Werk comité „Tafeltje Dek je" loopt uitstekend De P.Z.E.M.-tarieven Oosterschelde-dia's voor Vissersvereniging verdwenen verloofde 7 JAARVERSLAG 1973 VERSCHENEN KISSINGER NAAR NABIJE OOSTEN Benzineschaarste spaart mensen Zoeken naar superei BLOEDBAD OP LOMBOK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 februari 1974 Nr. 21112 ZIERIKZEE, 20-2. Het comité „Tafeltje Dekje" te Zierikzee heeft zich bij zijn oprichting tot taak gesteld te bewerkstelligen dat diegenen, die niet of bezwaarlijk zelf een warme maaltijd kunnen bereiden, tegen een redelijke betaling een warme maaltijd kan worden verstrekt. Ook in 1973 bleek het mogelijk de doelstelling te realiseren. Een belang rijke schakel hierbij was opnieuw de heer Verhoeven, eigenaar van hotel Van Oppen, die sinds 1970 de maaltijden verzorgt. In 1973 werden door hem 8313 maaltijden bereid en voor het me rendeel bij de deelnemers thuis af geleverd. Gezien het aantal verstrek te maaltijden waren er gemiddeld ongeveer 27 deelnemers (vorig jadr plm. 29). Doordat niet ieder elke dag een maaltijd nam, lag het aantal fei telijke deelnemers iets boven het ge middelde. De prijs van de maaltijden is het gehele jaar gehandhaafd op f 4,-. Ook nu werd op feestdagen wat extra's verstrekt hetgeen door het comité werd betaald. Deze extra voorzieningen en ook andere bijzon dere uitgaven als drukwerk, be- stuurs- en vergaderkosten, zijn be taald uit een bedrag ad f 1150,- dat in 1969 door de gezamelijke kerken in Zierikzee aan het comité ter hand is gesteld. Dit bedrag is in 1973 op- géb'ruikt. Dat de penningmeester toch niet geheel zonder extra geldmiddelen zit komt omdat in de afgelopen 4 jaar weieens bonnen zijn verkocht die niet werden gebruikt. Zodoende was er 31 decemberl973 nog een potje groot f 178,80. Het co mité zal toch opnieuw naar midde len moeten zoeken om bijzondere uitgaven te kunnen bekostigen. Het dagelijks bestuur van het co mité werdt gevormd door heren: J. M. van de Brand, voorzitter; J. M. van Westen, secretaris; M. J. Moer- mond, penningmeester; de heer Fon- teine, lid en mevr. L. van de Sluis- Bij de Vaate, alg. adjuncte. Verder heeft het comité nog de volgende leden; mevr. v. Geesber- gen, Julianestraat 62; mevr. Vermaat Driekoningenlaan 17; mevr. Der We duwen, Oude Haven 27; de officier van het Leger des Heils, Poststraat 46 allen te Zierikzee. Stokoude bacterie TOKIO, 20-2. Een levende, tienduizenden jaren oude bac terie is in maart 1973 dooreen Japanse expeditie in het Zuid- polgebied gevonden, aldus dr. Tosjio Niwa, bacterioloog aan de universiteit van Gifu. Hij heeft deel uitgemaakt van de expeditie. De betrokken bacterie is een van. de soorten die in in gewanden van mens en dief leven. De gevonden soort is afkomstig uit de tijd voor de vierde ijstijd en is in de vorm van sporen in leven gebleven. Buiten de ingewanden verme nigvuldigen zij zich nooit, maar dringen in de vorm van sporen in de grond. De grond waarin de bacterie is aangetroffen was met sneeuw en ijs bedekt en komt in de winter niet boven de 50 graden Celsius. In de zomer wordt het smeltpunt net niet bereikt, zodat de bacterie niet met dierenlijven in aanraking kan komen. Met opzet zjjn achter de namen van de laatstgenoemde leden van het comité de adressen vermeld. Op deze adressen kan een ieder die meent voor het verkrijgen van een warme maaltijd in aanmerking te komen zich opgeven. Het comité is in 1973 tweemaal bijeen geweest. Het hoopt ook in het jaar 1974 zijn werk te kunnen voort zetten. De vraag is wel of 't bezor gen van de maaltijden niet zal wor den bemoeilijkt door de benzine-dis- tributie. Men hoopt en vertrouwt echter dat de betrokken autoriteiten het nut van dit werk zullen inzien en alle medewerking zullen geven, aldus het jaarverslag van de secre taris de heer J. M. van Westen. ii MIDDELBURG, 20-2. Een vol gende