GROENE KRUIS OOSTER- EN SIRJANSLAND GAAT FUSEREN MET ANDERE AFDELINGEN Voorkeur voor zuiveringsinstallatie Borrendamme KNVB-Zeeland LEDENVERGADERING FOK- EN CONTROLEVER. „SCHOUWEN-DUIVELAND" VOOR IEDEREEN: TWEE JAAR KLEUTERONDERWIJS Voor Ierse jeugd ruim veertienduizend gulden bijeen Scheidsrechtersopleidingen STREEKNIEUWS Belangrijke archeologische vondsten Na 55 jaar zelfstandigheid OOSTERLAND, 27-2. Nadal de afdeling Oosler- en Sirjansland van het Groene Kruis hier ter plaatse on geveer 55 jaar zelfstandig is geweest, zal deze nu op het eind van dit jaar worden opgeheven, doordat een fusie tot stand zal komen met de andere afdelingen op Schouweit-Dtiivelaiid. Dit is meegedeeld op de zeer slecht bezochte ledenvergadering van de afdeling die dinsdagavond gehouden werd in het wykgebouw, onder voor zitterschap van de heer A. L. Bakker. Öeze sprak een welkomstwoord tot de vier of vijf leden, die van de ruim 500 die de afdeling telt, aanwezig waren, behalve het bestuur. Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 27-2. Hoewel het in wezen een zaak is, die straks niet meer onder verantwoordelijkheid van de gemeente valt, is op de woensdag gehou den raadsvergadering gepraat over de rioolwaterzuivering. Als bekend gaat in de toekomst het waterschap Schouwen-Duiveland zich belasten met de zuiveringstaak. In een nota aan de raad had het college enkele - op studie gegronde - mogelijkheden aan de hand gedaan, w.o. uitbreiding van de be staande installatie, dan wel aansluiting op de leiding in Westerschouwen. Het meest geporteerd echter bleek de raad - ook al om financiële redenen - voor de bouw van een nieuwe installatie, op basis van volledige zuivering. Volledige zuivering Ook de later ter vergadering ver schijnende dokter Speelman werd verwelkomd door de voorzitter. In zijn openingswoord wees de voorzit ter op de gezondheidstoestand van wijkzuster Compagne die nog van dien aard is, dat ze haar werkzaam heden in de wijk tot haar spijt niet kan uitvoeren. Gelukkig vond de af deling in zr. mevr. Waasdorp een prima vervangster, die op haar beurt weer wordt bijgestaan door zr. mevr. Dooge, beide tot grote tevre denheid van het bestuur. Ze ontvan gen hiervoor dankwoorden, zowel als bode Kees van den Berge, die op onnavolgbare wijze ruim 15 jaar de belangen van de afdeling voorbeel dig heeft gediend en nu wegens ge vorderde leeftijd dit werk zal sta ken. In de persoon van de heer Lu cas Boogert Mz. is een vervanger voor hem gevonden. De voorzitter dankte namens de afdeling de neer Van den Berge zeer hartelijk voor de wijze waarop hij steeds zijn taak heeft verricht. „Niets was u ooit teveel als het belang van de afdeling op het spel stond", aldus de voorzitter, die er ook op wees hoe nieuw ingekomenen in de gemeente direkt door bode Van den Berge werden benaderd om ze lid van de afdeling te kunnen maken. De financiën Verder deelde de voorzitter mee dat de centrale verwarming van het wijkgebouvv bijzonder goed funk- tioneert zodat de vochtigheid, waar men nogal eens mee te kampen had, geheel is verdwenen. Na dit openingswoord las de ad ministrateur de heer Jac. van der Maas Pz. het verslag van de stand De toename van het aantal tanks heeft tot gevolg dat nieuwe leden toetreden in verband met de melk- controle, waarbij vooral een rol speelt het feit dat - zonder controle - men door het melkleidingssysteem te weinig inzicht heeft in de melkgift. Het keurig verzorgde jaarverslag