Raadsleden Duiv eland allen achter rampenplan gemeente j] Intermeubel katalogus intermeubel MONDRAGON ZIERIKZEE Cinema-menu AGENDA ALGEMENE LEDENVERGADERING WEEGBRUGVERENIGING „EVEN BUITEN" Er komt een rampenregeling voor geheel Schouwen-Duiveland Uitwisseling" van gesneuvelden john kffik Wayne Douglas ™War STREEKNIEUWS 2 Telefonische waarschuwing bij hoge vloeden Advertentie DUIVELAND. 20-2. In de gehou den raadsvergadering van Duive- land, onder voorzitterschap van bur gemeester De Kam, kwam uitvoerig ter sprake het ingevoerde waar schuwingssysteem voor de inwoners van de polders bjj extreem hoge wa terstanden. De voorzitter maakte van deze gelegenheid gebruik de Ooster- scheldeproblemen ter sprake te bren gen. „Het is de laatste maanden ge bleken dat we ons niet veilig kun nen voelen", aldus de voorzitter. „Vandaar dat er een plan werd ont worpen de bewoners van de polders snel te kunnen waarschuwen". De hoge waterstanden en de dijk- val van enige weken gelegen schep ten een bittere noodzaak voor het maken van dit rampenplan, waarbij het waarschuwingssysteem de eerste fase vormt. „Hoe men uit waterstaatsoogpunt het ook bekijkt, we mogen redelij kerwijze van de overheid eisen dat, wanneer een ander systeem dan de afsluiting van de Oosterschelde (waar we volkomen achterstaan) wordt gekozen, de uitvoering van die werken dan niet langer mag du ren dan 't tijdstip, waarop de Ooster schelde zou zijn afgesloten en even effectief zal werken, met andere woorden: „Dat ook de veiligheid van dit schiereiland met zijn bewoners volkomen gewaarborgd zijn". Aldus de woorden van dc voorzitter De heer Romeijn was blij met 't sy steem dat de gemeente, als eerste op het schiereiland heeft ontworpen. „We leven nu eenmaal op een ge vaarlijk eiland", aldus de heer Ro meijn, die toch ook wel practische bezwaren zag in het alarmplan van de gemeente, dat bestaat uit het per telefoon de mensen wakker te bellen. „Wanneer je nu geen gehoor krijgt" zo zei hij „wat moet je dan doen" Zoals het nu is worden er 12" per sonen ingesteld om de 220 gezinnen in de polder telefonisch te waarschu wen, dat is dus per persoon 18 ge zinnen. Ieder persoon, die opbellen gaat, krijgt een lijst van de 18 ge zinnen die hij op moet roepen. De heer Romeijn zou overigens ook geen beter systeem uit kunnen denken. De heer Bakker zei erg blij met het systeem te zijn, al kon hij het niet verhelen te zeggen, dat uit er varingen van de vorige watersnood de ondergrondse telefoonkabels het meest vlug laten afweten. De heer Stoutjesdijk vroeg zich'af wat te doen als de telefoon kapot is of overbelast, of dat men de mensen niet wakker weet te krijgen. Dan kun je toch in het laatste geval niet blijven bellen". Hiervoor wist de raadsvoorzitter ook geen antwoord. „We weten geen ander plan" zo was zijn commentaar Uitwerking Hierna volgde nog verdere bespre kingen omtrent het waarschuwings systeem dat als volgt is samenge steld: 1. Direct na onvangst van het telegram „uitgebreide dijkbewaking" stelt de burgemeester, die wethouders en de gemeentesecretaris hiervan in kennis, en hij kan de wethouders verzoeken zo spoedig mogelijk naar het gemeentehuis te komen. 2. De secretaris begeeft zich naar het ge meentehuis nadat hij de heer Hamer heeft gewaarschuwd, die zich even eens naar de secretaris b'egeeft. 3. Advertentie Gratis verkrijgbaar: de nieuwe boordevol nieuwe woonideeën Bij opsturen 90 cent porto kosten bijsluiten meelstraat 31 zierikzee Demonstraties binnen stadhuis mogen EINDHOVEN. 