NMB 3x5= 15... heus, 't kan! Vergadering raad gemeente Duiveland Nu nog grotere winsten met de 6 NMB- Spaarwinst- biljetten. Heeft u het al... het vouwblad van de ANWB over zuinig rijden en brandstof besparen? We moeten uitzien te komen met 15% minder benzine. De vraagpunten van de Z.L.M. 4 Rente van 7lA tot 9% Kunst uit Rotterdam in Middelburg ONZE PUZZELRUBRIEK tt Advertentie Advertentie DUIVELAND, 14-2. Op maandag avond 18 februari a.s. hoopt de ge meenteraad van Duiveland in een openbare vergadering bijéén te ko men in het gemeentehuis te Nieu- werkerk. De uit 25 punten bestaande agenda luidt als volgt: Opening van de ver gadering, ingekomen stukken en me dedelingen. Verder garantieverle ningen voor geldleningen aan G. Helbevs en J. C. Slootmakev. Ver volgens grondverkopingen te Ooster- land aan M. IJzelenberg, en te Nieu- werkerk aan A. van Gameren en J. de Bruin. Verder nog aan .Beter Wonen" te Zierikzee voor de bouw van 73 woningwetwoningen in de gemeente en 13 premiewoningen. Dan intrekking ruiling, en aankoop grond van B. C. Brouwer en intrekking raadsbesluit tot verkoop van grond aan H. M. la Grand en een voorstel tot kredietverlening, t.b.v het Dorps huis te Nieuwerkerk en voor aanleg sti-aatverlichting in de Brouwer straat te Nieuwerkerk en voor aan leg van de straatverlichting te Oos- terland. Verder een voorstel tot sub sidie-verlening aan J. M. Schiette- katte te Nieuwerkerk voor restaura tie perceel Hoge Kerkstraat aldaar. Er zal verder een vertegenwoordiger van de gemeente worden aangewe zen voor de Beatrixschool te Zierik zee, waarna vaststelling eerste her- zioningsplan Oostweg te Ouwerkerk Vervolgens een aanvrage voor een krediet t.b.v. de Bijzondere Lagere School te Oosterland en vaststelling van verkeersmaatregelen, te Nieu werkerk en te Oosterland. Daarna wijzigingen van tarieven voor het zwembad te Nieuwerkerk per 1 maart 15)74. Hierna komt een discus sie aan de orde, betreffende een waarschuwingssysteem bij hoge wa terstanden voor inwoners van de polder. Zeewaardige computer UTRECHT. 14-2. IBM heeft een zeewaardigecomputer gekonstrueerd, die op zeesche pen kan worden geïnstalleerd en die een groot aantal taken kan uitvoeren, zoals koersbe rekening, koerskorr ekties melden en zelf aanbrengen, informaties verschaffen over in de direkte nabijheid va rende schepen en het bereke nen van alternatieve koersen en snelheden, mocht een aan varing dreigen. Het computersysteem is be stand tegen scheepsbewegin- gen tijdens zware zeegang. Het bedieningspaneel bevat een radarscherm, waarop niet alleen radarecho's maar ook aanvullende gegevens over koersen van andere schepen kunnen worden geprojekteerd, verder een televisiescherm waarop gegevens afleesbaar zijn en een aantal bedienings- toetsen voor specifieke pro gramma's. Flitsen uit het buitenland BRUSSEL. In België is rumoer en verontwaardiging ontstaan als ge volg van het door de vreemdelingen politie gevoerde beleid volgens welk een aantal vreemde kinderen het land heeft moeten verlaten. Een vijf tigtal andere vreemde kinderen hangt zo'n uitwijzing nog boven het hoofd. BUENOS AIRES. Vier linkse guerrilla-organisaties in Zuid-Ame- rika hebben woensdag in Buenos Aires bekendgemaakt dat zij zich verenigd hebben in een „Junta van revolutionaire coördinatie". LONDEN. De Conservatieve rege ringspartij in