Duitsers vrezen „Engelse ziekte" 5De verdwenen verloofde BLIK DOOR HET WERELD VENSTER C. Wandel en Zn Wat biedt de BEELDBUIS? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 februari 1974 Nr. 21439 In West-Duitsland, vreest menig een dat het land is aangetast door de „Enge/se ziekte" waarvan het voornaamste symptoom is dat bon den inwilliging van hun looneisen proberen af te dwingen door het land in chaos te storten. En inder daad zijn de overeenkomsten frap pant: de bond van de werkers bij de openbare diensten, transport en verkeer OTV is akties begonnen waardoor vooral het openbaar ver voer hier en daar wordt lamgelegd. Inzet van de strijd is dat de regering te kennen heeft gegeven dat loons verhogingen boven de tien procent onaanvaardbaar zijn omdat ze tot prijsstijgingen aanleiding geven die het onmogelijk maken de inflatie een beetje in te dammen. Maar zon der meer staat vast dat de prijsstij gingen in de Bondsrepubliek dit jaar wel negen procent zullen bedragen, zodat de 9V> procent loonsverhoging die de regering de OTV aanbood er op neerkomt dat deze buschauffeurs, theater-employé's, vuilophalers en zovoort er in 1974 niet noemens waard op zouden vooruitgaan. Een heel klein prijsstijginkje extra en ze gaan er zelfs op achteruit. Ook de vakbonden zijn ervan overtuigd dat de gebruikelijke wel vaartsstijging van de laatste jaren niet ongeremd verder kan gaan door de recente gebeurtenissen, vooral aan het oliefront. Maar helemaal niets is voor hen onaanvaardbaar. En in ieder geval voor de OTV-leden die bij stemming voor negentig pro cent voor de staking waren. Hier zit dan ook wel een van de pijnlijke punten. De regering wenst dat de vak bonden de politiek van de matiging zullen steunen en hun leden daartoe zullen overhalen. Maar de ervarin gen op dit punt hebben deze vakbe weging weinig genoegen bereid: als ze al eens dergelijke inschikkelijkheid betoonden, dan bleek later dat an dere inkomsten en met name be drijfswinsten wel aanzienlijk boven het aanbevolen percentage waren gestegen - iets wat de gedachte laat opkomen dat anderen keurig profijt hadden getrokken van de bereid heid van de bonden om niet het on derste uit de kan te halen. Dit soort ervaringen maakt het de bonden ook onmogelijk in deze Brandt's zijde te kiezen. Ze kunnen het doen, maar hun leden zouden zich er niet aan storen: negentig procent ja by de stakingstemming spreekt duidelijk uit hoe de leden denken. Magische grens Daarbij komt dat de bereidheid om matiging te betrachten ook niet bepaald wordt aangewakkerd door wat de regering al onderneemt om de prijsstijgingen tegen te gaan. Dat is namelijk zeer weinig - wel zijn daarentegen prijsverhogingen van overheidsdiensten aangekondigd waarvoor dan zeker de magische grens van tien procent niet geldt. Brandt kan zich dan beklagen dat men zijn politiek om de welvaart te konsolideren ondergraaft, maar het valt niet te ontkennen dat de daden van zijn kabinet niet erg geschikt Advertentie Citroen-agent voor Schouwen-Duiveland J GARAGE J Nieuwerkerk, tel. (01114) 1487 ZIER1KZEE. Tot de traditionele oude platen van Zierikzee behoort het Bolwerk met molen. Ditmaal van dit unieke hoekje een aktuele foto, waarop in het komend seizoen, stel lig weer duizenden lenzen zullen worden gericht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) zijn geioeest om het benodigde ver trouwen te wekken. Het ligt voor de hand te vermoe den dat ook heel andere redenen hebben meegespeeld om de looneisen van de werkers in overheidsdienst af te remmen. Binnenkort komen ook de kollektieve arbeidsovereen komsten aan de orde van grote in dustrietakken, de metaalnijverheid voorop. Zou met het overheidsper soneel al de tienprocentsgrens over schreden zijn dan hoeft niemand er meer op te rekenen dat in de metaal het kalmer zou zijn verlopen. Daar ligt ook iets van een vijftienprocents eis klaarVervolgens komen dan andere industrietakken met hetzelf de. Brandt kan dan de negen pro cent prijsstijgingen ook wel vergeten die wordt dan eveneens