m t ERIC DEI NOORMAN ALGEMENE BESCHOUWINGEN RAAD VAN BROUWERSHAVEN slaapvlakmat intermeubel STREEKNIEUWS Peuterspeelplaats of boxen? INGEZONDEN STUKKEN 4 BROUWERSHAVEN, 19-2. In de voortzetting van zU'» algemene beschouw ing van de gemeentebegroting 1974 in de raadsvergadering van Brouwers haven hoopte de heer J. A. v. d. Byl, sprekens namens de P.C.P.-fraktie, met b. en w. dat het plan Pennink van de grond gaat komen en dat de voor nemens om het sportveld voor woningbouw te bestemmen niet behoeven te worden uitgewerkt. De fraktie Is van oordeel dat op dat kruispunt de veilig heid gunstiger zal worden en dat er dan voor de eerste jaren ruimte komt om te bouwen. Enige zorg is er of de nieuw gebouwde woningen in de kern Brouwershaven spoedig bewoond zullen gaan worden. De heer Van der Byl informeerde naar de plannen van Staalprojekt, het stadium waarin deze verkeren en verder naar het pakket van maat regelen. dat b. en w. op het oog heb ben, ter beperking van de tweede woningen. Met het college was spr. verheugd over het feit dat de rio lering te Schuudebeurs zyn beslag gaat krygen. Verbetering van de straten vormt een positieve bijdrage voor de leefbaarheid in de gemeente Wat betreft de aanleg van wan delpaden in hel park te Brouwers haven merkte de PCF-fractievoor- zitter up dat de aanleg van de wan delpaden en een hertenkamp in één plan dient te geschieden. De fractie onderschrijft het voorstel tot subsi dieverhoging aan bejaardensociëtei ten. Het sportveld is niet al te best, maar zijn de kosten verbonden aan verlegging van het veld niet der mate hoog dat gezocht moet worden naar alternatieven, vroeg de heer Van der Bijl. De fractie onderschrijft dat het brandweermateriaal aan vernieu wing toe was maar de heer Van dei- Bijl informeerde of hel juist is dat de 'brandweerauto al is gekocht en wel voor een groter bedrag dan 't in de begroting vermelde. Verder in formeerde spr. naar de gedachten- gang van b. en w. inzake het bij el kaar brengen van kleuter- en lager onderwijs en over medewerking aan een eventuele peuterklas. Het college denkt eraan het pand betonningsmagazijn te bestemmen als verenigingsgebouw en ten dien ste van de watersport. Brouwersha ven heeft echter een jeugdgebouw, al is het niet te best en dat vervult een functie in dc samenleving. ..Komt er een verenigingsgebouw bij dan betekent dit de doodssteek voor het bestaande gebouw", aldus spr. De PCF wil in overleg met het kerkbe- stuur van de Herv. kerk wel graag meewerken aan een bestemming voor het betonningsmagazijn. In het algemeen verenigt de PCF zich met de gedachtengang van het college inzake de recreatie. Brugkosten De heer Van der Bijl kwam ten slotte met enige voorstellen.'De PCF zou graag zien dat de brugkosten voor bezoek aan familie, in rechte Kent U onze al voor een gezonde nachtrust? Levenslange garantie meelstraat 31 zierikzee lijn, in het ziekenhuis te Goes dooi de gemeente, op verklaring van het betreffende ziekenhuis, zullen wor den vergoed. Verder wilde spr. de gemeentelijke belastingen verlaagd zien tot het niveau dat door de cen trale overheid wordt voorgeschre ven, omdat de gemeente wat ruimer in de middelen zit. Uitvoerig ging de heer Van der Bijl nog in op de grondslagen van de aangekondigde onroerend-goed-belasting De heer Van der Bijl besloot zijn betoog met enkele vragert, o.a. of het juist is dat er moeilijkheden zijn ontstaan i.v.m. de aan- en afvoer van boten van haven naar opslag plaats en inzake het spuitsehema voor onkruidbestrijding Slem V.V.D.-fraktie Sprekend namens de V.V.D.