GROTE LUSTRUMVIERING DELTASPORT - GYMNASTEN JAARVERGADERING COÖPERATIEVE LANDBOIWVERENIGING „C. ct C." Perikelen rond werkvoorzieningsschappen Stichting Samenlevingsopbouw Dagen aftellen tot de 28ste STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCI1E NIEUWSBODE Dinsdag 19 februari 1974 Nr. 21441 3 ZIERIKZEE, 18-2. Zeker een kleine(re) stad kan niet zonder verenigingen en daarom zou Deltasport moe ten worden uitgevonden, als deze vereniging nog niet bestond. Maar hij bestaat, heel intens zelfs en wat be treft de afdeling gymnastiek is het op het ogenblik dagen aftellen tot donderdag de 28ste februari. Dan viert de S.V. Deltasport het tweede lustrum van de afdeling' gym nastiek met een groots gemonteerde uitvoering in de Concertzaal. Daarmede wordt een traditie voortgezet, die in het verleden zo typisch was voor het Zierikzeese winterprogramma. Velen herinneren het zich nog: uitvoeringen van de gymnastiekverenigingen en „een volk" dat daarop af kwam. Een snufje historie. De Zierikzeese leraar, ir. J, H. Knaap had zich al sinds 1956 met een soort leeuwemoed in Delta Sport-verband op de atletiek geworpen e ndat wierp veel resultaten af tot op de huidige dag. In zyn buurt - als men dat zo eens noemen wil - waren echter talrijke potentiële gymnastiekklantjes en dat is uiteraard duidelijk wat anders dan atleetjes in spé. De heer Knaap sprak er de heer J. A. Kosters op aan en „zo is het gekomen in 1963". De gymnastiekafdeling van Delta-Sport ging van start en in september van genoemd jaar kwam de koninklijke goedkeuring af. De toevloed van jeugd was meteen enorm. Na drie jaar werken zat men al aan 300 leden. BURGH-HAAMSTEDE, 18-2. In het afgelopen week end hiehl de coöperatieve landbouwvereniging „Con cordia et Confidentie" te Burgh-Haainstede, in hotel Bom te Haamstede haar jaarvergadering. In zijn ope ningswoord vestigde de voorzitter, de heer W. de Vrieze, er de aandacht op dat er sinds de laatst gehou den vergadering (twee maanden geleden) weer heel wat is gebeurd. „Toen zaten wy midden in de energiecrisis en waren de economische voor uitzichten niet erg rooskleurig. Het brandstoftekort is wonderlijk genoeg met een sisser afgelopen maar wel zyn de brandstofprijzen intussen flink gestegen. Hierdoor is de kunstmest met 10 tot 20 procent in prijs gestegen en ook de bestrijdingsmiddelen zullen niet achter blijven. Ook de lonen gaan weer omhoog wat inhoudt dat de reparaties van machines weer duurder gaan worden. Dit alles zal voor wat de land- en tuinbouw betreft kostenverhogend werken. Burgemeester Schouwenaar bemiddelaar Intentie van Delta-Sport met die gymnastiek was het invoegen van het wedstrijd-element in het totaal programma, iets waaraan behoefte, bestond en dat niet elders of anders aan zijn trekken kwam. Met dit uit gangspunt is men meteen driftig be gonnen met de grondtraining en daaruit resulteerde weer de moge lijkheid selektiegroepjes te vormen, die het opnamen tegen andere ge- selekteerde groepen uit de provincie en daarbuiten. Delta-Sport is daar bijzonder ge lukkig mee geweest en had en heeft jongelui, die het ver „geschopt" heb ben. Vroeg succes boekte de dochter van de algehele leider van de gyna- stiek - de heer Kosters - mej. Ria Kosters, die in 1969 beslag legde op het Zeeuws kampioenschap. Zij had zozeer de smaak van het magnesium aan de handen te pakken, dat zij - in vergelijkbare ijver met haar pa - zich op het verenigingsleven stortte en was meteen gepredestineerd leid ster te worden van de selektiegroe- pen, waaruit uitstekende turnsters tevorschijn