grandioos overschreden. Het ongelukkige in de situatie is dat de regering Brandt de zaak zo heeft gemanipuleerd dat het wel moest uitlopen op de krachtmeting met het chantage-karakter dat een ontwrichting van het openbare leven is. Nadien volgt dan onherroepelijk een door de knieën gaan, waarvan de overheid op zijn best kan hopen dat het nog een beetje wordt geka- moufleerd als kompromis. Maar na het drama met de verkeersleiders op de luchthavens vorig jaar, waarbij de overheid uiteindelijk het loodje legde, is dit een nieuwe demonstra tie van regeringsmachteloosheid, in derdaad van haast Engelse propor ties. En het grote probleem voor Brandt wordt dan hoe zijn kabinet met een aan alle kanten aangevre ten gezag nog op enig punt kan door zetten wat het nodig acht dat ge beurt in landsbelang. Zo goed als de vakbonden kan de verenigde indus trie, die beide uiteraard niet het landsbelang voorop hoeven te stel len, nog vaker de regering de wet stellen. Nieuwe voorzitter ARP DEN HAAG, 14-2. Drs. J. de Koning te Voorschoten is gekozen tot voorzitter van de Anti-Revolu- tionare Partij. Na het aftreden in mei vorig jaar, van dr. A. Veerman als voorzitter wegens zijn benoeming tot staatssecretaris van onderwijs trad drs. de Koning op als waarne mend voorzitter van de ARP. De nieuwe voorzitter, die 47 jaar is is lid van de tweede kamer en van het Europese parlement. Illegale zenders in Emmen EMMEN, 14-2. De gemeentepoli tie van Emmen heeft woensdag in Emmen en omgeving zeventien ille gale zenders uit de lucht genomen. Voor de speuractie om deze etherpi raten, die op de middengolf uitzon den, uit de lucht te krijgen waren twaalf man van de gemeentepolitie en de opsporingsdienst van de PTT (met peilwagens) ingezet. Melkstaking „best" mogelijk HOUTEN. 14-2. „De consumptie- melk wordt slecht betaald" zo klaag de donderdag de heer H. Griffioen, voorzitter van de Utrechtse Christe lijke boeren en tuindersbond (CBTB) op een toogdag in Houten „Het voor zien van het westen van het land van consumptiemelk wordt tegen over de opbrengst van industriemelk niet beloond, maar juist met een paar centen minder afgestraft". Een staking van melkleveranciers aan bepaalde delen van het land of aan steden achtte hij op den duur mo gelijk. Bende opgerold ZWOLLE, 14-2. De politiekorpsen van Vriezenveen, Hardenberg, Alme lo en Zwolle hebben samen een tien man sterke bende opgerold die zich toelegde op het stelen van auto's en bromfietsen. Ze hebben bekend in de laatste tien maanden zeker 15 auto's en acht brommers met een totale waarde van f 160.000,- te hebben ont -vreemd. De jongelui komen uit Breda, Hardenberg, Almelo en het nabijgelegen Westerhaar. ZATERDAG 16 FEBRUARI NED. I: Om vier uur de KRO in de lucht met het kinderprogramma dat bestaat uit deel zeven van de Bloementuin en een aflevering van de scholierenkwis Klassewerk. Om kwart over zes beelden van de tve- reldkampioenschappen hardrijden op de schaats voor sprinters, op de baan te Innsbruck. Om zeven uur deel 18 van de vrolijke serie Kunt U mij de weg naar Hameien vertel len meneer? In het land Links moe ten de Hamelaars heel voorzichtig te werk gaan. Na het journaal van acht uur staat de kijker anderhalf uur amusement te wachten met de Berend Boudewijn Kwis die ook door onze zuiderburen bekeken kan worden. In het spel met de duizend en één prijzen proberen zeven echt paren het een en ander aantrek kelijks weg te slepen, radiotoestel len, t.v.'s. vakantieprijzen en BB stoelen. Om elf uur biedt de KRO tot slot van de uitzending de Epiloog die nog wordt voorafgegaan door de actualiteitenrubriek Brandpunt. Na het laatste nieuws tenslotte een af levering van de rubriek Het lied van de week waarvoor opnamen werden gemaakt in de Oud-Katholieke kerk van Hilversum. NED. II: Tussen zeven en acht een aflevering van Coronation Street waarin Ray Langton en Len Fair- clough in de belangstelling staan. Na het journaal gaat de filmprojektor draaien voor de Italaanse speelfilm De Kreet in 1957 door Antonioni Mi chelangelo