^IloltV* n|pde Beschouwingen P.v.d.A. in raad Brouwershaven mode-verrassing: JAARVERGADERING NATUUR- EN VOGELWACHT SCHOUWEN-DUIVELAND Overdracht viskotter G0I in Polen Jaarvergadering Bejaarden Bond Algemene Zierikzee STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 5 maart 1974 Nr. 21449 3 Natuurbescherniingsgedachte leeft volop BURGH, 2-3. In de vrijdagavond in hotel Bakker te Burgh gehouden jaarvergadering van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland wierp de voorzitter, de heer F. Jansen, in zjjn openningswoord een terugblik op het afgelopen jaar. Voor de natuur- en vogelwacht was het een zeer druk en ak- tief verenigingsjaar, waarin de aktie tot het behoud van de Schclphoek, een voorname plaats heeft ingenomen. Velen hebben de rijkdom van dit gebied ontdekt of herontdekt, waarbij men het samengaan van recreatie en natuur schoon in dit gebied op de gehouden excursies heeft kunnen konstateren. Voor velen was dit gebied een openbaring. Vooral ook de uitgave van een extra Sterna, waarvoor door enige leden bijzonder veel werk is vei^et, heeft veel tot de bekendheid van dit gebied en zijn rijkdommen bijgedragen. Als antwoord op de door de ver eniging gehouden aktie werden tot 25 januari jl. 1421 ondertekende for mulieren en 1939 handtekeningen ontvangen. Op het aan de minister van Waterstaat gericht schrijven werd tot op heden nog geen ant woord ontvangen. Ook de andere voor het publiek toegankelijke excursies als Slot Haamstede, Moermond en de Mee- wenkolonie in het Domein, waaraan door meer dan 2600 personen werd deelgenomen, hadden grote belangs- stelling. Voor de natuurgidsen, die excur sies leiden is, het steeds weer een genoegen te ervaren op deze wijze honderden mensen, waaronder vele jongeren, dichter bij de natuur te brengen en enthousiast te maken voor de natuurbeschenningsgedach- te. Graag zou men de groep van na tuurgidsen nog wat uitgebreid zien. Dit zou vooral op de drukke avonden tijdens de vakantiepiek nog beter kontakt met de bezoekers bevorde ren. De excursies, als de vaartocht op de Oosterschelde. de traditionele vogelgeluiden excursie en de excur sies naar de Zoute Haert, Dijkwater en Domeinen werden een succes. De voorzitter stelde vast dat de noodzaak van natuurbescherming helaas met de dag groter wordt. Gelukkig groeit ook het besef tot behoud en bescherming van wat nog rest aan natuurschoon en land schappelijke waarden, in een steeds groeiend tempo. Juist de verbreiding van de na tuurbeschermingsgedachte en de liefde voor alles wat leeft en groeit ziet het b'estuur als een van haar belangrijkste taken. Hij hoopt hier mee de aanslagen op natuurterrei nen en alles, wat daarop leeft en groeit te kunnen voorkomen. De vereniging hoopt dat door ver spreiding en het doorwerken van de natuurbeschermings ideeën, akties in de toekomst niet nodig zullen zijn. De vereniging doet zijn best deze gedachten bij de autoriteiten in een zo vroeg mogelijk stadium bekend te doen worden. Betrokkenheid Mochten nochthans belangrijke ge bieden bedreigd worden, dan zullen middelen worden aangegrepen om dit onder de aandacht van alle be trokkenen te brengen en zo mogelijk nog te redden wat nog te redden is. De betrokkenheid hiermee heeft de vereniging vast willen leggen in de nieuwe redaktie van de statuten en het geheel omgewerkte nieuwe huishoudelijke reglement. Dank bracht de voorzitter aan de heren H. E. Boeke, C. Verton en J. W. Eckhardt voor het vele werk dat zij hieraan hebben besteed. Dank