Afsluiting Oosterschelde met een „open blokken-dam" SOS-comité „matig tevreden" over rapport Klaasesz AGENDA RAPPORT Unie van Waterschappen: plan acceptabel Stichting Jeugd op Schouwen-Duiveland Westhoek De gevangenen in de Sovjet-Unie Meer Israëlische officieren verloren dan soldaten 2 De commissie Klaassesz heeft ge sproken. De rook die enige weken geleden opkringelde in de de vader landse pers, bleek wel dcgelük van een Oosterscheldevuur afkomstig. De commissie komt met een alternatief plan, dat én de veiligheid waarborgt én het behoud garandeert van de schclpdierencultuur en het oer- Zeeuwse maritieme milieu. Onnodig te zeggen op deze plaats, dat Zeeland in het algemeen en Schouwen-Dui- vcland intens bly moeten zyn met deze heenwyzing naar een mogelyke en duidelijk betere oplossing, dan gewoon de hele zaak afsluiten en al le maritieme leven kapot maken. Intussen is een rapport „nog maar" een rapport, maar er is hier naar zo lang en duidelijk uitgekeken en er is lang tevoren zoveel waaide aan toegedicht, dat het geweldig au serieux zal worden genomen, niet al leen door het publiek, maar ook door de politici en door de technici. Op niemands hoop en vreugde zouden wy hier een domper willen zetten, maar de Scheldcproblcmatiek gaat toch nog een gevaarlijke perio de tegemoet. Er kunnen allerlei technische bedenkingen komen en allérlei politieke tegenwind. Boven dien moet er meer geld op tafel ko men, maar voorlopig blüven wy ge matigd optimistisch. Ten aanzien van de eerste fase (open blokkcndam) wordt de veilig heid hier en daar in de commentaren nog van een vraagteken voorzien. We zouden daar vrede mee hebben, ware het niet dat Nederland, dat Zeeland heeft verzuimd in de achter liggende jaPen de overheid te sme ken iets te doen' aan de partieel te zwakke dijken, rond - om bij huis te blijven - Schouwen-Duivland. Nu een althans duidelijke verbete ring van de veiligheid binnen be trekkelijk korte tijd, grijpbaar voor de hand ligt, zou het pure dwaasheid zijn, als zo*n plan politiek werd ge torpedeerd, temeer daar de veili ger periode gevolgd wórdt door een tijd van - naar de mens gesproken optimale veiligheid. Steun vindt men bij deze overwe ging in de woorden van de voorzit ter van de „Commissie Oosterschel- de" zelf: „het had allemaal veel eer der moeten worden onderzocht". De geesten echter waren verdeeld, de polariserende krachten te sterk; er was geen tijd en geen lust om de he le zaak nog eens te ^bekijken in het licht van ontwikkelingen en ver schuivingen, die zich over een perio de van meer dan twintig jaar uit strekken. Dat uiteindelijk dan toch zo'n ob- jektief onderzoek is ingesteld, uit mondend in een alternatieve oplos sing, stemt tot grote dankbaarheid. Als het plan Klaasesz wordt uitge voerd - mogelijk nog met lichte va rianten - zijn schelpdiercncultuur en het eigen Zeeuwse karakteristiek, bij wijze van spreken: „van voor de poorten van de hel weggesleept". „Kleine delicten" niet voor rechtbank UTRECHT. 2-3. Met name bij „kleine delikten" is het vervolgings beleid vaak onrechtvaardig en on doelmatig. Door bijv. een simpele winkeldiefstal voor de rechtbank te behandelen gaan kostbare tijd en veel geld verloren, die beter besteed hadden kunnen worden voor de be strijding van werkelijk belangrijke vormen van kriminaliteit (zoals dief stal met geweld en de sterk groeien de georganiseerde beroepsmisdadig heid). Aldus samengevat het betoog dat mr. J. J. Abspoel, officier van jus titie in Amsterdam, afsteekt in „In termediair", het weekblad voor lei dinggevende funktionarissen. De olieprijzen DEN HAAG, 2-3. De vaste com missie voor economische zaken uit de