KISSINGER HEEFT NAAMLIJST GEVANGENEN AMSTEL BIER Diskussie over onderwijsnota college Franse regering afgetreden Drie doden bij auto-ongeluk Oceaanballon in zicht Sinoto Ontvoering voor vijf dollar DE ZEESCHE COURANT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN Donderdag 28 februari 1974 130ste jaargang Nr. 21440 1797 - 1889 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen) De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. zeeU£ in du nummer: Regio-bouwbedrijf in andere handen Plotselinge ontwikkeling JERUZALEM - WASHINGTON, 27-2. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, dr. Henry Kissinger, is woensdag in Israël aangekomen met een in het Ara bisch gestelde lijst van 64 Israëlische krijgsgevange nen, die sinds de oorlog van vorig jaar oktober in Syrië worden vastgehouden. Dr. Kissinger heeft, zo is in Washington meegedeeld, president Nixon telefonisch laten weten dat de Syrische regering bereid is met ingang van a.s. vrydag een delegatie van het Internationale Rode Kruis tot deze krijgs gevangenen toe te laten. Beroep Meir Advertentie flesje 30 cl. fill g^/yzóóó'n De Israëlische regering had deze twee voorwaarden gesteld alvorens zij met Syrië wilde gaan onderhan delen over een scheiding van de troepen van beide landen aan het Golan-jEront. Naar een woordvoerder van het Witte Huis heeft meegedeeld, zal minister Kissinger vrijdag de Is raëlische opvattingen over een troe penscheiding aan de Syrische rege ring voorleggen. Hoe Israël zich deze scheiding voorstelt, kon men in Washington niet zeggen. „Als een bom Het nieuws over de lijst met de namen van de 65 krijgsgevangenen is volgens het Westduitse persbureau DPA in Israël als een bom ingesla gen. Aan de pers was eerder op de dag gezegd dat het nieuws gelijktij dig in Jeruzalem, Damascus en Was hington gepubliceerd zou worden. Premier Golda Meir zou op dat tijdstip half acht onze tjjd - voor de televisie een en ander meedelen. De woordvoerder van het Witte Huis heeft echter een en ander voortijdig wereldkundig gemaakt. De Israëlische premier, mevrouw Golda Meir, heeft woensdagavond in een korte televisietoespraak van vijf minuten bekendgemaakt van minis ter Kissinger de lijst met de namen der 65 krijgsgevangenen te hebben ontvangen. Zij zei dat er onder hen 62 militairen en piloten zijn. Mevrouw Meir deed een beroep op de Syrische regering over te gaan tot uitwisseling der krijgsgevangenen Zij deelde mee dat er in Israël nog 380 Syriërs en militairen van andere Arabische landen worden vastgehou den. Onder hen bevinden zich ook Jordaanse en Iraakse militairen die aan het Golan-front gevochten heb ben. Van Israëlische zijde is eerder be weerd dat in Syrië nog 80 krjjgsge- vangenen zaten, maar premier Meir deelde mee inlichtingen te hebben ontvangen dat van de nog achttien vermiste Israëlische militairen er een aantal gesneuveld is. PARIJS, 27-2. De Franse regering is afgetreden. Dit is woensdag mee gedeeld door minister van voorlich ting Jean Philippe Leeat, na afloop van het kabinetsberaad. DEN BOSCH, 28-2. Bij een auto ongeluk op de kruising Zeelandse Dijk Anthoniusstraat in Uden zijn woensdagavond drie mensen om het leven gekomen. Twee Nijmeegse stu denten de broers Bouman verleen den komende van de Zeelandse Dijk geen voorrang aan een auto in de Anthoniusstraat. Een der broers Bouman de 19-ja- rige B. G. overleed ter plaatse, de andere broer, dé 22-jarige J. B. T. Bouman. en de vrouw van de be stuurder van de wagen die zij raak ten, de 43-jai-ige C. Vedkuilen Ei- mers uit Uden, overleden tijdens het vervoer naar een ziekenhuis in Ve- chel. De heer Verkuilen raakte ge wond en is eveneens naar een zie kenhuis in Vechel vervoerd. BONN. De regering-Brandt heeft woensdag de politieke strijd