Terreur in Belfast Meisje (10) liep marathon PUPILLEN DENNENDAL WORDEN OVERGEPLAATST *2)e verdwenen verlooide Philips BLIK DOOR HET WERELD VI Europese hoofdbrekens over de rijkdom van de sjeiks INSTER Engels eiland wordt Amerikaanse basis „Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel Het is merkwaardig dat op Euro pese aandrang de ministers van fi nanciën in principe niet meedoen aan de konferentie in Washington waarop de olieverbruikende landen zich gaan beraden. Uit Europa schijnt alleen de Westduitse minis ter Schmidt mee te komen, de an dere landen laten hun kasbeheerder thuis. Nu zijn er zonder deze heren van financiën voldoende onderwerpen om lang en breed te konfereren in Washington. Maar het merkwaardi ge is dat een van de grootste puz zels, vooral voor Europa, wordt hoe het met het geld verder gaat dat de olieverbruikers aan de olieproducen ten betalen. Voor zover de „oliesjeiks" hun olie-inkomsten besteden aan pro- dukten die de Westerse landbouw en industrie voortbrengen, is er geen enkel probleem. Maar voor wat ze aan dergelijke goederen nodig heb ben kunnen deze rijkaards makke lijk betalen zonder dat de bodem van hun schatkist in zicht komt. Divaas zouden ze evenwel zijn het geld ver der maar te laten liggen - indivi dueel kan er wel een sjeik zijn die BELFAST. 9-2. Bij het verlaten van een café zijn zaterdagavond in de Noordierse hoofdstad Belfast twee mannen vanuit een langsrij dende auto doodgeschoten. De vrouw van een van hen werd ge wond. Het incident speelde zich af in de katholieke wijk Falls Road. Noord-Ierland werd zaterdag avond en -nacht voox-ts geteisterd door een golf van bomaanslagen. In de stad Omagh, 40 km ten zuiden van Londonderry, gingen zes win kels als gevolg van aanslagen met brandbommen in vlammen op. Een in een auto geplaatste bom bracht zware schade toe aan een overheids gebouw in dezelfde plaats. WASHINGTON, 9-2. De woord voerder van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken heeft bijzonderheden verstrekt over de Amerikaanse vloot- en luchtmacht basis die met instemming van de Engelse regering zal worden inge richt op het eiland Diego Garcia in de Indische Oceaan. Na de uitbreiding van haveninstal laties, de aanleg van startbanen en de bouw van onderkomens en brand stoftanks, zal volgens de woordvoer der het Amerikaanse contingent op Diego Garcia 500 tot 600 man bedra gen. Advertentie DAMESTASSEN Elegant, toonaangevend en ruime keus DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE ZIERIKZEE. Een deel van de zgn. „Mosselboomgaard"die in de toe komst soelaas moet bieden voor het parkeervraagstuk in de binnenstad. Velen intussen vinden deze open plek Ie mooi om er auto's te stallen. Het blijft passen en meten te Zierikzee. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) voor alle zekerheid zijn schatkamers vol goud propt en daarvoor kan de Westerse wereld hem niet anders dan dankbaar zijn: de geleverde olie is betaald met een ander produkt en dit is verder aan het handelsverkeer onttrokken. Of om het ekonomischer te zeggen: ivederzijds is, eventueel over een aantal schijven, overschot en tekort op de hatidelsbalatis ge- kompenseerd. Maar zeker de moder ne Arabische regeringen zijn iveinig geneigd op deze primitieve manier te werken - ze willen een zekere re serve in goud maar die moet binnen redelijke grenzen blijven, want lig gend goud brengt niets op. Kernenergie Handiger is het dit geld rente te laten kweken door het te investeren. De vraag waarover ministers van fi nanciën zich het hoofd breken is hoe de Arabische landen dit gaan doen. Kopen ze doodeenvoudig aandelen in diverse Westerse industrieën dan helpt dit het westen alleen in zover re dat de betalingsbalans een beetje