Kapingsdrama op Schiphol ZLM-leerkrachtendag in „De Schutse" Haamstede STREEKNIEUWS DE LANDBOUW BEGINT ZINVOLLE ANTWOORDEN TE GEVEN TOESTEL IN BRAND GESTOKEN Drukkerij te Nijmegen sluit i „J ii 4 SCHll'HOL, 3-3. Alle 92 passagiers en tien beman ningsleden van een zondagavond door twee kapers tussen de 25 en 30 jaar op Seliipliol in brand gestoken vliegtuig van de Britse maatsehappij B.A. zijn in vei ligheid. l)e kapers zijn gearresteerd. De brand in het vliegtuig een VC-10 is geblust. l)e passagiers onder wie een aantal kinderen en een twee weken oude baby van een Australisch echtpaar, hebben het toestel meteen, nadat de kapers- het op de startbaan in brand hadden gestoken, in grote haast via glpgotcn verlaten. Zü renden voor hun leven. De twee kapers, volgens een aantal passagiers waren het er drie, zyn door de Rijkspolitie op Schiphol gearresteerd. Ook zjj waren uit het brandende toestel gerend. Volgens majoor Gerritsen van de Rijkspolitie weigeren de twee iets te zeggen. Tegenover de passagiers hadden de kapers gezegd te behoren tot de ..Youth National Liberation Front". Het luchtverkeer op Schiphol werd zondag kort voor de landing van het gekaapte toestel gestaakt. Schiphol was hermetisch afgesloten. Niemand kon erin oï eruit. Alle beschikbare brandweerauto's en ziekenwagens op Schiphol werden naar baan 19 rechts - de Zwanen- burgbaan gederigeerd. De ziekenhui zen in de omgeving werden gewaar schuwd. Later bleek, dat waarschijn lijk slechts twee passagiers licht ge wond waren geraakt. Om half negen zondagavond werd Schiphol weer opengesteld voor het luchtverkeer. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HAARLEM. De officier van justi tie bij de rechtbank te Haarlem heeft wegens het in bez.it hebben van he roine in Amsterdam en op Schiphol tegen drie Canadezen straffen van 2 jaar, 10 maanden en 6 maanden ge- eist. UTRECHT. De direktie van de Ko ninklijke Verenigde Leder b.v. heeft vakbondsvertegenwoordigers plan nen voorgelegd tot sluiting van de lederfabriek de Amstel in Waalwijk en overplaatsing van de produktie naar het bedrijf in Oisterwijk. DEN HAAG. Minister Van Doorn (c.r.m.) heeft het verzoek geki'egen het Palace Hotel in Scheveningen op de monumentenlijst te laten plaat sen. EINDHOVEN. De Eindhovense ge meentepolitie heeft aangekondigd hard te zullen optreden tegen over treders van het parkeerverbod in de binnenstad. In de week van 13 tot 23 februari werd 715 maal verbali serend opgetreden. HOOGEVEEN. Bij Kip Kampeer wagens in Hoogeveen zullen defini tief 132 produktiemedewerkers en twaalf beambten worden ontslagen. Dit heeft de direktie van het bedrijf bekend gemaakt. GRONINGEN. De afdeling Gro ningen van de Nederlandse maat schappij tot bevordering der tand heelkunde heeft een brief naar het Groninger gemeentebestuur verzon den met het verzoek gratis fluoride tabletten beschikbaar te stellen. De aanleiding hiertoe is het besluit van b. en w. van Groningen de toevoe ging van fluor aan het drinkwater tijdelijk te stoppen. HEERLEN. Het Café-restaurant Poel aan de Heerenweg te Heerlen is geheel uitgebrand. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voor gedaan. Het café was gesloten en de eigenaar en zijn familie waren niet thuis. Hoe de brand is ontstaan is niet bekend. AMERSFOORT. De dood van de 25-jarige mevr. H. Driesman-Tie- mens uit Amersfoort heeft geleid tot de arrestatie van haar gewezen echt genoot. de 29-jarige D. D. Hoewel de man dat ontkent, wordt hij ervan verdacht, zijn ex-echtgenote uit het raam van haar flat te hebben ge gooid. De vrouw heeft de val van 15 meter niet overleefd. BERGEN. Of deze auto lang geleden heeft toebehoord aan een gestrande rallyrijder is niet bekend, maar hoe dan ook, deze koeien kunnen nu in (lp open lucht, maar toch beschut, hun hooi naar binnen werken. 