Prins Claus: „Schouders niet ophalen voor landbouw Bouwbedrijf L. Tieleman gaat over in andere handen j] Geen voedsel voor Grenada MONDRAGON - ZIERIKZEE Cinema-menu AGENDA Intermeube! katalogus intermeubel Doden bij trein-ongeluk in Turkije Britten naar de stembus OS/ER DE SCHUTTING PUCH en PUCH MAXI 2 99 DEN HAAG, 27-2. „Ik heb, als iemand die op bet land is opgegroeid, nooit goed begrepen waarom de land bouw nogal "ns met een soort schouderophalen wordt bejegend. Wij hebben onze landbouw om meer dan één reden - zeker in deze en de komende tijd - bard nodig". Prins Claus maakt deze opmerking in een vraaggesprek, dat zal zijn opge nomen in het eind deze week verschijnende nummer van „19 Nu", het maandblad van de Stichting Publiq Relations Land- en Tuinbouw. Betui gingen van respect voor de Nederlandse landbouw, die prinses Beatrix en hü tijdens hun bezoek aan de Sovjet-Unie diverse keren uit de mond van de gastheren hadden vernomen, hadden hem goed gedaan. schakel zijn op weg naar een natio nale economische en sociale ontwik keling. Industrialisering op grote schaal heeft pas zin als de landbouw gezorgd heeft voor een voldoende, en bovendien goed over de bevolking verdeelde, koopkracht. In het vraaggesprek uit de prins zich vooral over de „derde wereld" en de ontwikkelingssamenwerking en over de ruimtelijke ordening in ons eigen land. Over de Nederlandse landbouw zegt hij dat die moet blij ven produceren, niet alleen in een Europees kader maar ook in dat van een wereldomvattend voedselplan. Het lijkt hem een zaak van goede politiek jegens alle mensen, wanneer we de voorziening met de primaire levensbehoeften „wereldwijd" gaan veiligstellen: er zullen immers altijd misoogsten en calamiteiten ergens in de wereld voorkomen. Niet minder produkten De prins is het niet eens met hen die menen dat de Nederlandse land bouw op bepaalde gebieden maar minder moet produceren, opdat de ontwikkelingslanden betere kansen krijgen. De meeste hier geteelde produkten kunnen alleen maar op de hier toegepaste manier in ons ge matigde klimaat geproduceerd wor den. Suiker is misschien een uitzon dering, maar ook daarvan heeft de wereldmarkt een tekort. „Ik ben geneigd om te zeggen", aldus prins Claus: „we kunnen nau welijks genoeg produceren in de landbouw. Deze tijd leert ons hoe afhankelijk wij kunnen zijn van omstandigheden die ons van buiten af worden opgelegd. De landbouw is belangrijk voor onze voedselvoor ziening en maakt ons minder afhan kelijk van anderen, hij is ook van groot belang voor onze export en voor de werkgelegenheid". Vrije doorstroming Als de meest effectieve manier om Advertentie de welvaart in de wereld en met name in de arme landen te stimule ren ziet de prins het bevorderen van een vrije doorstroming van goederen van overal naar overal. Kunstmatige verstoringen van de handelsstromen voor welke produkten dan ook wer ken uiteindelijk alleen maar negatief De wereld met vrije handel die we nodig hebben bereiken we echter alleen maar als de „rijke" landen hieraan echt willen meewerken. We moeten voordelen op korte termijn niet laten prevaleren boven het ri sico van veel grotere nadelen in de toekomst. Prins Claus vindt dat bij dc land bouw in ontwikkelingslanden het accent vaak teveel ligt op de han delsgewassen en te weinig op de produkten die de mensen daar zelf nodig hebben. Zo wordt in Afrika ten zuiden van de Sahara heel veel koffie en cacao verbouwd, produkten die men daar niet zelf drinkt, terwijl rijst en tarwe uit o.a. Europa wor den geïmporteerd. De landbouw, vindt de prins, moet in de ontwikkelingslanden de eerste LONDEN, 27-2. Het gemeentebe stuur van Groot-Londen heeft een beloning uitgeloofd voor degene die inlichtingen kan verstrekken over een tijdens het weekeinde uit een Londens museum gestolen schilderij van Vermeer, de Gitaarspeelster. Het bestuur is niet van plan in te gaan op het voorstel van een onbe kende, die de verstrekking van