VERGADERING LAND- EN TUINBOUW COÖP. CENTRUM WEST-NEDERLAND VAKCENTRALES WILLEN WEER CENTRAAL AKKOORD 7 Wat biedt de BEELDBUIS? ZIER1KZEESCIIE NIEUWSBODE Dona, ïidag 28 februari 1974 Nr. 21416 „Moeilijk tot samenwerking" te komen" Z1ER1KZEE, 25-2. Vorige week vond in „Mondragon" alhier een leden vergadering plaats van het land- en tuinbouw Coöperatie Centrum West Nederland. In zijn openingsrede zei de voorzitter ir. A. W. Luitjens onder andere dat het in de wereld van vandaag kennelijk nog steeds erg moeilijk is om tot samenwerking te komen. Samenwerking komt bepaald niet vanzelf tot stand: ze moet meestal bevochten worden, waarbij de druk van de exter ne omstandigheden doorslaggevend kan zijn. Ernstige tegenkamping en crisis-situaties, als gevolg waarvan de continuïteit of zelfs de overleving op spel staan bevorderen de samenwerking, aldus de heer Luitjens. Wat de coöperaties betreft heet het al lang dat ze uit de nood geboren zijn. Indien wordt ingezien dat het noodzakelijk is, worden de handen ineen geslagen. Vaak is het dan laat en zijn er al vele voordelen van een samenwerking welke vroeger tot stand had moeten komen verloren gegaan. Het heeft alle schijn, al dus de voorzitter dat de moeilijkhe den welke gepaard gaan met het realiseren van samenwerkingsvor men zich ook voordoen bij de ver dere uitbouw daarvan. „Onze grote coöperaties merken dit in de praktijk en worstelen daar mee", aldus de heer Luitjens. „Ik gelooi, dat niet geheel dezelfde oor zaken hieraan ten grondslag liggen, maar voor een deel andere en aan vullende". De omvang van de grote coöpera ties alleen al brengt met zich mee dat een sterk management is vereist en een slagvaardig bestuur waaraan grote bevoegdheden zijn toebedeeld. Het accent van de besluitvorming komt te liggen bij het bestuur, waar bij een raad van. toezicht bij belang rijke zaken van tevoren goedkeuring moet worden gevraagd. De leden hebben dan via de algemene verga dering/ledenraad de mogelijkheid om controle achteraf uit te oefenen door het bestuursbeleid goed te keu ren of af te keuren en op grond daarvan het bestuur te dechargeren voor het gevoerde beleid of dit niet te doen. In het algemeen kunnen de leden begrip opbrengen voor de noodzaak van een dergelyke verenigingsstruc tuur. De moeilijkheden komen voor al wanneer zo'n grote coöperatie metterdaad gaat funktioneren en de vleugels uitslaat. Hierby zal het bjjv. voorkomen, dat regionale problemen ondergeschikt worden gemaakt aan de belangen van de totaliteit. Dit kan weerstanden opwekken in bepaalde regio's. Er moet echter worden ge streefd naar een eenheid van beleid ten behoeve van het geheel. Ir. Luitjens schetste de omstan digheden die er toe kunnen leiden dat een coöperatie in een bepaald stadium van ontwikkeling een on derstroom van onbehagen en inci denteel verzet ontmoet tegen verder gaande uitbouw en noodzakelijke groei. Dit onbehagen kan zich op verschillende manieren uiten. Be kende uitdrukkingen in dit verband zijn „de afstand tussen bestuur en leden is te groot geworden" of „ze doen maar van onze centen, ze kun nen ons best meer betalen". De voorzitter vond het bijzonder goed zorgvuldig te registreren wat er onder dé leden leeft en bij te sturen wanneer het belang van de onderne ming dat eist. Aan de andere kant is het bijzonder gevaarlijk om op iedere windstoot te reageren en een zig-zagkoers te varen teneinde het iedereen naar de zin te maken. Ir. Luitjens meende het onbehagen terug te kunnen voeren op het feit dat het gewone lid de gestes van de grote coöperaties niet altijd kan overzien en volgen, en daardoor een zekere angst koestert dat de uitbouw en de groei van de coöperatie niet g.ebeurt om de belangen van de leden te behartigen, maar op grond van andere overwegingen die met deze belangen niets meer te maken heb ben of er zelfs tegenin gaan. „Zo kan het. vermoeden ontstaan dat het streven veeleer gericht is op de eigen glorie, de macht of het ei gen vooi-deel van het bestuur of van de direktie, die de grootheid zoeken