Kletspraatjes over Haanisteedse vuurtoren Dagvaardiging Nixon zoek Naziplan tot evakuatie van Rome heeft bestaan Visvergiftiging in Duitse rivier Noorse vissers verdronken Bloedig Iraans- Iraks incident AGENDA Minister wil betere aansluiting bussen Goes en de treinen JEUGDSOOS „BIG S" ORGANISEERDE „DROPPING" Vier doden door griep Dreigende benzinedistributie in V.S. Vier jonge Belgen verdronken POEZIE 2 Fundament in prima staat HAAMSTEDE, 11-2. - Naar aanleiding van alarme rende berichten die in verschillende daghinden zijn gepubliceerd over de fundering van de vuurtoren te Haamstede, hebben wij ons ter plaatse van een en an der op de hoogte gesteld. Hierbü bleek het hoofd van de kustwacht allerminst ingenomen te zün met de veelal tendentieuze berichten die in verschillende bladen zfjn ver schenen. „Het is mij een volkomen raadsel waar deze onzin vandaan komt", aldus de heer Saman, „en wie de zegsman hiervan is". „Het vervelende hierby is dat m'ün superieuren deze berichten natuurlek ook onder ogen krügen, waardoor het risico bestaat dat ik hiervoor op het „matje" wordt geroepen. Van de 58 meter höge vuurtoren werd in 1837 de eerste steen gelegd, waarna drie jaar later - in 1840 - voor het eerst het licht werd ontsto ken. De toren staat op 201 ingeheide palen, welke zijn gedekt door een houten roosterwerk van balken. In de fundering heeft de toren een mid dellijn van 12.20 m, met muren van 2.80 m dikte, welke geleidelijk een Stichting- Samenlevingsophouw Vervolg van pag. 1 werk hebben gedaan, maar toch ter ziele zijn gegaan. Burgemeester Everwijn had zoiets eerder meege maakt in Zeeuws-Vlaanderen. Daar was ook een overkoepelende regio stichting gevormd op initiatief uit de bevolking. Werk was er voor die stichting nog genoeg, maar het ge heel ging als een nachtkaars uit. De hoofdoorzaak, volgens de bur gemeester, vloeide voort uit het feit dat geen beroepskrachten konden worden aangetrokken. De zaak ligt thans anders, gezien de steun van de rijksoverheid. Gevraagd werd hoe vergelijkbare stichtingen elders (in de provincie) wei-ken. De praktijk leert dat binnen het gegeven kader diverse geledingen eikaar ontmoeten en meteen is daarmee e^n teer punt aangeroerd: de communikatie. Juist hiervoor is een vaste funktionaris onontbeerlijk. Een typisch model voor een Op- bouwstichting is er niet. Zij is ge- ent op de eigen typische regionale situatie. Vraag naar behoefte Het behoeftepróbleem aan zo'n stichting kwam ook ter sprake. Veel blijkt met name door de gemeenten niet te kunnen worden overzien of te financieren. Door de aanwezigheid van een stichting kunnen althans mogelijkheden op Schouwen-Duive land worden geschapen, die het wel zijn kunnen bevorderen. Gevraagd werd met name om aandacht voor het Welfare-werk speciaal voor de bejaarden. Noodzakelijkheden wer den aangestipt op het. gebied van het (avond)onderwijs en de woonwagen bewoners. Aangedrongen werd op een - nu al - grotere divertissiteit in de plan matige overwegingen van de even tueel komende stichting. De voor zitter zei dat zulks de bedoeling thans nog niet kan zijn. Het gaat om een eerste aanzet en in het kader van het welzün komen later talrijke zaken aan de orde, die de aandacht nodig hebben. Er zullen altjjd manko's zyn, die men tegen komt. Om „response" Duidelijk bleek wel dat vele pun ten in de toekomst nog moeten wor den uitgedipt. Het gaat er thans om de „response' uit de regio te verne men. Uiteindelijk komt men via de commissie, via B, W en S, via de col leges van b en w terecht bij de ra den die op het punt van de subsidië ring een stem in het kapittel hebben De