over 1973 werd toegelicht door de stamboekhouder, de heer H. A. v. d. Werf, terwijl de produktiecijfers werden toegelicht door de hoofd controleur, de heer J. Stroo. Gediplomeerden De volgende topdieren wat betreft de produktie kwamen in aanmer king voor een diploma Rubriek t/m 2,6 jaar: Betje 7, Jan tje 70 en Rosemarie 3, allen van de heer W. C. v. d. Bosse te Kerkwerve; rubriek 2,7 t/m 2,11 jaar: Jarinkje 82 van S. Simonse, Kerkwerve, Muis 200 van C. v. d. Houten, Kerkwerve, Hennie van gebr. Binc, Ouwerkerk; rubriek 3 t/m 3,11 jaar: Rika 98 van A. Vijverberg, Ouwerkerk. Heiena's Cora van M. J. Schouls, Zierikzee, DEN IIAAG, 23-2. Kleuters, die voor 1 oktober vier jaar worden, dienen op I augustus van dat jaar toegelaten te worden tot de kleuter scholen. Daarmee wordt bereikt, dat iedere kleuter de moge lykheid wordt geboden om twee jaren kleu teronderwijs te volgen. Aan een be perking van toelating tot bijvoor beeld eens per drie maanden is geen behoefte. Het bestuur van dc sectie kleu teronderwijs van de algemene bond van onderwijzend personeel (ABOP) is in een nota tot deze conclusies ge komen. De nota zal op 15 maart op het sectiecongres in Amersfoort wor den behandeld. In dc nota wordt ook vastgesteld dat het oprichten van goed geleide en praktisch voor iedere peuter toe gankelijke peuterspeelzalen moet worden bevorderd. Het inventarise ren van wat er op dit terrein al is, lijkt het sectiebestuur een taak voor regionale afdelingen. De driejarige eist veel meer ver van de kasmiddelen over de jaren 1972 en 1973 waaruit bleek, dat de inkomsten over 1972 bedroegen f 45.856,57, de uitgaven f 49.050,93, zodat er dat jaar een nadelig saldo was ontstaan van f 1463,53. In het jaar 1973 waren de inkomsten f 46.840,31, de uitgaven f 49.050,93, zodat ook dat jaar een nadelig saldo uit de bus kwam van f 2210,62. De begroting voor 1974 werd vastgesteld op f 42.970,gebaseerd op een ver hoogde kontributie van f 25,per jaar voor gezinnen en f 15,voor alleenstaanden. De voorzitter dankte de administrateur voor zijn accuraat beheer en verleende hem decharge. Hij deelde verder mee dat aan een verhoging van de kontributie dit jaar niet valt te ontkomen. Na een pauze, waarin koffie werd gereserveerd, werd besloten de bestuursverkiezin gen maar achterwege te laten in ver band met de komende fusie van alle afdelingen, aan welke samenvoeging aldus de voorzittèr niet meer valt te ontkomen, omdat dit van hogerhand wordt opgelegd en deze herstruktue- ring alom in den lande voortgang vindt. Spreker vond het zeer jammer dat de afdeling de zelfstandigheid kwijt raakt na deze 55 jaar. Ter plaatse zal er wel niet veel veran deren uiteraard, er komen nu wijk- besturen. Men is lang bezig geweest aan deze samenvoeging en het huidige mini sterie van volksgezondheid etc. is de mening toegedaan dat om verschil lende redenen de fusie thans .moet worden doorgevoerd. Het vervult het bestuur met weemoed dat ook dë verpleegkundigen nu hun zelfstan digheid verliezen. De nieuwe gefuseerde vereniging Schouwen-Duiveland gaat thdns Juliaantje 99 van A. Vijverberg, Ou werkerk; rubriek 4 t/m 4,11 jaar: Mieneke 28 van W. de Kok, Kerk werve, Frida 15 van W. de Kok, Kerkwerve, Jarinkje 81 van S. Si monse, Kerkwerve; rubriek 5 t/m 5,11 jaar: Cato, C. Boot Zierikzee, Betsie van L. v. d. Have, Oosterland, Piekje 43 van gebr. Boot, Kerkwerve; oudere koeien: Jantje 58 van S. Si mons, Kerkwerve, Roze Marie 2 van W. C. v. d. Bosse, Kerkwerve, Mar griet van M. den boer, Zierikzee. De verenigingsexcursie zal plaats vinden op 23 april a.s. naar de „Wai- boerhoeve". Bij de bestuursverkiezing werd de aftredende heer L. P. v. d. Wekken herkozen. Aftredend en niet herkies baar was de heer J. de Jonge. In zijn plaats werd benoemd de heer J. van Damme, Oosterland. Na afloop van het huishoudelijk gedeelte van deae vergadering hield ir. J. Th. Bakker, direkteur C.L.O.