Krijgt u al 5% rente op uw spaarboekje..? Rijkspostspaarbank De Fransen veroorzaken een krisis verdwenen verloofde 7 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER n Voor zo'n hoge rente moet u bij uw Nationale Spaarinstelling zijn: de Rijkspostspaarbank. 5% rente.dat is bijzonder gunstig voor spaargeld waarover u altijd direkt en zonder kosten kunt beschikken. L En dan nog die zekerheid: een RPS-boekje staat op naam. Zonder uw medewerking wordt niet aan een ander uitbetaald' er is dus ook geen risico bij verlies of diefstal. En het gemak: voor inleggen en opnemen kunt u terecht bij elk postkantoor of postagent schap. Tot f 4.000,- per 4 weken kunt u direkt opnemen. Grotere bedragen-op aan vraag-binnen enkele dagen. Het némen van zo'n handig RPS-boekje gaat ook al erg een voudig: u stort een bedrag bij een postkantoor of-agentschap en u krijgt het boekje meteen mee. uw nationale spaarinstelling Grote onrust in China? „Flitsen,!' uit het buitenland ZIERIkZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 1U februari 1974 Nr. 21441 Advertentie De energiekonferentie is stukgelo pen op de Franse houding, waarmee niet alleen de toch al gehavende Europese samenwerking een nieu we deuk kreeg, maar bovendien de relatie tussen de VS en Europa. Bei de zaken met konsekwenties die van een nog niet te voorziene akeligheid zyn- Het initiatief voor de konferentie kwam van de VS, die er overigens het minste belang bij hadden. De Amerikanen merken weliswaar ge ducht dat er een Arabische olieboy cot is, maar het is voor hen niet een zaak die niet is op te vangen. Presi dent Nixon heeft daarvoor trouwens al het apparaat op gang gebracht en als een land technisch in staat is bhuien afzienbare tijd onafhankelijk te zijn op energiegebied is het Ame rika. Het hoeft daarvoor niet eens - zoals Frankrijk ijverig doet - met allerlei olieleveranciers speciale kontrakten te sluiten. Kissinger heeft het doel van de konferentie vrij duidelijk uiteengezet en even eens waarom de VS er toch zo'n prijs op stellen. Het gaat namelijk niet al leen om energiezaken, maar omdat ide energie de basis is voor alle in dustrie om het vermogen van de in dustrielanden tot rpodutkie. En de voortbrengselen van de industrie zijn wat dat wereldhandel op gang houdt. Daarom is het niet van belang al-: leen om de eigen olieleveranties vei lig te stellen, het is evenzeer nodig internationaal maatregelen te nemen waardoor de wereldhandel niet in gevaar komt. Zou dit gebeuren dan zijn situaties denkbaar die te verge lijken zijn met de enorme wereld- krisis van de jaren dertig - een voorbeeld dat niet als bangmakerij werd gehanteerd: het is een nuchte re redenering van ekonomische mo gelijkheden. En eep dergelijke krisis houdt geen halt aan de grenzen van een land dat toevallig dan wel ro yaal in de olie zit. Ook de VS niet. En ook Frankrijk niet. Het grote doel van de konferentie is dus zeker niet een gezamenlijk front te maken tegen de olielanden - zoals Parijs suggereert - maar een studiegroep te vormen die samen LONDEN, 18-2. De diplomatieke correspondent van de Britse Daily Telegraph schrijft dat zich in de nacht van donderdag op vrijdag ver scheidene „hevige incidenten" heb ben voorgedaan in de industriestad Woehan, in Centraal-China. Volgens de journalist, die zegt zijn informaties te hebben gekregen van „buitenlandse toeristen" in het be trokken gebied, is de situatie in Woehan „uiterst gespannen". Koffieprijs omhoog AMSTERDAM, 18-2. Met ingang van 20 februari zal de consumenten prijs van koffie met vijf cent per pak van 250 gram worden verhoogd. De prijs van oploskof f ie wordt vijf cent per 50 gram pot duurder, zo heeft de vereniging van Nederlandse koffiebranders en theepakkers be kendgemaakt. De prijsverhoging houdt verband met de prijsstijging op de wereld- koffiemarkt. Met deze correctie ko men de koffieprijzen weer op het niveau van voor 10 oktober 1973 te liggen. De prijsverhoging vindt plaats na overleg met het ministerie van economische zaken. met de olieproducerende landen en de ontwikkelingslanden maatrege len voorbereidt om rampen te voor komen. Dat