„Richtlijnen verkeersbeleid" Solzjenitsyn blijft voorlopig zwijgen Hoogste klassers Basisschool Renesse deden examen EHBO Nixon weigert liep op mijn V.N.-auto DE ZIERIIC COURANT Verwoestende bom in Noordierse stad ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 februari 1974 130ste jaargang Nr. 21430 WAARIN OPGI REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaafe. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Zorgen Bruinisse over landbouw grond kend'&rok» In geval van storing kunt u bellen (01110) 2087 of 3909 Constante bewaking over af onze c.v.-installaties en bouwpakketten. Alle redenen om vrijblijvend offerte te vragen! Advertentie Dealer: ISTA - Oosterland Tel. (01114) 1495 TWEEDE KAMER Nog geen invoering van zomertijd DEN HAAG, 14-2. Staatsecretaris Meijer (CRM) heeft donderdagmor gen in de Tweede Kamer meege deeld dat invoering van de zomertijd nog voor 1 mei van dit jaar niet goed mogelijk en uiterst bezwaarlijk is. Tijdens het vragenuurtje in de Ka mer kondigde hij de instelling aan van een ambtelijke werkgroep, die alle aspecten, verbonden aan de in voering van de zomertijd, moet be kijken. Invoering van de zomertijd alleen op grond van de schaarse oliesituatie noemde hij weinig zinvol. Naar de mening van de staatsse cretaris zal invoering van een nieu we tijdregeling moeten gebeuren in samenhang met de besluitvorming terzake in andere landen. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-2. Het K.N.M.I. deelt mede; Ten westen van Ierland be vindt zich het centrum van een diepe oceaandepressie. Fronten van deze depressie trokken in de loop van donderdag met regen ove.r de Britse eilanden oostwaarts. De voorste be grenzing van de regenzone bereikte vrijdagmorgen 't zuidwesten van ons land. Aangezien het tempo, waarin de depressie naar het zuidoosten koerst, steeds geringer wordt en het lagedrukgebied geleidelijk wat gaat opvullen, verplaatst ook de regen zone zich steeds langzamer. Voor zaterdag moet dan ook op nogal veel bewolking gerekend wor den, waaruit nu en dan wat regen zal vallen. Het uitzonderlijke zachte weer, dat nu al geruime tijd in west-, midden- en Noord-Europa heerst, duurt Stormschade in cijfers DEN HAAG, 14-2. Volgens minis ter Van der Stee (landbouw) is et- sprake van een catastrofale omvang bij de schade, die in de Nederlandse bossen werd aangercht door de storm van 13 november 1972 en later nog eens door de storm van 13 november 1972 en later nog eens door de storm van 2 april 1973. Hij heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat in totaal 1.511.000 kubieke meter hout is „ge streken". Voor het opruimen van de stormschade en de kosten van her bebossing zijn extra-uitgaven ge raamd tot een bedrag van f 25.950.000 Advertentie Dat ziet er gezond uit „Lievelingen, beste schatten, jullie eten is van grote klasse, zeggen ze. Ik hoorde dat het Poorthuys een geweldig restaurant is", dit alles zei de veelbesproken, veelsprekende, enthousiaste televisiemaker, die op aanbeveling zijn UITstekend, véél omvattend lichaam in het Poorthuys kwam vullen. „Geef mij maar echte Schouwense paling, bouillon met geurige tuin kruiden, goudbrasem met garnalen en mosselen en als slotapothese een „witte dame met haar advocaat". „Dat ziet er gezond uit" vind ik. Mag het Poorthuys u ook eens verwennen met een prinsheerlijke maaltijd besproeid met een vorstelijk wijntje? Bij het Poorthuys eet u er goed van, tegen redelijke prijs! specialitcitcn-Rest&URant Praai monum€nt€np&nö in het ouöe hARt van zieRikzee hAvenplein 7 telefoon omo-2584 Deskundigen komen met aanbevelingen HAARLEM, 14-2. Het lijkt in hoge mate gewenst dal zowel verkeersvraagstukken als vraagstukken van ruimtelijke ordening, worden benaderd door middel van een integraal beleid. BELFAST, 14-2. De explosie van een grote partij dynamiet heeft don derdag in de Noordierse stad Dun- gannon veel schade