terwille van die grootheid zelf en niet om de belangen van de leden te dienen." „Dit soort vrees en vermoedens, die kunnen ontaarden in verdacht makingen, kunnen ook ingeblazen en geinspireerd worden door lieden die de coöperatie in 't algemeen of een coöperatie in 't bijzonder niet welge zind zijn." Twee hoofdlijnen Bij de beantwoording van de vraag wat hieraan moet worden gedaan dacht ir. Luitjens dat men zich hier bij op twee hoofdlijnen moet richten: 1) op de struktuur van de coöperatie en 2) op een zo ruim mogelijke in formatie van de leden. Wat de struk tuur betreft is het meest essentieel dat ze zodanig wordt vastgesteld, dat de boereninvloed op de gang van za ken Mij vend is verzekerd, onafhan kelijk van de zitende personen die op bepaald moment deel uitmaken van de beleidsorganen. Verder dat het bestuur onafhan kelijk is van de regio, grote bevoegd heden heeft, en alleen voor belang rijke beslissingen goedkeuring voor af moet vragen aan de Raad van Toezicht. De ledenraad oefent con trole achteraf uit. Voor het gewone lid betekent dit dat hij geen direkte zeggenschap heeft. De belangrijkste democratische bevoegdheid van het lid is de keuze van goede vertegen woordigers in de ledenraad, aan wie hij zijn vertrouwen kan en ook moet geven. I nspraakproced ure Daarnaast moet een inspraakpro cedure worden ontworpen voor het lid via kringvergaderingen, welke tevens van groot belang zijn voor de informatieverstrekking. Het komt er vooral op aan dat het lid volledig duidelijk wordt gemaakt, en dat hij accepteert, dat een dergelijke vere- nigingsopzet voor grote coöperaties de enig juiste is en dat hij daarvan ook de konsekwenties aanvaardt, d.w.z. vertrouwen schenkt aan zijn gekozen vertegenwoordigers, ook wanneer er in de top wel eens be slissingen worden genomen die hij niet begrijpt. Wel heeft hij er dan het volste recht op uitleg te vragen en te krijgen. De positieve instelling van de leden moet worden bevorderd De informatieverstrekking zal er in algemene zin op gericht moeten zijn de leden ervan te overtuigen dat het wezen en de doelstelling van de grote groeiende coöperatie niet zijn veranderd t.o.v. vroeger. En dat het bestuur zijn beslissingen steeds weer toetst aan het belang van de leden, gezien op korte en op lange termijn. De voorlichting vereist een grote openheid van het bestuur in verslag geving en in de schriftelijke en mon delinge voorlichting. „Er zal steeds aan moeten worden gewerkt het ideaal zo dicht mogelijk te benaderen. Anders zullen we af glijden in de richting van een orga nisatie waarin het bestuur zich ge frustreerd en de leden zich gemani puleerd voelen", aldus ir. Luitjens. Paardevlees in snacks RIJSWIJK, 26-2. Levensmiddelen winkels e.d. mogen van dinsdag af met paardevlees bereide snacks, kokswaren, loempia's, nasi- en bami- produkten, soepen en gerede maaltij den aan hun klanten aanbieden. Tot nu toe konden fabrikanten die dit soort produkten met paardevlees maken ze alleen maar kwijt aan de horecasector. Het Produktschap voor vee en vlees heeft die beperking nu laten vallen. Wat blijft is de bepaling dat de fa brikanten het paardevlees alleen maar mogen verwerken als ze uit sluitend de hier genoemde soorten produkten maken en geen „gewone" vleeswaren. Voor de fabrikanten van „gewo ne" vleeswaren blijft het verwerken van paardevlees verboden, met de al bestaande uitzondering voor rook vlees. Als motief voor het verbod blijft gelden dat de belangrijke bui tenlandse afnemers geen paarde vlees in de vleeswaren wensen en dat men de export niet in gevaar wil brengen. Geraffineerd trukje met geld DEN BOSCH, 27-2. Een bejaarde inwoner (70 jaar) van Vught is by de Rabo-bank in Den Bosch op slinkse wijze van f 7.000,beroofd. De man had op de balie zijn geld gesorteerd neergelegd. Plotseling kreeg hij een tikje op zijn schouder en iemand die achter hem stond zei „meneer, er liggen bankbiljetten van u op de grond". De man keek naar beneden en zag inderdaad enige biljetten van vijf gulden op de grond liggen. Hij bukte