0|> kousevoeten De passagiers werden, nadat zij uit het toestel waren gerend, opge vangen door KLM-personeel, de KLM behartigt op Schiphol de be langen van de British Airways. Zij waren allen op kousevoeten. De ka pers hadden hen in het vliegtuig ge dwongen hun schoenen uit te trek ken en met de handen omhoog te gaan zitten. De luchtreizigers kregen een maal tijd aangeboden. Journalisten, die de passagiers wilden interviewen, wer den door de rijkspolitie op nogal hardhandige wijze gestoord. De kapers De kapers hebben zich zondag middag anderhalf uur na de start uit Beiroet, van het toestel meester ge maakt De VC-10 kwam uit Bombay en was op weg naar Londen. Het is niet precies bekend waar zij zijn in gestapt. Volgens de passagiers in Beiroet, maar Libanese autoriteiten hebben dit ontkend. UTRECHT. Zondag 10 maart opent de internationale voorjaarsbeurs in het Beatrixgebouw van de jaarbeurs in Utrecht haar poorten. Vijf dagen lang, tot en met 14 maart, zijn arti kelen te iien, die meer dan 3000 fa brikanten uit de hele wereld in ruim 800 stands hebben samengebracht. DEN HAAG. Vier landelijke wel zijnsorganisaties vinden dat de re gering, zonder de resultaten van in ternationaal overleg af te wachten, gebruikers en bezitters van soft drugs niet meer moet vervolgen. Dit zou na verloop van tijd ook overwo gen moeten worden ten aanzien van gebruik en bezit voor eigen gebruik en bezit voor eigen gebruik van an dere drugs. DEN HAAG. Koningin Juliana, prins Bernhard en mr Pieter van Vollenhoven zijn vrijdagmiddag van de vliegbasis Soesterberg naar Lech in Oostenrijk vertrokken voor hel houden van enige weken winter sportvakantie. De koningin en de prins worden op 21 maart in Neder land terug verwacht. Prinses Mar griet is donderdagavond met haar drie kinderen, Maurits, Bemhard en Pieter-Christiaan, per trein naar Lech vertrokken. DEN IIAAG. In tegenwoordigheid van prins Claus heeft minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking in Den Haag de nieuwe „Nationale commissie voorlichting en bewust wording ontwikkelingssamenwerking en een advieskollege van die naam ge-installeerd. De kapers, die nauwelijks Engels spraken en via een tolk of bemidde laar met de bemanning contact on derhielden, maakten duidelyk op Schiphol te willen landen. Ondanks de weigering van de luchthaven au toriteiten om het toestel te laten lan- denden, landde de VC-10 om even over zessen op de Zwanenburgbaan. Flitsen uit het buitenland SAN FRANCISCO. Honderden armen hebb'en vorige week in een koude regen geduldig gewacht op de uitreiking van gratis voedselpakket ten in San Francisco. Dé? uitdeling is gefinancierd met geld dat de multi miljonair Raldolph Hearst beschik baar heeft gesteld op last van de ontvoerders van zijn dochter Patri cia. WOLFSBURG. In alle fabrieken van het Volkswagen-concern, de grootste autofabrikant van West- Duitsland. wordt de produktie in april gedurende acht tot elf dagen stopgezet. Blijkens een officiële be kendmaking van V.W. houdt deze maatregel verband met de teleur stellende verkopen. BONN. West-Duitsland en Irak hebben hun diplomatieke betrekkin gen hersteld die door Bagdad in 1965 waren verbroken uit protest tegen diplomatieke erkenning van Israel door West-Duitsland. MADRID. Ongeveer 300 Spaanse intellectuelen hebben generaal Fran co gratie gevraagd voor de Cata laanse anarchist Slavador Puig An- tich, die 9 januari door de oorlogs raad in Barcelona ter dood is ver oordeeld. Dat vonnis is 11 februari bevestigd door het hoge militaire gerechtshof in Madrid. Alleen Fran co kan nog gratie verlenen. CORDOBA. De strijd tussen linkse en rechtse groeperingen in de Ar gentijnse stad Cordoba heeft tot dus ver aan zeker zeven mensen 't leven gekost, zo heeft de politie van deze stad meegedeeld. Zondag werd een politieman doodgeschoten bij een overval van linkse guerriallastrijders op een politiebureau. MUNCHEN. Een rechtbank in München heeft de wapenleverancier van de anarchistische Baader-Mein- hof-groep, de 32-jarige jurist Rolf Pohle, tot