20-2. B. en w. van 's Hertogenbosch hebben besloten voortaan toestemming te geven voor demonstraties in het stadhuis ter ge legenheid van vergaderingen van de gemeenteraad of raadskommissies. Bindende voorwaarde is echter dal dergelijke demonstraties die een half uur voor de aanvang van de verga dering gehouden kunnen worden in de benedenhal van het stadhuis 24 uur tevoren zijn aangekondigd. B. en w. hebben toegezegd in voorko mende gevallen voor een mikrofoon en een versterkersinstallatie te zul len zorgen. De heer Hamer verwittigt de amb tenaren Holm, Waasdorp en nicj. Boogaart, en de 7 daartoe aangewe zen leden van de raad, van de situ atie, met verzoek zich gereed te hou den om na eerste aanzegging te be ginnen met telefonische waarschu wingen. 4. De ambtenaren Colïi en mevr. Flikweert worden ingelicht door de gemeentebode, waarbij men wordt verzocht zich gereed te hou den om na eerste aanzegging naar het gemeentehuis te komen. 5. Zo dra door de hoge waterstand een dreigende situatie ontstaat of wordt vei'wacht, worden de inwoners van de polders hiervan telefonisch in kennis gesteld. Het tijdstip waarop de waarschuwing wordt gegeven ligt ter beoordeling door de burge meester. 6. Indien de burgemeester heeft besloten de waarschuwing te doen ingaan stelt de heer Hamer de onder 3 genoemde ambtenaren en raadsleden daarvan in kennis. 7. De gemeentebode verzoekt de onder 4 genoemde ambtenaren zich onmid dellijk naar het gemeentehuis te be geven. 8. De onder 3 en 4 genoemde personen stellen de inwoners voor komende op de reeds in hun bezit zijnde lijst, telefonisch van de ge vaarlijke situatie op de hoogte. 9. Zodra het gevaar is geweken, zulks ter beoordeling van de burgemeester worden de getroffen maatregelen in getrokken. Alle raadsleden stonden éénparig achter deze maatregelen, die de 'eer ste fase weergeeft van het waar schuwingssysteem Rondvraag In de rondvraag informeerde de heer Romeijn naar de mogelijkheid het scheepsslopersbedrijf Van der Marél te Viane, die tijdens de laat ste hoge waterstand voor ongeveer f 64.500.- schade leed aan werktui gen, gereedschappen etc. aan schade vergoeding te helpen. Men kan trachten hiervoor een' oplossing te vinden, want op Bruïnfsse is ook een dergelijke actie óp touw gezet, al dus de heer Romeijn. Er is van het grote genoemde bedrag slechtsf 8.000 door verzekering gedekt. De heef Romeijn zei verder zeer ontdaan te zijn geweest van het persbericht dat de commissie Klaasesz zou hebben geadviseerd de Oosterschelde niet helemaal af te sluiten, en er een vloeddrempel in te leggen. Hij had de heer Klaasesz direct opgebeld, en vernam toen tot zijn opluchting dat het bericht volkomen uit de lucht gegrepen was. De heer Klaasesz had gezegd de ongerustheid van de be volking van het schiereiland goed te kunnen begrijpen. De heer op 't Hof (AR) suggereerde via de gemeente het waterschapsbe stuur van Schouwen-Duiveland van haar erkentelijkheid blijk te geven voor alles wat het in het belang van de bevolking verricht wordt. Hij was daar enige tijd geleden achter geko men en ook de andere raadsleden stelden zich enbloc achter deze sug gestie. De heer Stouten (SGP) wees op het feit dat er ook in onze gemeen te zeer veel vreemde mensen komen wonen. Het was hem opgevallen dat er veel dierenliefhebbers onder zijn die een hond houden. Hij heeft zich wel eens afgevraagd: zouden deze mensen hun hond wel aangeven in de hondenbelasting. De voorzitter zei een onderzoek toe. De heer Van Klinken (SGP) wees enige verkochte percelen grond aan in Nieuwerkerk die er desolaat bijliggen, doordat