-frak tie bedankte de fraktievoorzitter de heer P. C. van Hattem het secreta- ricpersoneel voor al het werk ver richt om de begroting samen te stel len. De V.V.D. is verheugd over het feit dat er een post onvoorzien op de begroting voorkomt van f 126.490. Hiermee is het mogelijk een behoor lijk aantal werken uit te voeren. Om een zo soepel mogelijk verloop te hebben in de uitvoering van de werken adviseerde de heer Van Hat tem kredietbewaking toe te passen. Dan is het steeds mogelijk te zien hoeveel geld nog ter beschikking is. Vooral omdat een lange lijst werken op het programma staat kunnen dan onaangename verrassingen aan het eind van het jaar worden voorko men. Het zal nodig zyn te waken voor de leefbaarheid in de verschillende kernen. De V.V.D. vindt het een eerste vereiste dat een goede woon gelegenheid wordt geschapen en niet alleen in de kern Brouwershaven. Met de opvatting van de P. D. en enige leden van het provinciaal be stuur om alleen de grotere kernen uit te breiden zijn we het volkomen oneens, aldus de heer Van Hattem. „We vrezen dat hierdoor de kleine kernen in verval zullen geraken". De middenstand zal door te kleine omzetten gedwongen worden hun za ken te sluiten. Juist de kleine kernen zijn een onderdeel van het landschap van Schouwen-Duiveland en ge tracht zal moeten worden deze naai de eisen van de tijd aan te passen om voor de toekomst het karakter van het eiland niet aan te tasten. De kleine kernen De V.V.D. meent dat, om te laten zien dat het ernst is de kleine kernen niet te laten vergrijzen, gezocht moet worden naar mogelijkheden om tot nieuwbouw te komen. Aan de be stemmingsplannen wordt gewerkt zo dat 't binnen afzienbare tijd op basis van die plannen mogelijk is verder te werken. De heer Van Hattem vroeg zich af of het niet goed zou zijn in een bestemmingsplan niet al les tot in de finesses te beschrijven. Door gebruikmaking van de richt lijnen behoeft men niet zo snel af te wijken van het plan waardoor wordt voorkomen art. 19 toe te passen. Dit zou kostenbesparend kunnen werken daar niet steeds de dure ste- debouwkundige moet worden inge schakeld om het bestemmingsplan te wijzigen. Ondanks de vele negatieve gelui den die men hoort meent de V.V.D. dat de tweede woningen een positie ve funktie hebben. „We denken voor al aan de oudere panden die door tweede woningbezitters zijn opge knapt en worden onderhouden", al dus de heer Van Hattem. De fraktie ziet overigens de toezegging aan de raad van een regeling betreffende de verkoop van tweede woningen met belangstelling tegemoet. De V.V.D. zou het betreuren wanneer nieuw gebouwde woningen, bestemd voor permanente bewoning, zouden worden verkocht voor weekend-be- woning. De heer Van Hattem meen de dat de naleving en controle van deze regeling grote moeilijkheden met zich zal brengen. HAAMSTEDE Jaarvergadering N.C.V.B. Dinsdagavond vond do goed be zochte jaarvergadering plaats van de afdeling Haamstede van de N.C.V.B., die op de gebruikelijke wijze met meditatie door de presidente mevr. Hack werd geopend. In deze bijeen komst werden de jaarverslagen uit gebracht, waaruit o.a. bleek dat de afdeling thans 82 leden heeft. Daar na volgde herverkiezing van be stuursleden en presidente. In de pauze vond een pakjes verkoop en verloting plaats voor de aktie van Wijata Guna, die uitgaat van de landelijke bond. Dit leverde een be drag op van f 110,26. De avond werd verder gevuld met voordracht en een gezelschapsspel door de dames Speelman, Hessels, Van der Linde en Willemse, waarna besloten werd met dankgebed. RENESSE Ledenvergadering „Luctor et Emergo" Vrijdagagvond houdt het fanfare korps „Luctor el Emergo" uit Re- nesse zijn ledenvergadering