- Instituut Schotkorst een lezing over de ervaring met het Amerikaanse zwartbonte vee en over de moderne voedermethoden. zorgende begeleiding dan dc vier jarige, al is er wat dc aard van de begeleiding betreft natuurlijk geen absolute leeftijdsaanduiding en al is dc verschuiving een geleidelijke, al dus de nota. Het aspect van de aard van de begeleiding is wel belangrijk als over de opleiding van de leidsters wordt gesproken. Ernstig twijfelt het sec tiebestuur aan dc effectiviteit van de uitbreiding van het kleuteronder wijs tot de driejarigen. Het waagt wel aandacht voor de opleiding van de leidsters van groe pen. die in creches, peuterklassen en kleuterdagverblijven meer moeten doen en kunnen dan op kinderen passen. De betreffende ministers zouden met spoed een degelijke sta die met conclusies en voorstellen moeten laten maken om op dit ter rein niet overspoeld te worden door alles wat zich zo spontaan en gedif ferentieerd ontwikkelt, aldus de no ta van het sectiebestuur kleuteron derwijs van de ABOP. 7G10 leden tellen, met een 10-tal wijkzusters cn ofschoon dc financiële regeling nog niet in kannen en krui ken Is, staat het wel vast dat de ei- landelijke contributie wel op f 28 gaat komen, per jaar voor de leden. Na de mededeling door de voorzit ter van deze fusie voornemens, volg de nog de rondvraag waarin werd vermeld dat de gewone aktiviteiten van dc wijkzuster ook dit jaar weer niet klein zijn geweest, en dat er in 1972 uit het magazijn zijn uitgeleend 1829 stuks materialen, en in 1973 niet minder dan 1844 stuks. Tot slot deel de de voorzitter nog mede dat de op heffingsvergadering van de afde ling Oosterland en Sirjansland zal plaats hebben op vrijdagavond 22 maart a.s. weer in het Wijkgebouw. DUIVELAND Verhoging tarieven instruktie-zwembad Op de laatst gehouden raadsver gadering van de gemeente Duiveland werd besloten om de tarieven van het instruktie-zwembad te Nieuwer - kerk,- ingaande 1 maart a.s. te ver hogen. Zulks tengevolge van de steeds voortgaande staging van lo nen en prijzen. De nieuwe tarieven werden aldus vastgesteld: de tussen haakjes geplaatste cyt'ers geven de vorige tarieven aan; deze dateren van 1 januari 1972). I. a. f 45,per leerling (f 40, per klokuur per jaar, ongeacht het aantal lessen, wanneer een instruc teur wordt verlangd, mét een mini mum van 20 leerlingen per groep per les. b. f 35,— per leerling (f 30, per klokuur, per jaa2-, ongeacht het aantal lessen zonder instructeur, met een minimum van 20 leerlingen per groep per les. II. Tarieven van zwemlessen en vrij zwemmen, kwaftaalkaarten zwemles kinderen tot 16 jaar: (3 x per week) f 50,(onveranderd). Kwartaalkaarten volwassenen zwem les boven de 16 jaar (2 x per week) f 60,(f 50,10 leskaarten voor kinderen tot 16 jaar (aanvullings kaarten) f 15,(onveranderd). -10 leskaarten volwassenen boven 16 jaar (aanvullingskaarten) f 25, (f 20,Prijzen per bad f 0,75 (f 0,50) tot 16 jaar, boven 16 jaar f 1,50 (fIj 10-badenkaart tot 16 jaar f 6.75 (4,50) boven 16 jaar f 13,50 (f 9,Jaar- abonnnement eerste gezinslid f 60, (f 40,bov enl6 jaar f 120,(f 80). Idem tweede gezinslid tot 16 jaar f 50,— (f 30,—) boven 16 jaar f 100,— (f 60,Idem derde gezinslid tot 16 jaar f 40,(f 20,en boven 16 jaar f 80 (f 40). Idem vierde gezinslid tot 16 jaar f 30,— (f 10.