zich om dit geld op te rapen, maar toen hij weer omhoog kwam was zijn geld dat op de balie lag verdwenen, evenals de man die hem zo vriende lijk had gewaarschuwd. Man wordt vrouw en trouwt SINGAPORE, 2S-3. Een knap mo del uit Singapore, Jacqueline Hogan, is zaterdag in het huwelijk getreden. Het bericht zou de krant niet halen, ware het niet dat Jacqueline zes maanden geleden nog een „hij" was en Timothy heette. Jacqueline is getrouwd met de fo tograaf Greame Toll, met wie ze al enkele maanden samenwerkte. Volgens ooggetuigen herinnerde niets in de in fraai geklede bruid aan haar verleden. Oosterschelde-uitslag vrijdag 1 maart DEN HAAG, 27-2. De commissie- Klaasesz, die de regering van advies zal dienen over het al dan niet af sluiten van de Oosterschelde zal vrij dag haar inzichten op een perscon ferentie bekend maken. Dit gebeurt na de aanbieding van het rapport, 's middags om 13.45 uur, aan minister Westerterp van verkeer en water staat, op z(jn ministerie in Den Haag. DONDERDAG 28 FEBRUARI NED. IDe VPRO houdt het tus- nes zeven en acht op fröbelwerk met Beertje Colargol, fragmenten van stomme films in Zwijgen is goud en een tekenfilm van Popeye. Berich ten uit de samenleving en een afle vering van All in the family volgen ha het journaal. Archie Bunker wil er tussenuit met zijn vrouw voor een weekend maar de veranderlijke bui en van Edith maken hem wel ze nuwachtig. Vanaf negen uur drie kwartier aandacht voor de bekende fraficus Anton Heyboer in de doku- mentaire In kleur bij God thuis. An ton leeft met twee vrouwen in een kille houten schuur op een afge schermd stuk moerasland, met drie kleurentelevisies, 150 bontjassen en acht honden. Een merkwaardig man maar een bewonderenswaardig gra ficus. Als laatste programmaonder deel de uit 1971 daterende Westduit- se speelfilm De fruitventer, gemaakt onder regie van de 28 jaar oude re gisseur Fassbinder. De film geeft de trieste geschiedenis weer van een man die niet tegen het leven is op gewassen en zijn mislukken toe schrijft aan de bemoeienissen van vijf vrouwen. Zijn moeder, een pros tituee, zijn grote liefde, zijn echtge note en zijn zuster. De triestheid van de kleine burgerman, een melodra ma verpakt in een veredelde kitsch- vorm. NED. II: De EO zet om zeven uur de deuren van de Koffiebar open. Voor de klok van acht heeft de EO ook nog een natuurfilm in petto, die het licht laat schijnen over de rob benjacht, waartegen in de wereld grote kritiek is gerezen. In Canada is de jacht binnen de territoriale wa teren nu dan ook verboden maar el ders b.v. bij de Eskimo's wordt nog géjaagd. Uit lijfsbehoud overigens, Na het journaal een een half durend optreden van het Moody Koor uit Chicago dat tijdens een tournee ons land aandeed. Vijfenvijftig minuten gaan op aan een programma over de Grote of Sint Laurenskerk van Rot terdam. Deze werd in de Tweede Wereldoorlog zwaar verwoest en voor kort werd de restauratie beëin digd. Na Nader bekeken biedt de EO de tv-film Het gapende ravijn dat zich bezig houdt met de raadsels van een ondergrondse route in een rots partij. Een kwartier geestelijke lie deren onder de titel Antillen zingt, besluit de EO-avond. Na de parle mentaire rubriek Den Haag vandaag houdt de NOS de kijkers vervolgens tot omstreeks een uur in de nacht op de hoogte van de belangrijke parle mentsverkiezingen in Engeland. 3 Hij bedankte de vriendelijke vrouw en b'egon aan zijn maaltijd. Daarna rekende hij af met de dien ster en gaf haar een extra fooitje, wat ze verbaasd en dankbaar aan vaardde. Zoiets was in deze contrei en blijkbaar niet gebruikelijk. Na enig zoeken vond hij het „al leenstaand herenhuisje". De naam klopte, dus stapte hij uit zijn wa gen en belde aan. Het huis was bij lange na niet nieuw, maar zag er wel goed uit. De dame, die enige ogenblikken later opendeed, keek hem scherp aan. Gert knikte even. „Ik zoek voor enkele maanden een kosthuis van maandag tot vrijdag, mevrouw. Men heeft mij uw adres aanbevolen". „Wie?" vroeg de vrouw. „In het hotel, dat ze aan het ver