de kopers er niets aan doen. Er zijn percelen die voor duiven een waar eldorado zijn, "waardoor deze dieren en ook fazanten, veel schade veroor zaken in de nabijheid. Verder wees dezelfde spreker op wateroverlast in de Schoolstraat te Nieuwerkerk vooral op de plaats waar men een bungalow gaat bouwen voor de heer Bal. Tenslotte wees de heer Stoutjes dijk op de slechte toestand van het gedeelte weg langs het café van de heer Elmendorp, het stukje voorma lige straatweg, dat grote gaten ver toond, wat vooral bij het vele natte weer bijzonder lastig is. Grote vracht -auto's passeren hierover naar het parkeerterrein van het café, waar door de situatie niet gunstiger wordt. Een verbod om hierover te rijden zou misschien wel gunstig effect sor teren. Verder wees de heer Stoutjesdijk nog op een stukje straat in de Steen- grachtstraat in Oosterland, dat vol gens het kadaster pp grond, behoren de aan C. Zwager zijn gelegd. Dit zal worden onderzocht. TEL AVIV Bij de contrlepost Kan- tara-Belouza a|ijn de lijken terugge geven van acht Israëlische militairen die tijdens de oktoberoorlog aan de Bar-Lev-linie waren gesneuveld, al dus een militair communique van woensdag. Tegelijkertijd zjjn de lij ken van 36 gesneuvelde Egyptenaren aan de Egyptische strijdkrachten overgedragen. Poelprijs voor mijnwerker LONDEN, 20-2. De 32-jarige me vrouw Nell Fletcher in Furnace aan cle oevers van Loch Fyne heeft de hoofdprijs van de Britse voetbalpoel gewonnen - 680.697 pond (ongeveer 4 miljoen). Haar man is mijnwer ker. Het is de hoogste prijs die ooit door de Britse toto is uitbetaald. Hotel - Restaurant - Bioscoop Concert zaal - Telefoon (01110) 2670 Hedenavond en a.s. zaiterdaigavond m TECHNICOLOR PANAVISION 1 Aanvang: 20.00 uur Profiteert u dan van ons speciale CINEMA-MENU 1 15,— (incl. bios coop). Kop russische vleessoep Uitgebreide vleesfóndue met gemengde sla en frites Coupe vruchtensalade Onze keuken is vanaf 5 uur geopend, de hoofdfilm begint om half negen. U heeft dus rustig de tijd om van het menu te genieten! Duivelandse landbouwers bezochten USA OOSTERLAND, 20-2. De weeg- brügvéreniging „Even Buiten" hield ledenvergadering in het café „De Pleisterplaats", onder voorzitter schap van de heer H. J. vah de Zan- de. Het deed de voorzitter bijzonder goed dat de opkomst weer zo su bliem was. In het bijzonder verwel komde hij de oud-voorzitter van de vereniging, de heer M. J. Zeijler. In het opehingswoord gaf de voor zitter een kort overzicht van de re sultaten van de weegbrug over het afgesloten boekjaar, die weer uit zonderlijk goed waren. Er kan zelfs in het afgelopen jaar van een record omzet gewaagd worden, met ruim 107.000.000 kg. Problemen hebben zich niet voorgedaan. Door de grote omzet kon het weegloon van f 0,40 per ton gehandhaafd blijven. Verheugd is het dat zelfs een be hoorlijk voordelig saldo uit de bus gekomen is. Van buiten heteigen rayon wordt graag gebruik gemaakt van de brug, deels door de goede ligging, en in niet mindere mate door de goede service van de weger, de heer Jac. Beije. De gewogen produkten Deze gaf als weger en administra teur, rekening en verantwoording over het afgesloten boekjaar 1973. Hij gaf een overzicht van het gewo gen, waaruit bleek dat dit bedroeg 107.146.866 kg t.w.; 64.093.878 kg aardappelen; 28.681.286 kg uien; 7.204.834 kg hooi en stro; 1.883.270 kg graan en peulvruchten; 873.890 kg wijnpeen; 1.139.545 kg knolselde rij; 94.150 kg kippen; 417.930 kg ijzer; 140.000 kg hout; 267.900 kg glucose; 36.720 kg papier; 91.320 kg accu's; 51.160 kg mest; 