—) boven 16 jaar f 60,— (f 20„Vijde en volgende gezinsleden tot en ttoven 16 jaar gra tis. III. Tarief voor gebruik van vere niging f 30,per uur voor maximaal 20 leden. Voor elk lid meer geldt het tarief van 1 bad voor ouder dan 16 jaar, zijnde f 1,50 (f 1, OUWERKERK Ned. Hervormde Kerk Aan de Generale Diakonale Raad der Ned. Herv. Kerk, Maliesingel 26, Utrecht is dezer dagen opgezonden 1' 125,zijnde de extra-collecte opbrengst voor het Wevelddiakonaat. Rode Kruis-films De bekende Rode Kruis-film „De Kaperkapitein" is verleden week ook te Ouwerkerk vertoond (Dorps huis). 's Middags was er een kinder voorstelling. Uitvoering „Nieuw Leven" De muziekuitvoering van het har moniegezelschap „Nieuw Leven" zal plaatsvinden a.s. vrijdagavond in het Dorpshuis. Het programma vermeldt naast een zevental muzieknummers een „vrolijk spel" in drie bedrijven. OOSTERLAND Verkoop panden Het reeds lang leegstaande woon huis Sint Joostdijk 4, inklusicf de bedrijfspanden aan dc Korte Ach- terwge alhier waar destijds het be drijf Smits N.V. landbouwprodukten, was gevestigd, heeft weer een eige naar. De heer D. J. Timmer uit Nieuwe Tonge, van Timmer's Han delsonderneming en kommissieha'n- del is koper van deze panden. Het woonhuis zal ter zijner tijd weer be woond worden door een bedrijfslei der, terwijl de uitgebreide loodsen cn schuren aan de Achterweg zullen worden gebruikt voor opslag en ver werking van land- en tuinbouwpro- duktcn voor conscrvenfabrieken. De mogelijkheid is hierdoor niet uitge sloten dat er verschillende werkne mers uit ons dorp hier weer werk zullen kunnen - krijgen bij de firma Timmer. Overigens is het een ver heugend feit dat er op deze plaats weer enige akliviteit zal komen bin nen afzienbare tijd, naar hel zich laat aanzien. Fruitkwekersbijeenkomst Op maandag 4 maart a.s. zal er in het café „Dc Blauwe Keel" aan de Rijksweg alhier een voorlichtings avond voor fruitkwekers plaats heb ben. Do organisatie hiervan is in handen van Cebeco --Zuid-West. Als sprekers zullen optreden de heren J. Hertgers en C. van den Berge. In vergelijking met de begin-ont- wilckeling van plan West is de zaak geëvolueerd, zodat de installatie aan de Boerenweg in feite verkeerd staat, ook al door de stankoverlast. Aan uitbreiding van de bestaande installatie kleven derhalve bezwa- BRUINISSE Bijeenkomst N.C.V.B. De afdeling Bruinisse van de Ned. Chr. Vrouwenbond hield donderdag weer haar maandyiykse vergadering onder leiding van mevr. M. van der Spek-de Waal. Deze las nadat ge zongen was psalm 25:7, psalm 1:14, waarna zij over dat laatste vers een meditatie hield. Hierna huldigde de presidente de afgetreden secretaresse mevr. Klei- berg-de Korte, die in de jaren dat zij bestuurslid was, veel voor de ver eniging deed, zij dankte haar daar voor in gevoelvolle bewoordingen en heette vervolgens het nieuwe be stuurslid mevr. Hokken-Beaufort welkom. De spreker voor deze avond was de heer Korteweg uit Oud-Beijer- land, die vele malen Oost-Duitsland bezocht Hij vertelde boeiend over dit land dat na de tweede wereldoorlog een communistische regering kreeg, tot de Oostblok landen wordt gerekend, omdat het