Omroepen staken „Prijswijzer" Romeinse kerk bezet mooi hoekbankstel in rundleder intermeubel 5 BLIK DOOR HET WERELD Een mooie verzoening maar verder weinig resultaten van de Islam-top VENSTER De verzoening tussen Pakistan en Bangladesh bezorgde de Islamieti- sche top/conferentie in Lahore nog een spektakelstuk - hoognodig, want voor het overige waren de resultaten nogal matig, tenminste voor de fel ste landen zoals Libië. Pakistan was gastheer en het zou eigenlijk een moeilijk punt hebben moeten zijn dat Bangladesh, de na een opstand zelfstandig geworden oostelijke helft van Pakistan, uiteraard als gast zou verschijnen. Maar het kwam premier Bhoetto waarschijnlijk prima uit. De erkenning van Bangladesh was on ontkoombaar en vasthouden aan de fiktie dat er nog steeds een oostelijk landsdeel bestond was volslagen ir reëel. Maar erkenning was politiek niet te verkopen in Pakistan, ook al door een soort prestigegevecht: Pa kistan eiste eerst vrijlating van ge vangenen voor erkenning mogelijk was en Bangladesh eiste eerst er kenning t'oor andere zaken zelfs maar besproken konden worden. Nu was er een mooie en roerende plech tigheid met omarmingen van te ma ken en de doorbraak is er, keurig opgesierd voor de Pakistanen die er nog een beetje aan moesten wennen. De krijgsgevangenenkwestie en eni ge financiële problemen kunnen nu geregeld worden zonder dat er nog een hypotheek op rust. Een plezierig resultaat, maar daarvoor was de konferentie niet in de eerste plaats bijeengeroepen. Rode Kruis helpt slachtoffers van overstromingen DEN HAAG, 2-3. Het Nederlands^ Rode Kruis heeft vrijdag een bedrag van twintigduizend Zwitserse francs overgemaakt aan de Liga van Rede Kruisverenigingen te Geneve voor hulpverlening aan de slachtoffers van overstromingen die in februari Bolivia en Paraguay hebben getrof fen. In Bolivia moeten ongeveei/ 18.000 slachtoffers worden geholpen met voedsel, kleding, medicamenten en vaccins. In Paraguay is Voor een groot deel van de ongeveer 12.000 slachtoffers naast voedsel en anti biotica ook onderdak nodfe/ De Rode-Kruisverenigipgen in Bo livia en Paraguay wordejn bij de or ganisatie van de hulpverlening geas sisteerd door gespecialiseerde gede legeerden van de Liga van Rode- Kruisverenigingen. Dé by dragen van het Nederlandse Rode Kruis zullen worden gebruikt vo6r aankoop ter plaatse van hulpgoederen. Aantal winkels De bedoeling was de hele Islamie- tische wereld in te l'Oven bij hel front, de Arabische landen in hun strijd tegen Israël, zoals min of meer afgesproken op de kleinere top van Algiers. Nu is het verschil dat daar ondanks verschillen in ontwik keling en vooral in rijkdom staten bij elkaar kwamen wier belangen ze ker inzake Israël ongeveer eender zijn. Met de 37 in Lahore was dit an ders. Het zou voor Sadat en Feisal als voormannen van het Arabische eenheidsfront bijvoorbeeld plezierig zijn geweest als de sjah van Perzië had beloofd geen olie meer te leve ren aan Israël, tnaar de sjah ziet dit een beetje anders. Hij heeft niet zo'n behoefte politiek te bedrijven met de olie en hij heeft in het geheel geen behoefte de VS te treiteren, t ip^er vertpende hij ziin steun aan het voorstel om de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO te erken nen als de enige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk. wat uiter aard de positie van PLO-voorzitter Yasser Arafat aanzienlijk versterkt. Welvaartsverdeling Jordhipë heeft hieruit de konse- kwentte, getrokken: in jlit grotere ge zelschap steunde het dit voorstel zonder voorbehoud, terwijl het in Algièrs nog verzet had geboden en zich/zelf. als land waar de meeste Pa- lestijjien woonden, presenterde als dehogische woordvoerder van de Pa- leJitjjnen. De stichting van een door Arafat geleide regering in balling schap lijkt nu nog meer een kwestie .van tijd en daarmee is de mogelijk- fheid geschapen de Palestijnen