lijst van dessiderata is groot: hulp aan amateurverenigingen, re gisseurs, Lom-school en allerlei an dere zaken. Op deze wijze zal ge poogd mogelijkheden aan te boren het welzijn op Schouwen-Duiveland op te vijzelen. Thans gaat het om een inventarisatie van behoeften, om een peiling naar de wil in de regio tot een stichting te komen, maar specifikatie moet voor later zijn. In de toekomst komt dan een „grote avond", waarop hopelijk de Stich ting definitief zijn beslag kan krij gen. Angst voor ver-ambtelüking werd weggewimpeld. Gestreefd zal worden naar een levend organisme; een ge schoolde kracht moet er komen. „Het gaat er niet louter om droge voeten te houden, maar gaten in de welzijnsdijk te stoppen', zo besloot de voorzitter, die daarop het fiat van de vergadering kreeg. Dat ging unaniem; eon hoopvol teken voor de toekomstige ontwikkeling rond dit toch opwekkend projekt. verloop hebben van 0.80 m. Dat wil zeggen, dat de muur boven in de toren nog altijd een dikte van 2 m heeft. Door het zakken van het grond waterpeil in de afgelopen jaren, komt de fundering in de zomermaanden droog te staan, waardoor het gevaar bestaat dat er zuurstof bij komt en het hout wordt aangetast. Er zijn echter voorzieningen getroffen om het behoud van de tox-en voor do toe komst zeker te stellen. In verband hiermede is in 1973 door de bouw kundige dienst van het loodswezen - hetgeen ressorteert onder de marine - een onderzoek verricht. Een ge deelte van de fundering werd hierbij bloot gelegd, waarna een stuk van het roosterwerk voor nader onder zoek werd afgezaagd. Bij dit onder zoek werd vastgesteld dat het hout werk zich nog in dezelfde staat be vindt als 130 jaar geleden. De ver onderstelling dat het fundament in gevaar is, is dan ook volkomen uit de lucht gegrepen. Het hout bevindt zich nog in prima staat", terwijl aan het bouwwerk nog niet het kleinste scheurtje valt te bespeuren. Onderzoek T.N.O. De maatregelen, welke nu worden ge troffen, zijn van preventieve aard en gericht op mogelijkheden, welige zich eventueel zouden kunnen voor doen. Met het oog hierop heeft vorige week dinsdag en jl. vrijdag door T. N.O. uit Delft een bodemonderzoek plaatsgevonden. Er zijn momenteel een drietal methodes welke in aané merking kómen om te worden toege past bij dé voorzieningen wejke ge troffen worden om het fundament voor dé toekomst zeker te stellen. Eén van deze, methodes is door middel van een pompinstallatie het fundament onder water houden. Ge dacht wordt verder aan het aan brengen van betonpalen, of het ge heel volstorten met beton, terwijl als derde mogelijkheid onder het funda ment gas zou kunnen worden ge spoten. LOS ANGELES, 11-2. Funktiona- rissen van het Hooggerechtshof in Los Angeles hebben dinsdag ont huld, dat de historische dagvaarding voor president Nixon, te getuigen in de Watergate-zaak, nog steeds niet in Washington D.C. is- aangekomen, een week nadat zij gepost wei'd. Rechter Gordon Ringer van het Hooggerechtshof, die de dagvaarding aangetekend verzond, t.w. vorige week maandag, verklaard dat hij „stomverbaasd" is. De rechter zei dit nadat advoca- ten hem hadden meegedeeld, dat zij in Washington navraag hadden ge daan en te horen hadden gekregen, dat het stuk niet aangekomen was. Alternatief leef oord in Flevopolder DRONTEN, 11-2. De arc hi- tekt-schilder Bruno Mertens uil Bodegraven wil in de Fle vopolder een gildedorp stich ten. Al ongeveer 60 mensen van verschillende nationalitei ten die een ambacht uitoefe nen, hebben positief op dat plan gereageerd. Het gildedorp moet een al ternatief leefoord worden voor mensen die gezond willen le