een gevangenisstraf van zes jaar en vijf maanden veroordeeld PHNOM PENH. Een vrachtvlieg tuig van de Cambodjaanse lucht macht met veertien mensen aan boord is in het door opstandelingen beheerst gebied ten noorden van de Cambodjaanse hoofdstad neergestort, aldus is vrijdag uit militaire bron vernomen. PARIJS. Een fabriek in Parijs van radio en televisietoestellen is door brand, gevolgd door een explosie verwoest. Volgens een woordvoerder van de directie van de fabriek, So- nolor, is er „beslist sprake van een misdrijf". BRUSSEL. Het Belgische 50-franc- stuk, uitgevoerd in zilver wordt uit de circulatie gehaald. Dit geldstuk, tot nu toe nog steeds wettig betaal middel, werd 20 jaar geleden voor het laatst aangemunt. PARIJS. Premier Pierre Messmer heeft een nieuwe regering samenge steld die 16 ministers telt. In de nieuwe i-egering blijft Giscard d'Es- taing minister van financiën, en Mi chel Jobert behoudt het ministerie van buitenlandse zaken. Duizenden kaarten ENSCHEDF., 2-X De ope- ning van de nieuwe schouw burg annex kunstzaal Con dordia te Enschede, zal deze week loorden opgeluisterd door een expositie van an sichtkaarten. De organisato ren van de opening hebben nl. grote musea over de gehele wereld uitgenodigd ansicht kaarten in te zenden van hun beroemdste werken. Duizen den kaarten zijn Vinnenge- stroomd vanuit de verste hoe ken der wereld. Zelfs het be roemde Guggenheim, museum in New York zond ongeveer 30 kaarten in. HAMBURG. De Westduitse afde ling van Amnesty International be gon dit weekend een aktie om be kendheid te geven aan hét lot van de onbekende politieke gevangenen in de Sowjet-Unie. SAN FRANCISCO. In een emotio neel vez'zoek via de Amerikaanse te levisie hebben de ouders van de op 4 februari ontvoerde Patricia Hearst een dringend verzoek' om een teken van leven gedaan. TURIJN. Uit een opslagplaats op het vliegveld van Turijn zijn maan dag diamanten ter waarde van on geveer een miljard lire (f 4,5 miljoen) gestolen, aldus de Italiaanse politie. NIJMEGEN, 2-3. De drukkerij Le grand en Partners te Nijmegen gaat definitief dicht. Lopende orders wor den niet meer uitgevoerd. Dit besluit heeft curator mr. J. Bijvanck vorige week benoemd - genomen in overleg met de voornaamste schuldeiser en met de vakorganisaties. Er zijn geen middelen om. de 52 werknemers het achterstallig loon te betalen. Zij willen dit geld nu ont vangen van de bedrijfsvereniging of het garantiefonds van de vakcentra les. HAAMSTEDE, 28-3. De vrijdag in de protestants-christelijke huishoud school ,iDe Schutse" te Haamstede gehouden leerkrachten bijeenkomst stond geheel in het teken van het vierjarige lager beroepsonderwijs. Na de opening door de voorzitter van de onderwijscommissie van de ZLM de heer A. J. G. Doeleman hield de onderwijsdeskundige medewerker van de NCB drs. W. P. J. Peter uit Tilburg een inleiding over „Veralgemenisering van het Lager Beroeps Onderwijs". Uitvoerig ging hij in op de 4 funk- kwaamheden om in het levensonder - ties welke het onderwijs heeft: het houd te voorzien en de mens te la- bijbrengen van vaardigheden en be- ten deelnemen aan het maatschap- I BRUINISSE Burgerlijke Stand over februari Geboren 1. Cornel is Pieter, z.v. de Keijzer, Jan en Geluk, Boukje; 16. Eelco Glaudius Quinlin Fulco, z.v. Smit. Sjaak Jan Adriaan en Wisse, Johan na Wilhelmina, geb. te Zierikzee; 19. Gilles Eliza, z.v. Houtekamer, Gilles Eliza en Otte, Johanna Wilhelmina; 25. Pieternella Anthony, d.v. Jume- let, Stoffel en de Koning, Pieternella. Overleden 10. Hoogerwerf, Jan Marinus echtg. van J. Kik, 81 jr., overl. te Zierikzee; 28. Knoops, Nicolaas An- dries, eehtg. van M. de Oude, 80 jr. Gehuwd 8. de Leeuw, Willem, 24 jr. w. te Middelharnis met de Graaff, Cor nelia, 20 jr., w. te Bruinisse; 22. Deurloo, Anthonie Jan, 22 jr. met Geluk, Johanna Martha, 20 jr. bei den te Bruinisse. OOSTHUIZEN. Een zwart schaap met drie wille lammetjeshoe zit dat toch