Tweede Kamer gaat 14 maart met minister Lubbers (ekonomische za ken praten over de recente verho ging van de olieprijzen. Dezelfde dag bespreekt de kom missie tevens het vraagstuk van de consumentenvoorlichting met de mi nister en staatssekretaris Hazekamp. Bij dit laatste overleg is ook de ka- merkommissie voor het midden- en kleinbedrijf betrokken. RAPPORT COMMISSIE KLAASESZ Mislukt als inbreker UTRECHT, 2-3. Weuens het plegen van twee - mislukte - inbraken heeft de rechtbank in Utrecht vrijdag de jarige timmerman Bert H. veroor deeld tol uijf maanden gevan genisstraf met aftrek waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Bert was als Inbreker tot nu toe weinig succesvol. Bij het ple gen van inbraken en diefstal len liep hij tot op heden 24 keer tegen de tamp. Zijn broer Karei werd wegens me deplichtigheid aan een van de meest recente ..mislukkingen" veroordeeld tot drie maanden waarvan een maand voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. DEM HAAG, 2-3. De eonunissie-Kluasesz, die vrijdag middag haar rapport over de problematiek rond de Oosterschelde aan minister Westerterp van verkeer en waterstaat heeft aangeboden, wil dat de Ooster schelde op zodanige wijze zal worden afgesloten dal de dijk zoveel water zal doorlaten dal in de Ooster schelde hij de mosselbankeii van Yerseke een getij be weging van 1,80 meter kan worden gehandhaafd en de waterstand in het oostelijk hekken zo ge<)ru|il zal worden dat zij 70 cm naar heneden zaf gaan. In een toespraak tot de minister heeft de voorzitter van de kommissie, mr. J. Klaasesz, over de uitvoering gezegd dat dit in fasen zal mocteh 'geschieden De eerste faSc zou inhouden een afsluiting van de Oosterschelde door 'mid-1 del van een Wat hy noemde open blokkeridam waarvan 'de buitenbekleding uit veel grotere blokken bestaat dan tot nog toe zijn gebruikt. Rijkswater staat zal daarbij nog moeten nagaan of 'op deze manier voldociïde water wordt doorgelaten om het dóór de kommissie gestelde getyverschil'te hand haven of doordat andere voorzieningen zouden moeten worden getroffen tt'.v. door middel van caissons. was overtuigd, dat Rijkswaterstaat zijn grens kan verleggen. Eensgezind Mr. Klaasesz heeft er nog de na druk op gelegd, dat de Commissie tot een eensgezind besluit is gekomen, zodat er dus geen minderheidsnota is. Van enige beïnvloeding van over heidswege, zoals wel eens gesugge reerd is, is geen enkele sprake ge weest. Het rapport vermeldt onder meer in een inleiding wat zich de laatste twintig jaar rond de Oosterschelde heeft afgespeeld en hoe men van een Oosterscheldeprobleem is gaan spre ken. Verder komt in het rapport de filosofie van de Commissie aan de orde tegen de achtergrond van de ei sen omtrent veiligheid en milieu. Daarnaast geeft het rapport nog een uiteenzetting van de varianten en heeft mr. Klaasesz verder nog meegedeeld, dat de drie bij het pro bleem betrokken provincies, de wa terschappen en de raad voor de wa terstaat verzocht zal worden binnen drie maanden te komen met kom- mentaar op het rapport. Dan is het een zaak voor de rege ring en niet meer voor de Commis sie, aldus mr. Klaasesz, die in ver band met het onderhavige onder werp riïc't Wilde zeggCn: na ons' de zondvloed. Dit getij verschil is nodig voor de visserij en dc ocsterkultuur zo ver volgde hij. Verder zal ook de Rijn- Schelde-verbinding op de door de kommissie aangegeven manier tot zijn recht komen. Mr. Klaasesz wees erop dat de door hem geschetste op lossing een tijdelijke is. Niet voor komen zal kunnen worden dat dc blokkendam zal aangroeien en dicht slibben. De dam in de Oosterschelde zal pas op optimale wijze