bracht de voorzitter ook aan de heer J. A. C. Muller die de opbouw van de Jeugdvogelwacht ter hand heeft genomen, waardoor na een rustpau ze onlangs weer de dwergstern is verschenen. Door een aantal leden werd deel genomen aan het Atlasprojekt, wat beoogt het samenstellen van een at las van de verspreiding van broed- vogels in de Europese landen. De vereniging heeft hierbij een zeer goed figuur geslagen. In het afgelopen verenigingsjaar werd een aanvang gemaakt met de korïtributie inning door middel van accept-giro kaarten. Tevens werd de administratie geheel nieuw opgezet, waardoor een overzichtelijker geheel werd verkx-egen. Dank bracht de heer Jansen aan de penningmeester de heer F. Schoonakker voor het vele extra werk in verband met deze re organisatie verricht. De aangename en nuttige kontak ten met het Zeeuws Coördinatie Or gaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieubescherming zijn in het afge- lope jaar nog verstevigd doordat de voorzitter gekozen werd in het da gelij ksbestuur van genoemde stich ting. Helaas zag de heer C. Verton zich om persoonlijke reden genoodzaakt om als bestuurslid te bedanken. Na mens de vereniging werd de heer Verton dank gebracht voor het vele werk dat hij in de afgelopen jaren heeft verricht. „Wij hopen nog lang op andere wijze van zijn diensten, die hij spontaan heeft toegezegd te mogen profiteren", aldus de voor zitter. Dank werd ook géb'racht aan de op de vorige jaarvergadering afge treden voorzitter de heer J. P. C. Boot die toen als erelid werd be noemd. In de loop der jaren is het eigenlijk een begrip geworden, de heer Boot en de Vogelwacht en de vogelwacht en de heer Boot, zei voorzitter Jansen. De voorzitter bracht hem dank voor alles, te veel om op te noemen, wat hij in de loop der jaren voor de vogelwacht heeft gedaan. Als blijvende herinnering kreeg de heer Boot een drietal boek werken over „De wilde planten" aangeboden. Ook mevr. Boot werd hierin betrokken. „Zonder uw hulp en opofferingen had hij dit niet kun nen volbrengen" aldus de voorzitter. Ook heeft u hem terzijde gestaan in het veel omvattende werk voor de vogelwacht, de natuurstudie en de natuurbescherming. Als dank mocht mevr. Boot een plant in ontvangst nemen. Dank bracht de voorzitter verder aan de natuurgidsen, de redakteur van het verenigings orgaan en al die genen die er toe hebben bijgedragen het afgelopen verenigingsjaar tot ëen goed jaar te maken. Milieu-verslag De milieu-secretaris de heer F. Beekman bracht hierna verslag uit over de werkzaamheden over het af gelopen jaar. Het streekplan dat in september 1972 is aangenomen geeft het provin ciale beleid tot 1990 aan. De gemeen ten zullen bij hun bestemmingsplan nen hier rekening mee dienen te houden. Drie wegen werd bij amen dement geschrapt. Ie: De recreatie- verdeel weg Renesse-Haamstede. 2e: De weg Brouwershaven-Schudde- beurs. 3e De weg door het Domein- bos. Het tracé van de Dammenweg is uiteraard als ryksweg 57 wel op de kaart getekend. Men besloot verder de wegenstruktuur van de Westhoek nader te onderzoeken. Deze zaak blykt zo complex dat nu anderhalf jaar later er nog geen nieuwe kaar ten op tafel zijn gekomen. Voor de vogelwacht lijkt dit gunstig: iedere overhaasting nu, kan onherstelbare schade aanrichten. Ook het tracé door de Schelphoek ondervond zo veel tegenstand, dat men zich niet kan voorstellen dat bij eventuele aanleg het zelfde tracé gevolgd zal worden. B. en w. van Westerschouwen, bij monde van burgemeester H. P.