61.740 kg vlas; 60.220 kg motor; 71.250 kg ambtelijke we gingen; 348.940 kg witlof; 12.500 kg zuurstof; 156.520 kg natuursteen; 396.808 kg bieten; 8.310 kg zakken; 17.750 kg bietenb:lad; 11.440 kg ap- pelpulp; 466.570 kg asfalt; 6.500 kg radijs; 143.740 kg meel; 278.345 kg zaden; 5.000 kg frisdranken; 6.180 kg inboedel, 1600 kg konijnen en 68.460 appels, verder varkens 7 stuks, runderen 33 stuks, wagens 6 stuks, auto's 1 en één boot. De exploitaitierekening sloot met een voordelig saldo van f 5701,88. De .bescheiden waren nagezien door de heren W. Biemont, J. van der Maas en J. Nikerk en. in. orde bevonden. De vergadering besloot een deel van de winst te bestemmen voor reserve ring. Dé voorzitter zeide heer Beije dank vpor zijn accuraat beheer na mens de vergadering. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing werd de heer W. bij de .Vaate herkozen, in de comm. van.jtoezicht, de heer "W. Biemont was aftredend en niet her kiesbaar voor., hem werd gekozen de heer. W. van der-Havé Fr. z, terwijl als plaatsvervangend lid werd aan gewezen-de heer Jac..van 't Hoff Mz Bij de verdere voorkomende zaken kwam de inlevering en uitgifte van aandelen ter sprake. Na het huis houdelijke gedeelte van deze verga dering deed de voorzitter, de heer H. J. van de Zande, verslag van zijn reis naar Midden-Amerika, gemaakt met de heer F. Kik in de maand no- vember-december van het vorig jaar. Hoogtepunten van deze reis waren een bezoek aan een oom van de heer Kik in Arkansas, de heer prof. dr. M. C. Kik, rustend hoogleraar aan de landbouwhogeschool aldaar. Dc echtgenote van prof. Kik was des tijds nog werkzaam als onderwijze res aan de Openb. Lagere Schoool in Oosterland, waarbij Van de Zande 53 jaar geléden één van haar leer lingen was. Gedurende déze reis hebben de heren Van de Zande en Kik enige dagen doorgebracht ten huize van de familie Bolle en ,de Reus in Ca nada, oud-Oosterlanders en de Reus, oud-Nieuwerkerker. De heer Van de Zande was zeer onder de indruk ge komen van alles op deze reis mee gemaakt en gezien, en het verslag van zijn wederwaardigheden viel zeer bij de aanwezigen in de smaak. Doordat de heer Matthee een filmpje draaide van het bedrijf van de fa. Bolle in Canada, konden de aanwezigen visueel genieten van het geeii daar wordt geproduceerd. Een broer van de „Bollen" uit Ca nada, de hier wonende Koos Bolle, Bespreking- te Bruinisse BRUINISSE, 2Ó-2. Te Bruinisse werd in het dorpshuis con wat men noemde „uitvoerige bespreking" ge houden. wat men zal moeten doen, bij het optreden van een ramp. Ilct initiatief tot deze bespreking nam burgemeester G. Hokken en aanleiding daartoe vormden de stor men van 13 en 14 december, die met hoog water gepaard gingen. Het was absoluut niet de bedoeling een be schuldigende .vinger uit te steken naar wat of wie dan ook, geen be hoefte was er om een instantie aan te wijzen, die gefaald zou hebben. Dc vergadering was niet openbaar, maar na afloop heeft een voorlopig comité bestaande uit de heren Huis- ken, hoofd van de sektie civiele ver dediging van het kabinet van de Commissaris der Koningin, evenals de heer Van der Heijden, chef ka binet van de Commissaris der Ko ningin. burgemeester G. Hokken van Bruinisse. de heer A. M. Geluk, dijk graaf van het waterschap Schouwen- Duiveland, J. dc Boer. hoofd B.B. Zeeland en J. van Ast eveneens van de B.B.