werken als in het middengedeelte een storm vloedkering is a angebracht. Men heeft zich deze stormvloedkering ge dacht in de vorm van enorme buizen, die beneden het laagwaterpeil in de dam moeten worden aangebracht. Bij dit alles moet in het oog worden ge houden dat op deze manier wel het door de kommissie aangegeven getij- verschil gehandhaafd zal kunnen worden. Normaal zal deze waterke ring open moeten staan doch bij dreigende storm zal zij worden af gesloten, hetgeen dus een optimale beveiliging biedt. De buizenwaterke ring zal ook afgesloten kunnen wor den bij extreme oostelijke wind om op deze manier de gevreesde dijk- vallen te voorkomen. Tenslotte gaf mr. Klaasesz nog een aanwijzing over de kosten. De door hem geschetste oplossing zal tussen de 1 en 1,6 miljard gulden duurder zyn dan de daarop door de kommis sie uitgekozen oplossing. Tevoren had mr. Klaasesz opge merkt dat in het rapport 47 in groe- pen gekombineerde varianten zijn opgesomd. Uit die groepen van va rianten zijn weer de beste gekozen en deze vijf varianten alsmede nog een zesde zijn in het rapport in ex- tenso besproken. De opdracht van de Commissie Oosterschelde Commissie Commissie luidde als De opdracht aan de Oosterschelde, zoals de Klaasesz officieel heet, volgt: De Commissie rapporteert de mi nister van verkeer en waterstaat met betrekking tot alle veiligheids- en milieuaspekten, die bij de Ooster- scheldewerken in het geding zijn. De Commissie zal de bestaande moge lijkheden moeten bestuderen en hieruit de oplossing dienen te kiezen, die beide belangen - veiligheid en milieu - het beste dient. De Commissie adviseert de minis ter inzake de vraag of en in hoeverre het Deltaplan volgens zijn oorspron kelijke opzet zou kunnen of moeten gewijzigd. De Commissie zal uiterlijk zes maanden na haar installatie (15 au gustus 1973) een rapport uitbrengen aan de minister van verkeer en wa terstaat. De Commissie zal kunnen beschik ken over alle gewenste gogevens, die bij de verschillende departementen berusten en zal tevens het recht hebben de Rijkswaterstaat te ver zoeken het sekretariaat van de Com missie te verzorgen en bepaalde on derzoekingen uit te voeren of te doen uitvoeren, aldus de opdracht. De Commissie bestond uit verte genwoordigers uit wetenschapskrin gen, die niet nauw betrokken moch ten zijn bij de instanties, waar het beleid wordt gevormd. Optimale veiligheid Indien het gehele plan zou worden uitgevoerd, dan zal de veiligheid voor het gehele gebied optimaal zijn, meent dc Commisise. Ook zullen na het totstandkomen van de storm vloedkering de milieuomstandighe den nog weer iets vooruitgaan. Voor dc oester- cn mosselteclt zullen zich in dc eerste fase slechts moeilijkheden voordoen, die in de volgende fase, naar dc Commissie verwacht, geheel zullen worden op geheven. De „kinderkamerfunktie" van dc Oosterschelde zal voor een hoog per centage gehandhaafd blijven, aldus het rapport verder. De sportvisscrij zat praktisch ge sproken steeds onder optimaal gun stige omstandigheden voortgang kunnen vinden. Een bezwaar van dc gekozen op lossing voor dc visscry is alleen, dat door dc afsluiting scheepvaart tus sen Oosterschelde en Noordzee niet langer mogelyk is. Het gaat om zes tien vissersschepen van Colijnsplaat, zo werd op dc perskonferentie nog opgemerkt, eiv die zullen elders ge stationeerd moeten worden. Ten behoeve van de zeevarende pleziervaart, die geen omweg wil maken om op zee te komen, moeten geen hoge uitgaven worden gedaan, meent de Commissie. .De aanleg van de Keetendam en de Oesterdam leverden voor de visserij geen noemenswaardige bezwaren op en in de achter deze liggende delen