Garen te spinnen bij vlasonderzoek Apartheid onder steeds zwaardere druk Het eindrapport van Watergate Neerlands Hoop Expres komt naar Zierikzee Ontbinding Brits parlement 4 VENSTER BLIK DOOR HET WERELD NEERLANDS HOOP i De Israëlische krij gsgevangenen „Flitsen" uit het buitenland Doden bij overstromingen in Natal verdwenen verlooide Premier Vorster heeft de Zuidafri- kaanse kiezers vervroegd naar de stembus ontboden - een jaar voor dit zou moeten. Het is aan hem de verkiezingsdatum te bepalen volgens Zuidafrikaans - en Brits - gebruik en handige premiers kiezen daarom voor verkiezingen een tijdstip dat hun winst het zekerst lijkt. Maar daarvan is in Vorsters geval eigen lijk amper sprake. Zijn partij re geert al meer dan een kwart eeuw en kan haast bij voorbaat al op een meerderheid rekenen, ook al heeft vorige keer de oppositie een beetje zetelwinst geboekt. Maar derhalve dan dat Sir De Villiers Graaf eens per jaar een motie van wantrouwen indient die even traditioneel ivordt verworpen, bezorgt deze Verenigde Partij de Nationale Partij amper lust. Wel zijn door interne ruzies in de VP de kansen.goed om die vorige keer verloren gegane zetels weer te rug te veroveren, maar het lijkt wat overdreven daarom alleen de ver kiezingen te vervroegen. De kans is inderdaad ook groot dat het enige parlementslid dat volkomen integra tie van de rassen voorstaat, me vrouw Suzman, haar zetel verliest - maar daarvoor geldt eveneens dat het de moeite amper waard is. WASHINGTON, 9-2. De senaats commissie die is belast met het on derzoek in de Watergate-affaire heeft donderdag ingestemd met een verzoek van de speciale officier van justitie in dezelfde zaak, Leon Jaworski, en de publikatie van haar eindrapoprt drie maanden uitgesteld, tot 28 mei. Advertentie Plankenkoorts 19.50 Weerzien in Panama33.- ook leverbaar op musicass. w Telefoon (01110) 2805 Vorster wil waarschijnlijk zo ste vig mogelijk komen te staan in het parlement omdat Zuid-Afrika een moeilijke tijd tegemoet gaat. Het land krijgt nu te maken met een olieboycot van de Arabische landen, die op deze manier de zwarte Afri kaanse landen danken voor hun po litieke steun tegen Israël. Nu zal de ze boycot niet volkomen zijn, gaat jes zijn altijd te vinden als men maar met de geldbuidel rammelt en bo vendien zijn er ook nog landen die leveren aan wie maar kopen wil. Zilid-Afrika heeft bovendien al lang geleden ingezien dat het door zijn olievoorziening kwetsbaar is. Ondermijning apartheid Vele van de Duitse chemici, die tijdens de oorlog op grote schaal door hydrering van steenkool kunst- benzine fabriceerden, hebben hun werk in Zuid-Afrika kunnen voort zetten waar voorlopig genoeg steen kool is om op deze manier - al is het een beetje duur - benzine te ver vaardigen. Trouwens: dit prijsver schil zou nog wel kunnen wegslin ken ook als de aardolieprijs nog ver der stijgt. Maar merkbaar moet de beperking van de olie-import in de energiehuishouding worden. Het eko- nomisch effekt ervan is niet het enige - deze duidelijke en aktieve af keuring van het apartsheidsbeleid is zonder meer een enorme morele steun voor de zwarte bevolking. En zelfs zonder deze steun van buitenaf zyn er vooral de laatste tijd vrij wat voorvallen geweest die wijzen op een militante houding. Er zijn stakingen geweest - tegen de wet nota bene - waarmee voorna melijk werd geprotesteerd tegen de praktijk crm de lonen voor de zwar te werkers lager te houden dan die voor blanken. In menig geval zo laag dat deze zwarte loontrekkers voor hun loon nauwelijks de eerste levensbehoeften in voldoende mate konden kopen. Het opmerkelijke bij vele van die stakingen is ook dat in menig geval aan de eisen van de sta kers werd voldaan, zo niet voor hon derd procent dan