in evenwicht blijft. Maar het grote probleetn is daar mee niet opgelost: het vraagstuk na- helijk hoe de ekonomieën van de olieko-nsumenten door hun produktie de olie betalen. Liever dan deze weg die er alleen maar toe leidt dat op de duur alles doodeenvoudig eigen dom wordt van de olielanden is de regeringen een weg waarbij de olie rijkdom bijvoorbeeld wordt geïnves teerd in het ontwikkelen van de kernenergie, toch al een zaak die sommen vergt waarvan ministers van financiën nachtmerries krijgen. Willen de sjeiks niet in een derge lijke struktuur meewerken dan moeten ze namelijk iets verzinnen, waardoor ze indirekt dit geld toch weer lenenkortom ze moeten iets ingewikkelds bedenken om een te grote toestroom van olieverdiensten te beletten schade aan de nationale ekonomieën aan te richten. Een extra-moeilijke taak omdat haast niet is na te gaan welk deel van die importfinanciën welkom ge acht kan worden en welk deel niet. Het zijn ekonomische gezondheids problemen van een nieuw soort en van nieuwe omvang die nog heel wat hoofdbrekens zullen bezorgen. SAN MATEO, 11-2. Tijdens een wedstrijd om het Amex-ikaanse ma rathonkampioenschap voor dames heeft de tienjarige Mary Etta Boy- tano voor een haast angstaanjagen de prestatie gezorgd door de afstand van 42 kilometer en 195 meter als vierde te beëindigen. De wel z^er jeugdige Californische liet een tijd afdrukken van 3 uur, 1 minuut en 15 seconden. Winnai*es werd de 31- jarige huismoeder Judy Ikenberi*y in 2 uui", 58 minuten en 44 seconden. Auto te water drie doden NEDERWEERT, 10-2. De bestuur der van een personenauto met vyf inzittenden is op onverklaarbare wij ze in de Zuid Willemsvaart bü Ne- derweert (L.) terecht gekomen. Drie van de vijf inzittenden, allen afkom stig uit Helmond, konden niet tijdig uit het voertuig komen en verdron ken. De slachtoffers zijn de 62-jarige P. H. A. van Stiphout, de 65-jarige mevr. E. van Lierop en de 13-jarige A. Mennen. De ouders van het 13- jarige kind wisten zichzelf uit de au to te bevrijden en konden door om standers op het droge woi-den ge bracht. De rijkspolitie tast nog vol ledig in het duister over de ooi-zaak van het ongeluk. Er waren op het moment dat de auto in het kanaal reed geen andere verkeersdeelnemers in de buurt. voor dezelfde stroomkosten DODELIJKE ONGELUKKEN ETTEN. Op de Zeddamseweg in Etten (gem. Genclringen) is een ver keersongeluk gebeurd, dat aan de 65-jarige A. A. Lukassen uit Etten het leven heeft gekost. De man werd door een personenauto overreden toen hij met zijn bromfiets de Zed damseweg overstak. PURMEREND. De 29-jarige P. F. Broers uit Krommenie is in de nacht met zijn auto van de weg Purme- i-end-Zaandam geraakt, tegen een boom gevlogen en enkele malen over de kop geslagen. Hierbij is hij over leden. AAGTEKERKE. De 17-jarige Sa muel Jobse uit Aagtekerke is om het leven gekomen. De jongeman reed op zijn bromfiets tegen een stilstaan de melkauto. Hij overleed ter plaat se. Een achterop zittende jongeman kwam met de schrik vrij. De twee jongens droegen geen valhelm. BAARLE NASSAU. De 67-jarige A. van Steenpaal uit Baarle Nassau is in zijn woonplaats bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Het slachtoffer liep op de linkerzij de van de rijbaan, toen hij werd ge grepen door een auto die bezig was aan een inhaalmanoeuvre. AMSTERDAM. Het stormachtige weer heeft in Amsterdam een men senleven gekost en aanzienlijke schade aangei-icht. De 83-jarige zus ter H. W. Koek uit het Piei-sklooster in Amsterdam werd op de Lijn baansgracht getroffen door stukken uit de gevel van een onbewoond pand. Zij was waarschijnlijk op slag dood. NIJVERDAL De 19-jarige K. Koekoek uit Almelo is met zijn auto op de rijksweg Zwolle-Almelo ver- ongelukt. Hij raakte