-Zeeland do pers te woord geslaan. Deze heren vertegenwoordigen een veel grotere groep van waterschaps mensen, ambtenaren Rijks- en Pro vinciale Waterstaat, secretarissen en hoofden van dienst van gemeente werken. die 's morgens had verga derd. Het hoofdthema van de bespreking was de veiligheid van de bevolking en wat moet gebeuren bij een ka- lamiteit. De bespreking resulteerde in het in het leven roepen van een werk groep (secretaris de lieer J. J. de Boer. hoofd B.B., drie gemeentese cretarissen (B. de Groot,Bruinisse; J. de Jonge, Wcsterschouwen; E. Sinck, Zierikzee) en vertegenwoor digers van het waterschap. Bij een kalamitcit wordt niet al leen aan een stormramp of een dijk- val (water) gedacht, maar ook een ongeluk met het transport van ge vaarlijke stoffen over de weg. een scheepsbolsing, of scheepsramp waarbij giftige stoffen vrij komen enz. Op korte termijn zal hiervoor een regeling moeten komen, geen stuk van lange adem. De regeling geldt voor alle gemeenten op Schou wen-Duiveland. Geen paniek De heer Geluk zei dat het de be doeling is samen onder het oog te zien bepaalde zaken te regelen als het moet. Van paiek in welke vorm ook is geen sprake. Op vragen werd geantwoord dat er geen sprake is. dat er lot heden niets aan de coördinatie van de ram penbestrijding is gedaan, integendeel het kabinet van dc Commissaris der Koningin was en is er druk mee bezig. Er is een raamregeling, maar er blijven altijd risiko's en om ook die zo goed mogelijk op te vangen is samenspreking altijd nuttig. De heer De Boer repeteerde nog eens wat er in 20 jaar zoal is gedaan: de vredesrampenregeling, de alarm centrale enz. De B.B. wordt nu van passief (doorgeven van diverse mel dingen) misschien wat aktiever bij de rampenbestrijding betrokken. die ook in Canada verschillende ja ren-vertoefde, gaf eèn toelichting op de film. Namens de ver. dankte de voorzitter de heer Bolle voor zijn toelichting" en de heer Matthee voqr de vertoning van de film. Hij deelde voorts nog mee betreffende de reis naar de USA, dat het streekblad „De Arkansas Times" een verslag aan zijn lezers doorgaf van het bezoek van. de twee Hollandse boeren aan die streek. Zeeuwse prijs voor kunsten en wetenschappen 1974 De Zeeuwse prijs voor kunsten en wetenschap 1974 zal op dinsdag 5 maart a.s. in de Statenzaal worden uitgereikt aan mevr. E. J. van den Broecke-de Man te Vlissingen. ZIERIKZEE Belastingdienst geeft inlichtingen De inspecteur der directe belastin gen te Zierikzee, Oude Haven 54 is voornemens om buiten de normale openingsuren van de inspectie op de werkdagen van 8.00-12.15 en 13.00- 17.00 uur ook gedurende de periode van 25 februari t/m 12 april a.s. uit sluitend op de donderdagavond van 19.00-21.00 uur de inspectie open te stellen voor het verkrijgen van in lichtingen ten behoeve van de in vulling van de aangiftebiljetten in komstenbelasting en premieheffing 1973 en/of de vermogensaangifte 1974, zulks mede in verband met de wijzigingen welke met ingang van 1973 zowel in de diverse wetten als in de te bezigen formulieren zijn aangebracht. Kandidatenlijst K.V.P. Onder voorzitterschap van de heer A. L. van Geesbergen hield de K.V.P. te Zierikzee dinsdagavond jl. in het „Huis van Nassau" een alge mene ledenvergadering. Tijdens dc vergadering werd kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen samengesteld, en ziet er als volgt uit: 1. B. J. M. Leijdekker; 2. L. S. P. van Velthoven; 3. mevr. M. J. Simmers-Kloote; 4. D. Dokman; 5. L. M. A. Nijssen; 6. P. R. M. vah der Sneppen. Examens E.H.B.O. Dinsdag jl. werden in het Her vormd Verenigingsgebouw alhier examens E.H.B.O. afgenomen. De kandidaten waren opgeleid tijdens kursussen die de afgelopen winter werden gegeven door het Rode