in Ho tel Broekhoven. De agenda ziet er als volgt uit. Opening, notulen, jaarverslag en verslag van de penningmeester. Na de pauze komt de bestuursver kiezing aan bod. Aftredend en her kiesbaar zijn de heren J, de Feiler, Jac. Wandel en M. de Hamer. Daar na zullen de nieuwe leden worden benoemd. Vervolgens zal er een kommissie worden ingesteld om een gezellige avond te organiseren. Na dat nog eventueel voorkomende za ken behandeld zijn, komt de rond vraag waarna de vergadering zal worden besloten. NOORDWELLE Straviering kan doorgaan Het Stracomité is ook dit jaar weer op de nodige moeilijkheden ge stoten bij de voorbereiding van het strafeest. In Noordwelle is nl. geen enkele lokaliteit beschikbaar om een dergelijk feest te houden. Het Stracomité hield er dan ook ernstig rekening mee dat de stra voorgoed verloren zou zijn, en dat zou dan de zoveelste maal zijn dat er „iets" uit het dorp zou verdwijnen. Gelukkig echter kon een oplossing worden gevonden dankzij de heer L. Goedbloed, eigenaar van de béken de Citroen-garage te Noordwelle, die een deel van zijn nieuwe garage be schikbaar heeft willen stellen. Dit aanbod werd graag geaccepteerd zo dat ook dit jaar Stra weer is gered. Op 9 maart a.s. maakt Noordwelle zich dan ook op voor de jaarlijkse strafeestviering. Gehoopt wordt dat het feest ook ditmaal weer zal sla gen en dat dan op de eigen originele wijze, zoals alleen te Noordwelle mogelijk is. NOORDGOUWE Vertoning flims Vrijdaggavond 22 februari vindt in het Mr. de Rooshuis, een vertoning plaats van films van de muziekver eniging Con Amore en de viering van het f> septemberfeest. De toe gang voor deze interessante films, aangeboden' door het 5-september- comitée, is gratis. Bejaarden met vervoersmoeilijkheden kunnen zich opgeven bij mevr. Van Hattom- Steendijk, Donkere Weg, Noordgou- DREISCHOK „Carnavals-optocht" Zaterdag 23 februari a.s. zal te Dreischor karnaval worden gevierd in de vorm van een optocht waar mee omstreeks 14.00 uur gestart zal worden bij het café „De Drie Scha pen". Er zijn (geld)-prijsjes beschik baar voor de mooist versierde rij dende „dingen" en voor de kleding. De optocht zal voorafgegaan wor den door de jeugdband „Band Zon der Naam". De organisatoren hopen dat veel deelnemers zich zullen aan melden, uiteraard in karnavalskle- ding. NIEUWERKERK Ophalen oud papier Zaterdagmorgen a.s. wordt te Nieuwerkerk weer oud papier opge haald ten bate van de zending. Het wordt zeer gewaardeerd wanneer het oude papier gebundeld voor de huizen wordt gereedgezet. OOSTERLAND Ouderavond Chr. basisschool Op vrijdagavond 22 februari a.s. houdt de Chr. School op Reforma torische Grondslag de jaarlijkse ou deravond in dè vergaderzaal van het schoolgebouw. Ds. H. van der Meer, predikant van de Oud Ger. Gemeen te alhier, hoopt het openings- en welkomstwoord te spreken, terwijl ook bestuursverkiezingen gehouden zullen worden. Aftredend zijn de he ren KI. van Dijke en L. Meerman Cz beiden herkiesbaar. Als spreker zal optreden de heer J. C. Spaans, oud directeur van de Chr. Mavo te Zie rikzee, die het onderwerp zal be handelen: „Het Christelijk Onderwijs in deze tijd". Carnavalsavond Evenals op vele plaatsen zal ook hier door cafetaria: „Neffen d' Eule" van de heer A. Dorst oen carnavals- feestavond georganiseerd worden op vrijdagavond 22 februari a.s. in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Be zoekers worden verzocht zo moge lijk verkleed in de zaal te verschij nen. BRUINISSE Wereldvrouwengebedsdag Voor de op 1 maart te houden Wereld Vrouwen Gebedsdag, zullen Hervormde en Gereformeerde vrou wen weer samen komen in het zaal