GOEDE KANSEN VOOR HET J t. v. d. Have 60 jaar bestuurslid Groene Kruis RODE KRUIS-ZIEKENHUIS te Nieuwerkerk ZIERIKZEE DEED MET SUCCES BEROEP OP STAATSSEKRETARIS Eiken wandmeubel intermeubel s STREEKNIEUWS ZIEKIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 28 februari 1971 Nr. 21416 Raad Zierikzee Bijzonder jubileum Z1EK1KZEE, 27-2. Met betrekking tot een verzoek schrift een riclitingaamhiiding aan te brengen naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis, schijnt hij G.S. enig misverstand te hebben bestaan. Zo bleek uit een schrijven dat behandeld werd op de woensdagavond gehouden raadsvergadering, onder voorzitterschap van burgemeester Th. II. de Meester. Het niet-plaatsen van verwijzingsborden hangt samen met de verkeers veiligheid. Eerder had de heer Doeleman deze zaak aanhangig gemaakt; hy kwam er uiteraard nu op terug en begreep de motivatie niet. Hy dacht aan een simpel bord in het (groene) centrum van het verkeersplein. De heer Van den Doel meende dat een verkeerd bord is aangevraagd. De voorzitter zei zeer wel de wenselijkheid van een bord in te zien, met name voor toeristen. De zaak zal opnieuw worden opgenomen. De heer Simmers was hoogst on tevreden met de nieuwe G.S.-rege- ling inzake de salarissen van de wethouders. Echte verbetering - zo bleek - is alleen mogelijk na op waardering van de gemeente-klassi- fikatie voor Zierikzee. De heer Sim mers had becijferd dat de vergoeding thans f 5 a f 6 per uur voor betrok kenen bedraagt en hij vond dat heel laag. De vooi-zitter zei dat de opwaarde ring nog niet in zicht is; de toestand is onredelijk: de werkuren gaan in aantal omhoog en de vergoeding blijft eender. De heer De Moor wilde het schrijven dan ook niet voor ken nisgeving aannemen, maar bij G.S. protesteren. De voorzitter zag liever het inwonertal „ingeschaald" in de groep 14 tot 18.000. Rode Kruis ziekenhuis Naar aanleiding van de notulen deelde de voorzitter mede dat ten aanzien van het R.K.-ziekenhuis een bespreking heeft plaatsgevonden met de staatssecretaris van volksge zondheid. Begrip bleek te bestaan voor de incidentele behoeften van kleine zie kenhuizen, op basis van de geogra fische situatie. Noodzaak echter is dan samenwerking met een groter ziekenhuis, in casu het (ook al gefu seerde) ziekenhuis „De Bevelanden". ZIERIKZEE Agressieve dame De pas in dienst getreden chauf feur J. K. van garage J. de Jonge te Zierikzee, kreeg tijdens zijn eerst rit meteen een stevig avontuur te ver werken. Hij vervoerde een uit Brui- nisse afkomstige passagiere, die van Zierikzee naar de oostelijke gemeen te van Duiveland moest worden ver- vervoerd. Onderweg kreeg de chauf feur echter onverhoeds een hevige klap op zijn gezicht, met een schoen die door de half dronken vrouw werd gehanteerd. De hevig ge schrokken en bloedende chauffeur stopte de wagen, maar slaagde er niet in zijn agressieve passagiere uit de auto te krijgen. Daar moest poli- tiehulp aan te pas komen. De heer K. werd met een gebroken neusbeen naar het ziekenhuis vervoerd; tegen de vrouw werd proces verbaal opge maakt. Vergadering V.V.V. Op maandag 4 maart a.s. wordt in hotel Van Oppen - in verband met bestuurlijke moeilijkheden die op een vorige vergadering aan de orde kwamen - opnieuw een algemene ledenvergadering gehouden van V.V.V.