voedsel ter waarde van een half mil joen pond sterling aan de bevolking van het Caraïbissche eiland Grena da eiste in ruil voor het schilderij. Zuiveringslasten en huurprijzen DEN HAAG, 27-2. Het PvdA-ka- merlid Albers zal volgende week 7 maart, staatssecretaris Van Dam (volkshuisvesting) mondelinge vra gen stellen over het opleggen van zuiveringslasten aan huurders, waar door naar zijn mening een verschui ving van lasten optreedt. In het ka der van de huurprijsbeperking is het volgens het kamerlid, van belang deze lastenverschuiving kritisch te beschouwen. Hij vraagt of de ver schuiving van lasten ook zal optre den bij de invoering van de onroe- rend-goedbelasting, voorzover het de grond-, straat- en rioolbelasting be treft. Hotel - Restaurant - Bioscoop Concertzaal - Telefoon (01110) 2070 A.s. zaterdagavond 2 en dinsdagavond 5 maart: Profiteert u dan van ons speciale CINEMA-MENU a 15,— (incl. bios coop). jon bluming jennifer willems sylvia kristel adèle bioemencfaal ko van dijk ton lensink laar het boek van rinus ferdinóndusse muziek: ruud bos camera: ferertc kalmén gall regiefrans weisz produktie: rob du mée muziek van deze film is verkrijg baar op de Philips LP 6401 065 pa rkfi I m c in ecen t ru m/ c i tyverhu ur Toegang 14 jaar Aanvang: 20.00 uur Cocktail Monika (kip en asperges) Haasbiefstuk Rossini Aardappelkrokctjes, verse groente Ijscoupe Tricolore Onze keuken is vanaf 5 uur geopend, de hoofdfilm begint om half negen. U heeft dus rustig de tijd om van het menu te genieten! VERSCHUIVING AAN HET BOUWFRONT Gratis verkrijgbaar: de nieuwe boordevol nieuwe woonideeën Bij opsturen 90 cent porto kosten bijsluiten meelstraat 31 zierikzee Aannemer L. Tieleman. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) NIEUWERKERK - WESTERSCHOUWEN, 27-2. - Er komt - als men (lat zo noemen wil - een verschuiving aan het civiele bouwfront in de regio. Per 1 maart a.s. gaat het bekende Bouwbedrijf L. Tieleman te Nieuwer kerk - Haamstede, over in handen van Bouwbedrijf Meuldijk-v. d. Linde B.V. te Renesse. De nieuwe naam van het bedrijf wordt: Voorheen L. Tieleman - Bouwbe drijf Meuldijk v. d. Linde. Het nog kers.verse kantoor van Bouwbedrijf Tiele man aan de Ooststraat te Nieuwerkerk blijft; planning en uitvoering krijgen Renesse als centrum. Met Bouwbedrijf Tieleman verdwijnt één van de vier a vijf grootste bouwbedrijven op Schouwen-Duiveland, zo niet de grootste. De direkteur van het nu nog maar even meer zelfstandige bedrijf( de heer L. Tieleman te Haamstede blijft als adviseur verbonden aan het bouwbedrijf te Renesse. Dit persoonlijke lijntje met de bouwerij zal de nodige voldoening aan betrokkene schenken, feit blijft dat Bouwbedrijf Tieleman - na een stormachtige ontwikkeling vooral na de februari-ramp van 1953 - ophoudt te bestaan. Zo gaat dat in deze tijd van overdrachten, fusies en schaalver groting. Alles heeft zijn historie; ook dit van oorsprong oer-Nieuwerkerks be drijf, dat in 1914 werd opgezet door wijlen de vader van de heer L. Tie leman, de heer J. H. Tieleman, een man „uit het over-Jordaanse", af komstig van Melissant, die als tim mermansknechtje in 1912 in dienst trad van de toenmalige architekt- aannemer, wijlen de heer W. Brou wer. Na twee jaar lagen zaag en ha mer al zo smeuiïg in de hand, dat Tieleman sr. een kans zag op zelf standigheid. Hij kocht een huisje met een schuurtje aan de Stekelstraat van de heer P. van Donge en ves tigde er een timmerbedrijf. Bouw huishoudschool Die plaats spreekt nog de taal van hard werken „in de tummermans- wienkel" met doorgaans primitieve hulpmiddelen, waarvan de slijpsteen een beetje symboliek stond. Het be lette Tieleman sr., later geassisteerd door enkele fikse zoons - niet het hoofd boven water te houden, de krisisjaren door te worstelen en zelfs te komen tot belangrijke projekten, als de Huishoudschool „Prinses Ju liana" te Zierikzee. Zöon L. Tieleman kwam in 1929 als 14-jarig ambachtschooljongetje