mee te laten praten over hoe het verder j fmopt in het Nabije Oosten. Het derde punt dat aan de orde kwam is een eerlijker verdeling van de ivelvaart in de Islamietische we reld. ivaarin enige zeer rijken en ve le zeer armen zijn. Maar in dit op zicht verschilde de konferentie in Lahore niet van de meeste andere, waarop financiën in het geding zijn. Fr werd in het slotkomrnuniké wel een stel fraaie zinsneden gewijd aan de noodzaak van deze solidariteit, maar geregeld werd die niet. De zaak is ook moeilijk los te zien van hulp aan de ontwikkelingslan den in het algemeen, die de stijging van de olieprijzen nog bitterder er varen dan de industrielanden. Hier zijn de geesten weer zeer verdeeld. In de Arabische wereld leven ge dachten over speciale tarieven of een speciale vorm van goedkope kredie ten. De sjah van Perzië wenst het te spelen via internationale institu ten als de Wereldbank en het In ternationaal Monetair Fonds, kortom op een zakelijke basis in plaats van een uitshiitende morele. Kortom: ook op dit punt zou men een andere keer nog wel eens verder zien. Wanneer? Onbekend ZIERIKZEE. Donderdag 7 maart aanstaande vindt onder auspiciën van de Z.V.U. in de Zierikzeese Concertzaal een optreden plaats van de troubadour Miel Cools. Miel Cools startte drie jaar geleden, na bijna 15 jaar avond aan avond in Vlaanderen te zijn opgetreden, met een tournee langs de Neder landse schouwburgen. De belangrijkste tekstschrijvers van Cools zijn mo menteel de Zierikzeeënaar Ed Leeflang en Ernst van Altena, de muziek wordt door Miel Cools zelf gekomponeerd. In januari 1974 verscheen Miel Cools' vierde Lp., getiteld Nachten clat de spin niet spint". daalt sterk j DEN HAAG. 2-3. Het aantal win kels in ons land' is in 1973 met 3.500 verminderd, hef aantal markthande- laren met 500, aldus de gegevens van' het Centraal Registratiekantoor De tailhandel-ambacht. In totaal ging het aantal verkoopplaatsen in de de tailhandel dus met 4.000 achteruit. Dit aantal v^n,-4.000 is het saldo van 14.700 opheffingen en 10.700 nieuwe vestigingen, In 1972 daalde het aan tal verkoopplaatsen in de detailhan del met 2.500 en in 1971 met onge veer 6.00Q. Het grootst was de teruggang in de levensmiddelenhandel: het aan tal ondernemingen met één verkoop plaats in deze sector verminderde met ongeveer 2.200. Dieven wel gepakt maar bestolene niet AMSTERDAM, 2-3. Politiemensen in burger hebben twee jonge Joego- sla Ven op het Damrak in Amsterdam op /heterdaad betrapt bij het weg nemen van een portemonnee. De ei genaresse echter is nog niet achter haald omdat zij juist in de tram stapte. Jj. AMSTERDAM. De stalen flushdeck .-clipper Trewes 53 - het grootste zeiljacht op de Hisiva - die vrijdag in het Amsterdamse RAI-gebouw fverd geopend. Toegenomen vraag naar zilveren sieraden DEN HAAG, 2-3. De vraag van het Nederlandse publiek naar zilveren sieraden en kleine zilveren gebruiks voorwerpen is in het afgelopen jaar sterk toegenomen, die naar gouden sieraden e.d. daarentegen sterk ver minderd, blijkt uit een overzicht van de Federatie Goud en Zilver. De fe deratie noemt de stijging van de zilveraankopen (bedoeld wordt het zilvergehalte van de gekochte siera den en andere voorwerpen) specta culair. Fosfor op strand VLIELAND, 2-3. Voor het komend vakantieseizoen wil hel gemeente bestuur van Vlieland een einde ma ken aan het aanspoelen van stukjes fosfor op het strand van het eiland. Het fosfor, vermoedelijk afkomstig uit het wrak van het Poolse schip Drawa, dat in 1962 200 meter uit de kust is vergaan, kan badgasten brandwonden bezorgen. De kontakten, die het gemeentebe stuur tot nu toe met de instanties heeft opgenomen, hebben nog geen resultaat opgeleverd, aldus gemeen teraadslid Horjus. Vraagtekens bij rapport ziekenhuiscollege UTRECHT, 2-3. - - „Merkwaardig" vindt mr. A. Draaisma van de natio nale ziekenhuisraad de uitspraak in het