Engeland behoudt in de race om de gunst van de kiezer volgens drie instituten voor het pei len van de publieke opinie een voor sprong op de socialistische opposi tie. GENEVE. Het aantal lidmaten van kerken in de Duitse Democratische Republiek is vorig jaar met ruim een half miljoen verminderd, zo heeft de Lutherse Wereldbond in Genève donderdag bekendgemaakt. MOSKOU. De Sowjetrussische Sonds „Mars 4" en „Mars 5" hebben de afstand van bijna 460 miljoen ki lometer naar de planeet Mars afge legd en zijn daar op 10 en 12 februa ri aangekomen, aldus het Sowjetrus sische persbureau Tass. BÓNN. De Westduitse luchtmacht kan 110 gevechtsvliegtuigen van het type Starfighter „aan de straatste nen niet kwijt". Er hebben zich geen kopers gemeld voor de toestellen die in verband met vervanging door an dere vliegtuigen overtollig zijn ge worden. Advertentie Een andere manier van sparen, met een louke spaarwinst na 2, 4'/2 of 6 jaar. De NMB Spaarwinstbiijetlen zijn aan toonder en verkrijgbaar aan de kas van elk NMB kantoor. U hebt keuze uit 6 mogelijkheden: U stort Looptijd Rente U ontvangt 865,33 2 jaar Th 1.000,- 4.326,66 2 jaar Th 5.000,- 699,96 4V2 jaar 814 ƒ1.000,- 3.499,81 4J4 jaar 8 yA 5.000,- 596,27 6 jaar 9 ƒ1.000,- ƒ2.981,34 6 jaar 9 5.000,- Vraag oana Inlichtingen ovor dei» epasr- mogelljkhaden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Vraag ernaar bij benzinestations, garagebedrijven, ANWB-kantoren, teehnostations en wegenwachten, VVV-kalitoren, Horecabedrijven of rijscholen. Dit is ccn publikatic van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, in samenwerking met ANWB, Bedrijfschap HORECA, BOVAGj CBR, Nationaal Bureau voor Toerisme én R.A.I. KOUWENBERG Voor alle doe het zelf artikelen op sanitair gebied Poststraal 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. L.V. „Aller Belang" OUWERKERK. 12-2. Op de jongste vergadering van de Landbouwvcrc- niging „Aller Belang'' zijn - zoals gemeld - de bekende vraagpunten van dc Z.L.M. aan de orde gekomen. In volgorde komen hieronder vragen en antwoorden aan dc orde. Vraag 1: Vindt u het behoud van een goed milieu en landschap nood zakelijk? Antwoord: „Ja". De heer Hoitink, de voorlichter der ZLM, vond dat in principe een goed milieu belangrijk is en de heer C. P. Kuyper zei, dat ook het landschap in ere moet ge houden worden. De heer Vijverberg beklaagde zich over de schade, die het wild en. gevogelte toebrengt (vooral de duiven en fazanten zijn de grote boosdoeners), doordat deze dieren nestelen in de beplantingen en de windsingels. De heer J. v. d. Stolpe vond dat men de betrokken instanties moet verzoeken, de scha de te beperken door de nodige soe pelheid te betrachten bij de bestrij ding. Vraag 2: Bent u als indvidu bereid voor het behoud van dit milieu en het landschap financiële offers te brengen? Antwoord: „Ja", echter binnen be paalde grenzen en zo beperkt moge lijk. Vraag 3: De landbouwer, tuinder, fruitteler is van oudsher ook land schapsbouwer geweest. Was hij zich hiervan bewust? Antwoord: „Neen". Is het accep tabel, dat thans ook anderen invloed op dit landschap zullen uitoefenen? Antwoord: „Ja", als de belangen van de landbouw maar erkend worden. Bepaalde beperkingen Vi-aag 4: Indien ten behoeve van andere belangen bepaalde beperkin gen in de bedrijfsvoering en de ont wikkeling van het