van het Oosterscheldebekken wordt thans nauwelijks visserij van enige betekenis uitgeoefend. De gunstige voorwaarden voor de rekreatie blijven gehandhaafd, zij het dat de secundaire dammen als belemmeringen voor de pleziervaart zullen worden ervaren. Geen dijkverhoging Landschappelijk gezien heeft de gekozen oplossing het gunstige ge volg, dat niet tot dijkverhoging van enige betekenis behoeft te worden .overgegaan. De uitzonderlijk goede kwaliteit van het Oosterscheldewater blijft ook gehandhaafd, behalve te zijner tijd achter de secundaire dammen, waar geleidelijk verzoeting zal op treden. De eerste fase, zo werd verder op de perskonferentie opgemaakt, zou in 1978 voltooid kunnen zijn, het zelfde jaar, waarin de oorspronkelij ke afsluiting van de Oosterschelde voltooid had moeten zijn. Bij de eventuele uitvoering van dit plan zullen allerlei bijzonderheden nog nader bestudeerd dienen te worden. Wel moeilijk Rijkswaterstaat zal slechts ten de le blij zijn met deze oplossing, aldus het lid der Commissie, oud-hoogle raar prof. i.r J. L. Klein. Een afslui ting is altijd een moeilijk werk en Rijkswaterstaat leeft daarbij op de grens van het technisch kunnen. De ze oplossing is een uitdaging voor Rijkswaterstaat en zal aanvankelijk worden gezien als een vraag of deze dienst zijn technisch kunnen zal kunnen overschrijden. Prof. Klein DEN HAAG, 2-3. De Unie van wa terschappen heeft in een reaktie op het rapport van de Commissie Oos terschelde dc hierin aanbevolen op lossing acceptabel genoemd. Indien althans uit nadere zal blijken dat de veiligheid studie er op dezelfde manier cn binnen dezelfde tijd gewaarborgd wordt als bij de oorspronkelijk voorgenomen afslui ting. De Unie is zeer verheugd dat niet is gekozen voor het openlaten van de Oosterschelde omdat dit ver hoging zou hebben betekend van 245 kilometer dijk. De Unie heeft de hoop uitgesproken dat de regering ook het oordeel van de betrokken waterschappen nog zal vragen. Sommelsdyk GaJJerie De Welle, 2 maart-3 april, schilderijen, etsen en tekeningen van Ernst Blok. Ma Urn vrij 2-5 uur zu 10-5 uur. Maandag 4 maart Zierikzee Hole! Van Oppen, 20.00 uur: verga dering V.V.V. Oostcrland Blauwe Keet, 19.30 uur, voorlich tingsavond fruitkwekers. Dinsdag 5 maart Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur, film: „Naakt over de schutting". Haamstede Hotel „Bom", vergadering „Pomona", aanvang 19.30 uur. R.T.M. hotel Haamstede, 14.30 uur, theemiddag met praatje over de „werkende, gehuwde vrouw". Woensdag 6 maart Zierikzee Zaal Geref. kerk, 20.00 uur, Geref. Vrouwenvereniging. Donderdag 7 maart Zierikzee „Mondragon", 14.00 uur, voorjaars vergadering afdeling Schouwen Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Hervormde Vrouwengroep. Vrijdag 15 maart Brouwershaven Hotel Jacob Cats, 20.00 uur, W.S.V. „Brouwershaven". Zaterdag 16 maart Zierikzee Zuidhavenpoort, 14.00 uur, verzame len excursie Jeugdvogelwacht (Zuid- hoekinlagen). ZIERIKZEE, 2-3. Dezer dagen is de acte gepasseerd van de Stichting Jeugd op Schouwen-Duiveland wel ke ten doel heeft de geestelyke, lichamelijke, culturele en maat schappelijke ontplooiing van de jeugd op Schouwen-Duiveland. De stichting streeft ernaar alle re ligieuze en levensbeschouwelijke groeperingen aan haar werkzaamhe den te doen deelnemen en zitting te laten hebben in het bestuur. Men tracht dit te bereiken door het tot stand doen komen van noodzakelijk geachte voorzieningen, waarbij te vens wordt gedacht aan het aanstel len van een geschoolde functionaris, die de jeugd zal begeleiden. MOSKOU, 3-3. Er zijn in de Sow- jet-Unie op het ogenblik 1,7 mil joen gevangenen, die te