mi zooon %idee RAAD WESTERSCHOUWEN GAAT BESLISSEN OVER PEETERSPEELPLAATS OF AUTOBOXEN SOLZJENITSYN IN BONDSREPUBLIEK DE ZIERIKZEESCHE COURANT HAASTIGE HAP: ZIER EESCHE NIEUWSBODE Donderdag 14 februari 1974 130ste jaargang Nr. 21438 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Deze week voorstellingen op donderdag- en dinsdagavond. FRAIVKFORT-MOSKOU, 13-2. Aleksander Solzjeuil- syu is door de Sowjet-Unie naar West-Duitsland gede porteerd en bij speciaal decreet onmiddellijk van zijn Russisch staatsburgerschap beroofd. De auteur was schuldig bevonden aan „systematische acties die een Russisch burger niet passen". Hy heeft voorlopig onderdak gevonden by zijn Westduitse vriend cn collega Heinrich Boell. Volgens een woordvoerder van de regering in Bonn heeft Solzjenitsyn de status van „een bezoeker van de Bondsrepubliek". De uitzetting van de schryver vormt de climax van een jarenlange campagne door de Russische autoriteiten tegen de heraut van de kritiek op de stalini- gistische terreur en de onderdrukking van persoonlyke vrijheden. Onder het toeziend oog van een grote politiemacht werd Solzjenitsyn om ongeveer 16,45 uur (onze tijd) met rozen op het vliegveld van Frankfurt ver welkomd. Het betekende het einde van uren lange verwarring over zijn deporta tie. Volgens het vluchtplan had het lijnvliegtuig van Aeroflot om 10.45 uur (plaatselijke tyd) uit Moskou moeten vertrekken en om 12.45 uur (onze tyd) in Frankfurt moeten lan den. De passagiers waren in Mos kou steeds weer getroost met mede delingen via de luidsprekers dat het vertrek was uitgesteld wegens on gunstige weersomstandigheden. Met meer dan vier uur vertraging was het toestel dan eindelijk opge stegen. de passagiers konden pas en kele minuten tevoren aan b oord gaan. Een Zuidslaaf die in het toe stel zat vertelde na de landing dat Solzjenitsin in de eerste klasse had gezeten, afgeschermd van de rest van de passagiers. „Doordat de gor dijnen gesloten waren had niemand een glimp van hem kunnen opvan gen, alleen ikzelf was slechts gedu rende enkele seconden in staat de schrijver te herkennen. Aan het ver- Advertentie vacuum verpakt 225 gram haal over de ongunstige weersom standigheden had niemand enig ge loof gehecht". In Eifelgebergte Nadat hij in Frankfurt was uitge stapt lachte de vermoeid uitziende auteur tegen de grondstewardess die hem rozen aanbood, kuste haar hand en verdween in een door de regering beschikbaar gestelde Mercedes naar het weekeind verblijf van Heinrich Boell. Dit verblijf staat in het dorp Langenbroich in het Eifelgebergte. Boell begroette zyn vriend met een kus. Talrijke bewoners van het Ei- feldorp heetten Solzjenitsin met bravo-geroep welkom. Na een kivdrtier kwam hij weer naar buiten en verzocht de journa- isten in gebrekkig Duits begrip te hebben voor zijn situatie. Hij was zeer moe en maakte zich zorgen om zijn gezin. Hij moest naar Moskou telefoneren zei hij en wees erop dat „ik vanmorgen nog in de gevange nis zat". Vervolgens zei hij in het Russisch: „u begrijpt dat ik in mijn situatie nu geen interviews gan ge ven, nu niet en morgen niet. Ik heb er de laatste tijd al zoveel gegeven". Hij wilde nu even wennen en pogen zijn situatie te overdenken. Boell vertolkte de gevoelens van velen toen hij zei: „Dit is het bitterste lot dat iemand kan ondergaan". Intus sen is vernomen dat het gezin zich bij de uitgewezen schrijver zal voe gen. Fabriek te Goes sluit GOES, 14-2. Eenentwintig vrouwe lijke personeelsleden van de regen kleding fabriek Fitwell in Goes ko men in april op straat te staan. De vestiging van dit bedrijf gaat zyn ac tiviteiten overhevelen naar het ge lijknamige bedrijf in Sas van Gent