bedrijf zouden dienen te worden geaccepteerd, moet dan compensatie in de vorm van geld worden gegeven? Zijn beper kingen in beginsel aanvaardbaar?. Antwoord: Ja, voor bepaalde ge bieden. Heeft de gebruiker recht op schadevergoeding en hoeveel? Ant woord: Volledig. Vraag 5: Kunt u ook opnoemen, welke beperkingen ten algemenen nutte financieel moeten worden ver goed aan degenen, die deze beper kingen krijgen opgelegd bij hun be drijfsvoering? Antwoord (van de heer Hoitink): alle beperkingen. Vraag 6: Vindt u, dat aan dc voor waarden. die door de Wet Veront reiniging Oppervlaktewateren en de Hinderwet worden opgelegd (o.a. niet meer lozen van gier, afvalwater c.d. op oppervlaktewater) kan wor den voldaan? Antwoord: Ja, maar dc financiële kwestie speelt een rol. Accepteert u het motto. „De vervuiler betaalt?" Antwoord: Ja, (aldus de heer C. P. Kuyper) voor recente gevallen dient ern aparte regeling getroffen te worden. Vraag 7: Hoe zijn de ervaringen met adviezen welstandscommissie aan het gemeentebestuur in uw ge meente? Antwoord: Niet ongunstig. Dienen de extra eisen, die worden gesteld betaald te worden door de belanghebbende of door de gemeen schap? Antwoord: Door de gemeen schap. Vraag 8: Acht u de beperking van het gebruik van kunstmest en che mische gewasbeschermingsmiddelen aanvaardbaar uit een oogpunt van een economische bedrijfsvoering, milieu-beschermende maatregelen? Antwoord; „Niet aanvaardbaar". Ziet u in dit verband, dat b.v. de dis telverordening moet verdwijnen of in stand moet blijven? Antwoord: In stand houden. Vraag 9: Hoe dienen de landbouw organisaties zich naar uw mening op te stellen ten opzichte van land schappelijk waardevolle agrarische gebieden. Antwoord: Dit bijzonder moeilijk punt is niet exact te beantwoorden. Men moet de beperkingen zo klein mogelijk zien te houden. Op een vraag idem, ten opzichte van gebie den, die primair voor de landbouw zijn bestemd wordt geantwooni, dat de landbouw zich onbelemmerd moet bunnen ontwikkelen. De voorzitter wil op 7 maart a.s. tijdens een vergadering de inrich ting van het bestemmingsplan bui tengebied bekijken. Men wil probe ren, dan iemand te vinden, die een toelichting in hoofdlijnen kan geven. Van de rondvraag maakt niemand gebruik en de voorzitter sluit de ver gadering onder dankzegging voor de aangename discussies. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Nederlandse politieke partijen besteden gezamen lijk rond twee miljoen gulden aan hun verkiezingscampagnes voor de provinciale statenverkiezingen van 27 maart DEN HAAG. De tweede kamer fractie van DS'70 heeft met de mo tie bij de regering aangedrongen op de snelle invoering, uiterlijk 1 juli van dit jaar, van een landelijk so ciaal-cultureel paspoort voor bejaar den. DEN HAAG. Verkenningseen heden van de landmacht zullen voor het opsporen van doelen worden uit gerust met draagbare radarappara- tuur. Deze apparaten zullen op voer tuigen worden gemonteerd, aldus de legcrvoorlichtingsdienst. ALMELO. De 2-jarige Remco Ooltcrs uit Borne is in een tuin-vij- ver in Almelo verdronken. Met een vriendje was hij over een tuinhek geklommen om Ie gaan spelen bij dc vijver in de tuin van buren van rie mensen waar hij met zijn moe der op bezoek was. MIDDELBURG. 