onlangs gepubliceerde rapport korte termijn van het kollege voor ziekenhuisvoorzieningen, dat aan de nieuwbouw of verbouw van zieken huizen met minder dan 250 a 300 bedden in het algemeen niet moet worden meegewerkt. Mr. Draaisma herinnert er in het blad „Het Ziekenhuis" aan, dat het kollege nog niet zo lang geleden een studieopdracht aan het Nederlands Ziekenhuis Instituut heeft gegeven met de vraag wat de nog verant woorde minimumomvang van het al gemene ziekenhuis is. Eetbaar eiwit uit afval VEENDAM, 2-3. Plantaardig eiwit, gewonnen uit afvalwater van de aardappelmeelfabrieken is geschikt te maken voor de menselijke con sumptie en bij de Avebe te Veendam wordt er hard aan gewerkt. Dit ver telde vrijdagmorgen drs. W. C. Bus, leider van eht researchteam van de Avebe tijdens een perskonferentie. Plantaardig eiwit voor veevoeder wordt al H jaren geproduceerd in twee fabrieken van de Avebe. Ge leidelijk zal de produktie hiervan worden opgevoerd. Dit vindt men van groot belang in verband met de schaarste van plantaardige eiwitten in de wereld. Landbouwschap over aardgasprijs DEN HAAG, 2-3. De aardgasprij- zen voor de tuinbouw zullen niet au tomatisch de olieprijzen mogen vol gen. Het aardgasprysbcleid zal reke ning moeten houden met de speci fieke situatie van de tuinbouw. Het Landbouwschap heeft dit standpunt ingenomen. Het gaat er volgende week met minister Van der Stee van landbouw en visserij over praten. Volgens het schap treft de recente prijsverhoging van aardolieproduk- ten de glastuinbouw bijzonder zwaar Nog in dit reeds voor een belangrijk deel verstreken stookseizoen komt ze de bedrijfstak op een directe kos tenstijging van'60 a 70 miljoen gul den te staan. Hogere kosten voor het vervoer van de produkten naar het buitenland (75 pet. van de produktie wordt geëxporteerd) komen daar nog bij. KERKNIEUWS Ned. Hervomde Kerk Beroepen te Polsbroek: G. J. van Steeg, kand. te Putten; te Monster: K. Schipper, Dordrecht. Aangenomen naar Rinsumageest en Sybrandahuis: H. C. v. d. Meulen, kandidaat te Rinsumageest. Gereformeerde Kerken Beroepen te Vlaardingen: D. Braam, Haarlemmermeer (Oostzijde). Aangenomen naar Augustinusga- Surhuizum: A. Velthoen, Renfrew (Ont. Canada). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Rijnsburg: Joh. Stra- ting te Bunschoten. Bedankt voor Hattem, Harlingen en Schildwolde: J. Slotman te Dalf- sen. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Dordrecht-Centrum en Eemdijk: A. Baars, kand. te Ben- nekom. Aangenomen naar Sassenheim: J. J. Rebel te Hilversum-Centrum; naar Doesburg: H. W. Eerland te Hilversum-Oost. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Apeldoorn: A. Breg- man te Rijssen; te Almelo: A. Hof man te Scheveningen; te Herkingen: J. Karens te Opheusden; te IJssel- monde: A. F. Honkoop te Moerka- pelle. Bedankt voor Groningen: G. A. Zijderveld te Midedlburg; voor Nij- kerk: C. Hegeman te Tholen; voor Sint-Annaland: Chr. v. d. Poel te Yerseke; voor Rotterdam-C: C. J. Koster te Barneveld. Remonstrantse Broederschap Beroepen te Eindhoven: D. Tjals- ma te Arnhem. DEN HAAG, 2-3. De omroepen KRO, NCRV en VARA hebben be sloten de tv-rubriek „Prijswyzer" stop te zetten. PTT-direktie naar het Noorden DEN HAAG, 2-3. De regering is van plan om de centrale direktie van de PTT in de ruimste zin des woords naar het noorden van het land over te plaatsen, in hoofdzaak naar Gro ningen. Dit heeft de centrale direktie van de PTT vrijdagmiddag aan het per soneel meegedeeld. ROME, 2-3. Honderd dakloze ge zinnen hebben zaterdagavond, voor zien van dekens en leeftocht, de San Policarpokerk aan de rand van Rome bezet. Ze huisden tot nu toe in 89 kraak panden tegenover de kerk, maar vreesden uitzetting. In twee andere wijken van Rome heeft de politie dit weekeinde 438 woningen ontruimd die door dakloze gezinnen waren ge kraakt. 