-Zierikzee. De vergadering staat onder leiding van de plaatsver vangend voorzitter de heer J. J. L. Jebbink. Als kandidaat voor het voorzitter schap is gesteld de heer F. C. de Ja ger. Herkiesbaar zijn verder de he ren Van der Hulle, Gudde, Van den Doel, Van der Lelie. Als kandidaat leden staan aangekondigd mevr. Zwart en de heren Pothaar en Nieuw aangekomen: met zeven handgestoken ornamenten Zie etalage „Als uitzondering passen wij toch in het patroon van het ziekenhuis wezen en er is begrip voor de nood zaak van uitbreiding. Een antwoord is op korte termijn te verwachten", aldus de voorzitter. Presentiegelden Een voorstel de presentiegelden van de leden van de stembureaus te koppelen aan die voor het bijwonen van raadsvergadering werd aange nomen. De vergoeding komt neer op f 55, exclusief de maaltijden, die van gemeentewege worden verstrekt. - Aan G.S. zal worden verzocht m.i.v. 1 januari 1974 de vergoeding voor raadsvergaderingen vast te stellen op f 55 en voor commissie vergaderingen op f 41,25 per ver gadering. De heer Gi-oen informeer de of uitgebreide fraktievergaderin- gen in het stadhuis mogen worden gehouden. Goudzwaard. Aftredend en niet her kiesbaar zijn de heren Van Geesber- gen, Jebbink, Verschuren en Anne- veldt. DS '70-kandidaten naar Schouwen-Duiveland Gedurende de maand maart zal een delegatie van DS'70-Zeeland, oriëntatiebezoeken brengen aan Schouwen-Duiveland. Het schema is; Zierikzee 8 maart en Westerschou- wen 15 maart. Filmvoorstelling in de Concertzaal Zaterdagavond 2 en dinsdagavond 5 maart aanstaande wordt in de Zie- rikzeese Concertzaal vertoond de film naar het boek van Rinus Fredi- nandusse „Naakt over de schutting", met o.a. Jon Bluming, Jennifer Wil- lems, Sylvia Kristel, Adele Bloe- mendaal, Ko van Dijk en Ton Len- sink. De film gaat over een porno filmgeschiedenis die uitloopt op een gruwelijke moord. Op jacht naar de daders dringen de hoofdfiguren door in de wereld van t.v.-glamour, kran- tensnesatie, jet-set, en gouden pla- tenfeesten waarbij zij steeds meer in de duistere kanten ervan betrok ken raken. Voordat het happy end is bereikt worden heel wat benauw de ogenblikken beleefd: moordaan slagen, ontvoeringen, karategevech- ten en achtervolgingen. (Toegang 14 jaar.) Aanbesteding verbreding Westbrug Heden (donderdagmorgen) vond ten stadhuize de aanbesteding plaats van werk verbreding van de West- brug. De laagste inschrijving kwam van het aannemingsbedrijf Krick- aard te Hengstdijk en bedroeg f 24.9.700,De hoogste inschrijving voor dit werk beliep een bedrag van f 355.000,—. Verantwoording Actie Ierse Kinderen Stand op 6 februari, incl. toezeg gingen f 7.376,63. J. L .de Jongeschool te Z. f 732,67, Chr. Nijv.h.school te Br. f 320, Opcnb. basisschool 't Kofschip te Z. f 1676,79, N.H. Diac. Armb. te Z. f 400,Herv. Ger. Jeugddienst Com. te H. f 184,07, Delta Elektronica b.v. te Z. f 100,Amro-bank n.v. te Z. f 50,—, Chr. Ger. Kerk te K. f 10,—. Wandeltocht op Schouwen te Z. f 408.82, Rabo-bank Schouwen te R. f 350,Rabo-bank Oost-Duiveland te Brn. f 100.—, O.L.S. te D. f 250 Fa. P. Maaskant te Brn. f 50,Chr. Mavo te Z. f 920,Kon. Zeelandia n.v. te Z. f 1000,P. Schults Schil dersbedrijf te Z. f 100, Totaalstand 27 februari f 14.028,98. Beste mensen, geweldig tot nu toe! Nog even de schouders eronder en we kunnen het financiële gedeelte afsluiten, waarna het programma rondgemaakt kan worden. Het gironummer van de aktic is 2301029 t.n.v. Penn. Ver. Technische School voor „.Schouwen-Duiveland" te Zierikzee. onder vermelding „Ac tie Ierse Kinderen". Geslaagd Aan rle Universiteit van Amster dam behaalde eon dezer dagen mej. J E. Poldcrmnns het kandidaats examen biologie en natuurkunde. Wat betreft de presentiegelden had het college kenbaar gemaakt, dat ex tra kosten ook door raadsleden in rekening mogen worden gebracht, tot een maximum van f 150,per jaar plus een abonnement op het weekblad .,De Nederlandse Gemeen te". KERKWERVE Jaarvergadering N.C.V.B. De N.C.V.B. hield vorige week haar jaarvergadering onder vice- presidentschap van mevr. Van Sluis- Gerritsen daar de president mevr. Viergever-Legemaate in het zieken huis is opgenomen. Na het zingen van Psalm 118 vers 1 en 4 hield hield mevr. Van Sluis een meditatie uit Matth. 