met de liberalen en de christen-democraten over opheffing van de snelheidsbe perking op de Duitse autowegen tot 1G0 km verloren. Zij besloot de maximumsnelheid op 130 km per uur te brengen. SANTA CRUZ, TENERIFE, 27-2. De ballon van de Amerikaanse bal lonvaarder Thomas Gatch is boven het eiland Tenerife waargenomen. Dit heeft het persagentschap Men- cheta gemeld. De ballon met de gondel verscheen woensdagochtend om 7 uur plaat selijke tijd op ca. 600 meter boven het Orotava-dal. De ballon bewoog zich volgens waarnemers zeer lang zaam aan de noord-oostelijke zijde van het eiland. Verscheidene dagen was gezocht naar de ballon waarmee Gatch in Harrisburg (Pennsylvania) was op gestegen om te pogen de Atlantische Oceaan over te steken. NIEUWERKERK WESTERSCHOU- WEN. Aannemersbedrijf L. Tieleman gaat per 1 maart a.s. in andere han den over. Het merkwaardige feil doet zich voor, dat het begin van hel be drijf, juist zestig jaar geleden is. De foto toont de oorspronkelijke „tim mermanswinkel" aan de Stekelstraat te Nieuwerkerk. Men zie verder el ders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) RAAD ZIERIKZEE ZIERIKZEE, 27-2. Het heeft een liaar gescheeld of de behandeling van de door het college van b. en w. samengestelde Onderwijsnota, was op de woensdag avond gehouden vergadering van de gemeenteraad, ouder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester, niet doorgegaan. Ge-agcndeerd was nl. dat de nota werd „aangeboden" en dat behoeft niet impliciet in te houden, dat het stuk ook behandeld zou worden. Punt van overweging was verder dat de nota vrij laat was gereedgekomen, waardoor de figuur ontstond dat de P.C.-woordvoerder voor onderwys de heer Den Boer zich afzijdig hield, daar in kringen van het bijzonder onderwijs de nota nog niet of onvoldoende bestudeerd is kunnen worden. Een behandclingscom- promis bleek een „halve" behandeling van de nota. Het betekende in dit verband een diskussie, maar later eind maart) een aanvullende diskussie en een besluit. Vooral wethouder Asma was gepor teerd voor behandeling. Hij wees er op dat de adviezen van Schoolraad en inspektcurs in het stuk zijn verwerkt. De voorzitter vroeg de P.C.-fraktie tussentijds (dus voor de volgende raadsvergadering) suggesties te doen, zodat vermeden wordt dat het hele stuk „om" moet op het laatste moment. De nota is een soort „computer stuk", waarin alle elementen van en rond het onderwijs zijn verwerkt, doorspekt met getallen leerlingen percentages, geboorteprognoses, ad viezen, commentaren en al dat soort dingen om zo mogelijk een hanteer bare formule te vinden de behoefte aan schoollokalen in de gemeente tot 1977 te peilen en het beleid daarop af te stemmen. Inzicht college Naar inzicht van het college zal - zoals reeds eerder gemeld - nodig zijn: een 2-klassige kleuterschool voor openbaar onderwijs, te inte greren in ,,'t Kofschip", zodat deze basisschool tot een 6-klassige wordt. Verder: de bouw van een 3-klas- sige basisschool voor openaar onder wijs in de binnenstad en in overleg met de Nutskleuterschool streven naar integratie van die kleuterschool met de genoemde 3-klassige basis school (Baden Powellweg). Tenslotte: opening van overleg met het bestuur van de Chr. Schoolvere niging teneinde de kleuterschool „Rchoboth" t.z.t. te integreren in de J. W. v. d. Doel-school, dan wel de J. L. de Jongeschool. Voorzichtige benadering Ten aanzien van de 50-50 %>-ver- houding openbaar en bijzonder on derwijs, vond de heer Becu het vreemd dat in de nota tot 1977 deze oude norm wordt gehandhaafd, daar er een dalende tendens is bij het bijzonder onderwijs. Op grond van de gegevens in de nota is er noodzaak tot de bouw van 2 (3) lo kalen voor openbaar onderwijs. Vol gens de Becu-schatting zouden