de verbruikslanden, de industrielanden dus, daarvoor bij eenkomen en een soort organisatie vormen is in deie zeker niet onge hoord - zoals Parijs wederom sug gereert - want ook de producerende landen hebben een verbond - de OPEC - zodat die twee organisaties plas een van de ontwikkelingslan den alle gesprekken in driepartijdig overleg kunnen voeren. De redelijk heid van de opzet is niet in geding en de Franse visie dat de oliever- bruikende landen geen blok mogen vormen om de leveranciers onder druk te zetten slaat nergens op: de klanten kunnen slechts pressie uit oefenen als ze macht hebben en dat hebben ze in oliezaken niet, integen deel. Vertroebelde verhouding Wat ook voor dergelijk overleg pleit en dat is ook bijvoorbeeld door een grote olieproducent als Saoedi- Arabië erkend, is dat ook de olie producerende landen er geen baat bij hebben de wereldekonomie te ontwrichten. Een aantal aspekten daarvan wordt al merkbaar: som mige ontwikkelingslanden komen door de stijging van de olieprijzen al in moeilijkheden en er moet hulp geboden worden die weloverwogen ggeorganiseerd zal moeten zijn om effekt te sorteren. Het nodige over leg is weer datzelfde driezijdige, waarover in Washington iverd ge praat. Een andere zaak is of het ei genlijke werk misschien niet beter in VN-verband uitgevoerd kan wor den en of eventueel de VN dege sprekken niet beter onder hun axis- niciën kunnen laten plaatsvinden. Maar dit zijn details waaraan men in Washington niet eens toegekomen is door de Franse tegenkanting. Wat men nu moet is niet zo dui delijk. In de VS is de eerste reaktie dat Europa, voor de zoveelste keer, de VS in de kou laat staan. Wel zijn de andere acht EEG-leden het net zo met Frankrijk oneens als de VS en Canada en Japan. Maar door de Franse houding valt met de EEG als geheel niet meer te praten. Als de Amerikanen met ergernis zien dat dus kennelijk de overgrote meerder heid in de EEG zijn wil niet kan doorzetten, hebben ze daar wel enige reden toe. Wat opnieuw in de VS ideeën aanwakkert om dan bijvoor beeld ook maar de Amerikaanse troepen uit Europa weg te halen, wat tussen haakjes ook iets is waar de Franse vrees voor hebben. Maar waarom zou de VS wel net jes en vriendelijk zijn jegens Europa als dit niet beantwoord wordt? Het is een puinhoop geworden, de hele relatie Europa-VS - hoezeer blijkt er wel uit dat president Nixon zijn geduchtste diplomaat Bruce tijdelijk van zijn toch ook hoogst belangrijke post in Peking terugroept om de Eu ropese hoofdsteden te gaan bereizen. En de Europeanen zitten even on verkwikkelijk. De tegenstelling die in Washington zo ruïneus bleek blijft ook bestaan binnen de gemeenschap zelf. Niet alleen hoeft men zich geen illusies meer te maken over een ge meenschappelijke energiepolitiek, maar een situatie ontstaat waarbij acht leden het ene energiebeleid op lange termijn voorstaan en betrach ten en het negende lid daar dwars tegenin zijn eigen gang gaat. Juist de grote energieverbruiker de industrie is wat in de EEG nog een beetje uniform geleid wordt - als daarin ook de klad komt, blijft wel bitter weinig over. AMSTERDAM. Een aktie van 300 taxichauffeurs heeft maandag morgen in Amsterdam tot een ver keerschaos geleid. De taxichauffeurs ontevreden over het negatieve ant woord van burgemeester Samkalden naar aanleiding van hun eis om van alle vrije trambanen gebruik te mo gen maken, trokken tussen acht en negen uur in lange stoeten naar het centrum. MILAAN. Uit een postkantoor in Milaan zijn donderdagnacht 20 goudstaven gestolen die naar schat ting samen 8,8 miljoen gulden waard zijn. BONN. In West-Duitsland zal voortaan meer dan tot dusver bij het opleggen van geldelijke straffen de omvang worden aangepast aan het inkomen van de gestrafte. Ook zullen boetes meer in de plaats ko men van korte vrijheidsstraffen. PARAMARIBO. Tientallen Ne derlandse gezinnen hebben de afge lopen weken brieven geschreven naar de voogdijraad van het Suri naamse ministerie van justitie en po litie. Zij vragen hierin om minder jarige kinderen in Suriname te mo gen adopteren. HAMBURG. In de Westduitse pers verschijnen steeds