VVV Bruinisse vergaderde Troubadour met teksten van Ed Leeflang AGENDA „Canadese griep" bij Belgisch rundvee LAATSTE NIEtJWS OS/ER DE SCHUTTING SCHUIFJE 2 Evenementen nieuw leven inblazen BRUINISSE, 4-3. Vorige week hield de V.V.V. a I'd. Bruinisse haar jaarver gadering in het rekreatieoord „Stoofpolder", onder leiding van voorzitter C. Jumelet. In zyn overzicht over het jaar 1973, waarmede hij de vergadering opende, stipte hy als geslaagd aan, de Visserijdagen, de taptoe (zeer geslaagd) de receptie ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de V.V.V.-afdeling, waarop burgemeester Hokken tot ere-lid werd benoemd, de concerten samen met „Nu met Hope", en andere evenementen. Na een aanloop van 10 jaar, is weer een andere periode aangebro ken. De recreatieve ointwikkeling van het gehele noordelijke deel van de polder Bruinisse. begrensd door Molenweg, Groeneweg en Grevelin- gendijk in totaal 140 ha annex de nieuwe jachthaven is gelegd in han den van het projeetontwikkelingsbe- drjjt' „Wilma" te Weert. Dat geeft nieuwe mogelijkheden, maar ook wel nieuwe problemen. Er werden 1346 plezierjachten ge teld in de gemeentehaven en 1089 sportvissersvaartuigen. De Kram merplaat wordt voor recreatie gereed gemaakt, de start hiervoor had een feestelijk tintje. De energiecrisis was oorzaak van het niet doorgaan van de Kerstzangdienst, want een ver lichte boom, dat kon dit jaar niet. Wel de Kerstboombrand, maar daar mee had de V.V.V. weinig van doen. De verhouding tot de andere vereni gingen op het dorp was prettig. Ge lukkig konden ook buiten de vere niging krachten gevonden worden, voor de hulp bij georganiseerde eve nementen. De jaarrekening van penningmees ter Jac. Kleppe sloot met een nade lig saldo van f 1347,62. De begroting 1974 had echter een tekort van f 4200,—. Het komende seizoen Bij deze begroting kwam de voor zitter eerst recht los. in zijn visie op de toekomst. De Nederlander zal in 1974 geneigd zijn, zijn vakantie in eigen land door te brengen. Dat be tekent een niet ongustige kans voor Zeeland, en daarmee ook voor Brui nisse, om meer toeristen te ontvan gen. Maar waar blijft de onderne mende middenstander, die zorgt voor hotel-accomodatie op Bruinisse. Het aantal hotelbedden is volgens de voorzitter nul. En hij noemde dat een schande. Want kamp Stoofpol der, dat wel over hotel accomodatie beschikt is reeds lang van te voren besproken. Beschikte Bru, in 1973 nog over een tweetal kampeerterreinen (één volgeboekt met stacaravans het an dere moest worden gesloten, toen Wilma het gehele complex van 140 ha over nam. Of deze sluiting een verstandige daad was, waagde spre ker te betwijfelen. Waarom niet ge wacht tot de camping, die men zelf wil aanleggen klaar zal zijn. De middenstanders moeten nu de inkomsten missen, van hen die tot voor kort hier stonden. De kijk van de stichters van Brunova is juist ge weest. In het inrichten van kampeer terreinen langs het Grevelingenmeer had Brunova het juiste inzicht, nu gaan grote beleggingsmaatschappijen ook inzien, dat een projekt langs het Grevelingenmeer ook baten kan op leveren. Jammer dat nogal rigoureus te werk wordt gegaan, jammer dat dat ten koste moest gaan van de idealen, waarmee Brunova werd be gonnen, aldus de voorzitter. Jachthaven Een gunstige ontwikkeling zag spreker in het openen van de jachthaven medio april, een haven voor plm. 600 schepen. De walakko- modatie zal in het begin nog gering zijn, maar daarin komt geleidelijk wel verbetering. Na de aanleg van de nieuwe