in de zaak, juist op tijd om de - al ge noemde - school te bouwen. In 1950 werd werkplaats te Nieu werkerk de wagenmakerij van wij len L. Pantus, voorheen gebrs. v. d. Berg, twee mannen die ooit model stonden voor het pure handwerk. ,Maar dat is alweer veel langer gele den. Zelfstandig De heer L. Tieleman maakte zich j. zelfstandig na de februariramp van 1953, toen er aan het bouwfront heel waf anders en grootschalerigs aan de orde kwam. Zijn „eerste huis" bouwde hij aan het Steenzwaan, nadat in 1957 het besluit was gevallen het timmerbe drijf uit te breiden tot een echt aan nemersbedrijf, waartie een „metsel- sektie" werd toegevoegd. Dit resulteerde in 1958 in een fraai bouwstuk: de nieuwe Gereformeerde kerk aan de Ooststraat te Nieuwer kerk. Nadien is het in snel tempo crescendo gegaan. Talrijke (partiku- liere) woningen werden gebouwd, maar vooral scholen, o.m. te Zierik zee (chr. basisscholen en R.K.- school). Een „lollige klus" waren ook de bedrijfshallen van Van Dijk te Sirjansland. Rekreatie-bouw De heer Tieleman hechtte veel waarde aan de lokale bouw, maar zag ook de rekreatie-bouw duide lijk „zitten". In het begin van de zestiger jaren zag hij kansen in die sektor en in 1965 verhuisde hij - om dicht op de huid van de ontwikke ling te zitten - privé naar Haam stede, al bleef de technisch „biz" in het Duivelandse. Het kerngezonde bedrijf bouwde tientallen bungalows en heeft een volgestopte orderpor tefeuille. Hel aantal personeelsleden draait om de vijf en dertig, met nummeriek het accent op de tim merlieden. Moordend tempo Heel duidelijk onderweg naar nog een top, heeft de heer Tieleman toch maar doorgezet, toen een aanlokke lijk aanbod kwam. Het moordend tempo in de bouw kan men niet vol houden lot de laatste druppel ener gie en ..bovendien heb ik geen op volger", zegt hij wel met wat spijt. Geen verdwijnende man achter do tuinkruiwagen intussen, want do scheidende blijft nog - al gezegd - met het andere bedrijf verbonden, is verder vicc-voorzitter van do A.V.B (Verbond van Aannemers) Noord- Zeeland, en aktief lid van de ge meenteraad. Daarnaast blijft hij zich bewegen op het terrein van dc res tauratie van antieke panden. Werk genoeg dus voor dc man, die mede het gezicht van stad en regio hielp bepalen, en nu samen met Meuld(jk akkoordecrdc. feitelijk een „tak van de Mij Zeeland", in make larij. grond en gebouwen. „Ik had het allemaal niet kunnen doen zonder een solide kern van trouwe medewerkers, o.w. de boek houder de heer A. J. van 't Hof" al dus de scheidende bouwer, die het „gemaakt" heeft, zelfs in de huidige tijd. nu het in de civiele bouwerij niet meer alles botertje tol dc boom Als men het gemaakt heeft, of nog maakt en dan ophouden: het is een soort wijsheid, die men niet zo vaak treft. ANKARA, 27-2. Bij een treinonge luk in (bergachtig gebied in het oos ten van Turkije hebben woensdag dertien mensen de dood gevonden. Reddingsploegen zijn. uren in touw geweest om in de wrakstukken be knelde passagiers te bevrijden. Elf van hen zijn ernstig gewond in zie kenhuizen opgenomen. Het ongeluk gebeurde toen de trein een tunnel bij de plaats Palu pas seerde en bij het verlaten daarvan inreed op gesteente dat door een aardverschuiving op de spoorbaan terecht was gekomen. De lokomtoief en een rijtuig ontspoorden en kan telden. De andere wagons van het treinstel botsten vervolgens tegen de wrakstukken van de ontspoorde rij tuigen. Benzine tien cent duurder DEN HAAG, 27-2. De benzineprijs in ons land zal vrijdag circa tien cent hoger zijn dan nu en stijgen tot cir ca. 98 cent per litef. Er zijn verder prijsverhogingen te verwachten van andere aardolieprodukten. Het overleg over deze prijsverho gingen tussen de regering en de aardoliemaatschappijen was vrijdag aan het begin van de avond nog niet afgesloten. Eén der betrokkenen bij het overleg verklaarde echter dat de verhoging van de benzineprijs wel „rond" is. Het is niet zeker dat het