lijden heb- b'en aan ondervoeding meedogen loos formalisme en onderdrukking, zo schrijft de Russische kerngeleerde Andrej Sacharaw in een voorwoord van zijn verzamelde geschriften, die binnenkort in de Verenigde Staten zullen verschijnen. Het instandhouden van een sy steem van kampen en dwangarbeid is een van de redenen waarom grote delen van het land niet toegankelijk zijn voor buitenlanders. Het tijdperk van Stalinistische terreur is welis waar voorbij, maar we leven nog steeds met de mentaliteit die door, dat tijdperk is geschapen, aldus Sa- charow. Hij doet een beroep op internatio nale organisaties, met name het in ternationale Rode Kruis, om te pro testeren tegen de schending van dc mensenrechten in de Sowjct-Unie. AMSTERDAM, 3-3. In een „voorlopige waardering", die in de loop van deze week aan de Commissie Klaa sesz zal worden toegezonden, lreeft zondag liet comité samenwerking Oosterschelde (S.O.S.) te Goes officieel gereageerd op het vrijdag verschenen Oosterschelde- rapport. Men zegt met het rapport van de commissie Klaasesz „gematigd tevreden" te zijn. Die gematigdheid spruit voort uit een aantal naar dc mening van het comité onvoldoende gegarandeerde zaken, die zy graag beter zou zien vast gelegd. Onder meer behoren daartoe waterdichte garanties voor visserij cn schclpdiercnculturcs en een hoogwaterstand boven dc platen van Yerseke van minimaal 1.80 meter. Het comité geeft daarnaast dc voorkeur aan een tweetal varianten van de nu door dc commissie Klaasesz gekozen vorm van beveili ging: de bouw in de Oosterschcldc- dam van een doorlaatsluis voor sche pen en het vervangen van de Kee tendam, zoals in het rapport staat aangegeven, door een noordoostelij- ker gelegen Pbilipsdam, hiermee kan een aanzienlijk en waardevol schor- renareaal van de ondergang worden gered.' De 15 SOS verenigingen spreken tenslotte, samen met de Studiegroep „Zeeuws Meer?" van dc TH Delft, hun enorme bewondering uil voor het werk, dat dc commissie Klaasesz verzet heeft. „Niet alleen heeft zij bewezen, dat absolute beveiliging op andere wijze dan door afsluiting mo-1 gelijk was, maar tevens is een keer-* punt in het gehele milieubeleid inge luid". aldus het comité, dat in af schriften aan de kamer cn het kabi net duidelijk maakt, dal de instelling van dergelijke studiecommissies ook voor tal van andere werken in dc toekomst ccn gewenste zaak is. Tevens zal de kadertraining wor den verzorgd doormiddel van cur sussen en door de adviserende in stanties, die de stichting aangaan. In de stichting werken samen de aanwezige partikuliere organisaties, kerkgenootschappen en gemeenten. Ze is gevestigd te Zierikzee. De ak te werd ondertekend door de bur gemeester van Brouwershaven (die tevens voorzitter is) de heer A. P. Schouwenaar en door ds. J. v. d. Berg te Scharendijke. TEL AVIV, 2-3. Israël heeft in de oktoberoorlog by na vijf keer zoveel officieren als soldaten verloren, zo blijkt uit de officiële verlieslysten die vrijdag in Tel Aviv circuleerden. By de 2.521 gesneuvelden zfyn byna 1.800 onderofficieren, 6Q6 officieren en 123 gewone soldaten. Er zijn één generaal-majoor, twee kolonels, 25 luitenant-kolonels en ruim 80 majoors gesneuveld. Volgens militaire kringen is een van de redenen voor het hoge ver liescijfer bij de onderofficieren, het feit dat de meeste Israëlische solda ten, na hun eerste opleiding, min stens een keer rang bevorderd wor den. Melkhandel wordt moeilijk UTRECHT, 2-3. Door de sterke prijsstijgingen ten gevolge van de oliekrisis en door de invoering van het wettelijk minimum jeugdloon liggen er voor de ambulante melk- handelaren zorgelijke jaren in het verschiet. Voorzitter