College gaat in op punten uit de algemene beschouwingen Schoorsteenbrand in Rode Kruis ziekenhuis ZANGERES CORRIE KORT-VAN MEURS WERKT FREE LANCE VOOR RODE KRUIS STRa RENESSE VOOR DE EERSTE MAAL GEORGANISEERD DOOR VVV-COMMISSIE Commissaris mr. J. van Aartsen bezoekt Duiveland Afscheid bestuurslid W. J. Steur >r" - >- STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 februari 1974 Nr. 21442 3 GEMEENTERAAD BROUWERSHAVEN BROUWERSHAVEN, 18-2. Burgemeester A. P. Schou- wenaar beantwoordde na de algemene beschouwingen de fraktievoorzitters en zei met hen blij te zijn dat de begroting sluit met een post onvoorzien van 126.000 gulden. De verfijningsregeling heeft de gemeente een handje geholpen, want anders had de tering naar de nering moeten worden gezet, waardoor geen priori teitenlijst van kapitaalswerken a 270.000 had kunnen worden voorgelegd. De kredietbewaking zal zeker in de gaten moeten worde gehouden om aan het einde der rit niet tot onaangename verrassinge te komen. De lasten voor de uitbreiding der rioolwaterzuiveringsinstallatie a f 91.868,76 drukken ten volle op de begroting 1974. De overdracht aan het waterschap zal inderdaad worden verschoven tot 1 januari 1975. Aan de extra betaling van de zuive- ringsistallatie zal ook de projektontwikkelaar mee moeten betalen. Er is een goede hoop dat dit jaar van deze projektontwikkelaar een extra bijdrage zal worden ontvangen. Wat de bezuinigingsmaatregelen betreft zal het rijk zeer zeker op de rem trappen m.b.t. het geven van toestemming tot het aangaan van geldleningen, groter dan f 25.000,- Aandacht zal b'esteed worden aan de leefbaarheid van de kleine ker nen. Plet college maakt ernst met het feit,- dat juist deze kernen een on derdeel zijn van het landschap op Schouwen-Duiveland. Als ze zou den verdwijnen zou men schade be rokkenen aan het optische leefmilieu B. en w. trachten het plan Pen- nink, betreffende de bouw van 17 woningen aan de Welleweg te Drei- schor te realiseren, hoewel gewaakt moet worden voor teveel optimisme. Het college denkt hard aan een regeling voor de tweede woning, op dat de kernen zullen blijven leven. Het is echter geen eenvoudige zaak de tweede woningen te beperken. Woningbouw Wat de bouw door Staalproject betreft zal binnenkort een voorstel aan de raad worden gezonden. NUTSSPAARBANK uw ideale gezinsbank U bent welkom bjj uw Nutsspaarbank TERMIJNSPAREN en DEPOSITO'S tot 9 RENTE BROUWERSHAVEN: Markt, donderdags van 9.00- 10.30 uur. Dezé firma is voornemens premie woningen te bouwen. Nu 't contin gent woningen voor Schouwen-Dui veland is verdeeld zal de gemeente er 20 krijgen, te bouwen door aan- nemer'b'edrijf Hartog BV. De leeg stand is nog niet de helft van het cijfer dat in de pers is verschenen. In april zal een nieuw bulletin hier omtrent worden gepubliceerd. Het college beaamt dat het geres taureerde stadhuis te Brouwersha ven ongeschikt is om er de totale administratie in onder te brengen. Juist daarom wordt het er naast ge legen pand geheel verbouwd, zodat er volop ruimte is. Het ligt in de be doeling van het college om niet f 15.000,- maar f 5.000,- uit te trek ken t.g.v. de opening van het stad huis. De rijksoverheid heeft er grote be dragen in gestoken zodat er meer dan alleen plaatselijke belangstel ling aan moet besteed. Wat het tre- denaantal betreft dat de ambtenaren moeten lopen, er zijn aldus bux-gë- meester Schouwenaar legio raad huizen met een boven en beneden verdieping en die werken ook opti maal. De raad zal voorstellen ontvangen tot de aanleg van een nieuw sport veld in de Molenblok, daar het hui dige veld na deskundigè keuring to taal ongeschikt is. Ook de kleedlokalen voldoen niet meer aan de door de KNVB gestelde eisen. Het werk zal