kwamen, zoals de meer voudige Zeeuwse kampioene Cora Hoogstrate en de dames Anke Hoog- strate, Anja Lagrouw en Sjoukje Kosters. Cora en Sjoukje zijn vaste bezoek sters van het nationaal trainings centrum „Papendal" en zo blijft men zelfs landelijk opvallend sterk „aan de bak". Elf groepen Delta Sport-gymnastiek werkt met elf groepen. Het aantal leden be draagt thans 270; er is een grote stroom kleintjes en er zijn twee se- lektiegroepen in de leeftijden van 8 tot II jaar. Getraind wordt in de gymnastiekzalen aan de Mulock- straat en de Raamstraat. Elke groep wordt een uur onder handen geno men. Met hulpleiding heeft de heer Kos ters zelf de zorg over 8 groepen. Hij besteed aan dit werk zo'n twintig uur per week en men vraagt zich wel eens af Het werk wordt gedaan op basis van het K.N.G.V.-diploma met aparte (B)-cursussen gymnastiek. Toen en nu Interessant punt is de jeugd van toen en nu. De heer Kosters mag er over oordelen, want hij heeft ook vele' jaren meegewerkt in de G. V. „Rust Roest". In de „oude school" was het bewegingselement in de oefening niet zo sterk gc-accen- tueerd als tegenwoordig. Het was vaak een vrij lang zitten op de bank en wachten op de ander. Dat (s voorbü; het is (hans alle maal beweging wat de klok slaat cn daardoor wordt de jeugd als 't ware de gelegenheid ontnomen zich tc vervelen of lastige dingen tc doen. „Er zijn wel eens moeilijkheden (slordiger is de "jeugd wel wat ge worden), maar die lossen zichzelf al tijd op. Ik vind het nog altijd „hard- stikke leuk", zegt de heer Kosters er zelf van, die overigens wel een beet je blij zou zijn met een fikse steun naast zich, want op den duur wordt het allemaal toch wel wat veel. Optreden naar buiten Naar buiten tredend heeft Delta Sport-gymnastiek altijd weten te overtuigen. Op Oranjedagen tovert de leiding een lang lint van blauw witte kinderen op straat en in her innering beklijven de demonstraties, ook meestal tijdens Oranjefeesten. Het bewegingselement waarvan eerder sprake was, komt dan stel lig overtuigend over op het publiek. Delta Sport wil op de 28ste het De top van Delta Sport-gymnastiek. Beneden de dames Schot, Verwijs en Vis. Midden algeheel leider de heer J. A. Kosters. Boven trainster mej. R. Kosters en de heer A. Simmers. ook weer eens proberen met een zaaluitvoering. Die moet en zal slagen. Wat het programma betreft zit de zaak ste vig rond, maar het Zierikzeese pu bliek moet deze volijverige en ent housiaste gymnasten natuurlijk niet in de kou laten staan. Het zijn allemaal „eigen mensen" Laat de Concertzaal hiervoor nu ook maar eens uitpuilen. Dat moet toch niet alléén mogelijk zijn met een Amsterdamse grappenmaker? Veerdienst Zijpe-Anna Jacoba Polder De autoveerpont „Zijpe" van de veerdienst Zype-Anna Jacoba Pol der is van maandag 25 februari tot en met vrijdag 1 maart 1974 voor jaarlijks onderhoud uit de vaart. Gedurende deze tijd zal in voren genoemde veerdienst alleen vervoer van personen, rijwielen en bromfiet sen mogelijk ziijn. Het (eerste) kievitsei In verband met het (vroeg) vinden van het eerste kievitsei is van de zijde van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland een schrijven uitgegaan aan alle burgemeesters in Zeeland, waarin er de aandacht op gevestigd wordt dat het officieel in ontvangst nemen van zo'n ei niet langer meer een zo duidelijk folk loristisch en louter charmant uit- stralingseffekt heeft dan vroeger Hier tegenover staat dat de kg- opbrengsten praktisch niet meer naar boven kunnen en de landbouw- prysvoorstellen 1974-1975 van de Europese Commissie