5 2 De volgende morgen begreep Gert Treep, dat hij voor het bedrag, dat hij maandelijks hier moest betalen, vast niet vetgemest zou worden. Er lagen op een schaaltje drie dunne sneetjes brood. Op een ander schaal tje een plakje kaas, nog een ander schaaltje een plak worst van onbe stemde herkomst. En verder stond er een potje, half gevuld met jam. Op een lichtje stond een theepot. Een kop en schotel met lepeltje, een bo- terhambordje en een botervlootje, alsmede een suikerpot completeerde het geheel. Naast zijn b'ord een pa pieren servet, mes en vork. Geen ei. Nu ja. de eerste morgen maar niet zo krap kijken. De thee was slap. Hij liep met hel half gevulde kopje naar de keuken en goot het leeg. Terug in de kleine eetkamer, die op de achterzijde van het huis uitzag, roerde hij met zijn lepeltje in de theepot en goot op nieuw zijn kopje vol. Het was iets beter. In de suikerpot zat een hoe veelheid voor misschien twee kopjes. Alles afgepast. Enfin, als hij in de loop van do morgen trek kreeg zag hij het wel. Niet ver van het bouw terrein had hij een cafetaria ontdekt. Hij at alles op cn pakte zijn spul len bij elkaar, waarna hij naar bui ten ging cn in zijn wagen stapte. Even later reed hij weg. Op het werk was al om tien'al mensen aanwezig. Gert sloot zijn wagen af en liep op hen toe, zich voorstellende en zi n hand uitste kend. „Treep. Ik ben hier vanaf van daag de hoofdopzichter enne... ik hoop. dat we goed zullen samenwer ken. Aan mij zal het niet liggen." In de afgelopen weken, zo delen zij mede, is naar hun mening geble ken, dat problemen rond de prijsvor ming dermate ingewikkeld zijn, dat het in de praktijk niet goed mogelijk is aan het publiek via een dergelijke tv-rubriek snelle en doeltreffende informatie over de prijzen te ver schaffen. Daardoor kon aan de oor spronkelijke doelstelling van het programma niet worden voldaan. De Consumentenbond en Konsu- menten Kontakt, met" wie de om roepverenigingen overleg hebben gepleegd over de beslissing, hebben besloten de informatie over de prij zen via de advertenties in de dag bladen voort te zetten. De consumentenorganisaties, al dus een commentaar van deze zijde, hebben begrip voor het standpunt van de omroepverenigingen, omdat „er een groot verschil is tussen pre sentatie op de beeldbuis en het ge schreven woord, zoals dat via de prijs wij zer-advertenties het publiek bereikt". De consumenten-organisa ties vinden deze advertenties een zeer nuttige informatie. PARIJS. In Parijs is zaterdag een open brief van de verbannen Sow- jetrussische schrijver Alexander Solzjenitsyn aan de Sowjetrussische leiders gepubliceerd, waarin deze waarschuwt dat de Sowjet-Unie voor een „nationale catastrofe" staat. Een der mensen, die hij de hand drukte, stelde zich voor als Kuin- ders. „Ik ben de vooi-man, chef. Bent u van Diephuis of van die Velpe- naar?" Gert lachte even. „Ik kom van de firma Matsers uit Velp. En ik heb alle volmachten. Uiteraard werk ik samen met de firma Diephuis. We hebben al kennis gemaakt." Kuinders knikte bedachtzaam, ter wijl hij een shdgje ging rollen. „Juist. Nou, we zijn bijna klaar mei graven, zoals u ziet. We beginnen meteen met het heiwerk. Kunnen v,e intussen al profielen stellen?" Gert knikte. „Ja. En alles even nameten en controleren* he? Of het met de tekeningen klopt. Dat doen we samen." Enkele minuten later was h ver diept in zijn werk. Aan de malen mankeerde het een en ander, zodat Kuinders opdracht gaf veranderin gen aan te brengen. Gert keek tevreden toe. „Als we van het begin af aan zorgen, dat al les zo nauwkeurig mogelijk klopt, vermijden we later moeilijkheden. Kuinders." „Dat ben ik met u eens. chef, maar met grondwerk kun je niet met mi- limeters rekenen „Nee. maar elf centimeter verschil is me toch te gek.' „Ik zal het laten bijwerken, me neer. Kunnen ze daarna beginnen met de profielen? „Ja. Hoe staat het met het beton? Zijn er al mengproeven