gemaakt. Een film van kwaliteit waarin een eenzaam en be rooid mens op zoek is naar het ge luk. Deze rol wordt gespeeld door de in 1965 overleden acteur Steve Co chran. Een arbeider in de steek ge laten door zijn vriendin verliest met haar zijn zekerheid en geloof. Zwer vend gaat hij zoeken naar zijn geluk, dat hij niet vindt. U-it pure wanhoop stort hij zich tenslotte van een toren. Na de triestheid van deze film een brok vrolijkheid in een aflevering van Man over de vloerEr wordt een feestje gehouden, tot grote erge- nis van de kostbaas. De VARA ver laat het scherm met een half uur durende aflevering van de Ombuds man, waarin Hans Ouwerkerk op lossingen probeert aan te geven voor problemen die hem door de kijkers zijn voorgelegd. ZATERDAG 16 FEBRUARI NED.I: 11.00 Teleac; 16.00 Nieuws; 16.02 De Bloementuin; 16.15 Klasse- werk; 18.15 W.K. schaatsen; 18.45 Ti- ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen meneer?; 20.00 Journaal; 20.20 B. B. Kwis; 22.00 Brandpunt; 22.50 Epiloog; 22.55 Journaal; 23.00 Het lied van de week. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Coronation Street; 20.00 Journaal; 20.20 De kreet; 22.10 Man over de vloer; 22.40 De ombudsman; 23.10 Journaal. ZONDAG 17 FEBRUARI NED. I: Om zeven uur een afle vering van de Amerikaanse natuur serie De Lacandons. Een film over een Mexicaanse Maya-indianenstam waarvoor de tijd vier eeuwen heeft stilgestaan. In de rubriek Kom nu met zang een half uur geestelijke muziek en zang. Rond half negen een brok Amerikaanse humor in een aflevering van de serie de Beverly Hillbillies. Granny en Jethro doen dingen die bankier Drysdale de ha ren ten berge doen rijzen. Vanaf kwart voor negen brengt de NCRV het stuk Niemandsland van William Trevor, verdriet, ongeluk en de een zaamheid van de mens. Na dit tv- spel wacht de kijker van de NCRV nog twee programma's te weten een reportage van een optreden van de Stranwskyzangeres met Russische volksliedjes en daarna het 25 minu ten durende programma Kerken, wat doe je er nog mee? Een verras sende ontdekkingstocht langs over bodig geworden kerkgebouwen. De zondagmiddaguitzending start met de kleuteruitzending Het program ma met de Muis, o.a. een verhaal uit de Fabeltjeskrant en een nieuw avontuur van Sandra en Jaap. Ver volgens een aflevering van de science-fictionserie Star Trek waar in de mensen van de planeet Janus Six bedreigd worden door een af schuwelijk monster. Vanmiddag ook een aflevering van het interessante programma Muziek om naar te kij ken. De cellist Michael Maisky ver tolkt met het Omroeporkest o.l.v. heid van lady Majorie is aanleiding tol jaloezie bij het bedienend per soneel. Om tien uur -volgen vijftig minuten actualiteiten in Hier en Nu, waarna de NCRV hel scherm ver laat met de rubriek Omlijst. Predi kant J. Verkade uit Groningen brengt de dagsluiting waarbij zang van een kerkkoor. Om tien voor elf de prijzen uit de Staatsloterij. Voor achten bestaat 't NCRV-programma achtereenvolgens uit een aflevering van In de Soete Suikerbol, de Be verly Hillbillies en de volgens de kijkcijfers druk bekeken scholieren kwis Tweekamp. MAANDAG 18 FEBRUARI NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 In de Soete Suikerbol; 19.10 De Be verly Hillbillies; 19.30 Tweekamp; 20.00 Journaal; 20.20 Muziek in uw straatje; 21.10 Tussen salon en sou terrain; 22.00 Hier en Nu; 22.40 Om lijst; 22.50 Staatsloterij; 22.55 Jour naal. FEUILLETON DOOR GRÊ DE BOER 70 Hoofdstuk 20 Waarin tenslotte nog het een en ander wordt opgehelderd Nog diezelfde avond laat werd een tweede patiënt het ziekenhuis in Doetinchem binnengebracht: de heer Van Pais senior. Want de ten tweede male gewaarschuwde arts konstateerde, dat Sanders vader een hartaanval had gekregen. Hij kon de schande van de arrestatie zijner zoon waarschijnlijk niet meer ver werken, zodat voor de tweede maal een ziekenauto naar de bungalow reed en vandaar naar het zieken huis. Het was al bijna middernacht, toen Brandt naar zijn hoofdbureau belde. Daar vertelde men, dat in- spekteur