NEDERLAND BELEEFDE WEEKEND VOL GEWELD Discussievuurtje rond punt peuterspeelplaats of boxen Bijdrage aan de kriminaliteit Nog meer „gaten" in Nixon-bandjes Bedreigingen in Ulster Om de dochter van Hearst Miljoenenbuit in auto VERGADERING RAAD WESTERSCHOUWEN veel bewolking ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 18 februari 1974 130ste jaargang Nr. 21440 L wlioth^ WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEE$£kl COURANT REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaafe. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. in du nummer: „Eigen geld je" in Scheldekiveslie DEN HAAG, 18-2. - Nederland heeft een weekeinde vol geweld aehter de rug, een uiterst ongunstige bij drage aan de kriminaliteit. UDEN. De 27-jarige F. van B. heeft zaterdagavond geprobeerd zyn 30- jarige buurman G. E. in diens huis aan de Pastoor van Doornstraat in Uden met een bijl van het leven te beroven. Hy sloeg de man met de byl op het hoofd. De buurman is opgenomen in een ziekenhuis in Tilburg. Hij is volgens de politie in Uden buiten levensgevaar. De dader is aangehouden en heeft een bejkentenis afgelegd. Volgens de politie is F. van B. waarschijnlijk onder drankinvloed zaterdag- dagmiddag tegen zes uur het huis van zijn buurman binnengedrongen. De buurman lag op bed. WASHINGTON, 16-2. De speciale oficier van justitie in de zaak Wa tergate, Leon Jaworksi, heeft nog meer leemten ontdekt in magneto- foonbanden die president Nixon aan hem heeft afgestaan, zo heeft de Westinghouse Broadcasting Company bekendgemaakt. Volgens woordvoerder Matt Coo- ney van W.B.C. hebben dezelfde deskundigen die een onderzoek in stelden naar de roemruchte leemte van achttien minuten op een bandje uit het Witte Huis, opdracht gekre gen ook de nieuwe bandjes met een „gat' te bestuderen en vast te stel len of men opzettelijk aan het uit wissen is geweest. BELFAST, 16-2. De „Uulster vrij heidsstrijders" (UFF) een groepering van protestantse extremisten, heeft gedreigd roomskatholieke priesters te vermoorden als katholieke extre misten door blijven gaan met het vermoorden van protestanten. Het dreigement werd telefonisch gedaan aan kranten in Belfast door iemand die zich „kapitein White van de Ul ster vrijheidsstrijders" noemde. AMSTERDAM. De 45-jarige Am sterdammer C. de W. heeft zijn drankzucht bijna met de dood moe ten bekopen. Hij was volgens de po lite zondagmiddag dronken, toen hij de woning van een vrouwelijke ken nis aan de Schinkelkade binnen kwam en om drank vroeg. De bewoonster van het pand, de 73-jarige A. C. D. ging op zoek naar dx-ank, maar toen zij die niet snel genoeg vond, werd zij door de W. tegen de grond gegooid. Hij zou haar toen ook met een mes hebben be dreigd. De 73-jarige pakte echter volgens haar verklaring hem het mes af en stak de man in de hartstreek. Hij werd in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis gebracht, maar was na een spoedoperatie buiten le vensgevaar. Messteken ROTTERDAM. De 28-jarige me vrouw V. A. A. M. Huijbers is zon dagavond door haar ex-echtgenoot met messteken om het leven ge bracht. De man is door de politie aangehouden. Hij heeft bekend. De 35-jarige D. A. D., die eind vo rig jaar van zijn vrouw was geschei den, bracht gisteravond een bezoek aan zijn voormalige echtgenote. Hij was volgens zijn zeggen woedend op haar vanwege het feit, dat hij de kinderen (6 en 8 jaar) niet meer mocht zien. Op een gegeven ogenblik haalde hij een mes tevoorschijn en stak de vrouw op diverse plaatsen in het lichaam. Agent meegesleurd ENSCHEDÉ. In Enschedé is een politie-agent in de nacht van zater dag op zondag tien meter meege sleurd door een auto, waarvan de bestuurder probeerde onder een rou tinecontrole uit te komen, door de wagen snel achteruit te rijden ter wijl de agent het autoportier vast hield. De auto kwam na tien meter tot stilstand tegen een paal. De agent werd niet gewond. Hij hield de bestuurder aan. Het bleek een 16-jarige jongen, te zijn. ROTTERDAM. Twee mannen met een nylonkous over het hoofd, heb ben zaterdagavond laat een gewa pende overval gepleegd op een ben zinestation aan de Stadhoudersweg in Rotterdam. Zij zijn er met f 3.700 vandoor gegaan. Zij ^vluchtten op een bromfiets. De recherche heeft nog geen spoor gevonden. Kogel in slaap AMSTERDAM. De 28-jarige Ame rikaanse manager van het jeugdhotel „De Branderij" te Amsterdam, de uit Kansas City afkomstige J<ames Meijer, heeft zaterdagavond bij een vedhtpartij in en buiten het hotel, een kogel in de linkerslaap gekregen en is in zorgwekkende toestand: naar het Wilhelmina Gasthuis overge bracht. De vechtpartij was ontstaan toen een nog onbekende Surinaamse jon- v geman, die 's middags uit het hotel was verwijderd, tegen half acht met enkele vrienden terugkwam om ver haal1 te halen. BERKELEY, 17-2. De Amerikaan se krantenmagnaat Randolph Hearst zal vandaag (maandagavond) om streeks elf uur een plan tot verde ling van levensmiddelen onder de armen van Californië bekend ma ken, in de hoop de vrijlating te ver krijgen van zijn 19-jarige dochter Patricia door leden van het „Sym- bionese bevrijdingsleger" (SLA). Pa tricia werd op 4 februari ontvoerd. Volgens een woordvoerder van Hearst is het bedrag aangeboden voor de aankoop van levensmidde len zeer aanzienlijk. DYON, 17-2. In het wrak van een personenauto, die zondag veronge lukte op de autoweg Parijs-Mar- seilie, ter hoogte van Forleans, zijn vele horloges, juwelen en goud aan getroffen, ter waarde van verschei dene miljoenen frank. Bovendien zijn pistolen en munitie gevonden. De bewuste auto was op een tegen ligger gebotst, waarvan de vier in zittenden verwondingen opliepen. Uit de -eerste auto met <fe kost baarheden werd het stoffelijk over schot geborgen van een vrouw van 22 jaar, van een man van 31 jaar en van een jongetje van anderhalf jaar. HAAMSTEDE, 15-2. In een raadsvergadering die eerst na het middernachtelijk uur werd beëindigd heeft de gemeenteraad van Westerschouwen zich voor een tot de laatste plaats bezette publieke tribune zich o.m. uitgesproken over het nogal fel omstreden punt kin derspeelplaats of autoboxen in het bestemmingsplan Haamstede. Hoewel burgemeester H. P. Everwyn het ingekomen schrijven van de heer W. Geene opmerkte dat dit niet als een officiëel bezwaarschrift kan worden gekwalificeerd wilde hij het toch in behandeling nemen. In het jongste verleden is er kontakt geweest tussen het gemeentebe stuur en enige leden van de aktiegrocp „kinderspeelplaatsen". By dit onder houd is op de mogelijkheid gewezen een peuterspcelplaats op het terrein van de jeugdsociëteit „Big S" te projektcren of op het terrein dat nog is gereser veerd voor uitbreiding van de basisschool. Het college stelde voor niet aan het gemaakte bezwaar tegemoet te komen daar anders het bestemmingsplan een wijziging zou moeten ondergaan en dat er een alternatief in de onmiddel lijke nabijheid is geboden. ZIERIKZEE. Onder het scherp toeziend oog (en luisterend oor) van Kunst en Eer-dirigent E. A. de Looff, spelen hier Mar ja van Gecsbcrgcn en Wiebe Naiita op klarinet, tijdens het zeer geslaagde solistenconcours, dat vrijdag in het verenigingsgebouw werd gehouden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Mevrouw Friderichs-Landcgent zei de zorg van de ouders goed te kun nen begrijpen. Het speelterrein kan met weinig kosten worden ingericht daar de bestrating er niet in zyn ge heel moet worden uitgebroken. Voor peuters is het terrein van „Big S" niet geschikt wel voor grotere kin deren. Het terrcintje aan de Mar grietstraat ziet zij als de aangewe zen plaats. De heer J. van den Ber ge is er voor dat op de plaats welke voor autoboxen is gereserveerd een peuterspcelplaats zal worden gereali seerd. De heer J. C. Hendriksc merk te op dat uit 't onderzoek is gebleken dat cr ook een behoefte bestaat aan autoboxen die in het bestemmings plan zijn opgenomen. Het college heeft uitgezien naar andere mogelijkheden voor een peu terspeelplaats en gevonden. De ak- tiegroep heeft inspraak gevraagd en gekregen. De heer B. Kloosterman vindt dit een merkwaardige uit spraak van de heer Hendrikse daar de aktiegroep welliswaar inspraak heeft gehad maar dat men verder niet naar hen heeft geluisterd. Uit het onderzoek is gebleken dat 70 procent voor een peuterspeelplaats was op het pleintje aan de Margriet- straat. Dc heer J. Lustig vestigde cr nog eens de aandacht op dat er een vast gesteld uitbreidingsplan is. De ak tiegroep heeft inspraak gehad waar bij door het college alternatieven zyn geboden. Het is zeker niet zo dat als er aktie groep zyn deze buiten dc raad om gaan heslissen wat cr moet gaan gebeuren. De heer L. Tieleman deelde de me ning van de heer Lustig. In de vorige raadsvergadering is afgesproken de aktiegroep inspraak te geven welke zij nu gehad heeft. In een nieuwe wijk moeten zeer zeker speelplaat sen gerealiseerd worden. Het is moeilijk nu nog wijzigingen in het bestemmingsplan te gaan aanbren gen. Hij stelde voor dat er nog een studie op gang komt naar een ge schikte plaats. Wethouder M. J. Steur „er zullen peuterspeelplaatsen worden gerealiseerd, waar