in ACW verband worden uitgevoerd. Om hier ter plaatse een scholencomplex te bou wen is een moeilijke zaak. Het is planologisch een onhaalbare zaak hiervoor een bestemmingsplan te krijgen. Op de vraag door de heer v. d. Bijl of er al een nieuwe brandweerwagen is gekocht moest de voorzitter dit tenstelligste ontkennen, In deze raad wordt pas het voorstel aangeboden, waarna het nog naar G.S. moet. Het is dus volkomen uit de lucht gegre pen. Het brugkostenvoorstel doet sympatiek aan. Het zal door het col lege besproken worden in de ver gadering van B.W. enS. Aan de on roerend goed belasting kon gewerkt worden. Er zal voor de gehele regio één concept moeten komen. De af voer van boten uit de haven heeft moeilijkheden opgeleverd. Er is ont heffing mogelijk, wanneer tractor en aanhangwagen aan de gestelde eisen voldoen. Wat de discussies na de raad betreft met het publiek vroeg de raadsvoorzitter zich af, of dit wel zinvol zal zijn daar de ma terie vaak ingewikkeld is. De zuivering Tot de heer Van Hattem zei de voorzitter, dat er een fors bedrag voor de dag zal, komen, wanneer het waterschap de zuivering overneemt. Wil het leefmilieu zo goed mogelijk houden, dan dienen de nodige offers gebracht. De zwemgelegenheid te Dreischor heeft de aandacht van het college. Aan 't tonnenmagazijn te Brouwers haven zal een sociaal-cultureel ka rakter worden gegeven, daar het huidige jeugdgebouw hard aan ver vanging toe is. Het college staat achter ae plan nen t.a.v. een voorlichtingsblad voor de gemeentenaren. Ook moet hierin het verenigingsleven meespelen. De uitbreiding van het secretarieperso- neel is noodzakelijk. Diverse veror deningen (politie) wachten reeds se- dert 1961 op herziening. Het plan van de inrichting Grevc- lingenbekken wordt thans herschre ven, over twee maanden is de in- rlchtingsschets klaar en zal door de stuur groep worden bestudeerd. Pri mair is gesteld de natuurgebieden waarbij de recreatie zal worden in gepast. De verlichtingsplannen zijn door de olie-crisis uitgesteld. Wel zullen in de volgende raad voorstellen wor den ingediend tot uitbreiding op be paalde knelpunten. Wethouder Ph. v. Ast ging nader in op onderwijsvragen. In de duplie ken ging de heer V. d. Bijl nog na der in op het godsdienstonderwijs, zag de heer Van Hattem graag de brandweerwagen ondergebracht in een gedeelte tonnenmagazijn en zei de heer de Munnik de verbetering van Achterweg en Bermweg te Zon- nemaire te hebben gemist. Klokluiden Bij de hoofdstukgewijze behande ling van de begroting zou de heer J. J. Klaasse graag de kiok te Drei schor weer geluid willen hebben des middags 12 uur. Op voorstel van de heer A. J. Kommer werd besloten om de sportvereniging WIK uit Kerkwerve voor het gebruik van het sportveld te Noordgouwe huur te laten betalen, daar ze nu gebruik maken van het veld met su'b'sidie van onze gemeente. Wethouder Van Ast: Er spelen ook mensen in uit Noordgouwe en Zonnemaire dus worden onze eigen inwoners wel ge troffen. De heer Klomp: Die kunnen ook te Zonnemaire of Brouwershaven terecht. De heer J. K.Goemans vond de post van aanleg hertenkamp te Brouwershaven nogal hoog. De voor zitter antwoordde, dat geïnformeerd was bij andere gemeenten. Hierna werd de begroting z.h.s. vastgesteld. RENESSE, 19-2. Het traditionele strafeest dat zaterdag in Renessc werd gehouden werd dit jaar voor de eerste keer georganiseerd door de Evene mentencommissie van de plaatselijke VVV Renesse Vooruit, met daarin opge nomen de Stracommissie. Het samensmelten van beide commissies was vrfj eenvoudig, omdat de mensen die in de Stracommissie zitten ook grotendeels lid zijn van de evenc- mentencommissie. Men heeft ook de jeugd bü de or ganisatie betrokken door Kees Bcije en Karei