aangericht. Er vielen geen slachtoffers. De explosieven lagen in een ge kaapte PTT-bestelauto, waarvan de bestuurder alarm wist te slan. De omgeving werd ontruimd voordat de lading explodeerde. Daarbij werden tientallen gebouwen zwaar bescha digd. Volgens de politie was de aan slag het werk van het verboden Ierse Republikiense leger. Zo'n beleid zou zich kunnen rich ten op het zodanig be-invloeden van de ruimtelijke structuur van de ste den dat de verkeersnoodzaak ver mindert, terwijl op de juiste wijze de kosten van zowel het privéver- voer als van het openbaar vervoer moeten worden doorberekend aan de verkeersd eel nemers. Dit zijn enkele aanbevelingen van deskundigen, samengevat in de bro chure „Enkele richtlijnen voor een verkeersbeleid", die het hoofdbe stuur van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel te Haarlem heeft verzonden aan de ministerraad en aan de leden van de staten-generaal. Het is. verheugend, aldus de maat schappij, dat deze richtlijnen eensge zind zijn opgesteld door deskundigen uit sectoren die tegengesteld zijn en van wie men derhalve zeer uiteen lopende inzichten zou kunnen ver wachten. De maatschappij hoopt, dat de aanbevelingen regering en par lement van nut kunnen zijn bij de verdere ontwikkeling van een inte graal beleid ten aanzien van verkeer en ruimtelijke ordening. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het is minder moeilijk zich f iemands genegenheid te ver- j ft werven, dan om die te behou- f ft den. f ft Wijnands Francken Verwachting tot zaterdagavond: plaatselijk regen In het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen; matige tot krachtige wind uit zuidoost tot zuid; min.-temperaturen ongeveer 4 gra den, maxima morgen circa 7 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 2 gra den. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gra den. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een'geheel droog etmaal; 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 16 febr. Zon op 7.54, onder 17.55 Maan op 4.35, onder 12.17 17 febr. Zon op 7.52, onder 17.57 Maan op 5.18, onder 13.14 18 febr. Zon op 7.50, onder 17.59 Maan op 5.52, onder 14.17 Nieuwe maan: 22 febr. (6.34) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 16 febr. 10.22 23.17 4.09 16.45 17 febr. 11.56 5.33 18.05 18 febr. 0.37 13.11 6.50 19.13 Doodtij: 16 febr. ALLEN GESLAAGD VOOR A-JEUGDDIPLOMA Advertentie LANGENBROICH/MOSKOU, 14-2. Op de eerste dag van zgn verban ning naar het westen heeft een breeduit lachende Aleksander Solz jenitsyn donderdag handtekeningen uitgedeeld aan mensen die met ko- piën van Goelag Archipel kwamen aandragen. Omgeven door meer dan 50 ver slaggevers en nieuwsgierigen kwam hij korte tijd uit de boerderij in het Westduitse dorp Langenbroich waar hij voorlopig onderdak heeft gevon den als gast van zijn vriend en col lega Heinrich Boell. Een Russische emigrant met een kopie van Goelag in de hand vertelde hem: „mijn twee zoons zullen me niet willen geloven als ik zeg dat ik hier de hele dag heb gewacht zonder van u een hand tekening in dit boek te krijgen". Solzjenitsyn leek opgewekt, keerde in de boederij terug om een pen te halen en tekende Russischtalige en Duitstalige kopieën van het boek die hem van verschillende kanten wer den aangereikt. Een journalist vroeg hem of hij bereid was te vertellen wat er was gebeurd sinds zijn arres tatie twee dagen geleden in Moskou. In een mengelmoes van Russisch en Duits zei hij: „nee vrienden, geen interviews". De auteur maakte een ontspannen indrukken liet weten dat zijn vrouw en kinderen in Moskou het goed ma ken. „Godzijdank is alles daar nog steeds okee". Hij wist niet wanneer zij zich bij hem zullen voegen maar zei er zeker van te zijn dat ze ko men. ZIERIKZEE. Aan de Balie, dicht bij de St. Lievensmonstertoren werd - bij het aanbrengen van een nieuwe bestrating - een uit 1680 daterend