in Zeeuws Vlaanderen. Als reden voor de sluiting heeft directeur, de heer De Zeeuw, opge geven dat het bedrijf ei-niet in ge slaagd is voldoende personeel aan te trekken, zodat er al enkele jaren met verlies zou worden gewerkt. De vak bonden zijn van de sluiting van het bedrijf op de hoogte gebracht. Advertentie Geld sparen Mei de auto over het Zijpe varen Korste route naar/van West-Brabant Halfuurcfienst. DEN HAAG. Vanuit de grootste frakties in de tweede Kamer is ge wezen op het belang van herverde ling van de tv-zendtijd vdn de Ne derlandse Omroepstichting. RENESSE, 13-2. Een aantal kinderen van de openbare basisschool te Krabbendijke heeft woensdagmiddag op manege „De Dreef" te Renes§e een bok afgeleverd. De schooljeugd was vorige zomer op bezoek in de manege en hoorde van de ernstige brand die er heeft plaatgevondenwaarbij de bok Alex en twee paarden in de vlammen omkwamen. De Krabbendijkse jeugd hield een inzameling en zag kans een tweejarige bok te kopen, die Alexan der de Tioeede werd gedoopt. Onder leiding van onderwijzer M. Oostdijk boden de kinderen woensdagmiddag de bok bij manege „De Dreef" aan, aan de heer en mevrouw Steur. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Ouders in „nieuwbouw" wachten in spanning'. WESTERSCHOUWEN, 13-2. In Haamstede zal morgen (vrydag)-avond uit komen of de gemeenteraad het welzijn van de plaatselijke jeugd weet te waarderen of zich meer geroepen voelt op te treden voor de belangen van een aantal autobezitters. Immers: vrydagavond komt de gemeenteraad van Westerschouwen in (openbare) vergadering byeen; in die vergadering zal de beslissing vallen over het al dan niet totstandkomen van een speelplaatsje voor de peuters uit de nieuwbouw van Haamstede-zuid, in het bijzonder voor de kleintjes van de Margrietstraat cn van dc Ircnestraat. De kinderen spelen alvast op het terreintje van de Margrietstraat: ouders en kinderen hopen vurig dat hier het zo lang begeerde peuter- speelplaatsje zal komen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Komt het door de jonge ouders uit dc buurt zo zeer verlangde peuter- speelplaatsje er „door", dan betekent dat ongetwyfeld een teleurstelling voor een twaalftal autobezitters die graag dc beschikking zouden krijgen over een autobox En die garages zyn volgens het ontwerp-bestemmings plan, waarover de raad zich zal die nen uit te spreken, nu juist gepro- jekteerd op het al een aantal jaren braakliggende terreintje aan dc Mar grietstraat, waar de ouders - vooral nu met het voorjaar voor de deur - hun peuters willen laten spelen. Zij willen dat uitgerekend zo graag op deze plaats, omdat het ter reintje bijzonder veilig gelegen is en geheel omgeven door tuintjes en wo ningen. Vanuit die tuintjes en de na bije woningen kunnen de kleintjes prachtig in het oog worden gehouden Daarom zijn het vooral ook de moe ders die er alles voor voelen dit stukje in de buurt te reserveren voor de kinderen. Veel minder voelt de „buurt" voor de door de gemeente geopperde an dere twee mogelijkheden. Andere mogelijkheden, want het college van b. en w. voelt weinig voor een speel plaatsje aan de Margrietstraat en stelt de raad dan ook voor, het be treffende terrein aan te wijzen voor de bouw van autoboxen. Aan de raad dus morgen hierover de beslis sing. Het is duidelijk: volgens dc ouders is er maar één geschikte mogelijk heid: het terreintje aan de Margriet- straat, veilig gelegen, goed in het oog te houden. Een enquete van het Aktiecomité heeft intussen uitgewe zen dat 17 o/o van de buurtbewoners voelen voor garagebouw. Maar 71 is tégen de bouw van garages wan neer dit ten koste zou gaan van een te realiseren peuterspeelplaatsje. Een