toch in een mate die vergeleken met vroeger onge hoord is. Daarbij heeft meegewerkt dat de filialen van internationale ondernemingen in Zuid-Afrika door pressie in hun eigen land genoopt zijn de bezoldiging van zwarte ar beiders in Zuid-Afrika te verhogen. Hierbij kwamen ze tussen twee vu ren: dai van de aktiegroepen in eigen land en de Zuidafrikaahse overheids voorschriften. Het is tekenend voor de situatie dat in deze overheids voorschriften het niet altijd wonnen zoals vroeger. Voor mannen als Vorster is dit een ondermijning van de apartheidspo litiek die ze niet kunnen gedogen. En mocht de stimulans door de olie boycot groter worden voor dergelijke anti-apartheidsonrust in de indus trie dan is er voor hem maar één recept: de doorvoering strenger ma ken. De parlementaire basis hier voor leggen is Vorsters eerste opzet met zijn vervroegde verkiezingen. DEN HAAG, 9-2. Pax Christi is ernstig ongerust over de situatie van de Israëlische krijgsgevangenen in Syrië, over wie iedere informatie ontbreekt. In een „open bx*ief" vraagt het internationaal comité van de In ternationale Katholieke Vredesbe weging „Pax Christi" de ambassa deur van Syrië in Brussel al het mo gelijke te doen om de Syrische re gering te bewegen de krijgsgevange nen onmiddellijk vrij te laten. WASHINGTON. In het eerste kwartaal van dit jaar zal het aan bod van ruwe olie in het westen on geveer 4,2 miljoen vaten (van 159 liter) per dag of zeven procent bij de vraag achterblijven. PARIJS. De officiële mededeling dat president Georges Pompidou lijdt aan een „griepinfectie" en „en kele dagen" de kamer moet houden, heeft in Franse politieke kringen veel verrassing gewekt. TOKIO/KOEWEIT. Met de aan komst in Aden van een Japans pas sagiersvliegtuig met negen comman do's aan boord, z(jn de drama's van de bezetting van de Japanse ambas sade in Koeweit en de kaping van een veerboot in Singapore afgelopen De piraten krygen in Aden asiel en hun gijzelaars hebben hun vrijheid teruggekregen. BUENOS AIRES. Het peronis- tische dagblad Mayoria heeft be richt dat president Juan Perron van Argentinië op 12 februari naar Ma drid gaat om er een rustperiode van 25 dagen door te brengen. BOEKAREST. De ministers van defensie van de landen van het Pact van Warschau hebben in de Roe meense hoofdstad een bijeenkomst besloten, die twee dagen in beslag heeft genomen. DJAKARTA. Van 30 flamigo's die uit Nederland waren verzonden voor dierentuinen in Djakarta zijn er 20 gestorven in hun kooien in een loods op de luchthaven Kemayoran van Djakarta, zo meldt de Indonesi sche pers donderdag. BELGRADO. President Tito van Zuid-Slavië is in Belgrado terug gekeerd uit Damascus, de laatste etappe van een reis, die hem sedert 23 januari ook heeft gevoerd naar India, Bangla Desj en Nepal. PANAMA. De Verenigde Staten hebben in beginsel ingestemd met overdracht van hun „eeuwigdurende soevereiniteit" over het Panamaka naal aan Panama, op een onderte keningsceremonie in Panama-stad waarop de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kis singer, sprak over een „nieuw tijd perk in de Amerikaanse betrekkin gen met Zuidamerika". BRUSSEL. De onderzoekrechter van de rechtbank in Bergen, in Bel gië, heeft zeven militairen van Sha pe, het hoofdkwartier van de geal lieerde strijdkrachten in Europa la ten aanhouden. De mannen worden er van verdacht in drugs gehandeld te hebben. KARLSRUHE. Drie Duitsers en een Jordaniër zijn in Karlsruhe ver oordeeld tot gevangenisstraffen van respectievelijk drie en een half jaar vijftien maanden, zes maanden en tien maanden wegens diefstal op grote schaal. VERENIGDE NATIES. Mevrouw Hortensia Allende, de weduwe van de omgekomen Chileense president heeft de Verenigde Naties gevraagd in Chili te intervenieren