ven. De toekomstige inwoners (maximaal 10.000) leven er op coöperatieve basis. Bruno Mertens is op dit ogenblik nog in oyiderhandeling met de rijksdienst voor de Ussel- meerpolders om het verkrij gen van de benodigde grond. Zodra dit is geregeld, zal het projekt beginnen en dat kan als het aan de plannenmakers ligt al binnen enkele iveken zijn. ROME, 11-2. In een interview met het Romeinse dagblad Ti Tempo heeft Herbert Kappler. een nazi- misdadiger die in een Italiaanse ge vangenis levenslang uitzit, bevestigd dot hij in opdracht van Helnrich Himmler een plan voor de evacuatie van alle jongens en mannen in Rome opstelde dat echter nooit werd uit gevoerd. Kappler kreeg de opdracht nadat partisanen in de via Rasella in Rome een aanslag haddon gepleegd op een daar dagelijks doorheen marcheren de kolonne Duitse ss'ers. van wie er 32 gedood werden. Kappler zei dot hij hot plan „sabo teerde" door voor het toezicht op de evacuatie van alle jongens mannen „van tussen de 16 en 65 of 18 en 60 jaar, dat weet ik niet zeker meer", meer ss'ers aan Berlijn te vragen dan gemist konden worden. Ot' één van deze drie methodes toe gepast zal worden, is nog lang niet zeker, daar een onderzoek naar an dere nog gaande is. Op het ogenblik staat het funda ment nog onder water. Nauwlettend wordt op vastgestelde tijden het wa terpeil in de peilbuizen gekontro- leerd. Naast de belangrijke funktie als baken voor de zeevaart, heeft de vuurtoren ook nog een grote aan trekkingskracht op de toeristen, die hun vakantie in de Westhoek door brengen. In het afgelopen jaar wer den er niet minder dan 24.000 be zoekers geteld. HANNOVER, 11-2. Giftig afvalwa ter uit Oost-Duitsland heeft in het stuk vair de rivier de Leine tussen Goettingen in Nedersaksen en de Oostduitse grens een massale visster- te veroorzaakt. Volgens de politie drijven daar duizenden dode karpers, forellen en andere vissen,. Er zijn maatregelen getroffen om de bevolking geen vergiftigd water te laten drinken. Men weet nog niet precies om welk vergift het gaat. De politie houdt het op een soort vergil' dat de zenuwen aantast. OSLO, 11-2. Eli' Noorse vissers zijn verdronken toen hun schip op de onbewoonde Arctische, kqst zonk na aan de grond te zijn gelopen, zo heeft de Noorse politie maandag in Oslo bekendgemaakt. Twee opvarenden van het 378 ton metende schip Lance Two konden uit het ijskoude water op 200 kilo meter tenoosten van de Noordkaap worden geréd. TEHERAN, 11-2. Iran heeft maan dag bekendgemaakt dat de artillerie- tank- en infanterieslag die zondag heeft gewoed in het Iraans-Iraaksc grensgebied, aan 41 Iraanse soldaten het leven heeft gekost en dat 81 sol daten werden gewond. In een communique van de Iraanse generale staf stond dat de gevechten in de middag begonnen, „toen Iraak- se tanks en infanterie, gesteund door zware artillerie" de grenspoort Me- hran op honderdizestig kilometer ten oosten van Bagdad en het nabijge legen dorp Reza Abad, aanvielen. HEERLEN, 11-2, In Heerlen en omgeving zijn de afgelopen dagen vier mensen overleden aan een long ontsteking, die als complicatie op trad bij de thans heersende griep. Dr. W. J. Salvert, directeur van de districtsgezondheidsdienst zuid-oost- Limburg in Heerlen, noemde het vrij snelle verloop van de complicatie een weinig voorkomend verschijnsel. Uiterste waakzaamheid is nodig, zei hij. De slachtoffers waren allen zo genaamde hoge-risico-patienten die aan een hartafwijking of ernstige bronchitis leden. De griep heeft in dit geval niet al leen slachtoffers gemaakt onder ouderen, maar ook onder jongere patiënten vpn 15 tot 16 jaar. Op het moment is er