Kruis, afdeling Zierikzee. Als examinator trad op dc heer J. W. F. Loubert. chirurg. De examens vonden plaats in aanwezigheid van de kolonnekomandant de heer C. M. van Hoorn, arts; de lessen werden gegeven door mevrouw L. v. d. Sluis -bij de Van te, theorie en do heren B. C. v. d. Kloot en H. B. Lokorse, praktijk. De geslaagden zijn: te Zierikzee: Y. T. A. M. Assen-Knippen, S. Bil. M. J. Boot-v. d. Sluis. S. Filius-Zwo- mcr. Wa. Fa. Hage, M. J. Lcgemate- v. d. Sluis, G. de Meulmecster. A. H. Saman-Ymkcr. L. G. Schneiders- Kramer. G. A. M. Verhoeven. Ca. M. J. v. d. Wekken; te Oosterland: M. v. d. Berge-de Vos. Ma. G. Bouw man; te Kerkwerve: L. J. Boot-de Bakker: te Nieuwerkerk: M. R. Ge luk. J. M. de Valk. Donderdag 21 februiari Zierikzee Hcrv. verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep „Wees een Ze gen". van Nassau. 19.30 uur, voor lichting:^.. T""1 snijmaisteelt. Haamstede Herv. kerk, 14.00 uur, jaarvergade ring Ver. van Huisvrouwen, afdeling W ester schouwen. Rencsse Dorpshuis, 19.30 uur,' openbare Such- ting Samenlevingsopbouw. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, Rode Kruisfilmavond matinee (jeugd) en avondvoorstelling Oosterland Herv. Verenigingsgebouw. 20.00 uur. filmbijeenkomst Rode Kruis; 16.00 uur voor de jeugd. Vrijdag 22 februari Zierikzee Centrale Werkplaats. Bridgedrige Lions Club, 19.45 uur. Hotel van Oppen, 20.00 uur, voor drachtsavond Vrijmetselarij. Burgh Hotel Stout, 19.30 uur, vergadering varkenshoudersvereniging „De Op- gaande Zon". Renesse Hotel Broekhoven, 19.30 uur, Lucfór et Emergo. Scharend ijke/Ellemcet Herv. Jeugdgebouw, feestavond ZSC '62. Scharendyke Raadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad Middenschouwen. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, carna valsavond. Dreischor Dorpshuis, 19.30 uur, verkeerskwis. Noordgouwe Filmvertoning 5 september-comité, Mr. de Rooshuis, Noordgouwe, aan vang 20.00 uur. Oosterland Hervormd verenigingsgebouw, 20.00 uur, carnavalsavond. Chr. school. 19.00 uur, ouderavond. Zaterdag 23 februari Dreischor Café „De Drie Schapen". 14.00 uur, start „carnavalsoptocht". Oude Tonge Herv. kerk, 20.00 uur, orgelconcert. Maandag 25 februari Zierikzee Zaal Geref. kerk, 19.30 uur. Ver. Chr. Onderwijs. Dinsdag 26 februari Zierikzee 's Landskamer, Havenpark 40. 20.00 uur," cursus streekgeschiedenis. Haamstede Geref. kerk, 20.00 uur, kookdemon stratie Ver. van Huisvrouwen, afde ling Westerschomven, Dreischor Café „De Drie Schapen 19.30 uur. jaarvergadering Crescendo. Ouwerkerk Dorpshuis Ouwerkerk, 19.30 uur, af deling Duiveland Plattelandsvrou wen Bond. Woensdag 27 februari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. 20.00 uur, afdeling C.P.V. Stadhuis. Vergadering gemeenteraad. 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". 20.00 uur, afde ling Noordgouwe e.o. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Donderdag 28 februari Zierikzee Aula Prof. Zeemanlyceum, Manhuis straat, 20.00 uur, voordracht over ei gen werk door Marga Minco (ZVU). Vrijdag 1 maart Haamstede „De Sèhutse". Leerkrnchtenbijeon- komst Z.L.M. 9.30 uur v.m, Bruinisse Zaal Geref. Kerk. 20.00 uur. Vrou- wcnwereldgebedsdng. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaale (01110) 2938 J. P. Jongjchaap (01110) 2416 Adverlenliei: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Vergadering gemeenteraad Op woensdag 27 februari verga dert de gemeenteraad onder voor zitterschap van burgemeester Th. H. de Meester. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2