om de rechten van de mens te beschermen in de „ernstige situatie die op het ogenblik in Chili heerst". LONDEN. Enoch Powell, wellicht het bekendste rechts-conservatieve lid van het Britse lagerhuis, heeft in een brief aan het bestuur van een plaatselijke partij-afdeling in Wol verhampton het besluit om op 26 februari algemene vex*kiezingen te houden „een buitengewoon onver antwoordelijke daad" genoemd en laten weten dat hij zich niet kandi daat zal stellen voor een zetel in het Lagerhuis. JERUZALEM. Premier Golda Meir van Israël heeft tegen een afvaardi ging van kolonisten uit de hoogvlak te van Golan gezegd dat Israël dit gebied niet aan Syrië zal afstaan als onderdeel van een vredesregeling in het Midden-Oosten. ZIERIKZEE, 7-2. In het kader van een tournee van drie maanden door Nederland en Vlaanderen brengt Neerlands Hoop Express (of ook wel genoemd Freek en Bram, elektrisch versterkt) een bezoek aan Zierikzee, en wel op zaterdag 16 februari a.s., voor een optreden in de Concert zaal, onder auspiciën van de Z.V.U. Bram Vermeulen en Freek de Jon ge treden ditmaal op met drie musi ci, onder de naam Neerlands Hoop Express. De nieuwe gezichten op het toneel zijn van Thé Lau, Jan de Hont en Harry Heeren. Freek en Bram blijven de bekende rollen vervullen: Bram als bespeler van de elektrische piano en de acht- snarige gitaar, en Freek als all round voordrachtskunstenaar. Bo vendien zijn alle leden van de groep vocaal aktief. MADRID. Uit een gevangenis in de buurt van Cadix in Spanje zijn 31 dienstweigeraars vrijgelaten, zo bericht het Spaanse katholieke dag blad „Ya". Sommigen zaten al elf jaar in de gevangenis. PEKING.. De bekende Ameri kaanse sinoloog Owen Lattimore, die bijna twee jaar geleden werd uit genodigd voor een bezoek aan China en door premier Tsjoe en -Lai fees telijk werd onthaald, is nu in een Chinese publikatie gebrandmerkt als een „reactionair historicus" en een „internationale spion" BRUSSEL. De Europese Commissie in Brussel heeft de Europese minis terraad voorgesteld 10.000 ton graan aan Madagaskar te verstrekken als voedselhulp. De levering zou kunnen bestaan uit 6000 ton gedopte rijst en 4000 ton zachte tarwe. DURBAN, 9-2. In de Zuidafrikaan- se provincie Natal zijn zeker 23 men sen - van wie veel kinderen - om het leven gekomen door overstroming van Afrikaanse dorpen van rivieren die door zware regenval buiten hun oevers waren getreden. Veel verbin dingen zijn verbroken. Wat biedt de BEELDBUIS DINSDAG 12 FEBRUARI NED. 1: Hans van Wiligenburg is vanavond weer presentator van het programma Voor Achten waarin vanavond wellicht weer een uitzon derlijke gast. Na het journaal de eerste aflevering van een nieuwe ru briek, een produktie van KRO, NCRV en VARA te weten Prijswij- zer. In tien minuten wordt de kijker verteld over de ontwikkelingen op het prijzenjront. Om half negen brengt de KRO op deze zender het programma Gamma dat ditmaal is gewijd aan de allergie, een weten schappelijke benaming van overge voeligheid van sommige mensen voor stoffen in de natuur. Verschijn selen zijn ondermeer geïrriteerdheid van de luchtwegen en huiduitslag. Het aantal allergielijders moet in Nederland zeer hoog zijn, vaak ver zuimen mensen hiervoor hun dokter te consulteren terwijl dit toch wel gewenst zou zijn. Om tien over ne gen de serie Oorlog en Vrede waarin het normale bestaan in Rusland weer een beetje op gang begint te komen na het vertrek van Napoleons leger. Tussen Natasja en Maria Bol- konsky ontstaat een hechte vriend schap. Rond half elf maakt de KRO plaats voor de NOS-rubriek Den Haag Vandaag maar voor die tijd kan men in Waar gebeurd nog nota nemen van de meest onwaarschijn lijke gebeurtenissen. DEN HAAG, 7-2. Er is garen te spinnen by nog meer