver zoek van S. v. d. Berge tot het ves tigen van een kampeerterrein aan de Zuid weg te Zonnemaire; wijziging overeenkomst verhuur oliesteiger nieuwe jachthaven te Brouwersha ven. Feestavond sportvereniging De Alg. Sportvereniging „Brou wershaven" houdt op a.s. vrijdag 8 maait haar jaarlijkse toneel-feest avond voor leden (vanaf 14 jaar) en donateurs, in het verenigingsgebouw. Opgevoerd wordt door eigen krach ten het toneelspel „Hoekse en Ka beljauwse twisten". Na afloop is er nog een gezellig bal o.l.v. „De No va's" uit Bruinisse. Hetzelfde programma zal worden uitgevoerd op dinsdagavond 12 maart voor dc bejaarden, waarbij ook de bejaardensociëteiten zijn uitgeno digd uit Zonnemaire, Noordgouwe, Dreischor en Kerkwerve. (Vervolg van pag. 1) Kantoor 15 maart open In antwoord op een vraag uit de vergadering deelde de voorzitter mee dat in principe reeds een akkoord bereikt is met een geschikte kandi daat als informateur voor het VVV- kantoor, dat dit seizoen met ingang van 15 maart aanstaande zal wor den opengesteld. De heer De Jager deelde verder mee dat er een goede kans bestaat op verplaatsing van het kantoor naar een midden in het centrum gelegen pand. Ook wat de ze belangrijke zaak betreft konden echter nog geen concrete mededelin gen worden gedaan. De inkomsten en uitgaven exploi tatie kantoor 1974 woi-den begroot op f 17.050,- met een verwacht ex ploitatie-tekort ten bedrage van f 2.550,-, dat voor een deel gedekt wordt uit het overschot van 1973. Aan kontributies staat op de begro ting geraamd een bedx-ag groot f 10.000,- Bovcndien ligt het in de bedoeling om op de laatste toeristendag een groot avond-evenement te brengen. Gedacht wordt in dit verband aan een gondelvaart met medewerking van de Kon. Harmonie „Kunst en Eer". „Er moet in ieder geval een leuk slot komen", zo meent het be stuur. „Andere jaren ging de laatste Toeristendag als een kaarsje uit". Enige suggesties uit de vergade- rring tot verhoging van de aantrek kelijkheid van de toeristendagen zullen nog nader worden bekeken. Bij de xondvraag diende zich uit de vergadering nog een belangrijke suggestie aan in de voxm van de kernachtige uitspraak: „laten we met z'n allen zoals we hier zitten boi-g staan voor rente en aflossing bij aankoop van een eigen kantoox-tje". Het bestuur vond dit voorstel nadere ovei-weging de moeite waard. De voox-zitter besloot de vergade ring met een oproep tot alle leden zo goed mogelijk bij te dragen in de kosten van de komende toeristen- dagen. Verhoging kontribu tie Minimumprijs melk Eén der aanwezige leden zei bij de behandeling van het financiële gedeelte het schandalig te vinden en „zonder meer treurig" dat er grote zaken zijn die „een schijntje" aan VVV betalen. „Daar zijn er bij die wel degelijk ook door het toerisme een goede boterham verdienen". De zelfde stem had kritiek op het ge meentebestuur: medewerking en be langstelling laten te wensen over. Het bestuur was het eens met deze klachten. „We hebben echter geen wapens om een kontributie-„aan- slag" dwingend op te leggen, aldus de voorzitter. „Het is helaas een nuchter feit dat sommigen parasi teren op anderen". Mede naar aanleiding van de kri tische geluiden uit de vex-gadering werd besloten de minmum-kontri- butie te vex-hogen tot f 60,- Boven dien werd besloten tot een algemene afgeronde verhoging van 20%. Hier toe wex-d m.a.s. besloten, waax-bij ge wezen werd op het feit dat de kon tributies de afgelopen twee jaar niet zijn vex-hoogd. Commissie Toeristendagen Een speciale commissie zal zich dit seizoen 'bezighouden met de or ganisatie van de toeristendagen. De ze commissie, die duidelijk op „zich zelf" komt te staan met als schakel met het bestuur de heer De Jagex-, staat onder leiding van de heer J. Ax-kenbout. De plannen voor de toe ristendagen komen in gx-ote lijnen ovex-een met de toeristendagen van voi-ig jaai\ Er zal echter wat meer zorg be steed woi-den aan de entourage en de presentatie van de „zeemeermin" Omdat ei* echter veel van de zang vex-loren gaat zal dit jaar voor de i'ol van meermin geen vocaliste wox-- den gezocht. Het accent zal vooral gelegd wox*den op de mosselen: zo wel aan boord als op de kunstmarkt. Het is vei-der de bedoeling om voor het publiek de gelegenheid te schep pen samen met de meermin op de „kiek" ite gaan. De begeleiding van de meermin door de stad en de Vis markt zal wat attx-aktiever worden gemaakt. Verder staan weer op het programma: de kunst- en antiek markt, openstelling van de „dikke tox-en", kledex-drachtenshow (ditmaal bij de Grote Kex-k), en vei-der wel licht een zwemmanifestatie. DEN HAAG, 4-3. Het produkt- schapsbestuur heeft op 6 februari jl. wel besloten de minimumprijs van melk tot 73 cent per liter te vex-ho gen, maar de ministeriële goedkeu ring op dat besluit is uitgebleven en is vóór hef bekend woi-den van de nieuwe E.E.G.-prijzen en het nieuwe beraad ovex ae minimumprijs ook niet meer te verwachten. Het blijft dus vooreerst 71 cent Overval op honderd meter van politiebureau OSSENDRECHT, 4-3. Onder be dreiging met een zwaar kaliber pis tool heeft een man van middelbare leeftijd maandagavond tegen zes uur een overval gepleegd op het post kantoor te Ossendrecht, op nauwe lijks 100 meter van het politiebureau. De overvaller wist de kassier f 6.000,- af te dwingen. De politie liet onmid- delijk alle wegen in de omgeving af zetten. maar de man is tot nu toe voortvluchtig. Advertentie Nieuw aangekomen: in gobelin-stoffen meelstraat 31 zierikzee OOSTERLAND. Dit was het Marktplein te Oosterland voor de oorlog. Even wichtig ingedeeld (met muziektent) en mooi in het groen mocht dit dorps centrum best gezien worden. Het is er - na alle veranderingen - niet op ver beterd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4