-Ever- wijn, denken er voorlopig niet over de recreatieve ontwikkeling van de ze gemeente af te remmen. Concrete punten Concreet 2ijn de volgende punten: 1. Hoe ontwikkelt zich de dag recreatie bij de Brouwersdam? Er is een parkeerterrein gepland voor 1700-3400 auto's; men denkt aan hoogbouwhoreca. 2. Ook voor Westerschouwen staat een evengroot parkeerterrein op het programma. 3. De stacaravans prikkelen met hun lichte kleuren een groot gedeel te van het jaar de ogen. De schaarse openruimte „slibt dicht". Het ern stigst is de infiltratie in de natuur gebieden bij het Watergat, waar blij vende schade aan de vegetatie wordt aangericht. 4. Verbreding van de landschap pelijk fraaie Kloosterweg te Haam stede wordt ongewenst geacht, krachtig optreden rond de Vuurtoren is zeer gewenst. 5. Men hoopt dat de nieuwe vuil- stort b ij Serooskerke geen schade aan de vogelstand zal geven, in de belangrijke broedterreinen in de na bijgelegen inlagen. 6. De natuurgebieden gelegen in agrarisch gebied, zoals de inlagen en karrevelden bij Ziérikzee, lijken minder safe dan de „erkende natuur gebieden". 7. Hoognodige aandacht voor de verdroging der duinen. In nauwe samenwerking met de Zeeuws Coördinatie Orgaan voor natuur-, landschaps- en milieube scherming wordt de structuurstudie van Westerschouwen bestudeerd. In mei hoopt men hierover een ge meenschappelijk rapport uit te bren gen. De periodieke aftredende bestuurs leden de heren F. Beekman, J. W. Eckhardt, W. Janse en F. Schoon akker werden herbenoemd. In de va catures van secretaris werd voorzien door het benoemen van de heer J. M. van Dalsen en diens echtgenote mevr. van Dalsen-de Graaf. Als lei der van de jeugdvogelwacht werd benoemd de heer J. A. S. Muller. Namens de kascommissie bracht de heer A. Witte verslag uit over de rekening en verantwoording over 1973 door de penningmeester de heer F. Schoonakker, waarbij hij advisee- de tot goédkeuring hiervan over te gaan. Onder dankzegging voor zijn goede beheer werd de penningmees ter decharge verleend. Bij de rondvraag werd door ver schillende leden nog aandacht ge vraagd voor de excursies, het plan ten van eiken en het volbouwen van de Hogeweg te Haamstede. Na de pauze werd er door de heer P. M. van Dalsen een fraaie dia se rie over planten vertoond uit Joego slavië, Frankrijk, Noorwegen en de eigen Westhoek. Voor de pauze wer den de gewijzigde statuten en het vernieuwde huishoudelijke regle ment onveranderd vastgesteld. Kans op avond-MAVO-school Naar wjj vernemen maakt Zierik- zee - en daarmee in feite geheel Schouwen-Duiveland - een goede kans op de tot standkoming van een avond-MAVO-school. Dit opent uiteraard belangrijke perspektieven voor al degenen die (te) vroeg de school verlaten hebben en de gele- Op dinsdag 26 februari jl. vond op de bouwwerf te Gdynia de over dracht plaats van de viskotter GO I, genaamd Catharina, aan Smit Bol nes. Het schip, gebouwd naar Neder lands ontwerp, is bestemd voor Ge broeders Mclissant te Goedereede. Het is uitgerust met een direkt om keerbare 7-cilinder Smit-BoInes-mo- tor van het type HD, vermogen 1760 pk bij 315 omw./min. De afbouw van de viskotter zal plaatsvinden op de werf van machinefabriek P. Maas kant Zn. te Stellendam. In aanwezigheid van de ontwerper, de werfdirëktie, de direkties van Smit Bolnes, Maaskant -Zn. en Gebrs. Melissant, werd het schip op dezelfde datum officieel gedoopt door mevrouw Lidia Wolowiec, de echtgenote van de Poolse ondermi nister van handel. De doopplechtig heid werd