de macht over het stuur kwijt en reed tegen een boom. Hij was vrijwel op slag dood. ASSEN. De 19-jai-ige gezinsver zorgster Jantje Maat uit Beilen is in Hij ken (Dr.) met haar personenauto tegen een boom geslipt en vei'volgens in een sloot terecht gekomen. Zij ovex-leed ter plaatse aan hersenletsel. DEN BOSCH. De 19-jarige H. van Wijk is in het ziekenhuis in Den Bosch overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk. De jonge man was in Vlijmen met zijn auto door niet opgehelderde oorzaak tegen een boom aan de linkerkant van de weg gebotst. DEN HAAG. De 67-jarige me vrouw A. Snaterse uit Den Haag is in een ziekenhluis overleden aan de verwondingen die zij 17 januai'i op liep, toen zij bij het te voet overste ken door een auto werd geschept. KESTEREN. De 24-jarige W. Thijs- sen is in zijn woonplaats Kestei-en met zijn fiets vei-ongelukt. De jonge man verleende op een kruispunt geen voorrang aan eeri personenauto en werd hiei'door gegrepen. Hij overleed in het ziekenhuis aan het hersenletsel dat hij bij de onvermij delijke botsing opliep. Hei-pt. De 51-jax"ige M. Itters is op de weg van Heusden naar Haarsteeg verongelukt. De man, die met een kind achterop en zijn vi-ouw naast hem aan het fietsen was kwam tus sen twee elkaar tègemoetkomende auto's terecht. Zijn kind werd, zwaar gewond opgenomen in het zieken huis. DRACHTEN. De 18-jax"ige veevex*- zorger Douwe Bakker uit Tijnje is met zijn bx-omfiets tegen een boom geslipt. De jongeman overleed in het ziekenhuis te Heerenveen aan het hiex-bij opgelopen letsel. DELFT. De 46-jarige Delftenaar G. van Leeuwen is zondagmiddag'in zijn woning door zijn 60-jarige kostganger L. P. S. neergestoken en een paar uur later in 'het zieken huis aan de opgelopen verwonding bezweken. Echtpaar omgekomen MEGEN, 10-2. Een echtpaar uit Oss is in de nacht van zaterdag op zondag bij een vei'keersongeluk in het Brabantse Megen om het leven gekomen. De slachtoffex*s zijn de 31- jax-ige mevx-ouw M. J. van Andel- Meijers en haar 43-jarige man. Het ongeluk gebeurde doordat de auto van het echtpaar door onbeken de oorzaak op een recht stuk tegen een boom x-eed. De pex-sonenauto brak daarbij in twee stukken. FEUILLETON DOOR GRÉ DE BOER 68 ,,Zijn vlucht uit het Dortmundse ziekenhuis was in elk geval een wanhoopsdaad. Hij heeft een ver pleegster neergeslagen, dus het is wel zaak uit te kijken met hem. Als der gelijke lieden in een dusdanige ge moedstoestand vex'kex'en, zijn ze dik wijls tot alles in staat. Het is niet uitgesloten, dat hij gewapend is. Kom, ik ga eens in de bungalow kij ken. Welke i'ichting?" De politieman wees naar Van Pais die al die tijd bescheiden op de ach- tex-gi'ond heeft gestaan. „Wie is de ze meneer? Collega?" „De vader van de vluchteling. En eigenaar van de bungalow. Als de zoon hiei'komt, kan de vader wel licht pogingen in het werk stellen de jongeman te bewegen zich over te geven." „Daar zit wat in. Ik zal jullie ei- even heen bi-engen, want het is van avond bar donker. Kijk uit, want er staat hier en daar sti-uikgewas. Heb je een zaklamp bij je?" „Ja". „Voorlopig rechtdoor. Na een me ter of tien ga je door een bocht en dan zie je vanzelf wel lichten van het huisje. Ik bi-eng je een eindje op weg." Enkele minuten later stond Brandt midden in de kamer van „Mon Re pos", waar het overigens allesbe halve rustig was. Want enkele ge üniformeerde mannen openden kas ten en onderzochten laden. Brandt haalde zijn identiteitsbewijs te voor schijn en overhandigde dat aan een man in burger, die de inspecteur bleek te zijn, belast met de leiding. Deze keek er in. vergeleek het por tret op het bewijs met het gezicht van deze bezoeker en gaf hot pa pier knikkend tei-ug „Het is in orde, meneer Bi-andt. En wie is deze