Ver. Staten vrijwillig „zuinig" met brandstof Afscheidsbezoek van Zeeland's commissaris mr. J. van Aartsen Amerikaans-Israëlisch verschil over Golan DE ZIERIKZEESCHE COURANT 'Naakt over de schutting' Koninkrijkstop over onaf hankelij kheid Solzjenytsin gaat Nobelprijs in ontvangst nemen Mevrouw Allende over situatie in Chili Slachtoffers van de droogte in Ethiopië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 26 februari 1974 130ste jaargang Nr. 21445 WAARIN OPGENOMEN BIBÜ^ 1797_l889 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakleur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, iannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar 55,-—. Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Financiële perikelen Chr. Basisscholen Wellicht geen benzinerantsoenering WASHINGTON, 25-2. Er zal in de Verenigde Staten vermoedelijk geen rantsoenering van benzine behoe ven te worden ingevoerd. De kans dat deze maatregel niet nodig zal zijn noemde president Nixon in een maandagavond gehouden toespraak meer dan vijftig procent. Volgens de president heeft het volk hieraan de grootste bijdrage geleverd door vrijwillig zuinig te zijn met brandstof. Het woord voerend op een pers conferentie zei Nixon dat de ener gieproblemen nog bestaan maar dat de crisis voorbij is. Over Watergate zei de president dat het Congres hem alleen naar huis kan sturen als gebleken is dat hij een misdaad zou hebben gepleegd Nixon voegde hier onmiddellijk aan toe niet te verwachten dat hij zal worden afgezet. Nixon's juridische medewerker James St. Clair zal het Huis van Af gevaardigden een document doen toekomen waarin hij het standpunt van de president uiteen zet ten aan zien van een mogelijke afzetting. Vorige week verklaarden juristen van het Witte Huis dat een misdrijf alleen niet voldoende is om de presi dent te kunnen ontslaan. ■Advertentie BIOSCOOP 'DE CONCERTZAAL' Zaterdag 2 maart dinsdag 5 maart Adèle Bloemendaal Rijk de Gooyer Het Midden-Oosten Nixon waarschuwde dat de vre desinspanningen van de Verenigde Staten ten aanzien van het Midden- Oosten worden doorkruist als de Arabische landen hun olie-embargo tegen de Amerikanen niet beëindi gen. Hij hoopte dat de Arabieren tot de conclusie zullen komen dat het in hun eigen belang is het embargo, dat tijdens de oorlog in het Midden-Oos ten van vorig jaar oktober werd ingesteld, op te heffen. PARAMARIBO, 25-2. Over onge veer zes weken zullen de drie pre miers van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen bijeenkomen om de procedure te bespreken welke nu verder gevolgd zal moeten wor den voor de onafhankelijkheid van de rijksdelen. Dit verklaarde maandagavond de Surinaamse minister-president Henk Arron (37, N.P.S.) in de staten (par lement) van Suriname. PARAMARIBO. Voor zijn vertrek naar Nederland heeft premier Den Uyl in Paramaribo gezegd dat „er nog ongelooflijk hard gewerkt moet worden" voor Suriname ultimo 1975 onafhankelijk is. Aan de onafhanke lijkheid gaat volgens hem een veel heid van regelingen en juridisch ge compliceerde zaken, ook op volken rechtelijk terrein, vooraf. Hoewel er volgens Nixon geen rechtstreeks verband is tussen vre despogingen en pogingen de Arabie ren te overreden hun boycot te be ëindigen beïnvloeden de gebeurtenis sen in de verschillende sectoren el kaar toch. Over het bezoek van deze week van minister Kissinger aan het Mid den-Oosten zei Nixon dat dit erop is gericht een troepenscheiding tussen Israël en Syrië te bewerkstelligen. Omdat hy geloofde dat er voortgang zal worden gemaakt naar een blij vende vrede in het Midden-Oosten verwachtte hy van de Arabische landen dat zij hun olieboycot zullen beëindigen. STOCKHOLM, 25-2. De verbannen Sowjetrussische schryver Alexander Solzjenytsin zal op 10 december in Stockholm de gouden medaille en het diploma van de Nobelprijs die hem in 1970 is verleend, in ontvangst nemen. De som van 400.000 kronen die aan de prijs verbonden is, was al eerder op een Zwitserse bankrekening van de schrijver gestort. NEW YORK, 25-2. Mevrouw Hor tensia Bussi di Allende, echtgenote van wijlen president Salvador Allen de van Chili, heeft maandag in de VN-commissie voor de mensenrech ten verklaard dat het Chileense volk in slavernij leeft. Mensenrec^ ten bestaan er niet meer, foltering is aan de orde van de dag. persvrijheid en asielrecht hebben opgehouden te bestaan. Er worden boeken verbrand, mensen worden uit hun huis gehaald en zon der vorm van proces in de gevange nis geworpen. BEIROET, 26-2. „De Verenigde Staten zyn het niet eens met de verklaring van premier Meir van Israël volgens welke de hoogten van Golan een inte grerend deel van Israël uitmaken", zo heeft het hoofd van de Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordiging in Syrië, Thomas Scotes, in een vraagge sprek met het Libanese dagblad „Daily Star" verklaard. Dreischor deed ook een duit in het februari-feestzafcje, met een echte karnavalsoptocht, die hier over de Ring trekt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's „Deze verklaring is zeer pijnlijk zaakt in het betrokken gebied. Maar zij is niet de eerste Israëlische stand puntbepaling waarmee wij het niet eens zijn", zo voegde Scotes eraan toe. „Er zal geen vrede in 't gebied zijn zonder de erkenning van de rea liteit Israël: de prijs die de Egypte- naren, de Jordaniërs en de Libane- zen bereid zijn te betalen voor de vestiging van de vrede. Maar wat Syrië aangaat zal het een zeer bitte- NEW DELHI. In een maandag ge publiceerd rapport van de Indiase regering wordt een bijzonder somber beeld geschetst van de ekonomische situatie waarin India zich bevindt. voor ons en heeft reakties veroor- re pil zijn om te slikken, gezien zijn lange verleden van Arabisch natio nalisme en zijn steun aan de Pales tij nen", aldus Scotes. Opslagsysteem radio-aktief afval MOSKOU. In de Sow jet-Unie is een onderaards systeem van opslag van radio-aktief afval ontwikkeld, waarin dit zowel in vloeibare als vaste vorm voor bijna onbegrensde tijd en veilig voor de omgeving kan worden bewaard. Wie vlug geeft, geeft twee maal. Syrus GENEVE, 25-2. De liga van Ro de Kruisverenigingen heeft maan dag opnieuw een bei'oep op de we reld gedaan om hulp in geld en na- tura voor twee miljoen slachtoffers van de droogte in Ethiopië. 1.077.600 boeren en 974.000 noma den zijn voor hun levensonderhoud aangewezen op hulp van de over heid en uit het buitenland. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) MIDDENSCHOUWEN EN DUIVELAND Over de Kuyerdamseweg, het dorp Ellemeet, de Nieuweweg) een deel Mevr. Van Aartsen-Stap bezocht de oudste inwoonster van Middenschouwen, de 94-jarige mevr. J. K. van Westenbrugge-Hordijk te Kerkwerve. De regio-trip van de commissaris was tevens werkbezoek, maar er waren verschillende „leuke dingen" ingelast, die het geheel een wat ontspannend karakter gaven. Voorbeelden: een bezoek aan dc Nieuwcrkerkse kaasmakery cn aan „Dolfirodam" te Scharendijke. Een eerste ontvangst gold de gemeente Middenschouwen. In dc hal van het raadhuis tc Scharendijke waren ter verwelkoming aanwezig burge meester Bacrends en diens echtgenote, mevrouw A. G. Baercnds-Reyndcrs, de beide wethouders, dc heren J. Boot cn M. L. Iloogenboom en dc gemeen tesecretaris de heer L. F. van Wijck. Mejuffrouw R. van Dongen, medewerk ster ter secretarie, bood mevrouw Van Aartsen-Stap een boeketje bloemen aan. In de raadszaal werden na deze fleurige ontvangst, de raadsleden aan liet gezelschap voorgesteld. Na een kort oponthoud in de raadszaal vertrok mevr. Van Aart- sen in gezelschap van mevr. Bae- rends en mevr. G. H. J. van Wijck- Donker naar Kerkwerve, waar een bezoek werd gebracht aan de oudste inwoonster van de gemeente mevr. J. K. van Westenbrugge-Hordijk, in wonend bij haar schoonzoon de heer J. de Wit en dochter mevr. de Wit- van Westenbrugge. Door mevr. van Aartsen werd een bloemenattentie overhandigd aan de ruim .94-jarige mevr. van Westenbrugge. Deze toon de zich bijzonder verheugd over het bezoek en vertelde van haar weder waardigheden. Gesprekskring Hierna werd tenhuize van mevr. Baerends een gesprekskring gehou den, waaraan mede werd deelgeno men door mevr. M. van Sluijs- Ger ritsen uit Kerkwerve, de dames F. J. van den Berg-Warners. A. van de Panne-Ringelbcrg en Zr. M. P. A. van dc buitenroute en de hoofdbaan van de Dammenweg werd een be zoek gebracht aan Dolfirodam. Hier waren ter verwelkoming aan wezig de heer A. van den Oever,, di- rekteur van Dolfirodam, de heer C. Krowinkel, productie houder en de heer N. P. den Broeder, manager. (Vervolg pag. 3) Commissaris mr. J. van Aarisen kijkt belangstellend naar de verrich- thngen in de kaasmakerij van de heer M. Flikweert. SCHOUWEN-DUIVELAND, 25-2. Zeeland's commis saris mr. J. van Aartsen bracht maandag een afscheids bezoek aan Schouwen-Duiveland, met het oog op zijn komend vertrek als hoogste magistraat in de provincie. Het bezoek gold met name de gemeenten Duiveland en Middenschouwen, waar de commissaris, in gezelschap van zijn echtgenote en de chef van het kabinet mr. H. F. M. van der Heijden een hartelijke ontvangst ten deel viel. Kunst-Visser uit Scharendijke en mevr. E. van Tiggele-van der Nood uit Ellemeet. Na een gesprek met de raadsleden in de raadszaal maakte de commissaris met de overige leden van het gezelschap een korte rondrit over het zomerhuizenterrein te Scharendijke, en langs de plaats van de toekomstige jachthaven aldaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1