tevens opgeluisterd door het muziekkorps van de Poolse ma rine, die het Poolse en Nederlandse volkslied speelde. Inmiddels is de kiel gelegd voor de tweede viskotter van de serie die in opdracht van Smit Bolnes in Po len wordt gebouwd. genheid willen aangrijpen alsnog hun studie verder voort te zetten. De avond-Mavo biedt trouwens ook een mooie kans voor jong en oud die om welke reden dan ook een opleiding hebben gemist en die nu de kans willen aangrijpen verder te leren. Overigens verkeren de plannen nog pas in een beginstadium. Dat be tekent zoveel, dat momenteel door het gemeentebestuur stappen wor den ondernomen de behoefte te pei len die te Zierikzee en omgeving bestaat voor avondonderwijs MAVO. Te Vlissingen worden met avond MAVO-onderwys godc resultaten ge boekt, ook te Goes draaien reeds twee klassen. De avond-MAVO kan een mooie kans betekenen voor zo wel jongeren ais ouderen. Een der gelijke vorm van onderwijs zou te van de grond te komen als gestart zou kunnen worden met minimaal vijftien leerlingen, aldus deelt de wethouder van onderwijs, de heer H. Asma, in dit verband desgevraagd mee. Subsidies restauratiekosten monumenten in 1973 Ged. Staten van Zeeland hebben een overzicht verstrekt van de in 1973 verleende subsidies in restaura tiekosten van monumenten. Hieruit blijkt voor wat Schouwen-Duiveland betreft de volgende bedragen: Noordhavenpoort, Zierikzee f 4.017 verhoging van reeds eerder toege kende subsidies); pand Meelstraat 2, Zierikzee f 725 (verhoging van reeds eerder toegekende subsidies); pand Poststraat 7, Zierikzee f 1984; pand Markt 1, Brouwershaven f 1.082; pand Markt 46, Brouwershaven f 131 (verhoging van reeds eerder toege kende subsidies); pand Havenpark 42, Zierikzee f 1.094; pand Haven park 25, Zierikzee f 721; pand Post straat 1, Zierikzee f 190 (verhoging van reeds eerder verledene subsi dies); pand Poststraat 9, Zierikzee f 1.384; pand Havenpark 31, Zierik zee f 1.634. Verbouwing museum voor Zuid- en Noord-Beveland Ged. Staten van Zeeland stellen provinciale staten voor te besluiten ten laste van de reserve voor de ont wikkeling van de provincie Zeeland, een bijdrage van f 15.750,te ver lenen ten behoeve van de verbou wing van het museum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes. Door uitvoering van de voorgeno men werkzaamheden zal de exposi tieruimte worden uitgebreid, waar door de aktiviteiten van het museum kunnen toenemen en bovendien de vaste kollektie en de tijdelijke ten toonstellingen beter kunnen worden gepresenteerd. Vergaderinf Stalen van Zeeland In de Statenzaal te Middelburg wordt op vrijdag 15 maart a.s. een vergadering gehouden van provin ciale staten van Zeeland. Dodelijk ongeluk op de „tan Heijermans" De heer F. J. A. Witters, woonach tig te 'sHertogenbosch, is gisteren (maandag)avond omstreeks 19.30 uur dodelijk verongelukt bij een arbeids ongeval op de drijvende asfaltfabriek „Jan Heijermans", gelegen bij een van de werkeilanden in de monding van de Oosterschelde. Waarschijnlijk als gevolg van het breken van een lieroog werd de heer W. getroffen door een uit een kabel losgeschoten staartbalk, met een gewicht van 16 ton. Tijdens het vervoer op een vlet van Rijkswaterstaat naar de aanleg steiger bij het plateau bij de West bout overleed het slachtoffer. Het stoffelijk overschot werd overge bracht naar het Rode Kruis Zieken huis te Zierikzee. V.V.D. Slatencentrale Op vrijdag 8 maart houden de Sta- lencentrales van Vlissingen en Mid delburg een openbare vergadering in Grand Hotel Brittannia te Vlissingen. Als sprekers treden op de heren mr. J. F. G. Schlingemann en de heer J. D. de Voogd te Vlissingen. Prot. Stichting M.W. en Gezinsverzorging Per 1 maart j.l. is als hoofd van de afdeling gezinsverzorging van de Prot. Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzoroing op Schou wen-Duiveland en St. Philipsland, benoemd de heer J. van der Veer te Hardenberg. Aanvullend wordt me degedeeld dat mevrouw A. Pikard- Florusse lot 1 mei hoofdleidster ge zinsverzorging. aanblijft als leiding gevend maatschappelijk werk. De toenemende vraag naar dienstverle ning, vereiste een aanpassing van de staffunkties. ZIERIKZEE Propagandaavond A.V. „Helodea" Vorige week kwam de aquarium vereniging „Helodea" in vergade ring bij in cafetaria Marktzicht. Het bestuur mocht zich verheugen over een zeer goede opkomst van leden en belangstellenden. In deze bijeenkomst vertoonde de heer Tomey ui tDen Haag een serie dia's onder het motto ..Mooie aquaria vragen uw aandacht", waarbij hij tevens een causerie hield. Het was bijzondei- leerzaam de heer Tomey over dit onderwerp te horen spreken. Vele aspekten van deze liefhebberij werden belicht. In de pauze volgde ex verloting van aquariumplanten. Aan het einde van de bijeenkomst werd dankbaar gebruik gemaakt van de kennis van de spreker toen nog vele vragen werden gesteld en duidelijk beantwoord. Daarna bleef men nog geruime tijd gezellig-bijeen. Verkiezingsbijeenkomst DS'70 Op vrijdag 8 maart a.s. wordt in Concordia een verkiezingsbijeen komst gehouden van DS'70. Als spre ker treedt op het Tweede Kamerlid mr. K. A. Kcuning. Verder wordt het woord gevoerd door dc heer J. We ber. lijsttrekker DS'70 in de provin cie Zeelanti Advertentie blouse-vest kombinatie 'n Charmante, soepelzittende polo-blouse waarop kleurige pauweveren pronken. Schroom niet daarop 'n knoopvest te dragen met 'n geraffineerd breipatroon van kabel-achtige strengen. Schat tig, voor levenslustige vrou wen! blouse 69,- Mct de hand op 't hart: ons modenieuws is uw moeite waard! Dam 19 Zierikzee Tel.01110-2816 ZIERIKZEE, 4-3. Onder voorzit terschap van de heer v. d. Berge vond de jaarvergadering plaats van de Algemene Bejaarden Bond afde ling Zierikzee. De voorzitter her dacht de overledenen en complimen teerde zijn bestuur voor het vele werk en de goede samenwerking. Hij uitte zijn tevredenheid over de goe de toekomst De jaarverslagen van de penning meester Jonker en de secretaris ble ken zeer boeiend en werden onder doodse stilte aangehoord. Beide functionarissen werden herhaalde lijk door een geestdriftig applaus onderbroken. De voorzitter behandelde hierna ingekomen stukken en mededelingen vooral de door de secretaris verzon den aanvraag om korting voor de bejaarden op de b'ussen richting Goes en Rotterdam had de volle aan dacht van de vergadering. Deze aanvraag was aan de directies van de busondernemingen gericht na mens alle bejaarden van geheel Schouwen-Duiveland, dit aantal bleek de 3000 te benaderen. Hoewel het antwoord van genoemde buson dernemingen nog niet toestemmend was (elders in het land worden proe ven genomen) was het toch ook niet afwijzend. De voorzitter meende te mogen stellen, dat een reduktie op de duur toch niet zou kunnen uit blijven. Na een verslag van het rayonsbe- stuur en het landelijk bejaarden congres volgde de rondvraag waar van een bescheiden gebruik werd gemaakt. Na de pauze volgde de jaarlijkse grote verloting die door het gehele bestuur met