gewoonlijk vol gens ons aan de belachelijk lage kant zijn. Zowel voor de akkerbouw als de veehouderij zouden de voorge stelde minimale verhogingen immers per saldo een achteruitgang van het landbouwinkomen inhouden. Dit is de laatste jaren toch al onder druk konten te staan door enerzijds mini male verhogingen der garantieprij- BROUWERSHAVEN, 18-2 De bur gemeester van Brouwershaven, de heer A'. P. Schouwenaar, heeft zich in verband met gesignaleerde peri kelen rond de werkvoorzienings- schappen n de provincie Zeeland, met een bemiddelend schrijven ge richt tot het lid van G.S. de heer J. Stenvert. Hieronder volgt het be doelde schrijven. De volgens perspublikaties gedane uitlatingen van de vakbondbestuur ders, de heren Pel en Pinxsteren, omtrent onjuiste toestanden bij meerdere werkvoorzieningsschappen in Zeeland, het convoceren van eön federatevergadering en hét weder om afgelasten daarvan, de gang van zaken tijdens de openbare vergade ring van het werkvooraeftingsschap „Walcheren" hebben niet alleen bij de bestuurderen en direkties van de werkvoorzieningsschappen in deze provincie maar bovenal bij de be trokken werknemers grote onrust veroorzaakt. De begrijpelijk voortdurende dis- kussie o.a. in de pers, de blijvende mogelijk het geval was. De zaak is enkele jaren - gelij'k bekend - in diskussie gekomen door het feit dat ook koningin Juliana afzag van het in ontvangst nemen van het eerste ei. Gevreesd wordt dat, het met na me moeilijk is jonge kinderen dui delijk te maken dat zo'n eerste ei- rapen aanleiding geeft tot vreugde, terwijl later rapen verboden is. ZIERIKZEE Benoeming Met ingang van 1 mei a.s. is be noemd tot bijzonder procuratiehou der (afdeling assurantiën) bij de Am- robank te Oosterhout, de heer W. C. Dekker, tot nu toe in gelijke funktie werkzaam bij de Amro-bank te Zie- rikzee. Met een onderbreking van vijf jaar, is de heer Dekker sinds 1948 bij de Zierikzeese vestiging werkzaam geweest; sinds 1961 als prokuratiehouder. Jaarvergadering C.P.V.-afdeling De afdeling Schouwen-Duiveland van de Chr. Plattelandsvrouwen bond houdt op woensdag 27 februari de jaarvergadering in het Hervormd Verenigingsgebouw. Na het afwer ken van de huishoudelijke agenda, spreekt de heer M. van Hoogstraten te Dordrecht over het onderwerp: „Een greep uit de rijke geschiedenis van de landelijke bouwkunst". De causerie wordt verlicht met kleuren dia's. HAAiMSTEDE Leerkrachtenbijeenkomst Z.L.M. Op vrijdag 1 maart vindt in „De Schutse" te Haamstede de jaarlijkse leekkrachtenbijeenkomst plaats van de Z.L.M. De bijeenkomst wordt ge opend door de voorzitter van dé On derwijscommissie, de heer A. J. G. Doelman. Inleidingen worden ge houden over de onderwerpen: „Ver algemenisering van het L.B.O." en „Leerplanontwikkeling". Aanbesteding rioolwatertransportleiding In het gemeentehuis tc Haamstede is maandag het tweede duel van dc rioolwater-transportleiding, van Haamstede naar Renesse. over een afstand van 4649 m. in de ge meente Westerscbouwen, aanbesteed. Dc laagste inschrijvers waren: fa. Suijkerbuijk, Hoogerheide f 725.000; fa. Duinhouwer, Goes f 789.000; fa. P. Vermeer, Hoofddorp f 790.800. Voor de uitvoering van de werken is een termijn van 160 werkbare da gen gestold. zen en anderzijds voortdurende kos tenstijgingen. Hierbij komen nog de nadelige ge volgen van de revaluatie van de gul den. Het is daarom zaak, dat de ge organiseerde landbouw zich eensge zind achter de Copa-voorstellen blijft opstellen. De hierin voorgestelde prijsvoorstellen zijn immers abso luut noodzakelijk om bij normale prijzen