ingediend bezwaarschrift van de heer Geene werd, eerder al, door de gemeente van de hand gewezen. Daarna werd de gemeente in kennis gesteld van de gehouden enquete, waaruit blijkt dat 71 geen behoef te heeft aan autoboxen, maar kiest voor het peuterspeelplaatsje. Onge twijfeld wordt de beslissing van de raad met spanning tegemoet gezien. En dat geldt uiteraard in 't bijzon der voor de jonge ouders in de nieuwbouw die het met die boxen helemaal niet zien ttcn, maar in de eerste plaats belang hebben by een veilig speelplaatsje voor hun peuters. REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor teleioonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruiibetaling 14,50; per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraag! onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Alternatieven niet geschikt Die door de gemeente gedachte an dere mogelijkheden voor de aanleg van een peuterspeelveldje worden geacht te zijn een terrein achter de jeugdsoos Big S of het terrein van de nieuwe schttol. Het Aktiecomité, dat zich onder leiding van de heer W. Geene inspant voor het speelter rein aan de Margrietstraat, ziet ech ter niets in deze gemeentelijke al ternatieven. De peuters zouden op weg naar het jeugdsoosterrein de Irenestraat moeten oversteken en omdat deze straat een gedeelte gaat vormen van de rondweg wordt het er steeds drukker. Bovendien zijn er plannen, in samenwerking met het soosbe- stuur, om bij het gebouw een speel plaats voor oudere kinderen - leef tijd basisschool - te realiseren. Ook het terrein bji dc nieuwe school wordt ongeschikt geacht: het js teveel in de „vlakte" gelegen en het ontbreekt er geheel aan toezicht. Advertentie Advertentie lunchschotels 8,50 hapt zo lekker weg specialiterten-Restauuant Traai monumentenp&nö in h€t ouöe hARt van zi€Rikze€ havenpLein 7 telefoon on 10-2534 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Vele geleerden houden zich j (I voor architecten, omdat zij j f een massa bouwmateriaal bij- if een slepen. 4 f Otto Weiss i Verwachting tot vrydagavond: Tijdelijk regen In het algemeen veel bewolking met enige tijd regen, maar later van het zuidwesten uit enkele opklaringen; matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde wind uit zuid tot zuid west; min.-temperaturen ongeveer 3 graden, maxima morgen circa 8 gra den. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gra den. Max.-temperaturen: omstreeks 10 graden. Kans op een droge periode, van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 15 febr. Zon op 7.56, onder 17.53 Maan op 3.42, onder 11.27 Laatste kwartier: 14 febr. (1.04) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 15 febr. 9.02 21.47 2.49 15.22 Doodtij: 16 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-2. Het K.N.M.I. meldt: Een oud front dat woensdag boven Oost-Engeland vrijwel stil heeft ge legen en daar langdurig regen bracht bereikte in de nacht van woensdag op donderdag onze west kust. De activiteit ervan was inmid dels minder geworden, maar toch viel er plaatselijk enkele milimeters regen. Het front dat maar langzaam verder oostwaarts trok werd gevolgd door flinke opklaringen die in de vroege morgen Zeeland bereikten. Deze opklaringen die samenhangen met een rug van hoge luchtdruk, zullen maar van korte duur zijn. Voor de kust van Ierland is donder dagmorgen namelijk een diepe stormdepressie aangekomen die in snel tempo in de richting van het vasteland trekt. Verwacht wordt dat deze depressie met het bijbehorend frontensysteem vrijdag voor regen en veel wind zal zorgen. Schrijver uitgewezen Bok voor „De Dreef

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1