in de natuur? Bouw fabrieken Het heiwerk voor de visfileer Go- mavi, is in volle gang. Het construc tiewerk voor de fabriek van de fir ma Booy. (carrosseriefabriek) is na genoeg gereed. Beide fabrieken zul len eind mei worden opgeleverd. Benoeming Tot technische medewerker van de Dienstkring Bruinisse-Middenschou- wen is benoemd de heer G. H. van Weelden thans werkzaam bij de Technische Dienst van de gemeente Epe. NIJMEGEN. Rijschoolhouders uit het hele land hebben in Nijmegen de Algemene Bond Beroepsrijscholen Nederland (ABBN) opgericht, die zich als voornaamste taak gesteld heeft een einde te maken aan de beunhazerij in de rijschoolbranche. Het begint te komen pelijk verkeer. Verder de ontwikke ling van normen en waarden en het bijbrengen van expressieve waardig heden. Door inleider werden een aantal conclusies getrokken. De beroepsopleiding is erg eenzij dig, vooral ten opzichte van vak technische zaken. De beroepsrol kent meer aspekten. Ook de algeme ne vorming is zeer eenzijdig. Sterk wordt het accent gelegd op het cog nitie (kenningsgeving) domein. Nau welijks wordt er aandacht besleed aan processen in de marko-struk- tuur. Sociale technieken worden niet geleerd. Dit heeft tot gevolg dal er oen grote kloof is tussen school en maatschappij. Dc instrumentele vaardigheden zijn nooit uitgebreid zoals algemene technische vaardig heden huishoudkunde. Er is geen in tegrerend vak, dat hoog wordt ge waardeerd met als gevolg dat deze funktie bijna totaal vervallen is. Het onderwijs wordt hoger opge voerd maar hel onderwijs besteedt weinig aandacht aan expressie. Dc konsekwenties voor het onderwijs zijn dat er meer aandacht zal moe ten worden besteed aan alle aspek ten van de beroepsrol, zowel cogni tieve als de affectieve en psyehono- motische. Er /.al moer aandacht moe ten worden gericht op hot proces dan het resultaat. Vakken als godsdienst en maatschappijleer zullen meer moeten worden gehanteerd als in- tregrerend vak. Waar mogelijk is zullen de waarden en normen moe ten worden ontwikkeld. Wij zijn duidelijk op de goede weg het probleem is evenwel dat het nog in de school gebracht moet worden, aldus ds. Peters. In zijn tweede in leiding wees hij op het verschil tus sen het onderwijs van vroeger en nu Nu is de voorbereiding op de maat schappij meer centraal komen te stagn dit in tegenstelling met vroe ger toen meer de nadruk werd ge legd op het kennen en kunnen. Tot 1970 heeft de landbouw even min als de van hem afhankelijke toeleverings- en verwerkingsbedrij ven ernstige pogingen gedaan om de voorlichting uit te breiden tot het niet-agrarische volksdeel. Blijkbaar ging men er van uit dat dit toch wel nooit zou snappen hoe de agrarische vork in de steel zat en dat het zonde van de moeite en de tyd was om misvattingen te gaan weerleggen. In de laatste tijd denkt men er an ders over. De kunstmestindustrie heeft onlangs een keurig vlugschrift op de scholen verspreid waarin de onmisbaarheid van haar produkt voor de voedselproduktie wordt aan getoond. Maar ook de veevoederin dustrie is in de verdediging gegaan. Verspillingstheorie Tijdens de behandeling van de be- groting van Landbouw in de Tweede Kamer heeft Beekmans onlangs de dierlijke veredeling naar voren ge bracht. Zijn bezwaar was, dal wij ei witrijk voedsel uil de Derde Wereld halen om er „broodbeleg' mee te pro duceren. „Daardoor", aldus Beek mans, „is het rendement van ons ge bruik van dat eiwitrijke voedsel slechts tien procent. De rest wordt mest". Het is een mening die méér gehoord wordt. Hier worden echter twee zaken dooreen gehaspeld. Namelijk de pro duktie van vlees, melk, zuivel, eieren enz. uit planten en de produktie met behulp van grondstoffen uit de arme landen. Wal het eerste betreft kan men heel kort zijn: aangezien 99.!) procent van de mensheid absoluut weigert zich alleen te voeden met planten, moet er veehouderij zijn. Inderdaad zou dat (als hel ook an ders