overleg vrijdagavond op alle punten tot re sultaat zal leiden, aldus een woord voerder van het ministerie van eko- nomische zaken. Vrouw valt uit raam AMERSFOORT, 27-2. De politie van Amersfoort onderzoekt thans, of de 30-jarige portier-barkeeper Tim D. en zijn 23-jarige vriendin J. A. A. van G. uil die stad iets te ma ken hebben met de dood van de 26- jarige Leentje, echtgenote van D. Dc vrouw, moeder van twee kinderen, zou volgens D. in de nacht van maandag op dinsdag uit het raam van haar flut op de vierde etage zijn gesprongen en is dinsdagmiddag in een ziekenhuis overleden. In die nacht is Tim D. met zijn vriendin in de flat geweest. Toen hij volgens zijn verklaring aan de politie de slaapkamer binnenkwam, zou dc vrouw in paniek uit het raam zijn gesprongen. Kwaliteit én klasse! Vergelijk de prijzen! Kom kijken naar de nieuwste kleuren - vanaf 624, Reserveren mogelijk 11EMO ZIERIKZEE Wests!raat 5-7 Sommelsdijk Gallerie De Welle, 2 maart-3 april, schilderijen, eisen on tekeningen van Ernst Blok. Ma I'm vrij 2-5 uur zu 10-5 uur. Donderdag 28 februari Zierikzee Aula Prof. Zcemanlyceum, Manhuis straat, 20,00 uur, voordracht over ei gen werk door Marga Minco (ZVU). Hervormd Verenigingsgebouw C.J.V. (voor bejaarden), 7.30 uur. Cafetaria Marktzicht, 20.00 uur, aquariumvereniging „Helodea", pro- paganda-avond. Vrijdag 1 maart Zierikzee HerVj, Ver.-gebouw. C.J.V. (senioren) 20.00 uur. Lutherse kerk, 20.00 uur. Wereldge bedsdag. Winterkerk, 19.30 uur, Wereldge bedsdag. ,.Do Schutse". Leerkrachtenbijeen komst Z.L.M. 9.30 uur v.m. Burgh Café Stout, 19.45 uur, jaarvergade ring Natuur- en Vogelwacht. Nieuwerkerk Geref. kerk, 19.30 uur, Wereldge bedsdag. Vergaderzaal Geref. Gem., Molen straat, 19.30 uur, Staatkundig Geref. Studievereniging Schouwen-Duive land. Bruinisse Zaal Geref. Kerk, 20.00 uur. Vrou wenwereldgebedsdag. Zaterdag 2 maart Zierikzee Lutherse kerk, 20.00 uur, Gospel- en zanggroep. Concertzaal, 20.00 uur, film: „Naakt over de schutting". Maandag 4 maart Zierikzee Hotel Van Oppen, 20.00 uur: verga dering V.V.V. Blauwe Keet, 19.30 uur, voorlich tingsavond fruitkwekers. Dinsdag 5 maart Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film: „Naakt over de schutting". Haamslede Hotel „Bom", vergadering „Pomona", aanvang 19.30 uur. R.T.M. hotel Haamstede, 14.30 uur. theemiddag met praatje over de „werkende, gehuwde vrouw". Donderdag 7 maart Zierikzee „Mondragon", 14.00 uur. voorjaars vergadering afdeling Schouwen Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Zaterdag 16 maart Zierikzee Zuidhavenpoort, 14.00 uur, verzame len excursie Jeugd vogel wacht (Zuid- hoekinlagen). Westhoek Pompstation, 10.00 uur, verzamelen excursie Jeugd vogel wacht (domein wandeling). ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Teletoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaale (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Verkiezingen op de radio HILVERSUM. 27-2. De NCRV-ra- dio volgt in de nacht van donder dag op vrij dag het binnenkomen van de Engelse verkiezingsuillagen. De NCRV heeft van de regerings- kommissaris toestemming om lol drie uur 's nachts uil te zenden. De verkiezingsuitzending begint na hel ANP-nieuws van 22.30 uur en de aansluitende rubriek van „Hier en Nu". Tegen elf uur verwacht men in Engeland de eerste uitslagen. In de uitzending komen ook eventuele komentaren van Engelse politici. LAATSTE NIEUWS LONDEN. 28-2. In heel Engeland zijn dc stembureaus donderdagoch tend tc 08.00 uur onze lijd open ge gaan. Het stemmen zal tot 's avonds elf uur duren en de eerste uitslagen worden ongeveer een uur later ver wacht. Volgens de opiniepeilingen „op dc valreep" zou de conservatieve partij van premier Heath een lichte voor sprong van twee a vijf procent heb ben op de Labour-partij van Wil son. Maar ook de steun aan de der de partij", de liberale partij, is blij ven bestaan. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2