meer be richten dat bondskanselier Willy Brandt ambtsmoe zou zijn en met de gedachte speelt terug te treden. ROME. Het onderzoek naar het olieschandaal in Italië brengt steeds nieuwe feiten aan het licht. In Ge nua is ontdekt dat de Italiaanse bond van olie-industriëlen in mei 1973 een perscampagne heeft ge voerd om de publieke opinie te be werken en haar zonder al te veel protesten de verhoging van de ben zineprijs te doen aanvaarden. LONDEN De kolenvoorraad van de Britse elektrische centrales kan twee weken na de algemene verkie zingen van 28 februari een gevaar lijk peil bereiken, zo blijkt uit offi ciële gegevens die in Londen zijn bekendgemaakt. PARIJS Libië heeft Frankrijk een gestadige olietoevoer beloofd in ruil voor kerncentrales en wapens, zo is van regeringsfunctionarissen in Parijs vernomen. JERUZALEM. Israël heeft on geveer een half miljoen dollar smar- (cgeld uitgekeerd aan de nabestaan den van inzittenden van een Libisch lijnvliegtuig dat een jaar geleden door Israëlische straalgevechtsvlieg- tuigen boven de Sinai-woestijn werd neergeschoten. MUNCHEN. De Tsjechoslowaak- se autoriteiten hebben een verbod in gesteld op bijeenkomsten waar lang harige mannelijke artiesten optreden Het besluit maakt kennelijk deel uit van een officiële campagne tegen Westerse haarstijlcn. MOSKOU. De Sowjetrussische regering en het centraal comité van de communistische partij hebben onlangs een besluit over grondver- beteringswerken uitgevaardigd om de voorwaarden te scheppen voor de teelt van voldoende hoeveelheden landbouwprodukten onafhankelijk van de grillen van de natuur. De aangetekende brief van rech ter Gordon Ringer van het hoofd gerechtshof in Los Angeles, waarin president Nixon gedagvaard werd als getuige te verschijnen in de zaak van de nibarak op het bureau van de psychiater Daniel Ellsberg, is dinsdag op zijn bestemming aange komen. BUENOS AIRES. In het gewoon lijk droge noord-westen van Argen tinië hebben zich de ergste over stromingen van deze eeuw voorge daan en zyn tot dusver zestig a hon derd mensen om het leven gekomen. De rechercheur bladerde enige tijd in het dossier. „Op bepaalde pun ten klopt uw verhaal niet erg, me neer Van Pais. Liet u zich zo maar zonder meer opzijzetten, toen Jannie Evtsma de touwtjes in handen nam voor wat die passenvervalsing be treft?" De ondervraagde zette grote ogen op. „Mij opzijzetten? Waar hebt u het over?" „Kom nu, meneer Van Pais. We hebben op het ogenblik iedereen, die erbij betrokken was, achter slot en grendel. En weten meer dan u denkt. Het is dus bekend, dat uw vroegere verloofde een aanranding of ver krachting of hoe u het ook wilt noe men, in elkaar zette en rustig met de trein vertrok. Naar Groningen. Daar nam ze geleidelijk aan de touwtjes van de organisatie in handen, reor ganiseerde de hele zaak en rangeer de u in korte tijd helemaal uit. Of niet soms? Dat was toch haar wraak, omdat u de verloving uitmaakte?" Ondanks alle narigheid, waarin de man verkeerde, begon hij smakelijk te lachen. „Dat is een kostelijke mop, meneer,, Hoe komt u aan dit sprook je? Nadat ik met het vliegtuig naar Japan ben vertrokken, heb ik nooit meer kontakt gehad met Jannie. Om de doodgewone reden dat ik aan nam, dat ze vermoord was." „Maar ik zei u al, dat ze helemaal niet vermoord is." „Dat weet ik nu. Sinds een paar dagen. Maar daarvoor niet! Goed. uw collega, in onze stad, meneer Brandt, zinspeelde er op, dat ze nog wel eens in leven zou kunnen zijn, maar ik verwees deze gedachte naar het rijk der fabelen. Nee. ik heb tot ik gearresteerd werd. de leiding van het bedrijf steeds in handen gehad." HAIFA. Een rechtbank in Haifa heeft een 36-jarige gehuwde vrouw een schadevergoeding van 115.000 Isi*aëlische ponden (circa 70.000 gul den) toegekend voor het verlies van een borst. Deze was afgezet nadat artsen borstkanker hadden vastge steld Uit latere onderzoekingen bleek dat van kanker geen sprake was. WASHINTON. Amerikaanse vei ligheids agenten hebben zondagmor gen vroeg een gestolen helikopter van de luchtmacht die boven het Witte Huis rondvloog neergeschoten. Het toestel stortte neer op een