genomen?" „Vorige weck. meneer De gemeen te-architect heeft ze goedgekeurd. We hebben het zwart op wit." Uitstekend. We gaan even bij het vlechten kijken. Heg je de tekenin- Wot hi exit de BEELDBUIS? DINSDAG 5 MAART NED I: Vanavond een filmisch avondje van de KRO met om te be ginnen lussen zeven en acht de KRO-Cineac. Een telen filmpje van Porky Pig en Bugs Bunny, een doku- irwntnire over een indianenstam in Peru en aflevering zeven van Avontuur n Nieuw-Zeelnad. Na het •ournaal de rubriek Prijswijzer en tot omstreeks kwart over negen de dokumentaire Je moet er niet aan denken In dit werkstuk aandacht voor het vraagstuk van de jeugdige verkeersslachtoffers. Na deze lot na denken stemmende dokumentaire gaat de KRO van start met de film- cclus rond frank Sinatra oftewel The Voice In The pride and passion de film van vanavond wordt Sinatra ter zijde gestaan cloor sterren als Garry Gfant en Sophia Loren. De film beschrijft de zwerftocht van een groep guerrillastrijders door het met troepen van Napoleon bezette Spanje in het jaar 1813. Via Trots en hartstocht belandt de kijker om half twaalf bij de rubriek Den Haag van daag. waarin de laatste ontwikkelin gen van het parlementair gebeuren. NED II: Om zeven uur deel tien van Pipo in Marobia. Voor de klok ■sian acht uur ook een aflevering van de humoristische serie Volgende patiënt. Na het journaal deel negen van Merijntie Gijzens jeugd waarin Merijntjp door een verhaal van de pastoor een heel ander idee van god krijgt. Na de rubriek Prijswijzer irakleert de VARA de kijker op Een ('ikke zoen va.n de juffrouw, ditmaal oner aktiviteiten van ouders in en om de Azaleaschool in Amsterdam- Noord. In de volgende dertig minu ten kan iedereen zijn kennis opfris sen in het spelletje Wie wat waar. Over blijft tenslotte de aktualiteiien rubriek Achter het nieuws waarop om elf uur het late journaal is te verwachten. DINSDAG 5 MAART NED. I: 11.10 en 14.00 Schooltele visie18 45 Ti-to-tovenaar; 18.55 Nieuws: 19.05 Cineac: 20.00 Journaal: 20-20 Prijswijzer; 20.28 Je .moet er niet aam denken; 21.18 Franksinatra film: De trots en de hartstocht; 23.30 Den Haag vandaag; 23.45 Journaal. NFD. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws: 19 05 Pipo; 19.30 Vol gende patiënt: 20.00 Journaal: 20.20 Merijntje Gijzens jeugd: 21.10 Prijs wijzer: 21.20 .en een zoen van de juffrouw; 21.35 Wie, wat, waar?; 22 05 Achter het nieuws; 22.55 Nieuws: 23.00 Teleac. Advertentie Nieuw aangekomen: Zie etalage meelstraat 31 zierikzee FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK gen bij de hand?" „In de keet, chef. Ik haal ze gelijk" Tegen negen uur verscheen Diep huis op het terrein. Gert drukte hem de hand en vertelde welke opdrach ten hij had gegeven. Samen liepen ze het werk af, keken naar het vlechten en het stellen van de pro fielen. Af en toe mat Gert iets na. het controlerend aan de hand van de tekening, gaf een paar aanwijzin gen. terwijl Piet Diephuis in zijn kielzog meeging. „Hoe lang denk je, dat ze werk hebben met het heien?" vroeg Gert. „Een volle week. Het is onder aan besteed. Jouw baas weet ervan. Ze zijn experts in dit werk." „Als ze in de grond zitten goed de koppen controleren. De grond is hier nogal dras, he?" „Man. houd er over op. We hebben er veertien dagen geleden al pompen op gezet". „Hoe diep zit de zandlaag?" „Heel ongelijk. De gemeente heeft hier geboord en grondmonsters ge nomen. Op het gemeentehuis hebben ze het rapport. Ik haal van de week een kopie, want ik wil het ook pre cies weten." „Dus volgende weck kunnen we beginnen met de bekistingen?" in formeerde Gort. Diephuis dacht: „Eind deze week nvVchien De vloer storten duurt ook een dikke week." „Hoe is het met de levering van taalkonstrukties?" Het meeste zal al wel klaar zijn", meende Piet. ..Ze wachten onze af roep en gaan dan meteen rijden." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 5