6 vanaf vers 25 met be trekking op de toekomst, waarna werd overgegaan op het lezen van de notulen. Mevr. Kristelijn decla meerde het gedicht „Onmacht". Overgegaan werd op de stemming die de dames Boot-v. d. Walle en Kristelijn-Hagestein naar voren bracht. De secretaresse bracht het jaarverslag op rijm en verheugd kon men van de penningmeesteresse ho ren dat er een batig saldo was van f 355,52. Na het advertentiespel waarbij de winnaressen een aardig prijsje toebedacht kregen werd de pauze ingeluid. Voordat de voorzit ster dankte voor het slagen van de avond werd het bondslied gezongen, las mevr. Kristelijn nog een gedicht „Leer mij de kleine dingen zien", en bracht een collecte ten bate van het blindeninstituut Uyta Gunee f 137,25 op. Na het zingen van Psalm 150 vers 1 en 3 eindigde mevr. Van Sluis met een dankgebed. Nieuwe bloemenkas Op dinsdag 5 maart a.s. zal de nieuwe bloemenkas van Bloemen- en Tuincentrum C. W. Jonker te Haam stede officieel worden geopend door mevr. L. C. Everwijn-van den Bout. ZONNEMAIRE Schaatsmiddag jeugd op de Uithof Evenals vorig jaar zal voor de schaatsminnende jeugd van Zonne- maire een schaatsmiddag worden ge organiseerd en wel op 9 maart a.s. in „De Uithof" in Den Haag. De jeugdleden, die de Openbare Basis school of de Christelijke Nationale School in Zonnemaire bezoeken, kunnen zich op school opgeven, ter wijl andere jeugdleden, dus leden tot 16 jaar en gewone leden in de leef tijd van 16 tot 18 jaar dit kunnen doen by de heer W. J. Hanse, Prof. Zeemanstraat te Zonnemaire. Door de gestegen kosten van bus- huur en entreegelden is de organise rende ijsvereniging helaas genood zaakt een bijdrage in de kosten te vragen. De bijdrage is voor jeugd leden f 2,per persoon en voor de gewone leden f 4,per persoon. De gene die nog geen lid is en dit alsnog wil worden, moet f 4,betalen, dit geldt tot 16 jaar terwijl voor toetre dende leden boven 16 jaar f 8,ge rekend zal worden. De reis die ge maakt zal worden met bussen van de Fa. Van Oeveren uit Zierikzee begint zaterdagmiddag 9 maart a.s. om 12 uur 's middags, terwijl opgave tot deelneming mogelijk is tot en met dinsdag 5 maart a.s. Burgemeester J. D, de Kam speldt de heer Van der Have de onderscheiding op. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) NIEUWERKERK, 26-2. Tydens een buitengewone bestuursvergade ring van de afdeling Nieuwerkerk van het Groene Kruis in het wijk- gebouw van het Groene Kruis werd afscheid genomen van de heer N. Slingerland als secretaris en werd de heer J. L. v. d. Have gehuldigd die zestig jaar aktief geweest is in het bestuur van de afdeling. Daarvoor werd de heer v. d. Have door burgemeester J. D. de Kam (voorzitter) beloond met de zilveren legpenning van het Groene Kx-uis en werd hem de zilveren speld van het Groene Kruis opgespeld. De heer v. d. Have (83) woonde in 1913 de eerste vooi'bespi'ekingen bij voor de oprichting van de vereniging voor Gezondheidszorg en sindsdien is hij bestuurslid gebleven. De aller eerste vergadering was o.l.v. ds. P. v. d. Linde en toendertijd was mevr. Menning de eerste wijkverpleegster. De jubilaris heeft tijdens zijn funk- tie moeilijke tijden meegemaakt. Men begon met 1,kontributie wat in die tijd heel veel was en zonder gemeentesubsidie. Iedere vergade ring trok toen volle zalen tex*wijl de opkomst van ledenveivgaderingen tegenwoordig bedroevend is. Flitsen uit het buitenland BASTIA. Op het Franse eiland Corsica is een grootscheepse handel in vervalste