Koffie MAXIMUMSNELHEID IN NEDERLAND BLIJFT GRANAAT IN BOOM TE DREISCHOR Goudmerk ■■//zóóó'n [^a^jgidee j Een lawine van Tweede Kamer Parijs wil Barbie moties in Tragiek in de dierentuin Relikt uit oorlog Rampenregeling voor Schouwen-Duiveland DE E COURANT Maximumsnelheid in West-Duitsland DEN HAAG, 20-2. - In Nederland blijft de bepaling over de maximum-snelheid van kracht. Dat zal ge ruime tijd duren. Aldus heeft minister Westerterp van verkeer en waterstaat woensdagmiddag in de Tweede Kamer gezegd tijdens het voortgezette debat over zijn begroting-1974. Vanuit de Kamer was gevraagd of de beslissing in ons land genomen over de maximum-snelheid, niet op losse schroeven komt te staan, nu in West- Duitsland overwogen wordt óf de maximum-snelheid af te schaffen óf die 'snelheid tot 120 km per uur te verhogen. „Nederland heeft een eigen verant woordelijkheid. "Wij gaan geen ver anderingen aanbrengen omdat een buurland iets anders gaat beslissen", zei de bewindsman. „Wij gingen op de maximum-snelheid over met met oog op de verkeersveiligheid". Advertentie bonen of snelfiltermaling vacuum verpakt pak 250 gram 179 Financiële gevolgen van de oliecrisis DEN HAAG, 20-2. Voor het me rendeel als gevolg van de ver- bruiksbeperking in verband met de oliekrisis heeft de rijksoverheid on geveer f 30 miljoen minder ontvan gen dan was geraamd in de Miljoe nennota 1974. Aan olie-accijns werd f 45 miljoen minder ontvangen. Aan motorrijtuigenbelasting werd daar entegen f 50 miljoen meer ontvan gen, dit ten dele als gevolg van de impuls die de benzinedistributie heeft gegeven aan de aangiften in de laat ste maanden van het vorige jaar. Minister Westerterp zei niet veel te voelen voor de gedachte van de KVP-er ir. Cornelissen om te komen tot een nationale verkeersveilig- heidsconferentie. „Een eenmalige conferentie is niet voldoende. Vandaar dat de opzet gereed is voor geïnstitutionaliseerd overleg tussen de meest-betrokken departe menten, provincies, gemeenten en organisaties. De eerste opdracht voor dat over leg is het opstellen van een beleids plan voor de verkeersveiligheid". Schiphol-liju De beslissing van de regering om het groene licht te geven voor de aanleg van de Schiphollijn wordt uitgevoerd. Er treedt geen vertraging op, aldus minister Westerterp. Welis waar vindt nog overleg plaats'over het tracé in Amsterdam en over de finaciering en de exploitatie, maar dat heeft geen vertragende invloed. ROTTERDAM, 20-2. De Rotter damse Diergaarde Blijdorp heeft een gevoelig verlies geleden. Kort nadat de zee-olifant „Cornelia" een kind ter wereld had gebracht overleed de baby. Zes uur na de geboorte stierf „Cornelia" zelf aan een aangeboren hartkwaal. „Cornelia" kwam in maai-t 1972 in Blijdorp en was een geschenk van de Vereniging Vrienden van Blij dorp. Zee-olifanten behoren tot de grootste van alle robben en leven o.a. in Zuid-Amerika (Falkland ei landen). DEN HAAG, 20-2. Zesentwintig moties, ingediend tijdens het debat over de begroting van verkeer en waterstaat, ontlokten de Antirevo lutionair Schakel woensdag de vraag of de kamer zichzelf nog wel serieus neemt. De motie is in zijn ogen na melijk een zwaarwegend wapen. Men beklaagt zich er over dat de regering nogal eens een motie naast zich neerlegt, maar als er zo'n twin tig a dertig worden ingediend is hier Advertentie Bezoekt, óók op zondagen: Hotel „Haamstede-Station" (tevens slijterij); tel. 01115-1485 Restaurant „De Val" Zierikzee; tei. 01110-3208 Speciale visschotels Pannekoeken 2,25/2,50 Winterschotels 5,75 Toerist-menu 9,50 Verse koffie 0,95 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De geschiedkundige is een achterstevoren gekeerde pro feet. Schlegel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakieur: M. J. Bij de Vaafe. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Donderdag 21 februari 1974 130ste jaargang Nr. 21442 DREISCHOR, 20-2. - Timmerbedrijf en houtzagerij Beuzenberg te Dreischor kreeg een lading bout toege stuurd, waarin driftig de zaag werd gezet. Het is allemaal goed afgelopen, want in de holte van één der stammen bleek een scherpe brisautgranaal opgesloten, die de cirkelzaag wellicht niet had over leefd, met alle te vrezen gevolgen van dien. De heer Beuzenberg ontdekte liet gevaarlijk voorwerp tijdig en daar is hij uiteraard blij genoeg 0111. Juist omdat dc stam hol was, betastte de heer Beuzenberg dc stam van binnen en stuitte op rul cn vermolmd hout, waarin dc granaat verborgen zat. Hij wist het projekticl zonder ongelukken uit dc boom te halen, borg het veilig op, voorzover dat kan en waarschuwde de autoriteiten. Een granaat in een boom is een levend en gevaarlijk relikt uit oor logstijd. Dat klopt in dit geval won derwel. wan de partij bomen, waar van de granaat-boom er één was, stamt uit Noord-Brabant en daar is als bekend zowel in 1940 als bij de bevrijding in 1945 hard gevochten. Verminkte bomen Oude foto's van kort na de kapi- tulatic laten met name vaak wegen zien, waarlangs bomen staan, die of geheel in flarden waren