gras veld bij het gebouw. DAJAKARTA. Ongeveer veertien duizend mensen zijn dakloos gewor den na zware overstromingen als ge volg van langdurige regenval in het district Jepara, op midden-Java. Een kind is verdronken. Uitgestrekte rijstvelden zijn door het water ver woest. Grote verwondering bij de onder vrager. „Weet u dat zeker? Of wilt u het niet weten?" „Luistert u nu eens meneer ik heb alles bekend, omdat ik schoon schip wil maken. Ik kap ermee. Gelukkig versta ik een goed vak, dus als mijn tijd er op zit, kom ik wel weer aan het werk. Met passen en zo bemoei ik me nooit meer. Dot is me te link. Daarom zeg ik u nogmaals: tot de laatste dag was ik de onbetwiste lei der. Heeft niemand van uw arres tanten bekend? Dan weet hij toch, dat hij alle orders van mij kreeg? Vraag het Jaap. Desnoods tante Riek. Ze kennen me toch?" „Waarom ging uw ex-verloofde er dan vandoor, meneer? En toen ze, ongeveer een half jaar na haar ver dwijning in Groningen werd gekon- troleerd - tussen haakjes: ze had een valse pas bij zich, maar daar kwa men we pas later achter - ging ze er na enkele dagen vandoor, gehol pen door fotograaf Grilder. We we ten nu, dat hij haar naar Rolde bracht, waar ze onder weer een an dere naam leefde. En is het u be kend, dat ze een keer op weg was naar Amsterdam en pas bij het Fre- derikplantsoen ontdekte, dat ze werd gevolgd, waarna ze nog kans zag via de Jordaan te verdwijnen? Nu mag u zeggen, welke straat vlak bij het Frederik Hendrikplantsoen ligt en wat het uiteindelijke doel was van haar reis." „Natuurlijk naar Tante Riek. Haar tante in de Rombout Hogerbeets- straat." „Juist. En wat zou ze daar dan gaan doen?" „Geen idee," antwoordde Van Pais. schouderophalend. „Familiebe zoek misschien?" SAIGON. China zal binnenkort nog 43 Zuidvietnamezen vrijlaten die gevangen werden genomen in de strijd om de Paracel-eilanden vorige maand. Dit heeft het opperbevel in Saigon meegedeeld. Man bedreigde agent met pistool UTRECHT, 18-2. De 34-jarige L. A. H. uit Amsterdam is in de nacht in Utrecht aangehouden, na dat hij had gepoogd op een politie agent te schieten. Voordat hij schoot wist de agent echter de pols van de man te grijpen, waardoor de kogel niemand trof. De Amsterdammer werd overmeesterd. H. behoorde tot een groep mensen die ruzie maakten voor de deur van een Utrechts café Toen twee agenten in burger pools hoogte kwamen nemen trok de Am sterdammer zijn pistool. De rechercheur schoot in een lach. „U bent ondanks een grapjas, meneer Van Pais. Enfin. We zullen uw verklaring maar eens gaan uit tikken. U bent er zeker van, dat u de waarheid spreekt? Voor wat uw leiderschap betreft? Geen valse schaamte in het spel, omdat ze u er uit gewerkt heeft?" „Wie? Jannie? Meneer, ze zou er de capaciteiten niet eens voor heb ben. En wat wist ze er eigenlijk van?" „Maar u zei toch laat eens even kijken o ja, hier heb ik het: Ik heb haar er in gesleept Wat bedoelt u daarmee dan?" Van Pais haalde zijn schouders op. „U weet toch al zoveel? Zoekt u dat dan zelf maar uit. „Dat doen we zeker, meneer." Enkele minuten later belde men de woonplaats van de arrestant en vroeg de rechercheur of meneer Brandt soms ook op het bureau was. Meneer Brandt was er en meldde zich. „Nog nieuws?" Heeft Van Pais een bekentenis afgelegdf?" „Dat heeft hij, kollega, en ik heb redenen om aan te nemen, dat hij de waarheid spreekt. De kwestie is, dat je theorie omtrent dat leiderschap niet helemaal klopt. Van Pais be weert bij hoog en laag, dat die Jan nie Ertsma nergens van af weet en nooit de leiding heeft gehad in de organisatie. Van Pais was onbetwist leider tot zijn arrestatie." Het is even stil. want Brandt moet het verwerken. „Dat zegt hij natuur lijk om haar te dekken." meent hij. „Waarom ging ze er dan vandoor? En vluchtte zc. toen wij haar op het spoor waren?" (wordt vervolgd) PASADENA. Dit is dan een foto van Venus door een Amerikaanse Mariner- H) genomen, toen hij de planeet het dichtst was genaderd. De foto werd ge maakt op een afstand van ca. 450.000 nautische mijlen. FEUILLETON DOOR GRÉ DE BOER 72

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7