Grootste vliegramp uit geschiedenis: 345 doden Arrestatie Joden in Moskou Spanjaard ter dood gebracht Nixon en de Watergate-zaak De missie Kissinger Weer ontvoering in Italië Jongens doden boerenechtpaar ZIERIKZEESE VISSERS BLIJ MET OPEN OOSTERSCHELDE DE ZIERIKZ OURANT WAT 1EQT P£ ftlU ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 4 maart 1974 130sle jaargang Nr. 21448 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer De inhoud van het rapport Klaasesz TURKSE DC-10 BIJ PARIJS NEERGESTORT Schapendrama te Kerkiverve PARIJS, 3-3. Bij het ernstigste vliegtuigongeluk uit de geschiedenis van de burgerluchtvaart zijn zondag in de omgeving van Parijs alle 345 inzittenden van een Turkse DC-10 0111 het leven gekomen. Het reuzentoestel, dat op weg was van Turkye via Parys naar Londen, stortte kort na de start van het vliegveld Orly by Emeninville, 40 km ten noorden van de Franse hoofdstad neer. Reddingsploegen vonden in de dichte bossen slechts onherkenbare slachtoffers en wrakstukken. In de bodem was een gigantische krater geslagen van de klap waarmee het toestel neerkwam. MOSKOU, 2-3. In Moskou zijn vrijdag zeker 17 Joden aangehouden die een betoging tegen de emigratie- politiek van de overheid wilden hou den. Deze betoging zou vrijdagoch tend worden gehouden voor het bu reau van het centrale partij comité, zo wordt van Joodse zijde in Moskou vernomen. Vijftig Joodse aktivisten, van wie sommigen van buiten Moskou waren gekomen, waren vrijdag onvindbaar. BARCELONA, 2-3. De 26-jarige anarchist Puig Antich is zaterdag ochtend op de binnenplaats van de provinciale gevangenis van Barce lona door wurging ter dood gebracht. Een lid van de gevangenisdirektie, een priester, een rechter van in- struktie en twee getuigen woonden de terechtstelling bij. Pogingen die de verdedigers van Antich de afgelopen nacht in het werk hebben gesteld om alsnog gra tie voor Antich te krijgen hadden geen resultaat. De piloot had niets gemeld over moeilijkheden. Op onverklaarbare manier verdween de machine plotse ling van het radarscherm. Er bevonden zich 334 passagiers en 11 bemanningsleden aan boord. Er waren 216 passagiers, meest Brit ten, maar ook Japanners en Fran sen, op Orly ingestapt. Velen van hen waren van plan met een Brits toestel te reizen maar door de sta king op Heathrow waren zij ge noodzaakt een ander vliegtuig te ne men en boekten zij bij de Turkse luchtvaartmaatschappij Niet meegegaan Het nationale Britse rugbyteam had aanvankelijk ook het plan na zijn wedstrijd in Franki'ijk het Turk se toestel te nemen. Het besloot op het laatste ogenblik echter op andere wijze naar huis terug te keren. Door de val baande het toestel een weg door het bos waardoor WASHINGTON, 13-2. De leden van de „grand jury" die zich bezig houdt met de Watergate-affaire zijn tot de conclusie gekomen dat presi dent Nixon betrokken is geweest bij de pogingen de inbraak bij het demo cratische hoofdkwartier in Washing ton in de doofpot te stoppen. Dit be richtte zondag de New York Times. eeuwenoude eiken als lucifers af knapten. Daarna is het ontploft. Op verscheidene kilometers afstand sprongen de ruiten. DAMASCUS/RIAD, 3-3. De Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Hem-y Kissinger, heeft zater dag zijn besprekingen met de Syri sche regering beëindigd en is inmid dels aangekomen in Riad waar hij koning Feisal wil bewegen tot ophef fing of in ieder geval vermindering va de Arabische olieboycot tegen de Verenigde Staten. MILAAN, 2-3. In Milaan is vrijdag een 33-jarige zakenman ontvoerd door vier mannen die bij zijn woning in een hinderlaag lagen. De ontvoer de is Emilo Baroni, lid van een pro minente familie. De olie en de maatschappijen DEN HAAG, 2-3. Minister-presi dent Den Uyl heeft vrijdagavond de „hoge winsten" van de oliemaat schappijen een „luguber" verschijn sel genoemd. Het heeft z.i. een „naar bijsmaak