riolering kunnen nood voorzieningen, door definitieve voor zieningen worden vervangen. Wie zal de zaak gaan beheren? Ditzelfde geldt ook voor de supermarkt. Het gemeentebestuur heeft in deze zaak het laatste woord en de voor zitter hoopte en vertrouwde op een gunstige beschikking van hpt ge meentebestuur. Er zijn tekenen aan de wand. Spre ker citeerde een „Brulboei" van de W.S.V. Bru, waarin een geval gesig naleerd werd, dat Wilma de zaak graag in eigen hand houdt en waarin gevreesd werd voor een overmach tige positie van Wilma in al deze zaken. Moest niet een caravan, van de grond van Wilma vertrekken, om dat men niet met zijn jacht voor de jachthaven van Wilma gekozen had? De bestaande watersportver. voell zich bedreigd en neemt tegenmaatre gelen, door het aantrekken van meer passanten en het krijgen van meer service voor de (oude) jachthaven. De middenstand zou als de plannen van de VV.S.V. Bru doorgaan, daarin betrokken worden. „Weet de mid denstand dat?" aldus de voorzitter. Als straks de Plaat van Oude Ton- gc of Krammerplaat opgespoten is, be.scliikt Bruinisse over 3'_. km strand. In 1975 hoopt men dat te be planten. Een mogelijkheid voor da gelijks 3000 recreanten. Men schat het aantal mensen dat van januari 1972 tot en met septem ber 1973 op het Grevelingenmeer zijn „stekkie" heeft gezet op 300.000 a 400.000 een bewijs hoe populair de hengelsport is geworden. De doorsnee leeftijd van de henge laar ls 35-54 jaar. De zaterdag is voor de hengelaars de populairste dag. Ongeveer 80 van de sportvissers komt uit het Rijnmond gebied met Rotterdam en West-Brabant. Vijfen twintig procent van de hengelaars brengt op het eiland zijn vakantie door. Het meest wordt gevist op de lijn Brouwersdam, Ouddotp-Den Os- se en in de omgeving van Bruinisse. Omdat er in de afgesloten Grevelin- gen geen voortplanting mogelijk is, zal men spoedig moeten overgaan, tot het uitzetten van pootvis. Er zijn momenteel 3 trailerhcllingen. terwijl er ook één komt op de Plaat van Oude Tonge. Bruinisse mei twee bloedende hen gelsportverenigingen, heeft grote behoefte aan een haven voor sport- visböten. Ook in 1974 zhl de V V V weer zijn best doen, service te verlenen aan zoveel mogelijk recreanten. De heren C. Jumelet en L. Ottens, werden resp. als voorzitter en secre taris herkozen, in de vacature we gens aftreden van mevr. v. d. Berg- Paape werd gekozen mevr. C. Haeck- de Kuiper, in de vacature .1. van Oo- voren de heer J. J. Dengerink. Evenementen Bij het punt evenementen werd er op gewezen, dat er in Bruinisse altijd nog een „Feestcomité Brusc Festvi- teiten" bestaat, een feestcomité dat eerder (3 jaar geleden) toen er een feest op handen was hel bijltje er bij neerlegde, en later bij andere gele genheden niet meer van zich liet ho ren. Maar bestaan doet het nog wel en V.V.V. is geen feestcomissie, ook al wil men V.V.V. nog wel.eens op zadelen. met allerlei klusjes die bij het organiseren van een feest moeten worden opgeknapt. De muziekvereniging „Nu met Ho pe" en de jongerensociëleit „De Pul" geven meestal spontaan medewer king, maar er is ook veel noverschil- ligheid als het er op aan komt een feestje te organiseren. Staande de vergadering probeerde de voorzitter een evenementencom missie in het leven te roepen. Dit ge lukte gedeeltelijk, meerderen zegden hun medewerking toe. maar men was niet geneigd, zich aan een dergelijke commissie te binden, voor meerdere jaren. Getracht zal worden het Wielerco- mité. weer nieuw leven in te blazen, om de ronde van