nog geen reden tot on gerustheid, aldus dr. Balvert. Boven dien is de griep aan het afnemen. Een scène uit' het blijspel „Hoogheid uw kameel staat voor" dat niet veel succes door de toneelgroep „De Hutspot" werd opgevoerd tijdens de jaarlijkse feestavond van de sportvereniging D.F.S. te Burgh-Haamstede. (Foto: Zierikzecsche Nieuwsbode) Voornemen heeft gevolgen voor Bruinisse DEN HAAG, 9-2. In de Tweede Kamer heeft minister Westerterp ondermeer gesproken over de aan sluiting van de autobusdiensten op Schouwen-Duiveland c.s., met de Spoorwegen te Goes. Gezorgd zou moeten worden op een goede aan sluiting met de z.g. intercity treinen een aansluiting, die nu in théorie wel bestaat, maar in de praktijk dikwijls er op neer komt, dat de betreffende trein juist vertrekt, als de bus voor het station in Goes aankomt, of juist vertrokken is. Wanneer men ook de verbinding met Öude Tonge gehandhaafd moet blijven, moest de RTM dus zoeken naar enkele minuten tijdwinst. Deze \yas op geen enkele andere manier te vinden, dan door de dienst niet. meer'door Bruinisse te laten rij- dèn en enkele halten op te heffen. Als de bus niet meer door Bruinisse rijdt vervallen automatisch de hal len Bruinisse centrum (bij het herv. verenigingsgebouw) en de halte Dorpsweg Rijksweg (de oude tram halte sinds 1900 aan het eind van de Dorpsweg. Ook naar Zijpe rijdt de bus dan niét meer, al wordt getracht toch nog wel enkele bussen per dag haar en van Zijpe te handhaven. Ook halte Sluis weg Ook de halte Sluis zou worden op geofferd, omdat die te excentrisch is gelegen. Men wil dan verder langs Pomphouder in hongerstaking' EINDHOVEN, 11-2. De 44-jarige Eindhovense benzinepomphouder P. van Breda is maandagmorgen met zijn hongerstaking begonnen. Hij doet dit uit protest tegen de gemeen te Eindhoven die hem het werken, volgens zijn mening, onmogelijk maakt. De Jeroen Boschlaan waar aan het pompstation ligt, is al drie maapden vrijwel onbereikbaar ten gevolge van renovatiewerken. Amok met klewang* ARNHEM, 11-2. De 31-jarige Arnhemmer E. heeft in Arnhem amok gemaakt door met een klewang in de rondte te zwaaien en vijf poli tieagenten er mee te bedreigen. De man, die dronken was, wilde zijn vrouw met de klewang te lijf. Zij vluchtte de straat op. Buren waarschuwden de politie. De man bracht zichzelf met het wapen ver scheidene steken toe. Met ernstige verwondingen aan zijn borst moest hij in een ziekenhuis worden opge nomen. HAAMSTEDE, 9-2. Zaterdagavond werd door de jeugdsoos „Big S" een dropping georganiseerd, waaraan - ondanks het minder gunstige weer - nog door zeven groepen werd deelgenomen. Te 19.00 uur werden de deel nemers (geblinddoekt) per auto vervoerd naar de plaats waar zü „gedropt" zouden worden. Deze plaatsen waren: Schelphoek, vuurtoren, de Punt. „Schouwse Boer", Westbout, uitküktoren en Ginstervcld. Op de plaats van de dropping werd een achttal opdrachten verstrekt, welke men op de terugweg zo goed mogelijk moest zien uit te voeren. Hierbij waren o.m. binnen een om trek van 25 m iets opzoeken wat daar was neergelegd; een rode zakdoek meeenemen naar de soos, een schoon gemaakte ui, een paar kolen en iets origineels uit do natuur. Verder moest men oen slagzin maken over de soos, een liedje componeren en proberen een handtekening te krijgen van een bekend persoon uit Burgh-Haam- stede. In zijn totaliteit bezien, werden de opdrachten door de groepen, die alle op de vastgestelde tijd weer terug waren, voortreffelijk uitgevoerd. Dc uitslagen Winnaar werd groep I, bestaande uit Ap van Dongen. Kees de Feiter. Addie Bom en Rinus Roon, met 389 punten; 2e prijs: groep 