de heer v. d. Eynde aan de microfoon in ander half uur werd afgewerkt. In zijn slotwoord dankte de voorzitter de Zierikzeese middenstand voor de vele geschonken cadeaus en de da mes Jonker-v. d. Berge en v. Ruis- wijk kregen een bloemetje voor het vele werk dat ze er mee hadden ge had. De heer A. v. d. Berge, Radio- T.V. handelaar kreeg nog een extra ovatie, toen nogmaals werd herdacht dat hij enige weken geleden 52 be jaarden op een heerlijk diner had vergast. De heer v. d. Eynde dankte tot slot de twee dames die de gehele middag door de zaal hadden gerend. Hij deed dit in het octaaf van carnaval met een zoentje en een bloemetje. Hij dankte de voorzitter die ondanks het feit dat zijn vrouw in het zieken huis lag naar Zierikzee gekomen was om de jaarvergadering te lei den en prees hem omdat hij getoond had in het laatste jaar een goede krachtige voorzitter te zijn. 27 maart a.s. komen de bejaarden weer terug in de Graanbeurs voor hun jaarlijkse feestmiddag. BROUWERSHAVEN, 4-3. In het vervolg van zijn algemene beschou wing, in de begrotingsvergadering van de gemeenteraad van Brouwers haven, herinnerde dc woordvoerder van dc P. v. d. A.-fraktie, dc hoer C. J. dc Munnik, aan dc bejaarden in de gemeente. Spr. was het met b. en w. eens dat dc bejaarden een kwetsbare groep vormen. Niettemin vroeg dc heer Dc Munnik nog eens extra aandacht voor een alarme ringssysteem. Er dient volgens dc PvdA naar te worden gestreefd dal dc bejaarden dag en nacht, via een bepaald systeem, om hulp kunnen vragen. Er zal op dit gebied iets moeten gebeuren voor alle bejaarden niet alleen voor de bejaarden die wonen in huizen van „Beter Wonen". Wat het tonnenmagazijn betreft meende de heer De Munnik dat dit een sociaal karakter moet krijgen. Het gebouw dient ten algemene nut te van de bevolking te komen. De PvdA is verder van mening dat het met gemeenschapsgeld ge restaureerde stadhuis weer een vol ledige funktie moet krijgen. Bij de inrichting dienen de te maken kos ten echter zo verantwoord mogelijk te zijn. Het vrijkomende Plaatsen- huis te Dreischor mag volgens de heer De Munnik niet worden afge stoten. Het gedeelte dat thans dienst doet als sekretarie zal misschien moeten worden verkocht, met uit zondering van de burgemeesterska mer cn de gymzaal. De burgemees terskamer kan misschien bruikbaar zijn voor dc muziekvereniging Cres cendo. en voor de bejaarden. Algemeen De PvdA-fractiewoordvoerder be sloot zijn algemene beschouwing met enige algemene opmerkingen o.a. in zake openbare verlichting. Achter de ratlowoningen te Zonncmaire wordt overlast van waler ondervonden. Als de ligplaatsen van de gemeente in de jachthaven ook verhuurd zijn aan de watersportvereniging dan is dit niet volgens afspraak. Het zou gewenst zijn aan de haven noord zijde een stukje van de straat, direkt langs de woningen, te reserveren voor wandelpad. De bewoners kun nen soms de deur niet uit als ge volg van de daar geparkeerde auto's Misschien kan dit ook worden opge lost met een gele streep. (Verlaat verslag Red.) NUTSSPA ARBANK I'w ideal»1 gczintdntnk U bent welkom bij uw X'utsspaarhank FRHUUR KLUISLOKETTEN KF.KKWF.KVE: Ring. woensdags van '4 tin 15.00 uur JERUZALEM. Dc Finse comman dant van dc VN-vredesmacht in het midden-oosten generaal Fnsio Siilas- vuo. heeft maandag de voltooiing van de troepenscheiding aan hel Israë- lisch-Egyptische front ..naar gerst en letter van het verdrag tussen beide landen', bekendgemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3