14-2. Van 8 fe bruari tot cn met 4 maart is in de Vleeshal op dc Markt in Middelburg de. tentoonstelling „Kunst uit Rot terdam" te zien. Daarmee brengen Rotterdamse kunstenaars ccn tegen bezoek aan Zeeland nadat vorig jaar dc koliektic „Kunst uit Zeeland" in dc Doelen in Rotterdam te zien is geweest. Dc tentoonstelling beslaat de hele Vleeshal en omvat o.a. wandkleden van Leslie Gahriclsc, grote, gewel dig uitgevoerde composities van een voetbalelftal en personen die pose- rrn voor de foto, houten tableaux van Kees Franse, in de vorm van vele appels in vcilingkisten, schil derijen van Marleen Felius, zeer be kwaam 111 het schilderen van dieren voornamelijk koeien die dan ook le vensecht overkomen, teksticl van Anna met als opvallend werk een tafelkleed met daarop geborduurd ccn menselijke schaduw, collages van Rob Baard, prachtige tekeningen van Jack de Coninck, kunst in snoep- vorm van Carla Kaper, etsen van Ton van Os en keramiek van Diet Wiegman met robuuste vormen, broos afgewerkt. Ook dc poppen van Maria Carlier verdienen een aparte vermelding. Al bij al is deze tentoon stelling het zeker waard ccn keertje dc brug over te wippen. Dc openingstijden zijn als volgt: maan dag tot cn met zaterdag van 10-17 uur. zondag 14-17 uur. Het mcron- dcei van het tentoongestelde werk is te koop. VELP. Bij een huiszoeking bij de 41-jarige van der H. in Tiel heeft de politie twee schilderijen gevon den, die afkomstig zijn van de schil derijenroof in Velp. Ten nadele van de antiquair P. Albricht verdwenen hierbij eind vorige maand schilde rijen van békende meesters uit de romantische periode met een geza menlijke waarde van f 60 mille. NIEUWKOOP. De 64-jarige A. de Beer uit Tenoorden is door een personenauto geschept toen hij de straat voor zijn woning overstak De man overleed ter plaatse aan het hierbij opgelopen letsel. DEN HAAG, Staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) zal zo spoedig mogelijk een commissie van advies instellen, die hem moet ad- vlscrèn over de zaak Deiihendal. ROTTERDAM. Uit" de Waalha ven is het stoffelijk overschot opge haald van een onbekende man on geveer 35 jaar. De man, die alleen een zwembroek droeg, moet volgens de politie begin januari zijn ver- dx-onken. Sectie heeft uitgewezen dat er geen spi'ake is geweest van een misdx-ijf. ENSCHEDE. Twee johgemannen hebben in de nacht de 39-jarige taxi chauffeur H. Pais uit Enschede in zijn auto neergeslagen en beroofd van ca f 440,- AMSTERDAM. In Moskou is donderdag het eerste Nederlandse handelskantoor geopend waarvoor het Russische ministerie van bui tenlandse zaken officieel vergunning heeft verstrekt. Het gaat om een kantoor van Peja te Arnhem, een deelneming van VMF-Stoi-k-Wex-k- spoor. Ondanks de extra ingevoegde puz zel van onlangs, die volgende week „uitkomt", was er ook voor de we kelijkse puzzel weer de nodige be langstelling. Er wordt wat af ge piekerd op Schouwen-Duiveland en (soms) ver daarbuiten. De eex'ste prijs is bestemd voor: Mevr. C. M. de Oude- de Jonge Ring 1 OUWERKERK De tweede prijs gaat naar: De heer R. M. v. d. Velde Stelbergstraat 2 BRUINISSE De oplossing van de puzzel is de volgende HORIZONTAAL: 1. wolf; 4. chaos; 8. vest; 11. tegel; 13. loper; 15. eb; 17. zon; 18. lor; 19.nu; 20. sla; 22. ets; 24. vos; 25. sec; 26. ibis; 28. pul; 30. trog; 32. vete; 33. karaf; 35. aker; 37. ik; 38. pol; 40. rum; 42. na; 43. pop; 44. dal; 45. op; 47. kam; 49. non; 