Prijsstijgingen vallen „tegen of mee" Storm Europ< over Amerika wil energie delen Aktiegroep Oosterschelde open wil werkeilanden weg De stakingen in West-Duitsland Gooi naar regio-Stichting Samenlevingsopbouw i ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 12 februari 1974- 130ste jaargang Nr. 21437 >^THW-E WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESqBt-COÜi^ANT REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. in du nummer: Kletspraatjesrond vuurtoren VERRASSENDE UITSLAG AMSTERDAM, 12-2. De meeste Nederlanders, name lijk 90 procent, hebben wel iets gemerkt van de prijs verhogingen van de afgelopen tijd; 5 procent heeft zelf niets van prijsverhogingen gemerkt en eenzelfde percentage wilde geen antwoord geven op de betref fende vraag hij een NIPO-enquête op 28 en 29 januari. Volgens 65 pet. van de Nederlanders die wel iets van de prijsverhogingen hebben gemerkt vielen de verhogingen tegen, 7 pet. vindt dat zy wel mee vielen en 18 pet. had de prijsverhogingen wel verwacht. PARIJS, 11 «2. Een vanaf de Atlan tische Oceaan komende storm met uitschieters tot 170 kilometer per uur heeft maandag zowel in de kustge- - bieden van Europa als in het achter land omvangrijke schade veroor zaakt. In het Verenigd Koninkrijk kwa men talrijke wegen onder water te staan. In Bretange en Normandië is ern stige schade aan woonhuizen en fa brieken aangericht en in talrijke plaatsen aan de kust spoelden me tershoge golven over de zeeweringen waardoor huizen onder water kwa men te staan en moesten worden ont ruimd. Bij de Scilly-eilanden verging een Panamees vrachtschip. De 28 opva renden konden in veiligheid worden gebracht. Voor het eiland Ouessant zonk de Nigeriaanse vrachtboot „Lutri". De bemanning is in de reddingboten ge gaan. Ook in het Franse Alpengebied woedt een zware storm. Drie skiers werden door een lawine bedolven. Men heeft het lijk van één van hen geborgen, In scherp contrast stond het weer in Freiburg in de Duitse bondsrepu bliek waar het heerlijk voorjaars weer was met een temperatuur van 18,5 graden, tien graden boven nor maal. Vervolgens gaf 67 pet. van de on dervraagden te verstaan de prijsver hogingen onredelijk te vinden. Een kwart van de ondervraagden vond de prijsstijgingen wel redelijk, omdat de grondstoffenprijzen nu eenmaal gestegen zijn en 8 pet. had geen oor deel. Bij de enquete kwam ook vast te staan dat 64 pet, scherp op de prijzen let (67 pet. bij de vrouwen, 60 pet. onder de mannen), 27 pet. houdt bij het inkopen doen de prijzen niet zo scherp in het oog, 7 pet. nauwelijks en 2 pet. wilde geen antwoord geven op deze vraag. Ook werd de geënqueteerden de vraag voorgelegd of zij de prijzen bij verschillende concurrerende za ken vaak vergelijken. 57 pet. doet dat wel, 26 pet. niet zo vaak, 16 pet, zel den of nooit en 1 pet. gaf geen ant woord. In totaal werd aan 968 mannen en vrouwen boven de 18 jaar hun me ning gevraagd. WASHINGTON, 12-2. „De Vere nigde Staten zyn bereid beschikbare energie in periodes van een noodsi tuatie of by een aanhoudend tekort te verdelen", aldus Kissinger. Aan de regeringen moeten aanbevelingen worden gedaan betreffende een ver deelsleutel, maatstaven om vast te stellen wanneer er een toeleverings tekort is, een mechanisme om ver deling van energie te beginnen en te beëindigen en aanvullende program ma's, zoals het aanleggen van voor raden en rantsoenering. Verband gelegd met recente dijkval YERSEKE, 11-2. De aktiegroep Oosterschelde open heeft in een brief aan de ministerraad aangedrongen op opruiming van de werkeilanden in de Oosterschelde. BONN, 11-2. Maandag heeft in de Westduitse Bondsrepubliek bijna 150.000 man personeel in overheids dienst gestaakt. Verwacht wordt dat het er dinsdag veel meer zullen zijn. In de meeste steden lagen het openbaar vervoer en de reinigings diensten geheel of voor een groot deel stil. Het lucht- en spoorwegver keer funktioneerde nog normaal, maar de spoormannen hebben voor de komende dagen akties aangekon digd. De werkeilanden in de zeearm hebben volgens de aktiegroep tot ge volg gehad dat op bepaalde plaatsen de stroom wordt véfsneicP en in de richting van dijken gestuwd wordt met als logisch gevolg, dat de geulen dieper geworden zijn en de oevers aangetast- worden. De aktiegroep wijst in dit verband op de recente dijkval op Schouwen. Als de werkeilanden opgeruimd worden kan volgens de aktiegroep het vrijkomend materiaal gebruikt worden voor ophoging en verster king van de dijken ter verhoging van de veiligheid op korte termijn. PHNOM PENH. Het Cambodjaanse opperbevel heeft bekendgemaakt dat 91 mensen zijn omgekomen en 112 gewond geraakt bij het bombarde ment dat de Rode Khmer maandag op de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh losliet. Eerste bijeenkomst succes ZIERIKZEE, 11-2. Een verheugend groot aantal in woners van Schouwen-Duiveland heeft op een maan dagavond gehouden vergadering, onder leiding van de voorzitter van liet voorlopig koniité, ds. J. van den Berg te Scharendijke, „ja" gezegd tegen de plannen om te komen tot een Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen-Duiveland. Dcrgclykc avonden, als die maandag werd gehouden, komen nog te Bruinisse (14 februari) en Renesse (donderdag 21 februari). Ook op die ver gaderingen zal het er om gaan een behoefte-peiling