der vrije produkten nog tot een aanvaardbaar landbouwinkomen te kunnen komen. Zelfs het L.E.I. ondoorzichtigheid omtrent de waar heid zowel t.o.v. de vermeende uit latingen alsook t.o.v. eventuele on juiste toestanden zullen de ontstane onrust bij het personeel eerder toe doen dan afnemen. Juist bij deze groep van maat schappelijk zwakkeren, die hun ei gen belangen vaak zo moeilijk kun nen behartigen, kan dit veel per soonlijk leed veroorzaken. Dit kan nimmer de bedoeling 2ijn noch van de bestuurderen der werkvoorzie ningsschappen, noch van de vak bondbestuurders. Interventie provincie Het is primair in het belang van de betrokken werknemers dat ge tracht wordt zo spoedig mogelijk uit deze impasse te geraken. Aangezien het hier de werkvoorzieningsschap pen in Zeeland betreft kan een in terventie van het provinciaal be stuur mogelijk uitkomst bieden. Het s daarom dat ik u bij deze ver zoek te willen overwegen een ver gadering te beleggen met vertegen woordigers der diverse werkvoor- zieningsschappen in Zeeland, het fe deratiebestuur en de betreffende vakbondbestuurders waar, zo moge lijk onder uw voorzitterschap, de mogelijkheden onderzocht zullen worden om'de noodzakelijk rust te doen wederkeren h.g. A. P. Schouwenaar Gesteld werd, dat een opbouwwer ker te vroeg zou komen voor Brui nisse nu de Yekreatie hier in 1975 en volgende jaren van de grond komt, waarop de voorzitter opmerkte, dat de recreatie wel problemen geeft, maar dat geen verband mag wor den gelegd, tussen recreatie en het doel wat de Studie commissie voor ogen staat. Dc Bejaardenzorg Bejaardenzorg hebben we al, is er geen sprake van doublures als dc opbouwwerker of een andere func tionaris van samenlevingsopbouw zich daarmee gaat bemoeien? Niet de bedoeling, ook op dit gebied kan nog veel worden gedaan, waar men nu niet aan toekomt, aldus de voor zitter. Een 65 plus stamkaart voor aller lei faciliteiten voor onze bejaarden onder meer goedkoper vervoer, zo als Rotterdam kent Ook bij de R.T.M. in studie aldus burgemeester Everwijn. Wel een zaak om straks pressie op uit te oefenen. Op Schou wen-Duiveland zit 9° n van de be jaarden in bejaardeninrichting aldus de heer J. Stoutjesdijk, directeur van de Stichting van Mantschappc- lijkwerk te Zierikzee, 18° o valt on der de bejaardenzorg, meer dan 200 werkers en werkster# houdt zich be zig met deze bejaardenzorg. Mejuffrouw van Lieshout, van dc Stichting Zeeland, het 25 jaar oude Provinciaal opbouworgaan gaf even eens naar aanleiding van een vraag, een uiteenzetting van wat tegen woordig in een „Bejaardenoord wordt of kan worden geboden en wat heeft de kostprijsverhoging voor 1974/1975 op 11 procent berekend, zonder dat alle effekten van de ener giecrisis hierin zijn doorberekend. Wat de granen betreft is het b.v. te gek dat ondanks de hoge wereld marktprijs de Nederlandse boer nau welijks de richtprijs kan maken. Hoewel de meningen der EEG land bouwinkomen erg uiteen liggen zul len er binnenkort tijdens de mara thonzitting te Brussel toch weer af spraken gemaakt moeten worden voor de gegarandeerde produkten Misschien komt er zelfs wel een prijsverhoging van 5 procent uit. Wat de vrije produkten voor 1974 betreft zijn teelten van graszaad, erwten en vlas wel weer wat aan trekkelijker geworden. Momenteel zijn de aardappelprijzen erg laag en velen zullen vermoedelijk met de oogst van 1973 slecht uit de bus ko men. Misschien kunnen de prijzen door een te verwachten koud voor jaar en voorzomer later nog wat op trekken. De uienprijzen bevonden zich op het hoge niveau van 40 