8, bestaande uit Tonny Saman, A. van Keulen. Roel Saman, Jan Fonteine, Elke Overbeeke en B. van Keulen met 302 punten: 3e prijs: groep 4. bestaande uit Piet Kloet. Jan Looman, Leendert Rademaker en Freddie Quaak met 291 punten. Dc poedelprijs was voor groep 3, bestaande uit Ria van Enige, Jillcs Apeldoorn cn Wilma van Enigö met 248 punten. Zaterdagmorgen werd voor de jeugd een film van „Zorro" ver toond, welke door een groot aantal jongens en meisjes werd bijgewoond. A.s. zaterdag gaan een veertigtal leden van „Big S" (men heeft dit seizoen alweer ruim 200 leden) schaatsen op de Utrechtse kunstijs baan, waarvoor men te 11.00 uur vanaf de soos vertrekt. Op zaterdag 23 februari zal weer het traditionele strd-carnaval (verplicht verkleden) worden georganiseerd. de Rijksweg een nieuwe halte voor Bruinisse inrichten namelijk halfweg de parallelweg, waar de thans be staande parkstrook eindigt en het land van de familie Van den Berge- Hage begint. De daar gelegen, schei- dingsslopt, zou dan worden gedempt. Een achteruitgang voor Bruinisse, maar buiten de schuld van de RTM. De plaats is gekozen omdat die nog bet meest gunstig ligt. wat betreft de bereikbaarheid ten opzichte van het centrum ,van het dorp Dinsdag 12 februari Renesse Slot Moerrnond, 20.00 uur, cursus streekgeschiedenis. Dreischor Gymnastieklokaal, Bejaardengymna- stiek. 4.30-5.30 uur. Donderdag 14 februari Zierikzee R.K.-centrum, 19.30 uur, U.V.V. Vrijdag 15 februari Haamstede Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad Westerschouwen. Zierikzee Verenigingsgebouw. 19.30 uur, avond „Kunst en Eer". Haamstede Hotel Bom, 14.00 uur, Landbouwver. „C et C". Zaterdag 16 februari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur. Neerlands Hoop Express, (Z.V.U.). Huis van Nassau, 14.00 uur, Ver. tol bevordering Bijenteelt. Maandag 18 februari Dreischor Plaatsenhuis, 19.30 uur, gemeente raad. Dinsdag 19 februari Haamstede Ger. kerk, recreatiezaal, 19.30 uur, jaarvregadering N.C.V.B. Dreischor Café „De Drie Schapen"; 20.00 uur; Nutsavond „Nut en Genoegen". Woensdag 20 februari Zierikzee Huis van Nassau, koffiekamer, 20.00 uur, vergadering Sportraad. Donderdag 21 februiari Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, Rode Kruisfilmavond matinee (jeugd) en avondvoorstelling DETROIT, 11-2. De Amerikaan se vice-president Gerald Ford heeft 'gezegd dat de benzine misschienóp de bon zal moeten als het Arabische olie-embargo tegen Amerika niet spoedig eindigt. „Wij willen geen benzinerantsoenering", zo verklaar de Ford zaterdag aan een republi keins diner in Detroit. „Maar als ér niet spoedig een einde komt aan.het olie-embargo, hebben we wellicht geen 'andere keus". BRUSSEL, 11-2. Vier jonge Bel gen uit Aalst zijn hoogstwaarschijn lijk alle vier verdronken. De stoffe lijke overschotten van twee van hen zijn maandag door de brandweer uit het water van het riviertje de Den der opgehaald. Twee andere inzitten den van de auto waarmee het vier tal te water reed worden nog ver mist, maar de politie acht het on waarschijnlijk dat ze nog in leven zijn. Benzine-oorlog' in Zeeuws-Vlaanderen SAS VAN GENT, 11-2. Met een prijsverlaging van 3 cent per liter hebben enkele benzinepomphouders met merkprodukten in Sluiskil en Sas van Gent de oorlog verklaard aan industrieën in Zeeuws Vlaan deren. Ddtze verkopen via perso neelsvereniging of inkoopcombinatie benzine met kortingen tussen de vijf en een half en veertien cent per li ter. De pomphouders willen met hun prijsverlaging protesteren tegen de „concurrentieverstorende invloeden" en hiervoor de aandacht vragen van de Bovag en de oliemaatschappijen. Bureau W.A.