me neer?" Hij wees op Van Pais. „Meneer Van Pais, eigenaar van dit huisje en vader van de voort vluchtige. Mag ik vragen, wat u hier denkt te vinden?" „Opdracht van de officier Hel ging immers om passenvervalsing, niet waar?" „Indei-daad. Maar ik vi-ees, dat u niets bizondei-s zult vinden. Het hoofdkwai-tier van de bende was in Amstei-dam." „Tot nog toe geen resultaten. De vi-ouw hebben we; dat weet u zeker al?" Brandt knikte. Bekend, hoe haar toestand is?" „Toen we haar hier vonden - hij wees naar het nevenvei-trek, waarin Bi-andt een bed zag staan - lag ze bewusteloos. Op het nachtkastje een bijna leeg flesje; er zaten nog een paar tabletjes in. We waax-schuwden meteen de arts. Deze constateerde, dat hel slaaptabletten waren. We weten natuurlijk niet, hoeveel ze er ingenomen heeft. De ambulance heeft haar naar het ziekenhuis in Doctinchem gebracht." „Laten we hopen, dat ze haar er door halen." Zonder hierop verder in tegaan. vroeg de inspecteur: „Nog iets be kend over die Sander van Pais?" Brandt schudde zijn hoofd. „We weten enkel, dat hij enkele uren geleden het ziekenhuis is ontvlucht. De Duitse politie zou nagaan, of hij de beschikking had over zijn wagen. Op alle wegen, die naar de grens leiden, wordt gepatroilleerd. Als ze hem in Duitsland grijpen, is hij voorlopig nog niet hier, want hij heeft een vex-pleegster neei'geslagen." „Ik zie hem nog niet komen," ant- woox-dde de inspecteur, „maar als we hier klaar zijn, doven we de lichten en zetten een paar mannetjes op post. Meer kunnen we niet doen. De rest van de bende zit ingesloten, niet?" „Jawel, mencci". De meesten zijn in Amsterdam gearresteerd. De eni ge. die nog los loopt, is Sander van Pais. En waarschijnlijk enkele pas- senleveranciers. Apropos de mo gelijkheid bestaat natuui'lijk even eens, dat hij met de trein komt, als hij geen auto kan krijgen. Is er een rechtstreekse verbinding tussen Duitsland en Winterswijk?" „Enkel voor het goedervervoer. Of hij moet via Arnhem en dat lijkt me niet waarschijnlijk, want de controle in de internationale treinen zal wel extx-a schei-p zijn. of hij kan tot Stadtlohn, dat is een kilometer of twaalf van de grens af. Tot hier een kilometer of zestien, zeventien, denk ik. Maar ik zie hem nog niet Romen, meneer Braridt." „U kunt gelijk hebben, meneer." antwoordde Brandt vooiV.ichtig, „maar wc moeien toch met iedere mogelijkheid rekening houden. F.n wat ligt meer voor de hand, dan dat hij vlucht naar dit huisje, dat ei gendom is van zijn ouders?" ..Er zit wel wat in." Een half uur later had mfen het hele huisje uitgekamd, m^ir niets bizonders gevonden. „Wat doet u, meneer Brandt? Blijft u met meneer Van Pais hier wachten, of gaat u mee naar de stad." (wordt vervolgd) DEN HAAG, 10-2. Staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid en mi lieuhygiëne) heeft zondag een rap port ontvangen van de geneeskundi ge inspectie voor de geestelijke volksgezondheid over de situatie, waarin de pupillen in een drietal paviljoens van de zwakzinnigenin richting Dennendal onderdeel van de Willem Arntzstichting, zich bevinden Uit dit x-appoi-t is de staatsseci-eta- ris gebleken, dat de situatie van dien aai-d is, dat de belangen van de pu pillen niet langer zijn gewaax-borgd. Op grond van deze x-apportage is de staatssecretaris zondagavond tot de conclusie gekomen dat onder de ge geven omstandigheden de pupillen in deze paviljoens niet langer kunnen vei-blijven en daax-om zullen moeten woi-den overgeplaatst. Hiertoe wor den voorbereidingen getx-offen. De staatssecretaris heeft meege deeld dat zijnerzijds de gelegenheid zal worden geschapen de pupillen elders onder te brengen. Nadrukke lijk stelt hij hierbij dat de plaatsing van de pupillen elders een tijdelijk karakter