vlasonderzoek, vindt de commissie vlasteelt van het landbouwschap. Het bestuur van het schap heeft het haar nagezegd en op voorstel van de commissie besloten, de vlastelers dit jaar en de komende jaren een bestemmingsheffing van twaalf gulden per ha op te leggen. Die zal afgaan van het steunbe drag per hectare dat, als het voor stel van de Europese commissie ter zake wordt aanvaard, dit jaar f 550 zal Zijn. Dit jaar zal de heffing ongeveer f 65.000 opleveren. Men wil er niet alleen verder onderzoek op het ge bied van vlasteelt en bewerking mee bekostigen, maar hoopt er ook de op richting mee te kunnen bevorderen van groenonthoutingsbedrijven. De vlasvezel kan daar uit de vlasstengel worden vrijgemaakt op een minder bewerkelijke en voor werkers en milieu aangenamere manier dan die van het roten (een rottingsproces). De markt heeft men mee, vinden de vlasdeskundigen van het Land bouwschap, er wordt de laatste tijd weer meer vlasvezel gevraagd, voor al voor allerlei doeleinden waarbij men profijt heeft van het grote vochtopnemende vermogen en de ty pische vezelstructuur van die vezel. Ook menging met synthetische ve zels - het vezelinstituut T.N.O. in Delft vond er een methode voor - opent nieuwe gebruiksmogelijkheden HILVERSUM. Deel 7 „Merijntje Gijzen", uitzending op dinsdag 12 februari door de Vara. Merijntje (Jan Ligthart) bij de pastoor (Gaston v. d. Meulen) op diens ziekbed. NED. II: Pipo in Marobia om ze ven uur probeert in hét bezit te ko men van de beste lachspiegel ter we reld. In ruil daarvoor wil kalief Alie Ben Koekkoek zusje Plom wel laten gaan. Om half acnt een aflevering van Volgende Patient waarin de art sen dieyist doen als brandwachten. Natuurlijk wordt op zeker moment vals brandalarm gegeven en dan is de hilariteit niet van de lucht. Na het journaal aflevering zeven van Merijntje Gijzen. Er ontstaat tussen Merijntje en de pastoor die het op zijn sterfbed als een gemis voelt nooit kinderen te hebben gehad een nauwe band. De volgende tien minu ten zijn voor Prijswijzer, informatie verzameld in samenwerking met de Consumentenbond en het Konsu- mentencontact orgaan. Vervolgens wordt de kwis Twee voor Twaalf op het scherm gebracht. Na het vraag- en antwoordspel met pre sentator Joop Koopman besluit de VARA zijn programma met drie kwartier durende uitzending van Achter het Nieuws. DINSDAG 12 FEBRUARI NED. 1: 11.10, 14.00 en 16.15 School televisie; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Voor Achten; 20.00 Journaal; 20.20 Prijswijzer; 20.30 Gamma; 21.20 Oorlog en Vrede; 22.05 Waar gebeurd; 22.35 Den Haag van daag; 22.50 Journaal; 22.55 Teleac. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Pipo; 19.30 Volgende patient; 20.00 Journaal; 20.20 Me rijntje Gijzen's jeugd; 21.10 Prijswij zer; 21.20 Twee voor twaalf; 22.05 Achter het Nieuws; 22.55 Journaal; 23.00 Schooltelevisie. LONDEN, 8-2. Het Britse parle ment is vi'ijdag met het oog op de verkiezingen van 28 februari bij koninklijke proclamatie ontbonden. In een korte, formele plechtigheid las de voorzitter van het Hogerhuis in het bijzijn van premier Edward Heath het edict voor. Tevoren had het Lagerhuis de noodtoestand, die sinds december van kracht is, voor een maand verlengd. In de pax-tijbux-eau's wordt nu aan de verkiezingsprogramma's gewerkt. 