tje va nde Ger. kerk (Nborddijk). Ie dereen is hier hartelijk welkom. Laat deze dag ook in Bruinisse aan haar doel beantwoorden. OUDE TONGE Orgelconcert in Oude Tonge Zaterdagavond 23 februari a.s. zal organist Wim van Beek uit Den Haag een orgelconcert verzorgen in de her vormde kerk te Oude Tonge. Op zijn programma staan de vol gende werken: 1. Variaties over „Freu dich sehr O meine Seele, G. Böhm; 2. Prelude en Fuga in c klein, J. S. Bach; 3. Koraalvoorspelen, J. S. Bach: a) Herzlich tut mich verlan gen - b) Wachet auf Ruft uns die Stimme - c) Aus tiefer Not; 4. So nate no. V, C. Ph. E. Bach - Allegro andante - thema met variaties; 5. Fantasie in f moll, W. A. Mozart. Wim van Beek studeerde aan het Kon. Conservatorium té Den Haag. Hij behaalde de einddiploma's piano en orgel, beiden met onderscheiding. Thans is hij organist van de Grote ol' St. Jacobskerk te Den Haag. De Witte Raaf Mfc 23. Nauwlettend ziet de Noorman om zich heen. doch nergens is een spoor van enig le vend wezen te bekennen. Zo geruisloos moge lijk en scherp luisterend, vervolgt Eric zijn weg. Eerst bij de kromming van het smalle pad wordt het gekreun luider en dan houdt hij plotseling met een ruk zijn pas in In de diepte van een smalle kloof zien zij een lange gestalte, die met do hand zijn bebloede schouder steunt. De klaarblijkelijk zwaar gewonde man schijnt hun aanwezigheid nog niet bemerkt te hebben. Eric's eersfe opwelling is om hem te helpen, doch een plotseling opkomende ge dachte doet hem aarzelen. Mogelijk is het een valstrik om hen in het ravijn te lokken Maar na een herhaalt en ditmaal heftig ge steun. neemt hij zijn besluit. „Wc dalen af", beveelt hij zacht en wanneer zij de krijger naderen, laat hij er fluisterend op volgen: „Dit is een hooglander". Zodra dc Schot de zwaar bewapende vreem delingen op zich af ziet komen, grijpt hij moeizaam zijn zwaard. Dan klinkt de kalme stem van de Noorman: „Vrees niet, vriend, er zal u geen kwaad ge schieden. Vertel me wat er gebeurd is". Er is een doffe vrees in de ogen van de Schotse krijger. Met opeen geklemde lippen staart hij voor zich uit. „Komaan, ge hoeft niet bang te zijn", her haalt de Noorman vriendelijk, terwijl hij het zwaard in de schede laat glijden en naast de gewonde neerknielt. Aandachtig neemt Eric het smalle, fijnbesneden gelaat in zich op. dat, ondanks de gebronsde huid, een matte bleek heid vertoont. Een scherp contrast met deze edele trekken is de haveloze, stoppelbaard en 's mans onverzorgde, kastanjebruine lokken. „Hoe zijt ge hier gekomen.wat is er toch gebeurd?" De man blijft zwijgen en argwanend glijden zijn ogen van Eric naar diens krijgers. „Wij willen u helpen", poogt Eric hem ge rust te stellen. Gij zijt immers zwaar ge wond". Met een kalm gebaar legt de Noorman zijn hand op die van de krijger. Doch op dat moment klinkt een woedende stem: „Het tweede weerzien, Noorman". Als Eric zich bliksemsnel opricht, staat daar, zwaar en machtig, aan de rand van het ravijn. Ragnar de Rode. Met forse, zelfverzekerde stappen daalt hij af en treedt onheilspellend op de Noorman toe. Door deze onverwachte komst ontgaat het Eric en de zijnen, hoe het gelaat van de gewonde Schot cenklaps ver trekt van angst, met van woede vonkende ogen. „Ik zeg u dat geMet een schok breekt hij de zin af en ziet bevreemd naar dc gewonde. „Ga voort, Ragnar de Rode", klinkt de stem van de Noorman. „Ge zegt mij dat Doch het is alsof deze woorden de piraat ontgaan, want met de ogen strak op de jonge Schot gericht, vraagt hij: ..Wiewie is deze kerel, Noorman?" 