wijn ontdekt. Het zou gaan om honderdduizenden liters, waarvan de aanmaak ongeveer 15 cent per liter kostte maar die voor een gulden duurder werd verhan deld door geheel Europa. PEKING. De campagne die in Chi na aan de gang is tegen de oude wijsgeer Confucius en de voormalige minister van defensie Lin Piao heeft ten doel de resultaten van de Cul- tui-ele Revolutie te „consolideren en verder te verdiepen" en „zal tot het einde worden gevoerd". MOSKOU. Het presidium van de oppei'ste Sow jet heeft onderscheidin gen toegekend aan de Sowjeti-ussi- sche ti-oepen in het grensgebied met China voor hun bijdi-agen aan de defensie en bescherming van de staatsgi'enzen. JOLO. Vijf en mogelijk zes van de acht steden op het Filippijnse ei land Jolo zijn verwoest in de twee maanden van strijd tussen Moham medaanse opstandelingen en i-ege- i-ingstroepen, zo heeft de leider van de militaire operatie tegen de op standelingen bekend gemaakt. OSLO. In een Nooi-se fjord bij de Noordkaap is naar in Oslo is meege deeld een Russisch automatisch spionage-apparaat gevonden, be stemd voor het observeren van de be wegingen van de Nooise vloot en het helpen van de navigatie van Russi sche schepen. Burgemeester De Kam had veel waardering voor dc manier waarop de lieer v. d. Have zich in de afge lopen 60 jaar van zijn taak heeft ge kweten. De jubilaris dankte op zijn beurt de voorzitter en het voltallige be stuur voor de prettige samenwerking en was zeer vereerd met deze on- dei-scheiding. Nog geen vertrek De jubilaiis is nog niet van plan zijn bestuursfunktie neer te leggen. Hij wil daarmee wachten tol 1.975 wanneer door een fusie één afd. Schouwen-Duiveland van het Groe- ne Kruis tot stand is gekomen. Voorzitter De Kam had ook woor den van lof voor de scheidende se cretaris de heer N. Slingerland, 24 jaar lang sekretaris van de afdeling. De heer Slingex-Iand wenste de vere niging voor de toekomst veel succes en dankte het bestuur voor de pret tige samenwerking die hij tijdens het wei-k van de vereniging had ge noten. De heer Slingerland nam af scheid i.v.m. zijn verti-ek naar Goes. Hij kreeg van bui'gemeesler De Kam een boekenbon. Na het officiële gebeuren bleef men nog enkele ogenblikken gezellig napraten. Diskussie onderwijsnota (Vervolg van pag. 1) Buiten-leerlingen De heer Groen attendeerde op de aantallen buiten-Zierikzeese leer lingen op de bijzondere scholen. Bij een nadere beschouwing wilde hij deze cijfei-s er toch wel bij betrokken zien. Er is een onder wijstekort van f 117.000 en in feite betaalt de ge meente door deze externe leerlingen voor de buitengemeenten. Kritiek had de heer Groen verder op het wat nonchalante advies van de inspek- trice van het basisonderwijs, die niet verder kwam dan; bouw een lokaal bij 't Kofschip en laten we verder maar afwachten". De voorzitter vond het commentaar ook teleui'stellend. Mevr. Beije merkte op dat de stuk ken van de inspektrice „vertrouwe lijk" zijn, maar de heer Gi*oen wens te zich daar niets van aan te trekken. „Dit is een openbare zaak en ik wil dit niet vertrouwelijk behandelen". De heer Simmei's werd medegedeeld dat de kosten van buitenleerlingen niet op de woongemeenten kunnen worden verhaald. Wethouder Asma spi-ak nog over de „laagste vergoe dingen" te Zierikzee per leei-ling voor het bijzonder ondei'wijs. Dit bleek wel juist, maar vergeten wordt wat er allemaal bijkomt, wat elders niet aanwezig is als: les van gymnastiekleraar, zwemlessen, hand werklessen, die allemaal door de ge meente Zierikzee worden betaald. Zierikzee doet - zo was zijn con clusie - veel meer dan de f 172 per leei'ling verstrekken. Dit was een reaktie op de lage nornxbedragen, zo als