onder directe invloèd staat van de Sovjet 'Unie en zodoen de afgescheiden bleef van West- Duitsland, dat ons als Nederlanders veel vertrouwder is. Men mag vrij naai* de kerk gaan, maar komt als niet behorend tot de partij, niet in aanmerking voor een staatsbetrek king. Ook de jeugd wordt communistisch geïndoctrineerd. De jeugdbeweging is onderdeel van de partij. Maar wie aanhoudend en vasthoudend is ge lukt het toch soms nog om de starre wetten van het land te doorbreken en toch nog wat te bereiken, wat theoretisch eigenlijk niet mogelijk is. Aandachtig werd naar de vertel ling geluisterd. De dia's verduide lijkte^ 't gesproken woord. Nadat de heer Korteweg dank was gezegd, voor de b'oeiende causerie en de aan wezigen het eerste couplet van-het bondslied hadden gezongen sloot de heer Korteweg met dankgebed. De programmacommissie kan zich verheugen in een groot aantal toe zeggingen voor gratis verblijf, ver voer, rondleiding etc. Nu de aan komstdatum bekend is, kan het pro gramma definitief geprogrameerd worden. Vlolte financiering De financiële commissie kon mee- ren. Het plan voor de Westhoek is te duur. De transportkosten zijn hoog dn dan moet men nog participeren in de exploitatie. De heer Becu wilde graag de mogelijkheid aangegrepen zien te komen tot de bouw van een nieuwe installatie. MIDDELBURG, 27-2. De scheids- rechtersopleidingen worden momen teel flink ter hand genomen door de KNVB afdeling Zeeland. Het valt te verwachten, dat dit seizoen zeker dertig nieuwe voetbalscheidsrech- ters(sters) zullen worden afgeleverd. Nadat enkele weken geleden een cursus in Middelburg is gestart, zijn in de maand maart Goes en Terneu- zen aan de beurt. Op donderdag 14 maart begint on- der leiding van de docent, de heer Van Broekhoven, in de bovenzaal van café De Landbouw, Groote Markt te Goes een cursus voor Zuid en Noord-Beveland. Voor deze cur sus hébben zich nu al ruim vijftien WÉNEN, 27-2. Archeologen heb ben bij uitgravingen in het gebied van de vroegere burcht van de Hon gaarse koningen in Boedapest „ar cheologische vondsten van onschat bare waarde" gedaan. Dit meldt het in Boedapest verschijnende blad „Esti Hirlap". Tot maandag werd al een twaalf tal sculpturen uitgegraven die ver moedelijk eens het paleis van de uit Napels afkomstige koningen van het huis Anjou sierden. Meer dan 600 jaar oude kalkstenen beelden uit de tijd van koning Lodewijk de Grote van Hongarije (1342) stellen o.a. een bisschop, een ridder met wapenrus ting en vermoedelijk de Hongaarse koningen uit het huis Arpad (10e tot 12e eeuw) voor. delen dat op luttele guldens na het geweldige bedrag van f 14.500 is be reikt. Verschillende, op Schouwen- Duiveland, gevestigde banken, be drijven en instellingen hebben ge hoor gegeven aan het verzoek een financiële bijdrage te leveren. Speciale lof zwaaide de commissie toe aan de verschillende onderwijs instellingen, die al een flinke duit in het zakje hebben gedaan en waarvan nog steeds geld binnenkom!. Wethouder Bij de Vaate gaf op de verschillende plannen nog een toe lichting. Een Westhoek-leiding al leen zou 1' 600.000 kosten. Het water moet volledig gezuiverd de Ooster- schelde in en Borrendamme zal uit eindelijk goedkoper blijken. Conform het advies van het Riza geeft het kollege derhalve voorkeur aait de Borrendamme-installatie, vooral omdat de stank dan minimaal wordt. Overigens bleek de affaire feitelijk theorie, want het Waterschap zal zich over deze