weten wij nog niet". In tweede instantie zei mevr. Friderichs-Landegent dat het heel moeilijk is, zij had graag gezien dat het in de Margrietstraat gereali seerd zou worden. Zij vroeg zich af wat of er nu prevaleert: de veilig heid van de kinderen of autoboxen. Burgemeester Everwijn maakte ern stig bezwaar tegen deze opmerking. Ook hij zou het bijzonder erg vin den als een kind door een auto zou worden aangereden. Honoreren uitspraak De heer B. Kloosterman stelde nog FLAKKEE. Een dijkwegje tussen Den Bommel en Middelharnis op Goeree Overflakkee. Zulke typische weggetjes zijn er daar meer en zij dragen belangrijk bij tot de schoon heid van het landschap. Voor ande re Flakkeese zaken zie men ook de „Z.N."-Extra, die deze week ver schijnt op de schiereilanden Schou- wen-Duiveland en Goeree-Overjlak- kee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Om een idee te krijgen van de ellende van medemensen, moet men hun genoegens een gadeslaan. Felix Holt eens vast dat de buurtbewoners zich in meerderheid hebben uitgesproken voor een peuterspeelplaats. Inspraak heeft weinig zin als er geen rekening mee wordt gehouden, aldus de heer Kloosterman. De voorzitter wilde wel wijzen op het verschil van benade ring. Deze groep heeft geen reke ning te houden met het bestem- mingsplanmatig van het geheel .De heer Hendrikse legde er nog eens de nadruk op dat hij de noodzaak van peuterspeelplaatsen wel inziet, maai er zijn hiervoor verschillende moge lijkheden door het college geopend. Het voorstel van de heer B. Kloos terman om het bestemmingsplan on gewijzigd vast te stellen en het pleintje voorlopig te gebruiken als peuterspeelplaats werd door de voor zitter om praktische redenen ontra den. Deze voorwaarden kunnen on mogelijk aan het bestemmingsplan verbonden worden. De heer Tieleman stelden voor het bestemmingsplan aan te nemen zo als het er nu ligt, waarbij er dan al tijd nog naar een andere plaats kan worden uitgezien om dc garages te bouwen. Dit werd door dc voorzitter toegezegd waarna zonder hoofdelij ke stemming het bestemmingsplan Haamstede werd vastgesteld. Uitvoerig werd ook van gedachten gewisseld over het voorstel tot vast stelling van het bestemmingsplan Haamstede Kom. Bezwaarschriften Het bezwaarschrift van de heerW. J. Goudswaard tegen de in het ont- werp-plan aangegeven gevelhoogte van maximaal 4 m, het aangegeven bebouwingspercentage van 75% (re- klamant wil dit op 100°/o gebracht zien) en de afschuining van zijn per ceel voor verkeersdoelcinden werd ongegrond verklaard. Eveneens on gegrond verklaard werd het beroep schrift van de heer F. A. Boom te Rotterdam verklaard om het per ceel Noordstraat 36 niet de aangege ven bestemmingen woondoeleinden en erf te geven maar te wijzigen in kantoren met een bebouwings per centage van 100%. Gegrond werd het beroepschrift verklaard van de heer L. D. Kik tegen het feit dat zijn be drijf Scheepswerfstraat 16 niet als zodanig in het ontwerp-plan is aan gegeven. Uitvoerig werd er van ge- WAT UQT Pt bilt (vervolg pagina 3) Verwachting tot dinsdagavond: In het algemeen nevelig weer met veel bewolking maar op de meeste plaatsen droog; zwakke tot matige wind tussen noord en oost; mini mum tempei-a turen omstreeks 2 gra den, maximumtemperaturen rond 5 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaluren: omstreeks I gr. Max.-temeraturen: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stons 12.00 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 19 febr. Zon op 7.48, onder 18.01 Maan op 6.20, onder 15.24 Nieuwe maan: 22 febr. (6.34) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwaler 19 febr. 1.40 14.11 7.44 19.56 Springtij: 24 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Ook dinsdag zullen de lucht- drukverschillen in onze omgeving klein zijn, zodat op een aanhouden van het rustige weertype mag wor den gerekend. In de met oostelijke winden aangevoerde lucht komt voel lage bewolking voor. Waar deze be wolking wat dunner is kan zich ook plaatselijk mist vormen. Een depres sie in het westelijke gedeelte van dc Middellandse Zee bracht daar veel bewolking en regen. Een zeer diepe depressie (kerndruk minder dan .950 mbar) bevond zich maandagochtend bij de oost kust van Zuid-Groenland. Een tweede, nog in betekenis toene mend lage drukgebied (960 mbar) trok maandagochtend ten zuiden van New Foundland langs naar het noordoosten. Het ziel cr naar uit, dat deze druksystemen het weer bij ons in de eerst komende dagen niet zullen beïnvloeden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1