bouwen zijn." „O, het „Woelige Meer". „Komt u even binnen." Blijkbaar maakte hij in eerste instantie een gunstige in druk. De vrouw ging hem voor naar een klein vertrekje en nodigde hem uit te gaan zitten. Gert stelde zich voor: „Treep. Ik ben hoofdopzichter in de bbuw en ga hier in het dorp maan dag beginnen. Voor de Coöperatie". „Waar woont u?" „In Velp, mevrouw. Dus het is te ver om elke dag heen en weer te rij den, begrijpt u? Ik ben nog thuis, bij mijn ouders." „Wat zei u ook alweer, dat u voor werk doet?" Op rustige toon legde de bezoe ker uit, wat men ging bouwen: Groot pakhuis met silo en direk- teurswoning. „Samen met een on dernemer uit Leiden. Enige maan den zal de bouw zeker wel duren. IJs en weder dienende." DONDERDAG 28 FEBRUARI NED. 1: 10.45 en 14.00 Schooltele visie; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Beertje Colargol; 19.15 Zwijgen is goud; 19.45 Popeye; 20.00 Journaal; 20.20 Berichten uit de sa menleving; 20.35 All in the family; 21.00 In kleur bij God thuis; 21.45 De fruitventer; 23.15 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Koffiebar; 19.25 Robbenjacht; 20.00 Journaal; 20.20 Moody chorale op tournee; 20.50 Ge schonden door oorlogsgeweld, God geve, in vrede hersteld; 21.45 Nader bekeken; 22.05 De gapende ravijn; 22.55 Antillen zingt; 23.10 Den Haag vandaag; 23.25 Journaal; 23.30 Ver kiezingen in Groot-Brittannië. VRIJDAG 1 MAART NED. 1: De gemaskerde zonderling Zorro komt om zeven uur op het Scherm om een bedreigde jager uit de nesten te halen. Chiel Montague presenteert het programma Jackpot, waarin debuterende artiesten zich presenteren. Na het journaal loopt de geldther mornet er van de drie kandidaten die meespelen in de kwis Alles of niets als het een beetje mee zit in koortstempo op. Maar, een paar duizend gulden kan als sneeuw voor de zon opgaan als men het goe de antwoord op de laatste en beslis sende vraag schuldig blijft. Om tien over negen brengt de TROS een nieuwe tv-serie waarin de Ameri kaanse James Stewart meespeelt. Hawkins, de titel, is ook de naam van de hoofdfiguur, de advocaat Bil ly Jim Hawkins, die in een stadje in West-Virginia een grote reputatie geniet in moordzaken. In deze afle vering pleit Billy voor een vrouw die verdacht wordt van moord op haar vader, stiefmoeder en zusje. In We reld op wielen aandacht voor het autowrakkenprobleem en voor en kele pas uitgebrachte auto's. Na de UTRECHT, 27-2. De drie vakcen trales (NVV, NKV en CNV) willen opnieuw een poging wagen om met de werkgeversorganisaties te komen tot een centrale overeenkomst voor het na afloop van de machtigingswet (vermoedelijk 1 april a.s.) te voeren arbeidsvoorwaardenbeleid. De eind vorig jaar vastgestelde uitgangspunten voor een gecoördi- „En u gaat de weekeinden naar huis?" Gert glimlachte. „Allicht, me vrouw. Ik heb altijd in de omgeving van mijn woonplaats gewerkt en behalve in m'n militaire diensttijd was ik nooit ver van huis." De vrouw kwam overeind. „De ka mer is boven. U kunt beneden bij ons eten. We zijn met ons beiden, mijn dochter en ik." De zit-slaapkamer was ruim en zonnig en behoorlijk gemeubileerd, zij het wat ouderwets. Hij keek eens rond en knikte. „Staat me wel aan, mevrouw. Als we het over de kon- dities eens kunnen worden Hij had geen idee, wat vandaag de dag een kosthuis vroeg, dus toen ze een bedrag noemde, knikte hij enkel. „In orde, mevrouw. Kan ik maandag ko men? Misschien breng ik deze week nog wat spullen, die ik hier nodig heb." Dat kon en toen hij zijn porte feuille te voorschijn haalde en een maand vooruit betaalde, klaarde het gezicht van de vrouw helemaal op. Waaarschijnlijk had hij nu wat meer vertrouwen ingeboezemd, want zc nam het geld in ontvangst en vroeg: „Wilt u misschien een kopje thee?" Hoewel hij liever meteen weer in zijn wagen wilde stappen om naar Velp te rijden, wilde hij niet onbe leefd zijn en antwoordde: „Heel graag". Enige minuten later zaten ze aan de straatzijde in een groot vertrek en dronk Gert de slappe thee, die ze hem voorgezet had. En