Zonder fluor veel gaatjes Israëlisch kabinet Koningin en prins in Liberia RESOLUTIES OP TOPCONFERENTIE LAHORE PAARDEBENEN WASSEN BIJ MOOI WEER Vermeer gestolen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Mevr. Solzjenitsyn wacht af W Dl &IL T wmÊÊÊË ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BIBUOT^N '"ÏWIaaiKlag 25 februari 1974 „.l^^O^TKang Nr. 21444 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1869 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakleur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze conlractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W, in au nummer: Karnav als feest Zi v emv e ren iging VISIE TANDHEELKUNDE UTRECHT, 23-2. Voor een gemeente ter grootte van (le stad Amsterdam betekent stopzetting van de water- fluoridering dat er alleen al bij kindereu beneden de zestien jaar elke dag ongeveer 3000 gaten in tanden en kiezen méér zullen ontstaan. De Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde voert dit aan in een stuk waarin zü met het oog op de hoorzitting - maandag - over het wetsontwerp fluoridering drinkwater, haar standpunt uiteen zet. Stopzetting van de fluoridering in de gebieden waar tot voor kort nog wel fluor aan het drinkwater werd toegevoegd, zal bij kinderen van 216 jaar, 1,6 miljoen gaatjes per jaar meer opleveren en daardoor zal dan - op basis van het huidige prijspeil - 40 miljoen gulden meer aan tandheelkundige zorg moeten worden uitgegeven. Bij onvoldoende preventie zullen de kosten van tandheelkundige hulp - nu f 540 miljoen per jaar - in de toekomsttengevolge van de verbe tering van de kwantiteit en de kwa liteit van de tandheelkundige zorg tot het vier- a vijfvoudige stijgen. Over tien jaar - zo becijfert de maatschappij tandheelkunde - kan het al of niet gefluorideerd zijn van het drinkwater in de kosten van tandheelkundige verzorging een ver schil van f 1,7 miljard per jaar uit maken. Slechts een zesde In de overbezette tandartsenprak tijken wordt op het ogenblik niet meer gedaan dan een zesde van wat eigenlijk nodig is. Als het al zou lukken om voldoende tandheelkun dige mankracht op te leiden, stijgen de kosten voor tandheelkundige zorg tot 2,5 a 3 miljard per jaar. Een niet op te brengen bedrag, méént de maatschappij, temeer daar er dan nog geen sprake is van een werke lijke gezondheidszorg maar alleen van een uitgebreide ziekenzorg. TEL AVIV, 23-2. Israëls premier, mevrouw Golda Meir, zal woensdag haar lijst met het nieuwe kabinet aan de president van Israël aanbie den. Op deze lijst komen zes posten voor, die weliswaar eigenlijk be stemd zijn voor ministers van het demissionaire kabinet, maar nu voorlopig bezet of opengelaten wor den. Het nieuwe kabinet met de voor- lopinge bezetting is een minder heidskabinet. Gestikt in douchecel EDE, 23-2. De 27-jarige mevrouw D. van Riessen uit Ede is in de nacht in de douchecel van haar woning door verstikking om het leven ge komen. De vrouw had voordat ze ging slapen, nog een bad, genomen. Haar man sliep toen reeds. Toen hij haar 's morgens niet naast zich in bed vond, toog hij op onderzoek en vond haar dood in de douchecel. De deuren en ramen in dit vertrek wa ren gesloten. De tandheelkundige zorg komt nu voor driekwart van de b'evolking neer op een soort eerste hulp bij on gelukken: het bestrijden van acute pijn en ernstige ontstekingen. Een kunstgebit voor 12-jarigen is al lang geen uitzondering meer, van de 18- jarigen heeft al bijna vijf procent een kunstgebid en van de groet tot 45 jaar draagt de helft al „valse" tanden en kiezen. Hoe jonger men een kunstgebid krijgt, hoe' eerder er - bij velen nu al op middelbare leeftijd - problemen ontstaan: moei lijkheden met kauwen en spreken, een „ingevallen" gezicht, etc. OSLO, 23-2. De vrouw van de ge deporteerde Russische schrijver Ale xander Solzjenitsyn heeft vrijdag ge zegd dat zjj pas een emigratie-ver- gunning zal aanvragen wanneer haar man heeft besloten waar zü zich zal vestigen. In een telefonisch vraaggesprek met het Oslose blad „Verdens Gang" zei Swetlana Solzjenitsyn: „Wij heb ben afgesproken dat Alexander eerst een land moest vinden waar wij ons zouden kunnen vestigen". Het zou -geen probleem zijn