draagt. „Flitsen,, uit het buitenland MOSKOU. De dissidente Russi sche schrijver Alexander Solzjenit- syn heeft geen gehoor gegeven aan een oproep op het parket in Moskou te verschijnen. Dit is van welinge lichte zijde in de Russische hoofd stad vernomen. MUNCHEN. Voor het eerst sinds tien jaar is in Opper-Beieren weer een wasbeer aangetroffen. Een jager had al enige maanden in de be sneeuwde bossen in de buurt van Pfaffenhofen geheimzinnige spoi-en waargenomen. Van welk dier deze spox*en waren, bleek toen hij een val zette met een hazekop. LONDEN. De staking van de 270.000 Britse mijnwerkers is zaterdagavond te middernacht officieel ingegaan. De laatste uren werden nog veilig heidsvoorzieningen getroffen, zoals het afsluiten van mijnschachten met het oog op brand-; explosie- of over stromingsgevaar. Daarna gingen de poorten dicht en betrokken stakings- posten de wacht. Op zo kort mogelijke termijn zal namelijk worden nagegaan op welke wijze structuren tot stand kunnen worden gebracht en de voorwaarden kunnen worden geschapen om de vernieuwingsgedachten met betrek king tot de zwakzinnigenzorg, zoals deze ondex-meer gestalte hebben ge- kregen binnen de zwakzinnigenin richting Dennendal, te behouden. KEULEN. Een bomontploffing richtte in de nacht grote schade aan in „Het huis van de Duitse indus- tx-ie", een gebouw van de werkge versfederatie in Keulen. Bij de aan slag werd niemand gewond. ROME. Op de Romeinse luchtha ven Fiumcino zijn vijf Syriërs on derschept, nadat zij met eexi Ameri kaans lijnvliegtuig uit Lissabon wa ren aangekomen. Zij werden op een Arabisch toestel gezet naar het Na bij e-Oosten. MOSKOU. Militaix'en en politie hebben.maandag een eind gemaakt aan demonstraties van volksduitsers in het centrum van Moskou, die uit de Sowjet-Unie willen emigreren. Een gezin dat zich had vastgeketend aan een lantaaxmpaal is gearresteerd, zo zeggen Westerse ooggetuigen. TOKIO. Japan zal in de komende twee jaar 800.000 ton ruwe olie in voeren uit Egypte voor minder dan tien dollar per vat van 159 liter. BONN. Het verkeer in de meeste grote steden in West-Duitsland zat maandagmoi'gen danig in de knoop door de staking van het personeel van de openbax-e diensten, dat een loonsverhoging van 15 procent wil hebben. Ook stormschade in West-Friesland DEN HELDER. 11-2. De zuid- wester storm die over ons land trok heeft in Noord-Holland nogal aan zienlijke schade veroorzaakt. Met name in West-Fi'iesland werden veel vernielingen gemeld. Voor zover be kend liep niemand hierbij ernstige verwondingen op. Alleen in Den Helder moest een 12-jarige jongen in een ziekenhuis worden opgenomen toen hij tussen een winkeldeur be kneld raakte. LISSABON. De drie Portugese Maria's verlaten het gerechtsgebouw nadat hel proces tegen de drie schrijfsters van het boek: „Nieuwe Portugese brieven" opnieuw werd verdaagd, ditmaal tot 21 februari. PEKING. De Chinese pers moedigt schoolkinderen aan hun woordje te doen en niet klakkeloos het gezag van „grote mensen" te aanvaarden. Het volksdagblad wijdde maandag een groot deel van de voorpagina aan een brief van het 12-jarige schoolmeisje Hoeang Sjoeai, dat een kadei'lid van de pai'tij scherp terecht wijst. ROME. De Italiaanse autoriteiten hebben een ari-estatiebevel uitge vaardigd tegen de 66-jax-ige Vincen- zo Cazzaniga, voormalig president- dix*ekteur van Esso Italia. Hij wordt verdacht van medewex-king aan een olieschandaal. LUCHTBASIS BEALE. Naar de Amerikaanse luchtmacht bekend maakte, is een reuzenbommenwer- per van het type B-52 verongelukt, toen het toestel opsteeg van de luchtmachtbasis Beale in Californië. Slechts een van de acht inzittenden overleefde het ongeluk. Advertentie 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4