luisterde naar haar confidenties: „Mijn man was beroepsofficier. In Leiden. Hij is enige jaren geleden door een au to-ongeluk om het leven gekomen. Mijn dochter werkt op kantoor in dc Donderdag 28 februari, 21.45, Neder land 1: De fruitventer. Irm Hermann (links) als de vrouw van de fruit venter en rechts Hanna Schygulla als zijn 'zuster. TROS biedt het IKOR de dokumen- taire Hij heet Dieco, die handelt over een tienjarig geestelijk gehandicapt jongetje. Dieco woont gedurende en kele jaren op Dennendal, het door een konflikt tussen bestuur en di rektie in opspraak gekomen insti tuut. NED. II: Tussen zeven en acht legt Gerrit den Braber een panel,,waarin ditmaal ook Herman Kuiphof, aller lei zaken voor die al of niet op waarheid berusten. Na het journaal agat de NCRV op de muzikale toer met de Eddy Go Round Show, waar in de volgende gasten optreden: Mac en Katie Kissoon, Neil Sedaka, Lu lu, Nick Mackenzie en Gilbert 'O Sullivan. Aan het eind van de avond brengt de NCRV nog een Ander Nieuws Extra dat zich bezig houdt met de Wereldgebedsdag. Na het wekelijks gesprek met premier Den Uyl komt de NOS op de buis met de rubriek Uit de Kunst, met informa tie over kunst en kuituur. VRIJDAG 1 MAART NED. I: 10.45 Schooltelevisie18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Zorro; 19.30 Jackpot; 20.00 Jour naal; 2020 Alles of niets; 21.10 Haw kins; 22.25 Wereld op wielen; 22.50 Hij heet Dieco; 23.30 Journaal. NED. U: 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Nieuws; 19.05 Waar of niet waar; 20.00 Journaal; 20.20 The Ed dy Go Round Show; 21.10 Ted en de meesterkwissers22.40Ander nieuws extra; 22.50 Gesprek met de minister-president; 23.00 Uit de kunst; 23.25 Journaal neerd arbeidsvoorwaardenbeleid heeft de vakbeweging gehandhaafd. Als loonsverbetering gaan de vak centrales uit van een percentage van 2,5 procent op jaarbasis, inclusief hetgeen in het kader van de machti gingswet is verwezenlijkt. Het over legorgaan van de drie vakcentrales zal vandaag (donderdag) op een persconferentie in Den Haag officieel zijn standpunt bekend maken. DOOR CEES GIESBEEK stad. U begrijpt het misschien: een weduwenpensioen is niet zo groot en dit is een iegen huis. Zelf ben ik in dit dorp geboren: de stad trok me nooit erg. En een eigen huis kost geld. Als u bijvoorbeeld enkel al weet, wat het buitenschilderwerk kost, dan kom je geld tekort. Van daar, dat ik wel eens iemand in huis heb. En een man in huis, bij twee vrouwen alleen, is misschien wel zo prettig. Je leest tegenwoordig van die verschrikkelijke dingen in de krant. Ze vermoorden je rustig voor een paar tientjes Gert luisterde geduldig, met één lettergrepige woorden antwoordend en wilde maar het liefst gaan. Daar om bedankte hij voor een tweede kopje en slaakte een zucht van ver lichting, toen hij weer in zijn wagen zat en wegreed. De weg zoekend, om uit het dorp te komen, was hij van mening vlug geslaagd te zijn met een kosthuis. Mevrouw Schollenberg bleek, als zovele alleenstaande vrou wen, een spraakzaam mens te zijn, maar veel zou hij niet met haar te maken hebben. Als het hem begon te vervelen, verdween hij naar zijn kamer en bleef daar. Of reed hij naar de stad. In een plaats als Lei den zou wel voldoende vertier zijn. Tegen de avond was hij terug in Velp en thuis belde hij zijn baas op. „Ik heb kennis gemaakt met meneer Diephuis en zijn zoon Piet. Lijkt me heel geschikt, meneer. We zijn sa men naar het bouwterrein gereden. Ze zijn al met het grondwerk bezig. Volgende week beginnen ze met het heiwerk en het vlechten. Ik dacht wel, dat we goed zullen samenwer ken." (wordt vervolgd) Advertentie SPECIAAL I! NU OOK IN m UPDRANK m EN COLA m. TORONTO. Het laatste beton wordt gestort op de top van de 44G meter hoge „CN"-toren in Toronto. Na toevoeging van een zendmast zal een totale hoog te van 550 m bereikt worden. De bouwkosten van het dan hoogste gebouw ter wereld bedragen ruim f 60 miljoen. In 1975 wordt de toren voor het pu bliek opengesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7