cent en voor de maand maart op 50 cent. De struktuur van de grond is dooi de zachte en natte winter op veel plaatsen slecht te noemen. Gras, erwten, vlas In de veeteeltsektor bevindt de melkprijs zich op een redelijk niveau en zitten er voor 1974 goede ver wachtingen in. Van de 120 te plaat sen melktanks zijn er op Schouwen- Duiveland momenteel nu 70 a 80 in gebruik. Omstreeks april/mei moet dit proces voltooid zijn. In de fruitteelt is de toestand wat de prijzen betreft slecht te noemen. De appels zijn weinig tot niets waai*d, terwijl de prijs van peren, mede door de stakingen in Engeland, laag is. Gelukkig maken voor de fruittelers een aantal toegestane ca ravans nog iets goed. Binnen enkele weken zal het rapport van de com- missie-Klaassesz ter tafel wox-den ge bracht. Over het al dan niet sluiten van de Oosterschelde. Naar aanlei ding van de dijkval aan de inlaag zijn er door journalisten weer aller lei fantastische verhalen op papier gezet. „We zullen nog gewoon enkele weken moeten wachten om ons kom- mentaar te geven. Wanneer er geen aaneengesloten dam zou komen dan zal toch op een andere manier onze veiligheid gewaarborgd moeten wor den". Advertentte NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank V bent welkom by uw Nutsspaarbank voor GIRO met dagafschriften en betaalcheques KERKIVERVE: Ring, woensdags van 14.00- 15.00 uur. nog ten goede kan worden veran derd in de toekomst. Elke gemeente zou eigenlijk wel een funktionaris moeten hebben van wat straks de welzijnswerker, of de jeugdwei-ker regionaal moet gaan doen, aldus een opmerking van de heer H. Groenveld, Bruinisse, door burgemeester Everwijn weggewuifd als veel te duur en praktisch onuit voerbaar. Dc kosten Wat kost nu de welvaartswerker, die straks hopelijk zal worden aan gesteld? Het Rijk subsidieert 50°'o, de gemeenten zullen f 1,- per inwo ner moeten bijdragen. Het is niet de bedoeling dat „Samenlevingsop bouw" een overkoepelend orgaan wordt, het is wel de bedoeling, dat overheid en particulier inlitiaticf iets van de grond brengen, dat er momenteel nog niet is, een man die initiatieven kan ontwikkelen en sti muleren, waardoor de gehele infra structuur, aangenamer wordt, waar van de samenleving in dc gehele reg'o profiteert. Het wordt geen doublure van de Zeeuwse sportraad noch van de jeugdraad, maar wel wil men van de ondervinding van deze raden profiteren en er mee sa menwerken. Zo werd getracht dui delijk tc maken, dat aan tc stellen funktionaris(sen) op vele terreinen nuttig werk zullen kunnen doen. Dc vele andere vragen werden alle be vredigd beantwoord. Wethouder S. A. Jumelet dankte dc heren Van den Berg. Everwijn en Van den Broeke voor het organise ren van deze avond en was over tuigd van het succes. Delta Sport'-gymnasiiekmeisjes vaak op het schavotje. In hel midden het succesvolle meisje Cora Hoogstrate. (Foto's: Zierikzcosehc Nieuwsbode) Ook succesvolle „hooravond" Bruinisse BRUINISSE, 15-2. Dc tweede gespreksavond op Schouwen-Duiveland, ge organiseerd door dc Studiecommissie Samenlevingsopbouw Schouwen-Duive land te Bruinisse gehouden, was goed bezet. Vooral uit Bruinisse waren nogal wat besturen van verenigingen en onderwijzers aanwezig. Nadat de voorzitter ds. J. van den Berg in zijn openingswoord een toelich ting had gegeven, op het stencil waarin dc bedoelingen van dc Studiecom missie zyn uiteengezet, eerder in de krant uitvoerig uit de doeken gedaan, werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Hiervan werd druk gebruik gemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3