Steur te vragen bü de or ganisatie te helpen. Een verzoek waarop beide jongeren zeer positief hebben gereageerd. Vorige jaren bleek het erg moei lijk om een geslaagd strafeest te or ganiseren. Niet in de laatste plaats, omdat de financiële middelen ontoe reikend waren. De kósten moesten worden gedekt door het inschrijfgeld van de deelnemers. Dat bedrag was ontoereikend om een aantrekkelijk programma te financieren. Vorig jaar moest er zelfs geld op toe wor den gelegd door de organisatoren. Nu de VVV het feest onder zijn hoede heeft genomen kon de cvenc- mentencommissie die jaarlijks over f 1500 beschikt voor de te organise ren evenementen f 100,- beschikbaar stellen voor de organisatie. Samen met het inschrijfgeld had men dan ook wat meer armslag om iets leuks te organiseren. 'V Een duidelijk beeld van het enthousiasme waarmee de stoelendans gespeeld wrd. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) Omdat de VVV er reeds jaren naar streeft het seizoen in Renesse te ver lengen, vond men het plezierig om ook buiten het hoogseizoen met een aantrekkelijk evenement te kunnen komen.- Temeer ook, daar steeds meer bezitters van tweede woningen en stacaravans gedurende het gehele jaar tijdens de weekeinden Renesse bezoeken. Dat er voor het strarijden belang stelling bestaat buiten het eiland be wijst het feit dat er onder de stra- rijders mensen waren uit andere de len van het land, o.a. uit Rotter dam. i De jeugd Ook van de kant van de jeugd be stond veel belangstelling. Ongeveer de helft van de deelnemers werd gevormd door jongelui op pony's. De belangstelling van de jeugd lijkt een goed teken voor de toekomst van het strarijden. Reeds het eerste jaar dat de Eve nementencommissie de organisatie in handen had heeft men enkele nieu we onderdelen aan het programma toegevoegd. In de eerste plaats een rondgang over het dorp. Dit bleek een goede gedachte, want de stoet trok zeer veel belangstelling. Het was dan ook gezellig druk in de dorpskern, toen de stoet het voormalige gemeente huis bereikte. Eveneens nieuw was het spclletjesprogramma na de offi ciële begroeting by het voormalige gemeentehuis. Omdat de organisator van een der spelletjes nauw betrokken was bij de brand op manege „De Dreef' kon het eerste spel niet doorgaan. Maar de stoelendans voor ponyberijders werd een reuze succes. Het spel werd door de jeugdige deelnemers met zeer veel élan gespeeld, ook het tal rijke publiek beleefde erg veel ple zier aan het schouwspel. De organisatoren waren dan ook zeer tevreden over het uitstekend geslaagde feest en men hoopt vol gend jaar op dezelfde wijze verder tc gaan. ZIERIKZEE, 20-2. Het lijkt er op dat de op Schouwen-Duiveland van vele gelegenheden bekende vo- caliste van - voornamelijk - volks liedjes het meer en meer gaat ma ken. Mevr. Corrie Kort-van Meurs, eenmaal ontdekt door de befaamde Marie Cecile Moerdyk, heeft name lijk dezer dagen haar kans gekregen by het Ned. Rode Kruis. Op free lance basis gaat ze voor het Prinses Irenefonds van het Ned. Rode Kruis meewerken aan de verzorging van ontspanning in verzorgingstehuizen niet alleen in Zeeland maar ook in Brabant en in Zuid-Holland. Het prinses Irenefonds zorgt voor ontspannings- en amsusementssec- tor van het Rode Kruis. „Dit is bij zonder voldoening gevend werk", zo vindt mevrouw Kort, die reeds groot succes boekte met een eigen soort „one-woman-show" van twee maal drie kwartier in vei-zoi-gingstehuizen in Steenbex'gen en Breda. Bij haar optreden in Breda werd zij overigens min of meer ontdekt door een Rode Kx-uisfunctionax'is en dankzij de daax'bij verkx'egen goede beoox'deling, ingezet voor een toer- nee op free-lance basis. De zangex-es, die zichzelf op gitaar begeleidt, heeft intussen haar reper toire van volksliedjes voor deze ge legenheid uitgebreid met bekende liedjes uit vx'oeger dagen, onder an- dex-e van Davids en Witte, waarvoor de oudei'en bijzondei' veel waarde- X'ing hebben. Natuurlijk houdt ze haar eigen vaste programma voldoende op peil; er zyn immers, vooral nu met het zomerseizoen voor de deur, ook tal van andere gelegenheden waarop mevrouw Kort als een graag geziene en gehoorde gaste haar programma weer ten gehore zal kunnen bren gen. Corrie Kort-Van Meurs brengt eigen uitgebreid vocaal programma. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 21-2. Om tien uur heden-donderdagmorgen loeide de brandsirene over Zierikzee en amper enige minuten later rukte de Zierik- zeese brandweer met groot materieel uit naar de plaats van de brand: het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. De aanleiding voor deze brandmel ding was een begin van een schoor steenbrand, die was ontstaan in het schoox'steenkanaal van de vex'bran- dingsoven. Het snelle optx-eden van de brand weer, politie en ziekenhuisstaf gaf geen enkele aanleiding tot enige pa- Ontvangst ten genieentehuize te Nieuwerkerk DUIVELAND, 20-2. Maandag 25 februari a.s. brengt Zeeland's kom- missaris mr. J. van Aartsen een be zoek aan de gemeente Duiveland. Rond half drie in de middag wordt de kommissaris ontvangen ten ge meentehuize door het kollege van b. en w. en de leden van de gemeente raad. Hierna volgt een bespreking met de kommissaris. In de verdere loop van de middag zal mr. Van Aartsen bezoeken brengen aan het bedrijf Van Dijk Zn. te Sirjansland en de kaasmakerij van de heer Flik weert te Nieuwer- kei'k. Nadien volgt in het Hervormd Verenigingsgebouw te Oosterland een bespreking met de raadsleden. Het bezoek wordt afgerond met een maaltijd in de „Blauwe Keet". Voor mevr. Van Aartsen-Stap, die haar echtgenoot vergezeld is een apart pi'ogramma voox*bereid. Zij zal ZIERIKZEE Consulentschap voor Akkerbouw en Rundveehouderij Het Consulentschap voor de Ak kerbouw en Rundveehouderij te Goes, oi-ganiseert een voorlichtings avond over de snijmaisteelt op he den (dondei'dag) 21 februari in het „Huis van Nassau. De heer M. A. de Hond spreekt over „De rassenkeuze, de teelt van snijmais en de voeder kwaliteit van mais". BURGH Vogel- en Natuurwacht Op 1 maart a.s. wordt in ex-holel Bakker te Burgh de algemene ver gadering gehouden van de Natuur- en Vogelwacht. Op deze vergadering vindt bestuursverkiezing plaats. Af tredend en herkiesbaar zijn dc lie ren: W. Janse. F. Schoonakker, J. W. Eckhardt en F. Beekman. Ter voorziening in vakatures worden door het bestuur voorgesteld de heer en mevr. P. M. van Dalsen te Haam stede. voor leider van de jeugd vogel - wacht de heer A. J. Muller te Haam stede. Een lezing wordt gehouden door de heer P. M. van Dalsen. een bezoek brengen aan een bijeen komst in het dorpshuis, waar de be- jaaj'den van Duiveland aanwezig zijn. Verder zal zij in het Groene Kruis gebouw kontakten met de Ro de Kruis-Welfare-werksters. Men mag aannemen dat het ondex'havige bezoek het laatste officiële zal zijn van de kommissaris der koningin, in verband met zijn komend afscheid in het najaar. niek bij de patiënten, dit ondanks het feit dat de brand „ergens" in de schoorsteen een nogal flinke rook ontwikkeling tot gevolg had. De rook dx'ong ook enigszins door in de gan gen en ziekenkamers van het ge bouw. Enige minuten na de brandmelding was ook burgemeester Th. H. de Meester in het ziekenhuis aanwezig. Intussen kon'bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet worden ge concludeerd dat de brand was be dwongen. Integendeel: de brandweer bleef vrijwel de gehele morgen ge concentreerd in de dix-ekte nabijheid van de schoox'steen