-stichting' ontruimd UTRECHT. 12-2. De Utrechtse politie heeft in de nacht van maan dag op dinsdag om 3.30 uur op ver zoek van het bestuur van de W.A.- stichting het bestuursbureau aan de Oude Gracht ontruimd, dat gebeur de in aanwezigheid van de burge meester H. G. I. Baron van Tuyl van Serooskcrken, de hoofdcommissaris van politie, de heor C. S. van Does burg en het hoofd van het parket in Utrecht, mr. H. W. Overbeek. De be zetters verlieten het gebouw zonder weerstand te bieden. Enorme schade door boerderijbrand GRONINGEN, 12-2. Een uitslaan- tie brand heeft maandagmiddag voor enkele honderdduizendden guldens schade aangericht aan een boerderij aan dc Zuiderweg te Lageland (gein. Slochtercn). Twee schuren brandden geheel uit Do boerin en haar zoon wisten de 37 koeien die in een van de schuren stonden los te maken. Maar deson danks kwamen 33 koeien in de vlam men om. De gehele boerderij inven taris. hooi. stro cn het gehele schuur- gedeelte werden door het vuur ver woest. Het woongedeelte kon behou den worden. Omtrent de oorzaak van de brand tasten brandweer en politie nog in hot duister. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Meisje verkracht ENSCHEDE, 11-2. Een nog onbe kende jongeman heeft zondagavond op een stille landweg in Enschede onder bedreiging van een „pistool" een 17-jarig meisje aangerand en verkracht. Hij sloeg op de vlucht toen het meisje gillende de aandacht van een voorbijganger trok. Vreselijk goed in deze stormtijden eens ouderwetse gedichten op te slaan. Misschien omdat een mens van al die wind zenuwachtig ivordl en misschien ook wel omdat er nog zoveel optimisme speelt door het werk van de 18e en de 19e eeuwse poëten. Toch was het leven niet zo eenvoudig, maar kunst stond kenne lijk heel apart van dat wereldje vol voor die tijd typische ellenden; vreemde ziekten zonder doktoren die wisten hoe het moest, koude hui zen, zwerende tanden, kinderarbeid en de vaste stelregel ran „oud en arm". Men merkt er niets van bij Van Alphen: „Daar rijst het lint'lend starrenheir". En de aarde zwijgt verbaasd, 't Geslarnte spiegelt zich in 't meer. Waarop geen windje blaast". Dal werd dan ooit toch maar doodserieus opgeschreven. Veel dieper slak (veel eerder) Vondel met: „Gelukkig is een vast gemoed. Dat in geen blijde weelde smilt. En stuit, gelijk een taaie schild. Den onvermijdbren tegen spoed". In zijn tijd viel veel aan te genspoed te stuiten. De volstrekt vergeten E. J. B. Schonck hield een poëtische dierenbeschouwing over „De Hond". Dal ging zo (eerste cou plet): ,Een jongen hond, nog pas zijns moeders nest ontkropen. En dus niet half genoeg volleerd. In 't blaffen, zooals elk dit van een hind begeert. Had dc onbezonnen lust bekropen. Om 't witgewolde lam. De rappe geit en ruigen ram. Zóó na te blaten, dat men warelijk moest zwe ren, Dat men dier beesten taal niet zuiverder kon leeren". Een soort an- male Frans van Dusschoten dus, in een vroeg fabeltjesland. Hier nog een lollig (anti)-gedicht bij wijze van „practical joke" op te hangen in de gebouwen van Sociale Diensten: „Zoolang een vrij, zelf standig man. Zijn eigen brood ver dienen kan Zoo lang ook schaam' hij zich een gunstbewijs te vragen; En faalt het eindlijk aan zijn macht, Voor 't minst behou hij moed en kracht. Den Honger, die hem nijpt, met icaardigheid te dragen". Tot slot een raad van toen: „Ver gaap U niet aan 's werelds schijn. Tevreen zoo God het voeg'! Het no- digst slechts benoodigd zijn. Maak weinig tot genoeg. Ja', de wereld is helemaal anders geworden! SCH1ERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2