Bru in stand te houden. Het organiseren van voetbalwed strijden is bij Bruse Boys in goede handen, zeilwedstrijden zijn het do mein van de watersportvereniging, gedacht wordt verder aan wandel wedstrijden, puzzelritten, braderie, hengelwedstrijden en niet te vergeten de jaarlijkse taptoe. Prominente korpsen zullen samen met „Nu met Hope" weer hun beste beentje voor zetten. In onderhande ling is men over het naar Bruinisse komen van een groep van 104 Cana dese meisjes, die een band vormen en wier muzikale talenten niet on derschat moeien worden. GesprokeYi werd over het opheffen van het festiviteitencomité dat nooit iets uitvoert, maar nog wel in het be zit is van een spaarbankboekje, dat dan aan V.V.V. zou moeten worden over gemaakt. Bij de rondvraag kwam ter sprake, het verplaatsen van de bushaltes naar buiten het dorp. Men zal daar fel tegen protesteren. Bij de sluiting drukte de heer C. Jumelet er zijn teleurstelling over uit, dat maar een kleine groep van het toch niet onbelangrijk ledental ter vergadering was verschenen. Flitsen uit het buitenland VERENIGDE NATIES, NEW YORK, De VN-commissie voor de rechten van de mens heeft maandag aange drongen op een krachtige veroorde ling van Zuid-Afrika, Portugal en Rliodesie wegens hun hardnekkig negeren van de VN-resoluties over zelfbeschikking en mensenrechten in zuidelijk Afrika. PARIJS. Bij een brand aan boord van een vrachtschip dat aan het ei land Seguin, bij Parijs, lag gemeerd zijn 180 Renaults in vlammen opge gaan. De brandweer wist 180 auto's onbeschadigd uit het schip te bergen ROME. Zoals al werd verwacht nadat de republikeinse partij zijn ministers terugtrok is zaterdag de Italiaanse regering gevallen. Diefstal van schapen DOETINCHEM, 4-3. In de Gel derse achterhoek worden de laatste maanden veel schapen gestolen. Vooral in het plaatsje Etten zijn dë veedieven actief. Ook elders, zoals in Aal ten en verdere omgéving zijn tientallen schapen verdwenen. BRUSSEL, 4-3. Sedert enkele we ken heerst er in België, vooral in de streek rond Thuin, een ziekte onder het rundvee. De boeren noemen deze ziekte, waaraan ze al een aantal die ren verloren hebben „Canadese griep". Vooral de vrouwelijke dieren zijn gevoelig voor de ziekte. Het virus dat de ziekte veroorzaakt wordt voornamelijk gevonden in de uiers. Guerrilla-organisatie waarschuwt Nederland BEIROET, 5-3. Volgens kranten in Beiroet heeft de Palestijnse guerilla- groep die de verantwoordelijkheid opeiste voor de kaping van een Brits vliegtuig naar Amsterdam (zondag), de Nederlandse regering gewaar schuwd de twee gevangengenomen collega's geen kwaad te doen. „Wij waarschuwen de Nederlandse regering en stellen haar volledig ver antwoordelijk voor wat er ook moge gebeuren met onze commando's die de operatie uitvoerden", aldus de Arabische Nationale jeugdoi-ganisa- tie voor de bevrijding van Palestina in een verklaring. De organisatie „maakt bekend dat zij alle defaitistische oplossingen in het Midden-Oosten) en de vestiging van een mini-staat in Palestina ver werpt". Gewapende overval op geldauto VENLO, 5-3. Twee gewapende en gemaskerde mannen hebben heden- dinsdagmorgen een overval gepleegd op een auto van Van Gend en Loos, die cassettes met geld kwam afleve ren bij een filiaal van de Nederland se Middenstandsbank in Venlo. Voor de bank stond een grote Amerikaanse auto gèparkeerd. Bij de aankomst van de geldauto spron gen twee mannen met bivakmutsen over hun hoofd'uit de kofferbak en bedreigden met pistolen, de chauf feur van de