eix verbrandings oven, want het bleek niet een-twee drie mogelijk de bx-andhaard op te spoi'en. Daarbij bleef de rookontwik keling doorgaan, zij het in duidelijk mindere mate. Het onderzoek wordt uiteraard met de nodige mankracht uiterst nauw keurig voortgezet. Over de afloop cn de oorzaak is op dit moment echter nog geen enkele zekerheid. Ook de politie waakt over de gang van zaken rond de brand in het zie- keixhuis, waar overigens alles, zoals op een „gewone" dag, normaal volop in „bedryf" is. Landbouwvereniging „C et C" HAAMSTEDE, 18-2. Op dc jong ste vergadering van dc Landbouw vereniging „C ct C", onder voorzit terschap van dc heer W. P. de Vrie- ze, zun nog verschillende belangrijke zaken aan de orde gekomen. Uit het financieel jaarverslag van de penningmeester de heer J. Lek- kerkex'k bleek dat er in het afgelo pen boekjaar een nadelig saldo werd geboekt. Namens de financiële com missie bi'acht de heer Th. Beije ver slag uit waai'bij hij adviseerde tot goedkeuring van de rekening over te gaan. De penningmeester werd hierop door de voox'zitter decharge verleend. De beide periodiek aftre dende 'b'esluursleden de heren J. C. de Feiter en J. J. Dalebout werden herbenoemd. In plaats van de heer J. J. Steur, die zich niet meer her kiesbaar stelde, werd de heer Th. Beije benoemd. De voorzitter sprak woorden van dank tot de heer Steur die al een halve eeuw aktief lid van de vereniging is waarvan 20-jaar als bestuurslid. Zover hem bekend is heeft de heer Steur nog nooit een vergadering gemist. De oud-voorzit ter de heer M. O. Ilanse sprak woor den van dank lot de heer Steur voor dc steun welke hij bij het uitoefenen van verschillende taken steeds hccTt mogen onder vinden. De heer Steur heeft een veelzijdig kennis van zaken waardoor men altijd bij hem terecht kon. De heer Steur dankte de voor zitter en de heer Hansc voor dc lot hem gesproken woorden waarbij* hij op merkte dat er in deze halve eeuw pok in de struktuur van dc vereniging wel veranderingen zijn gekomen - Dank bracht hij aan dc leden voor hel vertrouwen dal h\j gedurende de 20-jaar dat hij deel van het bestuur uitmaakte heeft mogen genieten. Als lid van de kascommissie werd benoemd de heer J. v d. Zande en als plaatsvervangendlid de heer J. Steur. Door de heer Joh. v. d. Slikke Czn. werd hiex-na een serie fx-aaie kleurendia's vertoond van een van de grootste veemesterijen uit de we reld in de staat Colorado in Amerika waar hij gedui'ende enige tijd werk zaam is geweest. Op dit bedrijf dal in 1.930 door de heer Montfort werd gesticht worden zo'n 225.000 stuks vee afgemest. Dit vee wordt aange kocht door eigen veekopers welke in vaste dienst zijn. Op 1000 stuks vee heeft men 1 man in dienst. Veeartsen Op dit bedrijf zijn verder drie vas te veeartsen in dienst, terwijl eigen slagerijen voor het eindprodukten zorgen. Uit de vertoonde dia's cn het hierbij door de heer v. d. Slikke ge- gegeven kommentaar konden dc aanwezigen een duidelijk beeld krij gen van de werkzaamheden op een dergelijk gigantisch bedrijf Door de heer M. J. Landegcnl werden een aantal kleuren dia's ver toond van een landbouwbedrijf van 5000 ha in dc staat Idaho in Amerika waar hij gedurende anderhalfjaar verbleef. Dit bedrijf is in de laatste II jaar in cultuur gebracht door bc- vlociing uit een 500 voet lager ge legen rivier en aangebrachte kana len. In dit gebied kent men grote temperatuur verschillen w aardoor ly'.v. hel gras maar 2 3 weken groen is. Aan het slot dankte de voorzitter de horen v. d. Slikke en Landegcnl voor het vertonen van hun dia's en het voor hen daarbij geleverde kom mentaar. Als blijk van waardering bood hij beide heren een boekenbon aan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3