toestemming voor emigratie te krijgen. „Ik hoef de autoriteiten alleen maar mijn papie ren te tonen en mee te delen waar ik mij ga vestigen". MONROVIA, 24-2. Doordat mevr. Tubman, de weduwe van de vorige president van Liberia, op 24 februari 1914 is geboren, kon het koninklijk paar zondag precies op haar zestig ste verjaardag bij haar op thee-visi te gaan. Het werd echter niet, zoals aanvankelyk voorgesteld, een intiem samenzyn, want er waren door de enthousiaste Liberiaanse regering niet minder dan 150 andere gasten uitgenodigd. Over eenzaamheid mocht de ko ningin zich deze zondag niet bekla gen, want later op de middag werd zij opnieuw het middelpunt van de belangstelling in de Nederlandse ambassade, waar bijna 400 van de 600 in Liberia verblijvende Neder landers acte de presence gaven. Er vloeide veel champagne en iedereen die zijn uitnodigingskaart nog bij de hand had kon in de rij gaan staan om aan de koningin te worden voor gesteld en van haar en prins Bern- hard een handdruk te krijgen. Zondagavond aanschouwde het ko ninklijk paar tot slot van een zeer drukke dag inheemse dansen van diverse groepjes inlanders, die hun kunst vertoonde op het monotome geluid van een drumband. Maandagochtend gaat de koningin eerst naar de universiteit van Mon rovia, waar haar het ere-doctoraat in de letteren der humane rechten zal worden aangeboden. Daarna staat een bezoek op het programma aan de Bong mining Company, een Duits-Amerikaanse ij xerertsmaat- schappij, die 60 kilometer ten noor den van Monrovia in het binnenland ligt. LAHORE, 24-2. Regeringsleiders, ministers van buitenlandse zaken en andere afgevaardigden van 33 Islamitische landen hebben in de loop van het weekeinde op hun topconferentie in Lahore twee belangrijke resoluties aan genomen. In de eerste zeggen zij hun onvoorwaardelijke steun toe aan de strijd van de Arabieren ter bevrijding van de door Israël bezette gebieden en in de tweede eisen zij het herstel van de Arabische soevereiniteit over 3^'rüzalem. De Mohammedaanse landen er kenden voorts de Palestijnse bevrij dingsorganisatie als de enige wettige vertegenwoordigster van het Pales tijnse volk. Dit betekent een belangrijke ver sterking van de positie in de Arabi sche wereld van de leider van deze organisatie, Jasser Arafat. Abdel Moneim Rifai die de Jordaanse af vaardiging op de conferentie leidde, heeft de erkenning van de Palestijn se bevrijdingsorganisatie zonder enig voorbehoud aanvaard dit in tegen stelling tot het standpunt dat hij op Stra Haamstede HAAMSTEDE, 23-2. Met veel enthousiasme werd jl. zaterdag door een kleine zestig ruiters deelgenomen, aan het traditionele strafeest, dat ditmaal in Burgh- Haainstede plaats vond. De grote opkomst was mede te danken aan het mooie weer, dat slechts af en toe verstek liet gaan. Om half één verzamelden de ruiters met hun paarden zich bü hotel Bakker te Burgh. Van daaruit werd vertrokken naar het strand te Westerscliouwen. Onderweg schaarde een groep ruiters van „Liciduna" zich bij de stoet, zodat deze steeds maar groeide. Na een korte maar zeer sfeervolle rit door de domeinen, arriveerde men op het strand, waar na het „be nen-wassen" werd overgegaan op een flinke galop hetgeen voor de talrijke toeschouwers naast een beet je angstig, een zeer fascinerend kijkspel was. Van de Punt naar Burgh-Sluis rijdend werden ver scheidene drankjes genuttigd op daarvoor bestemde plaatsen, wat een goede weerstand bood tegen de re genbui, die zich even voor Burgh- sluis op de stoet ontlaadde. Op de Meeldgk wachtte de mu ziekvereniging „Witte van Haemste- Ue" en tezamen vertrok men naar de ambtswoning van burgemeester H. P. Evcrwgn, waar veel belangstel lenden de kleurige stra-rijders op wachtten. De burgemeester richtte enige woorden tot de ruiters en de mu ziekvereniging en na dank gezegd te hebb'en voor het keurige défilé, overhandigde hij de voorzitter van het stra-comité Haamstede, de heer M. Geleijnse, een boekje bonnen, die iedere ruiter en muzikant recht gaven op een consumptie. de Arabische topconferentie in Al giers innam. Kolonel Gaddafi Het voorstel van de Libische leider kolonel Gaddafi zich op de confe rentie in de eerste plaats bezig te houden