maatregel betreft de unificatie van oudere tarieven. Dit zal in de regel tot een voor de verbruiker voordeliger elektriciteitsprijs leiden, al zullen ook enkele gevallen van prijsverhoging niet te vermijden zijn De veelheid van soorten maakt het onmogelijk hierover binnen dit be stek een algemene regel te geven. Voor het bedrijf >s er echter in totaal een inkomstenderving van ca. f 200.000,- per jaar mee gemoeid. Dan had de Raad van Bestuur reeds op 25 mei 1973 besloten met de eindafrekeningen over het kalender jaar 1973 de waarborgsommen die van de verbruikers gevraagd waren zo veel mogelijk terug te betalen. Doorgaan^ is dit een bedrag van f 10 of f 15,- bij woningverbruik. Een waarborgsom zal alleen worden in gehouden, dan wel weer opnieuw worden gevraagd in gevallen van duidelijke wanbetaling e.d. Daaren boven zal het gevorderde bedrag dan meer in overeenstemming worden gebracht met de grootte van de tel kenmale uit te brengen nota wegens energieverbruik. Vervolgens wordt aandacht geves tigd op een nieuwe regeling, die vol gens plan op 1 juli 1974 zal worden ingevoerd. Dit betreft de kosten van tenaamstelling. Op 28 januari 1974 b'esloot de Raad van Bestuur dat aan iedere nieuwe verbruiker - on geacht of hij zich in een nieuw pand of een bestaand pand vestigt - een bijdrage in de administratiekosten zal worden gevraagd wegens te naamstelling van de installatie van f 15,- (inclusief BTW). Voorgaande maatregelen zijn he den binnen het kader van de van kracht zijnde prijzenbeschikking aan het Ministerie van Economische Za ken voorgelegd. Daar, met uitzon dering van de regeling inzake de kosten -van tenaamstelling, van wij zigingen in voor de verbruiker gun stige zin kan worden gesproken, hebben wij het vertrouwen deze goedkeuring wel te mogen ontvangen Hebben de genoemde maatregelen een direct financieel gevolg voor de verbruikers, dit geldt niet voor een aantal administratieve en organisa torische veranderingen welke veel eer indirect het belang van onze kleinverbruikers beogen te dienen. Gespreide meteropname In de eerste plaats zal de meter opname gespreid over het kalender jaar gaan plaatsvinden. Dat wil zeg gen dat de meterstanden wel een maal per jaar worden opgenomen, doch niet langer voor alle verbrui kers rond de jaarwisseling, zoals tot heden gebruikelijk. De verbruikers worden verdeeld in 12 groepen. Ie dere maand worden bij één van de ze groepen de meterstanden afgele zen, waardoor het verbruik over de voorgaande 12 maanden bepaald wordt. Voor elke groep geldt een ander „verbruiksjaar". Zo valt de ene groep in het verbruiksjaar van april van het ene tot en met maart van het volgende kalenderjaar, de volgende groep loopt van mei tot en met april, etc. Met andere woorden PZEM komt nu iedere maand „afre kenen" met een groep verbruikers in plaats van eenmaal per jaar met alle verbruikers. Als voordeel voor PZEM wordt hiermede bereikt dat de jaarlijkse „piek werking" op administratie en computerafdeling tot het verleden gaat behoren. Daarenboven kan de meteropname worden „uitbesteed" aan het zusterbedrijf Watermaat schappij „Zeeland" (WMZ), waar door gezamenlijk besparingen op het gebied van de meteropname worden gerealiseerd. Als voordeel voor de verbruikers dient te worden vermeld dat iedere verbruiker precies om de 2 maanden een nota (een voorschot- of een af rekeningsnota tegemoet kan zien. Er ontstaat voor de verbruiker een zeer regelmatig betalingspatroon. Olie voor Spaanse boer MADRID, 20-2. Een boer in Mora, ten zuiden van Madrid, is op olie gestoten toen hij aan het ploegen was. Het bleek de buisleiding te zijn die Amerikaanse militaire straal vliegtuigen van brandstof voorziet. Er ging twee miljoen liter verloren voordat het gat kon worden gedicht, aldus een Spaans persbericht. WASHINGTON, 20-2. President Nixon heeft dinsdag bekendgemaakt dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissin ger, na de konferentie van de mi nisters van buitenlandse zaken van de Latijns-Amerikaanse landen die deze week in Mexico gehouden wordt, naar het Midden-Oosten gaat voor overleg met de Israëlische en Syrische autoriteiten. BRUINISSE, 18-2. Op de jongste vergadering van de Vissersvereni ging „Algemeen Visserbelang" is ook het woord gevoerd door drs. H. Drinkwaard, bioloog van het labora torium voor Visserij-onderzoek van het Ministerie van Landbouw en Visserij, voorheen in Zeeland, later overgeplaatst naar Texel, waar hij de mosselverwaterproeven bege leidt, als direkteur van het proefsta tion „Het Horntje". Met behulp van dia's vertelde drs. Drinkwaard veel wetenswaardigs over dit proefstation, maar bleek hij nog niet uitgeput. Eén van de rede nen dat drs. Drinkwaard was uitge nodigd was een schier onuitputtelij ke dia- en filmverzameling over Zeeland en andere visserij gebieden. Zo werd een film vertoond over het leven van de mosselen, de alikrui ken, de wulken en andere waterbe woners. Vele malen vergroot werd het mossellichaam ontleed en men zag de waterbewoners in hun na tuurlijke omgeving bezig zich van voedsel te voorzien (Belgische schoolfilm). Iets bijzonders was het ook Brui- nisse te zien in de strenge winter van 1963, toen de heer Drinkwaard in het Veerhuis logeerde, met verder opnamen van mossel- en andere feesten en beelden uit verleden en heden. De palingvisserij werd op het witte doek gebracht, evenals de film van Bert Haanstra, over de afslui ting van de Zuiderzee en wat dat voor de bewoners van de vissers plaatsen rond die zee betekende ,.En de zee, was niet meer" (vertoond door de heer Van den Heuvel). Schelde dia's Tot slot de fraaie dia's over de Oosterschelde, door een vakman als drs. Drinkwaard verzameld en ge rangschikt. Onvergetelijk mooie beelden, zoals het nu er in vele ge vallen al niet meer is, zeehonden zijn verdwenen, ansjovis wordt al in tientallen jaren niet meer gevangen, maar wat gedoemd is om allemaal te verdwijnen, als de Schelde zou worden afgesloten. Men was er wel stil van. De voorzitter dankte in de „kleine uurtjes" de bekwame bioloog, maar niet minder bekwame cineast dia verzamelaar, voor zijn prachtige bij drage en zijn komst naar.Bruinisse. FEUILLETON DOOR GRÊ DE BOER De Amsterdamse rechercheur lachte fijntjes. „Als jij dat nu eens uitzoekt, kollega? We kregen net een telefoontje van de Doetinchemse po litie, dat ze in het ziekenhuis ver hoord mag worden. Tenslotte is het een aangelegenheid van jou, wat die verdwijning betreft, nietwaar? En als Van Pais inderdaad waarheid heeft gesproken, zullen wij weinig tegen haar kunnen doen. Volgens onze arrestant heeft ze niets met de passenorganisatie te maken." „We zullen zien. Ik heb vanmid dag wel een gaatje en rijd naar Doe- tinchem, als mijn baas het tenmin ste goed vindt." Die middag betrad Brandt het zie kenhuis, legitimeerde zich en vroeg patiënte Ertsma te spreken. De portier keek in de kaartenbak en wees naar boven. „Eerste verdie ping. Kamer 117. Dat is een éénper- soonsvertrek. Er zal wel politie bij zijn. Ze staat onder bewaking." „Ik weet het. Dank u wel." De politieman, die voor de deur op een stoel zat. stond op. Brandt legitimeerde zich en de mannen drukten elkaar de hand. „Hoe is ze?" „O. volgens mij weer zo ongeveer de oude, hoor. Ze mag verhoord worden." „Daarom ben ik hier," zei Brandt. De vrouw in het kleine vertrek lag te lezen, toen de politieman binnen kwam, na geklopt te hebben. Hij stelde zich voor; „Brandt. Van de recherche. Ik wil eens even met u babbelen. Ik was namelijk van het begin af belast met het onderzoek inzake uw verdwijning?" Ze glimlachte even. ..Ik heb u ze ker heel wat werk bezorgd, niet waar?" „Behoorlijk. Maar ik had tamelijk gauw door, dat u niet dood was." De vrouw