67 FEUILLETON DOOR GRÊ DE BOER En bij de afritten staan er politie auto's. Blijkbaar is het hele land al in staat van alai'm. Het is al over negenen, als ze het Velpex*broekcir- cuit naderen. Er staan rijkspolitie mannen met de karabijn in de hand. De Mex-cedes moet stoppen. Brandt stapt uit en toont zijn papieren, die nauwkeurig worden bekeken. En vertelt, dat hij op weg is naar Win- tex-swijk. Lat but not least, dat hij de zaak in handen heeft. Ook de man achter het stuur moet zijn rij bewijs tonen. Brandt verduidelijkt: „Dit is de vader van de voox*tvluch- tige Sander van Pais. Hij verleent alle medewerking om zijn zoon te vinden." De politie kijkt in de wagen en knikt. „We zullen doorgeven bij de afritten, dat we jullie geconti-oleerd hebben en de zaak in orde is. Doe voorzichtig en good luck, collega. „Dank je. Enne.mocht hij hier in de fuik lopen, wat ik overigens niet waarschijnlijk acht, geef het dan ook dooi*,he?" „Komt in orde." Ze kunnen weer verder rijden. Bij de afrit 's Heerenberg staat ook een donkerblauwe politiewagen en man nen met karabijn in de handen. Ze moeten opnieuw stoppen. Brandt le gitimeert zich. De politieman bekijkt even zijn indentiteitsbewijs en knikt „We hebben het doorgekregen van Arnhem. Het is in ox*de. Er staan overal posten bij de kruispunten maar ik geef jullie kenteken dooi*. Veel succes." Over de binnenwegen moet Van Pais zijn snelheid beperken. Nog twee keer moeten ze stoppen, zodat het al bijna tien uur is, als ze het laatste stukje tussen Wintex*swijk en de grens bij Oeding afleggen. Ze hoe ven niet naar het huisje te zoeken, want een paar hondei*d meter voor de oprit staat een wagen langs de kant van de weg en er flitst een x*ood licht op. Weer politie. Het zijn twee mannen van het korps Winters wijk. Bx*andt stapt uit en toont zijn pa- piex-en. Een der mannen kijkt er even in en knikt. „U bent dus rechei*cheur Bi*andt"? „Klopt. Nog nieuws?" „Dat zou ik denken. We hebben een jongevx-ouw gevonden, die be antwoordt aan het signalement van juffi*ouw Ertsma." Brandt slaakte een diepe zucht. „Ik hoop nog in leven?" „Nog wel. Maar ,zc heeft "waar schijnlijk een grote dosis slaapta bletten ingenomen. We vonden haar in bed. Ze is in allerijl naar het zie kenhuis gebracht. Voorzover ik weet zijn de dokters met haar bezig." Hoofdstuk 19 Waarin ook de laatste opgezette val dichtklapt Het is enige ogenblikken stil. Brandt moet het even verwerken. Het eerste, wat in zijn gedachten naar boven komt is: Gelukkig heeft Sander van Pais haar nog niet kun nen bereiken. Anders zou waar schijnlijk geen arts meer in staat zijn geweest haar te redden. Maar een overdosis slaaptabletten innemen is ook levensgevaarlijk. En het mis drijf. waaraan zij zich schuldig heeft gemaakt, is toch niet dermate ern stig om je van het leven te bex*oven. Waarschijnlijk heeft ze geen andei*e uitweg meer gezien. Uit angst, enex*- zijds voor ari*estatie, anderzijds mis schien omdat ze instinctmatig vx*ees- de voor Sander van Pais, heeft ze deze fatale uitweg gekozen. Stom natuurlijk, maar wel begrijpelijk. „Al bekend, hoe haar toestand is?" informeerde hij. De politieman haalde zijn schou- dei*s op. „Wie weet het? Ik sta hier al enige tijd en heb de ambulance zien komen en wegrijden. Van de chef hoorde ik bizonderheden; ze was bewusteloos, toen men haar vond. Ze onderzoeken nu de bunga low." „O, is het een bungalow?" „Zoiets. Er staan er verscheidene in deze omgeving. Allemaal i*ood en wit. Het viel nog ni^t eens mee om de juiste te vinden. Maar de naam „Mon Repos" hielp ons tenminste." „Wat is de opdracht, voor wat be- lx*eft het onderzoek?" „Weet ik niet. Er is een bevel tot huiszoeking onderweg." „En jullie staan hier ter bewa king?" informeerde Brandt verder. De beide politiemannen stonden enkele meters van elkaar; de ander hield op de weg af en toen een auto aan. De aangesprokene antwoordde „Er kan een wagen komen, waarin nog een bendeleider zit, ene Van Pais. Het kan een Duitse, maar ook Ne derlandse wagen zijn. We moeten voorkomen, dat hij de bungalow be reikt. En desnoods schieten. Hij moet nogal gevaarlijk zijn, he?" (wordt vervolgd'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4