geschoten, dan wel ernstig waren verminkt door granaatvuur. Er waren bomen bij. die weliswaar zwaar hadden ge leden, maar het toch nog klaarden, in leven te blijven. Zo'n boom moet die van Dreischor zijn. Tot aan de kap tientallen jaren later, is een destijds ingedrongen granaat in dc hol(ler) wordende stam blijven zitten, tot dat de Drei- schorse houtzager hem vond. WAARIN OPGENOMEN De bewindsman zei zich gestoten te hebben aan de opmerking van dr. Drees (DS '70), dat de regering on juiste informatie zou hebben ver strekt door in de regeringsverklaring van vorig jaar mei te spreken over beslissingen inzake de Schiphollijn, terwijl nu gebleken zou zijn dat nog veel zich in de overlegsfeer bevindt. PARIJS, 20-2. De Franse regering heeft Paraguay om uitlevering van de voormalige gestapochef van Lyon, Klaus-Altmann-Barbie, verzocht. Zij heeft „een scherp protest geuit tegen regeringen die deze oorlogsmisdadi ger opnemen". Barbie zou inmiddels naar Boli- vië zijn teruggekeerd. Pleidooi voor trekvogels DEN HAAG, 20-2. Staatssekretaris Brinkhorst van buitenlandse zaken zal tijdens zijn komend bezoek aan Italië de kwestie van de massale uitroeiing van trekvogels in dat land aan de orde stellen. Na terug keer van zijn bezoek zal de bewinds man de Tweede Kamer nadere me dedelingen verstrekken over zijn bevindingen. Een en ander blijkt uit het dinsdag gegeven antwoord op schriftelijke vragen van het Tweedé Kamerlid Terlouw (D'66). Landbouwer verongelukt VAALS, 20-2. In Vylen (gem. Vaals) is een landbouwer onder een gekantelde trekker terechtgekomen en op slag gedood. De man, de 58- jarige J. Janssen uit Vylen, reed met zijn trekker plus aanhanger een stei le helling af, toen de trekker kantel de. Twee jongens die achterop zaten, konden nog bijtijds van de trekker afspringen. Amsterdam krijgt Allendelaan AMSTERDAM, 20-2. B. en w. van Amsterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld aan de westoever, een weg die de tuinsteden Slotermeer en Osdorp met elkaar verbindt, de naam president Allendelaan te ge ven. Het komt b. en w. voor dat het gerechtvaardigd is in Amsterdam de nagedachtenis van de bij een staats greep tegen zijn regering om het le ven gekomen president van Chili blijvend te eren. toch sprake van „het uitlokken van misdrijf" Schakel plaatste b'ij dit verschijn sel nog enkele staatsrechtelijke kan tekeningen. Gaat de kamer niet op de stoel van de regering zitten als zij zich bijv. op voorhand uitspreekt over de NS-tarieven, zonder dat de beleidsbeslissing daarover genomen is, zo vroeg hij zich af. Zijn betoog weerhield D'66-woord- voerder dr. Imkamp er niet van la ter nog twee moties in te dienen. „Als de heer Schakel het tenminste goed vindt", zo luidde zijn toevoe ging. BONN, 20-2. Tegen de verwach ting in zullen in West-Duitsland de maximum-snelheden op autowegen (100 k mper uur) en overige wegen (80 km per uur) worden gehand haafd. Een vooi'stel van de minister van ekonomische zaken, Hans Friderichs, die november vorig jaar de maxi mum-snelheden had ingevoerd met het oog op de oliekrisis, is woensdag door het kabinet verworpen. Naar verluidt zal de maatregel tot mei worden gehandhaafd. Dan zal het ministerie van verkeer perma nente aanvullende maatregelen ne men. heer L. J. Klompe te Dreischor schonk een ooi het leven aan vier lammetjes. In menselijke termen vertaald betekent dat op het punt van zeldzaamheid een drieling. De schapen van de heer Klompe, waar van de ooi er één was, grazen op de eilanden in het Grevelingenmeer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking' Veel bewolking met plaatselijk regen of motregen, vooral later op de dag; matige tot krachtige zuidwestelijke wind; minimumtemperaturen onge veer 4 graden, maxima omstreeks 8 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gra den. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gra den. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 22 febr. Zon op 7.42, onder 18.06 Maan op 7.19, onder 18.50 Nieuwe maan: 22 febr. (6.34) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 22 febr. 3.42 16.02 9.23 21.28 Springtij: 24 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-2. Hel KNMI deelt mede: De afgelopen nacht daalde de temperatuur tijdens opklaringen in grote delen van Nederland nog tot 1 a 4 graden beneden het vriespunt. Voor deze opklaringen zorgde een rug van hoge luchtdruk die zich over ons land naar het zuiden ver plaatste. Intussen is de depressie ak- tiviteit op de oceaan toegenomen. Een front ervan bereikte in dc och tend ons land. Met zuidwestelijke winden wordt daarbij oceanische lucht aangevoerd waarin boven En geland temperaturen van 10 graden voorkomen. Deze lucht stroomt over ons land naar het zuidoosten uit en wordt vrijdag gevolgd door een nieuw oceaanfront, dat later op de dag regen kon brengen. Met deze ontwikkeling blijven de temperatu ren overdag box'en normaal terwijl ook de minima niet beneden 't vries punt komen: f i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1