je" dat deze maatschappijen in deze tijd van olieschaarste deze winsten maken. De premier zei dit in een tv-interview („Hier en nu"). Wij hebben in Nederland de olie maatschappijen slechts toegestaan een deel van de kostenstijgingen in de prijzen door te berekenen, maar we kunnen moeilijk verwachten dat ze blijvend in ons land met verliezen werken om die goed te maken met winsten uit het buitenland. Drama in St. Jansteen HULST, 2-3. De daders van een dubbele moord in St. Jansteen (gem. Hulst in Zeeuws-Vlaanderen) op het echtpaar de 51-jarige Theo- file de Cock en zijn 43-jarige echt genote mevr. J. L. de Cock-Streyaert zijn twee schooljongens, de 14-jarige G. I. uit St. Jansteen en de 16-jarige P. T. N. uit Hontenisse, hebben zon dag een volledige bekentenis afge legd. Volgens overste Lating van de rijkspolitie in Middelburg, zijn het twee minder begaafde jongens. Als motief van de moord hebben ze op gegeven dat ze geld wilden hebben van het echtpaar. Van de moordpartij zijn de twee kinderen van het echtpaar, een meisje en een jongen van resp. 8 en 10 jaar, getuige geweest. De jon gens belden zaterdagavond bij de af gelegen boerderij van de familie de Cock aan en zeiden dat ze pech had den met de brommer. Het slachtoffer ging daarop naar buiten ven- direct daarop werd hij bedreigd. Hij heeft de b'eide jongemannen nog 100 gul den gegeven. Een van de daders sneed intussen in de woonkamer de telefoondraad door. De echtgenote is naar buiten ge gaan, waarschijnlijk om hulp "te ha len. Ze werd buitenshuis op het erf neergeschoten en de man in de gang van de woning. NEW YORK. Een rechtbank in New York heeft acht mannelijke en vier vrouwelijke juryleden gekozen, die het schuldig of onschuldig zullen uitspreken over de gewezen minister van justitie John. N. Mitchell en de vroegere minister van handel Mau rice Stans. Vlaggen in top ZIERIKZEE, 1-3. Om uiting te geven aan <le vreugde over de bekend geworden inhoud van het rapport der „Commissie Oosterschelde", in de wandeling Commis sie Klaasesz genoemd, gingen vrijdagmiddag op de in de Nieuwe Haven gelegen schepen van de Zierikzeesc vloot de vlaggen in top en werden de scheepssirenes geloeid. Het was de inleiding op enkele tumulteuze uurtjes, die uitliepen op een bijzondere vergadering van de Vissersvereniging „Helpt Elkander", inder haast belegd in het Huis van Nassau. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter, de heer B. W. Schot Chrzn. Aanwezig was mede de ere-voorzitter van „Helpt Elkander", burgemeester Th. II. de Meester. De voorzitter wist wel zeker, dat van een voor de vissery gedenkwaardige dag kon worden gesproken. Hg gaf uiting aan zyn vreugde, maar maande tegclgk toch nog tot enige voorzichtigheid. Niettemin geloofde hg dat de visserij thans een redelijke kans geboden wordt en dat de toekomst er wat onbezorgder uit ziet. „Wc zijn er nog niet, maar ik kan niet geloven dat het politiek nog verkeerd kan lopen", aldus de heer Schot, die vooral onderlijnde dat het advies van de commissie unaniem is genomen. Hg vond het getgver- schil van 1,80 a 2 meter niet hoog, maar geloofde toch wel dat de visserij hierdoor mogelijk blijft. ZIERIKZEE. Burgemeester Th. H. de Meester omhangt de voorzitter van de vissersvereniging „Helpt Elkander" de onderscheiding van de Zilveren Klinknagel, tijdens een bijeenkomst in het Huis van Nassau, bij gelegenheid van de verschijning van het rapport Klaasesz over de Oosterschelde. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) Burgemeester De Meester merkte op toch altijd nog een beetje te heb ben gehoopt op een alternatieve op lossing, maar het toch nauwelijks te hebben durven geloven. Hij onder streepte zijnerzijds de noodzaak van veiligheid. De bevolking van deze streek heeft daar recht op en als de ze - via de suggesties in het rapport Klaasesz mede gewaarborgd kan worden, is er reden tot grote vreug de. Een nadeel wordt dat schepen niet meer „buiten om" zullen kunnen varen in de toekomst. Hij prees de geweldige volharding van het vis sersvolk, inzonderheid de voorzitter de heer Schot, die hij de versierselen uitreikte behorend bij de Orde van KERKWERVE. Dertien lammetjes van twee weken oud zijn vrijdag moederloos geworden, doordat twee honden hun (acht) moeders dood hebben gebeten. De eigenaren - in Kerkwerve - staan nu voor het pro bleem dat zij ieder van de 13 lam metjes per dag vijf flessen melk moeten voeren. De slachting onder de schapen vond plaats in een „in laag" - lussen de zomer- en winter dijk - bij het plaatsje Moriaanshoofd. Een voorbijganger achtervolgde de honden, die naar hun bazen in Kerk werve teruggingen. Deze zijn aan sprakelijk voor de schade. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wanneer het gevaar voorbij is, wordt de heilige bespot. de Lekke Klinknagel, een wat car navaleske manifestatie, die herin nerde aan een woeste tocht van de eerste burger, buitenom naar de Waddenzee. Hoe mei platvis De heer J. Loubert van het Aktie- tiecomité Oosterschelde, greep terug in het verleden en herinnerde aan de motivatie, die er toe leidde in de te genaanval te gaan. Hij was verheugd over het rapport met enige beduchtheid. Niet duide lijk is of de kraamkamerpositie van de Oosterschelde behouden zal blij ven en dacht in het bijzonder aan de platvis. Veiligheid Als ambulant spreker kreeg de heer M. J. Bij de Vaate het woord, die de rapportage van de Commissie Oosterschelde bijna on-Nederlands noemde, omdat zelden ruimte is voor een alternatief, als de stand punten zo vast liggen. Hij zag kan sen voor behoud van de Zeeuwse ka rakteristiek en noemde het onbegrij pelijk dat de overheid tot dusver ge noegen heeft willen nemen met vei ligheid in de toekomst, in plaats van nu. De heer B. D. Schot voegde daar aan toe, dat juist in visserskringen - die de gevaren van de zee kennen - de veiligheid altijd voorop heeft ge staan. De vissers kennen de gevaren van de zee. Gezien de suggesties in het rapport, wist hij met stelligheid, dat - bij uitvoering van de plannen op deze wijze geen beduchtheid be hoeft te bestaan. Tussentijds werd een dronk uitgebracht op het be haalde succes en de ontwikkeling in de toekomst. De gevoelens van de echtgenotes der vissers werden vertolkt door mevr. M. Schot-Rentier, die de man nen prees voor hun doorzettingsver mogen. Verwachting tot dinsdagavond: Wolkenvelden Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer; overwegend matige, aan de Waddenkust nu en dan krachtige noord-oostelijke wind; minimumtemperaturen van plus één graad tot min drie graden; max.- temperaturen ongeveer zes graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 0 graden. Max.-temperaturen: omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 5 maart Zon op 7.18, onder 18.26 Maan op 14.55, onder 5.29 Volle maan: 8 maart (11.03) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 5 maart 0.00 12.46 6.02 18.38 Springtij: 10 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-3. Het K.N.M.I. deelt mee: in de nacht van zondag op maandag waren de luchtdrukver- schillen boven onze omgeving klein en was er bovendien weinig bewol king aanwezig. Op veel plaatsen in het land konden de temperaturen tot onder het vriespunt dalen. Op hel vliegveld Zestienhoven werd op 10 cm hoogte een minimum geregi streerd van min 8 graden. Inmiddels kwam boven Scandinavië" een rug van hoge luchtdruk tot ontwikkeling waardoor de wind maandag naar oostelijke richting draaide. Wolken velden die zich boven Duitsland be vonden konden daardoor ons land binnendringen. In deze situatie komt dinsdag maar weinig verandering, zodat op een dezelfde weertype moet worden gerekend. Het blijft op de meeste plaatsen droog.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1