dat wel vijf lokalen moeten zijn, maar wethouder Asma wees er op dat dc materie voorzichtig behandeld is, teneinde - ook met name in plan West - onnodige kosten te voorko men. Zowel wat het openbaar als bijzonder kleuteronderwijs betreft is er een wachtlijst. Er zou dus al een 2-klassige school moeten worden ge bouwd. Er komt (augustus) een noodlokaal bij 't Kofschip, maar feitelijk zou het noodlokaal bij de Nutskleuterschool gebbuwd dienen te worden, om de integratie te be vorderen. Bijzonder onderwijs Wal hel bijzonder onderwijs be treft ware te vragen twee lokalen van de J. L. de Jongeschool te be stemmen voor kleuteronderwijs en een nieuwe chr .basisschool te bou wen in plan West. De heer De Moor vroeg hoe het zit met een kleuterschool in plan West. De wethouder zei dat men niet zo hard van stapel moet lopen. Hij noemde de figuur van een verplaats baar lokaal en merkte in het alge meen op, dat een zesklassige school ideaal is. De heer Van den Doel had in al lerlei cijfers en cijferpercentages ge peuterd en meende uit de neiging tot respektievelijk op- en onderwaarde ring van percentages, conclusies te kunnen trekken inzake een door hem vermeende diskriminatie van het bij zonder onderwijs c.q. een bevoorde ling van het openbaar. De voorzitter wees dit zeer gepro nonceerd van de hand. „Ik ben ten minste blij dat er op dit punt. in de raad ook nog lachende gezichten zijn." De indruk van de heer v. d. Doel dat de nota element zou zijn in een strijd tussen beide soorten on derwijs is volstrekt onjuist. Die sfeer bestaat te Zierikzee gewoon niet". De heer v. d. Doel was met name ook gevallen over een passage in de nota inzake de ontkerkelijking en de daarmee samenhangende terugloop van de b'ewuste schoolkeus. In de nota zijn daar ook bescheiden cijfer matige conclusies uitgetrokken. Wethouder Asma citeerde een ver slag in dit blad van de recente ver gadering van de Chr. Schoolvereni ging, waarin hetzelfde werd gezegd. De heer v. d. Doel: „U hebt zelf altijd gezegd, niet op kranle-artike- len te moeten afgaan". Gelach dempte de toch wel polariserende opmerking van de P.C.-spreker af. (Vervolg pag. 3) Advertentie Wat denkt U van Wie kent nog Sinoto WASHINGTON. Journalisten veren omhoog, om president Nixon vragen ie stellen tijdens een perskonferen- tie, welke onder meer handelde over de olie-krisis en de Watergate-zaak. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Het geweien spreekt, maar het eigenbelang schreeuwt. Verwachting tot vrijdagavond: Toenemende bewolking Koude nacht met opklaringen en mi nimumtemperaturen van ongeveer min 2 graden; morgen overdag toe nemende bewolking met voorname lijk in het westen van het land enige neerslag; zwakke tot matige, af en toe vrij krachtige wind tussen zuid en zuidoost; maximumtemperaturen ongeveer 4 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 2 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 1 maart. Zon op 7.27, onder 18.19 Maan op 10.09, onder 2.07 Berste kwartier: 1 maart (19.03) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 1 maart 7.27 19.54 0.49 13.18 Doodtij: 3 maart. KAAPSTAD. Het Huis van afge vaardigden in Zuid-Afrika heeft de twee omstreden wetsontwerpen goedgekeurd, die dc oppositiebewe gingen in Zuid-Afrika verder aan banden leggen. MEMPHIS (Tennessee). Woensdag avond is een journalist uit Memphis in de Amerikaanse staat Tennessee tioor onbekenden ontvoerd en drie uur later heelhuids vrijgelaten na- dal hij vijf dollar lichter was ge maakt. Dat was alles wat het slacht offer, Car 1 Marsh, een medewerker van het blad „Press Scimitar" bij zich had. Volgens de politie is dc ontvoering geploegd door drie negers, die voort vluchtig zijn. I 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1