A. Th. van Schaik van het Bedrijfsschap detail handel in melk en melk- en zuivel- produkten voorspelde vrijdag op de vergadering van het Bedrijfsschap in Utrecht dat de komende jaren steeds meer ambulante melkhande laren er het bijltje bij neer zullen moeten leggen. Onderaardse gang- gevonden WAGENINGEN, 2-3. Een onder aardse gang, die waarschijnlijk da teert uit 1500 of eerder, lijkt- een be langrijke sta-in-de-weg te worden voor een aannemersbedrijf, dat in hel hartje van de oude binnenstad van Wageningen bezig is met de sloop van oude panden om daar een winkelcentrum te bouwen. Als na- melijke belangrijke historische vondsten worden gedaan, zal de bouw (een miljoenenprojekt) kunnen worden stopgezet. Leden van de his torische vereniging oud-W ageningen, vrezen echter dat onherstelbare schade zal worden aangericht aan een stukje historisch Wageningen, wanneer de sloop niet deskundig ge beurt cn daarom houden z\j konslanl bij toerbeurt de wacht. Tot nu toe is alleen dc ingang van dc gang vermoedelijk een klooster gang of een deel van de vluchtgang van het in dc vorige eeuw gesloopte kasteel van Wageningen blootgelegd. Men heeft echter het vermoeden bij verdere opgravingen op fundamen ten te stuiten die wel eens uit U00 of daarvoor kunnen dateren. KAALTE. De echtgenote van de op 4 februari onder verdachte om standigheden overleden 35-jarige Joop G. Oosterlaar uit Kaalte heeft bekend, dat z(j haar man heeft ver giftigd. Pompstation. 10.00 uur, verzamelen excursie Jeugdvogelwacht (domein wandeling). ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Man schiet zich in been bij ruzie UTRECHT, 2-3. Bij een familie ruzie in de Utrechtse Thomas van Nijkerkstraat heeft de 28-jarige D. uit Utrecht een aantal keren ge schoten op de zwager van een vriend Bij zijn aanhouding in Bunnik bleek dat D. gewond was geraakt aan zijn linker onderbeen, volgens de politie door een kogel uit zijn eigen vuur wapen. De zwager werd niet geraakt. Hagenaar ernstig mishandeld DEN HAAG, 2-3. Dc 55-jarige Ha genaar C. Gitz is in de nacht in een café aan de Van Ostadestraat in Den Haag zo ernstig met een klewang mishandeld, dat hij volgens de art sen waarschijnlijk zijn rechterhand zal moeten misen. De man had sa men met zijn schoonzoon een en an der in het café gedronken cn kreeg bij het afrekenen onenigheid. Daar bij kreeg hij, van wie staat nog niet vast, een klap met een klewang. In verband hiermee heeft dc politie de 59-jarige caféhouder L. W.. diens 59- jarige echtgenote A. W.-Z. en de 25- jarige barkeeper R. H. aangehouden. Zij ontkennen met de klewang te hebben geslagen. Het wapen is nog zoek. Dode bij vliegongeluk EINDHOVEN. 4-3. Een sinds zon dagavond vermist sportvliegtuigje is maandagmorgen even na zeven uur gevonden. Het is neergestort bij een camping bij het Brabantse Oir- schot (bij Eindhoven). Er is een dode. drie andere inzit tenden zijn gewond. Zij zijn overge bracht naar het St. Jozcfzickcnhuis in Eindhoven. Schipper sliep; schepen botsten NIJMEGEN. 2-3. Op de Waal ter hoogte van Winsscn zijn zaterdag twee Duitse schepen op elkaar ge botst. doordat schipper Waller Scus van de tanker Weiscnau tydens de vaart in slaap viel. Hel tankschip met 1U00 Ion stook olie onderweg naar Rotterdam, kwam in het vaarwater van dc Duitse duw boot Otter. Een van de twee duwbakken, bela den met 1900 ton erst. boorde zich in dc tanker, cn vernielde de stuurhut. Schipper Scus on een matroos, die beiden in dc stuurhut waren, bleven ongedeerd. Een gering deel van dc olielading kwam in dc rivier terecht. Dé mate riele schade is zeer groot

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2