met het olie-embargo en de olieverbruikende landen wel of geen olie te leveren naar gelang hun hou ding tegenover de Arabische landen, vond weinig weerklank. President Sadat van Egypte zei zondag op een persconferentie dat het voorstel Gaddafi door de olie producerende Arabische landen be sproken zal worden. Sadat onthulde voorts dat de Arabische olieminis ters in maart bijeen zullen komen ter bespreking van de mogelijkheid het olie-embargo tegen de V.S. op te heffen. BRUSSEL. De Belgische regering heeft vrijdag de prijzen van oliepro- dukten voor de duur van twee maanden bevroren, ondanks zware druk van de oliemaatschappyen ze op korte termgn te verhogen. Vier doden bij frontale botsing AMERSFOORT, 23-2. Bij een ern stige frontale botsing tussen een per sonenwagen en een vrachtwagen na bij Amersfoort, zijn de vier inzit tenden van de personenauto allen om het leven gekomen. De slachtof fers zijn de 31-jarige bestuurder K. ten Hoven uit Amersfoort, en de drie inzittenden de 17-jarige H. H. van de Steeg, de 24-jarige W. N. A. van de Brug, en de 16-jarige R. J. I. Wol- ters, allen uit Amersfoort. Volgens de politie vloog de personenauto met hoge snelheid uit de bocht en kwam op het weggedeelte van het tegen- liggende verkeer terecht. Hier bot ste de wagen frontaal tegen een vrachtwagen. De bestuurder hiervan is met de schrik vrijgekomen. Geslaagd slot Deze werd, nadat men de bewo ners van het bejaardenhuis „Duin oord" een groet gebracht had genut tigd in hotel Bom, waar de gezellige drukte voor een geslaagd slot zorgde Verheugend is dat een zo groot aantal jeugdige ruiters met hun fleurig versierde paarden en pony's, een bijdrage leverde om de toch al zo oude traditie hoog te houden. Te hopen is dat de nog volgende stra's even voortreffelijk verlopen als deze. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) LONDEN. 24-2. Uit een Londens museum is in de nacht van zaterdag op zondag een schilderij van Johan nes Vermeer (1632-1675) gestolen. Het 53 bij 46 cm grote doek „De gi taarspeler" vertegenwoordigt een waarde van naar schatting bijna 7 miljoen gulden. Het gestolen schilderij bevond zich in het museum Kenwood House in de voorstad Hampstead in het noor den van Londen. Het kostbare doek je was eigendom van de gemeente raad van Groot-Londen en was vol gens kunstkenners waarschijnlijk niet verzekerd. ZIERIKZEE. Voordat de krokusva kantie begon, waren de leerlingen van de openbare kleuterschool „De Woelwaters" in de verkleed- en maskerstamming gebracht, als ge volg van het karnaval, waarvan in stad en regio blijkbaar toch ook hier snippers neerdwarrelen. Gemaskerd en wel kwamen de kindertjes de school uit. Het was een enig gezicht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wij worden rijker naarmate wij meer aan anderen geven. WAT ga» >^m 2 Verwachting tot dinsdagavond: Wolkenvelden Droog weer met wolkenvelden, maar ook af en toe zon; vannacht hier en daar mistbanken; zwakke tot matige in hoofdzaak noordoostelijke wind; minimumtemperaturen van plus 2 graden vlak aan zee tot min 2 gra den plaatselijk in het binnenland; maxima morgen circa 4 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 26 febr. Zon op 7.33, onder 18.13 Maan op 8.31, onder 23.40 Eerste kwartier: 1 maart (19.03) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 26 febr. 5.38 18.01 11.22 23.21 HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-2. Het KNMI deelt mede: Het weer zal ook dinsdag be paald worden door een gebied met hoge barometerstanden, dat zich uit strekt van de Azoren via de Britse eilanden naar Rusland. De as van deze rug van hoge luchtdruk bevindt zich ten noorden van ons land en verandert slechts weinig van plaats. In de met noordoostelijke winden aangevoerde lucht kwamen in de nacht van zondag op maandag flinke opklaringen voor. De temperatuur kon daardoor plaatselijk tot vier graden onder het vriespunt dalen. In de lucht komen echter ook wol kenvelden voor. die zich maandag vooral boven het westen en noorden van het land bevonden. Dinsdag kan deze bewolking ook elders voorko men. De temperaturen overdag wor den geleidelijk iets lager.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1