Benning al naar huis was, maar de dienstdoende adjudant was ook nieuwsgierig en vroeg bijzon derheden. „Van Pais is gearresteerd, meneer. Hij kwam; zoals ik al verwachtte, in zijn eigen wagen aanrijden, waar schijnlijk verrast, omdat de bunga low onder bewaking stond. Hij pro beerde nog te keren, maar een paar waarschuwingsschoten brachten hem tot rede: hij heeft zich rustig laten arresteren. Hij zit nu hier, in het bureau opgesloten." „Fijn, Brandt, dat is een mooi suc ces. Wat die Jannie Ertsma betreft, we hebben alleen telefoontje gehad dat men haar naar Doetinchem heeft gebracht, in het ziekenhuis. De po litie in deze gemeente zal een per manente bewaking instellen. Zij hebben gezegd: Wij zullen in elk ge val niet dezelfde fout maken als on ze, overigens geachte, collega's in Dortmund." Brandt glimlachte. „Daar zal in de hogere regionen wel een hartig woordje over gesproken worden, denk ik. Al bekend, hoe de toestand van juffrouw Ertsma is?" „Het enige, wat ze konden zeggen is, dat haar maag is leeggepompt, maar ze was nog buiten bewustzijn. We wachten maar af. Zeg, wat mij betreft, kun je wel huiswaarts ke ren." „Ja. Ik neem de wagen van me neer Van Pals, want die heeft door alle emoties een hartaanval gekre gen en is eveneens naar het Doetin- chemse ziekenhuis overgebracht." „Dat is ook wat?" antwoordde de adjudant geschrokken. „Is zijn toe stand erg?" „Ik heb er geen verstand van, me neer, maar ik neem aan, dat een hartinfarct altijd ernstig is. Kunt u de familie waarschuwen?" „Zal wel moeten, ja," zei de ander met een zucht. „Ik rijd er zelf wel even heen. Moeten ze zich maar in verbinding stellen met het zieken huis, als ze meer willen weten." Hoewel het gebeurde met Sanders vader een donkere wolk wierp over het succes van de politie in vier plaatsen, was iedereen toch tevre den, omdat de bende der passenver- valsers nu in haar geheel in handen van de Nederlandse justitie was. Sander bleef nog een dag opgeslo ten in Winterswijk, in afwachting van het transport naar Amsterdam, terwijl zijn ex-verloofde na een avond en halve nacht zwoegen der artsen eindelijk tot bewustzijn was gekomen. Maar omdat zc nog te zwak was om verhoord tc worden, bepaalde de Doetinchemse politie zich tot scherpe bewaking. Een be vel tot inhechtenisneming lag klaar. Ook Jannie Ertsma zou te zijner tijd naar de hoofdstad overgebracht worden. Sander van Pais was de dag. na dat hij in Amsterdam arriveerde, verhoord. Inziende, dat het spel ge heel verloren was. koos hij eieren voor zijn geld. Hij besefte, dat zijn carrière bij de KLM wel ten einde zou zijn, legde hij het hoofd in de schoot. En deed opzienbarende ver klaringen, daarbij proberend het aandeel van zijn ex-verloofde zoveel mogelijk te verkleinen. „Ik heb haar er in gesleept," zei hij tegen de rechercheurs, die hem verhoorden. „Het is een jaar of zes geleden begonnen. Ik was nog niet zo lang bij de KLM en had perma nent geldgebrek. Door een toeval verzeilden we in Frankfurt op een avond, toen er in Nederland een dichte mist was, zodat we uit moes ten wijken. De gezagvoerder koos Frankfurt. Daar zaten we een volle vier en twintig uur vast en kwam ik in aanraking met iemand, die vijf honderd Mark wilde betalen voor een paspoort. Door mijn funktie was ik af en toe wel eens in staat een pas weg te nemen. Ik raakte bekend met de leider, een oude man, die een klein jaar daarna door een auto-on geluk om het leven kwam. Ze moes ten iemand met hersens hebben om de leiding op zich te nemen en toen ze het mij vroegen, zei ik geen nee. In die tijd waren Jannie en ik al be vriend. Ze dacht altijd rechtlijnig. Tot op zekere hoogte waren we ver trouwelijk met elkaar, maar een die pe genegenheid bestond er eigenlijk nooit tussen ons. We waren samen als kinderen opgegroeid, ze werd vriendin met mijn zusier en kwam zodoende bij ons overhuis. Onze ou ders legden het er op toe, dat wij een paar zouden worden en omdat ik haar wel een leuke meid vond. gin gen we ons tenslotte verloven. Al zog ik nog eens: de eigenlijke