auto. Zij maakten enkele cassettes buit én renden de hoek om, \yaar zij in een rode auto sprongen. Deze reed weg richting Duitse grens. De buit bedraagt plm. f 15.000, MIEL COOLS VOOR ZVU ZIERIKZEE, 2-3. Een min of meer toevallig in de pu bliciteit gekomen hobby, noemt Ed Leeflang zijn don derdagavond in de Concertzaal door Miel Cools te ver tolken lied-teksten. Miel Cools boekt er overigens al maanden successen mee. De Vlaamse liedjeszanger wordt door de vaderlandse pers geprezen om zijn goede tekstkenze en blijkt in staat ook een verwend en kritisch Amsterdams publiek te boeien. „Zierikzeeënaar" Ed Leeflang praat relativerend over zijn eigen inbreng. Zijn leerlingen kennen hun leraar Nederlands als iemand die zichzelf bege leidend op de gitaar, af en toe manifesteert als een zingende bard, ook in de 'klas. Zijn belangstelling voor volkslied en chanson uit zich dan even in poëtische creativiteit tussen tekstbehandeling en literatuurhistorie door. Ed Leeflang schrijft al sinds hij op het gymnasium was. Daar is eigen lijk nooit verandering in gekomen. Vaak voorzag hij eigen teksten ook van muziek. Zijn inspiratie is deels autobiografisch en voornamelijk ge baseerd op het kijken naar mensen, het signaleren van alle dag. Vroe gere optredens in Folk-Fairport in Amsterdam en enkele' door Ed ge schreven teksten, gébruikt door het Amsterdams Vrouwenkabaret van Natascha Emanuels, daargelaten. trad hij tot dusver nauwelijks in de publiciteit. De kennissenkring van Ed Leef lang vond een bureau-la niet direkt een ideale klankbodem voor de groeiende stapel materiaal, Toen acteur John Leddy het ini tiatief nam en Miel Cools benaderde bleken maar liefst zo'n kleine hon derd liedjes- en chansonteksten ter BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Hedenavond extra voorstelling van de topper van het jaar: jon bluming Jennifer willems sylvia kristel adèle bioemendaal ko van dijk ton lensink war het boek van rinus fcrchnAndusse muziek: ruud bos camera: ferenckalmóngall regiefrans weisz produktie: rob du mée muziek van deze film ls verkrijg baar op de Philips LP 6401 065 parkfilm/cinecentrum/cityverhuur Aanvang 20.00 uur. Toegang 14 jaar Tekstschrijver Ed Leeflang te Zierikzee. (Foto: Zicrikzecschc Nieuwsbode) keuze beschikbaar te zijn. De lied jes uit' de la van Leeflang bleken vol toekomstmuziek. Een enthou siaste Miél Cools besloot zijn nieuwe programma samen, te stellen uit hét Zierikzeese materiaal. Zomer '73 kwam dat- programma tot stand. Miel Cools componeerde en verschillen de arrangementen werden verzorgd door Louis van Dijk. Goede première Het resultaat ging september vorig jaar in Eindhoven in premiere en sloeg bij het Brabants publiek, dat toch al een voorliefde heeft voor dit genre, meteen aan. De Vlaming Miel Cools heeft vooral in Vlaande ren en de zuidelijke Nederlanden een respectabele reputatie opge bouwd. De laatste twee jaar treedt hij regelmatig in Nederland op en tijdens deze laatste tour de chant blijkt ook de rest van ons land gevoelig voor een troubadour van het Nederlandse lied. Het recente optreden in „Tin- gel-Tangel" te Amsterdam werd goed ontvangen. De teksten van Ed Leeflang va riëren van subtiele chansons tot humoristische liedjes met een sati risch karakter. Zeeuwse leefklimaat Het Zeeuwse leefklimaat ligt er hier en daar duidelijk aan ten grondslag. Het Zierikzee's publiek zal dat a.s. donderdag kunnen con stateren in liedjes als het kostelijke „Janna Janokke" en het aandoen lijke „Paardje van half