rioolge welf bloot gelegd. Het gemetseld riool - nog steeds in gebruik - bleek 1,60 m hoog te zijn en voorzien van een eikenhouten vloer. Zierikzee is vooral ook ondergronds - zo bleek opnieuw - erg oud, (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) WASHINGTON, 14-2. Leon Ja- worski, de officier van justitie spe ciaal belast met de Watergate-affai re, heeft donderdag meegedeeld dat president Nixon zonder meer heeft geweigerd hem de geluidsbanden en ander materiaal voor het onderzoek heeft geweigerd waarom hij 9 janu ari had verzocht. TEL AVIV. 14-2. Een V.N. auto die een andere wilde helpen, nadat die in een Egyptisch mijnenveld te recht was gekomen ten westen van het Suez-kanaal, is zelf op een mijn gelopen en in de lucht gevlogen. Twee Finse soldaten zijn daarbij omgekomen en vijf andere gewond. Het incident speelde zich af in de Bufferzone. Israëlische militairen hebben de V.N.-militairen en hun dode en gewonde kameraden uit de gevaarlijke zone gehaald. Geslaagden se en Padmos een bloemetje aan. Voor het examen slaagden: Elma Verton, Joop de Feiter, Leo Verseput, Martin Vlaander, Rianne Hoogerhuis, Irene Blom, Linda Post, Yvonne Vasseur, Jan de Setter, Rob van der Wielen, Jaap Blom, Jan van de Vel de, Addy van de Hoek, Marleen Teeuw, Marijke Beijej Jeanet Dale bout, Martin Jonker, Richard Meijer, Jan Anthonie Govers, René Meuldijk en René Berrevoets. „Treurige vertoning in Washington" GRONINGEN, 15-2, Evenals het mislukken van een gezamenlijke Europese economische politiek moet ook het mislukken van de Washing- tonse energieconferentie worden ge weten aan Frankrijk. Dit zei dr. S. L. Mansholt donderdagavond in Gro ningen tijdens een voordracht voor de commerciële club. Dr. Mansholt noemde het gebeurde in Washing ton „een treurige vertoning". „Frankrijk wil een eigen buiten landse politiek blijven voeren en dit maakt het voor mij moeilijk mijn optimisme aangaande Europese een wording te bewaren", aldus de heer Mansholt. Mevrouw Jnnse kijkt toe terwijl een der leerlingen mond-op-mond-beade ming toepast. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Na afloop van het examen deelde dokter Simons mee dat alle kinderen voor het examen waren geslaagd. Verder maakte hij enkele uitblinkers een complimentje. Mevrouw Van der Haven dankte de kinderen voor de plezierige sa menwerking en het hoofd der school, de heer J. H. Blom, dankte tenslotte de dames die de lessen hadden ver zorgd, de dokter en de moeders die tijdens de lessen hadden geholpen. De peningmeesteresse van de ou dercommissie, mevrouw Kostense. bood de dames Van der Haven, Jan- RENESSE, 14-2. Donderdagmorgen legden de 21 leer lingen van de zesde klas van de openbare basisschool ,,'t Staepel'of" te Renesse, in de gemeenschapsruimte van hun school examen af voor het A-diploma jeugd- E.H.B.O. Ook waren er tijdens de lessen al tijd drie moeders aanwezig om te helpen controleren of de kinderen ook de praktische 'opdrachten goed uitvoerden. Tijdens de kursus kregen de kinde ren ook de opdracht 'n werkstuk over de behandelde stof te maken. Deze werkstukken werden voor het exa men door meyrouw Van der Haven cn haar assistentes en door doktor H. J. Simons bekeken. Bij de beoor deling van het examen werd ook de kwaliteit van het werkstuk betrok ken. Men deed dat speciaal om te voorkomen dat kinderen met exa menzenuwen zouden worden gedu peerd. Het examen werd afgenomen door dokter Simons, in samenwerking met mevrouw Van der Haven. De kinderen kregen eerst een aantal vragen te behandelen, waarna ze ook hun praktische vaardigheid moesten tonen. Voorafgaande aan het examen hebben de leerlingen gedurende on- gevee* 12 weken drie kwartier per week les gehad over de beginselen der eerste hulp. Deze lessen werden gegeven door mevrouw Van der Ha ven met assistentie van de dames Janse en Padmos. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1