te doen ten aanzien van de ondcrwerpelykc Stichting, die gericht zal zyn op het welzyn in de regio. Het publick overziend concludeerde de voorzitter: „we komen elkaar overal tegen; wc zyn de „eilandverbetcraars"; het gaat er thans om de problemen gericht te zetten, tegen een achtergrond van de opmerking „het gaat toch goed" en in correlatie met de vraag „is het nu wel nodig over problemen te praten". Een aantal mensen wil in ieder geval wel praten en in het bestel van een stichting als bedoeld zullen overheid en partikulicrcn elkaar dienen te vinden. (Foto: Zierikzceschc Nieuwsbode) Voedingsbodem voor de gedachte aan een stichting Samenlevingsop bouw bleek de vereniging van B, W S te zijn, waaruit een commissie werd samengesteld met partikulieren en het Provinciaal Opbouworgaan. Het resultaat was een voorlopig rapport; een soort aanzet, waarin accenten worden gelegd op proble men in verschillende sektoren van het openbare leven. Voorbeelden het jeugdwerk, met annex de Stichting voor het Jeugdwerk i.o. met de kwestie van gebrek aan continuïteit; onderwijs: zijn er voldoende aange paste schooltypen en vrije tijdsbe steding (iets anders dan rekreatie), is er voldoende divertissiteit? Verder: de rekreatie: zijn er voldoende voor zieningen, moet het allemaal „pret" worden of moet meer aan de natuur worden overgelaten. Aan onderwer pen geen gebrek. Het tweede wo- ningbezit bijvoorbeeld en het be jaarden werk. Is er voldoende coör dinatie en kaderwerk voor het socië teitsleven? Zijn er vormingscursus sen voor sport, wie leidt die, wie geeft een deskundige inbreng? Een ander onderwerp: het gezin in de maatschappij. Opinies peilen In het kader van het officiële op bouwwerk is geld aanwezig en een man, die zorgt voor doorstroming tussen bevolking en overheid en tussen bevolking en bevolking. Hij NEW YORK. Een voetgangers-ver keerslicht staat op „Don 't walk", niet lopen, en dat mag onder de bar re weersomstandigheden, die mo menteel in New York heersen, wel als een nuttig advies worden opge vat: een ijskoude wind en een sneeuwlaag van zo'n vijftien centi meter maakt de voetgangers in New York tot een niet te benijden groep verkeersdeelnemers. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het genie springt over de af grond heen; het talent bouwt een brug. kan (de opbouwwerker) ook wegwijs maken in het netwerk van organi saties en regelingen en kan de zelf werkzaamheid van de mensen stimu leren. Burgemeester H. P. Everwijn her innerde aanvullend aan vroegere pogingen van de Stichting Zeeland. Thans wordt ingehaakt op een CRM- subsidieregeling en gepraat is met het Prov. Opbouworgaan. Resultaat was de commissie sa mengesteld uit B, W S en het kon- takt met het partikulier initiatief. Doel is het thans (informatie-avon den) de opinies van het publiek te peilen en het resultaat van het on derzoek te redresseren aan B, W Om ile struktuur De zaal haakte frekwent in op de presentatie van het oprichtingsplan. Ge-informeerd werd naar de interne struktuur van de Stichting cn of er voldoende ruimte was voor inbreng door het publiek. In wiens belang is de stichting van de bevolking of de overheid? De voorzitter lichtte toe dat er later een officieel stichtings bestuur komt cn deze „club'' zich dan zelf opheft. Het gaal zowel om de overheid als om een afspiegeling van de bevolking. Gevraagd werd om een vertalen naar de bevolking toe van de aktiviteiten en een voort durend attenderen op de problemen. Vroegere sliclilingcii Uit de vergadering werd verder gewezen op de eerder bestaande Stichting Nieuw Schouwen-Duive land en de Stichting Eilandgemeen schap, die goed. vooral praktisch Vervolg pag. 2 Vttf W bilt Verwachting tot woensdagavond: Iets lagere temperaturen In de avond en nacht opklaringen; morgen overdag van het westen uit toenemende bewolking en plaatse lijk regen; matige tot krachtige wind uit zuid tot zuidwest; minimumtem peraturen rond 5 graden,maxima ongeveer 8 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 6 gra den. Max.-temperaturen: omstreeks 9 gra den. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 13 febr. Zon op 8.00, onder 17.49 Maan op 1.32, onder 10.11 14 febr. Zon op 7.58, onder 17.51 Maan op 2.41, onder 10.45 Laatste kwartier: 14 febr. (1.04) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 13 febr. 7.23 19.52 0.44 13.16 14 febr. 8.06 20.42 1.42 14.12 Doodtij: 16 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 12-2. Het K.N.M.I. meldt: Het centrum van de depressie die aan onze kust de wind tot storm kracht deed aanwakkeren trok de afgelopen vierentwintig uur van de Ierse Zee naar het noordelijk deel van de Noordzee. De depressie ging vergezeld van een trogvormige sto ring die maandagavond over het land trok. D passage van deze trog ging met zware windstoten gepaard. Aan de kust werden in windstoten snelheden bereikt van ruim 120 km/h Dinsdagmorgen nam de wind snel af en konden van het westen uit en kele opklaringsgebieden het land binnendringen. Deze weersverbetering zal slechts van korte duur zijn, omdat een vol gende oceaandepressie zich alweer ten westen van Spanje heeft aange diend. Woensdag zal het weer door deze depressie bepaald worden zodat op veel bewolking en ook op regen gerekend moot worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1