zeven", waarbij aantekening dat het och tendhumeur van Ed Leeflang debet is aan de kwaliteit van de rode kool. De inhoud van liedjes als „De jon gen die niet griezelen kan" en „Het land der blinden", geven blijk van een maatschappij-kritische visie. Ed Leeflang probeert afstand te nemen van zijn tekstschrijven, maar ook de inhoud van zijn liedjes en chan sons heeft een relativerend karak ter: „De duiven" en „Als de borden gebroken zijn" Geraffineerd taalgebruik Als tekstschrijver blijkt hij in staat door middel van geraffineerd taalgebruik in elk chanson een eigen sfeer te scheppen. Soms melancho liek, vaak humoristisch, altijd sub tiel en mild. Een groot deel van het door Miel Cools gebrachte Leeflang- repertoirc is onlangs op de plaat uit gebracht onder de titel „Nachten dat de Spin niet Spint. Donderdagmiddag wordt door Miel Cools een voorstelling voor de leer lingen gegeven in de aula van de rijksscholengemeenschap „Prof. Zee man", waarbij ook een tekst ge bracht wordt van leerlinge Fran- cien Brabcr. Bij het optreden s' avonds in dc concertzaal staat het trio Louis van Dijk borg voor mu zikale kwaliteit. Daarnaast begeleidt Miel Cools zichzelf op de gitaar. In z'n totaliteit zeker een avond om naar uit te zien. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN. HAAG. Nederland heeft be sloten de financiële hulp voor 1974 aan India, Pakistan en Bangla Desh met ongeveer 20 procent te verhogen. De minister voor ontwikkelingssa menwerking, drs. J. P. Pronk, heeft financiële steun aan de regering van India toegezegd tot een bedrag van 82 miljoen (was 68 miljoen). MIDDELBURG. Gedeputeerde Staten van Zeeland willen op korte termijn met het bestuur van de pro vincie Oost Vla anderen in België praten over een eventuele olieraffi naderij in Zelzate (België). Zij willen de Belgen attent maken op de al aanwezige belasting van het leefkli maat in Zeeuws-Vlaanderèn, Sommelsdijk Gallerie De Welle, 2 maart-3 april, schilderijen, etsen en tekeningen van Ernst Blok, Ma t/m vrij 2-5 uur za 10-5 uur. Zierikzee 't Lange Uus, Kunstexpositie, 912; VZ26. Donderdag: 79. Maandag en zondag gesloten. Dinsdag 5 maart Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur, film: „Naakt over dc schutting". Haamstede Hotel „Bom", vergadering „Pomona aanvang 19.30 uur. R.T.M. hotel Haamstede, 14.30 uur. theemiddag met praatje over de „werkende, gehuwde vrouw". Woensdag 6 maarl Zierikzee Zaal Geref. kerk, 20.00 uur. Geref. Vrouwenvereniging. Donderdag 7 maait Zierikzee „Mondragon", 14.00 uur. voorjaars vergadering afdeling Schouwen Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur. Hervormde Vrouwengroep. Concertzaal, 20 00 uur, Miel Cools (Z.V.U.). Ouwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur vergadering landbouwvereniging „Aller Belang". Vrijdag S maart Zierikzee Concorda. 20.00 uur DS'70. Brouwershaven Verenigingsgebouw, toneel - feest avond a.s.v. „Brouwershaven". Maandag 11 maart Dreischor Plaatsenhuis. 19.30 uur, vergadering gemeenteraad Brouwershaven. Vrijdag IS maart Brouwershaven Hotel Jacob Cats, 20.00 uur, W.S.V. „Brouwershaven". Zaterdag 16 maart Zierikzee Zuidhavenpoort, 14.00 uur. verzame len excursie Jeugdvogelwacht (Zuid- hoekinlagen). Verwachting tot woensdagavond: Rustig' weer 6 maart 7 maart 1.14 2.17 13.55 14.50 7.10 19.33 7.58 20.14 Springtij: 10 maarl. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Dc afgelopen dagen is boven centraal Europa in de hogere lucht lagen een krachtige zuidoostelijke stroming lot stand gekomen. Mot deze stroming trekken storingen, af komstig van dc Middellandse zee, via Italië naar het Alpengebied. Vooral in noord-Italic en aan do zuidkant van de Alpen viel hot afgelopen et maal veel neerslag. Dinsdag breid den do storingen hun invloed naar Duitsland en ook onze omgeving uft. In het oosten van hot land viel de neerslag gedeeltelijk in de vorm van sneeuw. In de luchtdrukverdeling boven Europa komt de komende 24 uur weinig verandering. Boven noord- Skandinavic handhaaft zich een krachtig hoogcdrukgebicd. Daarbij blijft ons land in dc aanvoer liggen van vochtige lucht. Woensdag moet dan ook opnieuw op veel bewolking en plaatselijk enige neerslag worden gerekend. Pompstation, 10.00 uur, verzamelen excursie Jeugdvogelwacht (domein wandeling). ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaaie (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 In het algemeen veel bewolking met vooral aanvankelijk enige neerslag: zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen; minimumtempe raturen omstreeks één graad, maxi ma morgen ongeveer vijf graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tol 8. Min.-temperaturen: omstreeks 1 gr. Max.-temperaluren: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 6 maart. Zon op 7.16, onder 18.28 Maan op 16.21, onder 5.57 7 maarl. Zon op 7.14, onder 18.30 Maan op 17.46. onder 6.20 Volle maan: 8 maart (11.03) IIOOC,- EN TAAG WATER 7IRRIK7.EE: Tijd - vooral bij een krant - is een wonderlijke zaal;. Men werkt altijd een dag vooruit en dan schiet een week er akelig snel doorheen. De herinnering aan hel weekeinde is nog zo vers als dauw op aardbei- planten in de zomer, maar vandaag staat het weerbericht van donderdag alweer in de krant. Men knipt het, leest hel; hel wordt gezet, gecorri geerd. Men is dus al een beetje met de donderdag bezig; het nieuwe weekeinde komt alweer duidelijk in zicht. Een vriend heeft ons willen laten ontsnappen aan die (te) snel voort ijlende dateringen en recentelijk kwam uit een langwerpig geschenk pakketje een lange, smalle maand- strip te voorschijn, met een schui- verlje voor de data. Deze „kalender" geeft alleen cijfers en geen dagen dus; maar wil het tijdsaanduidings apparaatje enige zin hebben, dan moet men 's avonds het schuifje een cijfertje verzetten. Aan hel eind van de maand gaal het schuifje helemaal omhoog en begint het allemaal weer van vooraf aan: 1. 2, 3 etc. Wal „wel aardig" leek en onschul dig. blijkt nu een bijna magische mogelijkheid te zijn, de dagen te tellen, in de hoop trouwens dat men er wijs van wordt, hetgeen volgens de bijbel de bedoeling is. Twee dingen: het verplaatsen van het schuifje - elke dag een vakje - is een ritueel en men mag het niet vergeten want dan staat heel de da tumaanduiding op zijn kop. Als gezegd krijgt het schuifje het magische van een rituele handeling. Men moet - een tip voor anderen - het voor zichzelf reserveren. Niet delegeren dus. dat verschuiven en het moet de laatste handeling zijn voor het slapen gaan. Het is heel an ders dan een kalender waar alles op staat; het gaat dag voor dag. Het is een mysterieus tellen van de tijd. ran een jaar. verknipt in 365 vakjes: dus 365 maal schuiven. Een ander zal stijl achterover vallen van zo iets sentimenteels, maar ik vind hel wat. De schuifkalender zij hier (zonder reklame) aanbevolen voor allen, die met de voortjakkeren de tijd wat in de maag zitten. Een klein hulpmiddeltje... SCH1ERE1 LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2