kon!) verspilling mogen heten. Van dc voedingsstof jen die in plan ten zitten, komt nauwelijks een der de de mens ten goede als het via de huisdieren gaat. De kwestie is alleen maar dat wij dermate gehecht zijn aan de aminozurenverhouding van het dierlijke eiwit dat het niet an ders kan. Ook de heer Beekmans leeft niet zonder dierlijk eiwit. Dc derde landen Tpgen de tien-procent-theorie van Iïeekmans trok intussen Cebeco- Handelsraad van leer. Men kan nl. precies uitrekenen wat een kg rund- vlees, varkensidees, kip, ei. melk, kaas enz. enz. aan voeder kost. En dan gaat het uiteraard niet om gras of hooi maar om „krachtvoeder". Men kent het verbruik daarvan nauwkeurig. Zo is. om maar wat te noemen, voor dc produktie van een kg varkensvlees (vlees en spek) 4.6 kg kraehtvocder nodig, voor een kg kip in de vorm van slachtkuiken 4 kg en voor een kg eieren 3,7 kg. Iiij rundvlees is de verhouding weer nauwer doordat het rund veetal gras en hooi eet en weinig kraehtvocder. Vervolgens kan men nagaan waar uit dat „krachtvoeder" (in de vorm van meel of brokken geleverd) be staal. Welnu, in 1972 verbruikte Ne derland bijna 10 miljoen ton veevoe dergrondstoffen. Daarin vinden wij hoofdzakelijk afvalstoffen en bijpro- dukten van allerhande industrieën: tarwegries, melasse, bietenpulp, ci- truspulp, vismeel, diermeel, gras- meel, lucernemeel, tapiocameel, lijn zaad, dierlijk vet, grondnotenmeel enz. enz. Het zijn afvallen die zonder dierlijke veredeling en veehouderij niet eens goed benut zouden kunnen worden. Maar de granen dan? In 1972 (van 1973 is nof) niet alles bekend maar hel zal weinig schelen zat in hel veevoeder gemiddeld 2S procent graan. Het is dit feit, dat de buitenstaander het meest aanspreekt. Want er is honger op de wereld en waarom moet Nederland dan 2,S miljoen ton graan per jaar aan die ren opvoederen? Hier zit nu precies het zere been, want hierbij waren 1.790.000 ton inais, 370.750 ton gede natureerde tarwe en voorts gerst, haver en rogge. Het is niet juist, wat Cebeco-Handelsraad zegt. nl. dat de ze voedergrauen verbouwd worden op grónden die minder geschikt zijn voor de teelt van brood- en kon- sumpliegranen. Op de eerste plaats zijn het niet eens allemaal voeder- granen, maar granen die heel goed konden dienen als grondstof voor de bereiding van een menigte voedsel voor de mens. Voedergrauen stellen precies de zelfde eisen aan de grond als kon- sumptiegranen en ook van onze in landse tarwe kan uitstekend brood worden gebakken. Een mengsel van harde en zachte tarwe levert voorts uitstekend brood. Maar het is bij voedergrauen net als bij alle andere produklen: de boer teelt ze omdat dit voordelig is en daarmee uit. Kan het anders? De voergraanprijs is een EEG- anngelegenhrid Wanneer er ergens honger is. kan daar voedsel naar toe gebracht worden. Dat is een kwestie van geld en goede orpontsafie. De produkliekapaciteit van de landbouw is zo groot, dat dit voedsel altijd aanwezig :al zijn wanneer dal gel delijk aantrekkelijk is voor de boer. Ook het hongervraagstul: is een geldvraagstuk. Nu is het denkbaar, dat de land bouw ter wille van zijn goede naam geen granen aan dieren zou moeten vervoederen zolang er nog mensen honger lijden op de wereld. In dat geval zou men moeien zoeken naar vervangers van granen i?t kracht voeders en dat is niet zo eenvoudig. Vermoedelijk is het doelmatiger, dc tegenstander te laten zien dat de produktiekapnciteil van de akker- houw dermate groot is, dat op aarde gemakkelijk een veelvoud van bef werkelijk benodigde koren kan wor den geteeld. Want dat is een feit. Of er meer of minder soya, koolzaad, suikerbieten, vlas en:, geteeld wordi heeft, wereldwijd bezien, zelfs maar een geringe invloed. Dit alles dan nog afgezien van het eveneens bekende feit, dat inperking van dc veevoederproduktie onmid dellijk méér schaarste en méér hon ger ten gevolge zou hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4