622e STAATSLOTERIJ Derde klasse 20 februari 1974 25,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 8 50,— zijn geval/en op nummers eindigende op: 84 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 38 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 00 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 37 100,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 37 200,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 880 400,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 504 1.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 823 2.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 4139 5.000,— is gevallen op het nummer: 036429 5.000,— is gevallen op het nummer: 036610 5.000,— is gevallen op het nummer: 003165 5.000,— is gevallen op het nummer: 022273 5.000,— is gevallen op het nummer: 086055 De prijs van 10.000,— is gevallen op het nummer: 012027 De prijs van 25.000,— is gevallen op het nummer: 002693 De prijs van 50.000,— is gevallen op het nummer: 065308 De prijs van 100.000,— is gevallen op het nummer: 022638 Een extra prijs van 250.000,- is gevallen in serie X op nummer: 078313 en een troostprijs van 4.000,— op nummmer: 078313 van elk van de andere series. Een extra prijs van 500.000,— is gevallen in serie P op nummer: 032760 en een troostprijs van 5.000,— op nummer: 032760 van elk van de andere series. Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Een prijs van Een prijs van Een prijs van f Een prijs van Een prijs van volgende lotenveAoop MARKTBERICHTEN GOES. 19-2. Beursbericht Markt Goes. Granen, zaden en peulvruchten Alle prijzen, boerenschoon en fran- ko leveringsplaats. Tarwe f 36,75- f 37,25 per 100 kg; gerst f 34,25- f 36,25 per 100 kg; haver f 35,25- f 36,75 per 100 kg; groene erwtep f 40,00-f 185,00 per 100 kg; schokkers f 40,00-f 100,00 per 100 kg; capucxj- ners f 35,00-f 100,00 per 100 kg; brui ne bonen (grondvrij) f 65,00-1' 160,00 per 100 kg. Voor prima partijen peulv2-uchten gelden hogere noteringen. Exklusief b.t.w. In brouwgerst geen handel. Aardappelen Bintje, veldsgewas, af boerderij op auto geleverd f 8,50-f 11,00 per 100 kg. Voederaardappelen f 7,00 per 100 kg, afgehaald op auto geleverd. Ex klusief b.t.w. Uien Onafgestaart op auto geleverd 30- 35 cent per kg. Exklusief b.t.w. Vlas Ongerepeld 34-46 cent per kg; ge repeld 41-51 cent per kg. Exklusief b.t.w. Hooi Weidehooi tot f 200,00 per 1.000 kg. Exklusief b.t.w. Stro Tarwestro f 85,00 per 1.000 kg; gerstestro f 85,00 per 1.000 kg. Ex klusief b.t.w. Veemarkt Leiden LEIDEN, 18-2. Aanvoer 2895, slachtrunderen 1242, varkens 291, schapen en lammeren 1362, bokken en geiten 1. Prijzen (in guldens): stieren le 6,20-6,55, 2e 5,85-5,95; vaarzen le 5,75-6,30, 2e 5,10-5,65; koeien le 5,30- 5,80, 2e 4,75-5,05, 3e 4,45-4,65; worst koeien 4,35-4,55; varkens le 3.22-3,24, 2e 3,20-3,21, 3e 3,17-3,19; slachtzeu- gen 2,75-2,90; zware varkens 3,10- 3,15; schapen 150-200; lammeren 175-235. Overzicht: slachtrunderen aanvoer groot, handel redelijk en prijzen iets hoger; varkens aanvoer groot, handel traag en prijzen iets minder; schapen en lammeren aanvoer groot, handel flauw en prijzen stabiel. Eerste kievitsei Aldus het hoofd vain een berichtje over de vondst van een kievitsei op Düiveland. Gemeentewerklieden die het ei vonden, deponeerden dit op het gemeentehuis te Nieuwerkerk. Waarom? Waarom dit eitje niet in het nest werd gelaten is mij een raadsel. De vogelstand (ook kieviten) gaat jaar op jaar achteruit. Veel oor zaken zijn daartoe aan te wijzen o.m. het afschot door de duizenden zon dagsjagers in o.m. Frankrijk. Uit het berichtje is bovendien op te maken dat het Duivelandse kie vitsei clandestien werd