vernoemd op de al eerder geci teerde vergadering van de Chr. Schoolvei'eniging. Hiermee werd het debat afgesloten. Straks dus nog een „follow up". ADDIS ABEBA. Binnen 24 uur heeft de opstand van de Ethiopische strijdkrachten tot de val van de re gering geleid. De radio meldde dat het kabinet Aklilou Habtc Wold is afgetreden na sinds 1961 aan het be wind te zyn geweest. Na verontrusting- over intrekking- toezeggingen plannen Havenkwartier Dinsdagmiddag hebben b. en w. ZIERIKZEE, 27-2. van Zierikzee met de staatssecretaris van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening, de heer J. L. N. Schaefer, diepgaande besprekingen gevoerd over de vernieuwingsplannen van bet Havenkwartier. Tydens dit langdurig gesprek - dc staatssckrctaris verbleef van drie uur tot over vijven ten stadhuize - kwamen ook zaken als stadsvernieuwing, wykvcrbetering en technische problemen aan de orde. Het bezoek van onderminister Schaefer aan Zierikzee was niet „zo maar" een min of meer toevallig werkbezoek: dc staatssckrctaris kwam in gezel schap van een aantal hooggeplaatste ambtenaren op uitdrukkelijk verzoek van b. en w. Het college had de medewerking van dc staatssckrctaris ingeroepen omdat dc al eerder op hoog niveau vastgestelde plannen met het Havenkwartier duidelyk bedreigd worden door onlangs weer voor een groot deel ongedaan gemaakte, eerder aan het gemeentebestuur verzekerde, bepaalde toezeg gingen.. In het bijzonder door een „com mando-wisseling" bij Monumenten zorg zag het er naar uit dat de dis- kussies over het Havenkwartier o?>- nieuw zouden beginnen; dat had heel wel mogelijk de inleiding kun nen vormen van vertraging van vele jaren B. en w. zagen de „mist" dui delijk komen opzetten. Daarom werd aan de (alarm)-bel getrokken en dat had als resultaat de komst van de staatssekretaris. Het college liet uiteraard niet na om duidelijk te maken dat het opnieuw discutabel stellen van de plannen zou kunnen betekenen dat voorlopig nog niet aan dc slag kan worden gegaan. Na afloop van het bezoek van dc staatssckrctaris kon echter worden medegedeeld dat „dankzy het ge sprek met de lieer Schaefer nu de mogelijkheid aanwezig lijkt dat nog dit jaar een begin zal kunnen wor den gemaakt met de uitvoering van dc vernieuwingsplannen van het Havenkwartier". In dc eerste plaats betekent dit aanpak van de vernieu wing van dc Vcnkclstraat. „Sneeuwbaleffckt" Het gesprek met de staatssekreta ris. dat bijzonder nuttig was en ver helderend heeft gewerkt, werd bij gewoond door mr, J. P. Boersma. P.v.d.A.-gedeputeerde, ir. R. M. Th Adriaansens, directeur van de prov. planologische dienst, de plaatsver vangend secr.-generaal van het mi nisterie mr. F. J. Beunke, hoofd afdeling voorlichting de heer W. Dam, ir. C. de Cler. direkteur stede- bouw en sanering, ir. L. D. Huisman hoofd. ir. dir. Zeeland, drs. J. L. P. Post. inspekteur ruimtelijke orde ning. drs. A. F. X. van Roosmalen, adj. insp. ruimtelijke ordening, de stedebouwkimdige van Zierikzee ir. V. R A. van Hezik en direkteur J. Louwerse van gemeentewerken. By dc besprekingen hcehtle de staatsschrclaris in "t bijzonder lang aan het feit dat in het Haven kwartier vooral woningen zullen komen die betaalbaar zullen zijn voor dc lagere inkomens. Dc ver wachting dat een eerste definitieve aanpak - de Venkclstraat dus - een „sneeuwbaleffckt" kan hebben op dc rest van het Havenkwartier werd bepaald niet overdreven geacht. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank V bent welkom by uw Nutsspaarbank HYPOTHEKEN op aantrekkelijke voorwaarden UENESSE: bij bar „De Luifel woensdags van 9.00-10.30 uur meelstraat 31 zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3