liefde bestond er niet tussen ons. Maar een paar jaar geleden kwam ze te weten, dat ik een vrouw en een kind had in Singapore. (wordt vervolgd) NED. II: Toppop en Tips voor je toekomst vullen de AVRO-zendtijd tussen zeven en acht uur op het tweede nel. Tips voor je toekomst houdt zich vanavond bezig met de beroepen van kok, kelner en hotel manager. Na het journaal de laatste aflevering van Een mens van goede wil, na acht weken seriewerk van bijzonder goede kwaliteit. Een nieuwe tijd lijkt te zijn aangebroken nadat Rosa haar man vermoorde en Let zelfmoord pleegde. Voor Thijs begint met Rosa een nieuw leven, al zijn de twee er zich niet van be wust hoe kort dat geluk zal zijn. Deze laatste aflevering vertelt ook het dramatische einde van Thijs Hierna staat de kijker een aflevering van Televizier Magazine te wachten, gevolgd door een aflevering van de misdaadserie Cannon, die op zekére dag een volkomen overhoop gehaald huis aantreft. Pas later ontdekt hij de relatie tussen de ontvoering van een kind en zijn doorzochte woning. Het kind blijkt de inzet van de strijd tussen een man en zijn ex-vrouw over de voogdij van hun Zoontje. AMSTERDAM. De Britse zanger David Bowie kwam deze week in Am sterdam aan, waar hij een Edison in ontvangst nam voor zijn elpee: „Zing, zing Stardus". De Brit hier op de trap van het Amstel hotel. Hij had voor de gelegenheid zijn pak aangetrokken. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 19.30 Tips voor je toekomst; 20.00 Jour naal; 20.20 Een mens van goede wil; 21.15 Televizier Magazine; 22.00 Cannon; 22.50 Journaal; 22.55 Teleac Hans Vonk de Rocco Variaties van Tsjaikowsky en Adagio con Varia- zoni van Ottorino Resphigi. De klan ken worden omlijst met sfeervolle beelden. Na de voetbaluitslagen komt om vijf uur het 1KOR op deze zender met de muzikale zondagmid dagoverpeinzing Vesper. NED. II: Kwart over zes beelden van de Wereldkampioenschappen hardrijden op de schaats voor sprin ters. Om half acht zal Studio Sport hierop ook nog wel terugkomen. Voorafgaand aan Studio Sport een aflevering van De vloek van woeste wolf. De ondertitel Spookfeest in de nacht doet aardig wat spanning ver moeden. Om kwart voor negen volgt het programma Bellevue waarin W. L. Brugsma weer in gesprek gaat met een bekend persoon. Om half tien wordt weer op speelse wijze in formatie gegeven over zaken die de gezondheid van de mens betreffen Thema van Ja dokter, nee dokter is huid en huidziekten. Daarbij wordt ook aandacht geschonken aan het feit dat veel mensen met zichtbare huidafwijkingen vereenzamen. In Werkwinkel 25 minuten aandacht voor mensen die timmeren aan ver betering van de samenleving. Van avond staan een organisatie voor ge bruikers van kalmerende middelen en werkgroepen die zich bezig hou den met ontwikkelingssamenwer king in de belangstelling. De NOS- besluit deze avond de uitzending op het tweede net met de rubriek Uit de kunst, actualiteiten op het gebied van kunst en cultuur. ZONDAG 17 FEBRUARI NED. 1: 14.00 Teleac; 15.15 Nieuws; 15.17 De TV-muis; 15.38 Star Trek; 16.24 Muziek om naar te kijken; 16.55 Toto; 17.00 Vesper; 18.50 Teleac 18.55 Ti-ta-tovenaar; 19.00 Nieiuus,* 19.05 De Lacandons; 19.55 Komt nu met zang; 20.25 De Beverly Hillbil lies; 20.45 Niemandsland; 21.35 De Stranowsky zangers; 22.05 Kerken, wat doe je er nog mee?; 22.30 Hu manistisch verbond; 22.50 Journaal. NED. 11: 18.15 W.K. hardrijden op de schaats voor dames; 18.47 Vooraf; 18.50 Woord voor woord; 18.45 Ti- ta-tovenaar; 19.00 De vloek van Woeste wolf; 19.25 Studio Sport; 20.40 Nieuws; 20.45 Bellevue; 21.35 Dokter ja, dokter nee; 22.10 Werk winkel; 22.35 Uit de kunst; 23.00 Journaal. MAANDAG 18 FEBRUARI NED. I: Muziek in uw straatje bijt het spits af vanavond, na het journaal. Tien over negen de voorlaatste aflevering van de knap in elkaar gezette Britse serie Tussen salon en souterrain. De aanwezig- Maandag 18 februari, 20.20 uur Ned. 1, Muziek in uw straatje met o.a. Thérèse Steinmetz. k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7