geraapt. Kie vitseieren mogen nl. alleen worden gezocht en gei'aapt in tegenwoordig heid van de grondgebruiker of met diens schriftelijke toestemming! De tijd dat men in ons land wed ijverde om het eerste kievitsei (meestal door het plegen van een overtx-eding verkregen) aan H.M. de Koningin of een regionale autoriteit te kunnen aanbieden, lijkt mij nu wel voorbij. Daarvoor heeft de vo- gelbeschermingsgedachte bij de Ne derlandse bevolking te veel ingang gevonden. Schouwen-Duiveland is nog steeds een vogeleiland bij uitnemendheid en als zodanig bekend bij talloze landgenoten en buitenlanders. Berichten over eierrapers maken dan ook een slechte indruk. Handen af van de eieren van onze mooie vo gels! Renesse, 20-2-1974 L. Kouwen (De Natuur- en Vogelwacht heeft zich - zoals gepubliceerd - reeds tot de Zeeuwse burgemeesters gewend, met een schrijven, dat inhoudelijk wel op hetzelfde neerkomt. Red.). Tijdens de vergadering van de ge meenteraad van Westerschouwen, vrijdag j.l. was het opmerkelijk te moeten konstateren dat de PvdA- fi-actie besmet is met een bijna zie kelijke verering van planologen. Bij de behandeling van enkele bestem mingsplannen werd dat duidelijk. Zo vond zij o.a. dat het „bcstem- mingsplanmatig" niet verantwoord is om de bestemming van het ter reintje aan de Margriet.straat te ver- andei-cn in peuterspeelplaats. He laas ben ik niet in staat om te be oordelen wat nu bestemmingsplan- matig wel en niet verantwoord is. Ik vind het alleen jammer dat het meest geschikte terreintje voor een peuterspeelplaats in dc buurt, be stemd blijft voor garageboxen. Wat genoemde fraktie (en B. en W.) on der inspraak verstaan is mij volko men duister Hoe die inspraak heeft plaats ge vonden en of met het ingesprokene rekening is gehouden schijnt voor de PvdA-fractic niet van belang. Met aktiegroepen kan geen rekening worden gehouden, zo werd gesug gereerd. Voor de PvdA-fractie schij nen 10 mensen die een garagebox willen belangrijker dan 40 mensen die een peuterspeclplaats willen. Misschien ligt de oorzaak bij het beleid van het huidige kabinet, dat het autorijden, al of niet terecht, wil beperken. De „gewone man" waar de PvdA voor opkomt wordt daar m.i. het eerst de dupe van. Als er nu maar voldoende garages zijn dan kan die gewone man zijn auto in elk geval binnen zetten als hij er na de te nemen maatregelen toch niet meer mee rijden kan.. De kin deren kunnen wel spelen in de „toch tige" voortuintjes. Vreemd eigenlijk dat met geen woord werd gerept over het door de aktic groep aan alle raadsleden ge stuurde alternatieve plan, waarbij niet 12 maar 18 mensen in het ge lukkige bezit van een garagebox konden komen. De eerlijkheid ge bied mij om nog mee to delen dat de PvdA-fractie uiteindelijk verklaar de niet tegen een peuterspeelplaats te zijn. Tevoren was echter, namens de fractie, uitvoerig Uetoogd dat tus sen flatgebouwen zo'n speelplaats nodig is. maar dat die noodzaak er in Haamstede niet is. Ik kan me wel neerleggen bij het feit dat een op zichzelf gerechtvaar digde wens, niet uitvoerbaar is. De argumenten van de PvdA-fractie vind ik echter uiterst bedenkelijk. Alle hoop is nu gevestigd op het resultaat van de studie naar de „meest geschikte" plaats voor een peuterspeclplaats. Gelet op de moei lijkheid om een eenmaal vastgesteld bestemmingsplan tc wijzigen, moet het terreintje aan de Margrietstraat voor de peuters wel als verloren worden beschouwd. Als „gewone man en vader van 'n peuter meende ik dit onder de aandacht van de le zers van dit blad te moeten brengen. A. F. Slager Haamstede i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4