knikte. „De passenkon- trole in Groningen, bedoelt u?" „En de autotocht naar de Rom- bout Hogerbeetsstraat. Bij het plant soen bemerkte u, dat u gevolgd werd, niet?" „Ja. Gelukkig was de taxichauf feur sportief en hielp hij me ont snappen." Brandt ging zitten. „Het hèeft weinig geholpen, juffrouw Ertsma. Of hebt u liever, dat ik zeg: Monique Dankermans? Of Josefien van Gel deren?" Ze begon te kleuren. „U weet al les al, he?" „Veel, juffrouw Ertsma, tamelijk veel. Eén'ding niet. En daarvoor ben ik hier. Waarom ging u weg en waarom zette u die aanranding in scène?" „Ik wilde me wreken op Sander, omdat hij de verloving uitgemaakt had, en hoopte, dat hij er voor aan gezien zou worden." „Hoe kon dat nu? Hij was immers op weg naar Japan?" De vrouw in bed haalde haar schouders op. „Als ze zouden gaan vissen in het verleden van Sander, zouden ze tevens achter zijn prak tijken komen inzake de passen ver valsingen en kan zo iemand niet een paar mannetjes huren om me om zeep te brengen?" Brandt dacht even na on knikte. „Daar kan ik in komen. Jammer voor u viel bijna meteen de verden king op Grilder." „De stakker. Hij wist nergens van. Beslist nergens van. Ik las het in de krant en als ze hem vastgezet hadden, zou u wel een anonieme brief gekregen hebben, waarin ge wezen werd op de andere mogelijk heid." „U bedoelt Sander?" „Wie anders? Ik zou graag gezien hebben, dat ze hem opgesloten had den, de schooier." „Maar juffrouw Ertsma. u was lange tijd met hem verloofd. Kan liefde zo spoedig omslaan in haat?" „Praat u alstublieft niet van lief de. Omwille van de goede naam on zer ouders deden we de laatste maanden alsof, maar in werkelijk heid was er, sinds ik te weten kwam van die vrouw in Singapore en dat kind, al een onherstelbare breuk ontstaan." „En toen ontmoette u Grilder?" „Niet bepaald. Ik kende hem al lange tijd. Hij heeft op hetzelfde kantoor gewerkt als ik. Maar hij nam kontakt met me op, omdat hij een plan had. Hij wilde naaktfoto's gaan maken en foto's van vrouwen in bikini en zo. Hij wist afzetmoge lijkheden en wilde, dat ik hem ging helpen. Aanvankelijk voelde ik er niet veel voor, maar hij maakte en kele proeffoto's - geen naaktfoto's, dat wilde ik niet - en die betaalden zo goed, dat ik er wel oren naar kreeg." „Goed. En toen ging u weg. Om wraak te nemen op Sander. Dat pakte verkeerd uit. U ging naar Groningen. Nam u kontakt op met Grilder?" „Niet terstond. Toen hij gearres teerd was, vond ik het te gevaarlijk. Ik had van huis geld meegenomen, van mijn eigen rekening wel te ver staan en zou het best een jaar heb ben kunnen uitzingen. Dus ik hield me voorlopig schuil." (slot volgt) ZIERIKZEE. Eén der solisten die in aktie kwam tijdens het geslaagde so listenconcours van de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" was de altsaxofonist Wim Schot (eerste afdeling) die bovendien ztfn bijdrage leverde aan het op treden van een kwartet. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) LONDEN, 20-2. In december van het vorig jaar zijn op de wegen in Engeland 150 mensen minder om het leven gekomen dan in december 1972 (680 tegen 830). Het ministerie van milieu in Londen schreef dit dinsdag toe aan het benzinetekort, waardoor minder verkeer was dan anders. Of ook de snelheidsbeperking tot 80 kilometer per uur een rol heeft gespeeld, kon het ministei-ie nog niet zeggen. Nationaal park van miljoen hectare RIO DE JANEIRO, 20-2. In het kader van een nieuw milieubescher mingsprogramma van de Braziliaan se regering wordt in het Amazone gebied een nationaal park van een miljoen hectare aangelegd. Presi dent Medici ondertekende daartoe maandag een besluit. Het nationale park komt in de streek van Itaituba op 250 kilometer ten zuidoosten van Manaus. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Twee vijftienjarige meisjes uit Den Haag hebben tegen over de Haagse politie bekend voor enkele duizenden guldens te'hebben gestolen voornamelijk uit garderobes van ziekenhuizen in Den Haag, Delft en Voorburg. DEN HAAG. Naar globale schat ting zijn enkele honderden miljoe nen guldens zwart geld belegd in pleziervaartuigen. Dit heeft minister Duisenberg van financiën dinsdag avond in de Tweede Kamer gezegd tijdens het voortgezette debat over financiële aangelegenheden. DEN HAAG. Met alleen de stem men van BP en RKPN tegen heeft de Tweede Kamer tijdens de eind stemming over de begroting 1974 van het departement van c.r.m., de mogelijkheid geopend om uitzonder lijke kunstwerken en voorwerpen welke voor Nederland dreigen ver loren te gaan, van rijkswege aan te kopen. P1TTSFIELD, MAINE, 20-2. De organisatoren van het Ei- festival van Maine in de Ver enigde Staten hebben dinsdag meegedeeld dat ze kontakt op nemen met staatshoofden en ministers van landbouw in de hele wereld om het grootste ei te vinden. Vorig jaar zochten de orga nisatoren naar 's werelds grootste bakpan. „Dit jaar willen we 's we relds grootste kippenei vinden om in de pan te bakken", ver telde festivalpresident Homer Simpson. De schaal van het winnende ei zal volgens de organisatoren met goudplaat worden besla gen. BARNEVELD. Inbrekers hebben in twee woningen in Barneveld een antieke stoeltjesklok buitgemaakt. De klokken hebben elk een waarde van zes tot zeven duizend gulden. Uit een van de woningen werd ook nog een aantal andere antieke goe deren meegenomen. AMSTERDAM. Het Medisch Comité Angola is een landelijke in- zamelingaktie begonnen ten behoeve van medische hulp aan de bevrij dingsbewegingen in Angola, Mo zambique en Guinee Bissau. „Neder land voor Angola, Mozambique en Guinea". AMSTERDAM. Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben naar aanleiding van het arrest van het Gerechtshof in Amsterdam van 15 februari besloten de fluoridering van het Amsterdamse drinkwater voorlopig te beëindigen in afwach ting van een wettelijke regeling, zo wordt in een kommunique meege deeld. MAASTRICHT. Uit het Bonne- fantenmuseum te Maastricht zijn een 17e eeuws wandtapijt voorstel lend Bathseba in 't bad en een win terlandschap van de 17e eeuwse schilder Wouwermans ontvreemd. De waarde van de kunstwerken be draagt f 60.000,Het waren bruik lenen van het rijk. DEN HAAG. Minister Lubbers (ekonomische zaken) heeft in de Eerste Kamer meegedeeld, dat het in zijn voornemen ligt om de selek- tieve investeringsregeling (SIR) 1 september en uiterlijk I december te doen ingaan. MAASTRICHT. De hele familie aan de naaimachine voor het karnaval. De kledingtopper wordt een tricot pakje. De familie Boelen moet nog UTRECHT. De gekozen leden van de ondernemingsraad van Hollandia Tricotfabrieken b.v. in Veenendaal hebben een dringend beroep op de vakbonden gedaan op korte termijn besprekingen met de direktie te voe ren teneinde de bestaande onrust in het bedrijf te kunnen wegnemen. SNEEK. In Sneek is het klubge- bouw van het ook in het buitenland bekende tamboer- en pijperkorps Advendo geheel door brand ver woest. Ook de uniformen en de in strumenten gingen verloren. De schade bedraagt ruim f 250.000, AMSTERDAM. Twee ongeveer 20-jarige mannen hebben een roof overval gepleegd op een bakkerij aan de Minervalaan in Amsterdam. Buit: f 236,—. 60 pakjes naaien voor familie en vrienden. Het wordt dus een dolle tricot-boel. DJAKARTA, 20-2. Op het Indone sische eiland Lombok zijn vorige week negen dorpsoudsten door boe ren onthoofd. Zij handelden onder invloed van een 60-jarige Goeroe (geestelijke leider), die vond dat de oudsten zijn macht over de boeren ondermijnden. Er zijn 132 mensen aangehouden, onder wie de Goeroe en een 25-jari- ge leerling van hem, die bestond van de verkoop van gewijde olie aan de bevolking.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7