installatie ontfermen. Hot geheel gaat f 4.270.000 kosten, buiten bezwaar van de gemeentekas. cursisten gemeld. De cursusavond begint om half acht. Op dinsdag 19 maart begint in Ter- neuzen een cursus voor Zeeuws- Vlaanderen. Deze cursus wordt ge houden in een klaslokaal van de RK Mavo aan de Grenulaan in Terneu- zen en begint ook om half acht. Docent is hier de heer Henk As sies te Hoek. Voor deze cursus heb ben zich eveneens al meer dan vijf tien cursisten gemeld. Voor beide cursussen (Goes en Terneuzen) zijn nog steeds aanmel dingen mogelijk bij het bondsbureau van de afdeling Zeeland, Postbus 296 te Middelburg, of telefonisch 01180-3573. Tijdens beide kursussen zal ge bruik worden gemaakt van dia's en zal een instructie worden gegeven door middel van een flanelbord. De cursusduur is vijf lesavonden van goed twee uur, met aansluitend een examen. De cursus is gratis. t Geopaliseerd dinosaurusskelet J DEN HAAG, 27-2. Te Coo- ber Pedy, 700 km ten noorden van Adelaide (Zuicj-Austra- lië) is een 7 meter lang skelet gevonden dat geheel geopali- seerd is. Een oudheidkundige heeft het geraamte geïdentificeerd als dat van een plesiosaurus (een vleesetend reptiel dat 100 f miljoen jaar geleden leefde). Men verwacht nog andere ske- letten in deze omgeving aan te treffen. Coober Pedy is een welbe- keilde vindplaats van opaal. Australië exporteert hiervan jaarlijks voor ongeveer 12 mil- joen Australische dollar (48 miljoen gulden). De commissie huisvesting heeft reeds een flink aantal gastgezinnen op de lijst staan, zowel uit Zierikzee als van „buitenaf". Er zal worden geprobeerd het aan tal gastgezinnen zo ruim mogelijk op te zetten, zodat hy eventuele afzeg gingen geen moeiiykheden ontstaan. Tijdens hun verblijf op Schouwen- Duiveland zullen er, naast de mee gekomen begeleiders uit Noord-Ier- land, steeds twee Nederlandse leiders met de kinderen meereizen. Niet onvermeld mag blijven dat één van de Nederlandse leiders - een onderwijzer - van het bestuur van zijn school toestemming kreeg gedu rende de hele verblijfsperiode de kinderen te vergezellen. HOEK VAN HOLLAND. 7n Hoek van Holland werd het eerste haven licht - kosten f 5 miljoen per stuk - naar de kop van de Zuiderdam ge varen, waar hel gevaarte op een vooraf onder water gereedgemaak te fundering werd afgezonken. Op het bovenlicht bevindt zich een heli- platform met een diameter van 26 meter. ZIERIKZEE, 27-12. Dinsdagavond vond in het Huis van Nassau een goed bezochte algemene ledenvergadering plaats van de Fok- en Kontrolevereni- ging Schouwen-Duiveland, onder voorzitterschap van de heer W. Vyverberg, die als zodanig de heer L. M. Moermond, vertrokken naar Westkapelle, is opgevolgd. De voorzitter sprak een woord van welkom en gaf een terugblik op het afgelopen jaar waarbij hij wees op de enorme ontwikkeling op het gebied van de melktanks. Stichting Hulp Noord-Ierland i.o. ZIERIKZEE, 27-2. Onder voorzitterschap van de heer P. van Donk vergaderde deze week weer de werkgroep Zierikzee van de „Stichting Hulp Noord-Ierland i.o." Tijdens deze vergadering brachten de verschillende commissies hun „stand van zaken" ter tafel. Van de landeiyke werkgroep was bericht ontvangen over de definitieve dag van aankomst. Dinsdag 16 april zullen de 40 kinderen met hun begelei ders in Zierikzee arriveren. De datum van vertrek staat nog niet precies vast, dit wordt waarschyniyk 6 of 7 mei.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4