51. bij; 52. lama; 54. paars; 57. even; 59. rijst; 61. ara; 62. ster; 63. bijl; 64. wip; 65. K.L.M.; 68. lid; 70. es; 71. eer; 72. air; 74. nr.; 75. klein; 77. va dem; 79. gems; 80. spint; 81. kiem. VERTIKAAL: 1. wees; 2. Lt.; 3. fez; 4. cent; 5. hl; 6. O.L.; 7. solo; 8. ver; 9. er; 10. ti*uc; 12. Goes; 14. post; 16. bliek; 19. negen; 21. abt; 23. Spa; 24. vla; 25. sok; 27. iep; 29. Urk 31. ram; 32. viool; 33. klomp; 34. Frans; 36. i'avijn; 39. opa; 41. U.L.O.; 46. Parijs; 47. kas; 48. bar; 50. net; 51. bei*in; 53. mijl; 55. aap; 56. rak; 58. vel; 60. twee; 62. smid; 63. Belg; 65. iris; 67. laat; 69. drum; 7i. els; 73. rek; 75 km; 76. N.P.; 77. V.N.; 78. mi. HORIZONTAAL: 1. familielid; 6. bei'gplaats voor auto's; 11. gewas; 13. uitxnxster en exploitant van sche pen; 14. Greenwichtijd (afk.); 16. op rotsige kusten gi*oeiend zeewier; 17. deelbaar door twee (rekenkunde); 18. 100 gram (afk.); 19. aanmatigende, hooghai-tige houding; 21. plaats aan de Linge in Zuid-Holland; 23. attri buut van zwarte Piet; 24. niet wijd; 26. dunne, van de takken ontdane stam, inz. van hakhout; 27. ondiep stilstaand water; 28. gebroken graan 30. naaldboom; 31. lomp; 32. politie functionaris; 34. deelteken; 35. fraai; 36. ouderloos kind; 37. eenheid waar in de snelheid v. c. schip op zeker ogenblik wordt uitgedrukt; 40. oor v. e. haas of konijn(jagerstaal); 43. uitstralende warmte; 44. besmette lijke ziekte; 46. biei'sooit; 48. kleur; 49. boek dat de openbaringen van Mohammed behelst; 51. Hebi*eeuws muziekteken in de psalmen; 52. stex'k ijzerhoudende giond; 53. korte, licht- gekromde dolk of zwaard; 55. elk der vlezige randen van de mond opening; 56. sint (afk.); 57. telegra fisch koersbeiicht onder beurstijd; 58. rivier in Duitsland; 60. schaak term (afk.); 61. armoedig, schraal; 62. na een voorafgaande beweging van iets weg, weer naar het punt van uitgang; 64. ploeg van 11 spc- De nieuwe puzzel Iers; 65. dingen van weinig waarde. VERTIKAAL: 1. gang ter zijde, die zich afsplitst of langs iets loopt; 2. de oudere (afk. Latijn); 3. deel v. e. boom; 4. wars van laagheid, 5. on -derricht in het autorijden; 6. sne dig. ad rem (b.v. .van een antwoord) 7'. levenslucht; 8. snelle loop; 9. paai- deslee; 10. vreemde taal; 12. bevesti gingsmiddel; 13. beweeggi'ond; 15. pauselijke driekroon; 18. uitroep van vreugde; 20. harig; 22. waterplan; 23. lof en eer die aan iemand of iets wordt toegekend; 25. zacht-treurige stemming v.h. gemoed; 27. dooreen- gekookte spijs; 29. misdadig (bijzon dere stijl); 31. drijftonnetje aan een haringvleet: 33. hoogste punt; 34. korte tijdsduur; 37. schippersboom; 38. Europeaan; 39. koude valwind in het noorden der Adriatischc Zee; 41. stckelhuidig dier; 42; fraaie bloem; 43. afschrift we. officieel stuk; 44. door karnen verkregen produkt; 45. muziekinstrument; 47. herinnering, waarschuwing (b.v. bij een niet tij dige betaling); 49. kerkgebouwtje op een begraafplaats; 50. dichterbij; 53. deel van Indonesië; 54. wreedaard (figuurlijk); 57. voorzetsel; 59. sterk alcoholische drank; 61. per felicita tie (afk.); 63. geografische mijl (afk.) t 2 3 4 S 7 1 9 11 12 11 14 15 ■K 17 11 If 2® 21 22 23 24 25 28 27 2« 2» ■31 31 32 33 34 35 31 37 38 H39 40 41 42 41 ■44 AS 48 43 48 49 58 SI 52 53 54 55 54 57 58 5* 88 «1 82 83 <4 85

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4